Dodaj do ulubionych

KRYTYKA DOBROWOLNA O POEZJI.

25.01.06, 18:13
25-styczen-2006.Radzę autorom zamieszczonych wierszy, czytać,czytać i jeszcze
raz czytać poezję prawdziwą,która polega na wizji poety ,bogatego wyobrażnią
.Bogatego autora myślą,bo poezja to jest sztuka , SZTUKA SLOWA równego sztuce
malarstwa,rzeżbie,muzyce,a nad sztuką pracuje sie całymi latami,nie tracąc
nadzieji,że się ją zrozumie.Jadwiga Badowska-Muszyńska
Obserwuj wątek
    • martka87 Re: KRYTYKA DOBROWOLNA O POEZJI. 25.01.06, 19:10
      Czy nauczyć można się przez czytanie? Pewno nie. Przez przepisywanie? Można
      naśladować. Wydaje mi się że Ci co naśladują są tylko naśladowcami. Nowym
      twórcą można zostać zaglądając w głąb swojej duszy i przenosić swoje odczycia,
      swoje myśli na papier. Forma początkowa może być trudna, może i śmieszna. Ale
      jak przysłowie mówi pierwsze koty za płoty lub pierwsze śliwki robaczywki. Z
      biegiem lat powstanie coś wartościowego, może po wielu latach. No cóż jeśli
      komuś podobają się sławni poeci to po prostu idzie się do biblioteki czy
      księgarni i bieże lub kupuje wymarzony tomik. Dla mnie ta witryna przeznaczona
      jest pewnie dla tych którzy stawiają pierwsze kroki. No ale sławnym poetą to
      można stać się pewno dopiero po śmierci. W tych tekstach jednak nie o sławę
      chodzi. Wejście tutaj traktuję jako pewne odprężenie od bezsensu życia jakie
      nas otacza.
      • rimbaud_ona Re: KRYTYKA DOBROWOLNA O POEZJI. 12.04.06, 10:47
        Poeci sławni dopiero po śmierci? To chyba była przesada, bądź też brak pewnej
        dość elementarnej (jak na początkującą poetkę, rozumiem) wiedzy. Po pierwsze:
        przez czytanie można nauczyć się prawie wszystkiego (w szkołach też zazwyczaj
        trzeba coś przeczytać by móc się przygotować do zajęć;)), po drugie: nikt nie
        powiedział o naśladownictwie (mylisz pojęcia), po trzecie: "sławni
        poeci", "biblioteka", "księgarnia"- kto w ogóle mówi o konieczności czytania
        tylko wielkich nazwisk, poezję ceni się samą w sobie (nie przez wzgląd na
        twórcę), po czwarte: zgadzam się, możecie pisać, tylko dlaczego rościcie sobie
        prawo do zadręczania mnie swoim "odprężeniem od bezsensu życia jakie was
        otacza" ?!

[nam pisać nie kazano.]
    • rimbaud_ona Re: KRYTYKA DOBROWOLNA O POEZJI. 12.04.06, 10:33
      Poezja nie jest sztuką. Sztuka jako taka nie istnieje. Poezja jest myśleniem,
      jest wiarą, transcendencją, przeobrażeniem. Góry to jest poezja, dworzec to
      jest poezja, początkujący malarz to jest poezja, jazz to jest poezja,
      bo "wszystko jest poezją, każdy jest poetą" (E.Stachura).
      Popieram konieczność czerpania z umiejętności (nie przeżyć) "bogatych autorów".
      Sama nigdy nie napiszę wiersza i nie lubię gdy ktoś skazuje mnie na lekturę
      czegoś, co dla mnie już z pierwszą chwilą staje się profanacją poezji.

[w moim lesie świt cały ze szronu, w moim lesie jednak zima dmie]
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka