Dodaj do ulubionych

Pytanie o czeski odpowiednik

17.06.13, 02:53
Witam,

Czy ktos sie orientuje, co jest w jezyku czeskim ekwiwalentem nazwy

Katedra Grafiki Warsztatowej

oraz pojęcia:

warsztat graficzny (kontekst: poslugiwanie sie w.g)

Bede wdzieczna za pomoc.
Edytor zaawansowany
 • tlum.cz 17.06.13, 07:43
  Na pl.wikipedia.org/wiki/Grafika_warsztatowa jest napisane: "Grafika warsztatowa (artystyczna) – współczesny termin oznaczający wszystkie techniki druku, poza technikami przemysłowymi, czyli poza poligrafią. Można przyjąć, że grafika warsztatowa to ogół artystycznych technik druku, aczkolwiek większość z nich miała w przeszłości znaczenie jak najbardziej praktyczne."

  Skoro to "współczesny termin", to może spróbuj zapytać na owej katedrze, jak się nazywali wcześniej lub jak się nazywały takie katedry przed zmianami ustrojowymi.

  Stąd pierwsze podejście: "Katedra umělecké grafiky" (artystyczny=umělecký).

  ***

  Można też szukać, jak nazywają się katedry na czeskich uczelniach. Tradycyjną czeską szkołą jest VŠUP (w Pradze). Tak więc drugie podejście: "Katedra grafiky" (bez żadnego dodatkowego przymiotnika), patrz www.vsup.cz/cs/grafika

  ***

  Trzecie podejście to spróbować przetłumaczyć na czeski z ich angielskiej nazwy, np. polska wersja jest tu: uap.edu.pl/uczelnia/wydzialy/wydzial-grafiki/katedra-grafiki/ a angielska tu: uap.edu.pl/en/faculties/faculty-of-graphic/ - ale wtedy trzeba zajrzeć na stronę konkretnej uczelni.

  ***
 • sarah69 17.06.13, 20:54
  Bardzo, bardzo dziekuje. Jestes niezastapiony!

  Pozdrawiam cieplo.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka