Dodaj do ulubionych

adresowanie listów, kartek a rodzinne relacje

17.12.19, 11:46
W związku ze zbliżającymi się świętami zazwyczaj przygotowujemy ręcznie wykonane kartki, wysyłamy je w kopertach do około 20-25 osób/rodzin z dość bliskiego naszego grona. Od części osób otrzymujemy w odpowiedzi życzenia, również od naszego rodzeństwa, rodziców, szwagierek czy teściowej. Dotąd myślałam że w Polsce i w ogóle na świecie są pewne zasady adresowania takich przesyłek. W ciągu ostatnich dwóch lat z normalnego moim zdaniem sposobu adresowania czyli gdy mamy do czynienia z rodziną gdzie jest przykładowo mama Ewa, tata Tomek, dwóch chłopców Mateusz i Krzyś, adresujemy Sz.P. E.T. /nazwisko/ z dziećmi, albo Sz.P. E.T.M.K /nazwisko/ --> jedna z moich szwagierek zaczęła adresować tak że dzieci są na początku, a mama dzieci na końcu, czyli Sz.P. M.K.T. E /nazwisko/, jednocześnie adresując w ten sposób też teściowej (tu akurat domyślam się że teściowa nawet nie wie, bo podpisuje kartkę tylko bez okularów). W tym roku szwagierka poszła dalej i imię mamy dzieci jest już odsunięte od męża i dzieci w sposób mniej więcej taki: Sz.P. M.K.T. E /nazwisko pod spodem/... czy ja się czepiam? Czy jest to taka ukryta złośliwość ze strony szwagierki? Czy w Polsce są jakieś zasady w tej kwestii czy ja jako adresat mam prawo poprosić aby ten sposób adresowania został zmieniony, czy po prostu machnąć ręką i do nich kartek też nie wysyłać, niech tradycja sama wygaśnie...?
Obserwuj wątek
      • minniemouse Re: adresowanie listów, kartek a rodzinne relacje 18.12.19, 06:01
        Jeśli chodzi o adresowanie listów to zacząć trzeba od tego ze nizbyt eelegancko jest adresować ''Sz.P''.
        Powinno się pełnymi formami czyli Szanowni Państwo.
        A jeśli już koniecznie skrót to raczej typu Sz. Pani
        więcej Tutaj
        Następnie, mnie uczono ze imiona lub inicjały adresuje stosownie do godności osoby (podobnie jak sposobi miejsca przy stole).
        a wiec w twoim przypadku: mama, tata, teściowie i dopiero dzieci podług płci i/lub starszeństwa.
        mozna, jeśli sie tego życzy, odseparować teściową osobna linia po prostu. wygladalby to tak
        Szanowni Państwo
        Elżbieta, Andrzej, Ania i Mateusz Kowalscy
        Szanowna Pani
        Irena Potocka

Minnie

--
        Savoir Vivre czyli jak się zachować
    • engine8 Re: adresowanie listów, kartek a rodzinne relacje 19.12.19, 03:21
      Najwazniejsze to nie przejmowac sie koperta ale tym co w srodku.
      Nasz synowa od lat adresuje koperte piszac na niej nic tylko Nazwisko (tak zadnych imion nawet)
      i dolacza urocza karke z fotorgrafia rodzinna...
      I nikt z tego nie robi wilekiego problemu...Koperte wrzucamy do kosza a kartke na honorowe miejsce...smile
      Widocznie imie tesciwej przez gardlo nie przechodzi a tescia nie chce wyrozniac....
        • engine8 Re: adresowanie listów, kartek a rodzinne relacje 19.12.19, 17:39
          No jakos mi sie wydaje ze wysylanie "klasycznej" kartki pocztowej a Okazji wielkich swiat ma..... malo klasy.... No nie mow ze otrzymalas jeszcze z wydrukowanymi std zyczeniami i jedynie inicjaly czy podpis pod spodem?
          Takie kartki laduja chyba od razu... hm w ...pojemniku na recykling :papier smile
          Takie cos wyslalbym tylko wtedy kiedy jestem gdzies w podrozy i nie mam czasu tylko pisze kartke na kolanie..... reszta zyczen czy podziekowan to zdecydiwanie zasluguje na koperte - w koncu tam piszemy rzeczy i zyczenia bardzo personalene i wymagana jest prywatnosc.
          • minniemouse Re: adresowanie listów, kartek a rodzinne relacje 20.12.19, 01:45
            Po prostu nie wszyscy zwracają uwagę na konwenanse, lub nie chce im się, lub nie wiedza.
            Grunt to patrzeć poza to i widzieć szczere chęci w złożeniu życzeń i utrzymania kontaktu, pamięci bo z tym czasem krucho. osobiście bardzo doceniam chęć stawiania poprzeczki re:sv wysoko (ładna koperta, poprawne adresowanie itp), ale i doceniam ze komuś w ogóle się chciało kartkę wysłać smile

--
            Savoir Vivre czyli jak się zachować
            • engine8 Re: adresowanie listów, kartek a rodzinne relacje 21.12.19, 02:54
              A szczegole nalezy doceniac tych co robia to dlatego ze musza i wile ich ot kosztuje bo to dla nich naprawde poswiecenie. Dla tych co nas lubia i chca to zaden problem i zaden wysilek a wrecz przyjemnsc smile
              Kiedys jakis filozof powiedzial ze ludzie ktorzy nie lubia swojej pracy pownini dostawac wieksza pensje jako rekompensate za meki psychiczne,,,, A ci zas co praca sprawi im radosc zadowola sie mniejszymi pieniedzmi.... I jest w tym duzo racji musze przyznac..

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka