Dodaj do ulubionych

Ceny mieszkań idą w dół. A będzie jeszcze taniej..

IP: *.play-internet.pl 20.11.11, 17:41


serwisy.gazetaprawna.pl/nieruchomosci/artykuly/567155,ceny_mieszkan_ida_w_dol_a_bedzie_jeszcze_taniej.html

Sprzedający mieszkania na rynku wtórnym coraz łatwiej godzą się na obniżki cen. W październiku średni upust wyniósł 4,5 proc., podczas gdy przez ostatni rok nie przekraczał 3 – 3,5 proc. Przybywa również transakcji, w których różnica między ceną wywoławczą a wynegocjowaną wynosi ponad 20 proc.


Tylko w październiku w agencji Home Broker, która ma ponad 55 oddziałów w całej Polsce, odnotowano 15 takich przypadków. To trzy razy więcej niż w sierpniu. Na największy, prawie 30-proc. upust zgodził się właściciel 47-metrowego mieszkania w bloku z wielkiej płyty w dzielnicy Działki Leśne w Gdyni. Na początku wycenił lokal na 220 tys. zł, ale ponieważ bardzo potrzebował pieniędzy, po kilku tygodniach zszedł do 155 tys. zł.

Według Iwony Foryś z Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości mieszkania po okazyjnej cenie znikają z rynku w ciągu kilku dni. – Sęk w tym, że większość sprzedających nie potrafi pogodzić się z tym, że rynek nieruchomości bardzo się zmienił – dodaje.

Tymczasem z najnowszych wyliczeń wynika, że w ciągu niespełna trzech lat ceny spadły średnio o 15,4 proc. Największą korektę zanotowano we Wrocławiu, gdzie jeszcze w 2008 r. metr kwadratowy kosztował ponad 7 tys. zł, a obecnie 5,9 tys. zł. Najbardziej odporna na kryzys jest Warszawa. Rok temu sprzedający oczekiwali 9,5 tys. zł, obecnie zeszli do 9,3 tys. zł za 1 mkw. Rzeczywistość jest jednak dla nich brutalna. Średnia cena transakcyjna w stolicy w październiku wyniosła 7,7 tys. zł za 1 mkw., podczas gdy w 2008 r. było to 8,3 tys. zł.Mediana cen mieszkań (zł/mkw.)


Korekta spowodowana jest przede wszystkim dużą podażą na rynku pierwotnym. Tylko w tym roku deweloperzy rozpoczęli budowę 48 tys. mieszkań, a na klientów czeka jeszcze kilkanaście tysięcy lokali wybudowanych w poprzednich latach.

Według wyliczeń Home Brokera w ciągu najbliższych 12 miesięcy ceny spadną jeszcze średnio o 3 proc. A być może o więcej, jeśli spełnią się czarne scenariusze resortu finansów i polską gospodarkę dotknie recesja. Wtedy – zdaniem Wioletty Adamiec z Warszawskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami – ceny mogą spaść nawet o 10 – 15 proc.
Na największe upusty decydują się właściciele dużych mieszkań. W Miasteczku Wilanów dwu-, trzyletnie luksusowo urządzone apartamenty można dziś kupić za 8 – 9 tys. zł za 1 mkw. To tyle, ile ich właściciele zapłacili za stan deweloperski.

Na ograniczenie popytu na rynku nieruchomości wpływ ma również polityka banków, które stosując się do zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego, zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów hipotecznych. W przyszłym roku będzie o nie jeszcze trudniej, bo w styczniu wchodzi w życie nowelizacja rekomendacji S. Jeszcze bardziej podnosi ona poprzeczkę zdolności kredytowej dla hipotek walutowych.
Obserwuj wątek
  • mini_ratka NIE lapac spadajacych nozy 20.11.11, 18:09
   a tak wlasnie bedzie z cenami mieszkan, dokladnie tak jak z akacjami dewow.
   Zobaczcie wykresy:
   - gant: stooq.pl/q/?s=gnt&c=1y&t=l&a=lg&b=0 w rok z 18 na 6.90
   - jwc: stooq.pl/q/?s=jwc z 17 na 5.80
   - dom dev: stooq.pl/q/?s=dom 50 na 36
   - polnord: stooq.pl/q/?s=pnd&c=1y&t=l&a=lg&b=0 35 na 17
   - robyg: stooq.pl/q/?s=rob&c=1y&t=l&a=lg&b=0 2.05 na 1.19
   - gtc: stooq.pl/q/?s=gtc&c=1y&t=l&a=lg&b=024 na 8.70

   tak akcje polecialy w rok. Siedziec na d i czekac az im nerwy beda puszczac To musi byc fala braku sprzedazy wtedy beda obnizki, kazdy glos ma znaczenie - wszyscy obnizymy ceny nie kupujac ;)
      • zawszeszpula33 Re: NIE lapac spadajacych nozy 04.01.12, 15:03
       Pytanie do osób kompetentnych, które potrafią i są chętne odpowiedzieć mi na pytanie: Jak na przestrzeni najbliższych 4-5 lat zmieni się cena mieszkań w Polsce. Jaki wpływ na to będzie miała inflacja oraz sytuacja rynkowa. Za głupie odpowiedzi, dziękuję, lepiej proszę się nie wypowiadać wcale..
       • Gość: tytek Możliwe w 4-5 lat IP: *.net.pulawy.pl 06.01.12, 13:25
        Za pięć lat czyli w 2017 roku spory wysyp mieszkań nastąpi na rynku licytacji komorniczych. Będzie się to wiązało z brakiem możliwości spłaty kredytów przez wiele osób nabitych w Rodzinę na Swoim. Osoby które zaciągnęły kredyty w 2006 roku dopłaty stracą w 2014 co skutkowało będzie drastycznym wzrostem wysokości raty. Z każdym miesiącem po 2014 roku liczba licytacji będzie rosła tak jak rosła liczba zaciąganych kredytów RnS. Zwraca na to uwagę KNF i radzi bankom przygotować się na spadki cen nieruchomości nawet o 50%.
        www.knf.gov.pl/Images/Poprawa_bezpieczenstwa_rynku_kredytow%20mieszkaniowych_tcm75-28542.pdf
        Kolejnym czynnikiem jest demografia i mit braku miliona mieszkań. Wg pierwszych danych z ostatniego spisu powszechnego liczba mieszkańców polski od 2002 roku (poprzedni spis ludności na podstawie którego deweloperzy straszyli brakiem mieszkań) zmniejszyła się o ponad milion osób. Obecnie w związku z wysokimi cenami mieszkań i kredytami pobranymi na ich zakup coraz mniej osób decyduje się na posiadanie dziecka. Z roku na rok mamy coraz mniejszą liczbę urodzeń (przynajmniej na terytorium polski). W najbliższych latach przewiduje się, że połowa uczelni wyższych zostanie zlikwidowana w związku z brakiem studentów (niż demograficzny).

        Kolejny czynnik to nadpodaż na rynku wynikająca z poprzedniego akapitu. Na rynku wtórnym i pierwotnym obecnie jest oferowanych setki tysięcy mieszkań. Chętnych brak (przynajmniej po obecnych cenach).

        Możliwość zastąpienia podatku od nieruchomości podatkiem katastralnym. W wyniku wprowadzenia tego podatku sprzedający musieli by się szybciej pozbywać pustostanów by uniknąć kosztów. Dodatkowo im niższa wycena nieruchomości tym niższy podatek.

        W związku z rosnącym długiem publicznym brak jest w budżecie miejsca na kolejne programy pompowania bańki na rynku nieruchomości. Deweloper na Swoim kończy się w tym roku. W tym roku możemy mieć jeszcze do czynienia z ostatnim naganianiem na RnS w mediach co może trochę spowolnić spadek cen w obecnym roku (ceny będą dążyły do limitu dopłaty).

        To tak moim zdaniem.
        • Gość: tytek Re: Możliwe w 4-5 lat IP: *.net.pulawy.pl 06.01.12, 13:34
         Zapomniałem się jeszcze odnieść do inflacji. Im wyższa inflacja na dobra codziennego użytku i jedzenie tym niższy popyt na mieszkania. Ludzie wszystkie środki przeznaczają na "przeżycie" i brak jest wtedy chętnych na kupno czegoś czego nie da się zjeść. Przeglądając jak w historii miała się wysoka inflacja do cen nieruchomości łatwo można dojść do wniosku, że im wyższa inflacja tym niższe ceny nie ruchomości. Nie jest to oczywiście sytuacja dobra ponieważ mieszkania w takich warunkach są tanie ale już nikogo na nie nie stać.
     • sammler Re: NIE lapac spadajacych nozy 21.11.11, 09:12
      Gość portalu: Arek napisał(a):

      > mieszkania zdrozaly o 100% i ostatnio stanialy o 20% - trudna to pociecha czeka
      > c kiedy stanieja jeszcze 80%.

      Aby ceny wróciły do poziomu sprzed podwyżki o 100% wystarczy spadek o 50%! Jeśli najpierw kształtowały się na poziomie np. 100 zł, wzrosły do 200 (o 100%), a później spadły ponownie do 100 zł, to jest to spadek o dokładnie 50%!

      S.
    • mini_ratka Re: NIE lapac spadajacych nozy 20.11.11, 23:41
     To jak myslisz z czego wynika spadek ich cen akcji? no chyba nie z rewelacyjncych raportow :)
     => przedstawiaja kiepskie wyniki => malo sprzedaja i stad cena akcji - mam nadzieje ze mit o oderwaniu kursu akcji od wynikow mamy za soba? czy narysowac?:)
     • Gość: maryś kuźwa jakie spadki cen/indeksów? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 21.11.11, 13:10
      Ale wy jesteście naiwni. Kurs akcji zależy PRZEDE WSZYSTKIM od psychologii. W tym przypadku zależy od wiary inwestorów w branże developerską. Po prostu ludzie w nią nie wierzą i nie kupują tych akcji, ci co zakupili chcą się pozbyć, jest duża podaż, chętnych nie ma to i ceny akcji w dół. I tylko to napędza im spadki kursu. Nie jest o ŻADEN argument przy negocjacjach cen i nie wpływa to w ŻADEN sposób na ich poziom startowy. Podniecacie się tymi spadkami indeksów a to nie ma absolutnie przełożenia na rzeczywistość cenową w biurze sprzedaży. Ogłaszanie wyników, że to niby ileś tam milionów straty ma każdy z nich to ma się nijak to realiów, ceny nie obniżą i tak. Ewentualnie tylko ci co mają nóż na gardłach a takich jest bardzo niewielu w warszawie.
      • mini_ratka Re: kuźwa jakie spadki cen/indeksów? 21.11.11, 13:41
       > zależy od wiary inwestorów w branże developerską. Po prostu ludzie
       > w nią nie wierzą i nie kupują tych akcji

       no wlasnie bo zyskow nie ma albo ciagle spadaja - wiec to nie psychologia :D

       Czy ty nie rozumiesz, ze sa raporty ze spadkami sprzedazy? co sie dzieje jak jest mniej kupujacych a wzrasta ilosc dostepnych mieszkan? psychologia? nie rozmieszaj mnie:)

       podaz znacznie przewyzsza popyt i to wystarczy.

       nie mam zamiaru negocjowac ceny w biurze sprzedazy bo sami obniza jak przyjdzie czas wykupu obligacji, splaty kredytow - nic nie musze robic :)

       sam powiedz co bedzie jak przez kwartal 1 z duzych dewow sprzeda 10 zamiast 100 mieszkan? mini ratki/obligi same sie nie splaca :D
  • Gość: hehhee Re: Ceny mieszkań nie pójdą w dół! nie dajcie się. IP: *.acn.waw.pl 04.01.12, 22:28
   ...nie dajcie się ludzie omamić propagandą! nie pójdą w dół, co miało, to poszło...szykuje się wyż demograficzny, który wyraża wielkie zapotrzebowanie na miezkania! żyjemy w wirtualnym świecie bredni...telewizja, media w ogóle idą ślepo i publikują wszystko, co powie np. jakiś przewciętny i bardzo mierny pośrednik,-jak home broker! zatrudniający ludzi niewykształconych, bez licencji, bez doświadczenia, bez kultury i wychowania, bez rzeczowej wiedzy i praktyki! to nie jest yznacznik żaden. Słuchajcie poważnych ludzi i poważnych ekspertyz. Nie dajcie się nabić w butelkę popłuczynom sypanym z brudnego rękawa.... TEN KTO CZEKA ZAWSZE TRACI !!!! nic nie będzie za darmo! nic taniej...
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka