Dodaj do ulubionych

Książę duński Fryderyk i księżna Mary

06.04.14, 13:38
O królewskiej wizycie "Wyborcza"informowała 25 marca . Jego Wysokość Książę Danii Fryderyk i Jej Wysokość Księżna Mary Elisabeth przyjadą do Szczecina 14 maja w 10. rocznicę swojego ślubu.

Cały tekst: szczecin.gazeta.pl/szczecin/1,34939,15739777,Ksiaze_Fryderyk_przywiezie_do_Szczecina_piekna_zone.html#LokKrajTxt#ixzz2y6YmHVZvPS. Bardzo ciekawy artykuł który udało mi sie przeczytać, ale po wklejeniu linka
nagle go skrócono sad

Czesto jest tak wlasnie ... przy pierwszy otworzeniu, bezpośrednio z Gazety
daje sie przeczytać ... ale potem już nie ...
Spróbuj wejść na wiadomości Gazety, otworzyć artykul,
skopiować go ... i wkleic TU ...

Edytor zaawansowany
 • pia.ed 06.04.14, 13:44
  - Szykujcie duńskie flagi. Mogliby nas przyłączyć do Danii - żartowali internauci, komentując wiadomość o wizycie następcy duńskiego tronu w Szczecinie. Choć Książę Fryderyk i Księżna Mary Elisabeth spędzą tu prawdopodobnie tylko kilka godzin, zapowiada się wielkie wydarzenie
  O królewskiej wizycie "Wyborcza"informowała 25 marca . Jego Wysokość Książę Danii Fryderyk i Jej Wysokość Księżna Mary Elisabeth przyjadą do Szczecina 14 maja w 10. rocznicę swojego ślubu.

  Szczegóły trzymane są w tajemnicy. Kancelaria Prezydenta RP każe czekać na oficjalny komunikat, Ministerstwo Spraw Zagranicznych milczy, Centrum Prasowe Wojewody tłumaczy, że "zgodnie z przyjętym zwyczajem informacje na temat wizyt przedstawicieli (...) rządów innych państw podajemy do publicznej wiadomości po ostatecznym uzgodnieniu oficjalnego programu".

  Bardziej otwarta jest Ambasada Królestwa Danii w Warszawie.

  - W dniach 12-14 maja następca tronu JKW Fryderyk wraz z małżonką JKW Marią Elżbietą złożą oficjalną wizytę w Polsce, przewodnicząc delegacji duńskich firm - potwierdza Edyta Lewit, szefowa Działu Dyplomacji Publicznej i Komunikacji Ambasady. - Duńska Para Książęca i cała delegacja biznesowa dwa dni spędzi w Warszawie, a później odwiedzi Szczecin. Celem wizyty jest ożywienie i pogłębienie szybko rozwijającej się współpracy gospodarczej między Polską i Danią

  Lewit mówi o "promocji duńskich innowacyjnych rozwiązań w wybranych dziedzinach gospodarki" oraz "nawiązaniu bezpośrednich kontaktów między firmami".

  - Wśród obszarów szczególnego zainteresowania znajdą się moda i design, sektor rolno-spożywczy, zdrowie i rehabilitacja, energia i środowisko - wylicza.

  Szczegóły jeszcze nieznane

  Program wizyty jest jeszcze uzgadniany. Ale książę Fryderyk, jako zwierzchnik duńskich sił zbrojnych, mający za sobą służbę m.in. w marynarce wojennej, zapewne spotka się z żołnierzami szczecińskiego korpusu NATO. Mówi się też o paradzie duńskich i polskich okrętów przy Wałach Chrobrego.

  Na spotkanie z następcą tronu szykują się lokalne władze - marszałek województwa Olgierd Geblewicz i prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

  - Olgierd jest prawie jak książę Fryderyk. Też przystojny, też ma piękną żonę i już troje dzieci - żartują pracownicy Urzędu Marszałkowskiego.

  Kto będzie miał okazję powitać Książęcą Parę? Kto będzie gospodarzem kolacji wydanej na jej cześć? Raczej nie samorządowcy. Wizyta ma charakter oficjalny, państwowy. A protokół wymaga, by następcę duńskiego tronu przyjął przedstawiciel rządu (księcia Walii Karola czy księcia Asturii Filipa Burbona gościł premier Donald Tusk). Możliwe, że do Szczecina przyjedzie pierwsza dama Anna Komorowska.

  - Oczywiście gospodarze miasta są włączeni w program wizyty - stwierdza dyplomatycznie Lewit.

  Pierwszy raz w Polsce

  Duńska Para Książęca pierwszy raz odwiedzi Polskę. W 1993 r. - na zaproszenie Prezydenta RP Lecha Wałęsy - wizytę w naszym kraju złożyła królowa Danii Małgorzata II, matka Fryderyka. Została odznaczona Orderem Orła Białego. Zwiedziła Warszawę, Kraków, Gdańsk. W 2009 r. kolejne zaproszenie do Kopenhagi wysłali organizatorzy Światowego Zjazdu Kaszubów, bo królowa Danii nosi też historyczny tytuł księżnej Kaszub! Na przeszkodzie niezwykłego spotkania stanął jednak protokół - "lenne księstwo" władca Danii może odwiedzić tylko raz, a że JKW Małgorzata była już w Trójmieście...

  W przypadku Szczecina takich przeszkód nie ma, co nie znaczy, że historycznych związków naszego miasta z Duńczykami nie było. Na przełomie XII i XIII wieku Księstwo Pomorskie znalazło się pod duńskim panowaniem. Na ponad 40 lat. Bogusław I wyprawił się na Danię, ale poniósł klęskę. I musiał złożyć hołd królowi Kanutowi VI. Duńskim śladem na naszych ziemiach jest m.in. klasztor cystersów w Kołbaczu.

  Książę lubi podróże

  Książę Fryderyk urodził się w Dzień Matki 26 maja 1968 roku. Studiował politologię na Uniwersytecie Harvarda w USA, odbył praktykę w służbie dyplomatycznej, m.in. przy ONZ. Później był pierwszym sekretarzem Ambasady Królestwa Danii w Paryżu.

  Interesuje się sportem, motoryzacją. Gra w piłkę nożną, żegluje, uczestniczył w maratonach w Kopenhadze, Nowym Jorku, Paryżu. 29 marca strzałem startera rozpoczął półmaraton w Kopenhadze z udziałem 30 tysięcy biegaczy. Jako potomek królowej Wielkiej Brytanii Wiktorii ma prawo do sukcesji brytyjskiego tronu. Ale jest 220. w kolejce.

  O tym, że lubi podróżować, świadczą zdjęcia publikowane w kolorowej prasie (wakacje spędzał np. w Chile, Brazylii, a ostatnie zimowe ferie z rodziną w Szwajcarii) oraz okoliczności poznania przyszłej małżonki.

  Miłość przez telefon

  Spotkali się w... pubie podczas Igrzysk Olimpijskich Sydney 2000. Fryderyk bawił tam ze swoimi kuzynami, m.in. księciem Grecji Mikołajem i norweską księżniczką Martą Luizą.

  Mary Elisabeth miała wówczas 28 lat i nazywała się Donaldson. Pracowała w marketingu i reklamie. Wcześniej skończyła University of Tasmania, gdzie jej rodzice byli nauczycielami akademickimi. 32-letni wówczas książę wrócił do Europy, ale telefonował i mailował do Mary. W grudniu 2001 r. Australijka przeniosła się do Paryża, gdzie JKW Fryderyk robił karierę dyplomaty. Później zamieszkali w Danii, ogłosili zaręczyny. Ślub odbył się 14 maja 2004 r. w kopenhaskiej katedrze. Zgodę na ożenek musiała wyrazić Rada Stanu. Mary "straciła" nazwisko, musiała też zrzec się obywatelstwa australijskiego i przystąpić do Kościoła luterańskiego. 15 października 2005 r. urodziła królewskiego potomka, którego ochrzczono imieniem Christian. Półtora roku później urodziła się Izabela, a w styczniu 2011 - bliźnięta Józefina i Wincenty. Ich oficjalną rezydencją jest pałac Fredensborg koło Kopenhagi.

  JKW Mary Elisabeth pochodzi z wielodzietnej rodziny - ma dwie starsze siostry i brata. JKW Fryderyk ma brata Joachima. Jest młodszy, więc drugi w kolejce do tronu, ale znacznie szybciej "znalazł" sobie księżniczkę. Ożenił się w wieku 26 lat. Teraz ma już drugą żonę. I czworo dzieci. Pierwsza żona księcia Joachima Aleksandra działa w kilkunastu organizacjach charytatywnych, dlatego nazywana jest "Dianą Północy". Duńczycy polubili ją również dlatego, że szybko nauczyła się ich języka. Mary cały czas pracuje nad duńskim.

  Dużo zdjęć i informacji o duńskiej monarchii znajdziecie na stronie Kongehuset.dk.

  Duńską rodzinę królewską tworzy królowa Małgorzata II i jej bliscy: mąż Henryk, synowie oraz siostry i kuzynki. Wszyscy należą do dynastii Schleswig-Holstein-Sonderburg -Glücksburg. Członkowie rodziny królewskiej noszą tytuły księcia lub księżnej Danii. Prezentując ich, należy dodać "Jego/Jej Królewska Wysokość" albo "Jego/Jej Wysokość"..


  Bohaterowie kolorowych gazet

  Książę Fryderyk i Księżną Mary Elisabeth należą do najpopularniejszych par książęcych w Europie. Zamki i pałace to ich oficjalne rezydencje. Zwykle mieszkają jednak w ekskluzywnych apartamentach, dużo podróżują, bardziej angażują się w show-biznes niż w politykę. Władzę mają symboliczną. Pełnią przede wszystkim funkcje reprezentacyjne. Choć przysługują im tytuły Jej/Jego Królewska Wysokość, a publiczne wystąpienia reguluje protokół - nie przypominają władców, raczej celebrytów. Piękni, bogaci, popularni. Są bohaterami kolorowych gazet i plotkarskich portali. Następca duńskiego tronu ma urodę filmowego amanta. Księżna zrobiłaby karierę jako modelka.

  Niedawno jeden z popularnych portali opublikował ranking najseksowniejszych księżniczek. Mary zasypano komplementami, obok Letycji, żony księcia Asturii Filipa Burbona, przyszłego króla Hiszpanii. Duńską i hiszpańską parę łączy wiek (one urodziły się w 1972, oni - w 1968), uroda, doświadczenia zawodowe. Letycja była znaną dziennikarką, pracowała m.in. dla CNN, była korespondentką w Nowym Jorku, Waszyngtonie, a nawet Iraku. Mary pracowała w reklamie.

 • lusia_janusia 06.04.14, 15:15
  Pia, dziekuje za ciekawy artyklul, przeczytalam caly gwoli przypomnienia,
  bo przy niedzieli niby ma sie wiecej czasu, a mnie sie zdawalo ze to dzisiaj
  poniedzialek.
  --
  Serce miej otwarte dla wszystkich,
  zaufaj niewielu
  W. Shakespeare
 • pia.ed 06.04.14, 17:48
  Wkleiłam ten artykuł także dlatego, ze przecież Dania to nasz sąsiad ...
  no i Skåne należało kiedyś do Danii wiec mieliśmy wspólnych królów.

  Na dole tego artykulu bylo takze o brytyjskiej Katie,ale nie moglam tego wkleic, bo sa ograniczenia w wklejaniu do 800 znaków.
 • pia.ed 07.04.14, 14:47
  Zaczynają pokazywać rozbierane zdjęcia Sofie ...

  www.expressen.se/tv/program/kungligt-med-johan-t-/kungligt-med-johan-t---del-2/
 • lusia_janusia 07.04.14, 16:46
  Pia, to bylo do przewidzenia, ale dobrze powiedziane,
  ... przewrocic kartke na druga strone ...
  --
  Serce miej otwarte dla wszystkich,
  zaufaj niewielu
  W. Shakespeare
 • kendo 24.06.14, 12:16
  www.expressen.se/kvallsposten/frederik-och-mary-soker-ny-kungakock/
  dunski ksiaze Fryderyk i ksiezna Mary poszukuja kucharza od zaraz

  wrunki jakie musi spelniac,
  znac sie na warzywach i ich przyrzadzaniu/ekolologicznie/dbac o czystosc w kuchni/umiec przygptowac obiad dla proszonych gosci jka i codzienne obiady .

  jak wiadomo krolewcy maja "delikatne podniebienia" wiec kucharz musi byc naprawde umiejacy skomponowanie smacznego obiadu dla rodziny ,jak i ewentualnych gosci

  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • lusia_janusia 24.06.14, 13:34
  *Kendo, to jeszcze wzglede wymagania,
  bo ne wzieli pod uwage aparycji jak to w niektorych anonsach sie
  czysta i znajomosci kilku jezykow.
  --
  Serce miej otwarte dla wszystkich,
  zaufaj niewielu
  W. Shakespeare
 • kendo 24.06.14, 14:10
  *lusia
  tych cech nie wymienili,
  ale pewnie z zalozenia wychodza ze kukarze szkoleni w skandynawi maja dobre znajomosci angielskiego/niemieckiego jezyka,
  a jak zagraniczny kucharz to jeszcze swoje kraju jezyk...
  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • kendo 25.07.14, 09:50
  rólewska rodzina pozdrawia ...
  Autor: pia.ed 24.07.14, 17:15
  Dodaj do ulubionych
  Odpowiedz cytując Odpowiedz
  Duńska rodzina królewska pozdrawia ze swojej letniej posiadłości smile

  www.expressen.se/kvallsposten/kungliga-halsningen-fran-sommarslottet/


  Kendo, możesz założyć jakis specjalny watek o innych królach i książętach,
  bo przeciez beda takze wieści z Monaco...
  Te informacje nie pasują do Katie i szwedzkiego Philipa czy Victorii i Madeleine.

  Pia
  tak bedzie chyba OK,
  jak nie to moge watek przywrocic znowu...
  ale mysle,ze tu tez pasuje o o dunskich krolach...
  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • kendo 25.07.14, 09:52
  www.expressen.se/kvallsposten/kungliga-halsningen-fran-sommarslottet/
  sliczna liczna rodzina,

  jakos ten niestabilny ksiaze-Johim zdaje sie mu,
  sie ustatkowal z mlodsza zona od tej pierwszej...
  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 06.08.14, 00:33
  Pojechali tam prywatnym jachtem ...

  www.expressen.se/kvallsposten/kronprinsfamiljen-tog-yachten--till-gronland
 • kendo 06.08.14, 09:36
  widac pogoda tam chlodna
  bo ksiazeta/ksiezniczki poubierane cieplo,

  fajne te wyliczanki ubran,ktore dostali od grenladzkich ludzi..
  jakos mi umknelo,ze maja az 4 -woro dzici,dwoje starszych przyzwyczajone do kamery,te ostanie raczej chowaja sie przed fleszami to blizniaki...
  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 06.08.14, 10:34
  Niemal cala Grenlandia jest pokryta lodem ... Tylko mały nadbrzeżny odcinek jest latem bez lodu, wiec jak tam ma być ciepło? wink

  Obaj bracia maja po czworo dzieci ...
 • kendo 06.08.14, 11:02
  myslalam,ze choc letnia pora jest cieplej,
  ze mozna chodzic w letnich ciuszkach...

  ten drugi brat tez ma juz czworke dzieci??
  mial dwoje zdaje sie z pierwsza zona,a z ta nowa widzialm jedno malenstwo...
  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 06.08.14, 11:28
  Ksiaze Joachim ma z pierwsza zona Alexandra dwóch chłopców: 12 i 15 lat.
  Z obecna zona Maria ma chlopca i dziewczynke.
  Wszyscy siedza po lewej stronie.
  Bardzo mi sie podoba, ze ksiaze Joachim nie robi najmniejszej roznicy miedzy dziecmi z pierwszego malzenstwa i drugiego.
  Synowie sa zawsze z jego nowa rodzina na roznego rodzaju uroczystościach i na urlopach. Tutaj są we Francji, gdzie mąż królowej ma posiadłość ziemska.

  www.expressen.se/kvallsposten/kungligt-slottskalas-nar-prinsen-fyllde-12/
 • pia.ed 06.08.14, 11:31
  www.expressen.se/kvallsposten/kungligt-slottskalas-nar-prinsen-fyllde-12/
 • pia.ed 06.08.14, 11:40
  Najwyższa notowana temperatura na Grenlandii jest w lipcu i sierpniu 10 stopni Celsiusza.
  Zobacz wykres niżej ...

  www.mittresvader.se/l/vadret-gronland-temperatur-klimat.php
 • kendo 06.08.14, 16:09
  pia.ed napisała:

  > Najwyższa notowana temperatura na Grenlandii jest w lipcu i sierpniu 10 stop
  > ni Celsiusza
  .
  > Zobacz wykres niżej ...
  >
  > www.mittresvader.se/l/vadret-gronland-temperatur-klimat.php

  nie chcciala bym tam mieszkac za zadne "skarby"
  tak malo slonca/w sezonie letnim opady....
  a zima jeszcze zimniej niz czlek przyzwyczajony...
  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 06.08.14, 22:28
  A dlaczego miałabyś tam mieszkać??? Tam mieszkają Eskimosi uncertain
 • pia.ed 06.08.14, 22:29
  www.mittresvader.se/l/klimat-gronland-temperaturer-vattentemperatur.php
 • kendo 07.08.14, 08:55
  pia.ed napisała:

  > www.mittresvader.se/l/klimat-gronland-temperaturer-vattentemperatur.php

  jak widac duze rozbieznosci w temperaturach..
  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • kendo 07.08.14, 08:54
  pia.ed napisała:

  > A dlaczego miałabyś tam mieszkać??? Tam mieszkają Eskimosi uncertain

  hi.hiiiiiiiiii,
  "alez czpialaska za slowka..."
  przeciez tak sie "mowi"
  zreszta na jakis urlop ,niewiem czy maja wycieki w tamte strony to" moze" bym sie i wybrala???
  chociaz Islandi bardziej mnie "kreci"


  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 07.08.14, 00:54
  > jakos mi umknelo,ze maja az 4 -woro dzici,dwoje starszych przyzwyczajone
  do kamery, te ostanie raczej chowaja sie przed fleszami to blizniaki...
  Ten artykul zamiescilam jako pierwszy w temacie,
  kiedy para nastepcow tronu byla w Szczecinie.
  Przytaczam fragment:

  Książę lubi podróże

  Książę Fryderyk urodził się w Dzień Matki 26 maja 1968 roku. Studiował politologię na Uniwersytecie Harvarda w USA, odbył praktykę w służbie dyplomatycznej, m.in. przy ONZ. Później był pierwszym sekretarzem Ambasady Królestwa Danii w Paryżu.

  Interesuje się sportem, motoryzacją. Gra w piłkę nożną, żegluje, uczestniczył w maratonach w Kopenhadze, Nowym Jorku, Paryżu. 29 marca strzałem startera rozpoczął półmaraton w Kopenhadze z udziałem 30 tysięcy biegaczy. Jako potomek królowej Wielkiej Brytanii Wiktorii ma prawo do sukcesji brytyjskiego tronu. Ale jest 220. w kolejce.

  O tym, że lubi podróżować, świadczą zdjęcia publikowane w kolorowej prasie (wakacje spędzał np. w Chile, Brazylii, a ostatnie zimowe ferie z rodziną w Szwajcarii) oraz okoliczności poznania przyszłej małżonki.

  Miłość przez telefon

  Spotkali się w... pubie podczas Igrzysk Olimpijskich Sydney 2000. Fryderyk bawił tam ze swoimi kuzynami, m.in. księciem Grecji Mikołajem i norweską księżniczką Martą Luizą.

  Mary Elisabeth miała wówczas 28 lat i nazywała się Donaldson. Pracowała w marketingu i reklamie. Wcześniej skończyła University of Tasmania, gdzie jej rodzice byli nauczycielami akademickimi. 32-letni wówczas książę wrócił do Europy, ale telefonował i mailował do Mary. W grudniu 2001 r. Australijka przeniosła się do Paryża, gdzie JKW Fryderyk robił karierę dyplomaty. Później zamieszkali w Danii, ogłosili zaręczyny. Ślub odbył się 14 maja 2004 r. w kopenhaskiej katedrze. Zgodę na ożenek musiała wyrazić Rada Stanu. Mary "straciła" nazwisko, musiała też zrzec się obywatelstwa australijskiego i przystąpić do Kościoła luterańskiego. 15 października 2005 r. urodziła królewskiego potomka, którego ochrzczono imieniem Christian. Półtora roku później urodziła się Izabela, a w styczniu 2011 - bliźnięta Józefina i Wincenty. Ich oficjalną rezydencją jest pałac Fredensborg koło Kopenhagi.

  JKW Mary Elisabeth pochodzi z wielodzietnej rodziny - ma dwie starsze siostry i brata. JKW Fryderyk ma brata Joachima. Jest młodszy, więc drugi w kolejce do tronu, ale znacznie szybciej "znalazł" sobie księżniczkę. Ożenił się w wieku 26 lat. Teraz ma już drugą żonę. I czworo dzieci. Pierwsza żona księcia Joachima Aleksandra działa w kilkunastu organizacjach charytatywnych, dlatego nazywana jest "Dianą Północy". Duńczycy polubili ją również dlatego, że szybko nauczyła się ich języka. Mary cały czas pracuje nad duńskim.

  Dużo zdjęć i informacji o duńskiej monarchii znajdziecie na stronie Kongehuset.dk.

  Duńską rodzinę królewską tworzy królowa Małgorzata II i jej bliscy: mąż Henryk, synowie oraz siostry i kuzynki. Wszyscy należą do dynastii Schleswig-Holstein-Sonderburg -Glücksburg. Członkowie rodziny królewskiej noszą tytuły księcia lub księżnej Danii. Prezentując ich, należy dodać "Jego/Jej Królewska Wysokość" albo "Jego/Jej Wysokość"..


  Bohaterowie kolorowych gazet

  Książę Fryderyk i Księżną Mary Elisabeth należą do najpopularniejszych par książęcych w Europie. Zamki i pałace to ich oficjalne rezydencje. Zwykle mieszkają jednak w ekskluzywnych apartamentach, dużo podróżują, bardziej angażują się w show-biznes niż w politykę. Władzę mają symboliczną. Pełnią przede wszystkim funkcje reprezentacyjne. Choć przysługują im tytuły Jej/Jego Królewska Wysokość, a publiczne wystąpienia reguluje protokół - nie przypominają władców, raczej celebrytów. Piękni, bogaci, popularni. Są bohaterami kolorowych gazet i plotkarskich portali. Następca duńskiego tronu ma urodę filmowego amanta. Księżna zrobiłaby karierę jako modelka.

  Niedawno jeden z popularnych portali opublikował ranking najseksowniejszych księżniczek. Mary zasypano komplementami, obok Letycji, żony księcia Asturii Filipa Burbona, przyszłego króla Hiszpanii. Duńską i hiszpańską parę łączy wiek (one urodziły się w 1972, oni - w 1968), uroda, doświadczenia zawodowe. Letycja była znaną dziennikarką, pracowała m.in. dla CNN, była korespondentką w Nowym Jorku, Waszyngtonie, a nawet Iraku. Mary pracowała w reklamie. • kendo 07.08.14, 09:02
  dzieki Pia za artykol
  jakos darze wieksza sympatia Fryderyka niz Joahima, -on jakos ine zycie prowadzil gdy byl zonaty pierwszy raz...teraz sie ustatkowal z druga zona,
  moze wlasnie pozniej z pierwsza zona" oddalili sie "od siebie i prowadzil zycie hulaszcze,tak tu go media opisywali,
  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 07.08.14, 12:56
  Joachim hulał przed ślubem i po ślubie ... Starszy, następca tronu byl zawsze spokojny.
  Jednak najwazniejsza przyczyna rozwodu bylo to, ze Alexandra nie wytrzymała siedząc w starym, zimnym zamku na wsi pod granica niemiecka ... z dala od cywilizacji.

  Ona pochodzi z Hongkong gdzie zawsze obracała sie wśród ludzi.
  Teraz mieszka pod Kopenhaga z młodym drugim mężem
  i jest bardzo ceniona z działalności charytatywnej.


  Co do Grenlandii, to jest ona zamieszkała przez pierwotnych mieszkańców Eskimosów, ktorzy nie wyobrażają sobie innego klimatu i sposobu życia niż na Grenlandii ...
  bo co by robili w Europie ?
  Rzucali harpunami w wieloryby i żyli w igloo? wink

 • pia.ed 09.08.14, 11:22
  www.expressen.se/kvallsposten/har-ar-prins-joachims-nya-lyxiga-dromhus/


  Sześc kilometrow dalej mieszkają jego dwaj synowie z byłą zoną Alexandrą.
 • kendo 09.08.14, 19:30
  sliczna posiadlosc..


  pia.ed napisała:

  > www.expressen.se/kvallsposten/har-ar-prins-joachims-nya-lyxiga-dromhus/
  >
  >
  > Sześc kilometrow dalej mieszkają jego dwaj synowie z byłą zoną Alexandrą.


  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • kendo 09.08.14, 19:28
  pia.ed napisała:

  > Joachim hulał przed ślubem i po ślubie ... Starszy, następca tronu byl zawsze s
  > pokojny.
  > Jednak najwazniejsza przyczyna rozwodu bylo to, ze Alexandra nie wytrzymała sie
  > dząc w starym, zimnym zamku na wsi pod granica niemiecka ... z dala od cywiliz
  > acji.
  >
  > Ona pochodzi z Hongkong gdzie zawsze obracała sie wśród ludzi.
  > Teraz mieszka pod Kopenhaga z młodym drugim mężem
  > i jest bardzo ceniona z działalności charytatywnej.
  >
  >
  > Co do Grenlandii, to jest ona zamieszkała przez pierwotnych mieszkańców Eskimos
  > ów, ktorzy nie wyobrażają sobie innego klimatu i sposobu życia niż na Grenland
  > ii ...
  > bo co by robili w Europie ?
  > Rzucali harpunami w wieloryby i żyli w igloo? wink
  >
  >
  hi.hiiiiiiiiiiii,Pia
  no" nie nauczysz starego psa ladnie siedziec" =to i Eskimosa sie nie nauczy do mieszkania w Europie...

  Joahim,niegdy mi sie nie podobal z zachowania,


  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • kendo 18.08.14, 15:34
  www.expressen.se/kvallsposten/vrede-mot-grevinnans-stora-miljonbidrag/
  co roku otrzymuje od panstwa 2,7 miljonow szwedzkich koron(oczywiscie przelicznik z dunskich)
  na utrzymanie wspolnych dzieci z ksieciem Joahimem
  Nikolai (ur. 1999) i Felix (ur. 2002).

  wczesna jesienia paraz oznajmila ,ze sie rozchodza 2004
  to pierwszy rozwod w dziejach krolewskiego rodu w ciagu 139

  ludzie sa obuzeni na ten system
  chca by sama na siebie pracowala,jak kazdy inny obywatel dunski.
  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 19.08.14, 21:57
  Oczywiście może iść do pracy ... tylko wtedy musiałaby ze swymi synami z tytułem książąt przeprowadzić się do bloków, do trzech pokoi z kuchnia ...


  kendo napisała:

  co roku otrzymuje od panstwa 2,7 miljonow szwedzkich koron
  (oczywiscie przeliczik z dunskich) na utrzymanie wspolnych dzieci z
  ksieciem Joahimem.

  > ludzie sa obuzeni na ten system
  > chca by sama na siebie pracowala,jak kazdy inny obywatel dunski.

 • pia.ed 29.09.14, 17:20
  Wprawdzie królowa Margareta, 74 lat, jeszcze niedawno twierdziła,
  ze tronu sie nigdy nie zrzeknie,
  ale pojawiły sie nowe wieści z Australii, ze może abdykuje z powodu zdrowia,
  zostawiając tron starszemu synowi j jego zonie Mary.

  Krolowa ma problemy z chodzeniem, ale wcale bym sie nie zdziwiła
  gdyby miala problemy z płucami - tyle co ona pali!!!
  Jest maz skończył 80 lat i przeszedł kilka operacji,
  wiec najwyższy czas aby sobie odpoczęli w posiadłości we Francji.

  www.expressen.se/kvallsposten/uppgifter-mary-tar-over-som-ny-drottning/

 • kendo 29.09.14, 17:42
  a jednak,chce abdykowac...
  Mery i jej maz OK,nie Joakim,
  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 02.01.15, 12:51
  Ma najmniej oficjalnych obowiazkow ... tylko 3,5 dni w miesiacu ...

  www.expressen.se/kvallsposten/prins-joachim-arbetar-35-dagar--i-manaden/
 • kendo 02.01.15, 13:23
  pia.ed napisała:

  > Ma najmniej oficjalnych obowiazkow ... tylko 3,5 dni w miesiacu ...
  >
  > www.expressen.se/kvallsposten/prins-joachim-arbetar-35-dagar--i-manaden/

  no faktycznie,malo ma ich,
  Victoria ma z pewnoscia duzo wiecej,

  mysle,ze ma jakies hobby co sie moze poswiecic i nie bedzie leniuchowal,bo chyba tego nie robi?
  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 02.01.15, 13:47
  Na pewno ma tez jakies inne obowiazki - takie przy ktorych nie ma mediow ...
  bo tu tylko takie tu liczono.

  No ale ma tez czworo dzieci, w ktorych zyciu bierze czynny udzial.

  Majatku polozonego blisko granicy z Niemcami, pozbyl sie jakis czas temu,
  bo "nie mial czasu sie nim zajmowac" ...
  a za uzyskane pieniadze kupil luksusowa wille pod Kopenhaga.
 • kendo 02.01.15, 13:54
  zauwaz Pia,
  ze dorosle dzieci krolewskie,
  najpierw dalej od rodzicow sie wyprowadzaja
  a pozniej sprzedaja domy /apartamenty i chca jak najblizej rodzicow mieszkac..
  cos w tym musi byc??
  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 02.01.15, 14:16
  Jesli chodzi o Madeleine to ona uciekla nie od rodzicow,
  tylko od skandalu ktory wybuchl, kiedy jej narzeczony (adwokat Jonas)
  bedac na nartach w Åre, po jakiejs suto zakrapianej zabawie przespal sie z norweska zawodniczka...

  Ta dziewczyna, zreszta bardzo brzydka, zamiast byc cicho,
  opowiedziala to prasie norweskiej, i wtedy Madeleine
  w obawie przed wscibskimi dzienikarzami,
  z dnia na dzien opuscila Szwecje i znalazla sie w Nowym Jorku
  gdzie nikt jej nie znal ...

  Teraz jako mezatka i matka dzieci, mogla wrocic z podniesiona glowa smile
 • pia.ed 02.01.15, 14:27
  Wyprowadzil sie z Kopenhagi nie uciekajac przed rodzicami ...
  tylko z obowiazku, bo przy granicy z Niemcami mial zamek i posiadlosci ziemskie,
  ktorymi mial zarzadzac (po slubie z dziewczyna z Hong Kongu).
  Jako kawaler mieszkal zawsze w Kopenhadze i oczywiscie nie z rodzicami.

  Joachim i jego zona bardzo zle sie czuli na wsi, z daleka od swiata,
  i malzenstwo sie rozpadlo ...

  Nie chcac ryzykowac drugiego malzenstwa (z modelka francuska)
  na wies juz nie wrocil ... Taka jest prawda!!!


 • kendo 02.01.15, 14:48
  "sledzisz jego los,"
  ja jak mnie zainteresuje cos, to poczytam
  inaczej omijam,
  dobrze,ze Ty sie tym zainteresowalas...
  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 02.01.15, 20:58
  Interesuje mnie cala dunska rodzina krolewska ...

  Przeciez na Twoim forum nie tak dawno wklejalam zdjecia tej rodziny
  jak spedzali czas w letniej posiadlosci krolowej.

  Kiedy Joachim byl z zona i dziecmi na Grenlandii
  to jak zwykle zabral ze soba dwoch starszych synow z pierwszego malzenstwa.

  Pisalam tez, ze poprzednia zona Joachima zyje ponad stan i jest zadluzona,
  choc jako matka dzieci ksiazecych dostaje 250 000 dunskich koron miesiecznie.  kendo napisała:
  > "sledzisz jego los,"> ja jak mnie zainteresuje cos, to poczytam
  > inaczej omijam,> dobrze,ze Ty sie tym zainteresowalas...

 • pia.ed 02.01.15, 21:09
  Pomylka ... Na Grenlandii byl prywatnym jachten nastepca tronu dunskiego
  i ten ma tez czworo dzieci.

  Natomiast o ksieciu Joachimie sama pisalas:

  forum.gazeta.pl/forum/w,11086,135197094,136018761,Re_dunskie_chrzciny_i_immiona.html
 • kendo 02.01.15, 21:17
  pia.ed napisała:

  > Pomylka ... Na Grenlandii byl prywatnym jachten nastepca tronu dunskiego
  > i ten ma tez czworo dzieci.
  >
  > Natomiast o ksieciu Joachimie sama pisalas:
  >
  > forum.gazeta.pl/forum/w,11086,135197094,136018761,Re_dunskie_chrzciny_i_immiona.html

  a tak,teraz sobie przypomnialam,
  zaczyna mnie pamiec zawodzic,za niedlugo pewnie do domu nie trafie z miasta z zakupami...
  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 12.06.15, 00:55
  Spedza czas na wyspie Ibiza ... obchodzac tam urodziny.
  W sobote bedzie w Sztokholmie na slubie.

  www.expressen.se/kvallsposten/danska-kungahuset-laddar-for-prinsbrollop/
 • kendo 12.06.15, 09:40
  pia.ed napisała:

  > Spedza czas na wyspie Ibiza ... obchodzac tam urodziny.
  > W sobote bedzie w Sztokholmie na slubie.
  >
  > www.expressen.se/kvallsposten/danska-kungahuset-laddar-for-prinsbrollop/

  musza sie opalic,bo oboje wygladaja na razie za jasni na ciele,
  bedzie sie dzialo w sobote...od rana tylko w Tv o tym bablaja


  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 12.06.15, 12:19
  Na slub przyjedzie tez jego matka, krolowa Margareta ...
  Podobno helikopterem razem z krolowa Norwegii,
  bo ta akurat jest w Kopenenhadze.  PS. Koncze na dzisiaj ... mam sprawy do zlatwienia w miescie, poza tym swieci slonce smile
 • kendo 12.06.15, 20:21
  pia.ed napisała:

  > Na slub przyjedzie tez jego matka, krolowa Margareta ...
  > Podobno helikopterem razem z krolowa Norwegii,
  > bo ta akurat jest w Kopenenhadze.
  >
  >
  >
  > PS. Koncze na dzisiaj ... mam sprawy do zlatwienia w miescie, poza tym swieci s
  > lonce smile

  cos czytalam gdzies,ze wlasnie helikopterowac maja z Kopenhagi...

  tez Pia dzis mialam troche zajec,
  teraz nareszcie wolna na chwile ale TV tez trzeba cos poogladac.


  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • kendo 02.01.15, 14:46
  byc moze obrala taka taktyke,

  a narzeczony ozenil sie calkiem z inna w koncu
  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 02.01.15, 15:44
  Ta sprawa byla bardzo glosna przed kilku laty. Dwor krolewski w tej sprawie sie
  wypowiedzial ... bo to bylo wkrotce po oficjalnych zareczynach
  i ustaleniu daty slubu na nastepny rok.

  Dwor krolewski wydal oswiadczenie, ze zareczyny zostaly zerwane
  i popiera decyzje corki o wyjezdzie do Nowego Jorku.

  Jonas niedlugo potem zaczal sie spotykac z przyjaciolka Madeleine,
  zareczyl sie z nia, zamieszkli razem, wzieli slub ...
  a ich dziecko urodzilo sie pare tygodni przed dzieckiem Madeleine.  kendo napisała:

  > byc moze obrala taka taktyke,
  >
  > a [b]narzeczony ozenil sie calkiem z inna[b] w koncu

 • kendo 02.01.15, 16:43
  pia.ed napisała:

  > Ta sprawa byla bardzo glosna przed kilku laty. Dwor krolewski w tej sprawie si
  > e
  > wypowiedzial ... bo to bylo wkrotce po oficjalnych zareczynach
  > i ustaleniu daty slubu na nastepny rok.
  >
  > Dwor krolewski wydal oswiadczenie, ze zareczyny zostaly zerwane
  > i popiera decyzje corki o wyjezdzie do Nowego Jorku.
  >
  > Jonas niedlugo potem zaczal sie spotykac z przyjaciolka Madeleine,
  > zareczyl sie z nia, zamieszkli razem, wzieli slub ...
  > a ich dziecko urodzilo sie pare tygodni przed dzieckiem Madeleine.


  achaaaaaaaaaaa...bo najpierw myslalam,ze ja zdradzil z przyjaciolka Madeleine
  ,a to jak piszesz "norweska jakas brzydula"
  to juz jasne dla mnie..

  > kendo napisała:
  >
  > > byc moze obrala taka taktyke,
  > >
  > > a [b]narzeczony ozenil sie calkiem z inna[b] w koncu  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 18.07.15, 20:57
  Grenladia jest czescia panstwa dunskiego, ale ma wlasne zarzadzanie.
  Margareta byla tam pierwszy raz jako 20-latka ...potem byla wielokrotnie,
  choc odleglosc jest 3 500 km i leci sie 5 godzin.  PS.Link mi gdzies uciekl ... ale wzielam go z Kvällsposten
 • pia.ed 18.07.15, 20:58
  www.expressen.se/kvallsposten/drottning-margrethe-besoker-gronland/
 • kendo 19.07.15, 09:48
  pia.ed napisała:

  > Grenladia jest czescia panstwa dunskiego, ale ma wlasne zarzadzanie.
  > Margareta byla tam pierwszy raz jako 20-latka ...potem byla wielokrotnie,
  > choc odleglosc jest 3 500 km i leci sie 5 godzin.
  >
  >
  >
  > PS.Link mi gdzies uciekl ... ale wzielam go z Kvällsposten

  czytalam artykul,
  odwiedza z mezem Henrykiem Grenlandie,
  a teraz musieli pontonami do staku z wyspy doplynac,bo ogromna mlga zaslonila im "droge"

  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 27.07.15, 12:03
  Wszycy wiedza, ze to nalogowa palaczka, ale na zjeciach nie wolno jej palic ...
  to przeciwko etykiecie dworskiej.

  www.expressen.se/kvallsposten/drottning-margrethe-rokte-infor-pressen/
 • lusia_janusia 27.07.15, 13:39
  *Pia, pewnie Margareta, juz uwaza, ze jest w takim wieku
  i krolowa, ze jej wszystko przystoi.
  --
  Serce miej otwarte dla wszystkich,
  zaufaj niewielu
  W. Shakespeare
 • kendo 27.07.15, 14:00
  miedia myslei ,ze skonczyla popalac,
  bo 320 lat nie wiedzieli jej publicznie z papierosem
  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • kendo 27.07.15, 14:00
  kendo napisała:

  > miedia myslei ,ze skonczyla popalac,
  > bo 320 lat nie wiedzieli jej publicznie z papierosem

  20 lat mialo byc..a nie 320 alez mi sie napisalo hi.hiiiiiiiii
  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • kendo 31.07.15, 16:29
  www.expressen.se/kvallsposten/prinsparet-far-byta-ut-slottet-mot-koja/
  sliczna maja ta wille,
  teraz chyba juz nie narobi dlugow ksiaze Joachim
  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • kendo 08.09.15, 23:37
  Madame Maurille Beauvillain de Monpezat ,
  najmlodsza siostra 14 lat,od ksiecia Henriks ,
  bylo ich osmioro wszystkich,
  wychowani w /vinnym zamku) vinslott w Cahors w poludniowej Francji ,
  zmarla po dluzszej chorobie majac 67 lat,
  www.expressen.se/kvallsposten/danska-kungahuset-i-sorg-efter-dodsfall/
  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 10.09.15, 00:48
  kendo napisała:

  > teraz chyba juz nie narobi dlugow ksiaze Joachim  Na pewno nie "narobi dlugow", bo nie jest juz rolnikiem ktorego gospodarstwo przynosilo straty ... • pia.ed 10.09.15, 00:50
  stoppapressarna.se/kungligt/danska-exprinsessan-alexandra-skiljer-sig
 • kendo 10.09.15, 09:04
  pia.ed napisała:

  > stoppapressarna.se/kungligt/danska-exprinsessan-alexandra-skiljer-sig

  czytalas moze dlaczego sie rozwodzi?

  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 10.09.15, 13:22
  Äktenskapet med Martin Jörgensen har kraschat.

  Grevinnan Alexandra, 51, berättar själv varför hennes åtta och ett halvt år långa äktenskap nu är slut:

  – När man ser att det inte finns en gemensam framtid och att det finns vissa grundläggande värderingar som är annorlunda, då måste man ta en funderare.

  När man gifter sig är det så mycket känslor som är inblandat, och man hoppas att det varar för livet. Så när man tar ett sådant beslut är det stort och svårt, men jag har tagit det nu ...
 • kendo 10.09.15, 09:05
  pia.ed napisała:

  > kendo napisała:
  >
  > > teraz chyba juz nie narobi dlugow ksiaze Joachim

  >
  >
  > Na pewno nie "narobi dlugow", bo nie jest juz rolnikiem ktorego gospodarstwo p
  > rzynosilo straty ...
  >
  >
  >

  ciekawe czy oni tez musza spalcac dlugi,????????
  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • kendo 10.09.15, 10:10
  www.expressen.se/mode/kungligt/nordiska-kungahus/mary/kronprinsessan-mary-med-ny-hostfin-frisyr/
  jest bardzo popularna i lubiana ksiezniczka w Dani,
  swiadoma swej urody,zawsze zadziwia swym wdziekiem/stylem
  obecnie lansuje nowa fryzure..

  ciekawe czy koczek z tylu glowy przeminie,czy bedzie rownolegle z rospuszczonymi wlosami "szedl w parze"
  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 10.09.15, 12:30
  kendo napisała:
  > ciekawe czy oni tez musza spalcac dlugi,????????

  Oczywiscie musza splacac dlugi ... A ksiaze Joakim ma z czego splacac,
  bo sprzedal swoj zamek razem z gospodarstwem za 125 milionow dunskich koron.
  Zamek, jak czytalam, nalezal przez co najmniej 100 lat do jakiejs fundacji,
  a nie tak dawno temu zostal za darmo oddany panstwu dunskiemu
  i tam sie Joachim osiedlil ze swoja pierwsza zona, Alexandra,
  co malzenstwu na dobre nie wyszlo ... bo oboje byli przyzwyczajeni do zycia
  w wielkich miastach, a to byla "dziura zabita deskami" i szczegolnie ksiezna Alexandra
  tam psychicznie nie wytrzymywala ...
  Joachim bawil sie w nocnych klubach w Kopenhadze a ona siedziala sama z dziecmi na wsi ...

  Z druga zona Maria, francuska modelka, Joachim juz nie popelnil tego samego bledu ...
  Oficjalnie byl zameldowany w zamku lezacym na pograniczu Niemiec i Danii,
  ale w praktyce mieszkal w Kopenhadze w jednym z palacow ktore rodzina krolewska miala do dyspozycji..

 • kendo 10.09.15, 12:37
  a to ma na splacenie dlugow,
  mysle,ze za darmo zarobil tyle miljonow ze sprzedazy "darowizny panstwoej",a moze jeszcze "jakies ucho mu zostalo" to ma na co innego,
  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 10.09.15, 13:12
  Przy sprzedazy zamku zagwarantowal sobie, ze bedzie tam mial prawo przyjezdzac latem
  i wlasnie to wykorzystal kiedy w najnowszym domu robil jeszcze jakies ulepszenia,
  a stary dom zostal juz sprzedany ...
 • pia.ed 10.09.15, 15:42
  I samband med att Alexandra gifte sig på nytt var hon dock tvungen att börja betala inkomstskatt på 50 procent, vilket så klart minskade hennes nettoinkomst dramatiskt. Enligt uppgifter i danska medier förra hösten har Alexandra ända sedan dess lånat frekvent - i runda slängar 100 000 kronor varje månad - för att upprätthålla sin livsstil.

  Säkerheten har varit huset på Svanemøllevej och på alla lånepapper har Alexandra stått som ensam husägare, trots att Martin Jørgensen har stått för halva skuldbeloppet.

  I parets äktenskapsförord står att Alexandra vid en skilsmässa behåller hela villan, och allt annat hon tog med sig in i äktenskapet, medan hennes andre make alltså står utan bostad men med en stor skuld för ett hus han nu inte längre har del i.


  www.expressen.se/kvallsposten/danska-ex-prinsessan-skiljer-sig--igen/
 • kendo 10.09.15, 17:21
  pia.ed napisała:

  > I samband med att Alexandra gifte sig på nytt var hon dock tvungen at
  > t börja betala inkomstskatt på 50 procent, vilket så klart minskade h
  > ennes nettoinkomst dramatiskt. Enligt uppgifter i danska medier förra hösten ha
  > r Alexandra ända sedan dess lånat frekvent - i runda slängar 100 000 krono
  > r varje månad - för att upprätthålla sin livsstil.
  >
  > Säkerheten har varit huset på Svanemøllevej och på alla l
  > 9;nepapper har Alexandra stått som ensam husägare, trots att Martin Jø
  > ;rgensen har stått för halva skuldbeloppet.

  >
  > I parets äktenskapsförord står att Alexandra vid en skilsmässa behåll
  > er hela villan, och allt annat hon tog med sig in i äktenskapet, medan henne
  > s andre make alltså står utan bostad men med en stor skuld för ett hu
  > s han nu inte längre har del i
  .

  >
  > www.expressen.se/kvallsposten/danska-ex-prinsessan-skiljer-sig--igen/

  wiedziala jak sie urzadzic,ma ekonomiczne wykksztalcenie,
  wiec sporzadzila umowe przedslubna na swoja kozysc,


  ..cyt..2007, när Alexandra gifte sig på nytt fick hon i stället titeln "Grevinna av Frederiksborg", men hon fick behålla sitt apanage, vilket rört upp heta känslor i Danmark de senaste åren. Så sent som i våras ville hela 80 procent av danskarna att Alexandra inte längre skulle få några statliga pengar.

  nie wiem jaki duzy ten apanage ma ,
  ze musiala dopozyczac tyle kasy??
  zyla tak ponad stan??czy prowadzila jakoes"rozrywkowe zycie"??

  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 10.09.15, 22:52
  Jeszcze w zeszlym roku obiecalas, ze pojdziesz do znajomej okulistki kiedy tylko wroci do pracy, aby przebadac wzrok ... Czyzby dotad nie wrocila?

  När skilsmässan med prins Joachim var ett faktum lät svärmor drottning Margrethe favoriten Alexandra behålla prinsesstiteln och den danska regeringen beslöt att ge henne årligt apanage på livstid, nu är den summan uppe i tre miljoner kronor per år.  > > www.expressen.se/kvallsposten/danska-ex-prinsessan-skiljer-sig--igen/


  > nie wiem jaki duzy ten apanage ma ,ze musiala dopozyczac tyle kasy??
  > zyla tak ponad stan??czy prowadzila jakoes"rozrywkowe zycie"??

 • kendo 11.09.15, 07:20
  pia.ed napisała:

  > Jeszcze w zeszlym roku obiecalas, ze pojdziesz do znajomej okulistki kiedy t
  > ylko wroci do pracy, aby przebadac wzrok ... Czyzby dotad nie wrocila?

  obiecalam to zrobic????
  a moze nie doczytalam do konca artykulu? i stad moja niewiedza.

  >
  > När skilsmässan med prins Joachim var ett faktum lät svärmor drottning Margr
  > ethe favoriten Alexandra behålla prinsesstiteln och den danska regeringen
  > beslöt att ge henne årligt apanage på livstid, nu är den summan uppe
  > i tre miljoner kronor per år.

  >
  dziekuje za podanie sumy,
  to sporo,wiec nie rozumie,czemu jej brakuje,
  na dzieci chyba oddzielna pule dostaje??

  >
  > > > www.expressen.se/kvallsposten/danska-ex-prinsessan-skiljer-sig--igen/
  >
  >
  > > nie wiem jaki duzy ten apanage ma ,ze musiala dopozyczac tyle kasy??
  > > zyla tak ponad stan??czy prowadzila jakoes"rozrywkowe zycie"??  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 11.09.15, 10:11
  Jej wydatkow chyba nikt nie rozumie ...
  Dostala wille za darmo. Pracuje, ma apanage 250 000kr miesieczne.
  Jej byly maz Joachim zabiera dzieci na wyjazdy zagranicznei wtedy je wyposaza we wszystko. Na pewno placi tez wysokie alimenty.

  Obecnie starszy syn jest w szkole internetowej, a mlodszy jedzie tam w tym roku.
 • pia.ed 11.09.15, 10:13
  Ma byc w "szkole z internatem" ...
 • kendo 11.09.15, 11:53
  uwazam,ze jest rozrzutna kobieta i tyle..
  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 14.09.15, 10:52
  Jest nowy artykul o rozwodzie, przeczytaj go do konca wink

  www.expressen.se/kvallsposten/ex-prinsessan-skiljer-sig--det-ligger-bakom/
 • kendo 14.09.15, 12:59
  pia.ed napisała:

  > Jest nowy artykul o rozwodzie, przeczytaj go do konca wink
  >
  > www.expressen.se/kvallsposten/ex-prinsessan-skiljer-sig--det-ligger-bakom/

  od poczatku bylo wiadomo,ze malzenstwo nie potrwa za dlugo,
  ona 51 lat on 14 lat mlodszy 37-siednmio letni mezczyzna,gdzie w glowie mu zycie towarzyskie,
  ona,mam juz ze zmieninymi zapatrywaniami na zycie spedza czas z synami i przy kawie podczas dnia,kiedy malzonek w tych samych kwarterach bawi sie noca...

  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 17.09.15, 01:10
  www.expressen.se/kvallsposten/har-far-astronauten-traffa-drottningen/
 • pia.ed 21.09.15, 09:26
  www.expressen.se/kvallsposten/bryter-tystnaden-efter-skilsmassobomben/
 • kendo 21.09.15, 10:16
  pia.ed napisała:

  > www.expressen.se/kvallsposten/bryter-tystnaden-efter-skilsmassobomben/

  ksiazeta rosna na przystojnych mezczyzn,

  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 24.09.15, 19:36
  www.expressen.se/kvallsposten/larmet-man-forsoker-locka-till-sig-skolbarn/

  Mlodszy ma urode raczej azjatycka, ale 16-letni ksiaze Nicolas jest przepiekny ...
  Podobny uroda i wzrostem do ojca, a dzieki matce "nabral koloru" ...
 • lusia_janusia 24.09.15, 20:35
  *Pia, tez ta urode u chlopcow widze.
  A Aleksandra teraz zostala sama bez zadnego przyjaciela u boku?
  Musi miec chyba "harakter"?
  --
  Serce miej otwarte dla wszystkich,
  zaufaj niewielu
  W. Shakespeare
 • kendo 24.09.15, 21:50
  *Pia
  no chlopcy,jak chlopcy,
  zanim osiagna wiek dojzaly to zmienia sie jeszcze ..
  zobaczymy ktory bedzie przystojniejszy

  *Lusia
  wczesniej pisali,ze Aleksandra chce prowdzic teraz zycie w domowych pieleszach wraz z synami,
  nie interesuja ja zabawy czy bywanie w klubach nocnych
  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 24.09.15, 22:58
  kendo napisała:

  wczesniej pisali, ze Aleksandra chce prowdzic teraz zycie w domowych pieleszach
  wraz z synami, nie interesuja ja zabawy czy bywanie w klubach nocnych  Nie wierze, aby majaca szeroki kreg znajomych Aleksandra nagle zamienila sie w zakonnice wink
  Taka wypowiedz swietnie pasowala by pokazac w jak najgorszym swietle bylego "rozrywkowego" meza ...

  A synowie tak duzo w domu nie bywaja, bo starszy jest w internacie, a mlodszy ma tam zaczac w przyszlym roku. Obaj zreszta duzo czasu spedzaja u ojca ...
 • pia.ed 09.10.15, 19:26
  No to powoli wychodzi na jaw, dlaczego ex-ksiezna Alexandra wystapila o rozwod. Jej maz, Martin Jörgensen, lubil nie tylko nocne zycie towarzyskie, ale takze pewna blondyne ... wink

  www.expressen.se/kvallsposten/blondinen-krossade-ex-sessans-aktenskap/
 • kendo 09.10.15, 19:51
  pia.ed napisała:

  > No to powoli wychodzi na jaw, dlaczego ex-ksiezna Alexandra wystapila o rozwod
  > . Jej maz, Martin Jörgensen, lubil nie tylko nocne zycie towarzyskie, ale tak
  > ze pewna blondyne ... wink
  >
  > www.expressen.se/kvallsposten/blondinen-krossade-ex-sessans-aktenskap/

  o tak,
  mila twarz,nawet niektorzy widzieli,jak ja publicznie calowal...

  jest temat do pisania w prasie
  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 22.10.15, 12:16
  Krolowa dunska Margareta dalej bedzie korzystac z uslug fotografa, bylego meza Alexandry ...

  www.expressen.se/kvallsposten/nu-valjer-drottningen-sida-efter-skilsmassan/
 • pia.ed 25.11.15, 14:10
  Syn Alexandry i ksiecia Joachima zdal egzamin strzelecki ...
  Moze razem z ojcem polowac w lesie.

  www.expressen.se/kvallsposten/lill-prinsen-har-nya-mal-i-siktet--i-skogen/
 • pia.ed 01.12.15, 12:47
  o zonie dunskiego nastepcy tronu ... Dosc dlugi artykul, "rzucilam okiem"
  ale dokladnie nie czytalam. Film zawiera duzo nieprawidlowosci ...

  www.expressen.se/kvallsposten/kronprinsparet-rasar-mot-filmen-om-mary/
 • pia.ed 03.12.15, 21:51
  Kiedy brali slub to Maria pochodzaca z Francji byla okreslana jako "modelka",
  a teraz wdze ze pochodzi z rodu baronow ...


  www.expressen.se/kvallsposten/prinsessan-maries-farmor-svart-sjuk/
 • kendo 04.12.15, 09:44
  pia.ed napisała:

  > Kiedy brali slub to Maria pochodzaca z Francji byla okreslana jako "modelka",
  > a teraz wdze ze pochodzi z rodu baronow ...
  >
  >
  > www.expressen.se/kvallsposten/prinsessan-maries-farmor-svart-sjuk/

  tez wczesniej nie wiedzialam "o jej korzeniach"
  wiec pasuje do krolewskiej rodziny bardziej "niz normalna kobieta bez tytulow szlacheckich"

  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 04.12.15, 23:56
  Ogladal w operze "Eugeniusz Onegin, bez zony krolowej Margarety,
  ale w towarzystwie kilku osob z Danii. To byla jego piata wizyta w operze w Malmö.

  www.expressen.se/kvallsposten/prinsen-satte-kunglig-glans-pa-operabesoket/

  Fredagens besök på Malmö opera är prinsens femte i ordningen.

  Så sent som i januari var prins Henrik på plats för att se ”Doktor Zjivago” med Sanna Nielsen i en av rollerna. Den gången hade han också lyckats locka med sig både prins Joachim och prinsessan Marie.

  Tidigare har han även sett "Hoffmans äventyr" ,"Evita", "Luisa Miller". Redan vid sitt tredje besök deklarerade det danska prinsgemålen att han såg Malmö opera som hemmaplan.

  – Nu är jag en riktig stamgäst här, sa han till Kvällsposten i samband med sitt besök i december 2012.


 • pia.ed 15.12.15, 14:54
  Niby mialo byc o "brudnym" rozwodzie Alexandry j jej bylego meza,
  a chodzi tylko o to, ze poniewaz dzieci ksiecia Joachima
  stracily swego "rezerwowego tatusia" do ktorego byly przywiazane (wychowywal je przez 10 lat),
  to teraz Joachim bedzie poswiecal jeszcze wiecej czasu synom z pierwszego malzenstwa..

  www.expressen.se/kvallsposten/kronprinsen-dras-in-i-smutsiga-skilsmassan/
 • lusia_janusia 15.12.15, 18:31
  *Pia, takie anonsy w gazetach, przywoluja wiecej czytelnikow
  i zbyt gazet.
  --
  Serce miej otwarte dla wszystkich,
  zaufaj niewielu
  W. Shakespeare
 • pia.ed 31.12.15, 19:39
  Wcale sie nie dziwie ... ma 81 lat. Jego zona krolowa Margerethe,
  ma 75 lat i zamierza zostac na tronie jeszcze wiele lat ... ... wink

  www.expressen.se/kvallsposten/prins-henrik-gar-i-pension-efter-nyar/
 • pia.ed 31.12.15, 20:50
  Zdjecia warte obejrzenia ...

  www.expressen.se/kvallsposten/margrethes-2015--firande-och-sorg/
 • pia.ed 31.12.15, 21:03
  Titel: Prins Henrik av Danmark.

  Född: 1934 i Talence i Frankrike som Henri-Marie-Jean André de Laborde de Monzepat.
  Äktenskap: Gifte sig 1967 med Margarethe II av Danmark och då ändrades hans namn till Henrik.
  Familj: Drottningen, prins Fredrik och prins, Joachim. Åtta barnbarn.

  Språk: Talar förutom danska och franska även engelska, tyska, kinesiska och vietnamesiska.
  Om sin titel: Prins Henrik har flera gånger offentligt vädrat sitt missnöje över att han inte får kalla sig kung - trots att han är gift med drottningen. I en intervju med Le Figaro kallade han det diskriminering och förklarade att han själv gett sig titeln prinsgemål "för att finna en plats i det danska samhället".


  www.expressen.se/kvallsposten/prins-henrik-gar-i-pension-efter-nyar/
 • lusia_janusia 31.12.15, 21:25
  *Pia, czas leci, wszystkim lat przybywa,
  A przez jakis czas wydawalo mi sie ze on jest mlodszy od Margaret.
  A ona chyba teraz troche schudla, ciekawe czy talej wypala tak duzo papierosow,

  --
  Serce miej otwarte dla wszystkich,
  zaufaj niewielu
  W. Shakespeare
 • pia.ed 01.01.16, 14:31
  Wiedzialam, ze urodzila sie w kwietniu 1940 roku, i znalam cala jej historie ...
  Natomiast o jej mezu wiedzialam tylko tyle, ze jest arystokrata
  i we Francji posiada zamek z plantacja winogron i wyrobem win ...

  Margerthe nigdy nie probowala sie odmladzac, skromnie sie czesala, ,dosc szybko osiwiala,
  cere miala brzydka po przebytej w dziecinstwie ospie i tylko przy wielkich okazjach pozwalala te wady tuszowac.
  Jej "konskie zeby" byly zolte odkad pamietam, bo potrafila wypalic 40 papierosow dziennie ... palila tez cienkie kobiece cygara jak wiele Dunek w tym czasie.

  Nie zauwazylam zeby schudla ... zawsze byla wysoka i chuda. Na oficjalnych zdjeciach jest ubrana w suknie wlasnego projektu, mocno marszczone i rozlozyste.
  To moglo dac wrazenie ze jest "przy kosci" ...  lusia_janusia napisała:

  > *Pia, czas leci, wszystkim lat przybywa,
  > A przez jakis czas wydawalo mi sie ze on jest mlodszy od Margaret.
  > A ona chyba teraz troche schudla, ciekawe czy talej wypala tak duzo papierosow
  > ,
  >
 • lusia_janusia 01.01.16, 14:41
  *Pia, moze masz racje z tymi sukniami.
  Wiem ze robila tez scenografie do sztuk w Teatrze.
  --
  Serce miej otwarte dla wszystkich,
  zaufaj niewielu
  W. Shakespeare
 • pia.ed 16.01.16, 14:53
  Teraz wiadomo, na co szly pieniadze bylaj zony dunskiego ksiecia Joachma ...
  i skad sie wziely jej "dlugi".

  www.expressen.se/kvallsposten/ex-prinsessan-har-salt-familjens-ogonsten/
 • lusia_janusia 16.01.16, 22:22
  *Pia, elita zyje na kretyd jak sie okazuje.

  --
  Serce miej otwarte dla wszystkich,
  zaufaj niewielu
  W. Shakespeare
 • pia.ed 16.01.16, 23:50
  Szwecja i Polska tez zyja na kredyt ...
  juz nie mowiac o USA ktore pozycza pieniadze z bankow
  aby moc prowadzic wojny na Bliskim Wschodzie ...
 • pia.ed 01.02.16, 23:58
  www.expressen.se/kvallsposten/prinsessan-berattar-om-tuffa-skilsmassan/

  Ksiezna Marie, zona dunskiego ksiecia Joachima, konczy wlasnie 40 lat.
  Z tej okazji opowiada jak rozwod rodzicow (miala wtedy 11 lat) wplynal na jej zycie.
  Miala zal do matki, ze zalozyla nowa rodzine i postanowila ze stworzy bezpieczny dom dla swoich dzieci, a takze dla synow Joachima.
 • kendo 12.02.16, 13:29
  www.expressen.se/kvallsposten/exprinsessan-saljer-lyxvillan-for-miljoner/
  byla ksiezna zona skiecia dunskiego Joachim sprzedaje wille,ktora otrzymala po rozwodzie z nim,jako czesc swego apanage
  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 15.02.16, 12:57
  Teraz podaje powod: willa jest za duza, bo tylko jeden syn jest w domu ...
  Poza tym chce: "zaczac nowe zycie na nowym miejscu".

  Pieniedzmi ze sprzedanej willi w Turcji splaci dlugi ktore ma na ta duza wille w Kopenhadze.

  www.expressen.se/kvallsposten/skandalgrevinnan-darfor-saljer-jag-villan/
  -
 • lusia_janusia 15.02.16, 14:51
  ..No to daje sobie jakos rade?.
  --
  Serce miej otwarte dla wszystkich,
  zaufaj niewielu
  W. Shakespeare
 • pia.ed 16.02.16, 21:56
  Akexandra ma wyksztalcenie wyzsze ekonomiczne wiec jakby mogla nie dac sobie rady?
  Te dlugi o ktorych niedawno rozpisywala sie prasa dunska, to pewnie byla inwestycja, ktora teraz zwrocila sie z procentem !!!

  ...
 • lusia_janusia 17.02.16, 07:26
  *Pia, najprawdopodobnie tak,
  --
  Serce miej otwarte dla wszystkich,
  zaufaj niewielu
  W. Shakespeare
 • kendo 17.02.16, 09:19
  ciekawam gdzie sie przeprowadzi zaczynajac nowe zycie,
  pewnie nie sama bedzie je zyc?
  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • lusia_janusia 17.02.16, 09:59
  *Kendo, tkie znane nazwiska, szybko sobie znajduja
  partnerow,
  --
  Serce miej otwarte dla wszystkich,
  zaufaj niewielu
  W. Shakespeare
 • pia.ed 18.02.16, 01:18
  Podano w artykule, ze Alexandra zostaje w Kopenhadze ... ale willa jest za duza
  kiedy tylko jeden syn mieszka w domu, bo drugi jest w internacie ...

  *
 • lusia_janusia 18.02.16, 08:36
  *Pia, nie wiem czy ona moze sprzedac wlasnie ta wille?

  --
  Serce miej otwarte dla wszystkich,
  zaufaj niewielu
  W. Shakespeare
 • kendo 18.02.16, 09:17
  lusia_janusia napisała:

  > *Pia, nie wiem czy ona moze sprzedac wlasnie ta wille?
  >

  no wlasnie,
  jezeli dostala to jako czesc "apanage?" i czy nie sa wmieszani w to synowie,ze to ma ich byc w razie co??
  chyba nie napisza co i jak,bo to w koncu ich prywatna sprawa,a wspomnieli tylko w prasie dla zwiekszenia sprzedazy nakladu pisma

  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 18.02.16, 12:55
  Apanage w formie willi, to tak jak jednorazowo wplacone pieniadze
  na utrzymanie ksiezniczki od jej bylego meza ...
  Oprocz tego dostaje 200 000 kr co miesiac, a synowie alimenty od ojca.
  Z wila mogla zrobic co chciala, bo to byla gåwa ...
  mogla ja nawet natychmiast sprzedac, a kupic cos innego.

  Synom ksiaze Jachim kupi luksusowe apartamenty kiedy beda tego potrzebowali,
  a po jego smierci beda mieli spadek po nim ...

  W tez mozecie w kazdej chwili sprzedac swoj dom, wyprowadzic sie na Maldiwy
  i tam pieniadze przehulac, bo jest to Wasz dom, a nie syna,
  i to bedzie zgodnie z prawem!
 • pia.ed 26.03.16, 10:56
  czy oficjalne intervju, podczas ktorego mowi bardzo cicho i niewyraznie ...
  To nie jest jej normalny glos.
  Podobno tak mowi överklass aby nadac pondus swoim slowom!

  Jest tez urywek mowy Victorii podczas zareczyn,
  gdzie mowi zupelnie innym glosem
  niz kiedy zatrzymaja ja dziennikarze na chwile rozmowy.

  W przypadku zareczyn wcale sie nie dziwie,
  bo to byla "mowa do narodu" w telewizji
  podczas bardzo waznego wydarzenia w zyciu Victorii.

  tv.aftonbladet.se/abtv/articles/115091

  *
 • kendo 28.03.16, 19:28
  Dunski ksiaze idzie na emeryture
  Cytuj
  pia.ed 31.12.15, 19:39
  Wcale sie nie dziwie ... ma 81 lat. Jego zona krolowa Margerethe,
  ma 75 lat i zamierza zostac na tronie jeszcze wiele lat ... ... wink

  www.expressen.se/kvallsposten/prins-henrik-gar-i-pension-efter-nyar/
  ***************************************************
  dzisiejsze gazety podaly,ze dunska krolowa Margrethe sama musi spelniac obowiazki "rzadowe",maz na emeryturze jezdzi po calym swiecie.

  www.expressen.se/kvallsposten/drottningparets-splittrade-liv/
  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 29.03.16, 10:07
  Gdyby Margarethe czula sie samotna to by zabronila mezowi tak czestych wyjazdow ...
  kto moze zreszta wiedziec jak krolowa to odczuwa???

  Sama zreszta nie sprawuje rzadow, tylko ma do pomocy dwoch synow z zonami.

  A w ogole to wielu Dunczykow wolaloby zmiane - zeby na tron wstapil jej syn, ktory o ile pamietam ma juz 47 lat. Ale Margarethe upiera, sie aby siedziec na tronie az do smierci...


  Prinsen får apanage som pensionär

  Trots pensioneringen kvarstår prinsens årliga apanage på motsvarande nästan 10 miljoner svenska kronor.

  Redan det har fått danskarnas stöd att falla, enligt en färsk opinionsundersökning vill 62 procent av folket att apanaget bör skäras ned, och ju längre tid prinsen håller sig undan sin fru minskar danskarnas tålamod med honom.

  – I dag är uppfattningen att om man är kunglig så ska man arbeta för pengarna, inte bara få dem utan insats. Många får intrycket att han bara vill göra sådant han själv har lust med, säger kungahusexperten Lars Hovbakke Sørensen till BT.


  .
 • kendo 29.03.16, 10:53
  moze prasie chodzilo,jak w reportarzu wspomnieli,
  ze od Nowego Roku para krolewska nie widziala sie 6 tygodni..
  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 23.05.16, 01:20

  W niedziele wieczorem wlaczylam telewizor aby obejrzec Bachelor na kanale 11,
  a tu sie okazalo, ze byl jakis film ktorego tytulu nie zdazylam zobaczyc ...
  Troche popatrzylam, potem przelaczylam na inny kanal, ale nie bylo nic ciekawego,
  wiec wrocilam na kanal 11.

  W pewnym momencie uslyszalam, ze redakcja pisma w Kopenhadze kazala sledzic jakas dziewczyne w Australii, bo Fredrik spedzal z nia noce w hotelu!
  Wtedy zorientowalam sie ze tu chodzilo o Mary, przyszla jego zone wink i o film,
  o ktorym pisalam na forum.

  Powtorka w sobote od godz 19 05 do 21 00. Bede patrzec przez pierwsze 20 minut, a moze nawet na caly film ...

  www.tv.nu/p/1B4yc0-18-2ZyW
  .
 • lusia_janusia 23.05.16, 08:32
  *Pia, dziekuje, tez slyszalam o tym programie, ale zapomnialam wczoraj ogladac.
  --
  Serce miej otwarte dla wszystkich,
  zaufaj niewielu
  W. Shakespeare
 • pia.ed 23.05.16, 11:17
  lusia_janusia napisała:

  > ... tez slyszalam o tym programie, ale zapomnialam wczoraj ogladac.

  Gdybym miala Twoj numer telefonu to bym Ci przypomniala wink wink wink

  *
 • pia.ed 01.06.16, 00:14

  Wspomniano tez o szwedzkim dworze ...

  www.expressen.se/kvallsposten/sa-mycket-pengar-far-danska-kungahuset/
  .
 • pia.ed 02.06.16, 00:25

  Przeprowadzaja sie do nowej rezydencji ...

  www.expressen.se/kvallsposten/prinsparet-far-byta-ut-slottet-mot-koja/
  .
 • pia.ed 13.06.16, 13:11
  www.expressen.se/kvallsposten/drottningens-besked-stoppar-festligheterna/

  Nie bedzie uroczystych zlotych godow krolowej Margarethy
  i jej emerytowanego francuskiego meza ...

  .
 • lusia_janusia 13.06.16, 13:47
  *Pia, z wiekiem i uplywem lat na odpowiednich postach,
  dochodza sami do wnioskow, ze najlepiej takie uroczytosci obchodzic
  we slasnym rodzinnym gronie,.
  Wzieli chyba przyklad z naszego dwrou?.
  --
  Serce miej otwarte dla wszystkich,
  zaufaj niewielu
  W. Shakespeare
 • pia.ed 13.06.16, 16:37
  Do tej pory obchodzili rocznice uroczyscie ze wszystkimi Dunczykami ...
  To sie raczej wiaze z tym, ze ksiaze Henryk wycofal sie z zycia dworskiego
  wiec troche dziwne byloby obchodziC razem z nim!!!
  Szczegolnie ze nie jest dobrze widziany przez swoich poddanych w ostatnim czasie uncertain

  Kiedy dwor szwedzki bedzie obchodzil zlote gody krola i jego zony Silvii
  to bez watpienia beda wielkie uroczystosci!!!

  .  lusia_janusia napisała:
  > *Pia, z wiekiem i uplywem lat na odpowiednich postach,
  > dochodza sami do wnioskow, ze najlepiej takie uroczytosci obchodzic
  > we slasnym rodzinnym gronie,.
 • kendo 19.06.16, 18:33
  ponownie w prasie o dworze dunskim..
  www.expressen.se/kvallsposten/nu-slar-margrethe-tillbaka-mot-ryktena/
  krolowa kategorycznie zdemetowala plotke o rozwodzie..

  ..cyt..Nästa ?r firar drottning Margrethe och prins Henrik guldbröllop ? men n?got storslaget officiellt firande blir det inte.

  När nyheten blev känd tog skilsmässoryktena fart p? nytt ? nu ryter drottningen själv ifr?n.

  ? Nej, bevara mig väl, säger hon under en pressträff p? Färöarna som citeras at bt.dk.
  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 14.07.16, 13:49

  Dziennikarz Vogue z Australii przyjechal do Kopenhagi
  aby zrobic wywiad z ksiezna Mary ... A oto zdjecia

  www.expressen.se/kvallsposten/danska-prinsessan-i-oppenhjartig-intervju/

  Aby zobaczyc dzieci ksieznej Mary i jej meza Fredrika, nastepcy trony dunskiego
  trzeba skasowac podpis pod zdjeciem.

  .
  .
 • kendo 14.07.16, 21:34
  pia.ed napisała:

  >
  > Dziennikarz Vogue z Australii przyjechal do Kopenhagi
  > aby zrobic wywiad z ksiezna Mary ... A oto zdjecia
  >
  > www.expressen.se/kvallsposten/danska-prinsessan-i-oppenhjartig-intervju/
  >
  > Aby zobaczyc dzieci ksieznej Mary i jej meza Fredrika, nastepcy trony dunskie
  > go
  > trzeba skasowac podpis pod zdjeciem.
  >
  > .
  > .
  jako kobieta jest pelna wdzieku i powabu,
  kiedys jeden z dziennikarzy napisal,
  ze ksiezna Mary jest tego swiadoma...


  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 27.07.16, 23:42

  Juz ktorys raz z kolei pisza, ze ksiaze Joachim wymiguje sie od spelniania
  swych ksiazecych obowiazkow ... ale zdjecia sa ciekawe ...

  www.expressen.se/kvallsposten/de-arbetar-minst--i-danska-kungahuset/.
 • pia.ed 02.09.16, 18:12

  www.expressen.se/kvallsposten/prinsessan-utnyttjad-av-fracka-natbluffare/


  Jej zdjecia zamieszczono w reklamie cudownego srodka do odchudzania.

  .
 • pia.ed 25.09.16, 17:00

  Zyje normalnyn zyciem pracujac jak kazdy inny ...
  tylko ze na duzo lepszym i lepiej platnym stanowisku ...

  www.expressen.se/kvallsposten/prins-joachims-svara-beslut/
  .
 • kendo 26.09.16, 09:04
  pia.ed napisała:

  >
  > Zyje normalnyn zyciem pracujac jak kazdy inny ...
  > tylko ze na duzo lepszym i lepiej platnym stanowisku ...
  >
  > www.expressen.se/kvallsposten/prins-joachims-svara-beslut/
  > .
  dostal pomoc od rodinny i przyjaciol,
  w dalszym ciagu moze wracac do posiadlosci,ma tam mieszkanie i zarzad fondem,


  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 26.09.16, 12:02
  kendo napisała:

  dostal pomoc od rodziny i przyjaciol,
  w dalszym ciagu moze wracac do posiadlosci,
  ma tam mieszkanie i zarzad fondem  Co innego "wracac", a co innego byc zmuszonym tam zyc caly rok ...
  Wlasnie przez te posiadlosc, lezaca na wsi przy granicy z Niemcami,
  rozpadlo sie jego malzenstwo, bo zona pochodzaca z Hong Kong
  nie mogla tam wytrzymac, zostawiana sama z dwojgiem malenkich dzieci,
  podczas kiedy Joachim zabawial sie w Kopenhadze ...

  *

 • pia.ed 23.10.16, 18:21

  ... z dunska rodzina nastepcy tronu, ubrana w tradycyjny stroj z tego kraju.
  Prawdopodobnie buty sa zrobione ze skor fok, i to wywolalo zlosc organizacji
  zajmujacej sie ochrona zwierzat.
  "Skora na buty pochodzi od rodziny, ktora trzeba bylo zabic, aby inna rodzina
  mogla miec buty. To jest barbarzynstwo i wskazuje na brak nowoczesnego myslenia ...


  www.expressen.se/kvallsposten/stora-ilskan-mot-kungafamiljen/
  Djurrättsorganisationen Peta sparar inte på krutet och till tidningen Local går talespersonen Sascha Camilli till frontalangrepp, på grund av att kronprinsfamiljen pryder frimärket iklädda Grönlands nationaldräkt, och stövlar som verkar vara gjorda av sälskinn.

  – Det är svårt att hitta ett mindre lämpligt sätt att fira en bröllopsdag än att klä ut hela familjen med skinn från en familj som var tvungen att slaktas för att göra det möjligt, säger hon och menar att bilden visar att det danska kronprinsparet visar att de omoderna.
 • pia.ed 18.11.16, 00:25

  Para nastepcow tronu, Fredrik i Mary, tworza dobrane malzenstwo,
  ze stabilnym zyciem rodzinnym.
  Niesatety wiekszosc Dunczykow takiego szczescia nie zaznaje w swoich malzenstwach ...

  Badania wykazaly, ze 71% Dunczykow popiera dwor krolewski, a 64% uwaza, ze za 50 lat dwor krolewski bedzie dalej istnial. A wszystko to dzieki olbrzymiej popularnosci rodziny Fredrika i Mary.

  Det danska kungahuset är det mest populära i Europa.

  – Vi förväntar oss att de har en sak som de flesta danskar inte kan leva upp till;
  ett stabilt familjeliv, säger Sebastian Olden-Jørgensen, historiker på Köpenhamns Universitet, om Frederik och Mary.

  Det var i måndags, den 14 november 2016, som kronprinsparet firade kopparbröllop.
  Det otroligt populära paret har hyllats över hela Danmark.

  Hela 71 procent vill att kungahuset ska finnas kvar och 64 procent av den danska befolkningen tror att kungahuset fortfarande existerar om 50 år. Danska tidningen BT menar att detta i många och mycket är tack vare Frederik och Marys stora popularitet.


  www.expressen.se/kvallsposten/kronprinsparets-stora-karlekslycka/
  .
 • pia.ed 11.08.16, 12:25
  www.expressen.se/kvallsposten/23-aring-har-kopt-ex-sessans-lyxvilla/
 • lusia_janusia 18.11.16, 10:45
  *Pia, wszystko moze byc mozliwe, albo duzo sie zmienic.
  Mlodzi zauwazylam tutaj nie popieraja dworu, bo to przeciez z naszego skatu sie utrzymuje.
  --
  Serce miej otwarte dla wszystkich,
  zaufaj niewielu
  W. Shakespeare
 • pia.ed 18.11.16, 10:50

  Lusiu, chyba nie przeczytalas calego artykulu ... Nizej jest o dworze szwedzkim,
  ktory wcale nie cieszy sie taka popularnoscia w Europie jak szwedzkie media podaja ...
  wiec nie porownuj tych dwoch dworow.
 • pia.ed 24.11.16, 01:43

  Uwazam, ze krytycy maja racje ...

  www.expressen.se/kvallsposten/vreden-efter-nya-bilderna-pa-danska-kungafamiljen/
  .
 • lusia_janusia 24.11.16, 08:24
  *Pia, oczywiscie, dzieci wg mnie sa za male w rozny sposob moga to odbierac,
  mimo wyjasnien ze strony rodzicow.
  --
  Serce miej otwarte dla wszystkich,
  zaufaj niewielu
  W. Shakespeare
 • pia.ed 24.11.16, 10:41

  Takie widoki nie sa dla piecioletnich dzieci ...
  Widac jak dziewczynka nie chce patrzec na martwe sarny.
  W "widowisku" uczestniczyla takze krolowa Danii, Margareta.
  Dla mnie to wszystko jest bardzo niesmaczne.

  .
 • pia.ed 01.12.16, 13:20


  W klinice jest za malo personalu i kobiety nie maja tak dobrej opieki jak na to zasluguja.
  Ostatnio ze wzgledow oszczednosciowych zamknieto hotel dla mlodych matek
  i to bylo za duzo dla niego ... bo juz przedtem spal zle po nocach z powodu oszczednosci.

  W tym szpitalu rodzila zona nastepcy tronu Friderika Mary
  i Maria zona ksiecia Joachima.
  Szef kliniki byl ich osobistym lekarzem przy porodach.

  www.expressen.se/kvallsposten/prinsessans-lakare-slutar--som-protest/
 • lusia_janusia 01.12.16, 13:55
  Nie moge zrozumiec takich oszczednosci, w tym kierunku.
  A z drugiej strony to prominenci podwyzszaja swoje wyplaty?
  --
  Serce miej otwarte dla wszystkich,
  zaufaj niewielu
  W. Shakespeare
 • pia.ed 01.12.16, 22:01

  Taki sam kryzys jest w klinice polozniczej w Malmö ... Polozne sie zwalniaja,
  bo z przepracowania boja sie popelnic bledu ..

  Zapowiada sie tez, ze za wczesnie urodzone dzieci z powodu przepelnienia
  bedzie sie umieszczac w szpitalach poza granicami Szwecji.
  Kilka lat temu wczesniaki ze Sztokholmu przewozono helikopterami do Finlandii ...

  Powod takiego braku pieniędzy na sluzbę zdrowia szukalabym raczej w tym,
  ze miliardy koron przeznacza sie na osrodki dla imigrantow
  albo dla samotnie przybylych dzieci, gdzie doba potrafi kosztowac 16 000 kr
  na jedno dziecko ...
  .  lusia_janusia napisała:

  > Nie moge zrozumiec takich oszczednosci, w tym kierunku.


 • lusia_janusia 02.12.16, 08:56
  *Pia chyba masz racje, Staten nie dbo nalezycie o to co juz ma.

  Powod takiego braku pieniędzy na sluzbę zdrowia szukalabym raczej w tym,
  > ze miliardy koron przeznacza sie na osrodki dla imigrantow
  > albo dla samotnie przybylych dzieci, gdzie doba potrafi kosztowac 16 000
  > kr na jedno dziecko ...

  --
  Serce miej otwarte dla wszystkich,
  zaufaj niewielu
  W. Shakespeare
 • pia.ed 08.12.16, 12:54

  www.expressen.se/kvallsposten/ex-prinsessans-ensamma-jul/

  Byla ksiezniczka, Alexandra, spedzi Boze Narodzenie bez synow,
  bo beda u swego ojca, ksiecia Joakima i jego nowej rodziny ...
  .
 • kendo 10.12.16, 15:55
  pia.ed napisała:

  >
  > www.expressen.se/kvallsposten/ex-prinsessans-ensamma-jul/
  >
  > Byla ksiezniczka, Alexandra, spedzi Boze Narodzenie bez synow,
  > bo beda u swego ojca, ksiecia Joakima i jego nowej rodziny ...
  > .
  pewnie co drugi rok tak spedzaja synowie swieta,
  jak w wielu rozwiedzinych rodzinach z dziecimi.


  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 11.12.16, 01:54
  kendo napisała:

  pewnie co drugi rok tak spedzaja synowie swieta,
  jak w wielu rozwiedzinych rodzinach z dziecimi.  Dokladnie tak jest ... w ogole chlopcy sa czesto ze swoim ojcem i jego nowa rodzina na wyjazdach zagranicznych, a latem w letniej rezydencji krolowej Margarety.
  .

 • kendo 11.12.16, 08:31
  pia.ed napisała:

  > kendo napisała:
  >
  > pewnie co drugi rok tak spedzaja synowie swieta,
  > jak w wielu rozwiedzinych rodzinach z dziecimi.

  >
  >
  > Dokladnie tak jest ... w ogole chlopcy sa czesto ze swoim ojcem i jego nowa rod
  > zina na wyjazdach zagranicznych, a latem w letniej rezydencji krolowej Margare
  > ty.
  > .
  >
  mysle,ze lepiej im u taty niz u mamy,
  maja wiecej "atrakcji"
  moga uczyc sie "zycia krolewskiego i jego spelniania obowiazkow"


  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 06.01.17, 13:49

  Wywolala "sztorm krytyki" kiedy celowo (?) popelnila blad gramatyczny w swojej mowie noworocznej, niewlasciwie odmieniajac zaimek osobowy ...
  Mowa ta byla kontrolowana przed jej odczytaniem przez ekspertow od jezyka ...
  i nikt nie zareagowal?

  www.expressen.se/kvallsposten/drottningens-miss-uppror-overraskad/
  .
 • pia.ed 12.02.17, 01:10

  Od siedmiu lat krolowa robi przygotowania do swojego miejsca ostatniego odpoczynku.
  Sarkofag jest juz gotowy i zostanie umieszczony w podziemiach kosciola w Roskilde,
  gdzie leza wszyscy krolowie dunscy.

  www.expressen.se/kvallsposten/nu-forbereder-margrethe-for-sin-egen-begravning/
  .
 • lusia_janusia 12.02.17, 08:42
  Wedlug wlasnych projektow safogag, to bedzie(a) mogla(li) spokojnie odpoczywac po smierci , ku pamieci potomnych.
  --
  Serce miej otwarte dla wszystkich,
  zaufaj niewielu
  W. Shakespeare
 • pia.ed 16.02.17, 10:38

  Nikolai robi wlasnie prawo jazdy, ktore otrzyma na swoje 18-te urodziny.
  Zainteresowanie motoryzacja ma po swoim ojcu.

  www.expressen.se/kvallsposten/lillprinsen-borjar-bli-stor--nu-tar-nikolai-korkort/
  .
 • pia.ed 16.02.17, 10:45

  i najstarszy wnuczek krolowej Margarethe urodzil sie 28 sierpnia 1999 roku.
  Ma podobnie jak jego ojciec "benzyne w swojej blekitnej krwi" ... tongue_out

  .
 • lusia_janusia 16.02.17, 12:26
  *Pia, to caly klan wlacznie z naszym krolem maja w genach
  zakodowane szybkie samochody.
  Przeciez Carl Philip, tez lubi szybka jazde lacznie z krolem.
  --
  Serce miej otwarte dla wszystkich,
  zaufaj niewielu
  W. Shakespeare
 • pia.ed 02.03.17, 14:04

  next.gazeta.pl/next/7,151003,21440176,skandynawom-znudzilo-sie-panstwo-opiekuncze-zaskakujace-plany.html#BoxBizImgZ30
  .
 • lusia_janusia 02.03.17, 19:13
  ....Dania tnie podatki

  Włochy i Grecja mają problemy, duński rząd nie – ale to on właśnie chce ciąć programy społeczne i obniżać podatki – pisze Bloomberg. Duńczycy płacą jedne z najwyższych danin na świecie.....
  --
  Serce miej otwarte dla wszystkich,
  zaufaj niewielu
  W. Shakespeare
 • kendo 02.04.17, 19:42
  www.expressen.se/kvallsposten/har-konfirmeras-prins-felix--hela-familjen-var-med-i-kyrkan/
  jak tradycja nakazuje na dunskim dworze,
  14-stoletni ksiaze Feliks komfirmowany zostal tylko przy swojej najblizszej rodzinie krolewskiej,bez swych rowiesnikow...
  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 03.04.17, 14:41

  Na zdjeciu widze takze matke Feliksa i jego babcie ze strony matki ...

  www.expressen.se/kvallsposten/har-konfirmeras-prins-felix--hela-familjen-var-med-i-kyrkan/

  ******

  Klokt beslut

  Även prins Nikolai genomförde processen ensam, precis som pappa prins Joachim gjorde 1982.
  Hovpredikanten tycker det är ett klokt beslut av den kungliga familjen
  Då hade inte längre konfirmanderna stått i centrum, utan kungafamiljen ...

  ,

 • kendo 04.04.17, 09:43
  pia.ed napisała:

  >
  > Na zdjeciu widze takze matke Feliksa i jego babcie ze strony matki ...
  >
  > www.expressen.se/kvallsposten/har-konfirmeras-prins-felix--hela-familjen-var-med-i-kyrkan/
  >
  > ******
  >
  > Klokt beslut
  >
  > Även prins Nikolai genomförde processen ensam, precis som pappa prins Joachim g
  > jorde 1982.
  > Hovpredikanten tycker det är ett klokt beslut av den kungliga familjen
  > Då hade inte längre konfirmanderna stått i centrum, utan kungafamiljen ...
  >
  > ,
  jak by nie bylo ,to "spotkanie rodzinne"


  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 09.04.17, 20:57

  Po przejsciu meza krolowej na emeryture rzadko sie widuja.
  Henrik spedza co raz wiecej czasu w Egipcie,
  w hotelu u swego bogatego znajomego
  uzywajac zycia ...

  www.msn.com/sv-se/noje/kungligt/henrik-nyk%C3%A4r-l%C3%A4mnar-margrethe/ar-BBzucwN?ocid=iehp#image=BBzuk8v|1
 • pia.ed 11.04.17, 11:13

  – Han gör bara det som han har lust till, det han älskar, säger en nära bekant.
  Han följer det livsmönster som många andra pensionärer också tillämpar.
  Det handlar om exotiska resor med vännerna. Konst och kultur. Bridge och natur.

  Flera vänner menar att prinsen genom alla år varit så aktiv i sin prinsroll
  och att han nu med ålderns rätt måste ha rätt att få ta det litet lugnt.

  – Efter ett långt liv med officiella plikter är han angelägen om att inte bara vårda sin hälsa.
  Han tänker även på sina intressen för konst och kultur.

  Ett av skälen till att Henrik stigit åt sidan är att han som 82-åring inte längre orkar
  genomföra långa arrangemang.
  Prinsen har en del skavanker, så han måste helt enkelt ta det lite lugnare nu ...


  www.expressen.se/kvallsposten/darfor-valjer-henrik-solen-fore-margrethe/

  PS. Zrobilam skrot artykulu dla kendo tongue_out

 • pia.ed 17.04.17, 09:55

  www.expressen.se/kvallsposten/har-tvingas-prinsen-fira-drottningens-77-arsdag/

  Nareszcie zmuszono ksiecia Henryka aby przybyl na uroczystosci ...
  ktore w tym roku odbywaja sie w Århus, bo tam Margarethe ma zamek
  i jest z tym rejonem uczuciowo zwiazana.

  .

 • kendo 17.04.17, 10:04
  wlasnie tez czytalam o tym,
  plotki juz wczesniej "szly" ze para krolewska w niezgodzie zyje,
  a on chce sam sobie mieszkac i uczesniczyc w waznych wydazeniach
  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 17.04.17, 10:20

  Nie ma zadnej niezgody ... Ksiaze Henryk chce wykorzysta ostatnie lata swego zycia na to,
  na co ma ochote i czego nie mogl robic kiedy mial obowiazki na dworze.
  Poszedl na emeryture, bo juz nie dawal rady brac udzialu w dlugich ceremoniach
  z powodu swych problemow ze zdrowiem, szczegolnie nogam, ktore mial
  wielokrotnie operowane.

  .
 • kendo 17.04.17, 10:25
  a to niech zyja dlugo i szczesliwie

  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 05.05.17, 13:06

  Nastepca trony dunskiego, ksiaze Fredrik i jego zona Mary, przyjeli do swego domu studentke ekonomii uniwersytetu w Kopenhadze ktora przyjechala na rok do Danii w ramach wymiany. Cala szescioosobowa rodzina je razem z nia sniadanie, a ksiezna Mary wprowadza ja w tajniki dunskiej mowy.

  www.expressen.se/kvallsposten/nya-familjemedlemmen-hos-danska-kronprinsparet/

  Danska kronprinsparet Frederik och Mary har fått en ny familjemedlem. En kvinnlig utbytesstudent är nu inneboende i fyrabarnsfamiljens bostad på Amalienborg.

  Varken allmänheten eller medierna hade den ringaste aning om kronprinsfamiljens nya inneboende förrän Mary själv avslöjade saken vid en stipendieutdelning på onsdagen.

  Studenten uppges vara en ung kvinna som studerar ekonomi vid Köpenhamns universitet.
  Mary nämnde inte från vilket land kvinnan kommer.

  Men hon berättade att hon har hunnit hjälpa sin inneboende att hantera det danska språket och ställt frågor om hennes vistelse i landet.


  .
 • pia.ed 07.06.17, 15:53

  W piatek mija 50 lat od slubu krolowej Margarethe.
  W zwiaku z tym malzonkowie wspolnie odslonili skulpture w swoim ogrodzie,
  przy zamku w ktory spedzaja wiosne i jesien ...

  www.expressen.se/kvallsposten/prinsens-karleksgava-till-dronning-margrethe/
  .
 • pia.ed 15.06.17, 13:10

  www.expressen.se/kvallsposten/sa-har-blir-dronning-margrethes-lyxsommar/
  .
 • pia.ed 18.07.17, 01:59

  Ksiezna chwali swego meza, ktory jest "prawdziwym Vikingiem"

  www.expressen.se/kvallsposten/prinsessan-maries-karleksfulla-hyllning-han-ar-en-viking/
  .
 • pia.ed 31.08.17, 03:08

  Jego ojciec, ksiaze Joachim obdarowal go luksusowym samochodem.
  Do tej pory mlody ksiaze zadawalal sie duzo tanszym samochodem ...
  podobnym do tego co na zdjeciu.

  www.expressen.se/kvallsposten/pappa-joachims-lyxiga-gava-till-prins-nikolai/
  .
 • lusia_janusia 31.08.17, 08:23
  Pia, we wczesniejszych notisach czytalam, ze Nickolai jest bez apanazy,
  i musi sie utrzymywac sam, ciekawe co dwor krolewski wymysli?.


  --
  Serce miej otwarte dla wszystkich,
  zaufaj niewielu
  W. Shakespeare
 • kendo 31.08.17, 10:08
  tez czytalam o tym,
  ciekawa tez jestem,jaka ptaca sie zajmie i w jakim sektorze?

  samochod super ekonomiczny i dobrze "fabrycznie zakonserwowany przeciwrdzewieniu .


  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 31.08.17, 22:16

  lusia_janusia napisała:

  > Pia, we wczesniejszych notisach czytalam, ze Nickolai jest bez apanazy,
  > i musi sie utrzymywac sam, ciekawe co dwor krolewski wymysli?  Nicolai chodzi do szkoly sredniej i mieszka w internacie. Jak na razie utrzymuje go
  tatus Joachim i bedzie tak robil az chlopak skonczy studia ...w koncu stac ksiecia na to big_grin

  Jego matka Alexandra dostaje apanage na siebie, ale jak dotad wystarczaly tylko
  na utrzymanie duzej willi w poblizu Kopenahagi, w ktorej jej synowie spedzali czas
  kiedy nie byli w internacie ...

  Willa niedawno zostala sprzedana z bardzo dobrym zarobkiem ... Alexandra dostala ja
  w prezencie od ojca chlopcow ...
  Jej wysokie apanage bylo mocno krytykowane przez Dunczykow i dlatego obiecala,
  ze najpozniej za 5 lat nie bedzie go przyjmowala i bedzie utrzymywala sie samodzielnie ...
  W koncu to wyksztalcona kobieta - w dziedzinie ekonomii - i w tym zawodzie pracowala
  mieszkajac w Hongkong.

  .


 • pia.ed 06.09.17, 15:15

  Dwor dunski oglosil, ze ma problemy z daleko posunieta demencja ...
  ktora jest bardziej zaawansowana, niz u innych osob w jego wieku.

  www.expressen.se/kvallsposten/danska-hovet-prinsen-lider-av-demens/

  Prins Henrik, 83, är dement, det meddelar det danska hovet i ett pressmeddelande.
  Graden av demens är så pass hög att det kan påverka hans sätt att vara på, hans omdöme
  och hans "samspel med omvärlden".
  – Som en konsekvens av diagnosen kommer prinsen framöver att dra ned på sina aktiviteter,
  skriver det danska kungahuset i ett pressmeddelande.
  Det var drottning Margrethe själv som tog beslutet att offentliggöra informationen
  om makens tillstånd.


  .
 • kendo 06.09.17, 15:41
  no,nareszcie "poscili pare z ust"
  jako "osobistos" lakarze sie juz nim zajmuja i najlepsze leki na zahamowanie rozwoju choroby dostaje,
  nie wspolczuje Margarethe,
  bo nie musi sie nim osobiscie zajmowac,jest "sztab ludzi zatrudnionych z kompetencja"
  niemniej jednak,szkoda,bo meza "stracila"....


  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 07.09.17, 23:57

  Zaczeto w Danii mowic o demencji ... W szkolach, w klasach 1 do 6
  bedzie sie tlumaczyc dzieciom, co to jest demencja, aby umieli postepowac
  jesli maja chorego w rodzinie... Podano, ze 400 000 mieszkancow Danii ma te diagnoze.
  Dowiedzialam sie o tym z dunskiej telegazety.

  .
 • kendo 08.09.17, 07:37
  bardzo dobrze,
  spoleczenstwo nie zawsze rozmawia w domu o tym,
  dopiero kiedy maja w rodzinie taki przypadek,
  moze sie cos "ruszy wiecej" w badaniu nad ta choroba i wynajda lepsza medycyne hamujaca rozwoj choroby..


  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 08.09.17, 11:05

  Nigdy nie wpomniano o jego rodzenstwie,
  a okazuje sie, ze byl jednym z wielu dzieci.
  Mozna przeczytac o tym pod artykulem.

  www.expressen.se/kvallsposten/prins-henriks-bror-efter-beskedet-har-problem/
  .
 • pia.ed 06.10.17, 00:35

  Bedzie wykladala na uniwersytecie w USA ... a takze wyda ksiazke z dziedziny ekonomii.

  .

 • pia.ed 06.10.17, 00:46

  Zalozyla tez firme w Danii ...

  www.expressen.se/kvallsposten/grevinnan-alexandras-nya-uppdrag-i-usa/
  .
 • kendo 06.10.17, 09:13
  pia.ed napisała:

  >
  > Zalozyla tez firme w Danii ...
  >
  > www.expressen.se/kvallsposten/grevinnan-alexandras-nya-uppdrag-i-usa/
  > .

  a to zacznie pracowac na siebie


  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • lusia_janusia 06.10.17, 11:27
  Wybrala cos dla siebie, w tym kierunku jest wyuczona.


  --
  Serce miej otwarte dla wszystkich,
  zaufaj niewielu
  W. Shakespeare
 • pia.ed 06.10.17, 23:01

  kendo napisała:
  > > www.expressen.se/kvallsposten/grevinnan-alexandras-nya-uppdrag-i-usa/


  a to zacznie pracowac na siebie

  Ale jeszcze przez 2 lata bedzie pobierac apanagè ... bo mlodszy syn ma dopiero 16 lat.

  .
 • pia.ed 31.10.17, 21:12

  www.expressen.se/kvallsposten/kronprinsparets-heta-karleksmote-i-sydney/
  .
 • kendo 09.11.17, 20:22
  pia.ed napisała:

  >
  > www.expressen.se/kvallsposten/kronprinsparets-heta-karleksmote-i-sydney/
  > .


  moze warto poczytac o ich milosci

  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 23.11.17, 00:24

  Jesli chodzi o publiczne wystapienia, to ksiaze Joachim jest w tym lepszy,
  bo spontaniczny i naturalny.
  Fredrik sprawia czasem wrazenie niesmialego i niezbyt dobrze czujacego sie
  w swej roli, ale nie przeszkodzi mu to w byciu dobrym krolem,
  szczegolnie ze ma oparcie w lubianej przez wszystkich zonie Mary.

  www.expressen.se/kvallsposten/kronprins-frederiks-kritik-mot-foraldrarna/
  .
 • kendo 23.11.17, 08:06
  pia.ed napisała:

  >
  > Jesli chodzi o publiczne wystapienia, to ksiaze Joachim jest w tym lepszy,
  > bo spontaniczny i naturalny.
  > Fredrik sprawia czasem wrazenie niesmialego i niezbyt dobrze czujacego sie
  > w swej roli, ale nie przeszkodzi mu to w byciu dobrym krolem,
  > szczegolnie ze ma oparcie w lubianej przez wszystkich zonie Mary.
  >
  > www.expressen.se/kvallsposten/kronprins-frederiks-kritik-mot-foraldrarna/
  > .
  byc moze,okazac sie lepszym "wladca"
  biorac pod uwage ksiecia Joachima-to jakos nie wierze w jego dobre "zagospodarowanie krajem" z wagi na jego niepowodzenia finansowe..
  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 23.11.17, 10:40
  kendo napisała:

  Musze sprawdzic spod jakich znakow pochodza,
  bo to nie moze byc tylko roznica w wychowaniu ...
  Joachim prowadzil burzliwe mlodziencze zycie,
  mial romansy z modelkami ,otaczal sie takimi samymi hulakami jak on,
  wiec nic dziwnego ze swietnie czuje sie w swietle reflektorow.

  Fredrik od dziecinstwa byl zainteresowanysportem, w ktorym do tej pory
  odnosi sukcesy na wysokim poziomie, no a przede wszystkim
  ma duzo spokojniejsze usposobienie, a z tym trzeba sie juz urodzic...

  Chyba myslisz o tym, ze ksiaze Joachim nie potrafil zarzadzac swoja posiadloscia wiejska polozona na granicy z Niemcami  > > www.expressen.se/kvallsposten/kronprins-frederiks-kritik-mot-foraldrarna/
  > > .
  > byc moze,okazac sie lepszym "wladca"
  > biorac pod uwage ksiecia Joachima-to jakos nie wierze w jego dobre "zagospodaro
  > wanie krajem" z wagi na jego niepowodzenia finansowe..

  >
  >
  >
 • pia.ed 23.11.17, 11:48

  Jesli chodzi o Joachima, ktory mial ekonomiczne problemy ze swoja posiadloscia,
  to nie sadze aby to byla jego wina ...W koncu od zarzadzania majatkiem mial
  caly sztab specjalistow - on sam nie miala zadnego wyksztalcenia rolniczego.

  Ta posiadlosc zostala mu narzucona, zle tam sie czul, i przyczynila sie
  do rozpadu pierwszego malzenstwa, bo jego zona tez nie lubila starego zamku
  odizolowanego od swiata.

  Krol Szwecji ma tez posiadlosci rolne i lesne, ale jego wizyty tam sa tylko sporadyczne,
  bo wszystkiego dopilnowuja zarzadcy ...
  .
  PS.
  Musialam nagle wylaczyc komputer, bo do drzwi zadzwonil elektryk,
  ktory mial wymontowac stary licznik ... potem przyszedl nastepny,
  ktory zainstalowal nowy...
 • pia.ed 29.11.17, 22:07

  Chyba po raz pierwszy krolowa Margarethe i ksiaze Henrik
  spedza Swieta samotnie na zamku.

  Nastepca tronu z zona i czworgiem dzieci wyjezdzaja do Australii,
  a ksiaze Joachim z zona i dwojgiem dzieci beda spedzac Swieta
  w jakims tajemnym miejscu.

  Byla zona Joachima, Aleksandra zabiera chlopcow do siebie,
  do Stanow Zjednoczonych.

  www.expressen.se/kvallsposten/sprickan-i-danska-kungafamiljen-i-jul/
  .
 • pia.ed 12.12.17, 21:15
  znow podbila serca Dunczykow. Stalo sie to po wywiadzie telewizyjnym
  gdzie pokazala swoje uczucia ...

  www.expressen.se/kvallsposten/alexandra-hyllas-efter-tararna-i-tv/
  . • kendo 13.12.17, 17:11
  pia.ed napisała:

  > znow podbila serca Dunczykow. Stalo sie to po wywiadzie telewizyjnymdzie pokazala swoje uczucia ...
  >
  > www.expressen.se/kvallsposten/alexandra-hyllas-efter-tararna-i-tv/
  > .
  >
  >
  oznajmila,
  ze zrzeknie sie swego apanage,ktore obecnie jeszcze otrzymuje od panstwa dunskiego ,
  kiedy najmlodszy syn osiagnie wiek dojrzaly,wtety juz nie potrzebuje "pomocy-apanazu-" w 2020 roku

  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • xystos 13.12.17, 20:35
  czy Fryderyk jest następcą Duńskiego tronu ?
  jeśli zachowa imie to bedzie Fryderyk X

  Fryderyka IX widziałem w telewizji live
  dawno temu

  --
  ZEN
 • pia.ed 13.12.17, 22:49
  xystos napisał:

  > Fryderyka IX widziałem w telewizji live dawno temu ...  Tak, to nastepca tronu ... przyszly krol Danii.
  Czy Fredrik IX zyl tak niedawno, ze wystepowal w telewizji?
  A moze telewizja pokazywala jakies stare nagranie z jego zycia ...
  Jesli chodzi o dunskich krolow, to nie wiem o nich duzo.
  Lepiej orientuje sie w szwedzkich krolach z ostatnich czasow.
  >
 • xystos 14.12.17, 09:06
  www.google.se/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Fryderyk_IX&ved=0ahUKEwjB_MX8g4nYAhXoKJoKHRJ9BWMQFggkMAA&usg=AOvVaw21PoEzpEI63iEcCxwGPdB_

  w czasie okupacji kraju codziennie
  bez ochrony jezdzil na rowerze po
  gazete i po cygara,w ten sposob
  dawal duchowe wsparcie swemu
  naradowi,Fryderyk IX był kochany
  przez swój naród.

  --
  ZEN
 • pia.ed 14.12.17, 12:11

  Bardzo ciekawa historia ... nie wiedzialam, ze to byl
  ojciec obecnej krolowej Danii, Margarethe.
  To chyba po ojcu odziedziczyla ona nalog palenia wink
  Z pewnoscia Fredrik bedzie Fredrik X,
  bo w ich rodzie takie imie to tradycja ...
  niemal co drugi krol tak sie nazywal.
  .
 • xystos 14.12.17, 13:01
  "Z pewnoscia Fredrik bedzie Fredrik X,
  bo w ich rodzie takie imie to tradycja ...
  niemal co drugi krol tak sie nazywal"

  u szwedów tradycyjnie Gustaf
  a u.norwegów Olaf

  w 1905 roku gdy Norwegia zerwała unie
  personalna z Szwecja na swego króla
  wzieli mlodszego brata Duńskiego Króla
  z dynasti Glückburg

  --
  ZEN
 • lusia_janusia 14.12.17, 13:27
  ciekawa historia.


  --
  Serce miej otwarte dla wszystkich,
  zaufaj niewielu
  W. Shakespeare
 • kendo 14.12.17, 15:12
  no dawaj Pia wiecej histori o dunskich krolach,

  juz kiedys wspominali,ze dunska krolowa kopci,jak z komina-czyli duzo pali,
  ma artystyczny dar,maluje olejem bodajze..


  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 15.12.17, 03:10

  O dunskim krolu, ojcu Margarethe napisal xystos ...
  nie wiem z jakiego zrodla to wzial, ale bylo to szalenie ciekawe.
  Moze z tego samego zrodla da sie poczytac o dunskiej krolowej?

  Wiem o niej, ze nie tylko malluje, ale takze projektuje
  swoje ubrania, ale jesli mam byc szczera,
  to mnie sie wcale nie podobaja,ani ich kroj, ani zestaw kolorow ...

  Musiala w dziecinstwie przejsc ospe, albo miala bardzo silny tradzik,
  bo bez szpachlowania widac, ze jej twarz pokryta jest dziurami...
  no i to zolte uzebienie sad Moja idolka w kazdym razie nie jest ...
  .


  kendo napisała:

  > no dawaj Pia wiecej histori o dunskich krolach,
  >
  > juz kiedys wspominali,ze dunska krolowa kopci,jak z komina-czyli duzo pali,
  > ma artystyczny dar,maluje olejem bodajze..

  >
  >
 • pia.ed 20.12.17, 02:07

  Prins Joachim i dokumentären "Den andre prinsen"

  I den nya tv-dokumentären, "Den anden prins" tar Joachim för första gången
  bladet från munnen och delar med sig av sina tankar kring hur han uppfattas.

  – Jag är en känslig person men jag är också en person som har lärt mig
  att ha en viss framtoning, oavsett om det är i samband med officiella uppdrag
  eller i privata sammanhang. Det har gett mig ett rykte om att vara stelbent
  och automatiskt uppfattas som arrogant, säger han i dokumentären.


  www.expressen.se/kvallsposten/prins-joachim-om-ryktet-jag-ar-inte-som-ni-tror/
  .
 • pia.ed 22.12.17, 15:01

  www.expressen.se/kvallsposten/margrethes-julfirande-sju-fasta-traditioner/
  .
 • pia.ed 26.12.17, 14:56

  www.expressen.se/kvallsposten/marie-jobbar-minst-i-danska-kungahuset/
  .
 • pia.ed 01.01.18, 18:20

  Ostatni po prawej stronie jest najmlodszy,
  a krolowa otrzymala go
  jako "dowod milosci" od swego meza.

  www.expressen.se/kvallsposten/kungliga-hunden-nelly-en-karleksgava-till-margrethe/
  .
 • lusia_janusia 01.01.18, 20:05
  *Pia, wiele razy jak ogladam zdjecia roznych ras pieskow to taxy tez mi
  sie podobaja.


  --
  Serce miej otwarte dla wszystkich,
  zaufaj niewielu
  W. Shakespeare
 • pia.ed 01.01.18, 22:48

  W swoim pozdrowieniu do narodu dunskiego Margarethe podziekowala
  za wyrazy sympatii dla swojej rodziny otrzymane po ogloszeniu wiadomosci
  o demencji meza.
  Stwierdzila, ze uklad rodzinny moze byc inny niz w poprzednich pokoleniach ...

  Pozdrowila tez wszystkich wszystkich samotnych i tych ktorzy przezywaja ciezkie chwile..

  www.expressen.se/kvallsposten/margrethe-tackar-for-folkets-sympati/

  – På flera sätt har det här inte varit något lätt år för mig och min familj. Därför har vi rörts alldeles speciellt av att man från så många håll har visat prins Henrik sympati och förståelse.
  Familjen det viktigaste.
  – Det är vi tacksamma för. Det gör vardagen lättare för oss alla. Livet går upp och ner.
  Det viktigaste är att vi har människor som står oss nära, sa hon i sitt tal.
  – Därför går min nyårshälsning i kväll till alla som har haft svåra stunder under det gångna året, och till alla som måste sitta ensamma.
  Samtidigt som hon underströk vikten av att ha en nära relation till sin familj
  erkände Margrethe att tiderna har förändrats – att ordet "familj" fått en delvis ny betydelse.
  – En familj är inte nödvändigtvis det samma i dag som för en generation sedan, sa hon.
  – Jag tror vi har insett att inte alla familjer är "pappa-mamma-barn". I dag finns större variation men också större frihet och tolerans.


  .
 • pia.ed 12.01.18, 01:35

  Bardzo zainteresowana jest sprawa nie wyrzucania produktow zywnosciowych.
  Wlasnie wrocila z blyskawicznej wizyty w Nowym Jorku w tej sprawie.
  Spotkala sie tam z przedstawicielami World Resource Institute.

  W Kopenhadze przyjmnie szkolna klase w swojej kuchni,
  aby pokazac jak mozna gotowac niemal niczego nie marnujac.

  www.expressen.se/kvallsposten/prinsessans-blixtresa-for-att-stoppa-spillet/
  .
 • pia.ed 15.01.18, 14:39

  22 stycznia odwiedzi Rade Europejska w Strasbourg we Francji, a 23 stycznia bedzie uczestniczyc w posiedzeniu
  Parlamentu Rady Europejskiej, gdzie wyglosi przemowienie.Towarzyszyc jej bedzie dunski minister spraw zagranicznych.

  www.expressen.se/kvallsposten/kronprinsessan-marys-uppdrag-pa-toppmotet/. • pia.ed 18.01.18, 13:50

  www.expressen.se/kvallsposten/kronprinsessan-mary-utnyttjad-i-frack-bluff/
  .
 • pia.ed 24.01.18, 13:01

  przemawiala w Strassburgu na Radzie Europejskiej
  i wzywala do nieakceptowania przesladowan
  ze wzgledu predyspozycje gejowskie czy transseksualne,
  bo to jest niezgodne z prawami czlowieka (mänskliga rättigheter).

  www.expressen.se/kvallsposten/acceptera-inte-hat-mot-gay-och-transpersoner/
 • pia.ed 10.02.18, 00:16

  i wrocil do Danii, bo jego ojciec ksiaze Henrik jest w powaznym stanie
  z powodu zapalenia pluc ... niebezpiecznego dla starszych osob.

  www.skd.se/2018/02/09/prins-henriks-tillstand-allvarligt-forvarrat/
 • pia.ed 10.02.18, 01:46

  Ksiaze Fredrik jeszcze nie dojechal ... jest dopiero w drodze,
  ale ksiecia Henrika odwiedzila juz pozostala rodzina,
  miedzy innymi ksiaze Joachim z dwoma najstarszymi synami.

  tps://www.expressen.se/kvallsposten/just-nu-prins-henriks-tillstand-kraftigt-forsamrat/
 • kendo 10.02.18, 09:30
  pia.ed napisała:

  >
  > i wrocil do Danii, bo jego ojciec ksiaze Henrik jest w powaznym stanie
  > z powodu zapalenia pluc ... niebezpiecznego dla starszych osob.
  >
  > www.skd.se/2018/02/09/prins-henriks-tillstand-allvarligt-forvarrat/

  wspominalam juz wczesniej gdzies o jego chorobie,
  pisali nawet,ze to rak nie zlosliwy na jedny plucu  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 10.02.18, 11:37
  kendo napisała:
  > > www.skd.se/2018/02/09/prins-henriks-tillstand-allvarligt-forvarrat/
  >

  > wspominalam juz wczesniej gdzies o jego chorobie,
  > pisali nawet,ze to rak nie zlosliwy na jedny plucu


  DOBROTLIWY GUZ NA PLUCACH NIE MA NIC WSPOLNEGO Z ZAPALENIEM PLUC ...


  >
 • kendo 10.02.18, 15:43
  pia.ed napisała:

  > kendo napisała:
  > > > www.skd.se/2018/02/09/prins-henriks-tillstand-allvarligt-forvarrat/
  > >
  >
  > > wspominalam juz wczesniej gdzies o jego chorobie,
  > > pisali nawet,ze to rak nie zlosliwy na jedny plucu

  >
  > DOBROTLIWY GUZ NA PLUCACH NIE MA NIC WSPOLNEGO Z ZAPALENIEM PLUC ...
  >
  >
  > >
  wtedy chyba nawet i o zapaleniu pluc wspomnieli..  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 10.02.18, 18:56

  Probowalam znalezc artykul o poczatkowej diagnozie, tzn o guzie na jednym z pluc,
  ale nie znalazlam (w dunskich artykulach!).

  Pamietam jednak, ze szwedzka prasa podawala uspokajajace komunikaty, oczywiscie na podstawie
  relacji z Danii, ze niedlugo ksiaze opusci szpital, bo po pobraniu prob okazalo sie, ze guz nie jest zlosliwy...

  Przy okazji dowiedzialam sie, jak dlugo ksiaze przebywa w szpitalu w Danii.

  Prywatny samolot przyjaciela dworu krolewskiego wyladowal na lotnisku w Kopenhadze w niedziele
  28. stycznia 2018 godz. 17:40 i stamtad przewieziono ksiecia bezposrednio do Rigshospitalet,
  czyli ksiaze przebywa tam dokladnie od 13 dni.

  Toche informacji o komforcie samolotu: 14 siedzacych miejsc mozna zamienic na 7 luksusowych lozek.

  Falcon-flyet er indrettet med plads til 14 siddende passagerer.
  Derudover kan det også laves til en udgave med plads til syv personer
  i komfortable senge. Flyet er desuden udstyret med satellittelefon, wi-fi
  og forskellig elektronisk udsty


  www.tvsyd.dk/artikel/medie-privatjet-floej-syg-prins-henrik-hjem-fra-egypten
 • pia.ed 13.02.18, 13:41

  www.skd.se/2018/02/13/prins-henrik-har-lamnat-sjukhuset/
 • pia.ed 14.02.18, 17:16

  Zmarl na zamku w otoczeniu synow i zony ...
  Dzis przed poludniem dwor podal oficjalna wiadomosc o jego smierci.

  www.expressen.se/kvallsposten/prins-henrik-har-dott-blev-83-ar-gammal/
 • pia.ed 14.02.18, 17:22

  www.svenskdam.se/2018/02/prins-henrik-avliden-familjen-i-sorg/


  Hovet skrev följande i sitt pressmeddelande:

  “Hans Kongelige Højhed Prins Henrik sov tirsdag den 13. februar kl. 23.18 stille ind på Fredensborg Slot. Prinsen var omgivet af Hendes Majestæt Dronningen og de to sønner.”
 • xystos 14.02.18, 19:14
  szkoda że Duńczycy niemogli go
  do końca zaakceptować,francuzki
  marqis nieimponował Vikingom,paskudom z rogami.

  --
  ZEN
 • kendo 14.02.18, 21:54
  xystos napisał:

  > szkoda że Duńczycy niemogli go
  > do końca zaakceptować,francuzki
  > marqis nieimponował Vikingom,paskudom z rogami.
  >

  ale w gazetacg pisza,ze byl lubiany..

  szybko choroba go "zabrala"  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 15.02.18, 00:29
  kendo napisała:

  > ale w gazetacg pisza,ze byl lubiany.. szybko choroba go "zabrala"


  Ta choroba to zapalenie pluc ... podano to oficjalnie jako przyczyne smierci...
  I tak dlugo utrzymywano go przy zyciu, od 28 stycznia.
  A moze dostal zapalenia pluc w szpitalu???

  Czytalam na polskiej stronce, ze zapalenia pluc mozna tam nabyc od powietrza pelnego zarazkow!

  I to by sie zgadzalo, bo zona znajomego w Szwecji poszla na planowana operacje biodra.
  Operacja sie udala, bylo kilka dni rehabilitacji i miano ja wypisac ze szpitala.
  W dniu wypisu zadzwoniono, ze dostala zapalenia pluc i zeby po nia nie przyjezdzali ...
  Po trzech dniach zmarla!!!

  Xystos ma czesciowo racje ... ksiaze Henrik byl zle przyjety przez Dunczykow,
  ciezko bylo mu sie nauczyc jezyka, co mu Dunczycy wytykali.
  Jego francuski sposob zachowania tez spotkal sie z wielka krytyka.


 • pia.ed 15.02.18, 01:08

  www.expressen.se/kvallsposten/prins-henrik-accepterade-aldrig-sin-roll-i-skuggan/


  Henrik fick kritik för att han aldrig lärde sig danska ordentligt, för sina gammalmodiga idéer om en mycket sträng barnuppfostran och för att han var ”för fransk”. När han också började klaga över sin prinstitel förlorade han mycket popularitet.
 • xystos 15.02.18, 08:42
  ale w gazetacg pisza,ze byl lubiany..

  szybko choroba go "zabrala"
  ____________________

  pacjęt 80+ zapalenie płuc to bardzo poważna choroba w
  tym wieku,jezeli jeszcze ew.
  zakażenie krwi = SEPSA

  ale szkoda faceta,ja lubie francuzów

  --
  ZEN
 • kendo 15.02.18, 09:14
  *Xystos,
  miales szczescie i wyszles "calo ze swych chorobsk"
  oczywiscie zostal uszczerbek powazny..

  takie nabyte zapalenie pluc szpitalne ,
  jest niemal niewyleczalne,zadna medycyna nie daje rady tym bakteriom,ktore staly sie odporne na medycynowanie.

  podobne zapalenie pluc mozna w samolocie dostac,
  podrozowal duzo,wiec i moze wtedy cos "zlapal i bylo w stanie uspienia"
  powstal jakis bodziec,ktory spowodowal rozwoj choroby.


  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • xystos 15.02.18, 09:35
  "podobne zapalenie pluc mozna w samolocie dostac"

  pamietasz Wiktor opowiadał że
  na gruźlicę muzgu załapał się
  w samolocie na.albo z Cuba
  walczył długo z choróbskiem
  ale przegrał

  dalekobieżne autobusy niesą
  wiele bezpieczniejsze

  najbezpieczniej w domu z dobrą
  domową nalewką

  zdrówka i dzionka dobrego

  --
  ZEN
 • kendo 15.02.18, 09:46
  xystos napisał:

  > "podobne zapalenie pluc mozna w samolocie dostac"
  >
  > pamietasz Wiktor opowiadał że
  > na gruźlicę muzgu załapał się
  > w samolocie na.albo z Cuba
  > walczył długo z choróbskiem
  > ale przegrał
  >
  > dalekobieżne autobusy niesą
  > wiele bezpieczniejsze
  >
  > najbezpieczniej w domu z dobrą
  > domową nalewką
  >
  > zdrówka i dzionka dobrego
  >

  hi,hiiiiiiiiiiii
  o to chyba wieczorem uracze sie swa naleweczka z platkow rozy,

  pamietem Wiktora,
  leczyli go z migreny...szkoda chlopa..

  filtry powietrza powinny byc wymieniane za kazda nowa podroza  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 15.02.18, 11:46

  lezacego w poblizu Helsingör do zamku Amalieborg w Kopenhadze.

  www.expressen.se/kvallsposten/har-startar-prins-henriks-sista-resa-till-amalienborg-/


  Klockan 10 i dag hämtades kistan med prins Henriks kropp på Fredensborgs slott utanför Helsingör för att transporteras till Köpenhamn på en rustvagn.
  Färden kommer enligt danska TV2 inledas med att vagnen tar en rundtur förbi slottet innan ekipaget styr vidare mot Köpenhamn och Amalienborg.

  Klockan 18 i morgon fredag kommer kistan, som prins Henrik själv önskade, att föras till Christiansborgs slottskyrka. På lördag förmiddag ska kungafamiljen besöka kyrkan där kistan står på castrum doloris, vilket innebär att den stängda kistan kommer att stå framme.
 • pia.ed 17.02.18, 01:27

  Ogladalam na dunskim kanale bezposrednia transmisje przewiezienia trumny z palacu Amalieborg do Christiansborgs slottskyrka.

  www.expressen.se/kvallsposten/prins-henrik-vilar-pa-svenskt-virke/
 • kendo 17.02.18, 07:52
  pia.ed napisała:

  >
  > Ogladalam na dunskim kanale bezposrednia transmisje przewiezienia trumny z pala
  > cu Amalieborg do Christiansborgs slottskyrka.
  >
  > www.expressen.se/kvallsposten/prins-henrik-vilar-pa-svenskt-virke/


  nie mialam czasu wczoraj sledzic zadnych mediow..
  a kiedy pochowek planuja??
  trz bedzie transmisja w TV


  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 17.02.18, 10:33


  Vid 13-tiden på måndagen blir det en särskild minnesstund enbart för hans närmaste.

  Begravningen sker klockan 11 på tisdag i slottskyrkan.

  .
 • pia.ed 17.02.18, 10:48


  Nu står kistan i Christiansborg Slotskirke
  som kommer att vara öppen för allmänheten
  under lördagen, söndagen och måndagen.

  Redan under fredagskvällen besökte prins Henriks närmaste familj kyrkan
  en mindre privat ceremoni. Drottning Margrethe, kronprinsparet med barn
  och prins Joachim och prinsessan Marie med barn var närvarande.

  Ceremonin genomfördes med tända kandelabrar och ackompanjerad av en kör
  sjöng bland annat den danska psalmen "Härlig är jorden".


  .
 • pia.ed 30.12.17, 18:13

  Po raz pierwszy mowi o swoim rozwodzie ... ktory bardzo przezyl.

  www.expressen.se/kvallsposten/prins-joachim-talar-ut-om-tunga-skilsmassan/
  .
 • pia.ed 30.12.17, 22:43

  Nie powiedzial co bylo przyczyna rozwodu o ktory wystapila
  ksiezna Alexandra,
  ale ze byl to "ciemny czas" dla niego, bo zapytywal sam siebie
  czy jest cos wart jako czlowiek...
  Nie mial wtedy wielu przyjaciol, ale ci nieliczni pomagali mu jak mogli
  poprzez dlugie rozmowy i dodawanie mu ducha ...

  Dopiero kiedy poznal Francuzke o imieniu Maria
  znow nabral nadziei o ulozeniu sobie na nowo zycia...

  www.expressen.se/kvallsposten/prins-joachim-talar-ut-om-tunga-skilsmassan/
  .
 • kendo 10.02.18, 09:35
  pia.ed napisała:

  >
  > Nie powiedzial co bylo przyczyna rozwodu o ktory wystapila
  > ksiezna Alexandra,
  > ale ze byl to "ciemny czas" dla niego, bo zapytywal sam siebie
  > czy jest cos wart jako czlowiek...
  > Nie mial wtedy wielu przyjaciol, ale ci nieliczni pomagali mu jak mogli
  > poprzez dlugie rozmowy i dodawanie mu ducha ...
  >
  > Dopiero kiedy poznal Francuzke o imieniu Maria
  > znow nabral nadziei o ulozeniu sobie na nowo zycia...
  >
  > www.expressen.se/kvallsposten/prins-joachim-talar-ut-om-tunga-skilsmassan/
  > .

  zaden rozwod nie jest przyjazny dla obojga rodzicow
  a tym bardziej dla dzieci..  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • kendo 17.02.18, 19:58
  mial zyczenie by ceremonia byla tylko w "sicieslym gronie krolewsko-rodzinnym,
  ma byc skremowany
  popioly podzielone na dwie czesci,
  Iczesc ma byc rosypana na wlosciach zamkowych
  II czesc na morzu

  szwedzka krolewska "swita" wiec nie bedzie uczestniczyc w ceremoni pogzebowej

  www.expressen.se/tv/nyheter/kungligt/victoria-far-inte-komma-pa-begravningen/

  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 18.02.18, 01:17

  Kendo, pytalas sie czy ceremonia pozegnania we wtorek 20 lutego
  bedzie transmitowana przez telewizje.
  Kiedy ogladalam w piatek transmisje z wprowadzenia trumny do slottskyrkan,
  to na koncu podano napis (po dunsku), ze mialo nie byc transmisji telewizyjnej,
  ale dwor zdecydowal sie ze bedzie, i zrobiono to dla narodu dunskiego.
  Tylko ze w artykulach nic na ten temat nie pisza ... moze zle zrozumialam?

  www.expressen.se/kvallsposten/marys-fina-gest-for-drottning-margrethe/
  .
 • pia.ed 20.02.18, 10:44

  Od godziny 09 00 sledze transmisje z Kopenhagi...
  Ksiaze Henrik nigdy nie otrzymal tytulu krola, czego bardzo chcial,
  ale pogrzeb ma krolewski ...

  O godz 10 00 w Parlamencie zostala wygloszona mowa o tym co uczynil dla Danni i swiata,
  wielu czlonkow Parlamentu mialo lzy w oczach ... ja tez.
  Okazuje sie, ze ksiaze Heneryk wladal siedmioma jezykami, w tym jezykiem wietnamskim.

  W tej chwili telewizja transmituje z kaplicy na Christinborg, gdzie juz przybyla rodzina ksiecia z Francji.
  Przy trumnie stoi po 4 zolniezy z Gwardii Honorowej po kazdej stronie, a na przodzie trumny kapitan.
 • pia.ed 20.02.18, 13:58

  Transmisja trwala az do godz 13 00, ale nie byla juz z kaplicy.
  Tam zakonczyla sie o godz. 11 30, kiedy po spiewach
  i mowie pastora na temat ksiecia Henryka,
  pastor wzial na male lopatke ziemie ze stojacego obok naczynia
  i wysypal ja dwa razy na trumne ...

  Wtedy zostawiono gosci przy trumnie, aby mogli prywatnie pozegnac ksiecia.

  Po kwadransie wyniesiono trumne, za ktora wyszla krolowa Margaretha
  z rodzina, a potem francuscy krewni.
  Ze schodow kosciolka widzieli, jak trumna zostala wlozona do samochodu
  i wieziona do kremacji.
  Wtedy podjechaly limuzyny, ktore zawiozly rodzine krolewska do palacu Amalieborg,
  a goscie francuscy byli zawiezieni autokarem.
  Tam bedzie spotkanie obu rodzin przy stole,
  i podziekowanie dworzanom za ich prace u ksiecia.

  W momencie kiedy pastor posypal trumne ziemia pokazano
  jak na jedej wiezy koscielnej podniesiono flagi z "pol-masztu" na caly maszt.
  Zrobiono to w calej Danii.
  Podczas ceremonii pogrzebowej bily dzwony w calej Danii,
  i slychac bylo pozegnalne strzaly armatnie.
  Pokazano tez strzaly armatnie z zamku Kronoborg w Helsingör.
  .
 • kendo 20.02.18, 15:28
  widac z twego opisu,
  pogrzeb mial piekny,ludzie plakali..
  byl przystojnym mezczyzna,
  ale dunskiego mimo swych umiejetnosci do jezykow,trudno mu bylo go opanowac..
  (dla mnie to belkot,wiecej zrozumie czytajac tekst)

  wczoraj bylam zajeta i nie odpalalam TV..


  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • kendo 20.02.18, 15:33
  www.svenskdam.se/2018/02/se-filmen-inifran-kyrkan-har/

  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 21.02.18, 21:25

  We wtorek, 20 lutego, godzinach 21 45 - 22 15 pokazywano podroz trumny ksiecia Henryka
  z zamku pod Helsingör, poprzez zamek Amalieborg gdzie trumna ze zwlokami
  spedzila noc w Sali Rycerskiej az do przewieziania zwlok do kosciola
  w ktorym odbyla sie uroczystosc pogrzebowa.
  Ziemia ktora pastor wysypal na trumne, pochodzila z dwoch miejsc:

  *** z zamku w Danii ktory mloda para dostala w prezencie slubnym
  od ojca Margarethe, panujacego wtedy krola
  *** z zamku we Francji, w ktorym ksiaze czesto przebywal
  i mial swoje winnice.

  PS. Wg ostatniej woli ksiecia, trumne z zamku pod Helsingör
  wynosila sluzba zamkowa, w tym jeden kucharz,
  a drugi pewnie piekarz, jeden byl niski, a drugi wysoki ...
  Nawet sprawnie im to poszlo.

  .-
 • pia.ed 21.02.18, 21:28
  Dunczykom za wsparcie dla niej i jej rodziny.

  www.expressen.se/kvallsposten/drottning-margrethes-fina-ord-till-danskarna/
  .
 • pia.ed 23.02.18, 00:24

  Co roku o tej porze udaje sie na dwutygodniowy zimowy urlop
  i mimo smierci meza trzyma sie tej tradycji...
  Wyjezdza 26 lutego, a jej obowiazki przejmie oficjalnie nastepca tronu Fredrik.

  www.expressen.se/kvallsposten/sex-dagar-efter-avskedet-tar-drottningen-semester/
 • kendo 23.02.18, 09:37
  pia.ed napisała:

  >
  > Co roku o tej porze udaje sie na dwutygodniowy zimowy urlop
  > i mimo smierci meza trzyma sie tej tradycji...
  > Wyjezdza 26 lutego, a jej obowiazki przejmie oficjalnie nastepca tronu Fredrik.
  >
  > www.expressen.se/kvallsposten/sex-dagar-efter-avskedet-tar-drottningen-semester/

  i slusznie robi wyjezdzajac,
  zmieni srodowisko/ludzi wokol siebie/odpocznie psychicznie,
  takie przezycie "bierze psychiczne sily"  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 26.02.18, 20:53

  Po smierci ksiecia Henrika zostalo bez opiekuna 67 organizacji ...
  Krolowa Marharethe bedzie rozdzielala te organizacje
  miedzy swoich synow i ich zon.

  To moze dac duza szanse ksieciu Joachimowi, aby poprawil swoja opinie "wynioslego"
  i zblizyl sie do "prostego ludu"...

  www.expressen.se/kvallsposten/prinsparets-nya-chans-att-ta-plats-i-rampljuset/
  .
 • kendo 27.02.18, 12:05
  pia.ed napisała:

  >
  > Po smierci ksiecia Henrika zostalo bez opiekuna 67 organizacji ...
  > Krolowa Marharethe bedzie rozdzielala te organizacje
  > miedzy swoich synow i ich zon.
  >
  > To moze dac duza szanse ksieciu Joachimowi, aby poprawil swoja opinie "wyniosl
  > ego"
  > i zblizyl sie do "prostego ludu"...

  miejmy nadzieje,ze dobrze ksiaze Joahim zajmie sie tymi organizacjami,
  sadzac po wczesniejszym jego gospodarowaniu to "wyszedl ,jak zablocki na mydle"

  >
  > www.expressen.se/kvallsposten/prinsparets-nya-chans-att-ta-plats-i-rampljuset/
  > .
  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 27.02.18, 12:40
  kendo napisała:

  > miejmy nadzieje,ze dobrze ksiaze Joahim zajmie sie tymi organizacjami,
  > sadzac po wczesniejszym jego gospodarowaniu to "wyszedl ,jak zablocki na mydle"
  >

  > >
  > > www.expressen.se/kvallsposten/prinsparets-nya-chans-att-ta-plats-i-rampljuset/
  > > .


  Caly czas wracasz do posiadlosci wiejskiej, ze nie umial sie w niej gospodarowac...
  No coz, nie mial wyksztalcenia rolniczego ani ekonomicznego sad ani checi pozostania na roli ...

  W koncu jednak dobrze zarobil po jej sprzedazy i przeniosl sie do Kopenhagi,
  bez ktorej nie wyobrazal sobie zycia. Kupil sobie luksusowa wille
  i ozenil sie z francuska modelka Marie ...
  >


 • pia.ed 28.02.18, 00:40

  Danmarks prins Nikolai, 18, har inlett en yrkeskarriär – som modell.
  Förra lördagen gick han på catwalken vid London Fashion Week
  för modegiganten Burberry.
  – Det kräver rätt ansikte, rätt kropp och rätt hållning.
  Det jobbet får du inte bara för att du är prins.


  www.expressen.se/kvallsposten/kolla-har-gor-prinsen-succe-pa-catwalken/
 • pia.ed 03.03.18, 02:05

  www.expressen.se/kvallsposten/notan-for-kungahusets-shopping-65-miljoner/

  .
 • kendo 03.03.18, 09:49
  pia.ed napisała:

  >
  > www.expressen.se/kvallsposten/notan-for-kungahusets-shopping-65-miljoner/
  >
  > .
  a tyle kosztuje szwedzki dwor
  www.aftonbladet.se/nyheter/article16815162.ab

  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • xystos 03.03.18, 09:02

  aa czy to prawda że Nikolai lubi chłopców?,przeważnie ci seksualnie wyzwoleni są modelami

  --
  ZEN
 • kendo 03.03.18, 09:50
  xystos napisał:

  >
  > aa czy to prawda że Nikolai lubi chłopców?,przeważnie ci seksualnie wyzwoleni s
  > ą modelami
  >

  albo projektantami mody lub "wzietymi fryzjerami"


  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 03.03.18, 12:44
  xystos napisał:

  a czy to prawda że Nikolai lubi chłopców?, przeważnie ci seksualnie wyzwoleni są modelami  To byl slawny londynski dom mody ktory poprosil Nicolaia aby byl ich modelem,
  a rodzice chlopca go popierali, bo to wielki zaszczyt i doswiadczenie zyciowe,
  Nikolai rzeczywiscie ma potrzebna dla takiego domu mody prezencje ...
  a do tego jeszcze tytul ksiazecy!

  Po zrobieniu matury Nicolai planuje wstapic do dwuletniej szkoly wojskowej
  dla oficerow rezerwy - tak jak to zrobil jego ojciec, ksiaze Jochim.

  .
 • pia.ed 03.03.18, 13:46

  www.expressen.se/kvallsposten/modeprinsen-vill-bli-militar-som-pappa/


  *
 • pia.ed 22.03.18, 16:31

  www.expressen.se/kvallsposten/modeprinsen-vill-bli-militar-som-pappa/
  >
  >
  Tak jest przyjete w rodzinach krolewskich, ze mezczyzni zdobywaja wyksztalcenie wojskowe,
  a potem szybko awansuja wink
  Sluby biora najczesciej, a moze nawet zawsze, w mundurze wojskowym.
  Uzywaja go takze w czasie wielkich uroczystosci panstwowych...
  .

 • pia.ed 22.03.18, 16:36

  Bede ogladac poczatek, bo lubie zdjecia z mlodosci slawnych osob ... Potem wylacze.

  www.tv.nu/p/1EZ8Hk-R-5mo3
  .
 • kendo 23.03.18, 08:21
  pia.ed napisała:

  >
  > Bede ogladac poczatek, bo lubie zdjecia z mlodosci slawnych osob ... Potem wy
  > lacze.
  >
  > www.tv.nu/p/1EZ8Hk-R-5mo3
  > .

  wczoraj ogladalam na ktoryms kanale,
  sliczna z nich para za mlodych lat byla..  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 18.04.18, 16:57

  www.expressen.se/kvallsposten/vem-ar-vem-i-det-danska-kungahuset-stor-guide/
  .
 • kendo 18.04.18, 19:26
  pia.ed napisała:

  >
  > www.expressen.se/kvallsposten/vem-ar-vem-i-det-danska-kungahuset-stor-guide/
  > .

  ksiaze Frederik jest starszy o rok od swego brata ksiecia Joachim ,
  wyglada duzo mlodziej,zapalony sportowiec i obserwujac swa mame Krolowa nalogowa palaczke i tate nalogowego konsumujacego jedzenie bez przerwy albo w nadmiarze,prowadzi "zdrowe zycie"  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 18.04.18, 20:05

  Na wielu zdjeciach Fredrik ma siwy zarost i wyglada staro,
  ale jak sie ogoli to natychmiast mlodnieje ...
  natomiast Joachim zawsze wyglada swiezo, bo ogolony i i elegancko ubrany.

  kendo napisała:

  > > www.expressen.se/kvallsposten/vem-ar-vem-i-det-danska-kungahuset-stor-guide/
  > > .
  >
  > ksiaze Frederik jest starszy o rok od swego brata ksiecia Joachim ,
  > wyglada duzo mlodziej,zapalony sportowiec i obserwujac swa mame Krolowa nalogow
  > a palaczke i tate nalogowego konsumujacego jedzenie bez przerwy albo w nadmiarz
  > e,prowadzi "zdrowe zycie"

  >
  >
 • kendo 18.04.18, 20:14
  pia.ed napisała:

  >
  > Na wielu zdjeciach Fredrik ma siwy zarost i wyglada staro,

  **gdyby jego zarost byl ciemniejszy byl by" wyrazniejszy na twarzy"
  siwy kolor we wlosach brodzie postarza chyba ze ma sie ciemniejsz karnacje,to wyglada sie zupelnie inaczej

  > ale jak sie ogoli to natychmiast mlodnieje ...

  > natomiast Joachim zawsze wyglada swiezo, bo ogolony i i elegancko ubrany.
  uf..na niego nie patrze,,,,,dla mnie sprawia wrazenie jakiegos anemika


  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • lusia_janusia 18.04.18, 20:16
  Ciekawa jestem kiedy Margaret abdykuje?.


  --
  Serce miej otwarte dla wszystkich,
  zaufaj niewielu
  W. Shakespeare
 • pia.ed 18.04.18, 20:18
  lusia_janusia napisała:

  > Ciekawa jestem kiedy Margaret abdykuje?

  >
  >
  NIGDY ...
 • pia.ed 03.05.18, 22:37


  Wiekszosc tych kosztow byla zwiazana z choroba i pielegnacja ksiecia Henrika...

  www.expressen.se/kvallsposten/kungahusets-miljonsmall-efter-det-jobbiga-aret/

  Minus fyra miljoner. Det blev det danska kungahusets ekonomiska resultat för 2017.
  De mörka siffrorna presenterades i årsrapporten för 2017 som nyligen släpptes.

  Miljonrullningen beror främst på omvårdnaden av prins Henrik som var sjuk
  under stora delar av 2017 och som sedan gick bort den 13 februari i år.

  – Lönekostnaderna har stigit som följd av anställningar av medicinsk personal
  och merarbete för den befintliga personalen i samband med stöttning och omvårdnad
  av prins Henrik, berättar kungahusets ekonomichef Søren W Kruse
 • kendo 04.05.18, 08:47
  pia.ed napisała:

  > lusia_janusia napisała:
  >
  > > Ciekawa jestem kiedy Margaret abdykuje?

  > >
  > >
  > NIGDY ...


  gdzie czytalam pare tygodni temu,ze na tronie ma zasiac jeden z synow..

  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 04.05.18, 11:26
  kendo napisała:

  Ciekawa jestem kiedy Margaret abdykuje?

  ..
  > gdzies czytalam pare tygodni temu,ze na tronie ma zasiac jeden z synow..
  >
  Po jej smierci zasiadzie na tronie starszy syn ktory ma 50 lat ...Przesadzilam piszac "nigdy" ..
  ale w tej chwili na to sie nie zanosi, w kazdym razie takiej informacji jeszcze nie widzialam.

  Dunczycy chetnie by zobaczyli Fryderyka na tronie, ale dla niego to jeszcze za wczesnie,
  bo ma male dzieci, a takze wiele zainteresowan sportowych, ktorym nie moglby sie poswiecic
  bedac krolem...
  Jesli zdrowie Margarete nagle sie pogorszy, to oczywiscie moze abdykowac i nawet umrzec,
  bo jej krysztalowy grobowiec w Odense jest juz gotowy wink

 • pia.ed 07.05.18, 15:17

  spotkaly sie w tym samym skladzie, co 68 lat temu smile Odbyly razem podroz jachtem ...

  www.expressen.se/kvallsposten/historisk-aterforening-68-ar-skiljer-bilderna-at/
 • pia.ed 17.05.18, 00:05

  Byla zona ksiecia Joachima dala sie sportretowac ...

  www.expressen.se/kvallsposten/sa-har-du-aldrig-tidigare-sett-grevinnan-alexandra/

 • pia.ed 20.05.18, 12:49

  WRZUCILAM SZWEDZKI TEKST NA GOOGLE, A POTEM TROCHE POPRAWILAM ...

  Tak nigdy nie widziałeś 53-letniej hrabiny Alexandry.

  Duńska hrabina Alexandra była żoną księcia Joachima przez dziesięć lat i razem mieli synów
  Nikołaja i Feliksa.

  Alexandra wyjaśniła, ze chce "stac na wlasnych nogac" i rozpoczęła, między innymi
  karierę jako wykładowca na Uniwersytecie Indiany w Indiana University Kelley School.
  Tam hrabina uczy przedmiotów związanych ze światem biznesu, w ktorych jest dobrze zorientowana
  bo studiowała ekonomię i handel na wielu renomowanych uczelniach w Hong Kongu, Tokio, Londynie i Wiedniu.

  Ale to, co właśnie przyciągnęło uwagę do Alexandry, to obraz wystawiony
  w galerii Puls Art w Kopenhadze.

  Tam, według kilku krytyków sztuki, była księżniczka pojawia się w nieco dziwnym portrecie.

  Na zdjęciu Alexandra jest pokazana w sukience z przymocowanym paskiem na ramię. Wspaniały naszyjnik zdobi dekolt i poprzez lekką tkaninę można zobaczyć wiecej
  niż wielu Duńczyków uważa za dopuszczalne u byłej księżniczki.

  Duński Royal House ekspert Søren Jakobsen, który napisał kilka książek na temat duńskiej rodziny królewskiej, poszedl tak daleko aby powiedzieć, że obraz jest bezpośrednio nieodpowiedni - zwłaszcza ze Aleksandra byla kiedys członkiem duńskiej rodziny królewskiej.

  "Ogólnie rzecz biorąc, to nienormalne, że hrabina ma być przedstawiana w ten sposób.
  Obraz jest czymś poza normalnymi wytycznymi.
  Nie widac innych w klasie Hrabiny czy Baronnessy, którzy uczestniczą w tego typu zdjęciach".

  Portret został namalowany przez artystkę Lill-Marlen Elnegaard, a Søren Jakobsen uważa,
  że ​​sama Alexandra ma znaczący udział w projektowaniu portretu.

  Według duńskiego "Billedbladet", była księżniczka uwazalała, że ​​jest to chwalebna,
  gdy poproszono ją o namalowanie jej portretu.

  "Widziałem wiele innych prac artysty i myślę, że są one hołdem dla kobiety" - powiedziała Alexandra.
  Sama Alexandra wydaje się być bardzo zadowolona z wyniku.

  Brała udział wraz ze swoimi synami, gdy obraz został po raz pierwszy pokazany
  w galerii w Frederiksbergu w Kopenhadze.

  Synowie stwierdzili, że obraz jest piękny. Mówi się, że Alexandra tak lubi.

  Hrabina ujawniła, że ​​obraz ostatecznie ozdobi jedną ze ścian jej willi w Charlottenlund na północ od Kopenhagi.  PS. Xystos, jakie jest Twoje zdanie na temat portretu?

  .
 • pia.ed 26.05.18, 20:04

  konczy dzis 50 lat. Uroczystosci z tej okazji trwaja od tygodnia.
  Dzis jest przyjecie na zamku, na ktorym sa przedstawiciele
  rodow krolewskich z Europy ... i inni zaproszeni goscie.

 • pia.ed 10.06.18, 10:35

  Czytalam w prasie, ze mowa ktora Mary wyglosila do meza Frederike na przyjeciu w zamku
  byla pelna uczuc i prywatnosci, ale dzis po raz pierwszy znalazlam jej fragment:

  www.aftonbladet.se/tv/a/255160


  Malzenstwo Frederika jest bardzo szczesliwe, a jego zona Mary
  jest dla niesmialego Frederika wielkim wsparciem ...
  W zwiazku z tygodniowym swietowaniem jego urodzin,
  na pokazano w telewizji dwa trwajace 1 godzine reportaze z zycia przyszlego krola ...
  od kolebki do dnia dzisiejszego.

  .
 • pia.ed 27.06.18, 13:48

  Czytalam w prasie, ze mowa ktora Mary wyglosila do meza Frederike
  na przyjeciu w zamku byla pelna uczuc i prywatnosci ...

  > www.aftonbladet.se/tv/a/255160  Dzis znalazlam inne filmiki z obchodow ... Widac na nich jak Dunczycy kochaja swojego przyszlego krola ...
  nie ma w nim pychy i dumy, robi wiele dla swoich przyszlych podwladnych i traktuje ich jako rownych sobie.

  Tu jest w drodze do palacu Amalieborg w centrum Kopenhagi gdzie odbedzie sie przyjecie galowe.
  Mozna przeskoczyc kawalek tasmy aby zobaczyc jak pieknie jest nakryte do stolow.

  www.youtube.com/watch?v=p-982r2mH20
  > .
 • pia.ed 27.06.18, 13:54

  Pelna uczuc mowa ksieznej Mary i reakcja Frederika ... niemal od poczatku mowy mial lzy w oczach.

  www.youtube.com/watch?v=B7fhISuWKnI
  .
 • kendo 28.06.18, 09:04
  pia.ed napisała:

  >
  > Czytalam w prasie, ze mowa ktora Mary wyglosila do meza Frederike
  > na przyjeciu w zamku byla pelna uczuc i prywatnosci ...
  >
  > > www.aftonbladet.se/tv/a/255160
  >
  >
  >
  > Dzis znalazlam inne filmiki z obchodow ... Widac na nich jak Dunczycy kochaja s
  > wojego przyszlego krola ...
  > nie ma w nim pychy i dumy, robi wiele dla swoich przyszlych podwladnych i trak
  > tuje ich jako rownych sobie.
  >
  > Tu jest w drodze do palacu Amalieborg w centrum Kopenhagi gdzie odbedzie sie pr
  > zyjecie galowe.
  > Mozna przeskoczyc kawalek tasmy aby zobaczyc jak pieknie jest nakryte do stolow
  > .
  >
  > www.youtube.com/watch?v=p-982r2mH20
  > > .
  a wiesz,na tych okraglych stolikach to tak samo nakryte,jak
  ja mam zwyczaj nakrywac na "uroczystosi",
  kiedys w Guldfynd kupilam na przecenie 12 st posrebrzanych undertarlikar,od Lusi dostalismy srebrny kanderabel,
  krysztaly do picia tez posiadam,
  nie daje tylko bukiecika na stol z alergicznych powodow...
  przyjecie jak widac sliczne i menu pewnie tez pod kazde "kubki smakowe"
  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 18.07.18, 23:00

  Tu jest archiwalne zdjecie, Frederik i Joachim sa jeszcze bardzo mlodzi ... Nie potrafie zgadnac ile maja lat... ale to jeszcze chlopcy. Zwrocilam uwage na biale rekawiczki; pamietam ze je nosilam do rozowego kostiumu kiedy jeszcze mieszkalam we Wroclawiu. Dzis mnie smieszy ta moda ... big_grin

  .
 • kendo 23.03.18, 08:20
  pia.ed napisała:

  >
  > www.expressen.se/kvallsposten/modeprinsen-vill-bli-militar-som-pappa/
  > >
  > >
  > Tak jest przyjete w rodzinach krolewskich, ze mezczyzni zdobywaja wyksztalceni
  > e wojskowe,
  > a potem szybko awansuja wink
  > Sluby biora najczesciej, a moze nawet zawsze, w mundurze wojskowym.
  > Uzywaja go takze w czasie wielkich uroczystosci panstwowych...
  > .
  >
  bedzie mu do twarzy w mundurze  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • lusia_janusia 04.05.18, 01:41
  Wydaje mi sie, ze meskie pokolenia krolewski,
  wysylane sa do akademi wojskowej na krotkie przeszkolenia
  (moze roczne lub 2 letnie, zalezy w jakiej dziedzinie)
  i nagle staja sie z ranga oficerami???....


  --
  Serce miej otwarte dla wszystkich,
  zaufaj niewielu
  W. Shakespeare
 • kendo 04.05.18, 08:46
  lusia_janusia napisała:

  > Wydaje mi sie, ze meskie pokolenia krolewski,
  > wysylane sa do akademi wojskowej na krotkie przeszkolenia
  > (moze roczne lub 2 letnie, zalezy w jakiej dziedzinie)
  > i nagle staja sie z ranga oficerami???....
  >
  >
  Carl Philip tez byl w militarnej jednostce morskiej,
  Wiljam-anglik w morskiej ratowniczej..
  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • lusia_janusia 28.06.18, 08:28
  *Pia, na przyjeciu urodzinowym Fredryka zebrana byla cala
  Europejska plejada krolow i ksiazat, bylo na co popatrzec,
  szczegolnie na kreakcje damskie.


  --
  Serce miej otwarte dla wszystkich,
  zaufaj niewielu
  W. Shakespeare
 • lusia_janusia 19.07.18, 08:18
  Pia zapodala
  Tu jest archiwalne zdjecie, Frederik i Joachim sa jeszcze bardzo mlodzi ... Nie potrafie zgadnac ile maja lat... ale to jeszcze chlopcy. Zwrocilam uwage na biale rekawiczki; pamietam ze je nosilam do rozowego kostiumu kiedy jeszcze mieszkalam we Wroclawiu. Dzis mnie smieszy ta moda ... big_grin


  A nie widze nigdzie linka do zdjecia????,...

  --
  Serce miej otwarte dla wszystkich,
  zaufaj niewielu
  W. Shakespeare
 • kendo 19.07.18, 10:21
  byla kiedys fajna moda,
  teraz patrzymy na nia z usmiechem,
  nie marzlo sie w lapki ..


  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 19.07.18, 17:38
  [i]kendo napisała:

  > byla kiedys fajna moda,
  > nie marzlo sie w lapki ..
  >
  >
  Biale rekawiczki i bialy kapelusz nosilo sie tylko latem,
  wtedy nie marzniesz ew rece!!!

  No i ta stara fotografia jest z ciekawym komentarzem ...
  to matka krolowej i siostra krolowej ... fryzury i torebki powodowaly, ze nawet mlode osoby wygladaly starzej ..

  ...

 • pia.ed 19.07.18, 20:47

  www.expressen.se/kvallsposten/margrethes-sommar-i-det-lyxiga-palatset/
  .
 • kendo 20.07.18, 08:40
  pia.ed napisała:

  > [i]kendo napisała:
  >
  > > byla kiedys fajna moda,
  > > nie marzlo sie w lapki ..
  > >
  > >
  > Biale rekawiczki i bialy kapelusz nosilo sie tylko latem,
  > wtedy nie marzniesz ew rece!!!
  >
  > No i ta stara fotografia jest z ciekawym komentarzem ...
  > to matka krolowej i siostra krolowej ... fryzury i torebki powodowaly, ze nawe
  > t mlode osoby wygladaly starzej ..
  >
  > ...
  >
  byl czas,ze latem marzlam w dlonie,
  kupilam cieliste rekawiczki i rano i wieczorem idac z piesami na spacer nakladalam.

  pomysl PIa,
  lata szesdziesiate i do siedemdziesiatych lat,
  ,kiedy modne byly koki natapirowane porosto od fryzjera,
  byly z roznymi loczkami zawijanymi,
  taka fryzure mialam do slubu
  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • pia.ed 20.07.18, 12:14

  BIALE cienkie rekawiczki z materialu zakladalo sie dla elegancji , a nie dla ciepla,
  jako do dodatek do garsonki albo drozszej sukni, nawet takiej bez rekawow ...
  inne kolory nie wchodzily w gre.

  Ja tez nosilam kok, w ktory wkladalam nylonowa ponczoche, bo cale zycie mialam delikatne, cieniutkie wlosy...
  Na zdjeciach slubnych mialam krotkie rozpuszczone blond wlosy, z niewielka dopinka z tylu.
  Zdjec slubnych od dawna nie mam, podarlam je kilka lat po rozwodzie... bylam wsciekla na bylego meza, bo tak mnie "kochal", ze jeszcze pare lat po rozwodzie nie chcial ze mnie zrezygnowac i uprzykrzal mi zycie ...


 • pia.ed 21.09.18, 19:30

  I början av september genomgick kronprins Frederik en diskbråcksoperation.
  Ingreppet gick bra och Hovet uppgav på sin hemsida att operationen förlöpte som den skulle
  och att kronprins Frederik efter omständigheterna mådde bra.

  Efter en natt på sjukhus kunde han återvända hem till Fredrik VII:s palats
  på Amalienborg i Köpenhamn.

  www.expressen.se/kvallsposten/kronprinsens-gladjebesked-frisk-efter-ryggoperationen/


  .
 • kendo 22.09.18, 08:59
  pia.ed napisała:

  >
  > I början av september genomgick kronprins Frederik en diskbråcksoperatio
  > n
  .
  > Ingreppet gick bra och Hovet uppgav på sin hemsida att operationen förlöpte so
  > m den skulle
  > och att kronprins Frederik efter omständigheterna mådde bra.

  > Efter en natt på sjukhus kunde han återvända hem till Fredrik VII:s pala
  > ts
  > på Amalienborg i Köpenhamn.
  >
  > www.expressen.se/kvallsposten/kronprinsens-gladjebesked-frisk-efter-ryggoperationen/
  >
  >
  > .
  wiadomo,ze operacja musial sie powiesc,
  szybko wroci do "zdrowia" w palacu ze sluzba medyczna kolo siebie
  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu
 • kendo 22.09.18, 08:58
  pia.ed napisała:

  >
  > BIALE cienkie rekawiczki z materialu zakladalo sie dla elegancji , a
  > nie dla ciepla,
  > jako do dodatek do garsonki albo drozszej sukni, nawet takiej bez rekawow
  > ...
  > inne kolory nie wchodzily w gre.
  w kraju mialam rekawiczki takie jak plaszyk,ktory uszyl mi krawiec wraz ze spodniczka z tego samego materialu,
  nakladalam na spotkania wieczorne.
  tu nakladalam ,jak wczesniej wspomnialam,idac z piesami na spacery poranne/wieczorne
  obecnie mam inny styl i dominuja skorzane ocieplane i wiosenno-jesienne
  pokupowalam,jak byla przecena i ma teraz czym lapki ochraniac


  > Ja tez nosilam kok, w ktory wkladalam nylonowa ponczoche, bo cale zycie miala
  > m delikatne, cieniutkie wlosy...
  > Na zdjeciach slubnych mialam krotkie rozpuszczone blond wlosy, z niewielka do
  > pinka z tylu.
  > Zdjec slubnych od dawna nie mam, podarlam je kilka lat po rozwodzie... bylam
  > wsciekla na bylego meza, bo tak mnie "kochal", ze jeszcze pare lat po rozwod
  > zie nie chcial ze mnie zrezygnowac i uprzykrzal mi zycie ...
  >
  faktycznie ,musial Ci "zajs byly slubny za skore",skoro pozbylas sie zdjeci i pewnie innych pamiatek po nim,
  ja mam jeszcze suknie slubna i mase zdjeci,bo mielismy fotografa na weselu

  --
  *
  Vistula
  *
  gram milosci ma wieksza wartosc niz tona luksusu

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.