Dodaj do ulubionych

Zmuszanie do dzierżawy dekodera

23.06.09, 13:17
Witam,
Jestem niestety skazany na usługi UPC. Firma jest moim zdaniem tragiczna. Na
miale odpowiadają 2 tygodnie, podwyższają opłaty bez żadnej informacji,
zmniejszają co chwilę liczbę kanałów namawiając do wyższych pakietów, itp.,
ale ja nie o tym.

Zainteresowany ofertą TV cyfrowej w UPC (więcej kanałów niż w analogu)
dowiedziałem się, że z pakietem cyfrowym muszę obowiązkowo wydzierżawić od UPC
jeden z dekoderów (karty parowane są z dekoderem). Miesięczny abonament zależy
od rodzaju urządzenia. Ja jednak chciałbym użyć karty DVB-C w komputerze,
który będzie służył za media center.

Teraz do sedna: czy ktoś mógłby potwierdzić/odrzucić moją tezę, że zmuszanie
klienta do opłacania dzierżawy sprzętu, a więc łączenie usług wbrew woli
klienta, jest niezgodne z prawem? A jeśli tak, to czy jest to sprawa do UKE
czy UOKiK?
Edytor zaawansowany
  • natalia_sankowska1 23.06.09, 21:40
    Niestety, operator ma prawo sprzedawać usługę (a praktycznie dostęp
    do niej)wraz z urządzeniem - m.in. dlatego, że zapewnia ono realny
    dostęp poprzez wgrane oprogramowanie, które należy także uważać za
    własność intelektualną. Przecież dekoder służy do dekodowania kart
    kanałów kodowanych w różnych systemach.
    W przypadku TV nie można zastosować zapisów PUT (art.57), ponieważ
    dotyczy to świadczenia publicznie dostępnych usług
    telekomunikacyjnych, do których przekaz sygnału TV nie należy.
  • sp5sjt 30.06.09, 00:55
    natalia_sankowska1 napisała:

    > W przypadku TV nie można zastosować zapisów PUT (art.57), ponieważ
    > dotyczy to świadczenia publicznie dostępnych usług
    > telekomunikacyjnych, do których przekaz sygnału TV nie należy.

    To (hipotetycznie) dlaczego mój sklep sprzeda mi kilo ziemniaków, pod warunkiem, że równocześnie zakupię pół kilo nie pierwszej świeżości marchwi? A jak nie wezmę marchewki, to ziemniaki tylko obejrzę na wystawce...
    Przecież to jest klasyczna sprzedaż wiązana!
    Tu tłumaczą, czemu niektórzy sprzedawcy tak chętnie ją stosują:
    www.mba.edu.pl/Mis/Bundle.htm
    A tu, jak się to ma do prawa, akurat w temacie podobnym do tutejszego:
    www.9477.pl/strony/1/i/5654.php
    Czyli nie zgodzę się, że operator (NB także mój) ma prawo ot tak, hopsiup, zastosować sprzedaż wiązaną. Chyba, ze konkretny artykuł prawa handlowego, czy jakie tam jest, na to konkretnie pozwala... Chętnie bym się z nim zapoznał...
  • natalia_sankowska1 30.06.09, 22:41
    Nie żadne prawo handlowe, lecz Ustawa Prawo telekomunikacyjne.
    Zapoznac sie mozna na stronach UKE, FK, Sejmu... I nie widze
    przeciwwskazań;=)
    Natomiast nie jest to zprzedaż wiązana: do dekodowania kart kanałów
    kodowanych trzeba posiadać sprzęt z odpowiednim oprogramowaniem,
    które jest własnością intelektualną kanału i nie może być
    udostępniane ot tak po prostu. Firmy udostępniające kanały kodowane
    nabywają prawo do ich retransmisji, umowy te domniemają istnienie
    pewnych ograniczeń w powszechnym dostępie, które firmy te powinny
    zagwarantować właścicielom kanałów. Odbywa się to za pomocą
    określonego sprzętu.
    Owszem, istnieją pirackie sposoby łamania kodów kart dostępu, lecz
    jest to karalne.
  • maciek_sc 01.07.09, 15:07
    Ale kod znajduje się na karcie i płacę za tę kartę wykupując abonament. Kupuję
    dekoder taki, jak chcę i wkładam do niego kartę, wszystko gra. Nie ma tu żadnego
    specyficznego oprogramowania, tylko kodeki odpowiednich standardów, które do
    operatora nie należą.
    Nie jest prawdą, że
    "Przecież dekoder służy do dekodowania kart kanałów kodowanych w różnych
    systemach. "
    Dekoder służy do dokodowania kanałów kodowanych w różnych systemach, za pomocą
    kodu dostarczanego na karcie. Dzięki temu kodowi operator może kontrolować mój
    dostęp do poszczególnych kanałów lub usługi w ogóle.
    Sytuacja jest w zasadzie identyczna, jak w przypadku telewizji satelitarnej
    (DVB-S).Każdy może mieć dekoder taki, jaki chce. Od operatora dostaje kartę,
    pozwalającą na uruchomienie tego dekodera. Inne jest tylko medium transmisyjne.
    --
    Knajpiana Mapa Krakowa
  • nierozpoznawalny 11.08.09, 15:22
    maciek_sc napisał:
    .....
    > Sytuacja jest w zasadzie identyczna, jak w przypadku telewizji satelitarnej
    > (DVB-S).Każdy może mieć dekoder taki, jaki chce. Od operatora dostaje kartę,
    > pozwalającą na uruchomienie tego dekodera. Inne jest tylko medium transmisyjne.

    chyba że korzystasz z tvsat od tpsa - wtedy powyższe reguły nie maja zastosowania ;D
  • maciek_sc 27.10.09, 14:22
    Technicznie czy prawnie? Bo jeśli TP nie wymaga działającego łącza internetowego
    do oglądania TV to przecież nie musisz używać dekodera, który od nich dostałeś.
  • Gość: JaSz IP: *.chello.pl 01.07.09, 07:36
    Kochanieńki - troszkę wiedzy też się przyda - UPC jak każda inna TV kablowa w tym kraju nie dostarcza kart dekodujących abonentom, tylko dekoder z oprogramowaniem dekodującym. Być może po to żeby nie dawać do ręki źródła mogącego posłużyć do "encodingu" sygnału. No chyba że waści o to chodzi [:)]. No ale niestety tą metodą waść na nich frajerstwa nie wymusisz.
  • maciek_sc 02.07.09, 19:28
    Nie wiem, po czyjej kochassiu stronie stoisz, być może jesteś pracownikiem UPC i
    szanuję Cię za to.
    Nie wiem, co masz na myśli mówiąc o "encodingu". Retransmitowanie w Internecie?
    W życiu!
    Chodzi mi o naturalną kolej rzeczy: kupuję telewizor z dekoderem DVB-C/kartę
    DVB-C do mojego komputera media center (zakładam, że mają wszystko, żeby
    obsłużyć cyfrowy sygnał w kablówce) i w jednej sieci mogę go podłączyć, a w
    drugiej nie. Coś tu jest nie tak, nieprawdaż?
    Na innych forach spotkałem się ze stwierdzeniem, że UPC "paruje" karty z
    dekoderami. Zrozumiałem to w taki sposób, że dana karta działa tylko z
    określonym urządzeniem, dlatego nie mogę użyć swojego. Płacę niekoniecznie niski
    abonament i chciałbym nie musieć dostawiać kolejnego plastikowego pudła i
    kolejnego pilota.
    --
    Krakowskie knajpy
  • Gość: opolanin IP: *.dsl.opol.bdi.inetia.pl 11.08.09, 09:35
    To zależy od dobrej woli operatora.W lutym mój przeciętny telewizor
    sony 32v4500 odbierał przez kilka godzin w wersji cyfrowej HBO i HBO
    HD z kablówki UPC.Zrobiono to z okazji wyborów prezydenckich w USA.
    Po prostu odkodowano i informacja o tym była na kanale info
    UPC.Nadmieniam ,że płacę tylko za pakiet analogowy i nie posiadam
    dekodera z UPC.Sądzę więc,że w magazynach UPC zalegają ich mediaboxy
    (niewiele ponad 15% ich klientów dało się namówić na tv cyfrową z
    UPC)i nie wiedzą co mają z nimi zrobić.Podobną sytuację miało UPC w
    Holandii. Sytuacja może ulegnie zmianie po wprowadzeniu naziemnej
    cyfrowej jak osoby,których interesuje kilka programów zaczną
    wypowiadać umowy.To już widać,gdyż dopiero po kilkunastu latach
    korzystania z ich usług zjawił się u mnie przedstawiciel UPC z
    broszurami i głęboko zachęcał do ich tv cyfrowej.Radzę zaczekać
    jeszcze około 7 m-cy,kiedy połowa naszego kraju będzie miała dostęp
    do tv naziemnej cyfrowej.
  • maciek_sc 22.09.09, 17:18
    Tylko, że kablowe DVB-C to nie naziemne DVB-T i wcale nie przybędzie telewizorów
    zdolnych do wyświetlania cyfrowej kablówki. Chociaż konkurencja to jest
    argument. Dlatego szlag mnie trafia, gdy słyszę, że UPC chce kupić Aster,
    eliminując konkurenta.
    --
    Jeszcze lepsza strona Krakowa
  • Gość: opolanin IP: *.dsl.opol.bdi.inetia.pl 28.09.09, 15:56
    Maciek ja odróżniam DVB-C od DVB-T.Mój telewizor wyszukuje programy
    telewizji cyfrowej kablowej i naziemnej i posiada moduł dostępu
    warunkowego.Tłumaczę Tobie,że zależy to tylko od dobrej woli
    operatora.Chyba w Puławach a może gdzie indziej( już nie pamiętam)
    powstała kalówka DVB-C w ramach spółdzielni mieszkaniowej i oferuje
    tv cyfrową kablową bez dekodera, ale telewizor musi mieć moduł
    dostępu warunkowego.Inny przykład.Jeden z posiadaczy telewizora z
    DVB-S odbiera programy cyfrowe z satelity bez dekodera w ramach
    umowy cyfry+.Miał co prawda na początku kłopoty z doborem karty,ale
    pokombinował i telewizor wyszukał mu około 2000 programów.Tylko
    konkurencja może zmusić monopolistę UPC do poważnego traktowania
    swoich klientów takich jak Ty,ja i wielu podobnych.
  • maciek_sc 27.10.09, 14:19
    I to jest tragedia. UPC na swoim "podwórku" czuje się monopolistą. Jej wybór
    jest w wielu przypadkach oczywisty, bo po co montować talerz i Neo skoro jest
    kablówka... Smutne.
  • Gość: opolanin IP: *.dsl.opol.bdi.inetia.pl 07.11.09, 10:43
    Maciek.W poniedziałek czy wtorek już nie pamiętam przez kilka
    godzin rannych odbierałem tvn Warszawa w wersji cyfrowej kablowej
    (jakość obrazu była naprawdę dobra).Czyli potwierdza to moją
    opinię,że do telewizorów z DVB-C nie potrzeba żadnych dekoderów
    tylko dobrą wolę operatora.
  • Gość: tom IP: *.net.upc.cz 18.02.10, 22:56
    Tutaj w Czechach mam UPC i nie niezbędne do korzystania z
    zewnętrznego dekodera. Wystarczy skorzystać moduł CA CONAX CAS7 i
    włóż ją wraz z kartą do telewizora.
  • Gość: opolanin IP: *.dsl.opol.bdi.inetia.pl 19.04.10, 09:55
    Ale ja mieszkam w Opolu około 100km od Czech.W moim upc jakiś moduł
    to dla nich czarna magia!

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka