Dodaj do ulubionych

Raport Amron IV kw. 2011

IP: *.welnowiec.pl 28.02.12, 18:16
Raport AMRON - SARFiN / IV KW. 2011

W ostatnim kwartale minionego roku odnotowano istotne spadki liczby i wartości udzielanych kredytów odpowiednio o odpowiednio 13,02% i 15,54% (...)

W IV kwartale 2011 r. nastąpiła kontynuacja spadkowego trendu cen mieszkań, wynikającego z wzrostu podaży nowych mieszkań oraz osłabienia akcji kredytowej, przekładającego się na zmniejszenie efektywnego popytu na mieszkania – takie wnioski płyną z najnowszej 10. edycji Raportu AMRON-SARFiN.


amron.pl/Pages/Content/Details.aspx?a=38
mimo to Furga w TOK FM po 19-ej oznajmi, ze to najlepszy moment na zakup nieruchomosci bo spadkow juz nie bedzie:)
Obserwuj wątek
  • edekmucha jest raport, jest i skamlenie 28.02.12, 18:27
   „Spadkowy trend akcji kredytowej jest niewątpliwie wynikiem zaostrzenia regulacji przez Komisję Nadzoru Finansowego jak i działań rządu, który zadecydował o ograniczeniu programu „Rodzina na Swoim”. Wydaje się, że jest już najwyższa pora na to, aby szeroko rozumiana polityka mieszkaniowa stała się jednym z priorytetów rządzących. Konsekwencje zaniechań mogą być bardzo bolesne, zarówno dla nas nabywców jak i dla budżetu państwa. Niezbędne jest uruchomienie powszechnego systemu długoterminowego oszczędzania na cele mieszkaniowe.” – podkreśla Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.

   „Wyniki akcji kredytowej zarówno w III jak i IV kwartale potwierdzają, że mamy do czynienia z trendem spadkowym. Obawiam się, że będzie on kontynuowany w 2012 roku. Powinno to zostać potraktowane jako czytelny sygnał dla rządu i parlamentu, iż nadszedł już czas na odważne decyzje w polityce mieszkaniowej.” – mówi Jacek Furga, Przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Związku Banków Polskich, Wiceprezes Zarządu Centrum Prawa Bankowego i Informacji.
  • mufffa Re: Raport Amron IV kw. 2011 28.02.12, 20:39
   pamiętajcie, że to ocena PRZESZŁOŚCI, czasów kiedy jeszcze wielu jeleni i sprzedajnych redaktorów mówiło, że jest ok ze sprzedażą :)

   ostatnie dwa miesiące i kolejne będą jeszce gorsze (promocyjka promocyjką pogania a sprzedaż jak krew z nosa) prawdopodobnie lada miesiąc pęknie też wtórny na większą skalę (dzisiaj to ciągle okazje, bo inwestory potrzebują czasu na przetrawienie sytuacji

   ale to zobaczymy dopiero w raporcie za 3 i 6 misięcy ;)

   --
   Viva la Evolution! Przepływ gotówki od głupiego do mądrego.
   • Gość: ex_rumun Ha, Ha, Ha!!! IP: *.centertel.pl 29.02.12, 01:08
    > ale to zobaczymy dopiero w raporcie za 3 i 6 misięcy ;)

    Ta. Na jesieni ubiegłego roku pisałeś to samo. I co frajerku? Osrane 13%, które pewnie nawet nie przebijają się przez efekt sezonowy(święta)? To ma być to wymodlone załamanie rynku po ograniczeniu RnS?
   • kaszel9 Re: Raport Amron IV kw. 2011 29.02.12, 15:12
    Furga mówił, że co prawda tendencja wciąż jest spadkowa ale że te ceny tak na prawdę "kapią", "pełzające spadki" (tak się wyraził), itd. a w niektórych miejscach ceny już się zatrzymały lub odbiły w górę (Białystok i Gdańsk) ergo ten rok jest najlepszy na zakup nieruchomości (deja vu? :) Jednocześnie dosyć nerwowo wypowiadał się o developerach, użył słowa żeby się "opamiętali" bo ich propozycja nie przystaje do rynku. Unikał jednoznacznych wypowiedzi na temat przyszłości rynku a redaktorzyna też nie naciskał
     • njusacz ALE ŚCIEMA!!! 29.02.12, 23:44
      Dawać przykład Białegostoku czy Lublina na zasianie ziarna optymizmu wśród kupujących, że już teraz bo taniej nie będzie! TOŻ TO KRYMINAŁ!

      Wystarczy sprawdzic nawet na Rzepie:

      W Bia­łym­sto­ku od­no­to­wa­li­śmy w lu­tym o po­ło­wę mniej trans­ak­cji sprze­da­ży miesz­kań niż w grud­niu ub.r. – in­for­mu­je Agniesz­ka No­wik z AN Im­mo­bi­lia. Po­wód to brak na ryn­ku tań­szych lo­ka­li, od­po­wia­da­ją­cych moż­li­wo­ściom kre­dy­to­wym po­ten­cjal­nych na­byw­ców. Po­szu­ki­wa­ne są na przy­kład dwa po­ko­je w ce­nie oko­ło 130 tys. zł, a do­stęp­ne są po 150 tys. zł. Na­to­miast kwo­ta do uzy­ska­nia za trzy po­ko­je to 180 tys. zł.

      Wniosek: cenę średnią wyznaczyły transakcje, które już się nie powtórzą na rynku bo kogo było stać na droższe lokum to właśnie zakupił. Aby transakcje mogły dalej dochodzić do skutku potrzeba...albo zapewnić kupującym finansowania ( a z tym jak wiemy trudno wobec kolejnych rekomendacji w bankach) albo... obniżyć cenę do poziomu przy którym znajdzie się nabywać!!!

      Nie kupiłeś jeszcze - być może dobrą strategią będzie albo przycisnąć sprzedawcę w negocjacjach albo....cierpliwie poczekać.

      Jesli kupiłeś - to nie rozpaczaj, masz swoje 4kąty przecież. Nieruchomość nie jest inwestycją/zakupem na rok czy dwa.

      Pozdro, Njusacz

      ---------------------
      njusacz.blogspot.com/

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka