Dodaj do ulubionych

Co wolno klientowi?

17.06.19, 19:03
Sytuacja A:
Mówię do obsługującego mnie kelnera: Ale ten tatuaż to przy obsłudze konsumentów powinien pan jednak zakryć.

Sytuacja B:
Mówię do obsługującej mnie kelnerki: Pani ma prześliczną szyję! Powinna pani nosić głębsze dekolty.

Która sytuacja jest do przyjęcia z punktu widzenia s-v?
Edytor zaawansowany
  • bene_gesserit 17.06.19, 19:14
    Myślę, że obie sytuacje można ocenić nie z poziomu paragrafów s-v, ale raczej z poziomu bardziej abstrakcyjnego: klasy. Otoż imo one świadczą o jej braku.

--
    Żona pierze, gotuje, sprząta, robi zakupy i opiekuje się dziećmi, mąż wbija gwoździe, pilnuje domostwa przed niedźwiedziami i zombie oraz zdobywa żywność na polowaniu.
  • demodee 17.06.19, 19:21
    Czyli "klasa" nie ma nic wspólnego z s-v?
  • bene_gesserit 17.06.19, 19:23
    czyli nic takiego nie napisałam

--
    śpiewali kiepsko, ale bronili swego prawa do fałszowania
  • milamala 17.06.19, 19:35
    Zadna.
  • heniek.8 17.06.19, 19:37
    demodee napisała:

> powinien pan jednak zakryć.
    >
    > Powinna pani

znowu słowo "powinien"
    skąd ty możesz wiedzieć, co ktoś inny "powinien"? - nie masz, oprócz tego jak cię wychowano, żadnych argumentów popierających to co ktoś inny "powinien"
  • demodee 17.06.19, 20:01
    Sformułowanie "powinien pan" jest niezgodne z s-v?
  • heniek.8 17.06.19, 20:17
    co masz na poparcie argumentu że ktoś coś "powinien" zrobić?

np. ja mówię - "powinnaś zmienić fryzurę" - dla ciebie nic to nie znaczy, to że ja uważam że "powinnaś" rozgrywa się w mojej wyobraźni, nie w rzeczywistości

nie podoba ci się tatuaż, rozumiem, ale od tego droga dość daleka żebyś mówiła komuś co powinien

no chyba że masz jakieś dokumenty, reklamy, regulaminy z których wynika że w tej knajpie nie zobaczysz kelnera z tatuażem
  • demodee 17.06.19, 20:30
    Heniek, to są sytuacje wymyślone i ja nie odzywam się tak do kelnerów.

Chciałabym, żeby dyskusja dotyczyła pytania: na ile może sobie pozwolić klient? Z sąsiedniego wątku dowiedziałam się, że klientowi wolno domagać się uśmiechu na twarzy osoby z obsługi. Ciekawi mnie więc, czy może także domagać się zakrycia tatuażu albo zmiany stroju na bardziej swobodny.
  • heniek.8 17.06.19, 21:05
    > Z sąsiedniego wątku dowiedziałam się, że klientowi wolno domagać się uśmiechu na twarzy osoby z obsługi.

"dowiedziałaś się" w cudzysłowie, bo ktoś tam wyraził taką opinię?
    no to wątek mogłaś skierować do konkretnych osób

swego czasu "dowiedziałem się" na forum że nie wolno posolić zupy bo dla babci która ją ugotowała to jest policzek
    ale nie traktuję tego jako uniwersalnej zasady, muszę tylko pamiętać że nie ma solenia jak będę w gościach u którejś z tzw. "matron"
  • demodee 17.06.19, 21:24
    Uwielbiam czytać forum s-v, bo niesamowicie poszerza moją wiedzę o świecie i ludziach.
  • snajper55 18.06.19, 00:18
    demodee napisała:

> Uwielbiam czytać forum s-v, bo niesamowicie poszerza moją wiedzę o świecie i lu
    > dziach.

W szczególności o tych tu piszących?

S.
    --
    Symetryści uważają, że winę za gwałt ponoszą symetrycznie obie strony.
  • snajper55 18.06.19, 00:16
    demodee napisała:

> Heniek, to są sytuacje wymyślone i ja nie odzywam się tak do kelnerów.
    >
    > Chciałabym, żeby dyskusja dotyczyła pytania: na ile może sobie pozwolić klient?
    > Z sąsiedniego wątku dowiedziałam się, że klientowi wolno domagać się uśmiechu
    > na twarzy osoby z obsługi. Ciekawi mnie więc, czy może także domagać się zakryc
    > ia tatuażu albo zmiany stroju na bardziej swobodny.

Lub pozbycia się stroju w ogóle.

S.
    --
  • snajper55 18.06.19, 00:20
    heniek.8 napisał:

> demodee napisała:
    >
    > > powinien pan jednak zakryć.
    > >
    > > Powinna pani
    >
    > znowu słowo "powinien"
    > skąd ty możesz wiedzieć, co ktoś inny "powinien"? - nie masz, oprócz tego jak c
    > ię wychowano, żadnych argumentów popierających to co ktoś inny "powinien"

No to zastąp zwrot "powinien pan" słowem "chciałbym". Chciałbym, aby zasłonił pan ten tatuaż. Chciałbym aby miała pani głębszy dekolt. Chciałbym... ech, lepiej nie powiem.

S.
    --
  • heniek.8 18.06.19, 16:04
    O to właśnie chodzi, część osób nie powie"chciałbym" bo to by ujawniło że jest to tylko ich iluzja.
    Natomiast "powinien" brzmi już trochę tak jakby byli strażnikami uniwersalnych zasad
  • baba67 17.06.19, 20:35
    Żadna. Jeśli tatuaż przedstawia treści obsceniczne(a tatuaze bywaja teraz realistyczne) wyraziłabym swą opinię głosując nogami ew porozmawiałabym z kierownikiem zwanym managerem.

--
    Starość posiada te same apetyty co młodość tylko nie te same zęby.
  • demodee 17.06.19, 20:49
    > Żadna.
    Ale samo zwrócenie uwagi obsłudze jest niezgodne z s-v czy forma?

> Jeśli tatuaż przedstawia treści obsceniczne (...) porozmawiałabym z kierownikiem zwanym managerem.
    A jeśli nie jest obsceniczny?
  • baba67 18.06.19, 07:46
    To by mi nie przeszkadzał i tym bardziej reakcja jest nie na miejscu.Gdyby jednak ktos po prostu nie lubił tatuaży nie przychodzi tam więcej i juz.

--
  • demodee 17.06.19, 20:51
    > porozmawiałabym z kierownikiem zwanym managerem

A nie z samym kelnerem? Wszak kelner jest pełnoletni i nieubezwłasnowolniony.
  • annthonka 18.06.19, 08:43
    Swoje niezadowolenie można wyrazić do osoby, która przyjmowała wytatuowanego kelnera do pracy, a nie do kelnera, który jest pełnoletni, nieubezwłasnowolniony i ma prawo mieć tatuaż w dowolnym miejscu na ciele.
  • baba67 18.06.19, 19:02
    Nie wypada.

--
  • baba67 18.06.19, 19:04
    Z tego powodu który annthonka przedstawiła.

--
  • katja.katja 17.06.19, 21:23
    Nie ma rąk do pracy, może wyjątkiem są jakieś super ekskluzywne restauracje.
    Biorą każdego który jako tako się nadaje.
    Kiedyś można było wybierać i przebierać wśród pracowników nawet w byle gar kuchni.

--
    Nie dam się wygasić!
  • engine8 17.06.19, 23:59
    ZADNA
  • engine8 18.06.19, 00:02
    Jesli od w sytacji B bedzie TAK to w takim razie mozna powiedziec
    "Pani ma prześliczne nogi! Powinna pani nosić krotsze spodniczki." smile ??
  • milamala 18.06.19, 00:42
    Proszenie o usmiech a proszenie o glebszy dekolt to jednak chyba inna kategoria prosb. Proszenie o usmiech mozna odebrac przy dobrej silnej woli neutralnie ale juz o glebszy dekolt jak molestowanie.
    Nie chodzi o to czy ktos ma prawo do proszenia o cos tylko o co prosi.
  • minniemouse 18.06.19, 01:32
    Sytuacja A:
    Mówię do obsługującego mnie kelnera: Ale ten tatuaż to przy obsłudze konsumentów powinien pan jednak zakryć.
    Sytuacja B:
    Mówię do obsługującej mnie kelnerki: Pani ma prześliczną szyję! Powinna pani nosić głębsze dekolty.

Tak mówi osoba niewychowana.
    Żadna z powyżej wymienionych sytuacji nie upoważnia klienta do wygłaszania uwag w stylu "powinna, powinien" ani "chciałabym chciałbym" ponieważ relacja klient - kelner to nie jest relacja towarzyska ani poufna ani jakakolwiek która pozwalałby na pouczenia czy życzenia.
    w scenario nr - skoro kierownictwo uznało tatuaże za nadające się do pokazywania w pracy, nie jest sprawa klienta narzucanie tu swojego gustu ani światopoglądu. nie podoba się wytatuowany kelner - niech idzie do restauracji gdzie takowego kelner nie ma.
    Poza tym jest to nieprzyjemna uwaga, stwarza niemiłą atmosferę w pracy - i po co?
    Scenario nr 2 - mozna komuś sprawić miły komplement ale trzeba robić to w sposób raczej neutralny.
    powiedzenie komuś "ma pani ładna szyje" brzmi lepiej niż "ma pani ładna szyje i powinna nosić głębsze dekolty" ponieważ ta druga wersja brzmi jak polecenie. a "chciałabym aby nosiła głębsze dekolty" brzmi wręcz erotycznie.

jak mówią, mowa jest srebrem a milczenie zlotem...

Minnie

• flazanka 18.06.19, 07:28
    Żadna
  • kora3 18.06.19, 13:42
    Żadna

--
    Korcia
    "droga ekspresowa do serca faceta nie wiedzie wcale przez żołądek...Jest hmmm nieco poniżej .. na mapie- oczywiście smile"
  • triismegistos 19.06.19, 10:30
    Imho żadna.

--
    Ostatnie badania wykazały, że 42% Amerykanów ma nadwagę, a 34% jest otyła. Pozostali zjedli ankiety.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.