Masz prawo jazdy kategorii C? Poprowadzisz TIRa... Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • To trochę nie bardzo da się uogólniać. Szczególnie, że np. kategoria A jest niższa od B. Mając kat. B raczej nie czuję się osobą właściwą do kierowania motocyklem.
    Podobnie widzę sprawę z wyższymi kategoriami. Szczególnie w odróżnieniu pojazdów dużych od małych. Dynamika ich jazdy jest skrajnie różna i moim zdaniem powinno się sprawdzać kierowcę osobno dla małych i osobno dla dużych pojazdów.
    Trudno mi jednak nie zgodzić się z przedmówcą, że przepis o uprawnieniach sam w sobie jest trochę za bardzo rozbudowany. Moim zdaniem powinno powstać rozróżnienie tylko na trzy kategorie - motocykle, pojazdy krótkie (przede wszystkim osobowe np. do iluś metrów długości) i pojazdy długie/duże. Czemu np. kierowca autobusu nie może prowadzić TIRa? Przecież dynamika jazdy jest bardzo zbliżona, tylko ładunek jest inny.
    Ponieważ jednak logiczne jest, iż kierowca przewożący ludzi musi mieć dodatkowe kwalifikacje ze względu na ponoszoną odpowiedzialność za zdrowie i życie pasażerów dlatego proponuję wprowadzić poniższe rozwiązanie.
    Kierowcy przewożący ludzi to konkretna grupa zawodowa. O ile tak nie jest teraz to wystarczy dodać im do badań okresowych coś takiego jak badania psychotechniczne i inne pozwalające określić ich zdolność do przewożenia ludzi. Jeśli tak jest już teraz (niestety nie orientuję się w tej tematyce dokładnie) to nawet lepiej. Wtedy wystarczy już tylko zredukować liczbę kategorii prawa jazdy.

Pozdrawiam
    • Gość: gosc IP: *.chello.pl 04.08.08, 17:58
      Aby uzyskać prawo jazdy kat.c,trzeba posiadać prawo jazdy kat.b.nie można uzyskać c bez b!
    • Gość: pszad IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.08.08, 22:56
      Trzeba zadać sobie pytanie po co w ogóle prawo jazdy. Znam człowieka, który przez 10 lat jeździł samochodem nie mając prawa jazdy. Policja zatrzymując takiego delikwenta może wlepić mandat 500zł, nie może natomiast zabrać dowodu rejestracyjnego i odholować samochodu. Wyglądało to więc tak, że kolega ów raz na kilka lat płacił te 500zł i jechał dalej. Raz mu chcieli zabrać samochód, więc on wiedząc co jest grane powiedział, żeby sprawdzili w taryfikatorze czy mogą, oni to zrobili i go puścili. Prawo jazdy kosztuje sporo, taniej jest jeździć bez.
    • Gość: gość1 IP: *.idc.net.pl 16.09.08, 21:25
      Powtarzany problem, ale nieco bez sensu.
      Po pierwsze: aby uzyskać prawo jazdy kategorii C lub D potrzeba mieć prawo jazdy kategorii B.
      Po drugie: Niższe i wyższe kategorie były za czasów obowiązywania kategorii określonych numerkami. Przy określeniu literowym są to prawa jazdy uprawniające do kierowania różnymi rodzajami pojazdów.
      Po trzecie: każdy posiadacz prawa jazdy kategorii C czy D, który uzyskał je wcześniej i nie posiada kategorii B może tę kategorię uzyskać bez potrzeby odbywania kursu. Należy natomiast zdać egzamin państwowy.
      Nie ma więc żadnego problemu. Zdajesz egzamin i masz uprawnienia. Proste?
    • Gość: gość IP: 80.54.80.* 28.10.08, 13:22
      przepisy uni europejskiej mówią że "prawo jazdy kategori c , d są również wazne na pojazdy kategori b "dyrektywa91/439/ewg
    • Gość: OSK IP: *.osiedle.net.pl 09.04.09, 18:42
      Gadacie głupoty. Zajdxcie albo zadzwońcie do pierwszego lepszego osrodka szkolenia kierowców i powiedza wam tam, ze aby zrobić KAT. C MUSISZ MIEĆ PRAWO JAZDY KAT B, więc nie wiem o co chodzi w waszym sporze. Ktoś głupotę napisał a wszyscy próbują wyjaśnić. NIE DA SIE
    • Gość: yusek IP: *.ds4.univ.gda.pl 23.06.09, 15:13
      Nie to jest ciężarowy dla US a nie wg prawa drogowego
    • Gość: ADJ IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.01.10, 11:43
      Dyrektywa 91/439/EWG mówi o tym że kategoria C+E oraz D+E są ważne napojazdy wymagające B+E, a nie o tym że C lub D może zastąpić B. (artykuł 5, punkt 2.)
    • Gość: gość IP: *.izacom.pl 23.03.10, 15:53
      Witam was.
      mam takie pytanie,otóż posiadam już kat.B ale teraz chciałbym zrobić na kat. C+E. Czy muszę najpierw zrobić kat.C a później jakoś E czy to jest od razu łączone razem? Czy mając prawo jazdy kat.C+E mogę jeździć samochodem osobowym lub większym z lawetą? Pozdrawiam i proszę o odpowiedź szybką.
      • Gość: hoghjf IP: *.tktelekom.pl 20.09.10, 21:03
        Jezeli masz juz B to teraz musisz zdac egzamin teoretyczny i prakyuczny na C i jesli to zdasz to masz juz na C. a zeby zrobic jeszcze przyczepy to musisz zdac praktyczny na E. najpierw trzeba zrobic C a pozniej E. jezeli nie masz C to nawet kursu nie mozesz zaczac na E
    • Gość: norbertsarnow IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.05.11, 19:36
      zeby miec c trzeba miec b w latach 90 mozna było zrobic c bez b i tyle niemozna jezdzic osobowym z kat c.
    • Gość: gosc IP: *.centertel.pl 02.06.12, 19:07
      Tez mam samo C,prawda jest taka ze przepis przeczy przepisowi.Czytalem jakis czas temu jedna wypowiedz co do tego MOZNA-NIE MOZNA jezdzic,ktora jest 100% odp.cytuje.SAMI NAMIESZLI W PRZEPISACH RUCU DROGOWEGO I SAMI SIE POGUBILI.
    • Gość: gosc IP: *.centertel.pl 02.06.12, 19:15
      wiele osob sie dziwi jak mozna miec C bez B.W mojej miejscowosci policja twierdzi ze nie mozna jezdzic,a z innych miejscowosci mowia ze TAK,jak widac nawet zdanie policji jest rozne.Zapytalem jednego policjanta,czy mozna miec C,bez B,powiedział ze nie,zapytalem to dlaczego ja mam,rozlozyl rece i powiedzial ze nie wie.To tak jakby zatrzymala mnie policja,a jechalbym ciezarowka i dostalbym mandat,bo uslyszalbym,ze nie moge miec C bez B.Tak samo jak jezdza traktorami,bez przyczep na kat.B gdzie wymagane jest T
    • Gość: Roger IP: *.sta.asta-net.com.pl 07.10.12, 16:20
      Witam, mam pytanie do was czy posiadajac prawo jazdy kategori B i C moge jezdzic osobowka z przyczepa? Oraz do jakiej ladownosci? Slyszalem o 750kg ale to chyba jest na samo B dopuszczalne.
    • Gość: c bez IP: *.fbx.proxad.net 09.02.13, 07:50
      Mam podobny problem posiadam kat C bez B i kompletny brak rozeznania jak to B uzyskac i czy fakt posiadania kat .C cos tu ulatwia ,nigdzie na forach internetu nie znalazlem wyjasnienia a teraz po zmianach to kompletny labirynt , jesli ktos jest w stanie to wyjasnic w oparciu o stosowne przepisy bede wdzieczny za wiadomosc gepaen@aol.fr
      • Gość: cvzsio IP: *.nordion.be 18.06.13, 22:46
        napisz ze prawo jazdy kategori c robiles dla wojska bo im=naczej sie nie da
      • Gość: cyzio IP: *.nordion.be 18.06.13, 22:53
        kategoria c nie uprawnia cie do kierowania pojazdami ciexarowymi bez dodatkowych badan musisz miec odpowiedni wpis w prawach jazdy po zrobieniu wszystkiego takie prawa jazdy sa wazne tylko 5 lat
        • Gość: Driver IP: *.internetdsl.tpnet.pl 28.07.13, 18:44
          A jak jeździsz ciężarówką na potrzeby własne, czyli w gospodarstwie to musisz mieć wpis czy nie, wiec nie opowiadaj głupot
          Natomiast jeżdżąc zarobkowo musisz miec wpis z kodem 95 do PJ o odbyciu szkolenia okresowego i ten wpis jest ważny 5lat

Przepis ruchu drogowego stanowi:
          KIEROWCA MOŻE PORUSZAĆ SIĘ PO DRODZE POJAZDEM ZGODNYM Z LITERĄ PRAWA JAZDY.

Więc to chyba tłumaczy wszystko i nikt tam na górze raczej sie nie gubi w przepisach.
    • Gość: krystian IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.09.13, 20:06
      mam kategorie b +c +t czy moge prowadzić zestaw 24 tony? (tir)

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Okazje.info.pl

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.