Dodaj do ulubionych

Czy ten zapis jest zgodny z prawem ?

12.09.06, 20:55
Z pewnej umowy wyciąłem co następuje:

5. Cena mieszkania wyszczególniona w § 4 p. 4 będzie indeksowana wskaźnikiem
wzrostu cen w budownictwie publikowanym przez GUS. (pod warunkiem, że
wskaźnik ten nie będzie ujemny).
6. Indeksacji podlega tylko niezapłacona wartość ceny.
7. Pierwsza indeksacja naliczona będzie za ............ kwartał ............ r.
8. Płatność za indeksację należy uregulować przed aktem notarialnym .

Czy taki zapis jest zgodny z prawem ? Czy dobrze rozumiem, że indeksacja tyczy
się ceny gotowych mieszkań, a zapis ten jest furtką dla developera, coby za
mało nie zarobił przypadkiem ? Ile taka indeksacja wynosi mniej więcej ?
Edytor zaawansowany
  • Gość: RO IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.09.06, 22:47
    myślę , że chodzi o ,,wskaźnik cen produkcji budowlano-montażowej GUS,,

    w skali roku wynosi on około 1,5-3 procent

    nie jest to wskaźnik cen gotowych mieszkań

    osobiście byłbym zwolennikiem bardziej precyzyjnego zapisu , ze chodzi własnie o
    ten wskaźnik, a nie o blizej nieokreślony ,,wskaźnik wzrostu cen w budownictwie,,
  • jaqbek2 12.09.06, 22:56
    Ok, ale czy developer zgodnie z prawem może zawrzeć umowę, w której cena końcowa
    mieszkania nie będzie określona? Bo w tym przypadku defacto tak jest
  • Gość: RO IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.09.06, 23:43
    UOKiK tego rodzaju zapisów waloryzacyjnych opartych o współczynnik inflacji nie
    kwestionuje , ponieważ sa one bezpośrednio powiązane z rzeczywistymi zmianami
    kosztów ponoszonych przez inwestora
  • Gość: a.u.p IP: *.acn.waw.pl 12.09.06, 23:09
    Każdym przedsiębiorcy ma obowiązek podać cenę brutto sprzedawanego towaru.
    Trochę jak przy zakupie bułeczek w piekarni - płacisz, taka cenę jaka w danym
    dniu obowiązuje, a czy następnego dnia cena bułeczek wzrośnie-spadnie, to nie
    powinnien być problem kupującego. Konieczność podawania ceny brutto wynika z
    kilku przepisów - zarówno tych o prowadzeniu działalność gospodarczą, jak i z
    kodeksu cywilnego. W przypadku zakupu mieszkań dobrze jest jasno określić za co
    płacisz. A jeżeli nie przychodzisz z workiem pieniędzy po klucz do mieszkania,
    to dobrze jest jasno określić na jakie zasadzie będzie wpłacana kwota zakupu.
    Nie jestem prawnikiem, ale zakwestionowałabym te zapisy.
    Ja np. nie zgodziłam się na zapis o "kataklizmach" takich jak nie możność
    dogadania się z dostawcami mediów, itp. przez co deweloper byłyby wytłumaczony
    z opóźnień, ze znian ceny itp.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka