Dodaj do ulubionych

wybitni Ślązacy

30.09.10, 11:05

Artykuł nt. wybitnych gliwiczan zainspirował mnie do stworzenia wątku: wybitni Ślązacy.

Wypiszmy ich w tym wątku.

Pisząc Ślązacy mam na myśli osoby, które się na Śląsku urodziły, jak i osoby, które na Śląsk przybyły, zamieszkały na Śląsku, wiele zrobiły dla Śląska (np. pochodzący ze Szkocji John Baildon) i świata (np. nobliści). Osoby, które związały się z regionem ze względu na jego bogactwo, urodę, wielokulturowość, otwartość na różne kultury - dzięki temu stali się również po części Ślązakami.

Imię, nazwisko, krotka biografia, osiągnięcia, nagrody.

Jako inspiracja - artykuł nt. wybitnych gliwiczan:

Wybitni gliwiczanie
Damian Recław
2006-11-02, ostatnia aktualizacja 2006-11-02 11:49
Jak każde wielkie miasto w Gliwicach urodziło się lub z miastem było związanych wiele wybitnych osobowości, reprezentujących różne dziedziny życia społecznego, kulturalnego, gospodarczego i politycznego. Przytoczenie biografii i dokonań każdego z nich nie jest możliwe, ograniczymy się więc do krótkiego omówienia wybranych postaci.

ciąg dalszy

(John Baildon, Horst Bienek, Wolfgang Bittner, Wilhelm Berrmann, Wilhelm von Blandowski, Jerzy Buzek, Oscar Caro , Eugen Goldstein, Johann Friedrich Holtzhausen, Wilhelm Hegenscheidt, Salomon Huldschinsky, Teodor Erdmann Kalide, August Kiss, Artur Kochmann, Julian Kornhauser, Jerzy Lewczyński, Włodzimierz Lubański, Gustaw Neumann, Wojciech Pszoniak, Tadeusz Różewicz, Zofia Rydet, Marcin Strzoda, Artur Schiller, Wincenty Spaltenstein, Artur Silbergleit, Oscar Troplowitz, Stanisław Sojka, Richard Wetz, Theophil Woschek, Adam Zagajewski, Jerzy Ziętek)


--
Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
Edytor zaawansowany
 • herbjelita 30.09.10, 15:17
  Zglaszam sw. Hiacenta - sw. Jacka z Kamienia w Opolskim rodem Odrowazow.
  Krotka historie na ten temat wkrotce.
 • herbjelita 30.09.10, 15:51
  O sw. Jacku - sw. Hiacencie:
  www.mbkp.info/swieci/jacek.html
 • herbjelita 30.09.10, 20:00
  Nie żebyście myśleli, że jo taki pobożny, ale jo ida wedłóg rocznika:
  Sw. Jadwiga Sląsko
  www.dziekanowice.pl/index,159,174.html
 • bokertov1947 30.09.10, 20:29
  Piernika - a czamu to same swjynte?!
  Jakigos partyjoka tam niy mocie??
  Pyrsk!
 • herbjelita 30.09.10, 20:46
  Mikołaj Kopernik ojciec, pochodzi ze ślonskiej Nysy:
  Mikołaj Kopernik
  Polak, czy Niemiec ?

  Moje argumenty niemiec (z dzisiejszego punktu widzenia) bo :

  - jego matka, Barbara Watzenrode byla niemka
  - kwestia narodowosci jego ojca jest sporna, pochodzil z krakowa ktore zamieszkiwali tak i polacy jak i niemcy. Przypominam, ze jego nazwisko brzmialo nie Kopernik, a Coppernic (spolszczona nazwa zostala ustanowiona wiele lat pozniej przez polakow). Ojciec jego (wg angielskiej wikipedii) handlował miedzia, byc moze stad nazwisko (z niemieckiego miedź - Kopfer, w dolnoniemieckim miedz znaczyla Copper - do dzis znczy to samo w jezyku angielskim)
  - wszystkie listy pisal w jezyku niemieckim, nie ma dowodow ze znal jezyk polski
  - urodzil sie w Prusach Królewskich (do tego terenu nalezal rowniez Torun), prowincji Krolestwa Polskiego

  Skoro te rzeczy sa oczywiste (nic nie manipulowalem, jedynie wprowadzilem swoje rozwazania), to jakim cudem w 2003 roku senat uznal go jednoznacznie za wybitnego POLSKIEGO uczonego
 • bartoszcze 01.10.10, 10:27
  Starzik, a wiycie, że to jest niy na tymat?
  Spór o Kopernika jest znany i można mu wiele czasu poświęcić (i tyleż już na forum nań poświęcono), ale ten wątek miał być poświęcony jednak wybitnym Ślązakom, a śląskość Nicolausa Koppernigka jest jednak co najwyżej "po przodkach".

  --
  weiss, rot, gelb, blau
  SOS dla lasów tropikalnych
  Stalinogród, Oberschlesien ; Zapiski kiepsko uczesane
 • pieronski_hanys 01.10.10, 10:47
  Tu się muszę z Tobą zgodzić bartoszcze. Kopernik może egzystować jako wątek poboczny dyskusji jako "pochodzący ze Śląska (jego rodzina)", ale nie jak Ślązak, który działał na Śląsku.

  Wrócę do tego wątku, bo przykładów jest mnóstwo, ale na razie liczę na Wasz udział. Nie wykluczam w tej wyliczance osób, które narodowościowo są związane z Polską, ale zrobiły dla Śląska wiele i w pewnym sensie poczuły się ze Śląskiem związane, poczuły się Ślązakami.


  --
  Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

  Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
 • per333 04.10.10, 23:42
  No wlasnie, ale czy Kopernik nie jest takim samym Polakiem, jak niektorzy z wymienionych byli Slazakami?
  Przeciez idealnie pasuje do przedstawionych kryteriow. Od urodzenia do smierci byl lojalnym poddanym polskich krolow. Jako taki byl polskim uczonym, polskim dyplomata, polskim dowodca wojskowym. Jego pochodzenie niemieckie jest nie do zakwestionowania, tak samo jak nie kwestionujemy zydowskiego pochodzenia Juliana Tuwima. Czy jednak nie mozna o Tuwimie powiedziec, ze byl Polakiem?
  O ile wiem Tuwim za Polaka uwazal sie rowniez, wiec sprawe tutaj mamy jasna. W przypadku Kopernika wiemy, ze zaangazowal sie w polityke w Krolestwie Polskim i do smierci sluzyl interesom tego panstwa. Byl zagorzalym zwolennikiem zwierzchnosci polskiej nad Pomorzem Gdanskim i Warmia, a wobec swiata zewnetrznego uchodzil za reprezentanta Polski.

  Hereblita przepisal z wikipedii wylacznie te argumenty, ktore pasuja do jego tezy, a przeciez tuz obok, w tej samej wikipedii, przedstawione sa wyraznie argumenty drugiej strony, ktore przeciez nie sa bezzasadne.
 • pieronski_hanys 05.10.10, 13:57
  To kwestia przyjętych kryteriów. Wg mnie każdy, kto wniósł cokolwiek do kultury danego regionu czy kraju i wszedł w poważne relacje z władzami administracyjnymi czy edukacyjnymi (uczelnie wyższe) czy miejscową ludnością - poprzez stowarzyszenia, działalność artystyczną lub nieformalnie - może być nazywany obywatelem danego kraju, regionu czy państwa, osobą dla tego regionu zasłużoną.

  Jeśli ktoś deprecjonuje polskość Kopernika musi się liczyć z tym, że w spisie zasłużonych Ślązaków zabraknie urodzonego we Lwowie Wojciecha Kilara. Ja kieruję się zasadami wspomnianymi powyżej.

  Czy Kopernik był Polakiem? Nie to jest tematem tego wątku, nie widzę potrzeby, by wprowadzać postać Kopernika do spisu wybitnych Ślązaków. Proponuję zakończyć ten wątek.  Ps. wcześniej się pomyliłem, chodziło mi oczywiście o pochodzenie polsko-niemieckie.

  --
  Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

  Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
 • per333 06.10.10, 06:24
  Mysle jednak, ze analogia z Kopernikiem jest trafna dla tego watku i odnoszaca sie do Twoich kryteriow. Kopernik nie jest Kilarem w tym sensie, ze nie urodzil sie poza Polską. Jego zwiazki z Polska, kulturowe, naukowe i polityczne, byly w zasadzie totalne. Malo ktory z przedstawionych przez Ciebie "Slazakow" moze sie poszczycic takimi zwiazkami ze Slaskiem jak analogicznie Kopernik z Polska.
 • per333 06.10.10, 06:31
  Jezeli Twoje intencje nie sa zaklocone jakimis antypolskimi uprzedzeniami, to te analogie powinienes docenic ;)

  Gdybys znalazl np jakiegos nobliste, ktory urodzil sie na Slasku, ksztalcil na Slasku, pracowal na Slasku, cale zycie spedzil na Slasku, zaangazowal politycznie w sprawy Slaska, walczyl dla Slaska, w koncu umarl na Slasku, to nie mialbys raczej watpliwosci czy nazwac go "Slazakiem" czy tez nie. Twoja lista wyraznie na to wskazuje.


 • pieronski_hanys 06.10.10, 08:30
  Wiesz, albo traktujemy Kilara jako Ślązaka i Kopernika jako Polaka, albo Kilara nieŚlązaka i Kopernika jako niePolaka.

  Kilar - trzymajmy się tej postaci - uczył się i innych muzyki w Katowicach, czyli bez wątpienia na Górnym Śląsku.

  Pozostałe wymienione postacie również urodziły się na Śląsku (Chorzów, Opole, Wrocław, Gliwice itd.) albo przyjechały na Śląsk i tu spędziły większość swojego życia i znacząco wpłynęły na Śląsk (np. John Baildon, Carl Maria von Weber).

  Jedynie o ok. 2-5% stąd to "dyskusyjni Ślązacy". Zdecydowana większość to osoby urodzone na Śląsku, mieszkające tu długi czas, działające w śląskim przemyśle, muzyce, literaturze, kulturze, architekturze, rzeźbie itd.

  I radzę się dwa razy zastanowić, zanim zanegujesz wymienionych poniżej Ślązaków. Pogadamy wtedy o Białorusinach Moniuszce, Kościuszce i Piłsudskim (lub Litwinie), Litwinie Mickiewiczu czy wspomnianym Niemcu Koperniku.

  Ciekawa dyskusja na ten temat

  --
  Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

  Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
 • citizenpoland 06.10.10, 11:33
  Ale nic nie wiemy kim się te osoby czuły. Sam słyszałem jak wymieniony tutaj (urodzony w Żorach), Stanisław Sojka określał siebie jako Zagłębiaka...
 • arnold7 06.10.10, 12:31

  citizenpoland napisał:

  Sam słyszałem jak wymieniony tutaj (u
  > rodzony w Żorach), Stanisław Sojka określał siebie jako Zagłębiaka...

  Slyszec rozne rzeczy mozna, jakis link mozna prosic?

  Ja mam takie cos:

  – Chciałem zapytać o Żory. Urodził się pan w tym mieście.
  – Byłem niedawno w Żorach. W drodze z Pszowa i Wodzisławia Śląskiego, innych śląskich miast, w których występowałem. Spacerowałem po tym mieście. Żory pięknieją. To jest miasteczko, w którym się urodziłem, owszem. Moi rodzice mieszkali już w Gliwicach. Dziadkowie pochodzą natomiast z podpszczyńskich wsi. Żory to bliski mi region, moja mała ojczyzna.

  – Czy są osoby, do których pan jeszcze wraca w tym mieście?
  – W Żorach mieszkają moja kuzynka i ciocia. W okolicy, pod Pszczyną i Gliwicami, żyją inni moi krewni.

  www.wiadomosci24.pl/artykul/stanislaw_sojka_stuhr_sparodiowal_mnie_genialnie_14496.html
 • pieronski_hanys 06.10.10, 21:58
  Poza tym zaznaczyłem na samym początku: wymieniam tutaj Ślązaków narodowości śląskiej, niemieckiej, czeskiej, polskiej i żydowskiej. Oni wszyscy byli Ślązakami, na tym polega ta wielokrotnie powtarzana wielokulturowość Śląska, mozaika kulturowa: różni ludzie pochodzący z różnych krajów się tu osiedlali i osiedlają i działają na rzecz Śląska. Ktoś, kto urodził się w śląskim mieście i odniósł sukces światowy jest bez wątpienia Ślązakiem, ktoś, kto przyjechał na Śląsk i działał tu kilkanaście lub kilkadziesiąt lat zaczął identyfikować się z tym regionem i krajem i poczuł się Ślązakiem.

  Gdybyśmy te same ścisłe kryteria zastosowali do Polski z listy "wybitnych Polaków" wypadło by sporo nazwisk. Do powyższej listy dodałbym choćby Curie-Skłodowską, która karierę zrobiła we Francji. Jej śląskim odpowiednikiem jest urodzony w Opolu malarz Friedirch Kuhnert. Jego obrazy na świecie są sprzedawane w Londynie i Nowym Jorku, a ich ceny dochodzą do 104000 euro.


  --
  Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

  Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
 • pieronski_hanys 06.10.10, 22:14
  z tego samego wywiadu"

  – Zbliżają się święta. Jak wyglądają one w pańskim domu?
  – Gram, śpiewam kolędy, odpoczywam. Na stole są tradycyjne potrawy ze śląskimi akcentami. Są makówki. Na Mazowszu godnie reprezentuję Śląsk jako makówkarz.  --
  Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

  Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
 • citizenpoland 08.10.10, 21:38
  To, albo pan Sójka, ma rozdwojenie jaźni, albo nie bardzo przejmuje się historią, bo sam widziałem program kulinarny w którym na pytanie prowadzącego, czy dana potrawa ma charakter śląski pan Sójka go poprawił i powiedział "dąbrowski", a chodziło o jakąś potrawę którą wyśmienicie zawsze przygotowywała jego matka... o.k. na podstawie wywiadu przyznaje Sójka jest Polakiem ze śląskimi konotacjami.
 • arnold7 08.10.10, 22:04
  citizenpoland napisał:

  > To, albo pan Sójka, ma rozdwojenie jaźni, albo nie bardzo przejmuje się histor
  > ią, bo sam widziałem program kulinarny w którym na pytanie prowadzącego, czy da
  > na potrawa ma charakter śląski pan Sójka go poprawił i powiedział "dąbrowski",
  > a chodziło o jakąś potrawę którą wyśmienicie zawsze przygotowywała jego matka..
  > . o.k. na podstawie wywiadu przyznaje Sójka jest Polakiem ze śląskimi konotacja
  > mi.

  Ma pan problem z klawiatura, czy celowo to robi?


 • citizenpoland 11.10.10, 01:13
  Ja tylko odkrywam prawdę historyczną, denerwuje pana to ?
 • pieronski_hanys 11.10.10, 09:10
  Jaką niby prawdę historyczną? Że Stanisław Sojka uważa się za Polaka narodowo, a za Ślązaka etnicznie? I to ma być ta "prawda historyczna"?

  To jest nic i nie zmienia to faktu, że Stanisław Sojka jest wybitnym Ślązakiem. Znowu wracamy do tematu 'wybitnych Polaków': Litwina/Białorusina Piłsudskiego, Białorusinów: Moniuszce i Kościuszce, Niemca Kopernika, Litwina Mickiewicza czy mieszkającej większość życia we Francji Curie-Skłodowskiej. Stosuj te same kryteria do wymienionych w tym wątku osób i nie będziesz mieć wątpliwości, że to Ślązacy - albo importowani i zamieszkali na Śląsku, związani z śląskim rządem, uczelniami, ośrodkami (Carl Maria von Weber - kierownik muzyczny opery we Wrocławiu, a w latach 1807-1813 działający na dworze księcia Eugeniusza Wirtemberskiego w miejscowości Pokój na Górnym Śląsku, a w Polsce Kopernik, Piłsudski czy Mickiewicz) lub urodzeni na Śląsku, ale po pewnym czasie mieszkający poza Śląskiem (Stanisław Sojka, ceniony na całym świecie malarz Kuhnert, a w Polsce np. Curie-Skłodowska).

  Jak piszę niżej - pojęcie narodowości śląskiej wśród osób niezaznajomionych z tematem, a taką osobą jest zajmujący się raczej sztuką i muzyka, niż historią i etnologią artysta Sojka, nie jest rozpowszechnione i - błędnie - kojarzone z separatyzmem. Moim zdaniem, każdy, kto uczestniczyłby w dyskusji na ten temat i poznał fakty - m. in. fakty nt. wybitnych Ślązaków i życia oraz struktury politycznej Śląska na przestrzeni dziejów - przyznałby rację, że narodowość śląska to fakt.


  --
  Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

  Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
 • pieronski_hanys 10.10.10, 13:55
  citizenpoland napisał: Sójka jest Polakiem ze śląskimi konotacjami

  albo Ślązakiem z polskimi konotacjami. Albo Marsjaninem z ziemskimi.

  Na podstawie jednego wywiadu określasz identyfikację narodową czy etniczną?

  Domyślam się, że uważa siebie za Polaka i Ślązaka, choć pojęcie narodowości śląskiej jest mu obce. To sprawy, którymi zajmują się osoby zainteresowane historią i kulturą Śląska. Ludzi niezainteresowanych tematem niespecjalnie to obchodzi, tym bardziej, że odchodzi się od ścisłych identyfikacji etnicznych czy narodowych, wszystko się miesza.

  Po pierwsze: jeden Sojka wiosny nie czyni - i potraktuj to jako żart.
  Po drugie - pisałem, że w tej liście będę uwzględniał Ślązaków każdej identyfikacji narodowej, polskiej też (przypominam o wybitnych Polakach niekoniecznie polskiego pochodzenia lub niekoniecznie odnoszących sukcesy w Polsce: Mickiewiczu, Piłsudskim, Moniuszce, Koperniku, Curie-Skłodowskiej i innych)


  --
  Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

  Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
 • rico-chorzow 09.10.10, 09:09
  bartoszcze napisał:

  > Starzik, a wiycie, że to jest niy na tymat?
  > Spór o Kopernika jest znany i można mu wiele czasu poświęcić (i tyleż już na fo
  > rum nań poświęcono), ale ten wątek miał być poświęcony jednak wybitnym Ślązakom
  > , a śląskość Nicolausa Koppernigka jest jednak co najwyżej "po przodkach".

  Racja,on był przecież - polskim uczonym - nie po przodkach,..................... i wiesz co Cię czeka hehehehe
  --
  bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif

  www.youtube.com/watch?v=P49cwU4g8qM
 • pieronski_hanys 05.10.10, 11:36
  John Baildon (1772-1846)

  Pochodził ze Szkocji, ale większość życia spędził na Górnym Śląsku, sprowadzony tutaj w 1793 r. przez W. Redena. Mimo młodego wieku powierzono mu stanowisko głównego doradcy technicznego przy budowie Królewskiej Odlewni Żelaza w Gliwicach. Jego dziełem było zaprojektowanie, zbudowanie i uruchomienie w 1796 r. w Gliwicach pierwszego na kontynencie europejskim wielkiego pieca opalanego koksem.

  John Baildon (1772-1846)

  Źródło


  --
  Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

  Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
 • pieronski_hanys 05.10.10, 11:37
  Horst Bienek (1930-1990)

  Najwybitniejszy prozaik, poeta i publicysta niemiecki, pochodzący z Gliwic. Urodził się w dzielnicy biedy na Zatorzu, w 1945 r. udał się do Niemiec wschodnich, skąd został zesłany na Syberię. Po powrocie do końca życia mieszkał w RFN-ie. Autor wielu powieści rozgrywających się w Gliwicach, m.in. słynnej tetralogii gliwickiej. Największą sławę przyniosła mu wchodząca w jej skład powieść "Pierwsza Polka".

  Źródło  --
  Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

  Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
 • pieronski_hanys 05.10.10, 11:38
  Wolfgang Bittner (ur. 1941)

  Najbardziej znany obecnie niemiecki pisarzem pochodzącym z Gliwic - mieszkał w małej kamienicy przy ul. bł. Czesława. Ukończył studia prawnicze i uzyskał tytuł naukowy doktora, obecnie mieszka w Kolonii. Pierwszą książkę napisał dla przyjemności i opublikował w 1978 r. Do chwili obecnej opublikował ok. 40 książek, ale jest także autorem licznych esejów, słuchowisk i wierszy.

  Źródło


  --
  Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

  Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
 • pieronski_hanys 05.10.10, 11:38
  Wilhelm Berrmann (1810-1881)

  Był rówieśnikiem Wilhelma von Blandowskiego, a najpewniej także jego konkurentem jako fotograf portrecista. Jako wykształcony inżynier pracował w Hucie Gliwickiej i aktywnie działał w tutejszej gminie ewangelickiej. Obok dominującej fotografii portretowej ówczesnych mieszkańców Górnego Śląska jest także autorem szczególnie rzadkich fotografii przemysłowych i urbanistycznych.

  Źródło

  --
  Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

  Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
 • pieronski_hanys 05.10.10, 11:39
  Wilhelm von Blandowski (1822-1878)

  Był jednym z najwybitniejszych, jeżeli nie najwybitniejszym fotografem, jaki działał na Górnym Śląsku w II połowie XIX w. Początkowo kształcił się w kierunku górniczym, a nawet podjął pracę w kopalni Król w Chorzowie, ale szybko zainteresował się fotografią, która stała się jego drugim zawodem. W świecie znany jest jako ten, który pierwszy uwiecznił na zdjęciach przyrodę Australii. Po powrocie do Gliwic w 1860 r. założył tutaj zakład fotograficzny, uwieczniając na zdjęciach mieszczan górnośląskich.

  Źródło  --
  Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

  Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
 • pieronski_hanys 05.10.10, 11:40
  Jerzy Buzek (ur. 1940)

  Premier Polski w latach 1997-2001 z ramienia koalicji AWS-UW. Jego rząd wprowadził cztery reformy (emerytalna, zdrowia, administracji i oświaty), zmierzające do unowocześnienia kraju. Wieloletni profesor Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego, wybrany największą w kraju liczbą głosów.


  Źródło

  --
  Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

  Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
 • pieronski_hanys 05.10.10, 11:40
  Oscar Caro (1852-1931)

  Pochodził ze starożytnej rodziny żydowskiej osiadłej na Śląsku we Wrocławiu. Do Gliwic przybył w 1881 r. w celu nadzorowania należącej do rodziny Huty Hermina w Łabędach. Wkrótce ożenił się z Florą Lubowski, córką Salomona - właściciela firmy budowlanej. Wydarzenie to stało się głównym powodem zbudowania w 1885 r. dla nowożeńców okazałego domu, zwanego odtąd Willą Caro, od 1934 r. siedziby Muzeum w Gliwicach. W 1887 r. wraz z W. Hegenschaidtem założył koncern Oberschlesische Eisenindustrie (Obereisen).

  Źródło


  --
  Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

  Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
 • pieronski_hanys 05.10.10, 11:41
  Eugen Goldstein (1850-1931)

  Urodzony w Gliwicach fizyk, dzięki którego badaniom wynaleziono promienie katodowe, odkrył też, że niektóre z substancji emitują światło pod wpływem tych promieni. Odkrycie to znalazło zastosowanie m.in. w produkowanych do dzisiaj lampach kineskopowych.

  Źródło

  --
  Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

  Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
 • pieronski_hanys 05.10.10, 11:42
  Johann Friedrich Holtzhausen (1768-1827)

  Pochodził z południowego Harzu, ale osiadł na Górnym Śląsku, gdzie stał się najwybitniejszym konstruktorem maszyn parowych początków industrializacji. W 1806 r. otrzymał stanowisko głównego konstruktora maszyn parowych w Hucie Gliwickiej oraz funkcję inspektora maszynowego, nadzorującego budownictwo maszyn parowych na całym Śląsku.

  Źródło


  --
  Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

  Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
 • pieronski_hanys 05.10.10, 11:42
  Wilhelm Hegenscheidt (1823-1891)

  Na Górny Śląsk przybył w 1852 r. z Westfalii. Dzięki odziedziczonej fortunie zbudował w Gliwicach niewielki warsztat, produkujący drut na potrzeby przemysłu. Z biegiem czasu jego fabryczka tak się rozrosła, że w 1887 r. stała się podstawą założonego w Gliwicach wraz z Oscarem Caro przedsiębiorstwa Obereisen - jednego z największych koncernów hutniczych na Górnym Śląsku. Obejmował ono szereg zakładów przemysłu hutniczego na Górnym Śląsku, m.in. Huty: Julia w Bytomiu, Hermina w Gliwicach i Baildon w Katowicach.

  Źródło  --
  Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

  Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
 • pieronski_hanys 05.10.10, 11:43
  Salomon Huldschinsky (daty życia nieznane)

  Przedstawiciel jednego z wybitniejszych żydowskich rodów przemysłowych na Górnym Śląsku w II połowie XIX w. W 1858 r. założył w Gliwicach pierwszą w regionie wytwórnię rur Huldschinsky Werk (Zakłady Huldschinsky'ego), która z biegiem czasu przeistoczyła się w potężne przedsiębiorstwo. W 1905 r. spółka została wchłonięta przez kontrolowany przez Ballestremów koncern Oberbedarf. Huldschinsky znacząco przyczynił się do rozwoju Zatorza, m.in. zbudował osiedle domków jednorodzinnych dla robotników w 1894 r. i finansował budowę kościoła Świętej Rodziny przy ul. Chorzowskiej.

  Źródło  --
  Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

  Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
 • pieronski_hanys 05.10.10, 11:43
  Teodor Erdmann Kalide (1801-1863)

  Jeden z najwybitniejszych śląskich rzeźbiarzy i modelarzy, związany z Królewską Odlewnią Żelaza w Gliwicach. Autor wielu wybitnych rzeźb, uchodzących obecnie za klasykę sztuki, np. "Chłopca z łabędziem", "Dziewczyny z lirą", "Bachantki na panterze", ale także projektant i wykonawca pomnika hrabiego Redena dla Chorzowa, a zwłaszcza charakterystycznych rzeźb, przedstawiających "Lwa czuwającego" i "Lwa śpiącego".

  Źródło

  --
  Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

  Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
 • pieronski_hanys 05.10.10, 11:44
  August Kiss (1802-1865)

  Drugi po T. Kalide najwybitniejszy rzeźbiarz i modelarz związany z Królewską Odlewnią Żelaza w Gliwicach. Specjalizował się w przedstawianiu odlewów zwierząt. Autor wielu pomników dla głównych miast pruskich, m.in. Berlina, Poczdamu i Królewca. Do jego wybitnych osiągnięć należą następujące dzieła: pomnik "Fryderyk Wielki na koniu", "Św. Jerzy zabijający smoka" czy "Amazonka jadąca na koniu ze skaczącą panterą".

  Źródło


  --
  Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

  Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
 • pieronski_hanys 05.10.10, 11:45
  Artur Kochmann (1864-1942)

  Adwokat i notariusz pochodzenia żydowskiego, honorowy obywatel Gliwic. Wchodził w skład kierowniczych gremiów związku ludności żydowskiej w Niemczech, m.in. był posłem w Pruskim Narodowym Związku Gminy Żydowskiej. Uważany jest za ostatniego Żyda wywiezionego z Górnego Śląska do Auschwitz w końcu grudnia 1942 r.

  Źródło

  --
  Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

  Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
 • pieronski_hanys 05.10.10, 11:45
  Julian Kornhauser (ur. 1946 r.)

  Urodzony w Gliwicach poeta, prozaik, krytyk literacki, a także znawca i tłumacz literatury serbsko-chorwackiej. Od wielu lat mieszka i pracuje w Krakowie. Jest uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli poetyckiej Nowej Fali z lat 70. XX w. W poezji odznaczał się oryginalną, często surrealną wyobraźnią i bardzo szeroką paletą poetyckich środków i tematów. Debiut prozatorski poprzedził wydanym wraz z Adamem Zagajewskim programowym wydawnictwem pt. "Świat nieprzedstawiony". Wybrane dzieła: poezja - "Stan wyjątkowy", "Każdego następnego dnia", "Było minęło"; proza - "Stręczyciel idei", "Dom, sen i gry dziecięce".

  Źródło


  --
  Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

  Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
 • pieronski_hanys 05.10.10, 11:46
  Jerzy Lewczyński (ur. 1924 r.)

  Najwybitniejszy obecnie żyjący artysta fotografik związany z Gliwicami i jeden z najbardziej znaczących w powojennej fotografii polskiej. Zasłynął dzięki wprowadzonej w latach 50. XX w. "antyfotografii", a następnie szeregowi działań zwanych "archeologią fotografii". Jego dzieła fotograficzne starają się odkryć relacje pomiędzy wybranymi przedmiotami i w ten sposób stworzyć komentarz do codzienności i odkryć utrwaloną na modyfikowanych zdjęciach innych autorów zapomnianą przeszłość.

  Źródło  --
  Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

  Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
 • pieronski_hanys 05.10.10, 11:47
  Włodzimierz Lubański (ur. 1947 r.)

  Jeden z najwybitniejszych polskich sportowców i piłkarzy zaczynał karierę w Gliwicach Sośnicy. W oczach kibiców piłki nożnej zapisał się jako skuteczny napastnik, w 75 rozegranych meczach kadry narodowej strzelił 48 goli.

  Źródło  --
  Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

  Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
 • pieronski_hanys 05.10.10, 11:47
  Gustaw Neumann (daty życia nieznane)

  Pochodził z rodziny drukarzy osiadłych w Kamiennej Górze na Dolnym Śląsku. W 1826 r. przeniósł się na stałe do Gliwic, zakładając tutaj w 1828 r. najstarszy, najbardziej długowieczny i najważniejszy dziennik górnośląski "Der Oberschlesische Wanderer". Ukazywał się on bez przerwy do 1945 r. Jeden z jego potomków (Artur Neumann) zbudował przy ul. Rybnickiej na swoje potrzeby wspaniałą willę - obecnie siedzibę Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach.

  Źródło


  --
  Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

  Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
 • pieronski_hanys 05.10.10, 11:48
  Wojciech Pszoniak (ur. 1942 r.)

  Jedna z najciekawszych osobowości aktorskich w dziejach polskiego filmu i teatru. Międzynarodową sławę przyniosły mu role w filmach Andrzeja Wajdy. W okresie studiów występował w gliwickich teatrach studenckich.

  Źródło  --
  Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

  Upper Silesian Metropoly IN East Silesia
 • pieronski_hanys 05.10.10, 11:48
  Tadeusz Różewicz (ur. 1921 r.)

  Jeden z najwybitniejszych polskich poetów dramaturgów i prozaików. W Krakowie studiował historię sztuki, ale jej nie ukończył. W Gliwicach mieszkał w latach 1947-1968. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i mieszka we Wrocławiu. W utworach poetyckich podjął tematykę tragizmu samotnej jednostki wobec cywilizacji śmierci, obojętności i uniformizmu. W dramacie nawiązał do dokonań awangardy paryskiej, przy czym jego utwory mają charakter autobiograficzny. Doctor honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego w 2006 r. Wybrane dzieła: poezja - "Czerwona rękawiczka", "Równina", "Twarz", "Matka odchodzi"; dramaty - "Kartoteka", "Białe małżeństwo", "Pułapka".

  Źródło


  --
  Poznaj kulturę (muzyka, film, literatura, sztuka) Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego:

  Upper Silesian Metropoly IN East Silesia

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.