Dodaj do ulubionych

Teściowe przy porodzie?...

14.08.19, 10:43
Wyczytałam w internecie (nie polskim) ze pewna teściowa zażyczyła sobie być obecna podczas narodzin pierwszego dziecka jej syna - do tego stopnia ze aż zadzwoniła do jej rodziców z prośba aby się wstawili za nią! 😮
Twierdziła ze to bardzo nie fair matce pozwolić a jej odmówić, bo przecież z synowa maja dobre stosunki a ona (teściowa) jest pielęgniarką od 40 lat! wiec dlaczego jej nie chce!?
Synowa się nie zgodziła ponieważ "nie czułaby się komfortowo rodzic w jej obecności".

Zgodzilibyście, czy raczej zgodziły, na obecność teściowej przy porodzie?
I czy w ogóle wypada o coś takiego się domagać, a nawet choćby prosić?

Minnie
--
Savoir Vivre czyli jak się zachować
Edytor zaawansowany
 • basia_styk 14.08.19, 11:12
  W XXI wieku i w zachodnim społeczeństwie nie wypada.
 • aqua48 14.08.19, 11:42
  Nie wypada ani prosić ani się domagać. Matka mojej teściowej była położną, pytałam czy wobec tego była przy narodzinach wnuków, a teściowa odparła, że nie bo by się za bardzo stresowała rodzić przy własnej mamie...znajomi lekarze położnicy też własnych dzieci nie odbierają, ani nie asystują przy porodach żon..
 • horpyna4 14.08.19, 12:04
  Zdecydowanie nie wypada nawet prosić. Prosić o czyjąś obecność może rodząca, a jak kogoś nie zaprasza, to najwyraźniej nie życzy sobie. Poród jest sprawą bardzo intymną, a komfort psychiczny rodzącej jest ważniejszy od widzimisię innych.

  Zresztą wpraszanie się gdziekolwiek jest nietaktem. A do towarzyszenia rodzącej - grubym nietaktem.
 • liliawodna222 14.08.19, 13:01
  minniemouse napisała:

  > Zgodzilibyście, czy raczej zgodziły, na obecność teściowej przy porodzie?

  NIGDY.

  > I czy w ogóle wypada o coś takiego się domagać, a nawet choćby prosić?

  Nie wypada, nie powinna. Skąd ludziom przychodzą takie pomysły do głowy?
  >

 • minniemouse 15.08.19, 10:05
  liliawodna222 napisał(a):
  > Nie wypada, nie powinna. Skąd ludziom przychodzą takie pomysły do głowy?

  ja tez tego nie rozumiem. poród to przecież tak intymna rzecz.
  a ta teściowa jeszcze dzwoni do rodziców tej dziewczyny i nalega żeby ja poparli! to przechodzi wszelkie pojecie.


  Minnie
  --
  Savoir Vivre czyli jak się zachować
 • mocno.zdziwiona 14.08.19, 13:10
  Moim zdaniem prosić nie wypada, ale gdyby moja teściowa była położną lub ginekolożką, to byłabym bardzo rada z jej obecności przy porodzie. Według mnie wsparcie kogoś bliskiego, a zarazem specjalisty, jest nie do przecenienia. Myślę o sytuacji abstrakcyjnie i na chwilę obecną wydaje mi się, że nie czułabym zażenowania, raczej patrzę na siebie jako na "ciało", któremu trzeba pomóc.
 • annthonka 14.08.19, 13:57
  A w życiu! Poród to, moim zdaniem, wydarzenie pomiędzy rodzicami dziecka i nie widzę powodu, żeby miała mu asystować cała wycieczka krewnych i znajomych.

  Prosić nie wypada, a tym bardziej wymagać. To rodząca wybiera, kogo chce w takiej chwili mieć przy sobie, a dodawanie jej stresu swoimi oczekiwaniami jest co najmniej nie fair.
 • mgla_jedwabna 14.08.19, 18:53
  Poród to sytuacja intymna, nie wypada nawet prosić, a co dopiero napierać się.
 • bene_gesserit 14.08.19, 20:13
  Wypada delikatnie ewentualnie zasugerować przy skrajnie dużej otwartości na odmowę. Domagać się? W sytuacji rodzącej rzuciłabym grubym słowem.
  Podejrzewam też, że personel medyczny nie życzyłby sobie 'fachowej' pomocy. W sumie: nerwy rodzącej i personelu, spowodowane natrętną 'wspomagającą' obecnością teściowej mogłby się odbić na dzieciaku.

  --
  Socjologia kobiety a sprawa Jaxy.
 • minniemouse 15.08.19, 21:58
  bene_gesserit napisała:
  > Podejrzewam też, że personel medyczny nie życzyłby sobie 'fachowej' pomocy. W sumie: nerwy rodzącej i personelu, spowodowane natrętną 'wspomagającą' obecnością teściowej mogłby się odbić na dzieciaku.

  Tu nie chodziło o fachowa pomoc przy rodzeniu a zal o to ze przecież teściowa jako pielęgniarka ze 40-letnim stażem "nie takie rzeczy widziała" - wiec w czym problem.

  Minnie

  --
  Savoir Vivre czyli jak się zachować
 • lumeria 15.08.19, 23:09
  Miejmy nadzieje, ze (przepraszam) cipki swojej synowej to nie widziała. Wiec synowa ma prawo się krepować bądź co bądź obcej kobiety, która w jej wypadku nie jest personelem medycznym, lecz występuje w roli prywatnej.
 • minniemouse 15.08.19, 23:15
  no ale jej własnie o to chodziło - ze zupełnie nie ma się co krepować bo ona "nie takie rzeczy widziała".
  - jedna mniej jedna więcej, co za różnica. a miedzy sobą maja dobre układy no i przecież to jej pierwsze wnuczątko!

  Minnie

  --
  Savoir Vivre czyli jak się zachować
 • annthonka 16.08.19, 10:59
  Nawet najlepsze układy nie oznaczają, że synowa ma ochotę pokazywać teściowej swoje krocze.

  Poza tym, skoro teściowa wysuwa takie argumenty, to dodatkowo obawiałabym się, że podczas porodu zacznie się mądrzyć i "pomagać".
 • ortolann 16.08.19, 13:49
  Wydaje mi się, że jeśli rodząca nie życzy sobie tej obecności (co jest absolutnie oczywiste i zrozumiałe i nie wymaga dodatkowych wyjaśnień), to należy to po prostu uszanować. I w tej sytuacji powinno wystarczyć nawet "nie, bo nie".


  --
  http://s17.rimg.info/5aa663295cabae0e0baed1538c766a3b.gif
 • lumeria 14.08.19, 20:36
  Z tego co słyszę, to sytuacja, która opisujesz jest tak powszechna na całym zachodnim świecie, ze porodówki standardowo blokują wstęp niezaproszonym osobom. Wtedy nie trzeba się z mamusia użerać, tylko podać, ze ma zabroniony wstęp, i ochroniarze robią swoja robotę.

  Całkowicie nie wypada dokładać rodzącej stresu, jeśli ona sama nie zaprasza. Nawet gdyby teściowa była gine-specjalistą czy położną, to nie ma prawa wtryniać się poród jakiejkolwiek kobiety.
 • lumeria 14.08.19, 20:53
  Ale ludzie maja rożne podejścia do porodów - znam kilka przypadków gdzie cala rodzina była przy porodzie - teść, teściowa, mama, tata, wujkowie, i bracia - wszyscy w drugim rzędzie zaraz za położną zaglądając jej przez ramie miedzy nogi rodzącej.

  Albo dziecko, które z duma pokazuje filmik jak wychodzi z mamusi wszystkim urodzinowym gościom. Mamusia stoi obok. Doświadczenie osobiste. tongue_out
 • minniemouse 17.08.19, 11:52
  lumeria napisała:
  Ale ludzie maja rożne podejścia do porodów - znam kilka przypadków gdzie cala rodzina była przy porodzie - teść, teściowa, mama, tata, wujkowie, i bracia - wszyscy w drugim rzędzie zaraz za położną zaglądając jej przez ramie miedzy nogi rodzącej.

  wydaje mi się ze to moze bardziej w kulturach gdzie takie bardzo bliskie dalsze więzi rodzinne są na porządku dziennym. bo ja wiem, Afryka Indie?

  > Albo dziecko, które z duma pokazuje filmik jak wychodzi z mamusi wszystkim urodzinowym gościom. Mamusia stoi obok. Doświadczenie osobiste. tongue_out

  dla mnie to niesmaczne i nie do przyjęcia, ale cóż, ludzie są różni. nie mowie ze to coś złego, bo nie jest. po prostu nie moja szklanka herbaty. jeśli jest z tego dumny to szczęść mu Boże.

  Minnie

  --
  Savoir Vivre czyli jak się zachować
 • demodee 17.08.19, 12:21
  Ale w pierwszym etapie porodu to chyba nic nadzwyczajnego, że dookoła są najbliżsi. A to okno otworzą, muzyczkę relaksującą puszczą i to chyba lepiej, że szklankę z sokiem poda teściowa niż mąż lub spanikowana matka rodzącej?
 • demodee 17.08.19, 14:32
  > znam kilka przypadków gdzie cala rodzina była przy porodzie - teść, teściowa, mama, tata, wujkowie, i bracia - wszyscy w drugim rzędzie zaraz za położną zaglądając jej przez ramie miedzy nogi rodzącej.

  Może bali się, że dziecko zostanie zamienione w klinice położniczej? Albo żywe urodzenie było potrzebne dla celów spadkowych?
 • lumeria 02.09.19, 18:39
  Te 'rodzinne' i filmowane porody odbywały się w krajach zachodnich - Europejczycy i Amerykanie (WASP).

  Dla mnie było szokiem, ze rodząca nie miała hamulca, by np. teść zaglądał jej w miejsca intymne, ale przy kolejnym takim porodzie, po prostu przyjmuje to do wiadomości.

  Nie rozumiem motywacji, ale możliwe, ze teściowa wyobraża sobie ten poród "koncertowo" (czyli z widownią - z nią sama na czele), a rodząca "kameralnie" - tylko z mężem i położna/lekarzem.
 • snajper55 02.09.19, 20:44
  lumeria napisała:

  > Ale ludzie maja rożne podejścia do porodów - znam kilka przypadków gdzie cala r
  > odzina była przy porodzie - teść, teściowa, mama, tata, wujkowie, i bracia - ws
  > zyscy w drugim rzędzie zaraz za położną zaglądając jej przez ramie miedzy nogi
  > rodzącej.

  Bo ich ciekawość zżerała - białe, czarne, czerwone czy żółte.

  S.
  --
  Symetryści uważają, że winę za gwałt ponoszą symetrycznie obie strony.
 • lumeria 02.09.19, 21:23
  Ej tam... zwykle różowe po tatusiu smile
 • engine8 15.08.19, 03:16
  My porosilismy syna i synowa zeby nam powiedzieli kiedy mozemy zobaczyc nowo narodzone dziecie..
  Wyslali SMS jakies 2 godz po porodzie i tam byla juz Matka synowej co uwazamy za zupelnie noramlna kolejnisc ze mloda Mama najpierw chciala miec swoja Matke a nie tesciowa... 2 godzny po urodzeniu to tez wczesnie...
 • aqua48 15.08.19, 08:53
  Ja zobaczyłam moje wnuczątko tydzień po narodzinach, kiedy już mama z dzieckiem wróciła do domu i urządziła się w nim w nowej sytuacji na tyle by przyjmować JAKICHKOLWIEK gości. Na porodówkę w ogóle wstępu dla postronnych poza ojcami nie było. Z reszta gdy ja rodziłam było podobnie, do szpitala nie wpuszczano absolutnie nikogo z zewnątrz.
 • engine8 15.08.19, 19:29
  U nas zwykle przy porodzi jest jedynie ojciec a rodzaca ma osobny pokoj z lazienka lozkiem dla ojca i lozeczkiem dla dziecka... Moga robic co im sie podoba i zapraszac kogo i kiedy im sie podoba ..no i w szpitalu zwykle matka jest najwyzej 2 albo 3 dni... Wypucuja dzieciatko, naucza matke co potrzeba i do domu bo to nie tania impreza.
  My akurat widzielismy jak mala pierwszy raz pielgniarak kapala...nie mosielismy wychodzic.
 • berber_rock 16.08.19, 13:27
  Tez uwazam ze porod to sprawa intymna miedzy rodzicami a rodzacym sie nowym czlowiekiem.

  Natomiast zeby niektorych zdziwic, na moj porod wprosila sie bez zaproszenia moja mama (zdecydowanie chcialam zeby to bylo wydarzeniem moje i meza i nawet za te prywatnosc zaplacilam). Niestety mmusia wparowala na odzial z czekoladkami i koniakiem dla poloznej i polozna ja wpuscila do sali.
  Po 10 minutowej wymianie uprzejmosci na temat "jak sie czujecie i czy wszystko w porzadku", wyprosil ja moj maz (bo ja bylam zajeta czyms innym).
  Matka zastanawiala sie pozniej, czemu nie rozmawialam z nia przez kolejne pol roku i doszla do wniosku, ze ja "zupelnie nie szanuje jej uczuc"
 • demodee 16.08.19, 20:07
  Jeśli poród to taka intymna sytuacja, to dlaczego tak często się czyta o tym, że ktoś urodził w taksówce? Albo ta taksówka w asyście policji na sygnale dojechała na porodówkę?
 • bene_gesserit 16.08.19, 20:35
  Zapewne dlatego, że części matek zależy na publicznym porodzie, w warunkach pozbawionych higieny i fachowej pomocy. Oraz dlatego, że mają po prostu parcie na szkło, a to jedyny sposób, żeby mogły zaistnieć.

  --
  ~herbatka u pani Dulskiej~
 • minniemouse 17.08.19, 11:47
  bene_gesserit napisała:
  Zapewne dlatego, że części matek zależy na publicznym porodzie, w warunkach pozbawionych higieny i fachowej pomocy. Oraz dlatego, że mają po prostu parcie na szkło, a to jedyny sposób, żeby mogły zaistnieć.

  Masz dzieci Bene?

  Minnie

  --
  Savoir Vivre czyli jak się zachować
 • mim_maior 17.08.19, 17:33
  big_grin

  --
  Nie potrzebuję dodatkowych informacji o wegeżyciu.
 • kora3 18.08.19, 07:17
  Przecież Bene ironizowała Minnie, naprawdę tego nie widzisz?

  --
  Korcia
  "droga ekspresowa do serca faceta nie wiedzie wcale przez żołądek...Jest hmmm nieco poniżej .. na mapie- oczywiście smile"
 • minniemouse 18.08.19, 09:54
  Nie https://www.cosgan.de/images/smilie/konfus/a080.gif ,
  bo YouTube tak jest przepełnione relacjami z porodów w szpitalu, w domu, naturalnych, pod opieka medyczna, przy pomocy doula (akuszerki), na łóżku, na stojąco, w wodzie i z różnymi innymi cyrkami, ze w ogóle mnie to nie zdziwiło co Bene pisze.
  chciałam tylko zaprotestować ze rodzą niehigienicznie 😂

  Minnie
  --
  Savoir Vivre czyli jak się zachować
 • berber_rock 16.08.19, 21:31
  Może dlatego że nie każda kobieta prawidłowo interpretuje sygnały. Ja na przykład przy drugim porodzie zorientowałam się 45 przed że może warto już jechać do szpitala.
 • demodee 17.08.19, 09:11
  > Może dlatego że nie każda kobieta prawidłowo interpretuje sygnały
  A to interpretacji sygnałów nie uczą w szkole rodzenia?

  > zorientowałam się 45 przed że może warto już jechać do szpitala.
  I mąż w panice wsadził Cię do samochodu? I prowadził przekraczając prędkość i narażając na niebezpieczeństwo innych użytkowników drogi (może także w ciąży albo niemowlęta)? I jak policja się o tym dowiedziała, to dołączyła do Was na sygnale?
 • minniemouse 17.08.19, 01:26
  berber_rock napisał(a):
  . Niestety mmusia wparowala na odzial z czekoladkami i
  > koniakiem dla poloznej i polozna ja wpuscila do sali.


  to powinno być karalne! mam nadzieje ze te pielęgniarkę pociągnęliście do odpowiedzialności? przecież jak pisałaś za prawo do prywatności żeście zapłacili! 😮
  O matce to nawet szkoda gadać.. 😐

  Minnie

  --
  Savoir Vivre czyli jak się zachować
 • berber_rock 17.08.19, 18:12
  minniemouse napisała:

  > berber_rock napisał(a):
  > . Niestety mmusia wparowala na odzial z czekoladkami i
  > > koniakiem dla poloznej i polozna ja wpuscila do sali.

  >
  > to powinno być karalne! mam nadzieje ze te pielęgniarkę pociągnęliście do odpow
  > iedzialności?

  _ tja... W Polsce 20 lat temu, gdzie poród odbywał się w ten sposób że przez 6 godzin nie miałam prawa wstać z łóżka???
 • minniemouse 18.08.19, 00:39
  oo. no ale myślałam ze przepisy się zmieniły?

  M.

  --
  Savoir Vivre czyli jak się zachować
 • milamala 17.08.19, 16:39
  Kolezanka miala tesciowa przy porodzie, bo tesciowa byla (juz na emerytrze) polozna. Z tego co wiem, nie miala z tym problemow, raczej czula sie komfortowo, ze na pewno nikt jej nie skrzywdzi.
  Takze nie ma zasady, ze tesciowa ma nie byc przy narodzinach bo nie i juz.
  To matka decyduje kogo chce miec przy porodzie. Ja nie chcialam miec nikogo, ale maz sie wprosil i potem uznalam, ze jednak dobrze zrobil. On zreszta lubi horrory wiec sie nie balam jakis dziwnych reakcji typu omdlenie itp.
 • kora3 18.08.19, 07:14
  Minnie, no oczywistym jest, ze nie wypada. Mozna zaproponować swą obecnośc i bez dyskusji przyjąc każda odpowiedź, także odmowną.

  --
  Korcia
  "droga ekspresowa do serca faceta nie wiedzie wcale przez żołądek...Jest hmmm nieco poniżej .. na mapie- oczywiście smile"

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka