Dodaj do ulubionych

Wrzesień -6% mdm w Warszawie według OF

IP: *.adsl.inetia.pl 05.10.12, 14:49
www.open.pl/news/rekordowy_miesieczny_spadek_indeksu_cen_mieszkan.html
Obserwuj wątek
     • sammler Re: Wrzesień -6% mdm w Warszawie według OF 05.10.12, 21:08
      Gość portalu: kolo napisał(a):

      > sytuacja nie jest do końca taka rożowa.
      >
      > Po prostu teraz (przed wygaśnięciem programu) w dużej ilości sprzedają sie mies
      > zkania tańsze łapiące sie na rns i bardzo zaniża średnią transakcyjną.

      Ale przepraszam, że niby co? Że te transakcje w ramach RNS to jakieś nierzeczywiste są, że nie powinniśmy ich wliczać do średniej? Jeśli sprzedają się w ramach RNS, to chyba oznacza, że sprzedający mocno spuścili z tonu (przypominam: do niedawna był to limit 5,9 tys., nie 9 tys. za m2 na pierwotnym w Wa-wie)...

      Zapewniam cię, że po Nowym Roku nie będzie się sprzedawało nic. I żadne zaklęcia nic tu nie pomogą. Banki przegrały właśnie pierwszą sprawę o pobieranie składki na sfinansowanie ubezpieczenia niskiego wkładu (a w zasadzie chodzi o jej refinansowanie: opłacały składkę same, bo były beneficjentami polisy, a następnie pobierali ją od kredytobiorcy). Wiesz co się stanie, jak kolejni kredytobiorcy zaczną pozywać banki o zwrot pieniędzy? Wiesz, jaki będzie to miało długofalowy skutek? Podpowiem ci: nigdy więcej nie powtórzy się sytuacja, że kredyt otrzyma człowiek bez wkładu własnego. Bo cedowanie praw z polisy na kredytobiorców nie leży w interesie banku (taka polisa nie będzie mogło zostać efektywnie uznane jako zabezpieczenie kredytu, bo kasę w razie czego do ręki dostanie klient), a jeszcze mniej leży w jego interesie opłacanie takiej składki za kredytobiorcę, skoro to bank jest tu panem i on decyduje, komu kredytu udzieli, a komu nie. I żadne rekomendacje KNF do tego nie będą potrzebne.

      Co to oznacza? Jeśli dla kredytu na 300 tys. wymóg wkładu własnego wyniesie 20%, to bez 100 tys. zł w gotówce (skromnie liczę 40 tys. na wykończenie i wyposażenie mieszkania) nie ma co po kredyt do banku iść...

      Stopy procentowe być może zostaną obniżone w listopadzie (w październiku RPP nie chciała podejmować tak ważnej decyzji bez Gilowskiej, która jest chora), ale jeśli to nastąpi (sama Gilowska mówiła, że to rozważy), to będzie to obniżka o 25, max 50 punktów bazowych (Rada weźmie pewnie pod uwagę to, że zbliża się okres świąteczny i związany z tym szał zakupów, a później Nowy Rok i tradycyjne, coroczne podwyżki, w tym cen energii, co przełoży się na wzrost inflacji bazowej). I ta obniżka zostanie od razu skonsumowana przez podwyżkę marż nowo udzielanych kredytów (bo banki będą chciały sobie zrekompensować wyniszczającą je w gruncie rzeczy walkę na marże w ostatnich latach).

      S.
      --
      Mogę przewidzieć ruch gwiazd, ale nie szaleństwo ludzi.
      (Isaac Newton)
      • Gość: HAHAHAHA!!!! Re: Wrzesień -6% mdm w Warszawie według OF IP: 94.75.112.* 05.10.12, 21:53
       Pan Bernard Wawrzyk (juz widać, że warto zapamiętać to nowe nazwisko) napisał:
       Jeśli więc z powodów opisanych powyżej w ogólnej liczbie zawieranych transakcji rośnie udział lokali spełniających kryteria RnS, czyli zasadniczo mniejszych i tańszych, to w oczywisty sposób przekłada się to na spadek średniej ceny metra kwadratowego mieszkania dla danego miasta w ujęciu globalnym.

       Panie Wawrzyk, zapamiętaj Pan: im MNIEJSZE mieszkanie, tym WIĘKSZA cena za metr kwadratowy - a nie na odwrót, jak pan napisałeś.

       Nowy gość w branży? - widać oszczędzają na szkoleniach i uczą kłamac już bezpośrednio na tekście wypuszczanym do mediów. I tak wychodzi - jak wychodzi.

       A swoją drogą, spora rotacja w tym OP... :-P

       HA-HA-HA!
      • Gość: waldi Re: Wrzesień -6% mdm w Warszawie według OF IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.10.12, 08:37
       "Zapewniam cię, że po Nowym Roku nie będzie się sprzedawało nic. I żadne zaklęci
       > a nic tu nie pomogą. "
       Tak ooczywiście a nieruchy będą rozdawać za darmo upadający deweloperzy i pośrednicy :-)
       Zawsze będzie istniał popyt na nieruchomości to, że forumowicze gazety.pl nie mają pieniędzy nie oznacza, że nikt ich nie posiada...
       Po obniżkach stóp procentowych wzrośnie zdolność kredytowa a to woda na młyn dla młodych dynamicznych i chcących się usamodzielnić i założyć sobie sznur na 30 lat.
       Poluzowanie rekomendacji S i T także dołożą swoje. Reasumując: będzie mniej kupujących a nie jak napisałeś w ogóle ich nie będzie, natomiast spadek cen będzie ale powolny a nie gwałtowny choć to kwestia względna dla każdego.
       • Gość: asdf Re: Wrzesień -6% mdm w Warszawie według OF IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.10.12, 14:46
        Developerzy i pośrednicy już upadają :) Nierchuchomości będą taniały do momentu aż ponownie będzie ludzi na to stać. Ten moment jest jeszcze odległy a obniżki stóp procentowych do niego nie przybliżają. Obniżki stóp, rekomendacje i deregulacje tak zapowiadane przez rząd mają za zadanie ratować gospodarke. Ratować wzorstem obrotu małymi kwotami na niskim konsumenckim poziomie.
        Co z tego, że zdolność wzrośnie jak wszystko inne dookoła zdrożeje. Suma sumarum jak teraz nie stać kogoś na kredyt to nie będzie go stać jeszcze przez długi czas. Podwyżki rachunków, jedzenia, paliwa, stojące w miejscu zarobki nie pomogą w sprzedaży mieszkań.
        Na bańce nieruchomości aka bańce wyżu demograficznego lat 80, zarobiły osoby które kupiły mieszkania i sprzedały je w poprzednim dziesięcioleciu.
        • Gość: Zdzichu Re: Wrzesień -6% mdm w Warszawie według OF IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 06.10.12, 15:23
         Rozroznij rekomendacje S i T
         Wlasnie ten temat poruszalem ze znajomymi. Owszem, oszczedza sie, bo nie kupuje sie kolejnej niepotrzebnej pary butow Ecco za 650 zl ani sweterka za 500 zl. Nie na kazdy weekend trzeba tez wyjezdzac. Po prostu rozsadniej wydaje sie pieniadze.
         Wez tez pod uwage fakt, ze wiele osob nie wzielo kilka lat temu kredytu na 100 proc na np 300 tys i teraz moga kupic to samo mieszkanie lub wieksze biorac kredyt na np 100 tys. Nie wszyscy przejadaja cala kase
         • Gość: dd Re: Wrzesień -6% mdm w Warszawie według OF IP: *.adsl.inetia.pl 06.10.12, 17:09
          taaak, ludzi, którzy nie kupują KOLEJNEJ pary butów za 6 stów jest multum... aha, aha.

          Poza tym rok, 2 lata temu osoby które były zainteresowane kupnem mieszkania i mając zdolność kredytową lub gotówkę go nie kupowały, to tylko Ci, którzy potrafią myśleć samodzielnie. I myślisz, że teraz, mając lekką ręką jakieś 5% rocznie z zaoszczędzonej kasy + wreszcie widoczne mocno w statystykach i w miarę widoczne w mediach spadki cen NOMINALNYCH, których końca póki co nie widać, rzucą się na te mieszkania jak Reksio na szynkę?
          • Gość: Zdzichu Re: Wrzesień -6% mdm w Warszawie według OF IP: *.dynamic.lte.plus.pl 06.10.12, 18:01
           Zapewniam cie, ze jest ich mnostwo. Oceniasz rzeczywistosc ze swojej perspektywy. Na poprawe polecam przejsc sie w weekend do Arkadii i popatrzec na warszawska biede i kryzys. No ale tak to czasem jest jak sie samemu nie ma kasy to sie mysli, ze inni tez jej nie maja. Ciekawe dlaczego w niektorych sklepach zawsze sa kolejki, pewnie z tej biedy. Smartfony to pewnie tez oznaka powszechnej biedy i kryzysu.
           "Poza tym rok, 2 lata temu osoby które były zainteresowane kupnem mieszkania i mając zdolność kredytową lub gotówkę go nie kupowały, to tylko Ci, którzy potrafią myśleć samodzielnie. "
           Mieszkanie to nie bulki czy kielbasa tylko oszczednosci z wielu lat. Jesli wydaje ci sie, ze wszyscy podejmuja pochopne decyzje i kupuja mieszkanie tylko dlatego, ze inni wlasnie to robia lub dlatego, ze sa w sprzedazy to sie b mylisz. Tlumaczenie zakupu 2 lata temu brakiem samodzielnego myślenia jest sporym nadużyciem. Rozne sa sytuacje zyciowe zarowno pod wzgledem finansowym, zawodowym jak i rodzinnym. Kazdy sam zarzadza swoimi finansami i madrzenie sie na temat "jak ktos powinien wydatkowac swoje pieniadze" dowodzi tylko temu, ze sam masz z nimi problem a raczej z ich brakiem.
           Jezeli wydaje ci sie, ze bedziesz mial lekka reka 5% to powaznie zastanowilbys sie nad relacja stop procentowych do poziomu inflacji np USA czy UE. Hmmm.. o co w tym chodzi?
           Jeszcze jedno-teraz ludzie nadal kupuja mieszkanie jako inwestycje. Znajomy kupil 2 po 110 metrow na tym samym osiedlu. No ale jak ma sie duzo wolnych srodkow..
           • Gość: dd Re: Wrzesień -6% mdm w Warszawie według OF IP: *.adsl.inetia.pl 06.10.12, 19:07
            Kolejki? W Ecco? Długo trzeba czekać do kasy?

            Haha :) Smartfon w dwuletnim kredycie za 30 zł miesięcznie wyznacznikiem bogactwa :) Napisz jeszcze coś fajnego. Może o tym jak relacja stóp procentowych do inflacji w obliczu taniejących NOMINALNIE mieszkań sprawia, że ich kupno jest opłacalne :)

            Mieszkanie jako inwestycja? Obecnie świetny pomysł! Kilka mscy temu kumpel z roboty kupił (dla siebie) 80m2. Obecnie takie same mieszkania (ten sam blok, ten sam pion, piętro wyżej i niżej) są do kupienia o 40 tysięcy taniej. A kumpel jeszcze kluczy nie dostał. Interes życia.
           • tiszantul Re: Wrzesień -6% mdm w Warszawie według OF 06.10.12, 19:19
            > Mieszkanie to nie bulki czy kielbasa tylko oszczednosci z wielu lat. Jesli wyda
            > je ci sie, ze wszyscy podejmuja pochopne decyzje i kupuja mieszkanie tylko dlat
            > ego, ze inni wlasnie to robia lub dlatego, ze sa w sprzedazy to sie b mylisz.

            "Mieszkanie to nie kiełbasa" - od razu widać, że mamy do czynienia ze znawcą.
            Osoby które kupują mieszkania za "oszczędności z wielu lat" to margines bez znaczenia dla sytuacji na rynku. Serio uważasz, że ceny wywindowane przez powszechny kredyt będą teraz utrzymywali klienci gotówkowi?

            > No ale tak to czasem jest jak sie samemu nie ma kasy to sie mysli, ze inni tez jej nie maja.

            Myśleć, że ludzie nie mają kasy można także z innych przyczyn niż ta przez Ciebie podana. Szczególnie obecnie.

            > Jezeli wydaje ci sie, ze bedziesz mial lekka reka 5% to powaznie zastanowilbys
            > sie nad relacja stop procentowych do poziomu inflacji np USA

            w Polsce od paru lat nie ma inflacji, jeśli chodzi o ceny mieszkań, przeciwnie, jest wzrost siły nabywczej PLN. Myślisz, że coś się zmieni? Kiedy?

            > Jeszcze jedno-teraz ludzie nadal kupuja mieszkanie jako inwestycje. Znajomy kup
            > il 2 po 110 metrow na tym samym osiedlu. No ale jak ma sie duzo wolnych srodkow

            I co, wynajmuje, trzyma puste czy sam mieszka? Kiedy Twoim zdaniem ta inwestycja dorówna inwestycji w ROR 0%? Czyżby już w przyszłym roku 2013, czy może w następnym 2014, czy może za 10? 20? 50 lat?
            Bo jak kupił w zeszłym miesiącu, to już jest 6% do tyłu. Żeby zbliżyć się do atrakcyjnej inwestycji w ROR 0% mieszkania musiałyby teraz podrożeć o ponad 6%.
            • Gość: Zdzichu Re: Wrzesień -6% mdm w Warszawie według OF IP: *.dynamic.lte.plus.pl 06.10.12, 20:38
             Chyba zle mnie zrozumiales. Oszczednosci w odniesieniu do przyszlosci.
             Doskonale widze, ze jest mnostwo ludzi o niskich dochodach i b niskich. Ale jest tez b duza grupa o niezlych dochodach zyjaca na niezlym poziomie.
             Sadze, ze ceny beda jeszcze spadac ale chodze juz troche lat na tym swiecie i wiem, ze wiekszosc ludzi ma problemy z oszczedzaniem (a juz zwlaszcza wiekszych kwot) i czesto wola zaczac konsumowac zakup teraz niz odkladac go na za 10 lat. Dlatego jesli kredyty beda latwiej dostepne znajdzie sie na nie wielu chetnych.
             Kupil za gotowke w dobrej lokalizacji i wynajmuje. Cena cos kolo 6 tys za metr co mnie nie dziwi, w sumie kupil ponad 200 metrow za jednym przysiadem.
             Twierdzi, ze kredyty sa zazwyczaj szybciej splacane niz zaklada harmonogram, Polacy beda sie stopniowo bogacic i znajda sie tacy co splaca swoje 50 metrowe apartamieta i za 10-15 lat kupia jego 100 metrowe.
             • tiszantul Re: Wrzesień -6% mdm w Warszawie według OF 07.10.12, 11:49
              > Twierdzi, ze kredyty sa zazwyczaj szybciej splacane niz zaklada harmonogram

              dawno nikt nie podawał twardych danych, więc przypominam, że 30-letnie spłaca się przeciętnie w sześć lat. Przeciętnie - czyli jednostki bardziej zdolne, pracowite i unikające strat w ewentualnej spekulacji na walutach spłacają w dwa-trzy lata. Natomiast odkładając na mieszkanie na ROR - nie odłoży się przez całe życie, bo zawsze będzie drożeć.

              > za 10-15 lat kupia jego 100 metrowe

              no jak to, jeszcze parę lat temu spłacało się w sześć, skąd taka obsuwa, Polacy wolniej się bogacą?

              > Polacy beda sie stopniowo bogacic

              Polacy właśnie stopniowo pojmują, że nie będą się bogacić.
              • Gość: impala Re: Wrzesień -6% mdm w Warszawie według OF IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 07.10.12, 14:17
               > dawno nikt nie podawał twardych danych, więc przypominam, że 30-letnie spłaca s
               > ię przeciętnie w sześć lat.

               te na 300-500 tys. kredytu też? w 6 latek?hmmmm.... takich danych to pewnie jeszcze nie ma.
               nie wiem jak wygląda rozkład zaciąganych kwot, ale dla tych wyższych chyba to nie będzie taki krótki czas...

               >Przeciętnie - czyli jednostki bardziej zdolne, prac
               > owite i unikające strat w ewentualnej spekulacji na walutach spłacają w dwa-trz
               > y lata.

               chyba nie do końca przemyślałaś co napisałaś: ja cy to są przeciętni? zarabiający średnią krajową? czy 3 pensje krajowe? :))
               w 2-3 lata spłacić kredyt 200,300k? spłacić 70-100k samego kapitału rocznie? :)))
               to naprawdę ponadprzeciętni!, jakiś b. mały procent kredytobiorców

               > Natomiast odkładając na mieszkanie na ROR - nie odłoży się przez całe ż
               > ycie, bo zawsze będzie drożeć.
               nie zgadzam się! rozumiem, że nie koniecznie masz na myśli ROR - bo tam jest mały%,
               jeżeli ten Twój "przeciętny" jest w stanie spłacić kredyt w czasie kilku lat, to dlaczego nie maiłby być w stanie tej samej kwoty zaoszczędzić (być może w nieco dłuższym czasie, ale z mniejszymi ryzykami...)
               • Gość: asdf Re: Wrzesień -6% mdm w Warszawie według OF IP: *.dynamic.chello.pl 07.10.12, 16:33
                tiszantul żartuje sobie ze Zdzicha :)

                A ja od siebie dodam, że Zdzichu pisze prawdę z tymże ma dane o splacanych kredytach 30 letnich które były zaciągane na nowe nieruchomości po 3,5 za metr. Czyli liczymy 65m^2 * 3,5kPLN = 227,5 kPLN czyli około 6 lat odkładania po 3 tysie miesięcznie. Dodajmy że rewelacje o wcześniejszej spłacie kredytów były hasłem dla naganiaczy w 2008 roku. A Tutaj cenki mniej więcej z lat o których pisze Zdzichu.
    • vtecr Re: Wrzesień -6% mdm w Warszawie według OF 09.10.12, 07:38
     Słuchajcie gołodupce bo nie będę się powtarzał. Czekać na zwałe to możecie w tesco jak wam spuszczą dyszkę na polarach z zeszłego roku w rozmiarze S.

     Pracuje w banku i widzę co się dzieje, faktem jest, że kredytów mieszkaniowych jest branych około 10 % mniej ale co z tego, gołodupce się po prostu wykruszają przez rekomendacje. Ale w ich miejsce wchodzą teraz inwestorzy?
     Zaraz będzie larum ! jacy ,którzy, górka, zaraz zwała, itp a wiec czytajcie :
     Mam ochotę napisać sracy ale się powstrzymam
     Ja sam mam w portfelu na dzień dzisiejszy około 2,5 tyś prestiż klientów, mających na koncie ponad 5 baniek.
     Tych co mają kolo banki wam nie napisze bo się obsracie i nie zaśniecie.
     Szanowne słoiki zrozumcie, to nie siedleckie ani olsztyńskie tylko Mazowieckie,
     tutaj ludzie zarabiają grubą kasę a nie sprzedają morgi bo dziadkach i kupują mieszkanie w warszawie a potem wracają do siebie na wiochę szpanować rejestracjami.


     • Gość: Wiśta wio! Re: Wrzesień -6% mdm w Warszawie według OF IP: 194.251.119.* 09.10.12, 09:19
      No to błysnąłeś teraz jak krowa przy płocie elektrycznym.

      Zapomniałeś chyba, że ludzie którzy mają więcej gotówki zwykle nie są idiotami i potrafią liczyć. Jako fachowy doradca zasugeruj inwestycję w mieszkanie 50m, jak najszybciej zanim stanieją. Może nawet odpalą Ci działkę jako świetnemu doradcy!

      Po tym jak traktujesz ludzi tutaj na forum, jedyne co widać to że jesteś sfrustrowany, ale to już Twoja sprawa. Może dlatego obsługujesz bogatego klienta, a nie odwrotnie. Pamiętaj że wskazując jednym palcem na kogoś, trzema wskazujesz siebie. Teksty o morgach i tablicach rejestracyjnych, zostaw sobie dla znajomych ze swojego środowiska. Jeżeli pracujesz w towarzystwie asów rozumujących w ten sam sposób, jedyne co jest pewne to że w kraju nad wisłą kryzys się jeszcze dobrze nie zaczął bo małpy na drzewach nadal wiszą. Wszakże ludzie w bankach od zawsze wiedzieli co jest świetną inwestycją i jak lokować pieniądze.

      Jak to było? 120% w CHF, a gotówka na fundusze? Czy teraz inna linia partii i wygniecione garnitury mają nową mantrę?
   • Gość: Idzie zima! Re: Wrzesień -6% mdm w Warszawie według OF IP: *.internetia.net.pl 09.10.12, 17:06
    Zależy kogo pytasz. Mój kolega, który bez wahania przyjął na klatę 30 letni kierat, ostatnio kupił robota kuchennego za 5600zł (w ratach zero procent, przy czym gwiazdek przy tym zerze tyle że na niebie mniej). Normalnie ten robot kosztuje 4000zł, ale oni dorzucili komplet garów który sprzedają normalnie za 1000€.

    Wg niego:
    Kupił sprzęta warte 8K za 5.6K - świetny deal!

    Wg sprzedawcy:
    Popchnął robota na którym ma X% marży i dodatkowo komplet garów których nie dość że nikt normalny nie kupuje, to on jeszcze na nich zarobił Y% marży - świetny deal!

    Wg banku:
    Udało się opchnąć kredycik, a koleś go spłaci, bo po jego historii widać że potrafi to robić - świetny deal!

    Teraz powiedz mi ile warty jest robot i garki? Chińczycy sprzedadzą Ci je za 200$, ale oni też na tym zrobią świetny deal :)

    Tyle tytułem nic nie wnoszącego wstępu. Przechodząc do sedna: chyba odpowiedź na swoje pytanie zawarłeś w pytaniu:
    deweloper dorzuci darmowy TV

    Można by tą wyliczankę zrobić znowu i wyjdzie że każdy zrobił świetny deal, a najgorszym przypadku tylko jedna osoba się myli :)

    Ale mam ubaw, jak debil z karabinu. A tak na poważnie - good point, statystyki mogą być przez to zawyżone.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka