Dodaj do ulubionych

Życie w Belgii

01.05.12, 16:34
Witam, jadę do pracy w Belgii, będę zarabiać ok 1500 e/miesiąc. Jakie są orientacyjne koszty życia w Belgii (Gent)? czy z tej kwoty da się coś odłożyć? w założeniu,że jadę sama,więc koszt wynajmu mieszkania, rachunki itp ponoszę samodzielnie. Proszę o pomoc
--
Ma shelo horeg - mehashel
Edytor zaawansowany
  • perrier 16.06.12, 11:10
    Trudno cokolwiec Ci doradzic. Wszystko zalezy ile bedziesz placic za mieszkanie, ile pochlona dodatkowe Twoje oplaty. Bedziesz jezdzic autobusami czy moze masz swoj samochod? Chcesz sie bardzo dobrze odzywiac (np. kupujac produkty organiczne) czy po prostu jestes gotowa na poswiecenie i jedzenie byle jakie. Ogolnie rzecz biorac zywnosc w Belgii jest dosc droga (dobra zywnosc).
    Tutaj sa ceny
    www.delhaizedirect.be/nl/C-49363-verse-groenten
    jest to jeden z drozszych sklepow spozywczych. Gdy pojdziesz do Carrefour czy Aldi ceny sa znacznie nizsze.
    --
    Basil's Secret part 1/2
    Basil's Secret part 2/2
  • aga_rudes 16.06.12, 19:27
    Witam, dziekuje za odp. Za mieszkanie mam placic ok. 500euro,ale na spolke z kolezanką (wyjdzie po ok.250E). Nie zamierzam kupowac organicznego jedzenia, raczej w grę wchodzi aldi itp. Pracodawca oplaca mi dojazd do pracy - ten koszt odpada. Ale oplaty,rachunki, internet - to na pewno wchodzi w grę.
    --
  • perrier 16.06.12, 20:03
    Za internet + telefon + TV cyfrowa = 100 euro
    gas + elektryka = 140 euro (mam piec elektryczny, mikrofalowke, suszarke, pralke, etc.)
    woda = 80 euro za 3 miesiace (rodzina 2 osobowa).
    Sa tansze opcje za internet, sprawdz
    www.belgacom.be//onetelco/be-en/annex_full/afu_FLS_intermediary.page?returnUrl=/?
    telenet.be/219/nl/thuis/internet/internet-thuis
    A tutaj znalazlam zestawienie cen zywnosci w Belgii:
    www.numbeo.com/cost-of-living/country_result.jsp?country=Belgium
    Tutaj forum o cenach w Belgii (troche inne zestawienie cen niz moje)
    www.expat-blog.com/forum/viewtopic.php?id=3684
    --
    Basil's Secret part 1/2
    Basil's Secret part 2/2
  • perrier 16.06.12, 20:08
    Sprawdz, czy te 1500 euro, ktore bedziesz zarabiac to przed podatkiem, czy po. To robi duza roznice, bo jezeli jest to brutto to podatek bedzie gdzies 25-30% plus 13.8% podatek socialny.
    --
    Basil's Secret part 1/2
    Basil's Secret part 2/2
  • aga_rudes 17.06.12, 13:46
    Witam,
    Dziekuje za podpowiedzi,. kwotę 1500 euro podalam jako netto, brutto mam w umowie ok 2150euro.
    --
  • perrier 17.06.12, 15:26
    Ciesze sie, ze moglam pomoc.
    Tak przyszlo mi do glowy jeszcze w sprawie mieszkania. Gdy wynajmuje sie mieszkanie trzeba wziasc pod uwage kaucje, ktora trzeba zaplacic. Z reguly jest to 3 miesieczny rent.
    Zycze powodzenia i zadowoleniaz pracy i pobytu w Belgii! :)
    --
    Basil's Secret part 1/2
    Basil's Secret part 2/2
  • thelma.333 11.08.12, 16:52
    sam internet na miesiac w belgacom , super wydajny to wydatek ok 35 eur;
    media faktycznie wychodza miesiecznie ok 130 - 150 eur (prad, gaz, woda, ogrzewanie)
    co do kaucji to nie masz racji; mozna placic 2 miesieczna, i nie trzeba miec gotowki, tylko mozna wziac poreczenie z banku;
  • margaryna2 20.05.19, 12:08
    może być ciężko, mnie się udaje, bo oboje z mężem pracujemy. gdybym była sama, to byłoby cienko w tej kwestii. u mnie w Brugge małe mieszkanko to koszt 500€ w górę, i to tylko za czynsz, a gdzie reszta opłat?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka