Dodaj do ulubionych

Na ty z papiezem?

22.08.13, 16:04
wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,14475357,_Mowi_papiez_Franciszek__mowmy_sobie_na_ty___Papiez.html?lokale=lodz#BoxWiadTxt
Nie wiem, czy to prawda, ale jezeli tak, to mnie to raczej nie zachwyca.

A co Wy na to?
Obserwuj wątek
    • ja.nusz Re: Na ty z papiezem? 22.08.13, 17:10
      maria421 napisała:

Mowi_papiez_Franciszek__mowmy_sobie_na_ty
      > Nie wiem, czy to prawda, ale jezeli tak, to mnie to raczej nie zachwyca.
      >
      > A co Wy na to?

Nie widzę w tym najmniejszego problemu jeżeli sam papież go nie widzi.
      Podczas oficjalnych ceremonii można przecież wrócić do form tradycyjnych.
      Merkelowa i inni jest z papieżem per pan - jak będzie się starać, to może Franiu zaoferuje jej kiedyś brudzia;)

PS.
      Przypuszczam, że słuchacze RM będą z tym mieli więcej problemów, ale oni są przecież papiescy od papieża:(
    • jureek Re: Na ty z papiezem? 22.08.13, 19:07
      maria421 napisała:

> Nie wiem, czy to prawda, ale jezeli tak, to mnie to raczej nie zachwyca.

A wymaganie przez biskupów zwracania się do nich per "Jego Ekscelencja" Cię zachwyca? Pan Jezus tylko "Pan", ale za to taki biskup to ho, ho, ho...
      Jura
        • jureek Re: Na ty z papiezem? 22.08.13, 21:23
          maria421 napisała:

> Gdyby papiez przez telefon zaproponowal Wam przejscie na ty, to byscie sie do n
          > iego zwracali per "Franciszku"?

Tak. Może bym się parę razy pomylił, ale starałbym się respektować jego życzenie.
          Jura

• maria421 Re: Na ty z papiezem? 22.08.13, 21:31
            jureek napisał:

> Tak. Może bym się parę razy pomylił, ale starałbym się respektować jego życzeni
            > e.
            > Jura

Ja mialabym wielkie opory.

Mam tez watpliwosci, czy wiadomosc jest prawdziwa, czy papiez naprawde mogl powiedziec :

"Jezus i apostołowie mówili sobie na ty..."

kiedy w Ewangeliach zwracaja sie do niego przez "Panie".
            • jureek Re: Na ty z papiezem? 22.08.13, 23:43
              maria421 napisała:

> Mam tez watpliwosci, czy wiadomosc jest prawdziwa, czy papiez naprawde mogl pow
              > iedziec :
              >
              > "Jezus i apostołowie mówili sobie na ty..."

www.focus.de/politik/ausland/papst/wir-koennen-uns-duzen-19-jaehriger-italiener-bekommt-anruf-von-papst-franziskus_aid_1078940.html
              Wyborcza raczej sobie tego nie wymysliła, Focus też o tym pisze, a Watykan na razie nie dementuje.
              Jura
              • maria421 Re: Na ty z papiezem? 23.08.13, 11:44
                jureek napisał:

> Wyborcza raczej sobie tego nie wymysliła, Focus też o tym pisze, a Watykan na r
                > azie nie dementuje.
                > Jura

Nawet gdyby to byla nieprawda, to Watykan nie ma interesu zeby te wiadomosc zdementowac.

Jezeli jednak tak bylo, to mnie to nie zachwyca.

Franciszek to nie jest prywatne imie obecnego papieza . Jego prywatne imie to Jorge Mario.
                Jorge Mario Bergoglio przyjal imie Franciszek kiedy zostal wybrany papiezem, czyli kiedy zostala mu przydzielony tron Piotrowy.
                Rozumiem ze starzy przyjaciele do tej pory moga mowic do papieza Jorge, moze tez dawni przyjaciele mowili do Jana Pawla II Karol. Wtedy to jest prawdziwe bycie na ty z papiezem.

Jezeli jednak papiez zaproponowal komus "mow mi Franciszek" a nie "mow mi Jorge", to uwazam ze nie bardzo sie to godzi z funkcja, jaka sprawuje....
        • fan.club Gdyby papież zadzwonił do mnie... 23.08.13, 13:30
          to miałbym malutki problem. Żyję w Niemczech i musiałbym się zastanowić, czy muszę go nazywąć Franzem. Na dodatek Franciszek też mi się jakoś nie kojarzy z papieżem.
          Czy papież może zmienić sam sobie imię? Na jakieś bardziej "tykalne"?
          • annajustyna Re: Gdyby papież zadzwonił do mnie... 23.08.13, 15:32
            W Niemczech papiez nie jest Franzem, tylko Franziskusem (podobnie heiliger Franziskus, aczkolwiek Franz von Assisi). Ja natomiast czuje sie dyskryminowana, bo papiez ze wzgledu na ograniczona znajomosc jezykow moze zadzwonic tylko do wiernych hiszpansko- badz wloskojezycznych! ;)
          • ja.nusz Re: Gdyby papież zadzwonił do mnie... 23.08.13, 17:10
            fan.club napisał:

> to miałbym malutki problem. Żyję w Niemczech i musiałbym się zastanowić, czy mu
            > szę go nazywąć Franzem. Na dodatek Franciszek też mi się jakoś nie kojarzy z pa
            > pieżem.
            > Czy papież może zmienić sam sobie imię? Na jakieś bardziej "tykalne"?

Niemcy tylko trochę zniemczyli jego imię, żeby nikt go nie mylił z Beckenbauerem.
            A w Polsce mają taką dziwną manię spolszczania imion znanych ludzi - dziwi mnie też np. taka niekonselwencja - Jerzy Waszyngton, ale Georg Bush, Franciszek Liszt, ale Franz Beckenbauer.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka