Dodaj do ulubionych

Ważna rocznica

20.08.19, 21:15
Mamy dziś ważną rocznicę. Naprawdę! :)

129 lat temu urodził się...

Howard Philips Lovecraft

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/10/H._P._Lovecraft%2C_June_1934.jpg

Samotnik, dziwak, bigot (wielu powiedziało by wprost: rasista), a jednocześnie pisarz. Którego twórczość jest jednym z fundamentów gatunku, jakim jest nowoczesny horror...

"Cthulhu wciąż żyje, jak sądzę, znów w skalnej rozpadlinie, która chroniła go od kiedy Słońce było młode. Jego przeklęte miasto znów zatonęło, lecz jego kapłani wciąż wyją, tańczą i mordują pośród ozdobionych idolami monolitów na pustkowiach. Musiał zostać uwięziony, gdy miasto tonęło, gdyż inaczej świat by już krzyczał z grozy i szaleństwa. Kto wie, kiedy nadejdzie koniec? Co powstało, może zatonąć, a co zatonęło, może powstać. Potworność czeka i śni w głębinach, a rozkład toczy chylące się ku upadkowi miasta ludzkości."

(moje tłumaczenie fragmentu zakończenia Zewu Cthulhu)
Edytor zaawansowany
  • zbyfauch 21.08.19, 07:08
    Pierwsze słyszę. W każdym razie zjadłeś jedno l w nawisku.

--
    Pustelnia
  • stephen_s 21.08.19, 11:26
    OK. "Phillips" :P To drugie imię, BTW.
  • ja.nusz 21.08.19, 11:45
    Mordę miał rodem z horroru🤪
  • zbyfauch 21.08.19, 11:57
    ja.nusz napisał:

> Mordę miał rodem z horroru🤪

To jest Cthulhu, nie autor.

--
    Pustelnia
  • stephen_s 21.08.19, 12:08
    Hehe. To jest Cthulhu:

https://nerdhub.pl/wp-content/uploads/2019/08/Cthulhu.png
  • ja.nusz 21.08.19, 12:11
    To taka ośmiorniczka Sikorskiego😀
  • stephen_s 21.08.19, 12:17
    :D

Pamiętaj, że widać tu tylko głowę...
  • stephen_s 21.08.19, 11:59
    Ach, to był w ogóle dziwak. Samotniczy, aseksualny introwertyk. Z drugiej strony, prowadził intensywną korespodencję z innymi pisarzami, np. z R.E. Howardem, twórcą Conana Barbarzyńcy, czy Robertem Blochem, późniejszym autorem "Psychozy" (książki, na podstawie której Hitchcock nakręcił swój film).

A Lovecraft i Howard, cóż - dwóch bardzo utalentowanych twórców ze smutnymi biografiami...
  • maria421 21.08.19, 11:44
    Nie znam, nie interesuje mnie ten gatunek, ale podoba mi sie Twoj tekst, choc nie moge porownac z oryginalem.
  • stephen_s 21.08.19, 12:04
    Służę. Z oryginalnego tekstu usunąłem w moim tłumaczeniu parę elementów, by lepiej się czytało, nie znając kontekstu:

"Cthulhu still lives, too, I suppose, again in that chasm of stone which has shielded him since the sun was young. His accursed city is sunken once more, for the Vigilant sailed over the spot after the April storm; but his ministers on earth still bellow and prance and slay around idol-capped monoliths in lonely places. He must have been trapped by the sinking whilst within his black abyss, or else the world would by now be screaming with fright and frenzy. Who knows the end? What has risen may sink, and what has sunk may rise. Loathsomeness waits and dreams in the deep, and decay spreads over the tottering cities of men."
  • maria421 21.08.19, 16:08
    Niezly z Ciebie tlumacz. Brawo!
  • stephen_s 21.08.19, 19:40
    Dziękuję :)

A jak się podoba oryginalny tekst?
  • maria421 22.08.19, 15:03
    stephen_s napisał:

> Dziękuję :)
    >
    > A jak się podoba oryginalny tekst?

Podoba sie.
  • stephen_s 22.08.19, 16:58
    To może poczytasz? Wszystkie teksty HPL są dostępne na Wikipedii w oryginale...
  • maria421 22.08.19, 17:05
    stephen_s napisał:

> To może poczytasz? Wszystkie teksty HPL są dostępne na Wikipedii w oryginale...

Jak powiedzialam, horror to nie jest moj ulubiony gatunek, ale moze sie skusze :-)
  • stephen_s 22.08.19, 18:45
    Zachęcam :) Lovecraft to jest taki pisarz, którego wpływ jest bardzo widoczny w fantastyce - od twórczości współpracowników (Derleth, Howard, Clark Ashton Smith, Bloch) i kontynuatorów (Ramsey Campbell), innych pisarzy czerpiących inspiracje (tu nawet Stephen King), poprzez różne filmy (np. świetne "W paszczy szaleństwa" Johna Carpentera, a także np. kultowa makabreska "Reanimator") i komiksy, do gier RPG (klasyczny system Call Of Cthulhu) i gier komputerowych, a nawet pluszowych maskotek :)

W każdym razie, większość twórczości HPL jest tutaj:

en.wikisource.org/wiki/Author:Howard_Phillips_Lovecraft

Co mogę z tego polecić? Oczywiście "Zew Cthulhu", podstawa całej lovecraftowskiej mitologii:

en.wikisource.org/wiki/Weird_Tales/Volume_11/Issue_2/The_Call_of_Cthulhu

"Dagon" oraz kontynuujące jakby ten sam temat "Cień nad Innsmouth":

en.wikisource.org/wiki/Dagon
    en.wikisource.org/wiki/The_Shadow_Over_Innsmouth

Albo np. jedne z bardziej otwarcie makabrycznych opowiadań HPL, "Model Pickmana" i "Szczury w ścianach":

en.wikisource.org/wiki/Pickman%27s_Model
    en.wikisource.org/wiki/The_Rats_in_the_Walls

Albo taka rzecz bardziej z gatunku fantasy o kotach, "Koty z Ultharu":

en.wikisource.org/wiki/The_Cats_of_Ulthar

Generalnie, Lovecraft popełnił sporo opowiadań, niektórych lepszych, niektórych gorszych. Nie wszystko jeszcze znam...
  • maria421 23.08.19, 11:22
    Stefan, zajrzalam do Wikipedii i zobaczylam ze on pisal tez poezje, wlasnie zaczynam czytac.

Dzieki za wskazowki.
  • stephen_s 23.08.19, 13:55
    Z poezji był chyba mniej znany, ja osobiście nic nie czytałem :)
  • stephen_s 22.08.19, 18:49
    ... taki kawałek?

"Conan put his back against the wall and lifted his ax. He stood like an image of the unconquerable primordial—legs braced far apart, head thrust forward, one hand clutching the wall for support, the other gripping the ax on high, with the great corded muscles standing out in iron ridges, and his features frozen in a death snarl of fury—his eyes blazing terribly through the mist of blood which veiled them. The men faltered—wild, criminal and dissolute though they were, yet they came of a breed men called civilized, with a civilized background; here was the barbarian—the natural killer. They shrank back—the dying tiger could still deal death.

Conan sensed their uncertainty and grinned mirthlessly and ferociously.

"Who dies first?" he mumbled through smashed and bloody lips.
    "

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka