Dodaj do ulubionych

Mieszkaniowa wojna cenowa między deweloperami

IP: *.home.aster.pl 27.04.11, 06:39
Mieszkaniowa wojna cenowa między deweloperami

W miarę jak rośnie liczba nowych budów, zaostrza się wojna cenowa między deweloperami. Tak jest m.in. w Warszawie, Krakowie i we Wrocławiu.

Średnie ceny rozpoczętych w tym roku inwestycji są o 10 proc. niższe niż oddanych do użytku. – Większość deweloperów, którzy zaczynają sprzedaż nowych osiedli, stara się być przynajmniej o kilkaset złotych tańsza niż konkurencja, która jest już w okolicy – mówi Bartosz Turek z Home Broker.

Przykładem jest Kraków, gdzie przy ul. Wrocławskiej firma Geo Group sprzedaje mieszkania po 7,6 tys. zł za metr kwadratowy, czyli o prawie 1,4 tys. zł taniej niż w oddanym już do użytku sąsiednim osiedlu wybudowanym przez spółkę Mieszkaniowy As. Co prawda Geo nie wbiła jeszcze łopaty, ale niska cena sprawiła, że już sprzedała kilka procent lokali. Podobnie jest w Warszawie, gdzie np. na warszawskiej Woli nowe inwestycje sprzedawane są po 7,5 tys. zł za metr, podczas gdy gotowe kosztują 8 – 9 tys. zł.Analitycy uważają, że prawdziwa wojna cenowa będzie się nasilać, w miarę jak zacznie przybywać ukończonych inwestycji. Według Piotra Krochmala z Monitora Rynku Nieruchomości najbardziej skłonni do obniżek będą deweloperzy, którym udało się tanio kupić ziemię w czasie kryzysu. Są to jednak z reguły mieszkania na peryferiach miast, często o słabej komunikacji z centrum.

Presję na spadek cen mogą potęgować kolejne zapowiadane podwyżki stóp procentowych, a także zakończenie programu „Rodzina na swoim”. Z danych GUS wynika, że tylko w marcu rozpoczęto w Polsce budowę 17 tys. nowych inwestycji mieszkaniowych. W sumie w tym roku w budowie jest 31 tys. mieszkań. Najwięcej nowych budów w marcu ruszyło w Warszawie (13 tys.), Krakowie (7,7 tys.) i Trójmieście (5 tys.).

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Artykuł z dnia: 2011-04-27
Edytor zaawansowany
 • Gość: podaższalona IP: *.aster.pl 27.04.11, 08:33
  > wych budów w marcu ruszyło w Warszawie (13 tys.), Krakowie (7,7 tys.) i Trójmie
  > ście (5 tys.).

  Rośnie podaż, dewy ustalają nowe rekordy podaży, będzie się działo a wielu, co od roku czy pół trzyma cenę marzeń obudzi się z ręką w nocniku.
 • kocica_ewela 27.04.11, 08:50
  Jej a po co ta wojna na ceny dawac wszyscy po 10k z metra i czekamy kto padnie :D
 • Gość: Jano IP: *.aster.pl 27.04.11, 09:48
  No przepraszam Dewy ale mieliście nie budować ? Teraz to te wasz betonowo kartonowe wyroby mam głęboko w. Moich pieniędzy chciwe ubeki nie powąchacie. Żegnam ten chory kraj. Szkoda życia w tym bagnie.
 • Gość: podpis IP: *.abcdata.pl 27.04.11, 11:29
  zabawny ten artykuł

  co z tego ze cena wywoławcza to 8-9 tys jak na pstrykniecie palcem dostaje sie megarabat?
  kupowanie dziury w ziemi to zabawa dla ludzi o mocnych nerwach
 • Gość: pyta IP: *.aster.pl 27.04.11, 11:38
  chciałbyś gołodupcu megarabat klekaj i śsij buhahahahaha
 • Gość: diplodok IP: *.2a.pl 27.04.11, 19:19
  Cyt." Co prawda Geo nie wbiła jeszcze łopaty, ale NISKA CENA sprawiła, że już sprzedała kilka procent lokali."

  No tak, 7,6 tys. z m2 w kraju Tusków i Kaczyńskich to prawie jak darmo.
  Trzeba być chorym na głowę aby zapłacić prawie 150 tys.$ za 50-metrowy apartemęt w tym kraju.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka