Dodaj do ulubionych

Slaskie zabytki i azjatycka dzicz

12.12.13, 11:30
Calkiem niedawno w tym samym duchu wypowiedzial sie pewien krakowski profesorek:

"... że zamek pochodzi w prawdzie z XVII w. lecz pozbawiony jest wszelkich walorów godnych ochrony za wyjątkiem sklepień krzyżowych i kolebkowych, pozbawiony jakichkolwiek tradycji związanych z polskością, a raczej stanowi element naporu niemczyzny i jej wrastania w prastare ziemie polskie.

Od długiego okresu czasu obiekt stanowi zawilgoconą ruderę, która do niczego nie nadaje się, a w szczególności na cele mieszkaniowe. Obiekt uznany jako zabytek wymaga milionowych nakładów na remont i konserwację, nie przynosi on społeczeństwu absolutnie żadnych korzyści, zarówno materialnych, jak i kulturowych, samo oglądanie obiektu sprawia wrażenie zdecydowanie negatywne...
...zdaniem OZLP wspomniany obiekt powinien ulec likwidacji, a przez teren na którym znajduje się zamek, można by skierować szosę Opole-Prudnik, tym samym likwidując bardzo niebezpieczne zakręty, na których miały miejsce wypadki, łącznie z wypadkami śmiertelnymi."

www.chrzelice.pl/zamek_historia.php

--
Sam ni ma goroli
Edytor zaawansowany
 • 12.12.13, 17:02
  Masz na myśli:
  " PWRN w Opolu informuje: - że nie widzi żadnych podstaw do zwolnienia OZLP od ciążącego na nim obowiązku dbałości o obiekt gospodarczo zbędny, ale stanowiący wysoką wartość ogólnonarodową"?

  --
  weiss, rot, gelb, blau
  SOS dla lasów tropikalnych
  Stalinogród, Oberschlesien ; Zapiski kiepsko uczesane
 • 12.12.13, 17:31
  Tekscik do zarzadcy budynku wyslany w celu umycia rak. Faktem jest totalna ruina i podejscie
  u wielu takie jak w moim wczesniejszym poscie.

  --
  Sam ni ma goroli
 • 12.12.13, 22:19
  Bzdura, kompletnie zignorowałeś kontekst.
  Jest faktem, że lokalni leśnicy zrobili co mogli, żeby kasę przytulić na mniejsze cele, niż na duży remont obiektu, przy którym sami nie byli w stanie skorzystać.

  --
  weiss, rot, gelb, blau
  SOS dla lasów tropikalnych
  Stalinogród, Oberschlesien ; Zapiski kiepsko uczesane
 • 15.12.13, 20:10
  Lokalni lesnicy byli od sadzenia i wycinania lasu, a nie od ratowana niepolskich zabytkow.
  Fakty sa takie, ze bezpowrotnie zniszczono niewyobrazalnie duzo slaskiego dziedzictwa kulturowego, najczesciej w imie walki z germanskim dorobkiem na odwiecznie polskich terenach.

  --
  Sam ni ma goroli
 • 16.12.13, 02:17
  Wiem, ale w tym przypadku to leśnicy mieli zamek na stanie i robili wszystko żeby nie wydawać na niego kasy dla nich przeznaczonej, pomimo że konserwator jednoznacznie im kazał ten zamek ratować.

  --
  weiss, rot, gelb, blau
  SOS dla lasów tropikalnych
  Stalinogród, Oberschlesien ; Zapiski kiepsko uczesane
 • 16.12.13, 08:06
  Dziś na ratunek już chyba za późno...
  Żeby tam choćby i małe ślady polskości były... np. jakiś jejich krolik noclegowoł abo poszed sie wysrac, co innego, a tak czas zrobi swoje
  --
  Istnieje broń straszniyjszo od oszczerstw. Tom broniom jes prowda
 • 16.12.13, 09:46
  He, he, kulturalny głos w dyskusji, chamstwo za progiem... Ten matoł Ziranko to "esyncja szkriflającej kultury" i prawdziwa okrasa każdego forum.
  Mam nadzieję, że tym razem zdąży przeczytać mój post zanim go wygumuje Arnoldziksiebenter.
  Tu parę słów do "gumki". Na przykładzie Ziranka można dostrzec skrzywienia w myśleniu osobnika ogarniętego ślepą nienawiścią do Polski i Polaków. To w każdym przypadku wygląda to bardzo podobnie.
 • 16.12.13, 18:17
  Dzisiaj was idiotow dwoch (Ci und Fi) nie wycinamy. Dzien moderatora jest, mamy wolne.
 • 16.12.13, 18:51
  Ja to jakoś zniosę, ale Ziranko będzie załamany, że go Arnordzik zaklasyfikował do idiotów. Dla niego to nóż w plecy, bo wyraźnie zakładał, że szkriflo wśród sympatyków jego osoby. Jedyna nadzieja, że jego mózgownica nie łapie takich niuansów.
  Powodzenia w dniu moderatora. Oby gumka moderatora nie pomyliła się z inną gumką.
 • 16.12.13, 18:18
  Wydaje mi się, że to ty masz w gowie nas....o a nie cirano.
  --
  Za waszą i naszą wolność.
 • 18.12.13, 16:32
  Post został usunięty przez adminów lub założyciela forum .
 • 19.12.13, 18:41
  cytat:
  Tu trzeba dodać, że Nadleśnictwo Prószków należycie wywiązywało się z ustaleń dotyczących oczyszczenia parku i dziedzińca zamkowego. Kolejnym poważnym krokiem na drodze ratowania chrzelickiego zabytku było wykonanie inwentaryzacji zamku, na którą Wojewódzki Konserwator przeznaczył w listopadzie 2005 roku pewne środki finansowe. Na tej podstawie została opracowana dokumentacja zabezpieczenia technicznego zamku. Ta dokumentacja miała z kolei pozwolić samorządowi gminnemu, jak i Stowarzyszeniu na podejmowanie prawnych kroków w szukaniu środków na ratowanie zabytku, np. projekty Ministerstwa Kultury i Sztuki czy też programy Unijne. Zamiarem stowarzyszenia było zagospodarowanie i udostępnienie ruin, rewitalizacja parku oraz organizacja imprez kulturalnych na dziedzińcu zamkowym i w parku. Jednak proponowane ustalenia pomiędzy Zarządem Stowarzyszenia, Burmistrzem Urzędu Miasta w Białej, Nadleśniczym Nadleśnictwa Prószków oraz Wojewódzkim Konserwatorem w Opolu mogły zostać zrealizowane dopiero po rozstrzygnięciu przetargu ogłoszonego w maju przez Nadleśnictwo Prószków. Jednak 26 lipca 2006 roku przeprowadzony II przetarg na sprzedaż chrzelickiego zamku przez Nadleśnictwo wyłonił niespodziewanie nowego właściciela. Został nim prywatny inwestor z Opola, Waldemar Katowicz, który kupił obiekt wraz z prawie pięciohektarowym parkiem za dwanaście tysięcy złotych. Tak niespodziewany obrót sprawy nastąpił z powodu formalnego zaniedbania Gminy Biała, która nie zdążyła wpłacić wadium upoważniającego do wzięcia udziału w przetargu, co przekreśliło plany ratowania zabytku przez Stowarzyszenie Odnowa Wsi Chrzelice. Nowy właściciel, który wstępnie zadeklarował współpracę ze stowarzyszeniem, planuje zabezpieczyć ruiny, a docelowo urządzić obok ruin zamku mały pensjonat z noclegami i gastronomią. Jednak na razie wszystko to jest jeszcze w sferze planów. Miejmy jednak nadzieję, że nowy inwestor zrealizuje je, co pozwoli przywrócić społeczeństwu zrujnowany zabytek, gdyż jest to ostatnia możliwość ratunku zamku stanowiącego zagrożenie bezpi
  eczeństwa.

  W świetle powyższego nie masz powodu do zmartwień.
  Zamek powrócił w prywatne ręce i kwitł będzie jak przed wiekami.
  Ciekawe jak tam jest dzisiaj,muszę tam kiedyś podjechać i sprawdzić osobiście.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.