Dodaj do ulubionych

Czy wypada aby osoba

11.12.19, 21:43
już raz zamężna/żonata organizowała(miała zorganizowany) przed kolejnym ślubem wieczór panieński/kawalerski?
Obserwuj wątek
  • aqua48 Re: Czy wypada aby osoba 11.12.19, 21:58
   To nie jest kwestia wypada, czy nie wypada, to kwestia konwencji. Oczywiście, że może, ale nazywanie tego wieczorem panieńskim jest trochę.. dziwaczne, śmieszne? Zwłaszcza że obecni na takim wieczorze to zapewne też nie będą panny i kawalerowie.
   • kora3 Re: Czy wypada aby osoba 12.12.19, 09:10
    Wiesz Aquo, tak mi sie przypomniało...Dawno już jakieś 25 lat temu za mąż wyszła moja koleżanka . W wieku mało co po 20- stce, nic nadzwyczajnego w tamtych czasach. Z pewnych przyczyn organizacyjnych ślub cywilny brała kilka miesięcy przed kościelnym. Nie robili z tego specjalnego wydarzenia, ale w jej najbliższym sąsiedztwie było to wiadome. Tym bardziej, ze było to sąsiedztwo znane sobie od kilku pokoleń. Kolezanka do kościelnego ślubu ubraą się tradycyjnie - biała suknia, welon ...Jedna z pań sąsiadek skomentowała wówczas "Hmm biała suknia, welon, pompa, a jakaż ona panna młoda, skoro od kilku juz miesięcy mężatka. To takie dziwne, śmieszne..." Na to inna pani, też zdaje sie sąsiadka tyle, ze sporo starsza od tamtej odpowiedziała "Ano, skoro dla pani takie śmieszne, to ...niech się pani śmieje" - bardzo trafnie i zabawnie wg mnie.

    Nigdzie nie słyszałam, ze goście na wieczorze panieński mają być pannami, czy kawalerami koniecznie kawalerami i pannami, czy chodzi o ślub autentycznej panny/kawalera, czy " z odzysku".
    Co do nazwy samej - no trudno wymyślić inną, ale przecież nie jest to jakaś oficjalna impreza i tym samym nazwa.
    Generalnie - dla mnie to czepialstwo - nie podoba sie komuś taka impreza - zaparszany nie idzie i tyle smile


    --
    Korcia
    "droga ekspresowa do serca faceta nie wiedzie wcale przez żołądek...Jest hmmm nieco poniżej .. na mapie- oczywiście smile"
    • annthonka Re: Czy wypada aby osoba 12.12.19, 13:09
     Zgadzam się w 100%.
     A czemu miałoby nie wypadać? Jeżeli kogoś tak bardzo kłuje określenie "wieczór panieński" (swoją drogą nie wiem dlaczego) to niech sobie to nazwie "impreza przedślubna".
    • jadwiga1350 Re: Czy wypada aby osoba 13.12.19, 21:23
     kora3 napisała:

     > Generalnie - dla mnie to czepialstwo - nie podoba sie komuś taka impreza - zapa
     > rszany nie idzie i tyle smile


     Koro, wcale o to nie pytam.

     Jeśli będę chciała wiedzieć co komu wolno albo nie wolno, poczytam kodeks karny. A Twoje odpowiedzi, Koro, jak na osobę wykształconą i dziennikarkę są dość....no, nie dokończę.

     Sama zakładasz różne wątki, np: "czy informować sąsiadów, że sprzedało się mieszkanie i komu się sprzedało". Pewnie nie chciałabyś odpowiedzi typu:
     " a to czepialstwo, chce to poinformuje, nie chce to nie poinformuje! Wolno mu informować! Wolno mu nie informować!"
     Chyba nie o to chodzi na forum savoir-vivre.
     • kora3 Jadwigo 22.12.19, 08:48
      Nie miałabym nic przeciwko odpowiedzi jak podałaś na moje pytanie - dodam, że sama też tak uwazam. Swego mieszkania nie sprzedawałam, ale wynajełam i nie, nie miałam zamiaru konsultować tego z sąsiadami. Bo i dlaczego miałabym?
      --
      Korcia
      "droga ekspresowa do serca faceta nie wiedzie wcale przez żołądek...Jest hmmm nieco poniżej .. na mapie- oczywiście smile"
   • nchyb Re: Czy wypada aby osoba 12.12.19, 10:01
    >>> nazywanie tego wieczorem panieńskim jest trochę.. dziwaczne, śmieszne?

    czy nazywanie pani biorącej ślub w wieku ok. 40-50 lat panną młodą, a obojga młodą parą również uznajesz za trochę dziwaczne i śmieszne?

    bo ja nie.
    • kora3 Re: Czy wypada aby osoba 12.12.19, 10:05
     anop własnie - a jak w kościele biorą ślub ludzioe dawno już poślubieni cywilnie, a ksiądz nazywa ich narzeczonymi ?smile

     --
     Korcia
     "droga ekspresowa do serca faceta nie wiedzie wcale przez żołądek...Jest hmmm nieco poniżej .. na mapie- oczywiście smile"
    • aqua48 Re: Czy wypada aby osoba 12.12.19, 10:56
     nchyb napisała:

     > czy nazywanie pani biorącej ślub w wieku ok. 40-50 lat panną młodą, a obojga mł
     > odą parą również uznajesz za trochę dziwaczne i śmieszne?

     Tak, troszkę tak. Nazywanie 75-85 letniego pana, panem młodym też mi nieco zgrzyta smile Mimo iż doskonale zdaję sobie sprawę z tego że to tylko nazewnictwo. Ale to tylko moje odczucie, bardziej nawet w sferze językowej niż kulturalnej czy społecznej bo w tych ostatnich bez względu na wiek osób zawierających małżeństwo można przyjąć że para młoda oznacza parę młodą stażem czyli po prostu nową. Podobnie też trochę zgrzytają mi nazwy - stara panna i stary kawaler. Bo od jakiego wieku osób w ten sposób określanych należałoby je stosować? Dawniej było to już po 30, a czy osoba żyjąca w stałym lecz nie zarejestrowanym nigdzie związku to nadal stara panna i stary kawaler?
     Tak samo dziwaczne i śmieszne wydaje mi się stosowanie kościelnej formułki ślubnej ( z której można zrezygnować!), że para "młoda" decyduje się na przyjęcie i wychowanie potomstwa, jeśli małżeństwo zawierają w wieku, w którym z powodu tegoż wieku, dzieci mieć już nie będą, ani rodzonych ani przysposobionych.
     Może zatem dla wieczoru panieńskiego którego część uczestniczek jest już dawno zamężnymi matkami lub nawet babciami należałoby poszukać innej nazwy? Nie wiem.
     • kora3 Re: Czy wypada aby osoba 12.12.19, 11:13
      Aquo, obawiam się, ze albo miałaś okazję rzadko bywać na ślubach kościelnych ludzi w wieku juz pozarozrodczym, albo - moze ze wzruszenia - nieuważnie słuchałaś smile Od doścv długiego już czasu, na pewno ok. 30 lat, przy slubie takich osób ksiądz formułe "czy chcecie przyjąć i po katolicku wychować potomstwo, którym was Bóg obdarzy" - taktownie POMIJA. W każdym razie ja pamiętając kilkanaście takich ślubów to zauważyłam. Tyczyło sie to zawsze ślubów takich, gdzie oczywistym było, że zaślubiona małzonka nie może już zajśc w ciąże z racji wieku. Co do pana młodego, no tu ograniczeń w zapłodnieniu raczej nie ma smile

      --
      Korcia
      "droga ekspresowa do serca faceta nie wiedzie wcale przez żołądek...Jest hmmm nieco poniżej .. na mapie- oczywiście smile"
      • aqua48 Re: Czy wypada aby osoba 12.12.19, 17:57
       kora3 napisała:

       > Od doścv długiego już czasu, na pewno ok. 30 lat, przy slubie takich osób
       > ksiądz formułe "czy chcecie przyjąć i po katolicku wychować potomstwo, którym w
       > as Bóg obdarzy" - taktownie POMIJA.

       Otóż nie Koro, mylisz się. Ksiądz nie pomija tej formuły, ponieważ nie leży w jego gestii rozpatrywanie oraz decydowanie za przyszłych małżonków czy dzieci planują, czy nie i z jakiego powodu. Można natomiast z powodów naturalnych jak wiek lub bezpłodność poprosić go o jej pominięcie podczas uzgadnianie szczegółów ślubu.
       • kora3 Re: Czy wypada aby osoba 12.12.19, 18:37
        Aquo, ja wiem,z e Ty wiesz lepiej niż takowi nowożeńcy smile Z czystej ciekawości PYTAŁAM to przy okazji takich slubów tak nowożeńców bliskich mi - czy o tym rozmawiali z księdzem mającym być świadkiem konsekrowanym ślubu, jak i po prostu kapłanów - różnych.
        Jak wspomnieli księża - w pewnym wieku szczególnie panny młodej pomija się tę formułę bez nijakich próśb ze strony pary - po prostu dla z braku lepszego określanie, nie robić sobie jaj z ludzi. i nie ośmieszać tak nowożeńców, jak i powagi Kościoła.
        Kościół co prawda nie wyklucza cudów, ale w dzisiejszych czasach już chyba sporą naiwnością byłoby oczekiwać, że duza ilośc szczerej modlitwy sprawi iz pani po menopauzie, jak Sara urodzi jeszcze dzieci smile Pamietajmy ty, ze przy slubie konkordatowym ksiądz jest zobowiazany dostarczyć wszelkie dokumenty do USC, a w tych dokumentach w przypadku osób w wieku rozrodczym jest zaznaczone jakie nazwiska będą nosić przyszłe dzieci współmałzonków. To także jest pomijane, gdy para z przyczyny wieku, głownie pani smile nie moze już rodzicami zostać.
        Nie wiem jak z parami, gdzie jest bezpłodność wynikająca z innej przyczyny, ale taka para moze zdecydować się na adopcję, która w swietle prawa jest przyjęciem dziecka za własne. W rozumieniu Koscioła to jest potomstwo, którym Bóg obdarzył, a w rozumieniu prawa to jest dziecko wspókne rodziców adopcyjnych. Osoby powyżej pewnego qwieku i nie ejst to bynajmniej wiek sędziwy nie mogą - poza wyjątkami - adoptować dzieci, stąd zarwno od srony Koscioła jak i prawa ta formułka, czy adnotacje o nazwiskach przyszłych dzieci nie mają zadnego sensu.

        --
        Korcia
        "droga ekspresowa do serca faceta nie wiedzie wcale przez żołądek...Jest hmmm nieco poniżej .. na mapie- oczywiście smile"
        • mgla_jedwabna Re: Czy wypada aby osoba 12.12.19, 18:56
         A mnie tu zastanawia co innego - "potomstwo, którym was Bóg obdarzy" nie musi wszak oznaczać urodzonego osobiście. Czy potomstwo adoptowane nie jest darem Boga w oczach wierzących? A jestem w stanie uwierzyć w osoby w wieku 50-60 lat skłonne adoptować dziecko, szczególnie nieco starsze.
         • kora3 Re: Czy wypada aby osoba 12.12.19, 19:08
          Mgło, przecież napisałam o adoptowanym potomstwie, ze w rozumieniu Koscioła jest potomstwem którym Bóg obdarza, a w rozumieniu prawa dzieckiem traktowanym jako wąłsne ropdziców adopcyjnych.
          Tyle tylko, ze pomimo, ze Ty jesteś w stanie uwierzyć, iż ludzie w wieku 50-60 lat chcieliby adoptować dziecko, to prawa nie kieruje sie tym, co kto by chciał...Osoby powyżej 40 roku zycia mają żadne szanse na adopcję Mgło ...Wynika to z czystego pragmatyzmu prawa. Choć dzieci naturalnie mogą sie urodzić parze po 40. a takze ludziom w niedostatku, niepełnoprawnym, z chorobą alkoholową itd. to takie osoby nie mogą ADOPTOWAC dziecka. Mozna się z tym nie zgadzać, a nawet wsciekać na to, ale taki fakt ...

          --
          Korcia
          "droga ekspresowa do serca faceta nie wiedzie wcale przez żołądek...Jest hmmm nieco poniżej .. na mapie- oczywiście smile"
         • aqua48 Re: Czy wypada aby osoba 13.12.19, 09:54
          mgla_jedwabna napisała:

          > jestem w stanie uwierzyć w osoby w wieku 50-60 lat skł
          > onne adoptować dziecko, szczególnie nieco starsze.

          Tyle, że nikt ludziom w tym wieku nie pozwoli na adoptowanie dziecka. Ich wiek nie powinien przekraczać 40 lat.
         • kora3 Re: Czy wypada aby osoba 13.12.19, 10:56
          A to zabawne, bo ja także od tychże, a także od księży. Pierwszym takim późnym nowożeńcem był mój własny ...dziadek Aquo. Wstępował on w drugi sakramentalny wz. małzeński będąc wdowcem mając lat 62 z panią w wieku lat 60. A ja już jako 14 - latka miałam doskonałą pamięć i zwyczajnie zauwazylam, że formuła o potomstwie została pominięta. Zwyczajnie zapytałam dziadka - jak to tak smile Powiedział mi jak - że pani, która ma 60 lat już nie moze zostać mamą przecie. Ano prawda. I trzeba to księdzu powiedzieć? Ano nie, ksiądz sam o tym wie, do szkoły chodził smile Potem kilkanascie razy uczestniczyłam w kościelnych ślubach późnych par i zawsze formuła była pomijana.Kiedy już miałam zwyczajnie znajomych ksiezy - zapytałam ich. Mowa była o logice, wiedzy ogólnej i powadze Kościoła smile

          --
          Korcia
          "droga ekspresowa do serca faceta nie wiedzie wcale przez żołądek...Jest hmmm nieco poniżej .. na mapie- oczywiście smile"
     • bene_gesserit Re: Czy wypada aby osoba 15.12.19, 11:36
      aqua48 napisała:

      > nchyb napisała:
      >
      > > czy nazywanie pani biorącej ślub w wieku ok. 40-50 lat panną młodą, a obo
      > jga mł
      > > odą parą również uznajesz za trochę dziwaczne i śmieszne?
      >
      > Tak, troszkę tak. Nazywanie 75-85 letniego pana, panem młodym też mi nieco zgrz
      > yta smile Mimo iż doskonale zdaję sobie sprawę z tego że to tylko nazewnictwo. Ale
      > to tylko moje odczucie, bardziej nawet w sferze językowej niż kulturalnej czy
      > społecznej bo w tych ostatnich bez względu na wiek osób zawierających małżeństw

      Ależ błędnie ci zgrzyta w sferze językowej. Słownik jest jednoznaczny.
      pan młody «mężczyzna w dniu swojego ślubu»

      Bo to jest idiom po prostu. Taka jego specyfika. Jak mówię, że mam urwanie głowy, to nie oznacza, że zostałam zdekapitowana. Czyż nie.

      > o można przyjąć że para młoda oznacza parę młodą stażem czyli po prostu nową. P
      > odobnie też trochę zgrzytają mi nazwy - stara panna i stary kawaler.

      Jak wyżej.

      Bo od jaki
      > ego wieku osób w ten sposób określanych należałoby je stosować?

      Ja bym ich po prostu nie stosowała. To, po pierwsze, niegrzeczne, po drugie - stygmatyzujące. Po trzecie - w dzisiejszych skomplikowanych czasach po prostu mylące. Np. Korę teoretycznie można by uznać za starą pannę, bo nie żyje w małżeństwie. Ale przecież jest w zgodnym stadle od lat kilkunastu.

      > Może zatem dla wieczoru panieńskiego którego część uczestniczek jest już dawno
      > zamężnymi matkami lub nawet babciami należałoby poszukać innej nazwy? Nie wiem.

      Kompletnie to niepotrzebne. W celu?
      Już widzę te wątki na forum, w których roztrząsa się, do jakiego wieku/statusu można urządzić wieczór panieński, a od jakiego 'uroczystość przedślubną dla dojrzałych kobiet'. I czy jeśli panna młoda istotnie jest 66letnią panną, a jej gościnie to rozwódki i mężatki, z których kilka jest babciami, to panieński czy jednak nie?

      Życie jest wystarczająco skomplikowane.

      --
      Moja mama ma Nobla z fizyki, mój tata pracuje w przedszkolu.
      • aqua48 Re: Czy wypada aby osoba 15.12.19, 15:26
       bene_gesserit napisała:

       > Ależ błędnie ci zgrzyta w sferze językowej. Słownik jest jednoznaczny.
       > pan młody «mężczyzna w dniu swojego ślubu»
       >
       > Bo to jest idiom po prostu.

       Ależ zgadzam się ze słownikiem i wiem co to jest idiom. Ale i tak mi zgrzyta. Zapewne tak mam.


       > podobnie też trochę zgrzytają mi nazwy - stara panna i stary kawaler.

       > Ja bym ich po prostu nie stosowała. To, po pierwsze, niegrzeczne, po drugie - s
       > tygmatyzujące. Po trzecie - w dzisiejszych skomplikowanych czasach po prostu my
       > lące. Np. Korę teoretycznie można by uznać za starą pannę, bo nie żyje w małżeń
       > stwie. Ale przecież jest w zgodnym stadle od lat kilkunastu.

       No, to jeszcze bardziej skomplikowane - Kora już nie może być starą panną bo wszak formalnie jest rozwódką smile Ja spotkałam się też z nazywaniem się przez rozwódkę wdową, od momentu gdy zmarł jej były mąż, a stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego nie było. I zonk - słusznie czy nie?
       Ale widzisz - Ty byś nie stosowała określeń stara panna i stary kawaler bo dla Ciebie są niewłaściwe, a ja bym nie stosowała określenia wieczór panieński/kawalerski w przypadku młodożeńców starszych wiekiem, lub wchodzących w związek małżeński po raz kolejny. Ot, każdy ma jakieś swoje uprzedzenia, a język nie dogania rzeczywistości.
       • bene_gesserit Re: Czy wypada aby osoba 15.12.19, 19:30
        aqua48 napisała:

        > No, to jeszcze bardziej skomplikowane - Kora już nie może być starą panną bo ws
        > zak formalnie jest rozwódką smile

        O, łatwo sobie wyobrazić podobną sytuację dla faktycznej panny.

        Ja spotkałam się też z nazywaniem się przez rozw
        > ódkę wdową, od momentu gdy zmarł jej były mąż, a stwierdzenia nieważności małże
        > ństwa kościelnego nie było. I zonk - słusznie czy nie?

        A nie lepiej po prostu 'stanu wolnego', niezależnie od tego, co się działo w przeszłości?
        Moim zdaniem takie przemycanie informacji, że miała męża, ale niby się rozwiodła, ale nie kościelnie to podśmierduje plotką. Niegodne.

        > Ale widzisz - Ty byś nie stosowała określeń stara panna i stary kawaler bo dla
        > Ciebie są niewłaściwe,

        Dla ciebie nie? Nie brzmi to wartościująco i myląco zarazem?

        a ja bym nie stosowała określenia wieczór panieński/kawa
        > lerski w przypadku młodożeńców starszych wiekiem, lub wchodzących w związek mał
        > żeński po raz kolejny. Ot, każdy ma jakieś swoje uprzedzenia, a język nie dogan
        > ia rzeczywistości.

        Ależ dogania. Idiomy to idiomy. Młody może być 'młody', zresztą w dniu ślubu liczy się duch.

        >
        >
        >
        >
        --
        Wiara w kompleks braku członka to oczywisty przejaw kompleksu braku macicy.
        • aqua48 Re: Czy wypada aby osoba 16.12.19, 08:27
         bene_gesserit napisała:

         > Moim zdaniem takie przemycanie informacji, że miała męża, ale niby się rozwiodł
         > a, ale nie kościelnie to podśmierduje plotką. Niegodne.

         Plotka to byłaby gdyby ktoś o niej tak mówił, lub gdybym wymieniła tę osobę z nazwiska, tu - sama zainteresowana tak nazywała SWÓJ status. Niegodne?
         • kora3 Re: Czy wypada aby osoba 16.12.19, 10:20
          Kora mogłaby być starą panną, gdyby była spod znaku panny i dożyła starosci Aquo smile
          Co do pani o której mówisz - moze dla pani bardziej istotny w ogóle, albo w danym momencie był jej stan kanoniczny, niż cywilny? Tak miewają osoby zorientowane religijnie utrzymujące, że "nie uznają" rozwodówsmile Kanonicznie pani jest wdową. A jak sie sama nazywa nie ma przecież znaczenia, co sama podnosiłaś kiedyś smile
          Jesli chodzi o mój stan cywilny, to jest to "rozwiedziona" - takie określenia jak "rozwódka", "rozwodnik", a także "męzatka" są wyrazami potocznymi- nic w nich złego, dopóki sie uzywa w prywatnych luźnych rozmowach. Pani mezatka to pani zamęzna smile

          --
          Korcia
          "droga ekspresowa do serca faceta nie wiedzie wcale przez żołądek...Jest hmmm nieco poniżej .. na mapie- oczywiście smile"
          • aqua48 Re: Czy wypada aby osoba 16.12.19, 12:24
           Określenie czyjegoś stanu cywilnego to jedno, a kogoś pozostającego w tym stanie to drugie. I tak rozwódka jest rozwiedziona, a mężatka zamężna. I nie są to wcale potoczne określenia. Możesz oczywiście i z tym polemizować ale tako rzecze słownik języka polskiego i ja będę się jego wykładni trzymać.
           • kora3 Re: Czy wypada aby osoba 16.12.19, 12:44
            Aquo, w słowniku "kochanka" to pani utrzymująca stosunki intymne s panem nie będącym jej mezem smile tak tam "stoi"
            Urzędowo jest sie rozwiedzionym stan cywilny" - rozwiedziona albo rozwiedziony, żonatym, zamężną. I Tyle smile

            --
            Korcia
            "droga ekspresowa do serca faceta nie wiedzie wcale przez żołądek...Jest hmmm nieco poniżej .. na mapie- oczywiście smile"
  • kora3 Re: Czy wypada aby osoba 12.12.19, 08:40
   A dlaczego nie miałoby wypadać? Co tu jest do wypadania, albo niewypadania?

   --
   Korcia
   "droga ekspresowa do serca faceta nie wiedzie wcale przez żołądek...Jest hmmm nieco poniżej .. na mapie- oczywiście smile"
   • basia_styk Re: Czy wypada aby osoba 12.12.19, 09:03
    kora3 napisała:

    > A dlaczego nie miałoby wypadać? Co tu jest do wypadania, albo niewypadania?
    Nazywanie takiej imprezy wieczorem panieńskim/kawalerskim jest po prostu nielogiczne. I tylko tej nazwy się czepiam, nie pomysłu organizacji przyjęcia.
    • kora3 Re: Czy wypada aby osoba 12.12.19, 09:15
     Hmmm no owszem, nielogiczne - choć nie zawsze do końca Basiu, bo wszak na biorących ślub mówi sie zwykle młoda para, choć nie musi byc wiekiem młodasmile ksiądz przyszłych małzonków nazywa narzeczonymi, choć zareczać się nie musieli, a i mogą być wczesniej z sobą zaślubieni cywilnie - takich nielogiczności jest wiele...Jak dla mnie to czepialstwo - jesli komusnie pasuje impreza, czy jej nazwa, to nie organizuje, a zapraszany nie idzie smile

     --
     Korcia
     "droga ekspresowa do serca faceta nie wiedzie wcale przez żołądek...Jest hmmm nieco poniżej .. na mapie- oczywiście smile"
     • minniemouse Re: Czy wypada aby osoba 12.12.19, 10:41
      A dlaczego miałoby nie wypadać? ostatecznie liczy się przecież tylko koncept,
      a koncept polega nie tyle na samym wieku pary "pre-młodej" co na jej aktualnym urzędowym statusie.
      a jaki jest ten status przed zawarciem ślubu ? zwyczajowo przecież oboje są na etapie bycia "panna" i "kawalerem" - i nie ma innego na to określenia w języku polskim, nawet dla osób będących w wieku innym niż istotnie młody - a jeszcze do tego w jakimś ścisłe określonym przedziale wiekowym.
      Przynajmniej mnie nic o tym nie wiadomo. (btw, nie znam tez takich wyspecjalizowanych określeń w języku angielskim. ale mogę się mylic.)

      Ponadto, na wskutek wink (sorry, wiem ze albo jedno albo drugie ale musiałam, po prostu musiałam!! big_grin) modernizacji, a co za tym idzie, rozluźnienia tradycji i obyczajów w miarę upływu czasu, już się tak ściśle konwencji nie przestrzega jak kiedyś - np. owe wspomniane białe suknie po rozwodzie czy, o zgrozo, w widocznej ciąży - zatem i wieczór panieński dla seniorki rodu nie jest już ani niczym nadzwyczajnym, ani bynajmniej gafa...

      Minnie

      --
      Savoir Vivre czyli jak się zachować
      • aqua48 Re: Czy wypada aby osoba 12.12.19, 11:01
       minniemouse napisała:


       > koncept polega nie tyle na samym wieku pary "pre-młodej" co na jej aktualnym
       > urzędowym statusie.
       > a jaki jest ten status przed zawarciem ślubu ? zwyczajowo przecież oboje są
       > na etapie bycia "panna" i "kawalerem" - i nie ma innego na to określenia w ję
       > zyku polskim

       Jest, Minnie, jest w języku polskim określenie - stanu wolnego. I stosowało się go nawet w dawniejszych dowodach osobistych wymiennie z określeniami rozwódka/wdowiec, panna/kawaler, gdy osoba zainteresowana nie chciała by jej status był aż tak dokładnie widoczny.       • kora3 Re: Czy wypada aby osoba 12.12.19, 11:15
        Aquo, w swietle prawa "stan wolny" - cywilny jest pojęciem pojemnym i obejmuje tak osoby rozwiedzione, owdowiałe, jak i panny i kawalerów. Jest to określenie typowo urzędowe

        --
        Korcia
        "droga ekspresowa do serca faceta nie wiedzie wcale przez żołądek...Jest hmmm nieco poniżej .. na mapie- oczywiście smile"
         • kora3 Re: Czy wypada aby osoba 12.12.19, 18:46
          Przeczytałam i stąd mój post smile Minnie pisała w KONTEKSCIE pytania z wątku - jak Twoim zdaniem mozna wykorzystać tę cenna info, że osoby które zamierzają wstapić w zw. małzeński są stanu wolnego (w domysle - cywilnego)? to znaczy - jak z użyciem tego terminu moznaby nazwać imprezę przedślubną o takim charakterze jak wieczór panieński/kawalerski, by wg Ciebie nie nazywała się "dziwnie i śmiesznie"?

          --
          Korcia
          "droga ekspresowa do serca faceta nie wiedzie wcale przez żołądek...Jest hmmm nieco poniżej .. na mapie- oczywiście smile"
          • aqua48 Re: Czy wypada aby osoba 13.12.19, 10:02
           kora3 napisała:

           > to znaczy - jak
           > z użyciem tego terminu moznaby nazwać imprezę przedślubną o takim charakterze
           > jak wieczór panieński/kawalerski, by wg Ciebie nie nazywała się "dziwnie i śmie
           > sznie"?

           Nie mam pojęcia. I nie zamierzam łamać sobie na tym głowy Koro. Spokojnie mogę poprzestać nad tym, że te nazwy użyte w takiej sytuacji pozostaną dla mnie nieco śmieszne. Sądzę że i wszyscy inni mogą z tym moim przekonaniem żyć, i takie imprezy urządzać do woli, jeśli tylko mają takie życzenie smilesmile
           • kora3 Re: Czy wypada aby osoba 13.12.19, 10:59
            Po cóż zatem było przywoływać informację o możliwości nazywania stanu wolnym?
            Wg mnie niech ta sobie każdy swoje imprezy nazywa jak chce - nie uwazam, by to było coś nad czym warto sie zastanawiać i z czego śmiać, ale no każdy jest inny

            --
            Korcia
            "droga ekspresowa do serca faceta nie wiedzie wcale przez żołądek...Jest hmmm nieco poniżej .. na mapie- oczywiście smile"
            • kora3 Swoją drogą Aquo, poglądy masz zmienne nader 13.12.19, 11:09
             Kiedyś w dawnym wątku Minnie przekonywałaś, że to bardzo fajnie, jak para bez ślubu nazywa sie wzajemnie mężem i zoną, bo przecież żyją jak mąż i żona, a ze to niezgodne ze stanem faktycznym, to nic smile Ani smieszne, ani dziwne - normalne ...
             Teraz nazywanie imprezy wieczorem kawalerskim/panieńskim IMPREZY przed wstąpieniem w kolejny zwiazek małzeński smieszne jest dla Ciebie, a i dziwne ...No ciekawe, ciekawe ...smile
             --
             Korcia
             "droga ekspresowa do serca faceta nie wiedzie wcale przez żołądek...Jest hmmm nieco poniżej .. na mapie- oczywiście smile"
             • aqua48 Re: Swoją drogą Aquo, poglądy masz zmienne nader 13.12.19, 11:42
              Koro, Twoje zdanie na mój temat nie jest tematem wątku. Twoje zaczepki, pouczanki i osobiste wycieczki są nie tylko niegrzeczne ale i niezgodne z regulaminem.
              Dla Twej wiadomości - tak, owszem mogę Ci się wydawać taka, czy siaka. Nie ma to dla mnie istotnego znaczenia i nie wpływa na moje poglądy.
              To co uprawiasz natomiast na forum to zwykły trolling.
              • kora3 Re: Swoją drogą Aquo, poglądy masz zmienne nader 13.12.19, 11:51
               Zatem zgłoś administracji Aquo. Ja uwazam, ze nie ma nic złego w tym, że się pamięta co napisał kiedyś dany nick w danym temacie - przeciwnie, świadczy to o zainteresowaniu czyimiś poglądami i wypowiedziami. Czytałam regulamin i nie znalazłam w nim punktu, który mówiłby o tym, ze nie wolno powoływać się na wypowiedzi przedmówców, które padły w innym watku niż aktualnie "przerabiany" I nic dziwnego, bo wymaganie, zeby każdy z nas niejako resetował w pamięci to, co inni napisali przy innych okazjach, byłoby głupie! W ten sposób poznaje się ludzi, ich poglady, ze słysząc je, albo czytając zapamiętuje się je. W ten sposób mozna też ocenić, czy ktoś ma stałe pogladym, czy zmienne, czy jest w tym co mówi/pisze - wiarygodny.

               --
               Korcia
               "droga ekspresowa do serca faceta nie wiedzie wcale przez żołądek...Jest hmmm nieco poniżej .. na mapie- oczywiście smile"
                • kora3 Re: Swoją drogą Aquo, poglądy masz zmienne nader 13.12.19, 12:19
                 Nie, nie mam problemu, zwyczajnie dostrzegam, że raz są takie, a za chwilkę, zwykle dłuższą smile inne. Rozumiem, ze nie zcujesz się powołana, zeby to wyjaśnić, bo ...tego nie da sie logicznie wyjaśnic. Rozplątywać ja nie mam czego, ja mam spójne poglądy i gdy ktos mi je przypomni, a zdarza sie na forum, nie wycofuję się rakiem udając obrazoną, bo nie mam powodówsmile

                 --
                 Korcia
                 "droga ekspresowa do serca faceta nie wiedzie wcale przez żołądek...Jest hmmm nieco poniżej .. na mapie- oczywiście smile"
       • minniemouse Re: Czy wypada aby osoba 12.12.19, 23:02
        aqua48 napisała:
        Jest, Minnie, jest w języku polskim określenie - stanu wolnego.

        faktycznie, jest, dzięki za przypomnienie. niemniej, jak nazwać od tego wieczorek? Stanowolnieński? smile


        Minnie
        --
        Savoir Vivre czyli jak się zachować
    • nchyb Re: Czy wypada aby osoba 12.12.19, 10:11
     >>Nazywanie takiej imprezy wieczorem panieńskim/kawalerskim

     oczywiście, że jest nielogiczny
     należy dokładnie określić, np. wieczór rozwodniczki przed nowym ślubem dla jej bliskich: panien, rozwódek, wdówek i mężatek.

     a przyszły pan młody /oczywiście musimy ustalić do jakiego wieku ta para może nazywać się MŁODĄ/ lub jego świadek zaprasza np na wieczór utulonego już w żalu wdowca przed nowym ślubem z podstarzałą panią, która jest mimo wszystko radosną rozwódką.


     Ewentualnie proponuję takie zaproszenie logiczne i sympatyczne:

     Ciągle panna świadek /nie pierwszej już młodości/ zaprasza na wieczór przedślubny dla swojej kuzynki podstarzałej przyszłej pani po ślubie /bo przecież już nie panny młodej/, wdowy po nieodżałowanym kapitanie ułanów Rzeczypospolitej itp... to dopiero logika, szał i super zaproszenie
  • mgla_jedwabna Re: Czy wypada aby osoba 12.12.19, 19:00
   To może w ogóle zakwestionujmy sens urządzania takiej imprezy w sytuacji, gdy ślub nie oznacza mocnego poluzowania/zakończenia dotychczasowych przyjazni w gronie dziewczat/młodzieńców, zmiany trybu życia, sytuacji społecznej itd.?
   • aqua48 Re: Czy wypada aby osoba 13.12.19, 10:10
    mgla_jedwabna napisała:

    > To może w ogóle zakwestionujmy sens urządzania takiej imprezy w sytuacji,

    Sensem urządzania jakiejkolwiek imprezy towarzyskiej jest miłe spotkanie w gronie zaproszonych osób. Dlaczego mielibyśmy zastanawiać się nad sensem urządzania imprez? Możemy zastanawiać się jedynie nad ich nazwą, skoro ta zwyczajowo używana w takiej sytuacji, no jakoś nie oddaje rzeczywistości.. Albo przyznać, że dla kogoś ta nazwa użyta w tej sytuacji może być nieco śmieszna. Na podobnej zasadzie jak określenie kobiety w służbie wojsk morskich słowem marynarka. Stare słowo albo straciło swe dotychczasowe znaczenie albo nabrało nowego, albo ma śmieszny lub dziwaczny wydźwięk, bo nie oddaje tej sytuacji do jakiej powstało.
  • quba Re: Czy wypada aby osoba 12.12.19, 23:16
   jak chce niech sobie robi, nic nam do tego...

   --
   Tradycja to dąb, który tysiąc lat rósł w górę. Niech nikt kiełka małego z dębem nie przymierza. Tradycja naszych dziejów jest warownym murem, to jest właśnie kolęda, świąteczna wieczerza... To jest ludu śpiewanie, to jest ojców mowa, to jest nasza historia, której się nie zmieni. A to co dookoła powstaje, od nowa, to jest nasza codzienność, w której my żyjemy.
  • kora3 Proponuję utrudnić :) 16.12.19, 10:23
   Utrudnijmy tę heh arcyskomplikowaną i godną omówienia sytuację smile Wyobraźmy sobie, że jakaś panna wychodzi za wdowca/rozwiedzionego, albo kawaler żeni sie z wdową/rozwiedzioną. To co dopiero dramat - jedna częsć przyszłego stadłą ma prawo do wieczoru panieńskiego/ kawalerskiego smile, a druga prawa nie ma - no impas, panie dzieju
   --
   Korcia
   "droga ekspresowa do serca faceta nie wiedzie wcale przez żołądek...Jest hmmm nieco poniżej .. na mapie- oczywiście smile"
   • aqua48 Re: Proponuję utrudnić :) 16.12.19, 12:33
    kora3 napisała:

    >jedna częsć przyszłego stadłą ma pr
    > awo do wieczoru panieńskiego/ kawalerskiego smile, a druga prawa nie ma - no impas

    A to nie ustaliliśmy wszyscy już właściwie na początku że prawo do organizowania jakiegokolwiek spotkania towarzyskiego z okazji, czy bez okazji ma każdy??? Hmm...
    • kora3 Re: Proponuję utrudnić :) 16.12.19, 12:45
     No nie ma , nie ma , bo to zgrzyta, śmieszne jest i dziwne smile

     --
     Korcia
     "droga ekspresowa do serca faceta nie wiedzie wcale przez żołądek...Jest hmmm nieco poniżej .. na mapie- oczywiście smile"
        • kora3 Re: Proponuję utrudnić :) 16.12.19, 14:00
         Dla Ciebie Aquo, dla Ciebie, bo znów "zapominasz" co pisałaś, tym razem w tym wątku smile

         --
         Korcia
         "droga ekspresowa do serca faceta nie wiedzie wcale przez żołądek...Jest hmmm nieco poniżej .. na mapie- oczywiście smile"
         • aqua48 Re: Proponuję utrudnić :) 16.12.19, 14:26
          kora3 napisała:

          > Dla Ciebie Aquo, dla Ciebie, bo znów "zapominasz" co pisałaś, tym razem w tym w
          > ątku smile

          Nie Koro nie zapominam , ani nie "zapominam". Znów nie doczytałaś lub przeleciałaś wątek pobieżnie, albo już z przyzwyczajenia czytasz na opak to co napisałam smile
          Otóż napisałam wyraźnie: "to nie jest kwestia wypada, czy nie wypada, to kwestia konwencji. Oczywiście, że może."
          Doprecyzuję - może to znaczy, że ma prawo. Następnie napisałam ponownie: "wszyscy (...) takie imprezy urządzać do woli, jeśli tylko mają takie życzenie".
  • flegma_tyczka Re: Czy wypada aby osoba 17.12.19, 09:06
   Raczej nie wypada.
   Już jedna impreza była. Dużo też zależy od wieku przyszłych małżonków.

   --
   Forum e-mama się drastycznie starzeje - najbardziej soczystą aferką obyczajową jest fakt, że dwie kobieciny w średnim wieku umówiły się na herbatę i ciasto.
   • kora3 Re: Czy wypada aby osoba 17.12.19, 14:27
    Skoro można brać więcej niz jeden ślub w zyciu to i mozna urządzać sobie przed każdym imprezę - logicznesmile

    --
    Korcia
    "droga ekspresowa do serca faceta nie wiedzie wcale przez żołądek...Jest hmmm nieco poniżej .. na mapie- oczywiście smile"
    • flegma_tyczka Re: Czy wypada aby osoba 17.12.19, 17:44
     Nic dwa razy się nie zdarza i dlatego z tej przyczyny...

     --
     Forum e-mama się drastycznie starzeje - najbardziej soczystą aferką obyczajową jest fakt, że dwie kobieciny w średnim wieku umówiły się na herbatę i ciasto.
     • kora3 Re: Czy wypada aby osoba 18.12.19, 09:17
      Fajnie, ze cytujesz noblistkę, ale owszem - wiele rzeczy w życiu zdarza się wiecej niż raz, takze bardzo ważnychsmile Zarowno prawo, jak i norma społeczna dopuszczają kolejne małzeństwo, dlaczego zatem czymś niedopuszczalnym miałąby być imoreza przed ślubem kolejnym, czy też po nim?smile Tak na logikę

      --
      Korcia
      "droga ekspresowa do serca faceta nie wiedzie wcale przez żołądek...Jest hmmm nieco poniżej .. na mapie- oczywiście smile"

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka