wybitni Ślązacy Dodaj do ulubionych

 • drzewko
 • od najstarszego
 • od najnowszego
 • drzewko odwrotne

 • Artykuł nt. wybitnych gliwiczan zainspirował mnie do stworzenia wątku: wybitni Ślązacy.

  Wypiszmy ich w tym wątku.

  Pisząc Ślązacy mam na myśli osoby, które się na Śląsku urodziły, jak i osoby, które na Śląsk przybyły, zamieszkały na Śląsku, wiele zrobiły dla Śląska (np. pochodzący ze Szkocji John Baildon) i świata (np. nobliści). Osoby, które związały się z regionem ze względu na jego bogactwo, urodę, wielokulturowość, otwartość na różne kultury - dzięki temu stali się również po części Ślązakami.

  Imię, nazwisko, krotka biografia, osiągnięcia, nagrody.

  Jako inspiracja - artykuł nt. wybitnych gliwiczan:

  Wybitni gliwiczanie
  Damian Recław
  2006-11-02, ostatnia aktualizacja 2006-11-02 11:49
  Jak każde wielkie miasto w Gliwicach urodziło się lub z miastem było związanych wiele wybitnych osobowości, reprezentujących różne dziedziny życia społecznego, kulturalnego, gospodarczego i politycznego. Przytoczenie biografii i dokonań każdego z nich nie jest możliwe, ograniczymy się więc do krótkiego omówienia wybranych postaci.

  ciąg dalszy

  (John Baildon, Horst Bienek, Wolfgang Bittner, Wilhelm Berrmann, Wilhelm von Blandowski, Jerzy Buzek, Oscar Caro , Eugen Goldstein, Johann Friedrich Holtzhausen, Wilhelm Hegenscheidt, Salomon Huldschinsky, Teodor Erdmann Kalide, August Kiss, Artur Kochmann, Julian Kornhauser, Jerzy Lewczyński, Włodzimierz Lubański, Gustaw Neumann, Wojciech Pszoniak, Tadeusz Różewicz, Zofia Rydet, Marcin Strzoda, Artur Schiller, Wincenty Spaltenstein, Artur Silbergleit, Oscar Troplowitz, Stanisław Sojka, Richard Wetz, Theophil Woschek, Adam Zagajewski, Jerzy Ziętek)


  --
  Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

  Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Zglaszam sw. Hiacenta - sw. Jacka z Kamienia w Opolskim rodem Odrowazow.
   Krotka historie na ten temat wkrotce.
  • O sw. Jacku - sw. Hiacencie:
   www.mbkp.info/swieci/jacek.html
  • Nie żebyście myśleli, że jo taki pobożny, ale jo ida wedłóg rocznika:
   Sw. Jadwiga Sląsko
   www.dziekanowice.pl/index,159,174.html
  • Mikołaj Kopernik ojciec, pochodzi ze ślonskiej Nysy:
   Mikołaj Kopernik
   Polak, czy Niemiec ?

   Moje argumenty niemiec (z dzisiejszego punktu widzenia) bo :

   - jego matka, Barbara Watzenrode byla niemka
   - kwestia narodowosci jego ojca jest sporna, pochodzil z krakowa ktore zamieszkiwali tak i polacy jak i niemcy. Przypominam, ze jego nazwisko brzmialo nie Kopernik, a Coppernic (spolszczona nazwa zostala ustanowiona wiele lat pozniej przez polakow). Ojciec jego (wg angielskiej wikipedii) handlował miedzia, byc moze stad nazwisko (z niemieckiego miedź - Kopfer, w dolnoniemieckim miedz znaczyla Copper - do dzis znczy to samo w jezyku angielskim)
   - wszystkie listy pisal w jezyku niemieckim, nie ma dowodow ze znal jezyk polski
   - urodzil sie w Prusach Królewskich (do tego terenu nalezal rowniez Torun), prowincji Krolestwa Polskiego

   Skoro te rzeczy sa oczywiste (nic nie manipulowalem, jedynie wprowadzilem swoje rozwazania), to jakim cudem w 2003 roku senat uznal go jednoznacznie za wybitnego POLSKIEGO uczonego
   • Starzik, a wiycie, że to jest niy na tymat?
    Spór o Kopernika jest znany i można mu wiele czasu poświęcić (i tyleż już na forum nań poświęcono), ale ten wątek miał być poświęcony jednak wybitnym Ślązakom, a śląskość Nicolausa Koppernigka jest jednak co najwyżej "po przodkach".

    --
    weiss, rot, gelb, blau
    SOS dla lasów tropikalnych
    Stalinogród, Oberschlesien ; Zapiski kiepsko uczesane
    • Tu się muszę z Tobą zgodzić bartoszcze. Kopernik może egzystować jako wątek poboczny dyskusji jako "pochodzący ze Śląska (jego rodzina)", ale nie jak Ślązak, który działał na Śląsku.

     Wrócę do tego wątku, bo przykładów jest mnóstwo, ale na razie liczę na Wasz udział. Nie wykluczam w tej wyliczance osób, które narodowościowo są związane z Polską, ale zrobiły dla Śląska wiele i w pewnym sensie poczuły się ze Śląskiem związane, poczuły się Ślązakami.


     --
     Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

     Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
     • No wlasnie, ale czy Kopernik nie jest takim samym Polakiem, jak niektorzy z wymienionych byli Slazakami?
      Przeciez idealnie pasuje do przedstawionych kryteriow. Od urodzenia do smierci byl lojalnym poddanym polskich krolow. Jako taki byl polskim uczonym, polskim dyplomata, polskim dowodca wojskowym. Jego pochodzenie niemieckie jest nie do zakwestionowania, tak samo jak nie kwestionujemy zydowskiego pochodzenia Juliana Tuwima. Czy jednak nie mozna o Tuwimie powiedziec, ze byl Polakiem?
      O ile wiem Tuwim za Polaka uwazal sie rowniez, wiec sprawe tutaj mamy jasna. W przypadku Kopernika wiemy, ze zaangazowal sie w polityke w Krolestwie Polskim i do smierci sluzyl interesom tego panstwa. Byl zagorzalym zwolennikiem zwierzchnosci polskiej nad Pomorzem Gdanskim i Warmia, a wobec swiata zewnetrznego uchodzil za reprezentanta Polski.

      Hereblita przepisal z wikipedii wylacznie te argumenty, ktore pasuja do jego tezy, a przeciez tuz obok, w tej samej wikipedii, przedstawione sa wyraznie argumenty drugiej strony, ktore przeciez nie sa bezzasadne.
      • To kwestia przyjętych kryteriów. Wg mnie każdy, kto wniósł cokolwiek do kultury danego regionu czy kraju i wszedł w poważne relacje z władzami administracyjnymi czy edukacyjnymi (uczelnie wyższe) czy miejscową ludnością - poprzez stowarzyszenia, działalność artystyczną lub nieformalnie - może być nazywany obywatelem danego kraju, regionu czy państwa, osobą dla tego regionu zasłużoną.

       Jeśli ktoś deprecjonuje polskość Kopernika musi się liczyć z tym, że w spisie zasłużonych Ślązaków zabraknie urodzonego we Lwowie Wojciecha Kilara. Ja kieruję się zasadami wspomnianymi powyżej.

       Czy Kopernik był Polakiem? Nie to jest tematem tego wątku, nie widzę potrzeby, by wprowadzać postać Kopernika do spisu wybitnych Ślązaków. Proponuję zakończyć ten wątek.       Ps. wcześniej się pomyliłem, chodziło mi oczywiście o pochodzenie polsko-niemieckie.

       --
       Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

       Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
       • Mysle jednak, ze analogia z Kopernikiem jest trafna dla tego watku i odnoszaca sie do Twoich kryteriow. Kopernik nie jest Kilarem w tym sensie, ze nie urodzil sie poza Polską. Jego zwiazki z Polska, kulturowe, naukowe i polityczne, byly w zasadzie totalne. Malo ktory z przedstawionych przez Ciebie "Slazakow" moze sie poszczycic takimi zwiazkami ze Slaskiem jak analogicznie Kopernik z Polska.
        • Jezeli Twoje intencje nie sa zaklocone jakimis antypolskimi uprzedzeniami, to te analogie powinienes docenic ;)

         Gdybys znalazl np jakiegos nobliste, ktory urodzil sie na Slasku, ksztalcil na Slasku, pracowal na Slasku, cale zycie spedzil na Slasku, zaangazowal politycznie w sprawy Slaska, walczyl dla Slaska, w koncu umarl na Slasku, to nie mialbys raczej watpliwosci czy nazwac go "Slazakiem" czy tez nie. Twoja lista wyraznie na to wskazuje.


         • Wiesz, albo traktujemy Kilara jako Ślązaka i Kopernika jako Polaka, albo Kilara nieŚlązaka i Kopernika jako niePolaka.

          Kilar - trzymajmy się tej postaci - uczył się i innych muzyki w Katowicach, czyli bez wątpienia na Górnym Śląsku.

          Pozostałe wymienione postacie również urodziły się na Śląsku (Chorzów, Opole, Wrocław, Gliwice itd.) albo przyjechały na Śląsk i tu spędziły większość swojego życia i znacząco wpłynęły na Śląsk (np. John Baildon, Carl Maria von Weber).

          Jedynie o ok. 2-5% stąd to "dyskusyjni Ślązacy". Zdecydowana większość to osoby urodzone na Śląsku, mieszkające tu długi czas, działające w śląskim przemyśle, muzyce, literaturze, kulturze, architekturze, rzeźbie itd.

          I radzę się dwa razy zastanowić, zanim zanegujesz wymienionych poniżej Ślązaków. Pogadamy wtedy o Białorusinach Moniuszce, Kościuszce i Piłsudskim (lub Litwinie), Litwinie Mickiewiczu czy wspomnianym Niemcu Koperniku.

          Ciekawa dyskusja na ten temat

          --
          Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

          Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
          • Ale nic nie wiemy kim się te osoby czuły. Sam słyszałem jak wymieniony tutaj (urodzony w Żorach), Stanisław Sojka określał siebie jako Zagłębiaka...

           • citizenpoland napisał:

            Sam słyszałem jak wymieniony tutaj (u
            > rodzony w Żorach), Stanisław Sojka określał siebie jako Zagłębiaka...

            Slyszec rozne rzeczy mozna, jakis link mozna prosic?

            Ja mam takie cos:

            – Chciałem zapytać o Żory. Urodził się pan w tym mieście.
            – Byłem niedawno w Żorach. W drodze z Pszowa i Wodzisławia Śląskiego, innych śląskich miast, w których występowałem. Spacerowałem po tym mieście. Żory pięknieją. To jest miasteczko, w którym się urodziłem, owszem. Moi rodzice mieszkali już w Gliwicach. Dziadkowie pochodzą natomiast z podpszczyńskich wsi. Żory to bliski mi region, moja mała ojczyzna.

            – Czy są osoby, do których pan jeszcze wraca w tym mieście?
            – W Żorach mieszkają moja kuzynka i ciocia. W okolicy, pod Pszczyną i Gliwicami, żyją inni moi krewni.

            www.wiadomosci24.pl/artykul/stanislaw_sojka_stuhr_sparodiowal_mnie_genialnie_14496.html
            • Poza tym zaznaczyłem na samym początku: wymieniam tutaj Ślązaków narodowości śląskiej, niemieckiej, czeskiej, polskiej i żydowskiej. Oni wszyscy byli Ślązakami, na tym polega ta wielokrotnie powtarzana wielokulturowość Śląska, mozaika kulturowa: różni ludzie pochodzący z różnych krajów się tu osiedlali i osiedlają i działają na rzecz Śląska. Ktoś, kto urodził się w śląskim mieście i odniósł sukces światowy jest bez wątpienia Ślązakiem, ktoś, kto przyjechał na Śląsk i działał tu kilkanaście lub kilkadziesiąt lat zaczął identyfikować się z tym regionem i krajem i poczuł się Ślązakiem.

             Gdybyśmy te same ścisłe kryteria zastosowali do Polski z listy "wybitnych Polaków" wypadło by sporo nazwisk. Do powyższej listy dodałbym choćby Curie-Skłodowską, która karierę zrobiła we Francji. Jej śląskim odpowiednikiem jest urodzony w Opolu malarz Friedirch Kuhnert. Jego obrazy na świecie są sprzedawane w Londynie i Nowym Jorku, a ich ceny dochodzą do 104000 euro.


             --
             Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

             Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
             • z tego samego wywiadu"

              – Zbliżają się święta. Jak wyglądają one w pańskim domu?
              – Gram, śpiewam kolędy, odpoczywam. Na stole są tradycyjne potrawy ze śląskimi akcentami. Są makówki. Na Mazowszu godnie reprezentuję Śląsk jako makówkarz.              --
              Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

              Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
              • To, albo pan Sójka, ma rozdwojenie jaźni, albo nie bardzo przejmuje się historią, bo sam widziałem program kulinarny w którym na pytanie prowadzącego, czy dana potrawa ma charakter śląski pan Sójka go poprawił i powiedział "dąbrowski", a chodziło o jakąś potrawę którą wyśmienicie zawsze przygotowywała jego matka... o.k. na podstawie wywiadu przyznaje Sójka jest Polakiem ze śląskimi konotacjami.
               • citizenpoland napisał:

                > To, albo pan Sójka, ma rozdwojenie jaźni, albo nie bardzo przejmuje się histor
                > ią, bo sam widziałem program kulinarny w którym na pytanie prowadzącego, czy da
                > na potrawa ma charakter śląski pan Sójka go poprawił i powiedział "dąbrowski",
                > a chodziło o jakąś potrawę którą wyśmienicie zawsze przygotowywała jego matka..
                > . o.k. na podstawie wywiadu przyznaje Sójka jest Polakiem ze śląskimi konotacja
                > mi.

                Ma pan problem z klawiatura, czy celowo to robi?


                • Ja tylko odkrywam prawdę historyczną, denerwuje pana to ?
                 • Jaką niby prawdę historyczną? Że Stanisław Sojka uważa się za Polaka narodowo, a za Ślązaka etnicznie? I to ma być ta "prawda historyczna"?

                  To jest nic i nie zmienia to faktu, że Stanisław Sojka jest wybitnym Ślązakiem. Znowu wracamy do tematu 'wybitnych Polaków': Litwina/Białorusina Piłsudskiego, Białorusinów: Moniuszce i Kościuszce, Niemca Kopernika, Litwina Mickiewicza czy mieszkającej większość życia we Francji Curie-Skłodowskiej. Stosuj te same kryteria do wymienionych w tym wątku osób i nie będziesz mieć wątpliwości, że to Ślązacy - albo importowani i zamieszkali na Śląsku, związani z śląskim rządem, uczelniami, ośrodkami (Carl Maria von Weber - kierownik muzyczny opery we Wrocławiu, a w latach 1807-1813 działający na dworze księcia Eugeniusza Wirtemberskiego w miejscowości Pokój na Górnym Śląsku, a w Polsce Kopernik, Piłsudski czy Mickiewicz) lub urodzeni na Śląsku, ale po pewnym czasie mieszkający poza Śląskiem (Stanisław Sojka, ceniony na całym świecie malarz Kuhnert, a w Polsce np. Curie-Skłodowska).

                  Jak piszę niżej - pojęcie narodowości śląskiej wśród osób niezaznajomionych z tematem, a taką osobą jest zajmujący się raczej sztuką i muzyka, niż historią i etnologią artysta Sojka, nie jest rozpowszechnione i - błędnie - kojarzone z separatyzmem. Moim zdaniem, każdy, kto uczestniczyłby w dyskusji na ten temat i poznał fakty - m. in. fakty nt. wybitnych Ślązaków i życia oraz struktury politycznej Śląska na przestrzeni dziejów - przyznałby rację, że narodowość śląska to fakt.


                  --
                  Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

                  Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
               • citizenpoland napisał: Sójka jest Polakiem ze śląskimi konotacjami

                albo Ślązakiem z polskimi konotacjami. Albo Marsjaninem z ziemskimi.

                Na podstawie jednego wywiadu określasz identyfikację narodową czy etniczną?

                Domyślam się, że uważa siebie za Polaka i Ślązaka, choć pojęcie narodowości śląskiej jest mu obce. To sprawy, którymi zajmują się osoby zainteresowane historią i kulturą Śląska. Ludzi niezainteresowanych tematem niespecjalnie to obchodzi, tym bardziej, że odchodzi się od ścisłych identyfikacji etnicznych czy narodowych, wszystko się miesza.

                Po pierwsze: jeden Sojka wiosny nie czyni - i potraktuj to jako żart.
                Po drugie - pisałem, że w tej liście będę uwzględniał Ślązaków każdej identyfikacji narodowej, polskiej też (przypominam o wybitnych Polakach niekoniecznie polskiego pochodzenia lub niekoniecznie odnoszących sukcesy w Polsce: Mickiewiczu, Piłsudskim, Moniuszce, Koperniku, Curie-Skłodowskiej i innych)


                --
                Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

                Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
    • bartoszcze napisał:

     > Starzik, a wiycie, że to jest niy na tymat?
     > Spór o Kopernika jest znany i można mu wiele czasu poświęcić (i tyleż już na fo
     > rum nań poświęcono), ale ten wątek miał być poświęcony jednak wybitnym Ślązakom
     > , a śląskość Nicolausa Koppernigka jest jednak co najwyżej "po przodkach".

     Racja,on był przecież - polskim uczonym - nie po przodkach,..................... i wiesz co Cię czeka hehehehe
     --
     bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif

     www.youtube.com/watch?v=P49cwU4g8qM
  • John Baildon (1772-1846)

   Pochodził ze Szkocji, ale większość życia spędził na Górnym Śląsku, sprowadzony tutaj w 1793 r. przez W. Redena. Mimo młodego wieku powierzono mu stanowisko głównego doradcy technicznego przy budowie Królewskiej Odlewni Żelaza w Gliwicach. Jego dziełem było zaprojektowanie, zbudowanie i uruchomienie w 1796 r. w Gliwicach pierwszego na kontynencie europejskim wielkiego pieca opalanego koksem.

   John Baildon (1772-1846)

   Źródło


   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Horst Bienek (1930-1990)

   Najwybitniejszy prozaik, poeta i publicysta niemiecki, pochodzący z Gliwic. Urodził się w dzielnicy biedy na Zatorzu, w 1945 r. udał się do Niemiec wschodnich, skąd został zesłany na Syberię. Po powrocie do końca życia mieszkał w RFN-ie. Autor wielu powieści rozgrywających się w Gliwicach, m.in. słynnej tetralogii gliwickiej. Największą sławę przyniosła mu wchodząca w jej skład powieść "Pierwsza Polka".

   Źródło   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Wolfgang Bittner (ur. 1941)

   Najbardziej znany obecnie niemiecki pisarzem pochodzącym z Gliwic - mieszkał w małej kamienicy przy ul. bł. Czesława. Ukończył studia prawnicze i uzyskał tytuł naukowy doktora, obecnie mieszka w Kolonii. Pierwszą książkę napisał dla przyjemności i opublikował w 1978 r. Do chwili obecnej opublikował ok. 40 książek, ale jest także autorem licznych esejów, słuchowisk i wierszy.

   Źródło


   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Wilhelm Berrmann (1810-1881)

   Był rówieśnikiem Wilhelma von Blandowskiego, a najpewniej także jego konkurentem jako fotograf portrecista. Jako wykształcony inżynier pracował w Hucie Gliwickiej i aktywnie działał w tutejszej gminie ewangelickiej. Obok dominującej fotografii portretowej ówczesnych mieszkańców Górnego Śląska jest także autorem szczególnie rzadkich fotografii przemysłowych i urbanistycznych.

   Źródło

   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Wilhelm von Blandowski (1822-1878)

   Był jednym z najwybitniejszych, jeżeli nie najwybitniejszym fotografem, jaki działał na Górnym Śląsku w II połowie XIX w. Początkowo kształcił się w kierunku górniczym, a nawet podjął pracę w kopalni Król w Chorzowie, ale szybko zainteresował się fotografią, która stała się jego drugim zawodem. W świecie znany jest jako ten, który pierwszy uwiecznił na zdjęciach przyrodę Australii. Po powrocie do Gliwic w 1860 r. założył tutaj zakład fotograficzny, uwieczniając na zdjęciach mieszczan górnośląskich.

   Źródło   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Jerzy Buzek (ur. 1940)

   Premier Polski w latach 1997-2001 z ramienia koalicji AWS-UW. Jego rząd wprowadził cztery reformy (emerytalna, zdrowia, administracji i oświaty), zmierzające do unowocześnienia kraju. Wieloletni profesor Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego, wybrany największą w kraju liczbą głosów.


   Źródło

   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Oscar Caro (1852-1931)

   Pochodził ze starożytnej rodziny żydowskiej osiadłej na Śląsku we Wrocławiu. Do Gliwic przybył w 1881 r. w celu nadzorowania należącej do rodziny Huty Hermina w Łabędach. Wkrótce ożenił się z Florą Lubowski, córką Salomona - właściciela firmy budowlanej. Wydarzenie to stało się głównym powodem zbudowania w 1885 r. dla nowożeńców okazałego domu, zwanego odtąd Willą Caro, od 1934 r. siedziby Muzeum w Gliwicach. W 1887 r. wraz z W. Hegenschaidtem założył koncern Oberschlesische Eisenindustrie (Obereisen).

   Źródło


   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Eugen Goldstein (1850-1931)

   Urodzony w Gliwicach fizyk, dzięki którego badaniom wynaleziono promienie katodowe, odkrył też, że niektóre z substancji emitują światło pod wpływem tych promieni. Odkrycie to znalazło zastosowanie m.in. w produkowanych do dzisiaj lampach kineskopowych.

   Źródło

   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Johann Friedrich Holtzhausen (1768-1827)

   Pochodził z południowego Harzu, ale osiadł na Górnym Śląsku, gdzie stał się najwybitniejszym konstruktorem maszyn parowych początków industrializacji. W 1806 r. otrzymał stanowisko głównego konstruktora maszyn parowych w Hucie Gliwickiej oraz funkcję inspektora maszynowego, nadzorującego budownictwo maszyn parowych na całym Śląsku.

   Źródło


   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Wilhelm Hegenscheidt (1823-1891)

   Na Górny Śląsk przybył w 1852 r. z Westfalii. Dzięki odziedziczonej fortunie zbudował w Gliwicach niewielki warsztat, produkujący drut na potrzeby przemysłu. Z biegiem czasu jego fabryczka tak się rozrosła, że w 1887 r. stała się podstawą założonego w Gliwicach wraz z Oscarem Caro przedsiębiorstwa Obereisen - jednego z największych koncernów hutniczych na Górnym Śląsku. Obejmował ono szereg zakładów przemysłu hutniczego na Górnym Śląsku, m.in. Huty: Julia w Bytomiu, Hermina w Gliwicach i Baildon w Katowicach.

   Źródło   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Salomon Huldschinsky (daty życia nieznane)

   Przedstawiciel jednego z wybitniejszych żydowskich rodów przemysłowych na Górnym Śląsku w II połowie XIX w. W 1858 r. założył w Gliwicach pierwszą w regionie wytwórnię rur Huldschinsky Werk (Zakłady Huldschinsky'ego), która z biegiem czasu przeistoczyła się w potężne przedsiębiorstwo. W 1905 r. spółka została wchłonięta przez kontrolowany przez Ballestremów koncern Oberbedarf. Huldschinsky znacząco przyczynił się do rozwoju Zatorza, m.in. zbudował osiedle domków jednorodzinnych dla robotników w 1894 r. i finansował budowę kościoła Świętej Rodziny przy ul. Chorzowskiej.

   Źródło   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Teodor Erdmann Kalide (1801-1863)

   Jeden z najwybitniejszych śląskich rzeźbiarzy i modelarzy, związany z Królewską Odlewnią Żelaza w Gliwicach. Autor wielu wybitnych rzeźb, uchodzących obecnie za klasykę sztuki, np. "Chłopca z łabędziem", "Dziewczyny z lirą", "Bachantki na panterze", ale także projektant i wykonawca pomnika hrabiego Redena dla Chorzowa, a zwłaszcza charakterystycznych rzeźb, przedstawiających "Lwa czuwającego" i "Lwa śpiącego".

   Źródło

   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • August Kiss (1802-1865)

   Drugi po T. Kalide najwybitniejszy rzeźbiarz i modelarz związany z Królewską Odlewnią Żelaza w Gliwicach. Specjalizował się w przedstawianiu odlewów zwierząt. Autor wielu pomników dla głównych miast pruskich, m.in. Berlina, Poczdamu i Królewca. Do jego wybitnych osiągnięć należą następujące dzieła: pomnik "Fryderyk Wielki na koniu", "Św. Jerzy zabijający smoka" czy "Amazonka jadąca na koniu ze skaczącą panterą".

   Źródło


   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Artur Kochmann (1864-1942)

   Adwokat i notariusz pochodzenia żydowskiego, honorowy obywatel Gliwic. Wchodził w skład kierowniczych gremiów związku ludności żydowskiej w Niemczech, m.in. był posłem w Pruskim Narodowym Związku Gminy Żydowskiej. Uważany jest za ostatniego Żyda wywiezionego z Górnego Śląska do Auschwitz w końcu grudnia 1942 r.

   Źródło

   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Julian Kornhauser (ur. 1946 r.)

   Urodzony w Gliwicach poeta, prozaik, krytyk literacki, a także znawca i tłumacz literatury serbsko-chorwackiej. Od wielu lat mieszka i pracuje w Krakowie. Jest uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli poetyckiej Nowej Fali z lat 70. XX w. W poezji odznaczał się oryginalną, często surrealną wyobraźnią i bardzo szeroką paletą poetyckich środków i tematów. Debiut prozatorski poprzedził wydanym wraz z Adamem Zagajewskim programowym wydawnictwem pt. "Świat nieprzedstawiony". Wybrane dzieła: poezja - "Stan wyjątkowy", "Każdego następnego dnia", "Było minęło"; proza - "Stręczyciel idei", "Dom, sen i gry dziecięce".

   Źródło


   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Jerzy Lewczyński (ur. 1924 r.)

   Najwybitniejszy obecnie żyjący artysta fotografik związany z Gliwicami i jeden z najbardziej znaczących w powojennej fotografii polskiej. Zasłynął dzięki wprowadzonej w latach 50. XX w. "antyfotografii", a następnie szeregowi działań zwanych "archeologią fotografii". Jego dzieła fotograficzne starają się odkryć relacje pomiędzy wybranymi przedmiotami i w ten sposób stworzyć komentarz do codzienności i odkryć utrwaloną na modyfikowanych zdjęciach innych autorów zapomnianą przeszłość.

   Źródło   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Włodzimierz Lubański (ur. 1947 r.)

   Jeden z najwybitniejszych polskich sportowców i piłkarzy zaczynał karierę w Gliwicach Sośnicy. W oczach kibiców piłki nożnej zapisał się jako skuteczny napastnik, w 75 rozegranych meczach kadry narodowej strzelił 48 goli.

   Źródło   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Gustaw Neumann (daty życia nieznane)

   Pochodził z rodziny drukarzy osiadłych w Kamiennej Górze na Dolnym Śląsku. W 1826 r. przeniósł się na stałe do Gliwic, zakładając tutaj w 1828 r. najstarszy, najbardziej długowieczny i najważniejszy dziennik górnośląski "Der Oberschlesische Wanderer". Ukazywał się on bez przerwy do 1945 r. Jeden z jego potomków (Artur Neumann) zbudował przy ul. Rybnickiej na swoje potrzeby wspaniałą willę - obecnie siedzibę Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach.

   Źródło


   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Wojciech Pszoniak (ur. 1942 r.)

   Jedna z najciekawszych osobowości aktorskich w dziejach polskiego filmu i teatru. Międzynarodową sławę przyniosły mu role w filmach Andrzeja Wajdy. W okresie studiów występował w gliwickich teatrach studenckich.

   Źródło   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Tadeusz Różewicz (ur. 1921 r.)

   Jeden z najwybitniejszych polskich poetów dramaturgów i prozaików. W Krakowie studiował historię sztuki, ale jej nie ukończył. W Gliwicach mieszkał w latach 1947-1968. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i mieszka we Wrocławiu. W utworach poetyckich podjął tematykę tragizmu samotnej jednostki wobec cywilizacji śmierci, obojętności i uniformizmu. W dramacie nawiązał do dokonań awangardy paryskiej, przy czym jego utwory mają charakter autobiograficzny. Doctor honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego w 2006 r. Wybrane dzieła: poezja - "Czerwona rękawiczka", "Równina", "Twarz", "Matka odchodzi"; dramaty - "Kartoteka", "Białe małżeństwo", "Pułapka".

   Źródło


   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Zofia Rydet (1911-1997)


   Jedna z najwybitniejszych artystek zajmujących się fotografią w powojennych dziejach Polski. Należała do Gliwickiego Towarzystwa fotograficznego. Pierwsze prace wykonała w połowie lat 50. XX w. pod wpływem starszego brata. Inspirowała się reportażem i fotografią nowoczesną, portretową i makrofotografią. Autorka licznych cyklów fotograficznych, m.in. "Czas przemijania", "Zapis socjologiczny", a także kolaży fotograficznych.

   Źródło


   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Marcin Strzoda (1587-1649)

   Pochodził z gliwickiej rodziny mieszczańskiej, mającej znaczący wpływ na politykę komunalną miasta w XVI w. Był jezuitą i pierwszym polskim historykiem Śląska. Wykładał w kolegium jezuickim w Nysie (1626-1627), a następnie był rektorem kolegium jezuickiego w Brnie (1628-1629).

   Źródło   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Artur Schiller (1858-1945)

   Był prawnikiem z wykształcenia i sędzią Sądu Okręgowego w Gliwicach. Jego wyjątkowa rola dla kultury województwa śląskiego polega na zorganizowaniu w mieście pierwszego w okręgu przemysłowym na Górnym Śląsku muzeum regionalnego (Oberschlesisches Museum in Gleiwitz - Górnośląskiego Muzeum w Gliwicach).


   Źródło


   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Wincenty Szpaltowski (1888-1958), wł. Spaltenstein

   Pierwszy prezydent Gliwic po przejęciu miasta przez władze polskie, a zarazem organizator polskiej administracji w mieście. Funkcję tę sprawował tylko przez kilka miesięcy - od marca do września 1945 r. Prawnik z wykształcenia i doświadczony urzędnik, wieloletni burmistrz Chorzowa w okresie II Rzeczypospolitej. W latach II wojny światowej m.in. pełnił funkcję okręgowego delegata Rządu RP na Śląsk pod pseudonimem "Węgliński". Funkcję prezydenta Gliwic podjął na osobistą prośbę gen. Jerzego Ziętka.

   Źródło

   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Artur Silbergleit (1886-1943)

   Urodzony w rodzinie żydowskiej, ale ochrzczony po katolicku. Obecnie nieco zapomniany poeta i prozaik, m.in. autor licznych wierszy przesyconych duchem religijnym. W końcu życia powrócił do Gliwic, skąd deportowano go do Auschwitz.

   Źródło

   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Oscar Troplowitz (1863-1918)

   Był gliwickim Żydem i pochodził z rodziny, specjalizującej się w hurtowym handlu alkoholem, a zwłaszcza winem. Za sprawą wynalezionego przez siebie kremu Nivea jest jedną z najbardziej znanych osób na świecie. Oprócz tego opracował recepturę pierwszej pasty do zębów, produkowanej początkowo u jednego z gliwickich aptekarzy, oraz leukoplaster (pierwszy w świecie plaster samoprzylepny). Jego ojciec Ludwik był budowniczym synagogi gliwickiej.

   Źródło


   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Stanisław Sojka (ur. 1959 r.)

   Jeden z głównych polskich wykonawców i kompozytorów muzyki jazzowej. Wydał kilkanaście płyt i wielokrotnie uczestniczył we wszystkich ważniejszych polskich imprezach muzycznych, głównie z kręgu muzyki popularnej i jazzowej.

   Źródło

   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Richard Wetz (1875-1935)

   Należy do grona wielkich zapomnianych obywateli Gliwic. To jeden z najwybitniejszych kompozytorów niemieckich początku XX w. Urodził się w rodzinie gliwickiego kupca, ale wybrał drogę zawodowego muzyka. Autor oper i dzieł symfonicznych granych i wydawanych na płytach do dzisiaj.

   Źródło

   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Theophil Woschek (1888-1952)

   Związany z Gliwicami adwokat, polityk katolicki, a także ostatni naczelnik Prowincji Górnośląskiej przed dojściem hitlerowców do władzy. Pracował jako radca prawny w dyrekcjach dóbr Schaffgotsów i Ballestremów w Gliwicach. W uznaniu zasług na polu polityki społecznej przyznano mu tytuł honorowego obywatela miasta.


   Źródło


   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Adam Zagajewski (ur. 1945)

   Związany z Gliwicami we wczesnej młodości wybitny polski poeta, prozaik, eseista i tłumacz. Po przeniesieniu do Krakowa podjął studia z zakresu psychologii i filozofii. Aktywny członek ruchu poetyckiego Nowej Fali i krakowskiej grupy "Teraz". W 1981 r. wyjechał za granicę, osiadając w Paryżu, w 2002 r. powrócił do Krakowa. Wykładowca uniwersytetu w Houston w Stanach Zjednoczonych. Wybrane dzieła: poezja - "Komunikat", "Sklepy mięsne", "Płótno"; proza - "Ciepło, zimno", "Cienka kreska", "Dwa miasta", "W cudzym pięknie".

   Źródło


   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Jerzy Ziętek (1901-1985)

   Był pochodzącym z Gliwic polskim generałem i działaczem państwowym. Aktywnie uczestniczył w powstaniach śląskich, w latach 1922-1939 pracował w samorządzie województwa śląskiego. W okresie PRL-u pracował w administracji województwa katowickiego i państwowej, m.in. był członkiem Rady Państwa. Dzięki jego inicjatywom zbudowano m.in. Wojewódzki Park Kultury w Katowicach.

   Źródło

   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Carolus Godulla/Karl Godulla/Karol Godula (8.11.1781-6.7.1848)

   Urodził się w Makoszowach niedaleko Zabrza (dziś dzielnica miasta). Został ochrzczony w drewnianym kościele w Przyszowicach (obecnie, przeniesiony, znajduje się w Borowej Wsi). Początkowo chodził do ludowej szkoły w Przyszowicach, później w 1793 r. ze względu na wybitne uzdolnienie dziecka rodzice przenieśli go do gimnazjum cystersów w Rudach Wielkich. Następnie uczył się od 1798 r. w liceum w Opawie.

   W 1801 r. Karol Godula rozpoczął pracę u hrabiego Ballestrema. Dzięki swojej inteligencji szybko awansował na zarządcę majątku hrabiego. W 1809 r. Ballestrem nadał mu tytuł "Amtmanna" (ekonoma), a 5 lat później mianował go głównym ekonomem swoich dóbr.

   W 1812 r. rozpoczęto budowę huty cynku "Karlhütte". Hutą zarządzał Godula, a w 1815 r. dostał od swojego pracodawcy 28 kuksów (udziałów) w hucie. W 1828 r. otrzymał drugie tyle kuksów w hucie. Karol Godula zaczął pracę na własny rachunek.

   Pierwszą kopalnię "Maria" zbudował Karol Godula w roku 1823. Kopalnia zajmowała się wydobyciem galmanu, a działała do 1895 r. Dzięki zarobionym pieniądzom Godula kupił dobra ziemskie: Orzegów, Szombierki, Bobrek, Bujaków. Zakupił także kopalnie "Stein" i "Rosalie" oraz huty "Morgenroth" i "Gute Hoffnung". W latach 20. XIX wieku kryzys przeżywały huty cynku. Wielu przedsiębiorców zbankrutowało, jednak Karolowi Goduli udało się wtedy zwiększyć swój majątek.

   W dniu śmierci Karola Goduli jego majątek szacowano na 2 miliony talarów. Na majątek składało się: 19 kopalń galmanu, 40 kopalń węgla kamiennego, 3 huty cynku, 28 kuksów w hucie "Karol", do tego dochodzą tereny: Orzegów, Szombierki, Bujaków, Bobrek, Paniowy. Dla porównania średnia pensja nauczycielki (bardzo dobrze płatna) rocznie wynosiła około 300 talarów.

   Karol Godula zmarł 6 lipca 1848 roku.

   Dokładna biografia

   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • August SCHOLTIS (07.08.1901 Bolatitz (Bolacice) - 29.04.1969 Berlin)

   Powieściopisarz. Pochodził z ubogiej lecz poważanej rodziny z tradycjami, od pokoleń zamieszkującej ziemię raciborską. Bolacice w powiecie raciborskim, gdzie się urodził znajdują się obecnie w granicach Czech.
   Naukę zakończył na szkole powszechnej, a całą swoją wiedzę humanistyczną zdobywał sam. Do roku 1920 pracował w kancelarii księcia Karla Maxa von Lichnowsky'ego, a później pracował również jako reporter sądowy gazety "Hindenburger Volksblatt" i współpracownik czasopisma kulturalnego "Der Oberschlesier". Od roku 1927 pracuje jako pisarz niezależny. Już w tym roku otrzymał nagrodę wrocławskiej śląskiej rozgłośni radiowej, za nowelę "Notruf" ("Wołanie na trwogę"). W roku 1928 przenosi się do Berlina, gdzie pozostaje aż do śmierci. Po wojnie zamieszkał w Berlinie Zachodnim.

   Jego twórczość była związana z Górnym Śląskiem.

   więcej: biografia na stronach Górnośląskiego Dziedzictwa

   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Friedrich Wilhelm Kuhnert (1865 Oppeln - 1926 Graubünden).

   Friedrich Wilhelm Kuhnert urodził się w Opolu 28 września 1865 r., w rodzinnych stronach spędził całe 17 lat. Rozpoczął kształcenie w kierunku techniczno-handlowym, przerwał jednak naukę i wyjechał razem z rodziną do Berlina. Tam rozpoczęła się jego przygoda z malarstwem. Dostał się na stypendium na Królewską Akademię Artystyczną w Berlinie. Specjalizował się w malarstwie zwierząt oraz pejzaży. Tradycyjnie nauka malarstwa zwierząt polegała na wizytach w ZOO berlińskim i przelewaniu zapamiętanych obrazów na płótno lub papier. Kuhnert postanowił to zmienić, planował udać się do Afryki, by malować zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Jeszcze w czasie studiów został przedstawiony Hansowi Meyerowi – pierwszemu Europejczykowi, który zdobył Kilimanjaro. Ta znajomość przyniosła wiele późniejszych korzyści. Meyer pod wrażeniem zdolności Kuhnerta zaproponował mu ilustrowanie swojej następnej książki - Brehms Tierbuilder – słownika zwierząt z całego świata. Dochody z książki pozwoliły mu sfinansować pierwszą wyprawę do Afryki Wschodniej, z której wrócił po roku z tuzinami obrazów olejnych i szkiców zwierząt, ludzi i pejzaży. W szczególności upodobał sobie malowanie lwów, które stały się głównym motywem jego prac.

   więcej:

   artykuł na stronach Jaskółki Śląskiej

   oficjalna biografia

   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Angelus Silesius właściwie Johannes Scheffler (ur. 1624 we Wrocławiu, zm. 9 lipca 1677 we Wrocławiu)

   Śląski poeta religijny doby baroku, tworzący w języku niemieckim. Pisał utwory apologetyczne, pieśni religijne i aforyzmy o mistycznym zjednoczeniu z Bogiem. Jego Heilige Seelenlust czytywali zarówno protestanci, jak i katolicy. (wikipedia)


   więcej: dokładna biografia   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Hugo Ulrich (1827 Oppeln, Silesia - 1872 Berlin, Germany)

   Hugo Ulrich was a composer of great ability, whose life was wasted owing to adverse circumstances, and probably also to want of strength of character. His father was school-master at Oppeln. By 12 he had lost both his parents, and was thrown helpless on the world. He then got into the Gymnasium or Convict at Breslau; subsequently went to Glogau, and in 1846 to Berlin. From Mosewius, the excellent director of the University of Breslau, he had an introduction to Adolf-Bernhard Marx; but Ulrich had no money to pay the fees. With Meyerbeer's help, however, he became a pupil of Siegfried Wilhelm Dehn for two years, and then produced his Op. 1, a pianoforte trio, followed by two symphonies, all of which cxcited much attention. The B minor symphony (1852) went the round of Germany, and the Symphonie triomphale obtained the prize of 1,500 francs from the Royal Academy of Brussels in 1853, and was very much performed and applauded.

   In 1855 Hugo Ulrich went to Italy and lived for long in the various graat towns, but was driven back by want of means to Berlin. He brought with him an unfinished opera, Bertrand de Born (still in manuscript). He taught for a short time in the Conservatorium, but teaching was distasteful to him; he had not the strength to struggle against fate, and after attempting a third symphony (in G) he appears to have broken down, or at least to have relinquished his old high standard, and to have betaken himself to pot-boilers of various kinds. Amongst these his arrangements of symphonies and other orchestral works are prominent, and of first-rate merit. He left a quartet, two overtures, a violonoello sonata, and various pianoforte works.

   Źródło
   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Moritz Moszkowski (ur. 23 sierpnia 1854 we Wrocławiu, zm. 4 marca 1925 w Paryżu)

   niemiecki pianista i kompozytor salonowy.

   Istnieją spory co do jego narodowości, podaje się w niektórych publikacjach narodowość polską lub pochodzenie żydowskie. Jego rodzice przybyli do Wrocławia z Pilicy koło Zawiercia w roku 1852. Zyskał sławę jako wirtuoz, mniej znane są jego dokonania kompozytorskie. Był młodszym bratem pisarza Aleksandra Moszkowskiego.

   Studiował w Dreźnie oraz w konserwatorium w Berlinie. Tam zadebiutował jako pianista w roku 1873. W 1897 roku zamieszkał w Paryżu, a w 1899 został członkiem Berlińskiej Akademii Sztuk.

   Źródło


   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Conrad Eduard Reinhold Ansorge[1] (15 October 1862 – 13 February 1930) was a German pianist, teacher and composer.

   He was born in Buchwald, Silesia, studied at the Leipzig Conservatory between 1880 and 1882, and under Franz Liszt in Weimar in 1885 and 1886. He toured Europe and the United States. He was known for his interpretations of Beethoven.[2]

   On 15 April 1890, his "Orpheus" symphony was performed in Steinway Hall, New York, under the baton of Theodore Thomas.[3] He became professor of pianoforte at Weimar in 1893. From 1898 to 1903 he taught in Berlin, at the Klindworth-Scharwenka Conservatory.

   In 1920 he became head of the piano master class at the German Academy (Deutschen Akademie für Musik und Darstellende Kunst) in Prague.

   Conrad Ansorge's students included: Selim Palmgren[4], Eduard Erdmann[5], James Simon[6], Alice Herz-Sommer[7], and Wilhelm Furtwängler.[8]

   He made some Welte-Mignon recordings in 1905, of music by Liszt, Schumann and others. He also wrote a Requiem, two symphonies, a piano concerto, three piano sonatas, two string quartets, and other works. None of these are in the current repertoire.

   He married the pianist Margarete Wegelin. Their son Joachim (1893-1947) was also a pianist and teacher. He died in Berlin.   Źródło


   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Carl Maria von Weber (ur. 18 listopada 1786 w Eutin k. Lubeki, zm. 5 czerwca 1826 w Londynie) – niemiecki kompozytor, jeden z głównych reprezentantów okresu wczesnego romantyzmu w muzyce niemieckiej. Pianista, dyrygent.

   Pochodził z muzykalnej rodziny: matka była śpiewaczką, bracia grali na różnych instrumentach, a ojciec zajmował stanowisko kapelmistrza i marzył o karierze muzycznej dla Carla. Był spowinowacony z Mozartem, którego żona Konstancja była z domu Weber. Od 1804 pełnił funkcję kierownika muzycznego opery we Wrocławiu, a w latach 1807-1813 działał na dworze księcia Eugeniusza Wirtemberskiego w miejscowości Pokój na Opolszczyźnie (a fe! - Na Górnym Śląsku!. Następnie pełnił funkcję dyrektora opery w Pradze oraz w Dreźnie. Pozostawił bogaty i różnorodny dorobek kompozytorski, począwszy od dzieł fortepianowych, poprzez koncerty na instrumenty dęte, po dzieła operowe. Dziś Weber jest znany przede wszystkim jako kompozytor operowy.

   Dzieła, które zapewniły mu sławę, to Wolny strzelec oraz Oberon. Wśród utworów fortepianowych najbardziej popularne jest Zaproszenie do tańca (pierwszy walc koncertowy, pierwotnie skomponowany na cztery ręce, obecnie wykonywany w wersji symfonicznej) oraz cztery sonaty. Styl jego muzyki instrumentalnej określa się mianem brillant, z racji wirtuozerii i mnogości ornamentacji.

   Źródło

   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Sylvius (zamiennie Silvius, Sylvio, Silvio) Leopold (Leopoldus) Weiss (ur. 12 października 1687 prawdopowodnie w Grodkowie (Grottkau), zm. 16 października 1750 w Dreźnie) - śląski kompozytor i lutnista.

   Silvius Leopold Weis pierwsze lata życia spędzie we Wrocławiu. Jego pierwszym nauczycielem był ojciec. W wieku 7 lat grał przed Leopoldem I Habsburgiem (1640-1705) o czym wspomina większość leksykonów i książek muzycznych z tego okresu.

   W kwietniu 1706 wyjechał wraz z Karolem Filipem III Wittelsbachem na dwór brata, Jana Wilhelma Wittelsbacha (1658-1716) gdzie Weiss wykonał Sonatę c-moll nr 7. Sonata ta uznawana jest za najwcześniejszy utwór S. L. Weissa, a poprzedzająca ją fantasia jest obecnie chyba najbardziej znaną kompozycją tego artysty. Po miesiącu muzyk wrócił do Wrocławia. W lipcu otrzymał zaproszenie od Karola III Filipa Wittelsbacha (1661-1742) na rejs prywatnym, specjalnie dla Karola Filipa zbudowanego, statkiem po Odrze na trasie Brzeg-Wrocław. W Brzegu istniała orkiestra Karola III Filipa. Bardzo możliwe, iż S. L. Weis był jej członkiem kiedy jego ojciec i brat wyjechali do Innsbrucku (kiedy Karol został księciem Palatynatu po śmierci swojego brata Jana Wilhelma w 1716 r.

   Z kolei w 1708 r. lub wcześniej S. L. Wiess poznał Aleksandra Benedykta Sobieskiego (1677-1714), który później objął go swoim artystycznym mecenatem i umożliwił mu wyjazd do Rzymu w 1708 lub 1710 gdzie przybywał do śmierci Aleksandra Sobieskiego w 1714. W stolicy Włoch związany był z teatrem Marii Kazimiery d'Arquien (1641-1716) współpracując z muzykami takimi jak Aleksandro Scarlatti (1660-1725), Domenico Scarlatti (1685-1757) czy Arcangelo Corelli (1653-1713), a także protektorami sztuki np. kardynałem Pietro Ottoboni Pietro Ottobonim. Być może spotkał się również z Georgem Friedrichem Händelem (1685-1759), a także lutnistą pracującym w straży papieskiej - Julienem Bloivinem.

   Po powrocie z Rzymu S. L. Wiess miał problemy ze znalezieniem pracy. Krótki czas przebywał na dworze Karola III Filipa Wittelsbacha. Następnie w 1718 r. otrzymał posadę w drezdeńskiej kapeli Augusta II Mocnego (1670-1733) kierowanej przez Johanna Adolfa Hassego (1699-1783), w której pozostał do śmierci. Był w owym czasie najlepiej opłacanym muzykiem w zespole. Zabiegały o niego liczne zespoły działające przy dworach w całej Europie. Wcześniej, bo w 1716 r. odwiedził lutniczy warsztat Thomasa Edlingera w Pradze, co przyniosło efekt w postaci nowego modelu lutni 13-chórowej. W 1739 S. L. Wiess spotkał się z Johannem Sebastianem Bachem (1685-1750) i odbyli tam słynny "pojedynek" na improwizowanie fantazii i fug, z czego nie było wyraźnego przegranego. Silvius Leopold Weiss pochowany został 19 października 1750 na Starym Cmentarzu Katolickim w Dreźnie.

   Źródło


   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Franz Waxman (ur. 24 grudnia 1906 w Królewskiej Hucie[1], dzisiejszy Chorzów), zm. 24 lutego 1967 w Los Angeles), niemiecko-amerykański kompozytor, dyrygent i autor muzyki filmowej pochodzący z Górnego Śląska. Zdobywca Oscara.

   Urodził się jako Franz Wachsmann w niemiecko-śląskiej rodzinie pochodzenia żydowskiego. Pracował jako kasjer w banku, jednak jako siedemnastolatek wyjechał - najpierw do Drezna, później także Berlina - na studia muzyczne. Podczas studiów grywał w jazzbandach, przygodę z filmem rozpoczynał od dyrygowania orkiestrą w czasie nagrywania muzyki do legendarnego Błękitnego anioła z Marlene Dietrich w roli głównej.

   W następnych latach był autorem muzyki do wielu niemieckich filmów. W 1933 - po dojściu nazistów do władzy - wyemigrował do Paryża. W stolicy Francji poznał Billye'ego Wildera [2], współpracował także z Fritzem Langem. W 1935 wyjechał do USA, gdzie szybko zyskał sławę jednego z najzdolniejszych kompozytorów muzyki filmowej. Napisał muzykę do ponad 200 filmów, wielokrotnie nominowano go do Oscara, a statuetkę odebrał dwukrotnie - za muzykę do Bulwaru Zachodzącego Słońca Wildera (1951) i Miejsca pod słońcem George'a Stevensa (1952). Zmarł na raka w wieku 60 lat.


   Źródło


   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Witold Szalonek - Kompozytor i pedagog. Urodzony 2 marca 1927 w Czechowicach-Dziedzicach, zmarł 12 października 2001 w Berlinie.

   W latach 1949-56 studiował grę na fortepianie w klasie Wandy Chmielowskiej oraz kompozycję u Bolesława Woytowicza w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. Studia uzupełniające odbył w latach 1962-63 u Nadii Boulanger w Paryżu. Od 1967 prowadził klasę kompozycji w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach, kierując tam w latach 1970-74 Katedrą Teorii i Kompozycji. W latach 1970-71 przebywał w Berlinie jako stypendysta Deutscher Akademischer Austauschdienst. W 1973 został powołany na stanowisko profesora Hochschule der Künste w Berlinie, gdzie objął klasę kompozycji po Borysie Blacherze.

   Witold Szalonek jest odkrywcą "dźwięków kombinowanych" - wielodźwięków o specyficznej barwie, możliwych do uzyskania na instrumentach dętych drewnianych. Od 1970 prowadził seminaria i kursy dotyczące własnych technik kompozytorskich na uczelniach muzycznych i uniwersytetach m.in. w Danii, Niemczech, Finlandii, Polsce i Słowacji. Jego utwory były wykonywane na wielu festiwalach muzyki współczesnej, m.in. na Międzynarodowych Wakacyjnych Kursach Nowej Muzyki w Darmstadt, Światowych Dniach Muzyki Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (ISCM), "Warszawskiej Jesieni", "Time of Music" w Viitasaari, Gulbenkian Music Festival w Lizbonie, "Inventionen" w Berlinie, "Alternatywach" w Moskwie, "Kontrastach" we Lwowie.

   więcej - biografia na culture.pl
   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Henryk Mikołaj Górecki (ur. 6 grudnia 1933 w Czernicy(powiat rybnicki)) – polski kompozytor i pedagog kompozycji.

   Regularną naukę muzyki rozpoczął w 1952 w Średniej Szkole Muzycznej w Rybniku na wydziale instruktorsko-pedagogicznym. W 1960 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Katowicach, gdzie studiował kompozycję u Bolesława Szabelskiego. Później był rektorem tej uczelni. Następnie kontynuował studia muzyczne w Paryżu. Członek krajowy czynny PAU.

   Po raz pierwszy został doceniony na Warszawskiej Jesieni 1958, gdzie zaprezentował Epitafium na chór mieszany i zespół instrumentalny do słów Juliana Tuwima. Kolejne zainteresowanie muzyką Góreckiego obudziła prezentacja Scontri podczas Warszawskiej Jesieni w 1960 roku. Jest to jeden z najbardziej reprezentacyjnych utworów polskiego sonoryzmu. Tytuł, czyli "zderzenia", można tłumaczyć jako zderzenia mas dźwiękowych. Gęstość brzmienia w tym utworze jest wyjątkowa, sięga bowiem aż 88-dźwiękowego klasteru. Równocześnie jest to jeden z najbardziej konsekwentnych przykładów zastosowania techniki serialnej w polskiej muzyce. W tym samym roku zdobył I nagrodę w Konkursie Młodych Związków Kompozytorów Polskich (1960) za Monologhi na sopran i 3 grupy instrumentów. Nagroda ta pozwoliła mu wyjechać w pierwszą w życiu podróż zagraniczną – do Francji.

   więcej - wikipedia

   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia

   • " O zmarłym w piątek, 12 listopada, kompozytorze, Henryku Mikołaju Góreckim opowiada Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
    Wielki człowiek, autorytet muzyczny i moralny, rasowy Ślązak, nieuznający kompromisów, także artystycznych - tak Henryka Mikołaja Góreckiego wspomina dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach Joanna Wnuk-Nazarowa. " - za Górecki był prawdziwym Ślązakiem, Dziennik Zachodni 2010-11-12


    --
    Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

    Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Bolesław Szabelski (ur. 3 grudnia 1896 w Radoryżu, zm. 27 sierpnia 1979 w Katowicach) – polski kompozytor, organista i pedagog związany z Państwową Wyższą Szkołą Muzyczną w Katowicach. Uczeń Karola Szymanowskiego. Współtwórca śląskiej szkoły kompozytorów. Nauczyciel Henryka Mikołaja Góreckiego .

   więcej - wikipedia


   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Jan Wincenty Hawel (ur. 10 lipca 1936 w Pszowie koło Wodzisławia Śląskiego[1]), polski kompozytor, dyrygent i pedagog. Uczeń prof. Bolesława Szabelskiego - kompozycja i Karola Stryji - dyrygentura. Pisze utwory orkiestrowe (6 symfonii, 1962-1985), wokalno-instrumentalne (Oratorium Polskie, 1981), kameralne i solowe.

   wikipedia


   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Wojciech Kilar (ur. 17 lipca 1932 we Lwowie) – polski pianista i kompozytor muzyki poważnej, twórca muzyki filmowej, dyrygent.

   Urodził się 17 lipca 1932 roku we Lwowie w Polsce (obecnie miasto należy do Ukrainy). Jego dom rodzinny znajdował się przy ulicy Sapiehy 59. Ojciec kompozytora był lekarzem, matka – aktorką teatralną. Jako dziecko, z wielką niechęcią brał lekcje gry na fortepianie u pani Reissówny. Po przymusowym wysiedleniu z ojczystego Lwowa, w 1945 kontynuował naukę gry na fortepianie w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej nr 2 w Rzeszowie.

   Jako pianista zadebiutował w 1947 roku na konkursie Młodych Talentów, wykonując własne Dwie miniatury dziecięce. W latach 1947-48 uczęszczał do Państwowego Liceum Muzycznego w Krakowie, zaś w latach 1948-1950 do Państwowego Liceum Muzycznego w Katowicach. Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. Studiował u Władysławy Markiewiczówny (fortepian), Artura Malawskiego (teoria muzyki) i Bolesława Woytowicza (fortepian i kompozycja). Dyplom ukończenia studiów z najwyższym odznaczeniem uzyskał w 1955 roku. W latach 1955-58 był asystentem Woytowicza w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. W 1957 roku uczestniczył w Międzynarodowych Kursach Wakacyjnych Nowej Muzyki w Darmstadt. W latach 1959-1960 jako stypendysta rządu francuskiego kształcił się pod kierunkiem Nadii Boulanger w Paryżu.

   wikipedia
   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Józef Świder (ur. 19 sierpnia 1930 w Czechowicach-Dziedzicach) – polski kompozytor.

   Studia muzyczne odbywał w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach (kompozycja, fortepian) zaś studia uzupełniające w Accademia Santa Cecilia w Rzymie. Od roku 1952 pracuje jako nauczyciel kompozycji i teorii muzyki w katowickiej Akademii Muzycznej, gdzie przez szereg lat pełnił funkcję dziekana, kierownika Katedry i prorektora. Ponadto jest profesorem Uniwersytetu Śląskiego, Filii w Cieszynie, gdzie w latach 1985 – 1999 kierował Instytutem Pedagogiki Muzycznej. Od roku 1984 jest również profesorem Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy a od roku 1996 kierownikiem tego Studium. W latach siedemdziesiątych współpracował ze śląskim Związkiem Chórów i Orkiestr pełniąc tam przez kilka lat funkcję dyrektora artystycznego. Od wielu lat jest jurorem konkursu chóralnego Legnica Cantat oraz innych polskich i międzynarodowych konkursów chóralnych.

   wikipedia

   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Eugeniusz Knapik (ur. 9 lipca 1951, w Rudzie Śląskiej) – kompozytor i pianista, profesor sztuki. Należał do pierwszych wykonawców muzyki Messiaena w Polsce. Jako kompozytor zaliczany do "pokolenia stalowowolskiego". Komponuje w stylu "nowego romantyzmu".

   Obecnie jest rektorem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

   wikipedia   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Aleksander Lasoń - (ur. 10 listopada 1951) na Śląsku - kompozytor, pianista, dyrygent i pedagog.

   Ukończył z wyróżnieniem studia kompozytorskie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach w klasie Józefa Świdra, studia uzupełniał na kursach, m.in. w Burgas u Tona de Leeuw, Marina Goleminova i Andreya Eshpay’a, w latach 1984 i 1988 brał udział w Międzynarodowych Wakacyjnych Kursach Nowej Muzyki w Darmstadt.

   wikipedia

   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Ciąg dalszy nastąpi już wkrótce.


   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Może coś ze sceny muzycznej, na początek:
   Rysiek Riedel
   Jan "Kyks" Skrzek
   Artur Rojek
   --
   "Najpierw cię ignorują, potem wyśmiewają, potem zwalczają a potem zwyciężasz!" Mahatma Gandhi
   • Mamy tu już paru reprezentantów 'sceny muzycznej': Waxman, Weiss, Weber, Reinhold Ansorge, Szalonek, Górecki, Szabelski, Kilar.

    Może dziś, może później wypiszę kilku reprezentantów muzyki rozrywkowej.

    Zapraszam na linkowaną niżej stronę. Znacie MySpace? Nie? To kliknijcie i posłuchajcie.


    --
    Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

    Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Krystian Zimerman (ur. 5 grudnia 1956 w Zabrzu), światowej sławy polski pianista klasyczny i dyrygent.

   Absolwent Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Studiował grę na fortepianie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie Andrzeja Jasińskiego. Jest laureatem wielu konkursów, w tym zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 1975.

   Koncertuje w wielu krajach świata i jest powszechnie uznawany za jednego z najwybitniejszych pianistów współczesnych. Obecnie (2005) mieszka w Bazylei, gdzie uczy fortepianu w tamtejszej akademii muzycznej.

   Repertuar Zimermana jest bardzo szeroki i obejmuje przede wszystkim dzieła muzyki romantycznej. Nie brak w nim jednak muzyki współczesnej. Wraz z Kają Danczowską nagrał utwory Grażyny Bacewicz. Z jego inspiracji powstał Koncert Fortepianowy Witolda Lutosławskiego (jest mu zadedykowany przez kompozytora), którego był pierwszym wykonawcą. Do ważniejszych nagrań należą m.in.: wszystkie koncerty fortepianowe Ludwika van Beethovena, koncerty fortepianowe Maurycego Ravela, Jana Brahmsa, Franciszka Liszta, I i II koncert fortepianowy Sergiusza Rachmaninowa oraz Koncerty e-moll i f-moll Fryderyka Chopina, w których pianista dyrygował od klawiatury. 14 marca 2005 artysta otrzymał doktorat honoris causa w swojej macierzystej uczelni w Katowicach.

   26 kwietnia 2009 zapowiedział na swoim koncercie w Los Angeles, że jest to jego ostatni występ w USA ze względu na politykę zagraniczną tego kraju.   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Zespół Śpiewaków Miasta Katowice CAMERATA SILESIA


   Dyrektor- Kierownik Artystyczny: Anna Szostak   Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia koncertuje od roku 1990. Słynny jest dziś w Polsce i świecie z perfekcyjnych i stylowych interpretacji zarówno muzyki dawnej, jak partytur najnowszych , nader często pisanych z myślą o tym właśnie ansamblu. Obok arcydzieł wykonywanych przez 16-osobowy Zespół a cappella, uczestniczy Grupa w polskich i zagranicznych projektach wokalno-instrumentalnych, podejmuje też zadania wykonawcze z własną obsadą solistyczną i współpracuje z artystami najwyższej rangi. Jest zdeklarowanym promotorem muzyki polskiej. Do repertuaru Cameraty trafiają też lżejsze gatunki muzyki, zawsze jednak noszące pieczęć wysokiej jakości - a to dzięki profesjonalnym opracowaniom i doskonałym prezentacjom.


   Opinie krytyki krajowej i europejskiej są zgodne w najwyższych ocenach każdego z wątków rozległej działalności Cameraty. Także znakomity dorobek fonograficzny Zespołu, obejmujący trzynaście dotychczas płyt kompaktowych, bywał wielokrotnie doceniany i prestiżowo nagradzany.   Źródło

   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Szymon Krzeszowiec- skrzypce I
   Arkadiusz Kubica - skrzypce II
   Łukasz Syrnicki - altówka
   Piotr Janosik - wiolonczela

   Kwartet Śląski
   powstał w roku 1978. Jego członkowie wywodzą się z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Doskonalił swe umiejętności na kursach mistrzowskich prowadzonych przez członków Kwartetów LaSalle, Amadeus, Juiliard, Smetana, Berg. Repertuar Kwartetu Śląskiego to ponad 300 pozycji literatury kameralnej, z czego około 200 to literatura XX wieku. Dokonał około 100 prawykonań kwartetów smyczkowych kompozytorów polskich i obcych, z czego część jest im dedykowana.

   Zespół występował na takich festiwalach muzycznych jak: Warszawska Jesień, Poznańska Wiosna Muzyczna, Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu, Festiwal Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach i Krakowie, Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem, Berliner Musiktage, Time of music Viitasaari, Inventionen Berlin, Lerchenborg-Musicdage, Musicorama-Hong Kong, Festiwal de Saint-Denis w Paryżu, Festiwal Muzyki Współczesnej Melos-Etos w Bratysławie, Wien Modern, Romaeuropa Festival w Rzymie, Festival Musique et Amitie w Bienne, (Szwajcaria), Borholms Musik-Festival, Musik host w Odense, Musik-Biennale Berlin,West Cork Chamber Music Festival {Irlandia}, Tongyeong International Music Festival {Korea } i innych.

   Źródło, biografia, dyskografia


   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Orkiestra AUKSO

   W lutym 1998 roku powstał jeden z najciekawszych europejskich zespołów kameralnych. Grupa absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach wspólnie z Markiem Mosiem, wybitnym skrzypkiem, dyrygentem i kameralistą, powołała do życia orkiestrę, która miała być dla nich czymś więcej, niż miejscem pracy – raczej obszarem artystycznych poszukiwań i twórczego rozwoju, wspólnego kreowania sztuki najwyższej wartości.
   Tak narodziło się AUKSO – z greckiego: wzrastanie. Nazwa, jaką wybrał sobie zespół, nie jest przypadkowa; będąc wyrazem aspiracji tworzących go muzyków, wyznacza jednocześnie kierunek ich zawodowej drogi. Mówi o potrzebie doskonalenia i konsekwencji, o podejmowaniu wyzwań i otwarciu.

   AUKSO koncertuje w kraju i za granicą (Włochy, Hiszpania, Brazylia, Niemcy, Austria, Dania, Francja, Irlandia, Szwecja, Szwajcaria, Rosja, Ukraina, Litwa, Brazylia, Chiny) , a w historię własną orkiestry wpisana jest jej współpraca z artystami tej miary, co Piotr Anderszewski, Rudolf Barshai, Howard Shelley, Andrzej Bauer, Jerzy Maksymiuk, Mark Minkowski, Jacek Kasprzyk, Daniele Alberti, Kaja Danczowska, Agata Szymczewska, Władysław Kłosiewicz, Janusz Olejniczak, Olga Pasiecznik czy The Hilliard Ensemble.

   Są występy na festiwalach, m.in. Wielkanocnym Ludwiga van Beethovena, SESC Sao Paulo, Wratislavia Cantans, Warszawskiej Jesieni, Auditorio Palacio de Congresos da Saragossa, Caja Dero, Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach, Festval Sotto La Rocca – Włochy, Sacrum Profanum, Festiwal Muzyki Filmowej, Festiwal Dialogu Czterech Kultur, Jazz Jamboree oraz wiele innych), są płyty z polską muzyką współczesną: zespół nagrywał m.in. utwory Grażyny Bacewicz, Henryka Mikołaja Góreckiego, Witolda Lutosławskiego, Wojciecha Kilara i Zbigniewa Preisnera. I jest strefa pogranicza: łączenia klasyki z jazzem, rockiem, szukania wspólnego dla nich mianownika – lub odwrotnie: zabawy przeciwieństwami i zderzania odrębnych muzycznych języków. AUKSO koncertowało i nagrywało m.in. z Leszkiem Możdżerem, Tomaszem Stańko, Urszulą Dudziak, Michałem Urbaniakiem, Motion Trio i Voo Voo.

   AUKSO w z r a s t a. Sezon po sezonie poszerzając repertuar, powracając w miejsca dobrze znane i przyjmując nowe zaproszenia. Cieszy się coraz większym kręgiem wiernej publiczności i entuzjastów proponowanej przezeń sztuki. Jest jedną z najznakomitszych europejskich orkiestr – wszechstronnym zespołem, który od początku się wyróżniał i mądrze pielęgnując własną indywidualność, w wyraźny sposób zaznacza swoją obecność w życiu kulturalnym Europy.

   Biografia, kontakt, historia, dyskografia


   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Biografia

   Lech Majewski jest reżyserem filmowym i teatralnym, pisarzem, poetą i malarzem. Należy do członków Gildii Reżyserów Amerykańskich i Europejskiej Akademii Filmowej.

   Urodził się w Katowicach. Początkowo studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych, by w 1973 roku rozpocząć naukę na Wydziale Reżyserii PWSFTViT w Łodzi. Ukończył je w 1977 roku. Już podczas studiów zrealizowana przez Majewskiego etiuda dokumentalna Grand Hotel (1975) zdobyła Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Filmowych. Jego dyplomem stała się nowela Zwiastowanie w filmie fabularnym "Zapowiedź ciszy".

   [...]

   W 1986 reżyser udaje się do Rio de Janeiro, gdzie wspólnie z Ronaldem Biggsem, "mózgiem" słynnego napadu stulecia w Anglii, pisze scenariusz i realizuje film Prisoner of Rio. Obraz ukończony zostaje w 1988 roku w Pinewood Studios pod Londynem. Dystrybowany przez Columbia Pictures - TriStar odnosi wielki sukces komercyjny.

   [...]

   W 1996 debiutuje jako kompozytor - wspólnie z Józefem Skrzekiem tworzy muzykę i libretto do autobiograficznej opery Pokój Saren. Podstawą libretta opery stały się młodzieńcze wiersze Majewskiego z tomu Mieszkanie. Prapremiera "Pokoju Saren" odbyła się 31 marca w Operze Śląskiej. Jednocześnie Polygram Records wydaje podwójną płytę kompaktową z muzyką w wykonaniu Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

   [...]

   Rok 1997 to Sen nocy letniej. Majewski zaprezentował własną adaptację sztuki Szekspira i sfilmował ją w Heilbronn. Został też producentem serii płyt pod wspólnym tytułem "Mistycy i wirtuozi" z muzyką współczesną, między innymi Henryka Mikołaja Góreckiego, Andrzeja Krzanowskiego, Józefa Skrzeka i Juliana Gembalskiego. Ukazuje się również Autobus na Golgotę (Wydawnictwo Baran i Suszczyński) - połączenie prozy i komiksu.

   Kolejny projekt Lecha Majewskiego to zrealizowany w 1998 roku Katowicach spektakl eksperymentalny Tramwaj, przeniesiony później do Düsseldorfu. W Galerii Sztuki Współczesnej w Katowicach Majewski przedstawia i filmuje instalację Wypadek, a rok później powstaje Wojaczek - opowieść o jednym z najciekawszych polskich poetów współczesnych. Film został zaprezentowany na festiwalach m. in. w Rotterdamie, Berlinie, Jeruzalem, Rio de Janeiro, Londynie, Mexico City, Sao Paulo, Nowym Jorku, Montrealu i Los Angeles. "Wojaczek" zdobył ponad 20 nagród, w tym tytuł Najlepszego Europejskiego Niezależnego Filmu w roku 2000 w Barcelonie, Najlepszego Filmu Europejskiego w Corato i Grand Prix w Kłajpedzie. Odtwórca głównej roli Rafała Wojaczka - Krzysztof Siwczyk - otrzymał nominację Europejskiej Akademii Filmowej na Najlepszego Aktora Europejskiego.

   Następnym filmem Lecha Majewskiego jest Angelus - nazywany często "śląskim Sto lat samotności". Premiera filmu odbyła się w październiku 2001 roku. Podobnie jak "Wojaczek", "Angelus" zdobył szereg liczących się nagród filmowych, m.in. Grand Prix Camerimage i nagrodę im. Federico Felliniego. Film opowiada o historii śląskiej grupy różokrzyżowców-górników. Jej głównym bohaterem jest Teofil Ociepka - obok Nikifora najbardziej znany polski malarz-prymitywista.

   ****************************************

   Majewski to człowiek-orkiestra, najlepiej zajrzeć na jego stronę internetową, przeczytać szczegółową biografię, przejrzeć dokonania.

   Obecnie realizuje etiudę filmową w Katowicach. Rodzaj fabularyzowanego, artystycznego dokumentu.

   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Kazimierz Kutz

   Urodził się w Szopienicach w rodzinie robotniczej. Ojciec Franciszek - kolejarz, uczestnik powstań śląskich, matka Anastazja - członkini chóru i towarzystw kulturalnych w Szopienicach. Wychowanek mysłowickiego gimnazjum. W 1949r. podjął studia na Wydziale Reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi, którą ukończył w 1954r. Jako samodzielny reżyser filmowy zadebiutował w 1959r. filmem "Krzyż Walecznych", a do tej pory wyreżyserował ponad 20 filmów fabularnych, w tym 6 autorskich o Górnym Śląsku. Ma również na swoim koncie ponad 20 spektakli teatru żywego planu. W plebiscycie Gazety Wyborczej na najwybitniejszego Ślązaka XX wieku zajął pierwsze miejsce wśród żyjących. Charakteryzuje go niezależność sądów, głębokie przywiązanie do Śląska, troska o los i wyższą świadomość obywatelską Ślązaków. Realizuje się również jako pisarz, scenarzysta filmowy i teatralny, publicysta i felietonista. W 1997r. uzyskał tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Opolskiego. Silną więź z własnym regionem potwierdza patronowaniem licznym instytucjom i inicjatywom kulturalnym na Śląsku, np.: Kongres Kultury na Górnym Śląsku, Festiwal Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje", Festiwal Filmów Kultowych, powołanie Rady Kultury Województwa Śląskiego, pomoc w utworzeniu samodzielnej Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Centrum Sztuki Filmowej, nowego Kinoteatru Rialto, nowego gmachu Muzeum Śląskiego, powołania organizacji młodych twórców filmowych "Fabryka Silesia" i wiele innych. Za swoją twórczość i działalność otrzymał wiele tytułów, nagród i wyróżnień. Jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz ZAIKS-u. W Parlamencie poprzedniej kadencji pełnił funkcję Wicemarszałka Senatu. Był Senatorem Niezależnym. Nigdy nie należał do żadnej partii. Aktualnie jest posłem z listy Platformy Obywatelskiej w okręgu katowickim. Żonaty: żona Iwona, synowie Gabriel i Tymoteusz, córki: Wiktoria i Kamila.

   Strona internetowa

   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Józef Kłyk (ur. 13 kwietnia 1950 w Bojszowach) - śląski filmowiec amator z Pszczyny, autor ponad 80 filmów o tematyce m.in. westernowej i historycznej[1]. Na planie pełni wszelkie możliwe funkcje od reżysera, przez charakteryzatora po aktora i scenografa.

   Swój pierwszy film nakręcił w 1967 roku. Pracował wówczas jako pomocnik operatora w objazdowym kinie. Jego pierwsze obrazy to nawiązania do najsłynniejszych dzieł kina niemego, związanych z takimi postaciami jak Charlie Chaplin czy Buster Keaton. Najbardziej jest znany z tzw. „śląskich westernów”[2], nawiązujących do popularnego gatunku kina amerykańskiego i kręconych własnymi środkami w okolicach Pszczyny z udziałem przyjaciół i znajomych. Część z tych dzieł opowiada o losach śląskich emigrantów w USA.

   Józef Kłyk ma na koncie również filmy o tematyce historycznej, m.in. Braci, których akcja rozgrywa się w okresie powstań śląskich.

   Kłyka można uznać za prekursora fanfilmu w Polsce.

   Jest laureatem wielu nagród. W 2009 został Honorowym Obywatelem Pszczyny[3].   Informacja na portalu gminy Bojszowy
   Bibliografia na portalu Filmpolski.pl
   biznes.pless.pl
   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Maciej Pieprzyca (ur. 5 maja 1964 r. w Katowicach) – polski reżyser filmowo-telewizyjny, scenarzysta, dziennikarz dokumentalny.

   Maciej Pieprzyca jest autorem scenariuszy do produkcji: Inferno, Barbórka (z cyklu Święta polskie) czy Marzenia do spełnienia, reżyserował też odcinki seriali: Samo Życie, Marzenia do spełnienia, Na dobre i na złe.

   Wyreżyserował też kilka odcinków serialu Kryminalni: 41-43, 53-54, 68-70, 80-82, 92-94 oraz ich wersji filmowej Kryminalni. Misja śląska.

   Jego pełnometrażowy debiut reżyserski, film Drzazgi został nagrodzony nagrodą za debiut reżyserski na XXXIII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych

   Filmografia na filmpolski.pl
   Biografia i filmografia na filmweb.pl


   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Michał Rosa (ur. 27 września 1963 w Zabrzu) - polski reżyser i scenarzysta. Absolwent Wydziału Architektury na Politechnice Śląskiej w Gliwicach oraz reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.

   Filmografia na filmpolski.pl


   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Sławomir Idziak (ur. 25 stycznia 1945 w Katowicach) - polski operator, reżyser, scenarzysta filmowy.

   Po ukończeniu wydziału operatorskiego łódzkiej filmówki współpracował z polskimi filmowcami takimi jak Krzysztof Kieślowski, Jerzy Kawalerowicz, Andrzej Wajda czy Krzysztof Zanussi. Realizował filmy w wielu krajach świata, a w latach 90. zaczął pracować w Stanach Zjednoczonych.

   W 2002 roku był nominowany do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej za zdjęcia do filmu Helikopter w ogniu.

   1 marca 2009 w katowickim kinoteatrze Rialto odbył się benefis Sławomira Idziaka, rejestrowany przez TVP Katowice. Uroczystość poprowadził Maciej Orłoś, a wystąpili na niej m.in. studenci Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.

   Filmografia i biografia na filmweb.pl
   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Willy Fritsch (27 January 1901 - 13 July 1973) was a popular leading man in German silent motion-pictures, and the father of actor Thomas Fritsch.

   Born Wilhelm Egon Fritz Fritsch in Kattowitz in German Silesia, in 1912 he moved with his family to Berlin, where he planned to become a mechanic. In 1919 he debuted with a small role at prestigious Max Reinhardt Denkmal theatre, and made his feature debut in films as a supporting player in 1921's Miss Venus. Fritsch remained a popular juvenile figure in films and the theater, but his real success came after being paired with Lilian Harvey in 1928, and they appeared regularly together in movies released every year thereafter until 1937. He managed to survive the Hitler era without any loss of prestige, and continued to appear on stage and in films until the early 1960s; his final film was 1964's I Learned It From Father

   Biografia i filmografia na angielskiej wikipedii
   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Hanna Schygulla (ur. 25 grudnia 1943 w Chorzowie Starym) - niemiecka (niemieckojęzyczna - przypis) aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna.

   Urodziła się w typowej górnośląskiej rodzinie Josefa Franza (Józefa Franciszka) i Antony Ursuli (Antoniny Urszuli) Schygulla z domu Mzyk, od wielu lat mieszkającej w Chorzowie Starym. Ojciec zajmował się handlem drewnem. 13 lutego 1944 roku została ochrzczona w starochorzowskim kościele pod wezwaniem Marii Magdaleny. W 1945 (inne źródła: 1946) wyjechała, bądź też została wysiedlona wraz z matką do Monachium. Około 1948, po powrocie z niewoli, dołączył do nich ojciec.

   W monachijskim Luisengymnasium uzyskała maturę, następnie przez kilka lat pracowała jako au pair w Paryżu. W 1964 rozpoczęła studia (germanistyka i romanistyka) w Monachium. Uczyła się również aktorstwa. Na przełomie 1966 i 1967 roku spotkała Rainera Wernera Fassbindera - reżysera, enfant terrible kina niemieckiego. Przez wiele lat znajdowała się (obok m.in. Irm Hermann) w ścisłym trzonie jego grupy aktorskiej, brała udział w tworzeniu Antyteatru, wystąpiła w wielu wyreżyserowanych przez niego filmach. Po śmierci Fassbindera grała z powodzeniem w produkcjach włoskich, francuskich i amerykańskich. Od 1981 mieszka w Paryżu.

   Jest aktorką śpiewającą - w 1999 roku ukazał się jej album "Hanna Schygulla chante/singt" z piosenkami skomponowanymi przez Jeana-Marie Senia do tekstów m.in. Fassbindera, Kurta Tucholsky'ego i Ericha Müchsama.

   W listopadzie 1998 roku wystąpiła z recitalem w chorzowskim Teatrze Rozrywki oraz odwiedziła dom przy Schlageterstrasse 3b (obecnie Kasprowicza), w którym się urodziła.


   Biografia i filmografia na wikipedii


   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Bogumił Kobiela (ur. 31 maja 1931 w Katowicach, zm. 10 lipca 1969 w Gdańsku) – polski aktor teatralny i filmowy.

   Absolwent PWST w Krakowie. Aktor Teatru Wybrzeże w Gdańsku (1953–1955 i 1958–1960), teatrzyku studenckiego Bim-Bom wraz ze Zbigniewem Cybulskim (1955–1958), Teatru Ateneum w Warszawie (1960–1963), kabaretów Dudek i Wagabunda (1963–1966), Teatru Komedia (1966–1969). Często występował w Telewizji Polskiej w programach estradowych, satyrycznych, a także w Teatrze Telewizji.

   Popularność zyskał grając w filmach najwybitniejszych polskich reżyserów, m.in. Munka i Wajdy, tworząc role tragikomiczne, oddające złożoność sytuacji, w jakiej znalazła się jednostka pośród wydarzeń historycznych XX wieku w Polsce. Zapamiętany głównie z roli Jana Piszczyka w Zezowatym szczęściu Munka.

   2 lipca 1969 w Buszkowie pod Koronowem uległ wypadkowi (poślizg), prowadząc biały samochód marki BMW 1600. Aktor doznał pęknięcia śledziony oraz krwotoku wewnętrznego[1]. Zmarł 8 dni później, w gdańskiej klinice, po dwóch operacjach i blisko godzinnej reanimacji. Został pochowany w swojej rodzinnej miejscowości, w Tenczynku pod Krakowem.

   Jego życie przedstawia książka Macieja Szczawińskiego Zezowate Szczęście, wydana w 1996 w Katowicach przez Towarzystwo Zachęty Kultury.

   14 maja 1999 na ul. Piotrkowskiej w Łodzi odsłonięto jego gwiazdę w Alei Gwiazd (w okolicach Hotelu Grand).

   Biografia i filmografia na wikipedii


   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Zbigniew Hubert Cybulski (ur. 3 listopada 1927 w Kniażach k. Stanisławowa, zm. 8 stycznia 1967 we Wrocławiu) – polski aktor teatralny i filmowy.

   Absolwent gimnazjum im. Jędrzeja Śniadeckiego (obecnie I Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego) w Dzierżoniowie (1947) oraz PWST w Krakowie (1953). Debiut w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (1953-1955, 1958-1960) w sztuce Intryga i miłość Friedricha Schillera. Współzałożyciel wraz z Bogumiłem Kobielą i dyrektor artystyczny teatrzyku studenckiego Bim-Bom w Gdańsku (1954-1960), eksperymentalnego Teatru Rozmów w Sopocie, gdzie grał i reżyserował. Aktor Kabaretu Wagabunda w Warszawie (1960), Teatru Ateneum w Warszawie (1960-1963), gdzie z powodzeniem grał m.in. w sztukach Kapelusz pełen deszczu, Dwoje na huśtawce, Pierwszy dzień wolności. Występował w spektaklach Teatru Telewizji, m.in. Murowane alibi Coliba Robertsona, reż. Janusza Morgensterna, Podwórko Andrzeja Jarockiego, Romans prowincjonalny Kornela Filipowicza czy Zatrzaśnij ostatnie drzwi wg Trumana Capote'a.

   Prowadził nonkonformistyczne życie na krawędzi, na jakie tylko pozwalały polskie realia tamtych lat. Ubierał się zazwyczaj w obcisłe skóry i modnie zaczesywał włosy. Sprawiał wrażenie osoby szalonej, łamiącej wszelkie konwenanse, aczkolwiek zawsze bardzo eleganckiej. Wydawał się gdzieś śpieszyć i nie zwracał uwagi na nic, co go nie interesowało, m.in. nigdy nie wsiadał do pociągu, lecz zawsze czekał do ostatniej chwili, by wskoczyć w biegu. Mimo takiego "młodocianego szaleństwa" twierdzono, iż wszystko, z czym miał do czynienia, nabierało swoistego wdzięku. Ta postawa przypominała bardzo postawę amerykańskiego aktora i amanta Jamesa Deana, uważanego za kreatora wizerunku "buntownika bez powodu", "żyjącego na krawędzi". Taki sposób życia, czerpany ze wzorców zachodnich i kariera uczyniły go "polskim Jamesem Deanem".

   Wracając z planu zdjęciowego filmu Morderca zostawia ślad, Cybulski doznał ciężkich obrażeń ciała, wpadając pod koła warszawskiego ekspresu, do którego usilnie próbował wskoczyć z 3. peronu wrocławskiego dworca kolejowego (dziś w tym miejscu znajduje się tablica pamiątkowa, którą odsłonił Andrzej Wajda 8 stycznia 1997). Aktor prawdopodobnie był wtedy pod wpływem alkoholu. Zmarł w szpitalu, po trwającej godzinę walce o życie. Pochowany na cmentarzu katolickim przy ul. Henryka Sienkiewicza w centrum Katowic.

   Wyrazistość kreowanych postaci, charakterystyczny ubiór i gra, a także przedwczesna śmierć przyczyniły się do powstania wokół jego osoby pewnej legendy, mitu, nadając mu rangę postaci kultowej w polskim kinie powojennym. Formą filmowego hołdu, pożegnania i rozliczenia z mitem Zbigniewa Cybulskiego był obraz Wszystko na sprzedaż w reżyserii Andrzeja Wajdy.

   Uhonorowany pośmiertnie (1996) Super Złotą Kaczką magazynu Film dla najlepszego aktora w historii polskiego kina, a w zorganizowanym przez tygodnik Polityka konkursie na najwybitniejszego aktora przypadło mu 4 miejsce. Jego imieniem został nazwany dzierżoniowski kinoteatr.

   Zbigniew Cybulski był ciotecznym bratem generała Wojciecha Jaruzelskiego, matka aktora nosiła nazwisko rodowe Jaruzelska


   Biografia i filmografia na Wikipedii
   popiersie Cybulskiego w Katowicach   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Wojciech Sarnowicz - Reżyser filmów dokumentalnych. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego (1966).

   * 1943. 01. 24 - Data urodzenia (Katowice)
   * 1974 - Wykształcenie - rok ukończenia studiów (Zaoczne Wyższe Studium Zawodowe Realizacji Telewizyjnej Programów Dziennikarskich PWSFTviT w Łodzi; dyplom 1975)


   Filmografia na stronach filmpolski.pl


   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Właściwie: Aleksandra Wąsik. Aktorka teatrów krakowskich (Miejskie Teatry Dramatyczne; 1946-49) i warszawskich (Współczesny; 1949-56, 1959-61, Ateneum 1956-59, 1961-89). W swym dorobku ma też wybitną rolę w dubbingu - użyczyła swego głosu Glendzie Jackson w serialu o Elżbiecie, królowej Anglii. W latach 1973-89 wykładała w warszawskiej PWST, była członkiem Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego. Odznaczona m. in. Sztandarem Pracy II klasy, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

   Filmografia na stronach filmpolski.pl
   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Henryk Bista (ur. 12 marca 1934 w Rudzie Śląskiej Kochłowicach zm. 8 października 1997 w Warszawie) – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, pedagog.

   Kreował prawie 100 ról filmowych i około 150 ról teatralnych. Na srebrnym ekranie zadebiutował w 1968 w filmie "Ostatni po Bogu". Występy teatralne zapoczątkował w 1958 na deskach Teatru Wybrzeże w Gdańsku (1958–1959, następnie przeszedł do Teatru Ateneum w Warszawie (1959–1960). Lata 1960–1962 to okres występów Henryka Bisty w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie. W 1962 powrócił do występów w Gdańsku w teatrze, w którym debiutował i z krótką przerwą w latach 1977–1978 (okres występów w Teatrze na Woli w Warszawie) pozostał tam do 1992. Działał jako pedagog w Studiach Aktorskich Teatru Wybrzeże w Gdańsku oraz Teatru Muzycznego w Gdyni.

   Zmarł 8 października 1997 w Warszawie po długiej chorobie. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Aktualnie – po ekshumacji i przeniesieniu, jego grób znajduje się na cmentarzu przy ul. Fryderyka Chopina, we Włocławku. Spoczywa tam razem z żoną.


   Filmografia na wikipedii


   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Franciszek Pieczka (ur. 18 stycznia 1928 w Godowie, powiat wodzisławski) – polski aktor teatralny i filmowy.

   Absolwent PWST w Warszawie (1954). Debiutował w teatrze w Jeleniej Górze. Aktor Teatru Powszechnego w Warszawie.


   Filmografia na Wikipedii


   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Olgierd Łukaszewicz (ur. 7 września 1946 w Chorzowie) – polski aktor teatralny i filmowy.

   Absolwent VII Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach. W 1968 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie.

   Występował w Teatrze Rozmaitości w Krakowie (1968–1970), a następnie przeniósł się do Warszawy. Związany z warszawskimi teatrami: Dramatycznym (1970–1973), Współczesnym (1973–1974), Powszechnym (1974–1986) i Studio (1986–1997).

   W 1988 wyjechał do Wiednia. Na niemieckojęzycznych scenach występował nieprzerwanie osiem lat, m.in. dwa sezony był etatowym aktorem Teatru Miejskiego w Bonn. Po powrocie do kraju został aktorem Teatru Narodowego (1997–2001), a w 2000 wrócił na deski Teatru Współczesnego. Od 2003 jest w zespole Teatru Polskiego.

   W 1997 podczas Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odcisnął dłoń na Promenadzie Gwiazd.

   Był pomysłodawcą i inicjatorem kilku niecodziennych akcji aktorów warszawskich scen. W Dzień Wszystkich Świętych 1999 przed Teatrem Narodowym odbył się "Namiot Przymierza" będący happeningiem-posłaniem aktorów polskich poświęconym pamięci Żydów oraz w 2000 "Sybir – ostatnie pożegnanie" – hołd złożony zesłańcom. Był inspiratorem "Nocy pielgrzyma" – misterium teatralnego ku czci Juliusza Słowackiego, które odbyło się 29 września 2001 z okazji odsłonięcia pomnika poety na Placu Bankowym w Warszawie.

   Artystą być to rodzaj powołania. Jak istnieje etos inteligenta niosącego kaganek oświaty, tak istnieje etos artysty, który dzieli się z widownią tym, co przeżywa, dzieli się zagadką bytu, miłości, ciekawością innego człowieka. Artystą się bywa. Kiedy uda się dotknąć najistotniejszych problemów, filozoficznego skrótu, jakiegoś wyrazu, przenikającego do kości.


   W latach 2002–2005 był prezesem Związku Artystów Scen Polskich. W 2005 był członkiem Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich.

   Ma brata bliźniaka – Jerzego, który jest operatorem filmowym i reżyserem.


   Filmografia na filmweb.pl


   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Jerzy Cnota urodził się 17 października 1942 roku w Jastrzębiu Zdroju. Ukończył III LO im. Stefana Batorego w Chorzowie, filologię rosyjską w Krakowie, a następnie w 1972 roku eksternistycznie Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. W Krakowie występował w teatrze studenckim 38, gdzie grano Ionesco i Becketta i Ionesco. Przez trzy lata występował w Piwnicy pod Baranami. W swoim dorobku ma... ponad 60 ról filmowych i serialowych. Jego pasją jest sport (był piłkarzem i lekkoatletą) oraz motocykle. W wyborach samorządowych w 2002 roku kandydował do sejmiku województwa śląskiego z ramienia Antyklerykalnej Polski.


   Filmografia na filmweb.pl

   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
  • Jolanta Fraszyńska (ur. 14 grudnia 1968 w Mysłowicach) – polska aktorka filmowa i teatralna.

   Dzieciństwo spędziła w Mysłowicach. Od szóstego roku życia występowała w zespole wokalno-tanecznym w domu kultury WSS "Społem", później działała w kościelnej Oazie. Do wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej dostała się po ukończeniu Studium Wychowania Przedszkolnego[1]. W 1990 ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną we Wrocławiu. W latach 1991-98 pracowała w Teatrze Polskim we Wrocławiu. W 1998 przeniosła się do Teatru Dramatycznego w Warszawie. Zagrała w dwudziestu pięciu spektaklach Teatru Telewizji[2].

   Na dużym ekranie zadebiutowała w roku 1991 rolą Ani w In flagranti Wojciecha Biedronia.

   Od 6 września 2008 występowała w w programie Jak Oni śpiewają, 28 września 2008 z powodów zdrowotnych zrezygnowała z udziału w show, zajęła tym samym 13 miejsce.

   Biografia i filmografia na filmweb.pl

   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia

  • Zebrali się tu aktorzy, aktorki, filmowcy, kompozytorzy, rzeźbiarze, fotograficy, konstruktorzy, ludzie przemysłu.

   Zostali jeszcze malarze, ludzie sztuki, pisarze, współczesne zespoły muzyczne. Tych ostatnich jest kilkanaście, dlatego najprawdopodobniej wypiszę listę zbiorczą. (następnym razem)

   Ten wątek jest kontynuacją i zachętą do zerknięcia na poniżej linkowany profil na myspace - jest szczególnie bogaty w muzyczne odkrycia.   Czekam, aż ktoś się przyczepi tego, że przy kilku nazwiskach w biografiach występuje przymiotnik "polski". Przypominam o Litwinie Piłsudskim, Niemcu Mikołaju Koperniku, Białorusinach: Stanisławie Moniuszce i Tadeuszu Kościuszce.

   --
   Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

   Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
przejdź do: 1-100 101-122
(101-122)

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.