Dodaj do ulubionych

sposób na nauczenie się odmiany rzecz. i czasown.

25.04.05, 12:07
Macie jakieś sposoby na szybkie nauczenie się odmiany rzeczowników i
czasowników? Jak najlepiej uczyć się deklinacji: wg końcówek, czy jakoś
inaczej? POdrzućcie jakieś sposoby!!
Pozdrawiam!
--
Muu
Edytor zaawansowany
  • krutikow 25.04.05, 12:13
    Najlepszym sposobem jest mowienie w danym jezyku, wowczas odmiany uczysz sie w
    naturalny sposob, tak jak w jezyku ojczystym.
    --
    www.rosyjski.blo.pl
    www.russkajaizbuszka.blo.pl
  • mala-muu 25.04.05, 12:16
    Czyli np. układać zdania z tymi słówkami? Czy jakoś inaczej?
    Będę bardzo wdzięczna za wszelkie rady!
    --
    Muu
  • zayatz4 25.04.05, 19:57
    Praktyka jest najważniejsza!!Przyczym praktyka szeroko rozumiana:)Układanie
    zdań z różnymi formami to całkiem dobry pomysł!Staraj się używać form w różnych
    kontekstach,aby uczyć się ich w sposób jak najbardziej spontaniczny,a nie
    mechaniczny, no bo co Ci da np wiedza o tym, że w rosyjskim są 3 deklinacje?:)
    Dobrze to wiedzieć, ale mówić się od tego nie nauczysz;) W razie jakiś
    wątpliwości i pytań zaglądaj tu. Dobrzy ludzie pomogą!:)Pzdr!Kola
  • krutikow 26.04.05, 09:00
    Wyzej napisalam MOWIENIE ! Mowienie inaczej konwersacja, to forma
    porozumiewania sie co najmniej dwoch osob. Sama mozesz cwiczyc, jak chcesz,
    pisac wypracowania, tylko ktos je powinien sprawdzac, ukladac zdania, tak, jak
    radzi Zayatz, rozwiazywac rozne zadania gramatyczne i teksty itd., ale mowienia
    czyli konwersacji nic Ci nie zastapi, zainteresuj sie tym w swoich okolicach.
    --
    www.rosyjski.blo.pl
  • okeanelzy 26.04.05, 22:08
    Czy uważacie, że można dobrze nauczyć się języka na studiach zaocznych???
  • zayatz4 26.04.05, 23:32
    Języka to najlepiej uczyć się..samemu!No..może bez przesady i nie tak
    dosłownie, ale chęci własne i prawdziwe zainteresowanie (by nie mówić
    górnolotnie o miłości) językiem naprawdę mogą czynic cuda!Na przykład ja
    głównie określam siebie самоучкой. Jestem wprawdzie na dziennych, ale gdybym
    swoją "naukę" opierał tylko na tym, co wynoszę z instytutu to.. Tak więc
    zaoczne to żaden grzech:)Tak samo można się na nich pięknie nauczyć języka, jak
    i na dziennych nie nauczyć się wcale;)
    P.S. Ja, broń Boże, nie krytykuę swojego wydziału! Jest OK!!..ale będę się
    zawsze upierał przy własnych wysiłkach i chęciach!!Pzdr!Kola
  • krutikow 27.04.05, 10:50
    Ну, Николай, Вы даёте !!!!!!
    Takich jak Pan, przede wszystkim z prawdziwa i wielka miloscia do jezyka jest
    garstka, to ogromna rzadkosc i prawdziwy dar niebios. Ja osobiscie znam takich
    osob kilka, no moze kilkanascie, ale to tylko za sprawa obracania sie w
    srodowisku wybitnych tlumaczy z najwyzszej półki. Tam sa tacy i wlasnie ta
    milosc do jezyka/nie tylko rosyjskiego ich tam doprowadzila. Z nie-tlumaczy to
    Pan i Piotr Wasiel, Leszek Prorok - autor podrecznikow do angielskiego- samouk,
    nawet tego nie studiowal, w przeciwienstwie do Pana i Piotra. No i jeszcze
    kilku. Pozostali nabyli jezyk w stopniu najwyzszym, ale nie z ksiazek i dzieki
    samozaparciu, tylko bedac w ojczyznie danego jezyka. Natomiast bezsprzeczny
    talent i slabosc do jakiegos kraju i narodu dala znakomite efekty.
    Kochany Panie Mikolaju, nauczenie sie jezyka samemu jest nieosiagalne dla 98%
    uczacych sie. Widzial Pan takich poza soba i p.Wasielem, Panskim wykladowca? No
    to niech ich Pan wyliczy, a ja tym czasem wylicze Panu tych, ktorzy nauczyli
    sie metoda naturalna: Łukasik i Kusto/czeski-po 10 lat w Czechach w
    dziecinstwie/, Filipczak/najlepiej mowiacy tlumacz jez.ros.- matka Rosjanka/,
    Bozena Kłos/niemiecki-10 lat w Niemczech/, Iza Platkowska/niemiecki-dziecinstwo
    w Szwajcarii/, B.Mankowski/hiszpanski-dziecinstwo a Argentynie/ itd itp. No a
    ja - miesiace cwiczen w naturze w Petersburgu i pogawedek z rosyjskimi
    emigrantami tu , w Warszawie od dziecka. Dlatego wlasnie ucze metoda naturalna,
    bo jest najskuteczniejsz, a przede wszystkim po prostu naturalna. Nie mozna
    powiedziec, ze inni , poza wymienionymi , nie znaja jezykow, ale to juz nie to,
    bo zawsze jest w jakis sposob sztuczne, ksiazkowe, nierzeczywiste.
    OKEANELZY - zaloz sobie Skype i bedziemy rozmawiac, to nic nie kosztuje,
    Mikolaja tez namowie, bo chyba mozna rozmawiac w wiecej niz 2 osoby, bedziesz
    po prostu mowila, a reszta to pryszcz!!! Jestes warta naszego tj. mojego i
    Mikolaja wsparcia, bo jestes uparta i bardzo chcesz znac ten jezyk, wiec Ci
    pomozemy, prawda Mikolaju? Daj spokoj, niech ona sie sama nie meczy! A poki
    co , zapraszam Cie w niedziele na pasche !

--
    www.rosyjski.blo.pl
  • zayatz4 27.04.05, 11:52
    Повторю и здесь, во всеуслышание, русский язык это не профессия, это СОСТОЯНИЕ
    ДУШИ!!Коля
  • krutikow 28.04.05, 08:54
    Да, но это относится к Вам и немногим другим, как я сказала. А здесь мы
    отвечаем на вопром, как освоить русскую грамматрку и вопрос задан обыкновенным
    человеком, у которого, правда, все с душой в порядке, но русский, особенно
    грамматика, через душу в мозги не попадает. Не правда ли ?

--
    www.rosyjski.blo.pl
  • okeanelzy 29.04.05, 21:54
    ooo dziękuję bardzo P.Krutikow za propozycje. Bardzo mnie ucieszyła, tylko, że jak ja mam rozmawiać skoro nie za bardzo umiem :) mój zasób słów jest bardzo ograniczony niestety... inaczej się czyta lub pisze do kogoś, gdzie można kilka razy się zastanowić itp... trochę mi więc głupio, ale skoro mówi Pani, że jest to najlepszy sposób na nauczenie się to napewno tak jest. A moze powinnam wcześniej coś konkretnego sobie przyswoić?
    Słuchanie muzyki i ogladanie Tv to bardzo niewiele :) Ja się uczyłam rosyjskiego w liceum, ale jak to młodzież w tym czasie nie zawsze przykładałam się do nauki (teraz bardzo tego żałuję). Obecnie jestem na 4 roku studiów UG, gdzie nie mam rosyjskiego, także tyle lat przerwy to bardzo dużo.
    Pytałam wcześniej czy na studiach zaoczych można nauczyć się dobrze języka ponieważ otwierają u nas nowy kierunek i bardzo mnie to zaciekawiło. Jednak najpierw muszę skończyć pierwszy fakultet, a o rozpoczęciu drugiego będzie głównie decydować moja sytuacja finansowa. Wiadomo jak jest. To kierunek płatny.
    Jednak i tak bym chciała znać opinię na ten temat:::::

"...STUDIA ZAOCZNE, Trzyletnie Zaoczne Studia Licencjackie w zakresie rosyjskiego języka biznesu i translatoryki
    Studia przeznaczone są dla:
    osób chcących opanować współczesny język rosyjski ze szczególnym uwzględnieniem rosyjskiego języka biznesu oraz zdobyć ogólną wiedzę z zakresu kultury i literatury rosyjskiej;
    osób zainteresowanych nauczeniem się języka rosyjskiego w stopniu umożliwiającym podjęcie pracy w charakterze tłumacza w zakresie rosyjskiego języka biznesu;
    osób zamierzających podjąć pracę w instytucjach mających kontakty biznesowe, turystyczne czy kulturalne z firmami lub instytucjami z terenu Federacji Rosyjskiej i krajów WNP.
    Studentami mogą zostać osoby legitymujące się świadectwem dojrzałości.
    Znajomość podstaw języka rosyjskiego nie jest konieczna.
    Celem studiów jest przygotowanie absolwentów do pracy w firmach handlowych, turystycznych i kulturalnych, w których ze względu na specyfikę kontaktów międzynarodowych niezbędna jest czynna znajomość języka rosyjskiego.
    Ukończenie studiów
    zapewnia absolwentom opanowanie języka rosyjskiego w mowie i piśmie w stopniu umożliwiającym swobodne porozumiewanie się w codziennych kontaktach z nosicielami języka;
    daje umiejętności prowadzenia korespondencji urzędowej i handlowej, prowadzenia rozmów biznesowych, tłumaczenia kontraktów i umów zawieranych z partnerami rosyjskimi.
    Ważną rolę w przyszłej pracy zawodowej absolwenta może odegrać dodatkowa znajomość języka zachodnioeuropejskiego (przede wszystkim w zakresie terminologii biznesowej), którą zapewnia program studiów....."

• krutikow 30.04.05, 00:25
    Chyba nie bede sie rozwodzic i jeszcze raz poprosze Cie , zeby zalozyla Skype,
    jesli nie masz i zaczela ze mna utrzymywac stosunki towarzyskie - mowione w tym
    jezyku, nad ktorym tu sie rozwodzimy. Wszystko Ci wyjasnie, powiem co mysle, o
    tym , co napisalas, ale ustnie i po rosyjsku, zgadzasz sie? Czekam na Ciebie na
    Skype i w niedziele, podczas jedzenia paschy namowie Mikolaja, zeby tez sobie
    to ustriojstwo zainstalowal. Do uslyszenia !
    --
    www.rosyjski.blo.pl
  • okeanelzy 04.05.05, 07:43
    Zaraz Panią wyszukam na skype :))
    Pozdrawiam.
  • krutikow 04.05.05, 10:18
    Aleksandra, woj. Pomorskie - to Ty?No to dzwon, jestem w domu, u nas deszcz.
    --
    www.rosyjski.blo.pl
  • okeanelzy 05.05.05, 09:04
    tak, tak, to ja :) ale do konca tego tygodnia wychodzę rano, a wracam wieczorem, w następnym tyg. bede miała zdecydowanie więcej czasu, i częściej będę w domku. wiem ze 7 rano, to nieludzka pora, ale chciałam po prostu dać znać, że jestem.
    Pozdrawiam!!!!
    Ola.
  • krutikow 05.05.05, 18:44
    Witam, witam, ciesze sie na ten kontakt, wiec czekam. 7 rano , to tak
    barbarzynska godzina, ze jej w ogole nie ma, a jak juz jest, to ja nie wiem ,
    jak sie nazywam, a co dopiero mowic o konwersacji w obcym jezyku i na poziomie.
    Pozdrawiam OK
    --
    www.rosyjski.blo.pl
  • okeanelzy 10.05.05, 12:11
    Przez kilka ostatnich dni nie działał mi internet /czasem tak bywa/... dziś dzwoniłam, ale nikt nie odbierał. Spróbuje innym razem.
    Pozdrawiam :)
  • mala-muu 28.04.05, 15:40
    khem... ja w kwestii formalnej.
    Otóż ja jestm osobą dwujęzyczną, znam rosyjski doskonale od dzieciństwa,
    dlatego coś takiego jak końcówki czy odmiana nie stanowi dla mnie problemu
    tyle że u mnie to wiedza wręcz wrodzona, nigdy się ich systemattycznie nie
    musiałam uczyć. Chodzi o to, że zadano mi ostatnio pytanie, jak Polacy, którzy
    dopiero zaczynają się uczyć języka, mogą wkuć zasady deklinacji i koniugacji.
    Ja np. nie znam lepszego sposobu nież ciągłe ćwiczenie i osłuchiwanie się z
    językiem, ale myślałam, że może są jakieś lepsze, skuteczniejsze metody.

--
    Muu
  • krutikow 28.04.05, 16:55
    Moim zdaniem lepszych i skuteczniejszych nie ma, choc , jak mozesz przeczytac
    wyzej, zdania na ten temat sa podzielone. Natomiast poza ta metoda, ktora i Ty
    sie nauczylas, jest WIELE innych, w roznym stopniu skutecznych , lepszych czy
    gorszych.
    --
    www.rosyjski.blo.pl
  • zayatz4 29.04.05, 16:03
    Ну, ладно, сдаюсь!:)Раз душа тут не поможет, так надо взять таблицы
    спряжения/склонения и зубрить, зубрить, зубрить!:)Только, пожалуйста, пусть
    будет какой-то более широкий контекст, разные предложения, диалоги в разных
    ситуациях, чтобы эти формы запоминались как можно больше естествнно!Расскажи,
  • zayatz4 29.04.05, 16:04
    mala-muu, о своем двуязычии))
  • otkin 01.05.05, 01:46
    ?? по всей видимости, все собеседники, как-то застряли на своим форум.. и
    почему-то никуда больше и не заглядывают... поэтому не разоблачили:-))
    Всех с Праздничком!!
    --------
    Май холодный - год хлебородный.
  • zayatz4 01.05.05, 21:07
    А что, собственно, Вы имеете в виду и чего мы, мол, так и не разоблачили, а??))
    А то, что на своем форуме сидим да болтаем, как мне кажется, совершенно понятно!
    Куда ж нам еще заглядывать??:)))С Пасхой!Коля
  • kaszelok 17.07.05, 03:01
    Ja też jestem osobą dwujęzyczną:)Takie pytania Polaków o to jak się nauczyc itd
    a jeszcze kiedy pytają czy najlepiej na pamięć(!) wywołują we mnie dziwne
    uczucia.Myślę,zresztą tak jak wsyscy,że najlepiej jest słuchać słuchac i jeszcze
    raz słuchać .To jest sprawdzona przeze mnie metoda,ludzie słuchając uczą się
    najszybciej i najskuteczniej.A wkuwanie na pamięć to jest jakiś
    sado-masochizm,pamiętam,że u nas na studiach na metodyce dr Szypielewicz
    walczyła z takim podejściem do ucznia.I chwała jej za to,chociaz pewnie
    niektórym studentom nie weszło to do głowy i teraz jako świeżo upieczeni
    nauczyciele praktykują te metody:(A potem się dziwią,że nie ludzie nie lubią
    rosyjskiego!

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka