Re: slawne kobiety o imieniu ZOFIA Dodaj do ulubionych


Bardzo wiele kobiet nosi imię Zofia, wśród nich znajdują się także sławne osobistości.
Zofia Holszańska
Nic lepiej nie zaświadczy o znaczeniu imienia Zofia niż królewski przykład jego nosicielki. Zofia Holszańska, księżniczka litewska to bowiem żona Władysława II Jagiełły i tym samym królowa Polski. Choć była czwartą z kolei połowicą władcy, to dopiero ona dała mu upragnionych synów – dziedziców tronu: Władysława III Warneńczyka i Kazimierza IV Jagiellończyka.
Zofia Nałkowska

Chyba najbardziej znaną Polką o tym imieniu była wybitna pisarka, publicystka i dramatopisarka – Zofia Nałkowska (1884-1954). Autorka „Granicy” to jedna z najbardziej cenionych literatek okresu międzywojennego i powojennego. Jej dzieła to między innymi: „Romans Teresy Hennert. Powieść dzisiejsza”, wspomniana „Granica”, zbiór opowiadań „Medaliony”, „Dzienniki”

Zofia Stryjeńska
Miłośnicy sztuki na pewno słyszeli o Zofii Stryjeńskiej (1891-1976) - “księżniczce sztuki polskiej”, najbardziej znanej polskiej artystce-malarce dwudziestolecia międzywojennego (na równi z Tamarą Łempicką). Wykonała ona między innymi dekorację polskiego pawilonu na Wystawie Światowej w Paryżu w 1925, co przyniosło jej europejski rozgłos.
Warto wspomnieć także o znanych kobietach Zofiach czy Sophiach spoza Polski.

Sophia Brahe
Sophia Brahe (1556-1643) to siostra duńskiego astronoma Tycho Brahe, również astronom, a także historyczka, botaniczka i uzdrowicielka. Mimo bycia kobietą (co za jej życia było prawie nieprzekraczalną przeszkodą) zdobyła uznanie niemal równe bratu. Nazywano ich nawet “podwójną gwiazdą na duńskim niebie”.

Sophia Loren
Ta jedna z największych ikon światowego kina, której kariera filmowa trwa już ponad 60 lat (od lat 50- tych) wystąpiła w tylu produkcjach, że ciężko je nawet zliczyć. Do najważniejszych należą niewątpliwie: „Matka i córka”, „Hrabina z Hongkongu”, „Mortadela”, „Jeszcze bardziej zgryźliwi tetrycy”, czy też „Dziewięć”.
Przytoczone postacie nie są oczywiście jedynymi, wręcz przeciwnie, to tylko kilka z wielu zapisanych na kartach historii kobiet o imieniu Zofia.
--
*
Vistula
*
gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
Przeczytaj całą dyskusję
  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.