Dodaj do ulubionych

Puchar Delaunaya już w Warszawie:)

20.04.12, 14:25
Czołemsmile

Do rozpoczęcia piłkarskiego turnieju EURO 2012 zostało zaledwie 50 dni, a dzis do Warszawy przybył słynny puchar. Trofeum dla najlepszej drużyny Europysmile

Tu za dziennikiem "Rzeczpospolita":

"Mierzy 60 centymetrów, waży osiem kilogramów, a kosztował trzydzieści tysięcy euro. Główne trofeum piłkarskich mistrzostw Europy - posrebrzany Puchar Henri Delaunaya - w piątek w Warszawie rozpoczął podróż po Polsce i Ukrainie.

Trofeum stało dotychczas w witrynach dziewięciu federacji, które triumfowały w piłkarskich ME: ZSRR, Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Czechosłowacji, Francji, Holandii, Danii i Grecji. Niemcom (1972, 1980, 1996), Francuzom (1984, 2000) oraz Hiszpanom (1964, 2008) udało się zdobyć je więcej niż raz.

Nosi nazwę na cześć pierwszego sekretarza generalnego UEFA Henri Delaunaya i zostało zaprojektowane przez londyńską firmę jubilerską Asprey. To właśnie z inicjatywy Francuza po raz pierwszy zostały zorganizowane mistrzostwa Europy. Nie doczekał on jednak inauguracyjnego turnieju w 1960 roku w swojej ojczyźnie, gdyż zmarł pięć lat wcześniej.

Wtedy, jako pierwszy puchar wzniósł do góry kapitan reprezentacji ZSRR Igor Netto, a jako ostatni Iker Casillas, który poprowadził Hiszpanów do sukcesu w Euro-2008 w Austrii i Szwajcarii.

Cztery lata temu po raz pierwszy zaprezentowano nowy puchar, różniący się od wcześniejszej wersji brakiem cokołu. Mierzy 60 centymetrów i waży osiem kilogramów, o 7,6 kg mniej od poprzedniego. Widnieje na nim nazwisko twórcy Europejskiej Unii Piłkarskiej i jej logo, napis "UEFA European Football Championship" oraz nazwy krajów, które zdobyły mistrzostwo Starego Kontynentu .

Przed kolejnymi ME trofeum zwracane jest do siedziby UEFA w Nyonie. Gdyby jednak jakiś kraj wygrał Euro trzy razy z rzędu lub łącznie pięciokrotnie, to UEFA przekaże mu na własność oficjalny duplikat. Każdy związek narodowy po zwycięstwie ma prawo do stworzenia kopii, jednak nie może ona być większa niż cztery piąte oryginału i musi być opatrzona widocznym napisem "replika".

Po raz ostatni stare trofeum, które jest obecnie eksponowane na stałe w siedzibie UEFA w szwajcarskim Nyonie, zostało wzniesione przez kapitana reprezentacji Grecji Theodorosa Zagorakisa po meczu finałowym w 2004 roku w Portugalii."

I jeszcze tu:

"Możliwość zaprezentowania Pucharu Henri Delaunaya jest przedsmakiem tego, co nas czeka za niespełna 50 dni - powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz witając w stolicy trofeum piłkarskich mistrzostw Europy

- Puchar będzie wręczany w Kijowie, ale to my, jako pierwsi mamy okazję go obejrzeć i bardzo się z tego cieszę - podkreśliła Gronkiewicz-Waltz. Przypomniała, że stolica intensywnie przygotowuje się do turnieju, powstaje m.in. strefa kibica na Placu Defilad, prowadzone są przygotowania miejskiego transportu.

Dyrektor operacyjny UEFA Matin Kallen, który przywiózł puchar do Warszawy, opowiedział podczas krótkiej konferencji prasowej o programie towarzyszącym jego prezentacji.

- Okazja jest wyjątkowa. Można go obejrzeć z bliska, zrobić sobie zdjęcie. Christian wie, jakie emocje wiążą się z tym trofeum - zaznaczył Kallen, zwracając się do znakomitego niegdyś piłkarza francuskiego Christiana Karembeu, który jest gościem specjalnym imprezy odbywającej się pod hasłem "Powitaj Puchar".

Trofeum piłkarskich mistrzostw Europy - srebrny Puchar Henri Delaunaya - będzie można obejrzeć z bliska w Warszawie w sobotę i niedzielę (21-22 kwietnia) na Placu Defilad w godz. 10-22.

Po części oficjalnej o 12.45 z Placu Defilad ruszyła barwna parada. Trofeum przejedzie ulicami centrum miasta, odwiedzając Szpital dla Dzieci przy ulicy Kopernika. Około godz. 15 puchar dotrze z powrotem na Plac Defilad (parking u zbiegu ul. Marszałkowskiej i Alei Jerozolimskich).

Po imprezie inauguracyjnej w Warszawie, Puchar Henri Delaunaya zostanie przewieziony do sześciu kolejnych polskich miast, a następnie wyruszy w podróż po siedmiu miastach na Ukrainie.

Trofeum nosi imię byłego prezesa Francuskiego Związku Piłki Nożnej, pomysłodawcy mistrzostw Europy. Główną nagrodą dla zwycięzców tej imprezy stał się 52 lata temu. Jako pierwszy wzniósł go do góry w 1960 roku Igor Netto, kapitan reprezentacji ZSRR, a jako ostatni Iker Casillas, który poprowadził Hiszpanów do zwycięstwa podczas Euro 2008 w Austrii i Szwajcarii."

Michael Platnini i trofeum:

http://i.eurosport.pl/2012/04/20/832653-14225201-317-238.jpg


Pozdro
Krzysztof
--
Palił jak smok i sie nawet zaciągał
Edytor zaawansowany

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka