Dodaj do ulubionych

WERSAL PODLASKI

IP: *.plj.com.pl 23.10.01, 10:58
Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z Wersalem? Zastanawiam się nad kupnem od nich
mieszkania przy ul.KEN. Podobno wszystkie mieszkania w dużym 16-piętrowym bloku
zostały już sprzedane, budowa w toku, kierwonik budowy mówi, ze nie mają
opóźnień, czyli chyba wszystko OK. Może ktoś już ich zna z wcześniejszych
inwestycji. Podobno już trochę wybudowani w W-wie.
Pozdrawiam i czekam na odzwew
Kaśka
tel. 0606 813 749
Obserwuj wątek
    • Gość: P. Re: WERSAL PODLASKI IP: 192.168.14.* / 192.168.14.* / *.121.135.226.host.de.colt.net 23.10.01, 11:46
      Interesowałem się nimi z pół roku temu i w zasadzie nie było się do czego
      przyczepić. Chyba jak na warszawskie warunki to stosunkowo przyzwoita firma.
      Już nawet miałem od nich coś tam kupić, też na Kenie, ale mi chwilowo "źródelko
      wyschło" a potem było już po zawodach, bo wszystkie interesujące mnie
      mieszkania poszły na pniu. Także chyba ludzie im w miarę ufają. Generalnie -
      wersal jest raczej powyżej średniej wśród developerów. Ale oczywiście niech się
      wypowiedzą ludzie którzy od nich kupili a nie tylko zamierzali (jak ja).
      P.
      • Gość: Goska Re: WERSAL PODLASKI IP: *.warszawa.sdi.tpnet.pl 23.10.01, 12:17
        tez nie mam jeszcze pelnego obrazu wspolpracy z Wersalem, poniewaz jak na razie
        moje mieszkanie sie buduje. Jednak jestem bardzo zadowolna z wesalu (nie tylko
        chodzi mi o najrozniejsze opinie na ich temet) ale chociazby o moje mieszknie,
        (ktore wczoraj zwiedzilam) i nie mialam sie czego doczepic. Mam juz okna,
        scianki dzialowe i polozone kable i wszystko (co do centymetra) zgadza sie ze
        zmianami, ktore wprowadzilismy do planu. Jedynym mankamentem (ktory w tej
        chwili juz nas nie dotyczy) to niemozliwosc doporoszenia sie, aby pani z biura
        oddzwonila do nas, jak sprawa bedzie wyjasniona (np. przy negocjowaniu umowy).
        Nie wiem czy oszczedzaja na telefonach czy maja tyle roboty, ze zapominaja,
        ale za kazdym razem musielismy dopominac sie o informacje. Sadze jednak, ze sa
        developerzy, ktorzy maja troche wieksze wady :)
    • Gość: best Re: WERSAL PODLASKI IP: *.cza.warszawa.supermedia.pl 23.10.01, 13:41
      Te firme moge tylko chwalic :-) 7 lat temu kupilam od nich mieszkanie
      wybudowane w bialymstoku. Swietnie wywiazuje sie ze swoich pozniejszych
      zobowiazan - po wybudowaniu: trawniki, droga dojazdowa, "obsluga bledow" :-) ja
      ogolnie jestem zadowolona i tylko zaluje ze ich lewobrzezne inwestycje w
      warszawie maja tak odlegle terminy zakonczenia i niestety musze kupic cos
      innego :-(
    • Gość: Wacek Re: WERSAL PODLASKI IP: 195.205.132.* 23.10.01, 17:35
      Solidna firma. Uczciwa umowa, którą można dodatkowo negocjować. Wysoka jakość
      wykończenia. Cena gwarantowana w złotych. Mają też chyba kogoś mocnego od
      podatków, bo tak formułują umowy i wystawiają faktury, żeby zminimalizować VAT
      i zmaksymalizować mozliwość wykorzystania ulg podatkowych.

Wacek
    • Gość: Tania Re: WERSAL PODLASKI IP: 10.47.3.* / 212.75.103.* 24.10.01, 10:11
      Podobnie jak Gośka wczoraj zwiedziłam moje budowane mieszkanie na 13 piętrze
      przy KEN - wszystko wygląda dobrze.
      Jak na razie wszystko idzie zgodnie z planem i nie mam co narzekać na
      działalność Wersalu. Do wcześniejszych peanów dodam, że bez problemu firma
      zgodziła się na moje propozycje rozłożenia płatności. Również otwarci są co do
      zmian w projekcie mieszkania; wszystkie zmiany w projekcie, które notorycznie
      wnoszę kierownik budowy przyjmuje spokojnym stwierdzeniem "nie ma żadnego
      problemu", chociaż zmiany są nietypowe. Dodatkowo zwracam uwagę na zapis w
      umowie, że w przypadku opóźnień w oddaniu mieszkania, Wersal płaci odsetki
      karne, co nie zawsze jest standardem.
      Ogólnie rzecz ujmując jest dobrze - w porównaniu z innymi deweloperami nawet
      bardzo dobrze, a mam porównianie bo przed Wersalem interesowałam się kilkoma
      innymi inwestycjami i zawsze był jakiś problem.
      W przypadku Wersalu jedynym potencjalnym problemem może być trasa szybkiego
      ruchu - dyskusja na ten temat toczyła się wcześniej - odsyłam do wcześniejszych
      list dyskusyjnych. Ja starałam się dowiedzieć więcej o planowanej trasie (w
      gminie) i wygląda na to, że są małe szanse na taką trasę. Jednak nie można jej
      wykluczyć.
      Pozdrawiam
    • Gość: Tania Re: WERSAL PODLASKI IP: 10.47.3.* / 212.75.103.* 24.10.01, 12:32
      To prawda, nie ma co liczyć na szybką realizację trasy. No i super. Napiszcie
      gdzie macie wykupione mieszkania. Ja tak jak wcześniej pisałam na 13 piętrze,
      czyli w okrąglaku. I skąd wiecie, że już wszystkie mieszkania są sprzedane.
      Jeśli to prawda no to świetnie - nie będzie przestojów w budowie.
      Tania
      • Gość: Kaśka Re: WERSAL PODLASKI IP: *.plj.com.pl 24.10.01, 15:51
        Gość portalu: Tania napisał(a):

> I skąd wiecie, że już wszystkie mieszkania są sprzedane.
        > Jeśli to prawda no to świetnie - nie będzie przestojów w budowie.

Ja przymierzam się do mieszkania na XI p. w "okrąglaku". Info o sprzedaży prawie
        (dostępne są jeszcze pojedyńcze mieszkania na II i czyba na VI piętrze)
        wszystkich mieszkań mam z biura obsługi klienta oraz dodatkowo od kierownika
        budowy. Miło "poznać" przyszłych sąsiadów. Może jeszcze ktoś z tego budynku
        ujawni się na forum!?
        Serdeczne pozdrowionka

• Gość: Tania Re: WERSAL PODLASKI IP: 10.47.3.* 06.11.01, 08:59
        Nikita
        Co rozumiesz przez warunki umowy? Jeśli terminy płatności to negocjowałam i
        rzeczywiście panie z biura mówiły, że tego typu zmiany zatwierdza prezes -
        trwało to kilka dni, ale prezes zaakceptował moje zmiany. Nie wiem jak by to
        wyglądało jeślibym chciała negocjować np. kwotę. Chociaż we wcześniejszym
        liście jakaś osoba pisze, że udało jej się wynegocjować niższą stawkę i to już
        po podpisaniu umowy!
        • Gość: Tania Re: WERSAL PODLASKI IP: 10.47.3.* 06.11.01, 10:25
          Gość portalu: Wacek napisał(a):

> Negocjowałem z Prezesem kwotę, terminy płatności, warunki odbioru, wyższe kary
          > za opóźnienie i wiele innych drobnych zmian (łącznie 3 stronicowy aneks do
          > standardowej umowy)
          >
          Ale napisz z jakim rezultatem negocjowałeś? Czy udało Ci się osiągnąć to co
          chciałeś? U mnie to już "po ptokach", bo umowę podpisałam i oprócz terminów
          płatności umowa proponowana przez Wersal była dla mnie do zaakceptowania - tak
          więc z ciekawości chciałabym wiedzieć na ile byli elastyczni przy tak dużych
          zmianach?
          • Gość: nikita Re: WERSAL PODLASKI IP: 10.130.128.* 06.11.01, 20:43
            Dzieki - w poniedzialek odbieram umowe od prawnika, zobaczymy do jakich
            wnioskow doszedl a potem przystapie do ewentualnych negocjacji.....
            Co do ceny mieszkania - coz - jak ogladalam swoje, to oprowadzajacy pokazal na
            fajne 100 metrowe i powiedzial, ze sprzeda je za 3300/m2 i jest otwarty jeszcze
            na dalsze rozmowy. Hmmmmmmmm niestety, z wielkim bolem serca musialam
            podziekowac za ta kuszaca oferta ......
          • Gość: misza1 Re: WERSAL PODLASKI IP: 213.158.197.* 12.11.01, 10:32
            Ja tez negocjowałem z prezesem umowę - wtedy , kiedy ceny zleciały w dół.
            Umowę podpisałem w 10.2000 a negocjacje przeprowadziłem w maju 2001
            - poczatkowo prezes proponował mi dodatkowy garaż ( ale po co mi 2 ?)
            Skończyło się na obniżeniu ceny o 8 %.

Widzę , że jest dużo przyszłych sąsiadów - może my założymy wspólnotę
            mieszkaniową ?

Czy ktoś może orientuje się jak będzie z dostępem do Internetu w tych
            budynkach ?
          • nikita!! Re: WERSAL PODLASKI 08.11.01, 13:33
            To, ktore ogladalam jest na 2 pietrze w budynku 8 pietrowym, mieszkanie jest na
            polkolu z dosyc duzymy tarasem. Tak jak wspomnialam chetni do sprzedania za
            3200m2.
            A propos cen - moje 36 m2, bez bialego montazu, z kuchenka elektryczna, aneksem
            kuchennym i malutka loggia, okna od strony K.E.N. w osmiopietrowcu - 4200 m2 -
            coz "duzy moze wiecej" :))))))))))))))
    • Gość: kuskus Re: WERSAL PODLASKI IP: 193.172.25.* 08.11.01, 12:48
      Ja kupuje mieszkanie w budynku nr. 2, oddanie w czerwcu 2002. Za ponad 90 metrowe place 3300 za m. Na
      razie ze wspolpracy z Wersalem jestem bardzo zadowolony i nie mam wiekszych uwag. No moze Panie z biura
      moglyby odpowiadac na maile, ale to byloby juz moze za duzo szczescia. Pozdrowienia dla sasiadow.
    • Gość: 123 Re: WERSAL PODLASKI IP: *.stacje.agora.pl 08.11.01, 18:34
      Czesc,
      O, widze spora grupke przyszlych sasiadow (kupilem mieszkanie w "jaju" na 9
      pietrze). Na razie z Wersalem rzeczywiscie zadnych problemow, wrecz przeciwnie,
      pelna elastycznosc w aranzacji i przerobkach mieszkania, zwiedzaniu budynku itp.
      Ja placilem 3.300 za metr w mieszkaniu 56 metrowym. W naszym bloku chyba bylo
      najtaniej, pewnie z powodu duzej liczby mieszkancow w jednej klatce (bedzie ze
      150 mieszkan).
    • Gość: Tania Re: WERSAL PODLASKI IP: 10.47.3.* 09.11.01, 09:53
      Mam pytanie do osób już mieszkających w Wersalu (np. na Wąwozowej), lub
      zorientowanych. Jak wyglądają czynsze? Ile płacicie za metr?
      Będę wdzięczna za informację. Jeśli się odezwie ktoś, kto już mieszka w Wersalu
      to może jeszcze dorzuci garść informacji o tym jak wyglądał odbiór mieszkania -
      czy nie było problemów, itp.
      Z góry dziękuję!
    • Gość: Kuskus Re: WERSAL PODLASKI IP: 193.172.25.* 09.11.01, 15:17
      Przylaczam sie do prosby Tani skierowanej do obecnych mieszkanow Wersalu ws. wysokosci
      czynszu. Wprawdzie Panie w biurze poinformowaly mnie, iz powinien on wyniesc ok. 3 zlotych za metr,
      ale wydaje mi sie to zbyt piekne by bylo prawdziwe. Chociaz biorac pod uwage, iz w dwoch domach
      do oddania w przyszlym roku bedzie ladnych kilkadziesiat (jesli nie wiecej) mieszkan, co zawsze
      troche obniza koszty (np. na ewentualna ochrone itp.), moze nie bedzie tak zle. A w perspektywie jest
      przeciez jeszcze wspolnota mieszkaniowa. Co Wy na to?

Pozdrowienia dla przyszlych sasiadow.
      • Gość: Tania Re: WERSAL PODLASKI IP: 10.47.3.* 09.11.01, 16:44
        No właśnie - tylko się nie śmiejcie - co to dokładnie jest ta wspólnota
        mieszkaniowa? Domyślam się, że oznacza to,że mieszkańcy sami zarządzają
        budynkiem? Może ktoś wyjaśni.
        Mi panie w Wersalu też mówiły o tych niskich czynszach (przykładem były
        mieszkania na Wąwozowej - za mieszkanie o powierzchni zbliżonej do mojej, czyli
        ponad 90 m. czynsz wynosi ok. 450 zł, czyli niewiele więcej od tego co płacę w
        tej chwili za mieszkanie spółdzielcze o powierzchni 46 m). Też mi się to wydaje
        zbyt piękne.
        • Gość: Kuskus Re: WERSAL PODLASKI IP: 193.172.25.* 10.11.01, 12:55
          450 zl za 90 metrow brzmi rzeczywiscie niezle, ale jesli doliczysz sobie do tego oplaty licznikowe (w
          tym przede wszystkim gaz/ogrzewanie/swiatlo) to moze wyjsc prawie drugie tyle, czyli juz nie tak
          slodko. Co do wspolnoty mieszkaniowej to rzeczywiscie polega to na tym, ze bydynkiem lub
          budynkami zarzadzaja sami mieszkancy, tyle ze nie osobiscie, ale przez zarzadce, co w wiekszosci
          wypadkow wychodzi taniej. Ale oczywiscie tylko w wypadku gdybysmy byli niezadowoleni z aministracji
          ustanowionej przez Wersal. Na razie nie ma powodu, zeby tak myslec.

Co wiecie na temat miejsc garazowych? Jakie sa obecnie ceny i czy sa sklonni do negocjacji
          cenowych?

• nikita!! Re: WERSAL PODLASKI 10.11.01, 18:43
      stalo sie - umowa podpisana ! pozostaje juz tylko oczekiwac na czerwiec .....
      mam jedno pytanie - czy ta kwote, ktora zaplace za swoj udzial w gruncie
      odpisuje sie od ulgi mieszkaniowej czy tez od ulgi za kupno dzialki budowlanej ?
      Swoja droga nie wiem czy slyszeliscie, ze nasz kochany ustawodawca nosi sie z
      zamiarem wpisania do ustawy na przyszly rok zapisu z ktorego wynikac bedzie, ze
      w kolejnych latach prawo do odpisu z tytulu ulgi budowlanej (prawo nabyte w tym
      roku) beda mialy tylko te osoby, ktore podpisaly umowe nabycia nieruchomosci w
      formie aktu notarialnego !!!!!!! (Zgodnie z Kodeksem Cywilnym umowy dot.
      nabycia nieruchomosci musza byc w formie aktu notarialnego pod rygorem
      niewaznosci).
      Wersal deklaruje, ze nie ma problemu i ze jesli takie bedzie nasze zyczenie to
      przepisze sie umowe na akt notarialny ...... a nowe stawki notarialne weszly
      juz w zycie ...... echhhhhh zyc nie umierac ....
      • Gość: Misza1 Re: WERSAL PODLASKI IP: 213.158.197.* 12.11.01, 10:19
        Witam.
        Chyba z tą ulga za grunt , nie będzie tak łatwo - ponieważ aby mieć ulgę za
        zakup gruntu powinieneś spełnić dwa warunki .
        1. Wpłacić kasę ( jest to chyba ostatnia rata przypadająca w czerwcu 2002) za
        grunt
        2. Uzyskać wpis do hipoteki
        Oczywiście najlepiej aby to było w jednym roku kalendarzowym.

Poza tym jeżeli ostatnią ratę za grunt masz wpłacić w czerwcu to w 2002 r ulga
        za zakup gruntu jest skasowana.

No i kicha..

Pozdrawiam
        ( przyszły mieszkaniec budynku VIII p)
    • Gość: Robson Re: WERSAL PODLASKI IP: *.acn.waw.pl 11.11.01, 22:21
      Podobnie jak w przypadku kilku innych osób - moje mieszkanie w Wersalu jeszcze
      się buduje ale zainteresowałem się tą firmą już ponad półtora roku temu i
      sprawdzałem ich dość dokładnie. Co więcej mój znajomy kupił u nich mieszkanie
      na Wąwozowej i już jakiś czas w nim mieszka.
      Generalnie mogę ich tylko chwalić. Mieszkania, które oglądałem (gotowe do
      oddania i mieszkanie znajomego) są w porządku, a w porównaniu z innymi
      deweloperami - bardzo w porządku. Do jakości nie można się przyczepić. Ważna
      jest też możliwość negocjacji (może nie zawsze cen ale terminów wpłat już tak) -
      trochę się z tym powoziłem ale udało mi się uzyskać naprawdę niezłe warunki.
      Dobrą opinię o nich mają też banki - w kilku z nich (rozglądając się za
      kredytem) usłyszałem dużo dobrego o wiarygodności firmy - zresztą nie kupiłbym
      u nich mieszkania gdyby nie byli dla mnie wiarygodni. Budowę przy KEN mogę
      obserwować wychodząc przed blok, w którym aktualnie mieszkam i widzę, że robota
      naprawdę posuwa się do przodu. W skrócie - polecam, zwłaszcza że rozkłady
      mieszkań mają też z reguły całkiem niezłe.
      • Gość: Kuskus Re: WERSAL PODLASKI IP: 193.172.25.* 13.11.01, 16:13
        Do Nikity: ja mam zwykla i podejrzewam, ze wiekszosc (jesli nie wszyscy) przyszlych mieszkanow
        rowniez. Jesli ktos ma w formie aktu notarialnego niech sie odezwie.

A propos co sadzicie o stronie internetowej Wersalu? Wedlug mnie to totalna kicha. Mysle, ze firma
        chociazby w trosce o wlasna reputacje moglaby sie postarac o cos lepszego. A i kilienci byliby
        wdzieczni.
          • Gość: 123* Re: WERSAL PODLASKI IP: *.mpips.gov.pl 16.11.01, 12:18
            Ktoś napisał, że jeżeli rata za zakup gruntu nastapi w czerwcu przyszłego roku
            to nie przysługuje ulga z tytułu gruntu. To nieprawda. Ta ulga także będzie
            przysługiwała, gdyz najważniejszy jest termin umowy, a rata za grunt jest
            sprawa umowną. Nie ma znaczenia czy najpierw płaci się za grunt a potem za samo
            mieszkanie. W dniu podpisania umowy nabywasz prawo do ulgi i to jest
            najważniejsze. Przypominam , że sposób naliczania ulgi z tytułu gruntu jest
            zupełnie inny. Powiem nawet, że mniej korzystny od samej ulgi budowlanej ale i
            tak są to nie małe pieniądze.
            • Gość: Wacek Re: WERSAL PODLASKI IP: 195.205.132.* 16.11.01, 12:34
              Muszę Cie zmartwić, ale się myslisz.

Duża ulga mieszkaniowa oraz ulga na zakup gruntu, to dwie oddzielne ulgi. Do
              każdej nabywasz prawo w momencie dokonania pierwszej wpłaty. Wpłacając więc I
              ratę za mieszkanie nabyłeś prawo do ulgi budowlanej. Nie masz natomiast prawa
              do ulgi na grunt, bo tę inwestycję rozpoczynasz w 2002 roku (I wpłata za
              grunt), a w tym czasie ulga już nie obowiązuje.

Aby temu zaradzić należy podpisać z Wersalem aneks, który będzie stanowił, że
              za grunt płacisz w 2001 roku, a wpłata w 2002 roku to ostatnia rata za
              mieszkanie. Trzeba też odpowiednio skorygować faktury. Wtedy ulgę na grunt
              rozliczasz za 2001 rok, jeszcze podczas jej obowiązywania.

Jeśli przyjmiesz powyższą strategię, musisz pamiętać, że ryzykujesz, że od raty
              za mieszkanie płatnej w 2002 roku zapłacisz VAT (jeśli go podniosą). Grunt nie
              podlega VAT. Sądzę jednak, że nawet jeśli VAT podniosą do 7%, to jesteś do
              przodu (zysk 19% ulgi, strata 7% VAT).

Pozdrawiam,

Wacek
              • Gość: jacek Re: WERSAL PODLASKI IP: *.bh.com.pl 16.11.01, 16:05
                Żeby skorzystać z ulgi podatkowej na zakup gruntu pod "mieszkaniówkę" trzeba
                mieć prawa do tego gruntu przed rozpoczęciem inwestycji. Jak wiadomo każdy
                developer przenosi prawa do gruntu na koniec, a nie początek inwestycji. Więc
                jeśli robiliście odpisy podatkowe z tytułu zakupu gruntu pod inwestycję
                mieszkaniową nabywając prawa do gruntu po jej zakończeniu, to musicie szybko
                biec do US z korektą PIT.
            • Gość: jacek Re: Do 123* IP: *.el-4100100.acn.pl 17.11.01, 17:01
              Nie słuchaj WACKA, ponieważ wprowadza Cię w błąd!
              Ulga podatkowa na zakup gruntu w inwestycji W-P KEN/Plaskowicka przysługuje co
              najwyżej wspólnikom W-P, a na pewno nie Wam wpłacającym pieniądze na zakup
              gruntu w przyszłości.
              Podsumowując:
              W umowie z W-P powinieneś raty na zakup gruntu umieścić jak najpóźniej ponieważ
              i tak ulga podatkowa z tego tytułu Ci nie przysługuje!
    • Gość: jacek Re: WERSAL PODLASKI IP: *.bh.com.pl 16.11.01, 15:58
      Ne martwcie się gruntem pod inwestycją W-P przy KEN/Płaskowicka, ponieważ ten
      grunt ma nieuregulowany stan prawny. Z tego powodu W-P nie przeniesie na Was
      praw własności do mieszkań i udziału w gruncie w tej inwestycji przez następne
      20 lat.
      • Gość: jacek Re: WERSAL PODLASKI IP: *.el-4100100.acn.pl 17.11.01, 16:26
        Okres 20 lat wynika z nabycia praw do nieruchomości poprzez zasiedzenie.
        A jeśli chodzi o podatki to takie jest orzecznictwo NSA. NSA wielokronie już
        stwierdzał, że ulga na zakup gruntu "pod" inwestycję mieszkaniową przysługuje
        tylko w wypadku nabycia praw do gruntu przed rozpoczęciem inwestycji
        budowlanej, co w praktyce dotyczy tylko "indywidualnych" inwestycji. Na pewno
        ta ulga nie dotyczy inwestycji z developerem, który przenosi prawa do grunu po
        zakończeniu inwestycji.
        US co prawda dawno temu przyznawały prawa do wskazanej wyżej ulgi także w
        przypadku przeniesienia praw "po", ale od czasu pierwszych niekorzystnych dla
        podatników orzeczeń NSA, już tego nie robią.
        • Gość: qba Re: WERSAL PODLASKI IP: *.stacje.agora.pl 19.11.01, 12:30
          Mi raczej chodzilo o Twoje spostrzezenie, ze grunt ma nieuregulowana kwestie
          wlasnosci. Wg dokumentow z WP, sa oni uzytkownikami wieczystymi tego terenu, a
          odkupili to prawo od - chyba - 7 osob, spatkobiercow Branickich. Wpisu do
          ksiegi wieczystej nie ma, rzeczywiscie.
          Zasiedzenie 20 lat? Toc cala Warszawa bylaby "zasiedzona", a tak to ciagle
          spatkobiercy zra sie o grunty.
          Co do ulgi na grunt, to kazdy mowi juz co innego - trzeba bedzie jednak
          poprosic o porade prawna.
          • Gość: JACEK Re: GBA IP: *.bh.com.pl 19.11.01, 15:07
            Nabycie przez zasiedzenie dotyczy nieruchomości, których właściciel jest
            nieznany. Z tego co wiem ułamkowa część gruntu na którym buduje W-P ma taki
            status co uniemożliwia przenoszenie praw do cześci gruntu na nabywców lokali
            mieszkalnych.
    • Gość: jacek Re:Do qba IP: *.bh.com.pl 19.11.01, 15:15
      Sorry, że przekręciłem Twoje pseudo.
      Jeżeli mi nie wierzysz, to sprawdź orzecznictwo NSA w tym temacie, a
      najszybciej, najłatwiej i najtaniej to napisz do swojego US, opisz swój
      problem, zaproponuj jego rozwiązanie i naklej znaczek skarbowy za 5 PLN.
      • brawurka VAT 21.11.01, 12:14
        Czy coś wiecie na temat jak się uchronic przed zbliżającym sie VATem na
        materiały budowlane? Media milczą, a mnie zjada niepewność.
        • mpr Re: VAT 21.11.01, 14:38
          jest to watek o wersalu, wiec moge powiedziec tylko tyle, ze Vat od materialow
          budowlnych nie zmieni ceny. Natomiast Vat od sprzedazy mieszkan porzadnie
          dokopie (przynajmniej mi)
        • Gość: Kuskus Re: WERSAL PODLASKI - co z VAT-em - dzisiejsza GW IP: 193.172.25.* 28.11.01, 11:32
          Zalaczam (ku pokrzepieniu serc?) artykul z dzisiejszej Wyborczej dla tych co jeszcze nie mieli okazji sie z nim
          zapoznac.

Rząd nie przyjął projektu ustawy o podwyżkach VAT

Rafał Zasuń, Marek Wielgo (27-11-01 18:07)

Nadal tli się spór - jaką część VAT zwracać budującym mieszkania inwestorom

Projekt podwyżki VAT zaakceptował we wtorek Komitet Rady Ministrów, ale rząd go nie przyjął bo - jak
          powiedział minister finansów Marek Belka - pewne sprawy zostały niedopracowane. Chodzi m.in. o zwrot VAT
          dla budujących mieszkania. - Wszystkie sporne kwestie zostały załatwione, chodzi tylko o dostosowanie
          ustawy
          o zwrocie inwestorskim do ustawy o pomocy publicznej - tłumaczył Belka. Nie podał żadnych szczegółów, dodał
          tylko, że rząd zajmie się projektem na następnym posiedzeniu.

Jednak z naszych informacji wynika, że w czasie posiedzenia rządu wynikł spór o ważne szczegóły zwrotu
          budowlanego VAT. Ministerstwo Finansów chce, aby fiskus zwracał VAT po zakończeniu inwestycji wyłącznie
          indywidualnym inwestorom (także tym budującym w ramach spółdzielni i firm developerskich). I to nie w całości,
          ale różnicę między stawką 22 i 7 proc. Natomiast Ministerstwo Infrastruktury wraz z podległym mu Urzędem
          Mieszkalnictwa upierają się, aby zwrotem VAT były objęte także Towarzystwa Budownictwa Społecznego oraz
          spółdzielnie budujące mieszkania lokatorskie za dotowany przez budżet państwa kredyt z Krajowego Funduszu
          Mieszkaniowego.

Nasz informator twierdzi, że premier Leszek Miller skłania się do szerszego zwrotu VAT, i żeby ten podatek był
          zwracany w całości (a nie tylko różnica między 22 i 7 proc.). Urząd Mieszkalnictwa domaga się również, by
          VAT
          był zwracany od realnej ceny metra kwadratowego mieszkania czy domu, a nie od średniej krajowej.

Ponadto rząd prawdopodobnie zgodzi się, by fiskus zwracał VAT naliczony nie do 70 m kw. mieszkania lub
          domu
          (jak zapowiadał w ubiegłym tygodniu resort finansów), a do 100 m kw. Budżet i bez tego zyska na podwyżce
          VAT bo budownictwo mieszkaniowe przypada niespełna 1/5 całej produkcji budowlano - montażowej - tłumaczy
          nasz rozmówca.

Kolejny istotny szczegół, to data wejścia w życie podwyżki VAT w budownictwie. Nasze źródło twierdzi, że
          Ministerstwo Finansów zgodziło się na przesunięcie jej o co najmniej kwartał, czyli do kwietnia.

Przypomnijmy, że podwyżce VAT na materiały i usługi budowlane oraz mieszkania sprzeciwiał się bardzo ostro
          PSL. Czy teraz już się z tym pogodził? - pytali dziennikarze obecnego na konferencji wicepremiera Jarosława
          Kalinowskiego. Ten stwierdził tylko, że zależy mu aby zwrot inwestorski objął w jak najszerszym zakresie
          rolników - także tych, którzy obecnie nie są podatnikami VAT, lecz tzw. rolnikami ryczałtowymi.

Rząd przyjął za to ustawę o wspieraniu inwestycji. To konieczny instrument bo - jak tłumaczył minister
          gospodarki
          Jacek Piechota - poziom inwestycji zagranicznych zaczyna zdecydowanie spadać - Firmy - polskie i
          zagraniczne
          -które tworzą miejsca pracy, inwestują w nowe technologie bądź ochronę środowiska, będą mogły dostawać
          granty z budżetu. Bardzo podobny projekt opracował resort gospodarki w czasach ministra Steinhoffa, ale
          poprzedniemu Sejmowi zabrakło czasu na jego uchwalenie.

Jednak na wielkie pieniądze inwestorzy nie mają co liczyć - w przyszłym roku na granty przeznaczono ledwie
          90
          mln zł. - To małe pieniądze, ale 2002 rok traktujemy jak rozruch systemu - mówił Piechota.

Nie przyjęta we wtorek przez rząd ustawa zakłada oprócz podwyżek VAT w budownictwie także podwyżkę z
          7
          do 22 proc. podatku na niektóre towary dziecięce ( m.in. zabawki) oraz na wyroby artystyczne i opony
          bieżnikowane. Oprócz tego z 25 do 60 wydłużony ma zostać termin w jakim urzędy skarbowe zwracają
          nadpłacony VAT firmom. Dzięki podwyżkom VAT do budżetu ma trafić ok. 1,5 mld zł. Ministerstwo Finansów
          chce
          też opodatkować akcyzą prąd elektryczny - 1 lub 2 gr za kilowatogodzinę. Budżet zyskałby na tym odpowiednio
          1,2 lub 2,4 mld zł.
      • Gość: Visitor Re: WERSAL PODLASKI - co z VAT-em IP: 10.1.34.* 29.11.01, 14:09
        nikita!! napisał(a):
        > Czy juz moze znacie stanowisko Wersalu w sprawie VAT-u ?
        > np., ze wplaty pow. 50% udzialu wlasnego sa nieobjete VATem
        > albo VAT-em objete sa tylko raty wplacane w 2002 r. etc. etc. ?

Ja dzwoniłem do działu finansowego Wersalu i rozmawiałem w biurze. Nie wiem na
        ile są kompetentni, ale powiedzieli mi że:
        1). VAT na materiały nie interesuje mnie w ogóle, bo to Wersal rozlicza się za
        materiały z fiskusem. Finansowanie dodatkowego kredytu na wyższy VAT (+15%) i
        zwrot tego VATu to sprawa wyłącznie Wersalu.
        2). Faktury za raty płacone w okresie "wyższego VATu", będą wyższe o 7%. Czyli:
        jeżeli VAT od zakupu mieszkania od dewelopera wejdzie dopiero 1kwietnia2002r (oby
        nie wcześniej, oby w ogóle!), to na raty zapłacone przed 1kwietnia2002
        dostaniemy faktury z 0% VATem, a raty płacone od 1 kwietnia dostaniemy faktury
        powiększone o te 7%.

Podsumowując: Niestety na koniec od tych rat płaconych w okresie 7% VATu trzeba
        będzie zapłacić więcej o 7%.
        Tyle zrozumiałem z tego wszystkiego co mi powiedzieli w Wersalu i przeczytałem w
        gazetach.
        • Gość: Kuskus Re: WERSAL PODLASKI - co z VAT-em IP: 193.172.25.* 29.11.01, 14:25
          Dzieki za info Visitor, ale na razie tych informacji nie ma co traktowac jako pewnych, poniewaz sprawy
          VAT nie przeszly jeszcze przez rzad. Z tego co slyszalem dzisiejsze "nocne Polakow rozmowy" (tj. SLD
          i PSL) dotyczyly wlasnie VATu w budownictwie. Dzis zbiera sie KERM, a we wtorek rzad, wiec pewnie
          dopiero w przyszlym tygodniu bedziemy wiedzieli mniej wiecej co z VATem.

Jesli rzeczywscie bedzie tak jak interpretuja to w Wersalu(7% VAT wejdzie "dopiero" w kwietniu i nie
          bedzie dotyczyl rat juz zaplaconych) to ja czesciowo ratuje glowe, bo mam jedna z ostatnich rat na
          poczatku przyszlego roku.

Ufff. Po tych wszystkich przebojach, jak juz oddadza nasze mieszkania, moze urzadzimy jakas
          wspolna sasiedzka parapetowke - wieczorek kulturalno-zapoznawczy!? Kandydaci-wolantariusze na
          KOwca (jeszcze pamietacie kto to byl?) mile widziani.

• Gość: Goska Re: WERSAL PODLASKI - co z VAT-em IP: *.warszawa.sdi.tpnet.pl 29.11.01, 16:23
            a z tego co ja zrozumialam, to od kwietnia podwyzszaja VAT do 22%, a od
            stycznia bedzie obowiazywalo 7% (mowie o sprzedazy mieszkan) bo ten VAT 7% od
            2002 roku przewidywala juz stara ustawa. Czyli ten rzad nie podwyzsza VATu
            (przynjamniej od stycznia) a pomimo to bedzie 7%.
            Uff, moze niezbyt jasno to opisalam, ze mam nadzieje, ze mnie zrozumiecie i
            potwierdzicie albo nie moja wersje.
            • Gość: Visitor Re: WERSAL PODLASKI - co z VAT-em IP: 10.1.34.* 30.11.01, 15:56
              Gość portalu: Goska napisał(a):
              > a z tego co ja zrozumialam, to od kwietnia podwyzszaja VAT do 22%, a od
              > stycznia bedzie obowiazywalo 7% (mowie o sprzedazy mieszkan) bo ten VAT 7% od
              > 2002 roku przewidywala juz stara ustawa. Czyli ten rzad nie podwyzsza VATu
              > (przynjamniej od stycznia) a pomimo to bedzie 7%.
              > Uff, moze niezbyt jasno to opisalam, ze mam nadzieje, ze mnie zrozumiecie i
              > potwierdzicie albo nie moja wersje.

Oczywiście, w tej chwili nic pewnego, ponieważ podatki VAT muszą przejść ścieżkę
              parlamentarno-prezydencką.
              Obecnie obowiązująca ustawa zakłada wprowadzenie 7% VAT od 1stycznia2002r.,
              jednak już dziś napisali w Wyborczej, że Min. Finansów planuje 7% VAT dopiero od
              1kwietnia2002r (co chyba oznacza 0% VAT do końca marca).
              Z tego co zrozumiałem z różnych artykułów, to 22% VAT na sprzedaż mieszkań może
              obowiązywać tak jak 22% VAT od materiałów budowlanych: trzeba zapłacić 22% VATu i
              z tymi fakturami trzeba biec do fiskusa, żeby oddali 15%. W sumie wyszłoby to
              dodatkowe 7% podatku + koszty kilkumiesięcznego kredytu na równowartość tych 15%.
              Przynajmniej tak rozumiem obecny projekt rządowy. Ale nie jestem specem, no i
              wszystko zależy od ostatecznego kształtu ustawy.
              Cała nadzieja w chłopach. Sic!
          • Gość: misza1 Re: WERSAL PODLASKI - co z VAT-em IP: 213.158.197.* 29.11.01, 16:28
            Gość portalu: Kuskus napisał(a):

>
            > Ufff. Po tych wszystkich przebojach, jak juz oddadza nasze mieszkania, moze urz
            > adzimy jakas
            > wspolna sasiedzka parapetowke - wieczorek kulturalno-zapoznawczy!? Kandydaci-wo
            > lantariusze na
            > KOwca (jeszcze pamietacie kto to byl?) mile widziani.
            >

Proponuję urządzić imprezkę we wrześniu na patio ( nad garażami) z jakimś grillem.
            A propos - czy Wersal będzie grodził teren tego patio i czy będzie tam jakaś
            ochrona ?( pomiędzy XVII i VIII piętrowcem) ? Czy ktoś się dowiadywał na ten
            temat ?

• nikita!! Re: WERSAL PODLASKI 29.11.01, 21:14
      KO-wiec ?? Ha ha ha ha - ostatnio jak bylam w cieplych krajach to trafila mi
      sie grupa kilkunastoosobowa z jednej firmy (ludzie z produkcji) z samozwanczym
      KO-wcem - Boze ! Nigdy wiecej !!! Aczkolwiek po nabraniu odpowiedniej
      perspektywy czasami bylo zabawnie :))))))
      Grill to dobra rzecz - tym bardziej, ze we wrzesniu nie bedzie jeszcze tak
      zimno.
      Z tego co wiem, to calosc I etapu bedzie zamknieta i strzezona.
      Tak przy okazji - ostatnio bylam na budowie i rozmawialam z kierownikiem -
      okazalo sie, ze mozna dogadywac sie na prace wykonczeniowe bezposrednio z ich
      ekipami (sa osobnymi podmiotami gospodarczymi) - oczywiscie Wersal sluzy
      ewentualnymi rekomendacjami.
      A wracajac do VAT-u ...
      rozumiem, ze 7% nam nie ujdzie na sucho .... :(((
        • Gość: Kuskus Re: WERSAL PODLASKI IP: 193.172.25.* 30.11.01, 13:53
          Do Mirka.

Niestety najprawdopodobniej (choc trzeba czekac na ostateczna decyzje rzadu) raty, ktore mamy do
          zaplacenia w 2002 beda objete VATem i w dodatku moze byc tak, ze od 1 stycznia 7%, a od 1 kwietnia
          22%. Na szczescie jednak VAT podobno nie objalby rat zaplaconych dotychczas (oraz raty za udzial w
          gruncie). Przynajmniej ja to tak rozumiem, ale jesli sa wsrod nas ludzie bardziej obeznani z tym
          podatkowym zamieszaniem to dajcie znac i sprostujcie.
    • Gość: emi Sytuacja finansowa firmy? IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 01.12.01, 22:18
      podpisałam niedawno umowę z Wersalem. planuję zamieszkać na 14 piętrze
      w "jaju". Martwię się trochę sytuacją finansową firmy. Pochodzę z okolic
      Białegostoku i ostatnio słyszałam od prawnika mojego znajomego, że "firma
      obecnie jest w stanie agonii i może niedługo paść!?
      Czyżby tak duzo osob sie wycofalo z powodu VAT-u, czy co? nie wiecie moze
      czegos o tym?
      emi.
      • Gość: Kaśka Re: Sytuacja finansowa firmy? IP: 195.134.192.* 02.12.01, 16:28
        Czy możesz podać jakieś konkrety nt. tej rzekomo kiepskiej sytuacji? Z tego co
        widzę na budowie przy KEN-ie wszysko jest OK i budowa dwóch bloków (16-cie i 8-
        em pięter) idzie nieźle do przodu.
        Ludzie nie dajmy się zwariować. Rozsiewając tego typu plotki sami tworzymy
        samosprawdzające się prognozy!
        • Gość: albert Re: Sytuacja finansowa firmy? IP: *.man.polbox.pl 02.12.01, 16:42
          Do mnie juz dotarly pół roku temu wiadomosci, niby wiarygodne, że firma lada
          dzien upadnie, mimo to nie wycofałem się z zakupu u nich mieszkania, jak widac
          firma jest i buduje w porównaniu do innych developerów dość szybko, wiec
          przyłączam sie do powyższej prośby, aby nie rozpowszechniac nie sprawdzonych
          informacji, czy też zapytań w stylu A.Leppera: czy to prawda, ze poseł ...
          wziął w dniu ...., 100 tys. dolarów łapówki?
        • Gość: Andrzej O by tak dalej IP: 192.168.1.* / *.dialup.medianet.pl 07.12.01, 16:28
          Witam wszystkich
          Kupiłem w Wersalu także mieszkanie na 5 piętrze w jajku. Myślę , że nie ma co
          tworzyć napawających strachu plotek, jakie niektórzy sieją. Pracuję w firmie
          konkurencyjnej a sam kupiłem u nich 4 kąty. Znam Prezesów z widzenia, często
          bywam w Białymstoku i odwiedzam ich siedzibę, a tam wszystko jest w porządku
          oprócz małych kłopotów z którymi już się uporali.
          Możemy się cieszyć, że jakość wykonania jest pierwszej klasy a nawet wyżej.
          Co do terminu, na pewno się wyrobią a może nawet szybciej, każdej firmie zależy
          na jak najkrótszym cyklu inwestycji.

Powiedźcie mi jak podoba wam się widok na parking pod oknami, może da się coś z
          tym zrobić.
          Pozdrawiam
          Andrzej
          • mpr Re: O by tak dalej 08.01.02, 09:29
            nie martw sie, jak tylko pojawia sie pieniadze w panstwowej kasie, to skasuja
            Ci parking przed okanmi........i zrobia trase szybkiego ruchu :))
      • Gość: Visitor Re: Sytuacja finansowa firmy? IP: 10.1.34.* 03.12.01, 11:30
        Gość portalu: emi napisał(a):
        > podpisałam niedawno umowę z Wersalem. planuję zamieszkać na 14 piętrze
        > w "jaju". Martwię się trochę sytuacją finansową firmy. Pochodzę z okolic
        > Białegostoku i ostatnio słyszałam od prawnika mojego znajomego, że "firma
        > obecnie jest w stanie agonii i może niedługo paść!?
        > Czyżby tak duzo osob sie wycofalo z powodu VAT-u, czy co? nie wiecie moze
        > czegos o tym?
        > emi.

A może jakieś konkrety?
        Co jest beznadziejne: wyniki finansowe, a moze widziałaś cash-flow?
        Nie wyśmiewam twoich wątpliwości, ale dopytaj się dokładnie o co chodzi.
        Bo rozsiewanie takich informacji może wyglądać na wrogą konkurencję.
        • memi1 moje doswiadczenia 05.12.01, 17:33
          witam sasiadow, ja rowniez kupilam mieszkanie w tak pieknie nazwanym przez
          was "jaju" tyle ze na VI pietrze. przenioslam sie z V bo nie chcialam miec
          widoku na blok obok. co do sytuacji finansowej naszego developera to jakies
          chyba 2 lata temu mieli problemy z jedna inwestycja w Białymstoku i poniesli na
          tym dość duże straty. ale od tamtej pory nic zlego nie slyszalam.
          jak na razie nie moge narzekac bo wszystkie moje prośby spełniają i są
          bardzo "elastyczni" jeśli chodzi o różne zmiany ... a trochę już takich
          zrobiłam.
          pozdrawiam moją koleżankę Kasiulkę która będzie mieszkała na VII (po przeciwnej
          stronie) oraz wszystkich pozostałych przyszlych sąsiadów
          Memi1
    • Gość: Tania Re: WERSAL PODLASKI IP: 10.47.3.* 07.12.01, 16:51
      Trochę mi ścierpła skóra jak przeczytałam list Emi o rzekomej sytuacji
      finansowej firmy. Mam propozycję na przyszłość, jeśli ktoś usłyszy coś złego o
      deweloperze, niech najpierw dokładnie sprawdzi jego wiarygodność - a nie rzuca
      temat na forum. Sorry, Emi, ale w ten sposób jak ktoś wcześniej wspomniał
      strzelamy sobie samobója. Oczywiście po tych rewelacjach od razu ze zdwojoną
      energią zaczęłam sprawdzać postępy i jest OK. ścianki działowe stawiają już na
      13-tym piętrze, wszystko idzie po bożemu. Raczej nie zachowują się jak firma w
      stanie agonalnym.
      Mam apel do osób, które kupiły mieszkanie z zaokrąglonym salonem, z kuchnią
      pośrodku (te osoby, które kupiły wiedzą o co chodzi). Ciekawi mnie jak sobie
      poradziliście z rozplanowaniem tej kuchni. Może też odezwą się sąsiedzi z 13-go
      piętra? Żeby nie zajmować miejsca na liście dyskusyjnej możecie odezwać się na
      priva: tczarna@electrolux.pl
      Pozdrawiam
    • Gość: emi Re: WERSAL PODLASKI IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 14.12.01, 00:51
      przepraszam wszystkich, których "nastraszyłam". Sama się martwię, ale
      rzeczywiście jeśli chodzi o pierwszy etap to nie powinno być opóźnienia. Mam
      dość tych plotek, ale ponieważ słyszę je dość często chciałam się dowiedzieć
      czy i wy macie taki problem.OK, nie smęcę już i postanawiam być dobrej myśli.
      Do przeczytania lub zobaczenia.
      e.
      • Gość: 123 postepy? IP: *.stacje.agora.pl 04.01.02, 12:42
        Hej, czy ktos czase ma informacje, czy z okazji srogiej zimy WP nie planuje
        opoznienia w oddawaniu mieszkan? W tej chwili w I etapie przy KEN sa w fazie
        murowania / tynkowania, co chyba przy takich mrozach jest niemozliwe...?
          • Gość: Kuskus Re: postepy? IP: 193.172.25.* 04.01.02, 15:54
            Mowilo sie o oddaniu mieszkan w II kwartale 2002, teraz juz precyzuja, ze chodzi o czerwiec. Jak ostatnio bylem
            na budowie, to Panowie stwierdzili, ze jesli taka pogoda sie utrzyma to nie moga gwarantowac. Rzeczywiscie
            widzialem - tempo robot spadlo. Ale trudno winic Wersal, na to juz nikt nie ma wplywu. Pozdrawiam. Dzieki za
            zyczenia Noworoczne - przylaczam sie.
            • Gość: Kasia Re: postepy? IP: *.chello.pl 16.01.02, 21:39
              Witam wszystkich przyszlych sasiadow. Co do postepow to chyba sie dosc zwawo
              prace wewnatrz budynku ruszaja, bo wczoraj np. dzwonil do mnie elektryk i pytal
              o jakies oznaczenia na planie, bo wlasnie klada u nas(8p w jajku) kable. To co
              prawda tylko ze slyszenia, bo nie jestem w stanie w godzinach otwarcia budowy
              pojsc zobaczyc. Informujcie jak bedziecie wiedzieli cos wiecej.
              No i jeszcze jedna sprawa, nie chce sie, ani was na zapas denerwowac,
              zaniepokoily mnie jednak wypowiedzi na watku Wersal Podlaski Bartycka, znowu
              jakies pogloski o niewyplacalnosci? Nie chce siac paniki bo przeciez na KEN
              inwestycje calkiem sprawnie sie posuwaja. Zreszta najgorsze co moglo by byc dla
              nas wszystkich to gdyby ludzie sie przestraszyli i chcieli odzyskac pieniadze,
              wtedy bysmy sie musieli pewnie pozegnac i z pieniedzmi i z mieszkaniami bo na
              pewno nie mialby juz ich kto budowac. Na wszelki wypadek monitorujmy jednak
              nasza budowe, cobysmy mogli sie spotkac na tego grilla w czerwcu.
              • Gość: Wacek Re: postepy? IP: 195.205.132.* 17.01.02, 09:48
                Gość portalu: Kasia napisał(a):

> Witam wszystkich przyszlych sasiadow. Co do postepow to chyba sie dosc zwawo
                > prace wewnatrz budynku ruszaja, bo wczoraj np. dzwonil do mnie elektryk i pytal
                >
                > o jakies oznaczenia na planie, bo wlasnie klada u nas(8p w jajku) kable. To co
                > prawda tylko ze slyszenia, bo nie jestem w stanie w godzinach otwarcia budowy
                > pojsc zobaczyc. Informujcie jak bedziecie wiedzieli cos wiecej.
                > No i jeszcze jedna sprawa, nie chce sie, ani was na zapas denerwowac,
                > zaniepokoily mnie jednak wypowiedzi na watku Wersal Podlaski Bartycka, znowu
                > jakies pogloski o niewyplacalnosci? Nie chce siac paniki bo przeciez na KEN
                > inwestycje calkiem sprawnie sie posuwaja. Zreszta najgorsze co moglo by byc dla
                >
                > nas wszystkich to gdyby ludzie sie przestraszyli i chcieli odzyskac pieniadze,
                > wtedy bysmy sie musieli pewnie pozegnac i z pieniedzmi i z mieszkaniami bo na
                > pewno nie mialby juz ich kto budowac. Na wszelki wypadek monitorujmy jednak
                > nasza budowe, cobysmy mogli sie spotkac na tego grilla w czerwcu.

Mnie też wątek o niewypłacalności mocno zaintrygował. Jeśli ktoś ma jakieś info
                to będę wdzięczny. Nie chce mi się jednak wierzyć by firma, która niedawno
                dostała Certyfikat Developera, miała nagle poważne kłopoty.

Pozdrawiam

Wacek

Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka