Dodaj do ulubionych

OK, wytłumaczcie mi to, bo nie łapię

08.06.19, 00:35
wyborcza.pl/7,155287,24872219,monstrancja-dla-gdynskiej-bazyliki-od-spolki-skarbu-panstwa.html

Parafie Kościoła katolickiego w Polsce prowadzą usługi "kształtujące wizerunek" dla spółek skarbu państwa??? Na czym to ma polegać - że ksiądz z ambony oświadczy, że np. zarząd spółki jest pobożny? I czy to w ogóle jest etyczne, jeśli ów ksiądz weźmie za takie oświadczenie pieniądze..???
Edytor zaawansowany
  • maria421 08.06.19, 08:25
    Kosciol to nie agencja reklamowa, nie jest po to, zeby "ksztaltowac wizerunek" spolek, czy to prywatnych czy panstwowych!

Jak czytam cos takiego, to nie dziwie sie ze antyklerykalowie staja sie coraz bardziej antyklerykalni, choc wina lezy rowniez po stronie spolki.
  • a000000 08.06.19, 09:35
    Mnie nie przeszkadza, że przedsiębiorstwo na którym rośnie Gdynia przekazuje mieszkańcom do użytkowania cokolwiek, czy to jest monstrancja do kościoła, który właśnie został podniesiony do rangi bazyliki, czy wyposażenie szpitalne, czy remontuje szkołę.... Takie gesty powodują, że mieszkańcy nie czują się odsunięci na bok, stają się podmiotami, a nie tylko zasobem roboli dla przemysłu.
    Ale jedno mi przeszkadza.... otóż niewiedza dziennikarzy piszących artykuły jest porażająca.... monstrancja NIE JEST przedmiotem kultu. Tak samo jak i kielichy używane podczas mszy czy obrusy leżące na ołtarzu - to są przedmioty wyposażenia.
    Co do "wizerunku". Dla morskiego społeczeństwa jest ważne, że przedsiębiorstwo które za naszej młodości było czerwone i antyklerykalne - powróciło do przedwojennych korzeni.

• maria421 08.06.19, 10:59
    Azerko, gdzie znalazlas w tym artykule ze monstrancja to "przedmiot kultu"?

Ja znalazlam tylko : monstrancja, czyli naczynie liturgiczne znane choćby z kościelnych procesji, podczas których prezentowana jest w niej hostia.

Nie mam nic przeciw darom dla kosciola, jezeli sa one bezinteresowne.
  • astra18 08.06.19, 11:09
    maria421 napisała:

> Azerko, gdzie znalazlas w tym artykule ze monstrancja to "przedmiot kultu"?

"Na dole znajduje się tabliczka, która ujawnia kto ufundował przedmiot kultu..."
  • maria421 08.06.19, 11:20
    astra18 napisał:

> maria421 napisała:
    >
    > > Azerko, gdzie znalazlas w tym artykule ze monstrancja to "przedmiot kultu
    > "?
    >
    > "Na dole znajduje się tabliczka, która ujawnia kto ufundował przedmiot kultu...
    > "

Nie zauwazylam.
  • stephen_s 08.06.19, 13:23
    > "Na dole znajduje się tabliczka, która ujawnia kto ufundował przedmiot kultu..."

I oczywiście to jest w tej całej kwestii najważniejsze. Że dziennikarz użył określenia "przedmiot kultu". Nie to, że parafia (wg spółki) prowadzi płatne usługi PR...
  • astra18 08.06.19, 15:16
    stephen_s napisał:

> > "Na dole znajduje się tabliczka, która ujawnia kto ufundował przedmiot ku
    > ltu..."
    >
    > I oczywiście to jest w tej całej kwestii najważniejsze. Że dziennikarz użył okr
    > eślenia "przedmiot kultu".

Nie,to nie jest najwazniejsze,to tylko kolejny przyklad na dyletanctwo dziennikarzy. W koncu to GW.

Nie to, że parafia (wg spółki) prowadzi płatne usług
    > i PR...

Nie mam dostepu do calosci tekstu,bo wiadomo....ale czy w dalszej czesci tez wszystko jest pisane w stylu:z nieoficjalnych informacji GW,czy pojawia sie oswiadczenie spolki na ten temat?Bylbys laskaw uchylic rabka tajemnicy za ktora ja nie chce placic?
  • stephen_s 08.06.19, 18:17
    A, czyli nawet nie czytałaś tekstu, ale chcesz się wypowiadać?

Ale tak, pojawia się oświadczenie spółki. Z informacją, że monstrancja to zapłata za usługi PR parafii.
  • astra18 08.06.19, 19:08
    stephen_s napisał:

> A, czyli nawet nie czytałaś tekstu, ale chcesz się wypowiadać?

Przeczytałam dostępny kawałek dotyczący "kultu" i zacytowalam, bo Maria tego nie dostrzegła.
    >
    > Ale tak, pojawia się oświadczenie spółki. Z informacją, że monstrancja to zapła
    > ta za usługi PR parafii.

Możesz wrzucić to oświadczenie?
  • stephen_s 09.06.19, 01:11
    > Możesz wrzucić to oświadczenie?

Służę:

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. nie ufundował monstrancji, lecz przekazał świadczenie rzeczowe w postaci monstrancji, uzgodnione zawartą z Parafią NMP Królowej Polski w Gdyni umową promocyjną, w zamian za otrzymane od drugiej strony umowy świadczenia kształtujące wizerunek Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A., których wartość została wyliczona jako ekwiwalentna

Cytat z maila od działu marketingu ww. firmy do GW w odpowiedzi na zapytanie o monstrancję.

Ponawiam pytanie: czy rolą parafii KK w Polsce jest kształtowanie wizerunku firm, w dodatku za wynagrodzenie?
  • astra18 09.06.19, 08:37
    stephen_s napisał:

> > Możesz wrzucić to oświadczenie?
    >
    > Służę:
    >
    > Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. nie ufundował monstrancji, lecz przekazał
    > świadczenie rzeczowe w postaci monstrancji, uzgodnione zawartą z Parafią NMP K
    > rólowej Polski w Gdyni umową promocyjną, w zamian za otrzymane od drugiej stron
    > y umowy świadczenia kształtujące wizerunek Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.,
    > których wartość została wyliczona jako ekwiwalentna

Acha...zwykła tabliczka informująca kto jest donatorem choć firma ujęła to jakby była to forma barteru. Dosyć niezręczne to , muszę przyznać.
    Podobnie jak np. z bursztynowym ołtarzem w kościele św Brygidy w Gdańsku.
    >
    > Cytat z maila od działu marketingu ww. firmy do GW w odpowiedzi na zapytanie o
    > monstrancję.
    >
    > Ponawiam pytanie: czy rolą parafii KK w Polsce jest kształtowanie wizerunku fir
    > m, w dodatku za wynagrodzenie?
  • maria421 09.06.19, 08:45
    astra18 napisał:

> Acha...zwykła tabliczka informująca kto jest donatorem choć firma ujęła to jakb
    > y była to forma barteru. Dosyć niezręczne to , muszę przyznać.
    > Podobnie jak np. z bursztynowym ołtarzem w kościele św Brygidy w Gdańsku.

W cytacie Stefana jest mowa o jakiejs "umowie promocyjnej".

Nie odpowiedzialas na pytanie Stefana czy rola kosciola jest promocja firm.
  • astra18 09.06.19, 08:53
    maria421 napisała:

> astra18 napisał:
    >
    > > Acha...zwykła tabliczka informująca kto jest donatorem choć firma ujęła t
    > o jakb
    > > y była to forma barteru. Dosyć niezręczne to , muszę przyznać.
    > > Podobnie jak np. z bursztynowym ołtarzem w kościele św Brygidy w Gdańsku.
    >
    > W cytacie Stefana jest mowa o jakiejs "umowie promocyjnej".
    >
    > Nie odpowiedzialas na pytanie Stefana czy rola kosciola jest promocja firm.

Odpowiedziałam, pisząc, że firma wyraziła się dosyć niezręcznie.
    Uważasz, że na każdej mszy ksiądz będzie "promował" firmę "Port Gdynia"?:)
  • wkkr 09.06.19, 10:39
    Nie musi promować na każdej mszy. Wystarczy ze w czasie spowiedzi w ramach pokuty nakaże zmówić 10 zdrowasiek w intencji usługodawcy.

--
    Ceterum censeo Russia delendam esse
  • astra18 09.06.19, 10:45
    wkkr napisał:

> Nie musi promować na każdej mszy. Wystarczy ze w czasie spowiedzi w ramach poku
    > ty nakaże zmówić 10 zdrowasiek w intencji usługodawcy.

I jeszcze w tej intencji 10 godzin klęczeć na grochu.
    >
  • stephen_s 09.06.19, 18:07
    > Odpowiedziałam, pisząc, że firma wyraziła się dosyć niezręcznie.

"Dość niezręcznie"?

Jeśli to była darowizna, to powinni byli się przyznać, że po prostu ufundowali tę monstrancję. Jeśli uznali, że nie mogą czegoś takiego ufundować i zamiast tego zaksięgowali to na fikcyjną umowę... to wiesz, to jest chyba coś więcej niż "niezręczność"?
  • astra18 09.06.19, 18:16
    stephen_s napisał:

> "Dość niezręcznie"?
    >
    > Jeśli to była darowizna, to powinni byli się przyznać, że po prostu ufundowali
    > tę monstrancję. Jeśli uznali, że nie mogą czegoś takiego ufundować i zamiast te
    > go zaksięgowali to na fikcyjną umowę... to wiesz, to jest chyba coś więcej niż
    > "niezręczność"?

Barter.
  • stephen_s 09.06.19, 18:51
    Barter jest za coś. Czy więc parafia rzeczywiście zobowiązała się "kształtować wizerunek firmy"? Czy też to jest jest ściema i jako barter zaksięgowano darowiznę?
  • astra18 09.06.19, 19:07
    stephen_s napisał:

> Barter jest za coś. Czy więc parafia rzeczywiście zobowiązała się "kształtować
    > wizerunek firmy"?

Gonisz ogon. Takie "zobowiązanie" to uwiecznienie na tabliczce napisu komu zawdzięcza tę monstrancję A od strony czysto księgowej to pogłówkuj.

Czy też to jest jest ściema i jako barter zaksięgowano darowi
    > znę?

A jak udowodnisz, że to nie jest barter? Wyślesz "sygnalistów" do kościoła aby odnotowali czy na każdej mszy, w ogłoszeniach parafialnych wspomina się szczytny cel i wspaniałą, prospołeczną działalność Portu Gdynia?:)
  • stephen_s 09.06.19, 19:57
    > Gonisz ogon. Takie "zobowiązanie" to uwiecznienie na tabliczce napisu komu zawdzięcza tę monstrancję A od strony czysto księgowej to pogłówkuj.

Sama gonisz ogon. Kochana, w celu umieszczenia tabliczki z danymi fundatora nie zawiera się umowy na "kształtowanie wizerunku"!

> A jak udowodnisz, że to nie jest barter? Wyślesz "sygnalistów" do kościoła aby odnotowali czy na każdej mszy, w ogłoszeniach parafialnych wspomina się szczytny cel i wspaniałą, prospołeczną działalność Portu Gdynia?:)

Ależ ja nie chcę nic udowadniać. To ja się ciebie pytam: twierdzisz, że doszło tu do barteru. Więc ja pytam: co było przedmiotem barteru? Z jednej strony była to monstracja, a z drugiej - co?
  • astra18 09.06.19, 20:03
    stephen_s napisał:

> > Gonisz ogon. Takie "zobowiązanie" to uwiecznienie na tabliczce napisu kom
    > u zawdzięcza tę monstrancję A od strony czysto księgowej to pogłówkuj.
    >
    > Sama gonisz ogon. Kochana, w celu umieszczenia tabliczki z danymi fundatora nie
    > zawiera się umowy na "kształtowanie wizerunku"!

Księgowość sie kłania, kochany.
    >
    > > A jak udowodnisz, że to nie jest barter? Wyślesz "sygnalistów" do kościoł
    > a aby odnotowali czy na każdej mszy, w ogłoszeniach parafialnych wspomina się s
    > zczytny cel i wspaniałą, prospołeczną działalność Portu Gdynia?:)
    >
    > Ależ ja nie chcę nic udowadniać. To ja się ciebie pytam: twierdzisz, że doszło
    > tu do barteru.

Od darowizny coś się chyba płaci, nie?

Więc ja pytam: co było przedmiotem barteru? Z jednej strony była
    > to monstracja, a z drugiej - co?

Pisałam żebyś pogłówkował i nie posłuchałeś.
  • maria421 09.06.19, 18:38
    stephen_s napisał:

> "Dość niezręcznie"?
    >
    > Jeśli to była darowizna, to powinni byli się przyznać, że po prostu ufundowali
    > tę monstrancję. Jeśli uznali, że nie mogą czegoś takiego ufundować i zamiast te
    > go zaksięgowali to na fikcyjną umowę... to wiesz, to jest chyba coś więcej niż
    > "niezręczność"?

Firmy maja prawo do ksiegowania przekazanej darowizny :

ksiegowosc.infor.pl/abc/66253,Jakie-sa-skutki-podatkowe-przekazywania-darowizn-przez-firmy.html
  • stephen_s 09.06.19, 18:49
    No to w takim razie ciekawe, czemu nie zaksięgowali tego jego darowizny właśnie? Ktoś uznał, że to jednak będzie źle wyglądać?

Fajne te transfery pieniężne między państwem a Kościołem, prawda?
  • a000000 09.06.19, 18:59
    stephen_s napisał:

> No to w takim razie ciekawe, czemu nie zaksięgowali tego jego darowizny właśnie
    > ? Ktoś uznał, że to jednak będzie źle wyglądać?
    >
    > Fajne te transfery pieniężne między państwem a Kościołem, prawda?

Darowizna rzeczowa nie jest transferem pieniędzy. Choć jej wartość musi być zaksięgowana.
    Transfer jest wówczas gdy z konta na konto idzie gotówka.

owszem, fajne, zwłaszcza gdy przyjdzie wypełnić rubrykę: tytułem.

• wkkr 09.06.19, 21:14
    Chodzi o pieniądze. Pewnie jakiś podatek od darowizny wchodził w grę albo coś w tym stylu.

--
  • ja.nusz 09.06.19, 21:19
    wkkr napisał:

> Chodzi o pieniądze. Pewnie jakiś podatek od darowizny wchodził w grę albo coś w
    > tym stylu.
    >

Kościół i podatki - opiłeś się?😉
  • wkkr 10.06.19, 08:20
    Koścół nie ale darczyńca owszem, płaci.
    Może dla nich korzystnie jest wziąć od księży rachunek niż zrobic darowiznę....
    ===
    A wiesz dlaczego księża sprzedają ziemię za półdarmo? A dlatego, ze powyżej pewnej kwoty na transakcję musza uzyskać zgodę Watykanu. By to obejść biorą słupa. O kupuje od kościoła ziemię za np. 1/10 wartości a potem odsprzedaje za trochę wyższą kwotę wskazanej przez księdza osobie. Tak powstają osobiste majątki księży.

--
  • a000000 10.06.19, 09:17
    wkkr napisał:

> Koścół nie ale darczyńca owszem, płaci.

podatek od darowizny płaci obdarowany. W tym wypadku kościół. W ustawie jest zapis górnej granicy wartości darowizny powyżej której podatek jest wymagany.
    Jeśli jest ustawowe zwolnienie z podatku od darowizny, to warunkiem zwolnienia jest powiadomienie na specjalnym formularzu skarbówki o szczegółach. Bodajże w ciągu pół roku.

> Może dla nich korzystnie jest wziąć od księży rachunek niż zrobic darowiznę....

nigdy nie kombinowałam z darowiznami, więc nie wiem. Wiem, że z darowiznami na rzecz kościoła jest podział na te na rzecz kultu i te na rzecz działalności charytatywnej.
    Ale PORT darowizny nie dokonał, tylko wymiany: przedmiot za usługę. To jest inna kwalifikacja podatkowa.

> ===
    > A wiesz dlaczego księża sprzedają ziemię za półdarmo? A dlatego, ze powyżej pew
    > nej kwoty na transakcję musza uzyskać zgodę Watykanu. By to obejść biorą słupa.
    > O kupuje od kościoła ziemię za np. 1/10 wartości a potem odsprzedaje za trochę
    > wyższą kwotę wskazanej przez księdza osobie. Tak powstają osobiste majątki ksi
    > ęży.
    >

no cóż... nie na darmo się mówi, że pieniądze to diabelskie dzieło.
  • a000000 10.06.19, 10:18
    a000000 napisała:

> wkkr napisał:
    >
    > > Koścół nie ale darczyńca owszem, płaci.

> podatek od darowizny płaci obdarowany. W tym wypadku kościół.

STOP, Hipciu.... pojawiły się u mnie w tym względzie wątpia, ale nie mam czasu udać się do ustawy.

Darowizny są zróżnicowane, pewnie celowo.
  • a000000 08.06.19, 18:33
    stephen_s napisał:

> I oczywiście to jest w tej całej kwestii najważniejsze. Że dziennikarz użył okr
    > eślenia "przedmiot kultu". Nie to, że parafia (wg spółki) prowadzi płatne usług
    > i PR...

nie najważniejsze, ale ważne.... gdyż okazuje się, że dziennikarz nie zna tego co opisuje. I robi błędy.... W takiej sytuacji staje się mało wiarygodny. Wątpię, czy to prawda, że port stwierdził, że kościół prowadzi płatne usługi PR.
  • stephen_s 09.06.19, 01:00
    Azerio, czy Ty w ogóle przeczytałaś ten artykuł?
  • a000000 09.06.19, 09:34
    stephen_s napisał:

> Azerio, czy Ty w ogóle przeczytałaś ten artykuł?

chętnie bym przeczytała w całości, gdyby GW mi udostępniła bez opłat. A tak przeczytałam tylko to, co pokazałeś.
    Stefciu, w głowie mi się nie mieści, aby ktokolwiek sądził, że kościół prowadzi działalność PR.

Szukałam w necie - rzecz podaje tylko GW. A pozostałe pisma powołują się na GW. Lokalna prasa milczy.
    Money pisze, że przekazanie tej monstrancji jest promocją portu.... i tu się zgodzę, bo mamy na monstrancji informację o fundatorze. Zaś normalnym jest że jeśli ufundujesz np witraże dla kościoła, to ksiądz z ambony poinformuje o tym wiernych. U nas był remont - i ksiądz wymieniał kto wspierał czynnie, a w gazetce parafialnej wymienieni byli sponsorzy.
    Tyle, że to NIE JEST działalność PR. To tylko info o tym, co w parafii się dzieje.
    Nie wiem, na czym miałaby polegać PR-rowska działalność kościoła.

• ja.nusz 09.06.19, 11:50
    a000000 napisała:

> chętnie bym przeczytała w całości, gdyby GW mi udostępniła bez opłat. A tak prz
    > eczytałam tylko to, co pokazałeś.....

Kiedyś rozdawali aktywistom bezpłatnie "Trybunę Ludu" i "Prawdę" - tera należy płacić, jeśli chceta czytać, a nie na krzywy ryj...

• wkkr 09.06.19, 10:40
    Port wydał w tej sprawie oświadczenie. Stefan na nie właśnie się powołuje.

--
  • a000000 09.06.19, 11:12
    wkkr napisał:

> Port wydał w tej sprawie oświadczenie. Stefan na nie właśnie się powołuje.

gdzie to oświadczenie jest? Nie opis oświadczenia dokonany przez dziennikarza..... gdzie jest źródło, czyli oświadczenie portu o rzeczowym nabyciu usług PR? Ewentualnie potwierdzenie parafii.....
    >
  • stephen_s 09.06.19, 18:03
    Parę postów wyżej wkleiłem:

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. nie ufundował monstrancji, lecz przekazał świadczenie rzeczowe w postaci monstrancji, uzgodnione zawartą z Parafią NMP Królowej Polski w Gdyni umową promocyjną, w zamian za otrzymane od drugiej strony umowy świadczenia kształtujące wizerunek Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A., których wartość została wyliczona jako ekwiwalentna

Oficjalna odpowiedź na zapytanie w tej sprawie przesłane do firmy przez GW.
  • a000000 09.06.19, 18:38
    stephen_s napisał:

> Parę postów wyżej wkleiłem:
    >
    > Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. nie ufundował monstrancji, lecz przekazał
    > świadczenie rzeczowe w postaci monstrancji, uzgodnione zawartą z Parafią NMP K
    > rólowej Polski w Gdyni umową promocyjną, w zamian za otrzymane od drugiej stron
    > y umowy świadczenia kształtujące wizerunek Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.,
    > których wartość została wyliczona jako ekwiwalentna

>
    > Oficjalna odpowiedź na zapytanie w tej sprawie przesłane do firmy przez GW.

to NIE JEST oświadczenie, tylko jego OPIS dokonany przez dziennikarza. Czyli "druga ręka".
  • stephen_s 09.06.19, 18:47
    Azerko, musisz się bronić na siłę? To nie jest opis dziennikarza, to jest dosłowny cytal z maila od firmy do redakcji. Kurde.
  • a000000 09.06.19, 18:50
    stephen_s napisał:

> Azerko, musisz się bronić na siłę? To nie jest opis dziennikarza, to jest dosło
    > wny cytal z maila od firmy do redakcji. Kurde.

a widziałeś tego meila na własne oczy kurde????
  • stephen_s 09.06.19, 18:52
    > a widziałeś tego meila na własne oczy kurde????

Ja pierdzielę. Chyba już naprawdę nie masz argumentów?
  • a000000 09.06.19, 19:00
    stephen_s napisał:

> > a widziałeś tego meila na własne oczy kurde????
    >
    > Ja pierdzielę. Chyba już naprawdę nie masz argumentów?

nie wyrażaj się. Brak wiary w medialne słowo pisane to nie brak argumentów.
  • stephen_s 09.06.19, 19:54
    > nie wyrażaj się. Brak wiary w medialne słowo pisane to nie brak argumentów.

Wręcz przeciwnie. Argument "nie wierzę w to, co jest w artykule napisane", to nie jest żaden argument.
  • wkkr 09.06.19, 10:34
    To proste, jakoś ten wydatek musieli zaksięgować.

--
  • zbyfauch 09.06.19, 19:08
    bezczelności katotalibów. Jeden minister z ubabranymi rękami w Ordo Iuris, drugi cymbał cytuje archaiczne bzdety o czynieniu sobie Ziemi poddaną. Kiedyś jeden z drugim udławiłby się zanim wykrztusiłby takie bzdety. I panoszy się to teraz traktując państwo, jak wielką parafię.

--
    Pustelnia

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.