Dodaj do ulubionych

samochodem na nordkapp

22.03.12, 21:31
witam
w lipcu razem z zona i 5-ecio letnim dzieckiem wybieramy sie samochodem na nordkapp
wstepnie ma to byc 14 dniowy wyjazd ale pewnie w trakcie beda zmiany
aby jaknajwiecej zobaczyc droge zaplanowalismy nastepujaco (przedstawiam ja w etapach ktore niekoniecznie beda naszymi dziennymi odcinkami)
1. z Polski do-frankfurt nad odra-flensburg-odense-kopenhaga
na tym odcinku jesli ktos zna tani fajny nocleg w okolicy kopenhagi to prosze o info
2. malmo-goteborg-oslo
przy wjezdzie do norwegii zaczynaja sie platne drogi jesli ktos ma informacje prosze o cene wjazdu do oslo
3. oslo-larvik-kristiansand
4. kristiansand-haegeland-sveindal-tonstad
5. tonstad-lysebotn-lauvvik-stavanger
interesuje mnie rozklad polaczen promow z lysebotn do lauvvik, czy konieczna jest rezerwacja na taki prom no i cena przeprawy z samochodem
6. stavanger-bergen-forde-byrkjelo
7. byrkjelo-olden-visnes-hjelle-geiranger
8. geiranger-sylte-afarnes-eide-kristiansund-trondheim
pomiedzy eide a kristiansund jest platny odcinek - jesli ktos ma informacje o cenie to prosze o info
9. trondheim-grong-mo i rana
10. mo i rana-bodo-sorvagen(lofoty)-narvik-moen
jedna z moich najwiekszych niewiadomych jest prom z bodo na lofoty jesli ktos ma informacje o rozkladzie, czy konieczna jest rezerwacjs oraz o cenie to prosze o info (prosba o niewysylanie mi linkow do stron norweskich bez wersji angielskiej gdyz nie znam norweskiego)
11. moen-tromso-alta-nordkapp
wazne dla mnie sa koszty wjazdu na nordkapp - jesli ktos ma informacje to prosze je napisac
12. nordkapp-inari-rovaniemi-kemi-oulu
13. oulu-kuopio-jyvaskylla-lahti-helsinki
w finlandi raczej niema platnych drog, przynajmniej ja o nich nic nie wiem
ale za to bardzo przydatne beda informacje o promie z helsinek do tallina (rozklad, cena)
14. helsinki-tallin-ryga-kowno- i powrot do polski
a co do calej trasy- zaje sobie sprawe ze to trudna i meczaca wycieczka ale mnie takie interesuja i niechcialbym niczego skracac
jesli ktos ma informacje o fajnych miejscach w poblizu tej trasy to bylbym wdzieczny za ich publikacje
bede wdzieczny za wszystkie inne informacje ktore moga byc przydatne na tej wyprawie
Edytor zaawansowany
  • skagerak 23.03.12, 18:24
    Odwazna trasa, Poznan - Nordkapp kolo 5 000 km. 3 doby jazdy nonstop, no ale trzeba spac i w Norwegii jezdzi sie bardzo wolno. Zalecam przestrzeganie przepisow szybkosci w calej Skandynawii, mandaty moga cie kosztowac majatek. Dunskie promy kosztuja 540 dkr. Kliknij booking.com w celu znalezienia milego hotelu w okolicach Kopenhagi. Dalej moze pomoga ci z Norwegii.
    Pamietaj zabrac cos przeci komarom, tam daleko na polnocy sa wielkie i okropne.
    Szerokiej drogi.
  • Gość: Capsel IP: *.chi.clearwire-wmx.net 06.04.12, 01:39
    Mieszkam w USA i dla mnie kilka tysiecy kilometrow to "pestka". Chyba , ze macie inne drogi?
  • pia.ed 06.04.12, 01:55
    Moge Ci zagwarantowac, ze w polnocnej Norwegii sa na pewno inne drogi ;)
    czteropasmowych autostrad nie ma co tam szukac.
  • obrobka_skrawaniem 23.03.12, 19:31
    Biedne dziecko: spedzi wakacje w samochodzie.
    Temat byl walkowany na forum, wyszukiwarka nie gryzie!
    Drogi (lacznie z autostradami) w Finlandii sa bezplatne. Proponuje zrezygnowac co najmniej z Danii: to skroci podroz a przy tym jest tam b. drogo.
  • skagerak 23.03.12, 20:12
    brobka_skrawaniem napisała:

> Biedne dziecko: spedzi wakacje w samochodzie.

Moje spedzalo tak wakacje przez 20 lat i wyobraz sobie, ze nie jest biedne.

> Temat byl walkowany na forum, wyszukiwarka nie gryzie!

OK: a cos konkretnego mozesz zaproponowac ?

> Proponuje zrezygnowac
    > co najmniej z Danii: to skroci podroz a przy tym jest tam b. drogo.

??? a jakies przyklady czy dalej puste slowa ?
  • obrobka_skrawaniem 24.03.12, 14:05
    szukasz zaczepki? Pokloc sie z mezem albo z sasiadka.
  • skagerak 27.03.12, 11:00
    obrobka_skrawaniem napisała:

> szukasz zaczepki? Pokloc sie z mezem albo z sasiadka.

Nei, nie szukam, jedynie ciekaw jestem co wiesz na temat Danii. Z tweojego wpisu raczej wynika, ze malo, bardzo malo.
  • obrobka_skrawaniem 27.03.12, 12:15
    Autor watku nie potrzebuje adwokata, a Ty sie ode mnie odstosunkuj!

• obrobka_skrawaniem 27.03.12, 12:16
    A nastepnym razem dbaj o to, zeby pamietac jaka masz plec.
  • skagerak 29.03.12, 08:34
    Malo albo nic nie wiesz nie tylko o Dani ale i w ogole o Skandynawii. Norwegia jest o wiele procent drozsza od pozostalych krajow skandynawskich, wliczajac do tego Finlandie.
    Skoro masz tak mala wiedze, nie wychylaj sie i nie plec glupstw.
  • obrobka_skrawaniem 29.03.12, 14:49
    Skoro jestes takim specjalista od tych krajow to sie udzielaj. Umiesz tylko sie czepiac?
    Norwegia tym sie rozni od Danii, ze mozna tam spac na dziko.
    A teraz czep sie kogo innego. EOT
  • Gość: e-tam IP: *.dynamic.chello.pl 23.03.12, 19:55
    roberto2711 napisał:
    ...w lipcu razem z zona i 5-ecio letnim dzieckiem wybieramy sie samochodem na nordkapp...
    ...wazne dla mnie sa koszty wjazdu na nordkapp - jesli ktos ma informacje to prosze je napisac...

Opłata za tunel < kosztuje ca. € 25 w jedną stronę za samochód.

Za te pieniądze można podróżować prawie ~6870m
    i dotrzeć do głębokości 212 m poniżej poziomu morza.

Pozdrawiam,
    Nasza Skandynawia 2012 r. < koniec czerwca+lipiec żeby zobaczyć > białe noce

Atak na punkt F Nordkap planujemy z kempingu punkt E TYLKO autem,
    przyczepę zostawiamy na kempingu.

Aneks do trasy opcja bez promu Talin-Helsinki:
    Chociaż byliśmy w Leningradzie w 1971 r. to chętnie jeszcze raz zobaczylibyśmy
    Сaнкт-Петербyрг potrzebna jest wiza, ale to malutki problem i do załatwienia.
    Tu martwi nas problem bezpieczeństwa, tam wciąż kradną wszystko, (auto + przyczepa)
    Pasowałby nam ten motel-kemping < zerknij
    z dojazdem do Сaнкт-Петербyргa pociągiem , dalej po mieście metro < zerknij
    Auto+przyczepę zostawilibyśmy na terenie РЕТУР, мoтель-кемпинг.
  • Gość: c# IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.03.12, 16:26
    Wygląda realniej, niż pomysł Autora wątku, który jest IMHO przeładowany. Ale Autor nie życzy sobie propozycji skrócenia, więc siedzę cicho. Samo południe Norwegii, od Trondheim w dół, to minimum dwa tygodnie. To jest najpiękniejsza widokowo część trasy i nie ma sensu jej robić w biegu. No dobra, może droga z Alty do Tromso i Vesteralen (ale trzeba wiedzieć, gdzie) oraz końcówka Lofotów mają porównywalne widoki, szczególnie o północy pod słońce.

Coś podobnego jak Ty planujesz zrobiłem w zeszłym roku (chyba już piąta wycieczka na Północ, więc nie musiałem wszystkiego zaliczyć na raz), drobna różnica to jazda wschodem Finlandii (Porvoo, Imatra, Savonlinna, Kuopio, Kuusamo i Park Narodowy Kekkonena itd.), i powrót nieco inny (nie przez Lofoty). W tym roku tylko fiordy zachodnie i powtórka Drabiny Trolli, Geiranger i park Jotunheimen. Może przeskoczymy jeszcze do Szwecji, nad wielkie jeziora.

Ta Dania w Twoim planie tak na doczepkę, a jeśli już, to nie prościej promem z Larviku zamiast tłuc się przez Göteborg i później jeszcze przez Öresund? Ale rozumiem, że bez Legolandu i Kopenhagi się nie da ;)
  • Gość: RomaN IP: *.home.aster.pl 24.03.12, 19:01
    Jestem zainteresowany całą Twoją trasą wyprawy.
    Proszę o trasę tak jak to zrobił e-tam, opisy to jest to tylko ble, ble...
    Odnoszę wrażenie coś wiesz, gdzieś byłeś i nie umiesz tego "przelać" na mapę stąd czytając Twoje opowieści to ja widzę ciemność, ciemność i jeszcze raz ciemność.

Proszę o kaganek oświaty bez wodolejstwa.
    Internet dostarcza multum narzędzi i sposobów pokazywania na mapie wszystkiego w sposób bardzo prosty, zwięzły, rzeczowy i konkretny z dokładnością do kilku metrów wszystkiego co chcesz pokazać.
    Oglądając trasę e-tam ja nie muszę myśleć i zastanawiać się gdzie co jest. Wszystko widać jak na dłoni bez opisów dokąd facet zmierza.

Mapa z zaznaczonymi miejscami do zwiedzania i opisem/uzasadnieniem dlaczego tak pojechałeś.
    Można pojechać na różne sposoby ale wszystkiemu musi przyświecać jakiś powód.

Pozdraw
  • Gość: c# IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.03.12, 22:24
    > Odnoszę wrażenie coś wiesz, gdzieś byłeś i nie umiesz tego "przelać" na mapę st
    > ąd czytając Twoje opowieści to ja widzę ciemność, ciemność i jeszcze raz ciemno
    > ść.
    (tl;dr warning)
    Ubolewam i załamuję ręce nad swoją nieumiejętnością przekazania wiedzy według Twoich oczekiwań. Niestety, fora mają to do siebie, że jesteś zdany na to, co inni napiszą. Niekoniecznie jest to to, co sobie wyobrażasz lub czego oczekujesz. Całe szczęście, że (i piszę to z autentycznym szacunkiem, bo czytuję również inne fora) masz tu e-tam, człowieka, który fantastycznie potrafi przekazać swoje doświadczenia z wyjazdów w przeróżne strony, ze szczegółami, których ja nawet sobie nie notuję. Nie podejmuję się nawet próbować dorównać e-tam w obklikiwaniu map, bo mi na to szkoda czasu (skoro są lepsi), więc od czasu do czasu staram się tylko dorzucić opinię na temat mojego ukochanego kierunku wyjazdów urlopowych.

Jeśli czegoś chcesz się dowiedzieć - pytaj, ale nie oczekuj, że narysuję Ci mapę. Tę każdy musi sobie sporządzić sam, w szczególności biorąc pod uwagę to, czy ma być to jedyny wyjazd w tym kierunku, czy też da się rozłożyć na dwa lata lub nawet więcej. Odnoszę wrażenie, że większość planujących tutaj wyprawy skłania się raczej ku pierwszej opcji (max za jednym zamachem), której osobiście jestem przeciwny. Dlaczego? Bo mój pierwszy wyjazd był taki i po powrocie zorientowałem się, obok ilu ciekawych miejsc przejechałem, bo musiałem wyrobić ambitny kilometrowy plan. Reprezentując zatem na forum jednoosobową (?) mniejszość staram się ograniczać kaznodziejstwo typu "nie zjadaj wszystko na raz", czy też "odpuśćcie sobie Nordkapp". Zresztą, jak sobie poczytasz moje wpisy tutaj sprzed kilku lat, będziesz mógł się zorientować pi x oko, jaką trasą jechałem.
  • Gość: RomaN IP: *.home.aster.pl 25.03.12, 17:53
    c# napisał(a):
    No dobra, może droga z Alty do Tromso i Vesteralen (ale trzeba wiedzieć, gdzie) oraz

Odwiedziłem wszystkie podane miejsca, wszystko jasne.
    Nie rozumiem tego co jest napisane
    w nawiasie: (ale trzeba wiedzieć, gdzie)
    O co tu chodzi, napisz proszę ?

Pozdraw.
  • obrobka_skrawaniem 25.03.12, 18:02
    Istnieja przewodniki, w dodatku sa mapy satelitarne dostepne w sieci a niektorzy nie umieja sobie poradzic z zaplanowaniem wyjazdu? Wszystko na tacy?
  • Gość: c# IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.03.12, 00:25
    obrobka_skrawaniem napisała:
    > Istnieja przewodniki, w dodatku sa mapy satelitarne dostepne w sieci a niektorz
    > y nie umieja sobie poradzic z zaplanowaniem wyjazdu? Wszystko na tacy?

...i to jeszcze w dość bezpretensjonalny sposób wyrażone. Bo wiesz, w Internecie jest wiele możliwości, żebym komuś przygotował plan wyjazdu i uzasadnił, dlaczego taki, a nie inny. Bez wodolejstwa.

Ale pal licho, skoro napisałem "trzeba wiedzieć, gdzie", to może wyjaśnię. Na Północy jest parę magicznych miejsc poza Nordkappem i Lofotami, które można przeoczyć, bo ginące we mgle szczyty niewysokich gór wystających z obłędnie błękitnego oceanu robią niesamowite wrażenie i są atrakcyjne same w sobie, a poza tym harmonogram goni. Jednym z nich jest wycieczka ze Sto do Nyksundu (obejść wioskę do końca koniecznie!) i z powrotem - była tu omawiana bodajże dwa lata temu, sam skorzystałem z opisu, innym jest nocny rejs Hurigrutą ze Svolvaer do Stokmarknes - płynie się o północy na północ, znaczy pod słońce i przeżywa wszystkie możliwe barwy nieba w ciągu godziny-dwóch. Jest jeszcze Senja, odkryta przeze mnie dzięki temu forum i skała zwana bodajże zębami diabła albo zapomniana wioska kawałek od przystani promowej czy też piaszczysta plaża, do której trzeba się tłuc paręnaście kilometrów w jedną stronę, na której można zebrać coś w rodzaju koralowców. Ale te wszystkie atrakcje wymagają co najmniej kilkugodzinnego odbicia od "szybkiej" trasy, co gorsza czasem rzadko pływającym promem, jak ten z Andenes na Senję.

No i nijak nie da się w dwa tygodnie połączyć tego z południem Norwegii i zachodnimi fiordami, gdzie atrakcji widokowych jest nawet więcej, a już na pewno są bliżej siebie. Ja wiem, Polak potrafi.

Dobra, spadam z tego wątku, bo autor nie takich informacji oczekiwał, a moje wywody dotyczą zupełnie innego forumowicza.
  • obrobka_skrawaniem 26.03.12, 14:35
    Sa tez drogi, na ktorych srednia predkosc to 10-20 km/h, ale warto nimi przejechac, bo sa b. widokowe. Przy napietym harmonogramie na takie rzeczy nie bedzie czasu.
    Akurat Finnmark bardzo sie reklamuje, wiec wystarczy wejsc do inf. turyst. w jakims miescie na polnocy i dostanie sie mnostwo broszur.
  • iwonka55h 29.03.12, 21:03
    witaj Robercie,
    załączam linka do mojej podróży z 2009 r, znajdziesz tam wiele informacji dot. cen biletów na promy, tunele czy Nordkapp i Lofoty:
    kolumber.pl/g/27719-bia%C5%82e%20noce,%20reniferki%20i%20....
    Na większość promów wjeżdża się z marszu, płacisz wjeżdżając na pokład (auto+kierowca i za każdego pasażera).
    Noclegi - jest bardzo dużo kempingów, noclegi można znaleźć bez problemu, domki 4 osobowe kosztują w granicach 400-600 NOK za dobę, jadąc autem możesz zabrać namiot i nocować na dziko.
    Inny link:
    www.visitnorway.com/pl/Broszury/Catalogue-pl1/
    ściągnij sobie PDF-a "fiordy Norwegii", przeklikaj do 76 strony, tam są żółte strony z mnóstwem info o podróżowaniu po całej Norwegii.
    Na Nordkappie płacisz raz wjeżdżając na wyspę i drugi raz za wjazd na sam cypel.
    Przez Finlandię jechałam tylko kawałek, jest mnóstwo radarów i wszyscy jeżdżą zdecydowanie poniżej dozwolonej prędkości. Zresztą w całej Skandynawii należy przestrzegać przepisów ze względu na bajońskie kwoty mandatów.
    Opłaty za wjazd do niektórych miast to wydatek rzędu 20-30 NOK.
    Zakupy najczęściej robiliśmy w sieci "1000rema" (lub jakoś podobnie), chleb warto kupować do południa, bo można trafić na bochenki za 4 NOK.
    Piszesz co prawda, aby Cię nie odwodzić od tego planu, bo jesteś na niego bardzo zdecydowany, ale jako osoba, która była w Norwegii kilka razy, powiem Ci, że ta trasa przy 14 dniach to będzie tylko jazda przed siebie, bez czasu na zwiedzanie czegokolwiek. Skandynawskie drogi to nie autostrady niemieckie, drogi nad fiordami są wąskie, kręte, jednopasmowe z mijankami, jedzie się w sumie bardzo wolno, zatrzymując się co chwilę. Ja bym to podzieliła na 2 etapy:m Stavanger-Lofoty a za rok Nordkapp-Ryga.
    To tak pokrótce, jakby co to pytaj.[/b]
    --
    kolumber.pl/u/iwonka55h

fajne miejsce
    vimeo.com/16414140
  • hana106 31.03.12, 14:06
    polecam safari wielorybnicze w ANDENES na wyspie ANDOYA w archipelagu VESTERALEN-
    więcej na stronie www. whalesafari.no - informacje są podane również po angielsku i niwmiecku. WARTO!!!!
  • des4 06.04.12, 09:45
    jw.
    --
    Idealna kobieta jest w kuchni kucharką, na salonach damą, a w łóżku k...wą. Gorzej gdy się coś pomyli.
    Jest dla innych mężczyzn świętą dziewicą, a dla swego męża ostatnią dz...ką. Gorzej gdy na odwrót.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Booking.com
Nakarm Pajacyka