Dodaj do ulubionych

Jakie produkty? Gdzie i co kupować?

05.02.12, 19:10
Witam. Zaczęłam rozszerzać synkowi dietę (je kaszki Holle, deserki owocowe ze słoiczków, ziemniaka, marchewkę, pietruszkę- sama gotuję zupki, czasem ze słoiczka). Bardzo pilnuję, żeby były to produkty -można powiedzieć- ekologiczne. Co tylko mogę, ściągam od rodziców (z drugiego końca Polski)i dziadków z ogródka, działki. Nie chcę kupować warzyw i owoców w sklepach, bo są nawożone i pryskane tonami chemii. Będę (za jakiś czas) podawać jajka , mięso (królika), rybę (ze stawu) od znajomych ze wsi. Tylko skąd brać inne produkty, które zacznę podawać w przyszłości? Wiem, że warzyw i owoców na pewno nie należy kupować w hipermarketach. Czy mrożone warzywa np. brokuł można podawać dziecku z mrożonek sklepowych (np. Hortex)? A mięso indycze czy kurczaka? Z tego co słyszałam, to te dostępne w sklepach jest faszerowane hormonami i innymi świństwami. Wiem, że niektórzy je kupują z braku innego wyjścia, ale jak wybrać to najzdrowsze dla niemowlaka? Czym się kierować, żeby mu nie zaszkodzić? Bardzo proszę o jakieś informację na ten temat panią doktor i inne mamy :)
Obserwuj wątek
    • kondolyza Re: Jakie produkty? Gdzie i co kupować? 05.02.12, 19:19
      ja osobiście uważam że to duuuża przesada. na szczęście żyjemy w kraju w którym dysponujemy jedną z najlepszej jakości żywnością. owoce i warzywa niejednokrotnie słyszałam że najlepsze w testach ma Lidl. co do kurczaka to też powszechna ściema o hormonach itp. dla potwierdzenia obejrzyj sobie na vod program Wiem co jem odcinek o kurczaku właśnie.
      ja na począgtku dawałam słoiki, potem ze wsi, a potem bazarek, a teraz zimą sklep bo na bazarze boję się że będą przemrożone. dziecku nigdy nic nie było. ryby od zaprzyjaźnionego sklepikarza z rybnego na bazarku-żywił mnie w ciąży i mam zaufanie że mi świństwa nie sprzeda-z rybą najważniejsza żeby była świerza, bo morskie wszystkie pochodzą z tego samego środowiska, a słodkowodnych się dzieciom nie poleca, dla dorosłych zresztą też morskie zdrowsze.
      • nata87 Re: Jakie produkty? Gdzie i co kupować? 06.02.12, 15:33
        Dziękuję za rady:) W zasadzie, to nie planowałam szukać bio- bananów itd:) Nie mam też w okolicy sklepu ze zdrową żywnością. Ale boję się właśnie kupować w dużych sklepach, bo wiadomo, w hipermarketach czym taniej, tym więcej ludzie kupią. A żeby było taniej, to nie ważne jaka jest jakość. No właśnie co do kurczaków, to znajomi mają hodowlę i wiem niestety czym się je karmi. Do uboju sprzedaje się kurczaki 6-tygodniowe, a żeby urosły przez te 1,5 miesiąca, to są karmione mączką z domieszką hormonów. Może nie wszędzie tak jest, nie wiem. Ale póki mały (ma niecałe 6 miesięcy) dopiero zaczyna przygodę z jedzeniem, nie chcę mu tego serwować. Ale tak jak piszecie nie chcę wpadać w przesadę. Co do Lidla, w tym, który mam w okolicy nigdy nie kupię warzy nawet sobie, bo zawsze są podgniłe i niestety zdarza się, że śmierdzą. Może to niedopatrzenie pracowników. Od niedawna mieszkam tu, gdzie mieszkam i nie mam jeszcze sprawdzonych miejsc do zakupów, ale moi rodzice i teściowa zupełnie nie używają nawozów (tylko naturalne :) ) Na razie w takim razie wykorzystam zapasy a potem chyba zacznę kupować mrożonki. Co do ryby... W takim razie najlepiej chyba kupić świeżą i samej pomrozić w małych porcjach? Nie mam dostępu do świeżej na co dzień (minusy mieszkania w małej miejscowości). Jeszcze raz dziękuję :)
    • Gość: Logistyka Re: Jakie produkty? Gdzie i co kupować? IP: *.dynamic.chello.pl 06.02.12, 11:05
      Ja tez na poczatku szalałam i załatwiałam od rodziny i znajomych tylko sprawdzone warzywa i owoce a jak nie to biegłam do ekologicznego i zostawiałam u nich majątek. Moja pediatra jak się dowiedziała o mojej obsesji zdrowej żywności to się popukała w głowę i powiedziała ze dziecko ma jeść rzeczy zdrowe ale to nie znaczy że mam stawać na głowie żeby załatwić ekologiczną marchewkę czy bio banana. ;) Teraz serwuję małemu (kończy 8miesięcy) głównie mrożonki, choć przyznam że czasem jeszcze biegam do ekologicznego, ale chyba niedługo przestanę bo widzę że synek dobrze toleruje jedzenie więc chyba nie będę już szukać tylko ekologicznych warzyw a powoli zacznie jeść te które serwują w warzywniakach
      • chocco79 Re: Jakie produkty? Gdzie i co kupować? 06.02.12, 15:00
        Kieruj sie zdrowym rozsadkiem:)
        mozna kupowac zywnosc bio- z wyboru...i tylko naprawde certyfikowana.
        A warzywa z ogrodka znajomych sa czesto gorsze od tych z supermaketu - bo te supermarketowe musza przejsc restrykcyjne testy..no i producent zazwyczaj uzywa jak najmniej (kwestia obnizenia kosztow produkcji) i lepszej generacji srodkow ochrony roslin...a dzialkowiec amator moze (nie mowie ze kazdy itp..) nieswiadomie przekraczac dawki, albo uzywac produktow starej generacji..
        to samo dotyczy przechowywania..np. truskawki latwo plesnieja i ta plesn moze byc szkodliwa dla czlowieka...wiec w tym przypadku uzycie fungicydu jest dla nas mniej szkodliwe niz toksyny grzyba..
        • nata87 Re: Jakie produkty? Gdzie i co kupować? 06.02.12, 15:41
          Właśnie pytam o tą sprawę, bo nie chcę przesadzać :) A wiem, że tu, na forum jest dużo doświadczonych mam:D Moja koleżanka wręcz się szczyci tym, że jej 6,5 miesięczny syn je wszystko, nawet mielonki, parówki (zwykłe, nie dla dzieci ani jakieś "lepsze"). To według mnie jest przesada. Dziecko to w końcu nie śmietnik. Nie zrozumcie mnie źle, w skrajność jeszcze nie wpadłam :)
    • mama_marudy Re: Jakie produkty? Gdzie i co kupować? 06.02.12, 21:27
      Jako że na większość pytań już dziewczyny odpowiedziały, ja odpowiem krótko na jedno - jeśli chodzi o drób zdecydowanie indyk, a nie kurczak. Kurczaki rzeczywiście często faszeruje się sterydami itp żeby szybciej rosły, a indyk to podobno delikatny i wybredny ptak, który tego się nie tknie :-) i stąd ma zdecydowanie lepsze mięsko :-)
    • agnieszka.lelen Re: Jakie produkty? Gdzie i co kupować? 07.02.12, 02:41
      Zawsze można kierować się zdrowym rozsądkiem i realnymi możliwościami. Jakość mrożonek sklepowych zależy jakości i pochodzenia surowców (warzyw i owoców). Jeśli chodzi o mięso zwykle bardziej polecane jest mięso indyka (zwłaszcza przez alergologów).
      Można korzystać z dostawców, hodowców, którym Pani ufa, sklepów z ekologiczną żywnością lub dań gotowych, produkowanych z surowców ekologicznych, poddawanych kontrolom jakościowym (np.: HIPP).
      Pozdrawiam. Agnieszka Leleń
      lekarz w Klinice Pediatrii i Żywienia IP Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie
    • cargo8 Re: Jakie produkty? Gdzie i co kupować? 13.02.16, 12:55
      Jakość owoców i warzyw w Polsce jest bardzo dobra. Ze względów oszczędnościowych rolnicy polscy sypią dużo mniej nawozów i podają mniej środków ochrony roślin. Oczywiście zmienia się to na niekorzyść wraz z bogaceniem się naszych producentów ale w dalszym ciągu nasza żywność jest najzdrowsza. Dotyczy to także hodowli bydła i trzody chlewnej. Drób w ostatnich latach rzeczywiście stracił na jakości. Jeżeli chodzi o owoce i warzywa z własnego ogródka to oczywiści jest to dobra alternatywa ale trzeba ocenić w jakich warunkach prowadzi się uprawę. Czy przypadkiem w pobliżu nie ma jakichś niekorzystnych czynników takich jak np.: ruchliwa droga, zakład gospodarujący odpadami itp.
      Pozdrawiam biuro ekspertyz.
    • puzzelkowa_15 Re: Jakie produkty? Gdzie i co kupować? 26.02.16, 22:04
      Mrożonki to nie będa wcale zdrowsze niż świeże warzywa, nawet z marketu. Warzywa i w markecie i na bazarku to ogółem to samo - na bazarki kupuja na giełdzie, a market kupuje bezposrednio od producenta bo giełda jest dla mniejszych odbiorców.
      Ja część produktów kupuje tych "niby" eko, czy lepsze, niegdy nie wiadomo, ale jesli jest szansa że podam coś lepszego dziecku to warto spróbować.
      Zakupy mozna robic przez internet, nie trzeba mieć takiego sklepu w okolicy.
      www.eko-kraina.com.pl/
      pyszneeko.pl/
    • mytoya Re: Jakie produkty? Gdzie i co kupować? 10.03.16, 01:09
      Przy rozszerzanie diety warto kupować ekologiczne produkty albo mrożonki. Ale.po jakimś czasie może jeść wszystko. W końcu w całej żywności jest coraz więcej chemii i dziecko.musi kiedyś się z nią zetknąć. Początki są ważne żeby alergii uniknąć jak się da. Niestety słoiki nie wyrobie smaku. Lepsze.wlasne gotowane. Moim zdaniem warto.przede wszystkim inwestować e ekologiczne mięso i jaja. Mój syn ma 21 miesięcy i je wszystko. Z tym ze mięso kupuje albo dostaje eko,jaj tez. Warzywa owoce z bazaru marketu sklepiku. Ważne żeby były ładne i świeże. Albo mrożone.
      Zainteresuj się kaszkami w.sklepach. Sprawdź skład, większość ma.okropny. Dlatego warto.kupowac zdrowe kasze maloprzetworzone np. HOLLE albo Lebenswerrt. Wydają się droższe o tych w polskich sklepach ale są znacznie wydajniejsze i opakowania mają większe po 250 gram
    • duniacha Re: Jakie produkty? Gdzie i co kupować? 26.04.16, 13:47
      Jeśli na bazarku masz wybór: warzywa brudne czy umyte, to zawsze wybieraj brudne. Do mycia warzyw służy nie tylko woda, ale kolejna porcja chemii. Wiem od rolnika, który sprzedaje brudną i czystą wersję warzyw. Brudne szybciej się psują, ale coś za coś.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka