Dodaj do ulubionych

Ile mięsa, ryb tłuszczu między 1 a 2 rokiem życia

IP: *.play-internet.pl 20.08.12, 12:46
Moje dziecko ma w tej chwili rok, je raczej niechętnie i nie ma swoich ulubionych smaków (no może poza rybami), dlatego zastanawiam się jak zbudować mu dzienne menu, żeby niczego mu nie zabrakło, nurtują mnie następujące rzeczy:
1) ile gram mięsa dziennie, jak często zamiast mięsa można podawać ryby i w jakich ilościach?
2) ile gram tłuszczu codziennie powinno zjadać?
dziecko nie lubi masła, ani żadnych serków, jogurtów - więc na razie je tylko:
- 3 razy kaszki (różne głównie jaglana, orkiszowa staram się dawać te z pełnego przemiału i bez cukru) na mleku bebilon pepti, - w sumie około 500 - 550 ml.
- zupę z mięsem - około 190g (20 g to mięso lub ryba)
- drugie danie warzywne - około 100g (warzywa gotowane na parze)
- co drugi dzień żółtko,
- trochę suchego chleba gryzie bo inaczej nie lubi, no i trochę owoców.
Do zupki dodaję jedną łyżeczkę oliwy z oliwek. Zastanawiam się czy w takiej diecie ilość tłuszczu jest wystarczająca.
3) w tych 3 kaszkach zjada około 500 ml mleka, ale nie je już więcej nabiału, martwię się czy ilość wapnia jest wystarczająca.

Jak te ilości powinny kształtować się pomiędzy 1 a 2 rokiem życia?

Waga dziecka cały czas oscyluje koło 25 centyla.
Edytor zaawansowany
  • agnieszka.lelen 25.08.12, 00:28
    1. Ok. 20-40g mięsa. Ilość ryb podobnie. Ryby kilka razy w tygodniu. Nie ma sztywnych norm/ilości; to są ilości przybliżone/orientacyjne.
    2. Te 5g tłuszczu powinno na razie wystarczyć.
    3. Poza nabiałem są inne źródła wapnia: kasze, warzywa, owoce. Jeśli je urozmaicone zupy/ obiady to wystarczy.
    Czemu nie je całych jajek? Białko jaja ma dużą wartość odżywczą.
    Pozdrawiam. Agnieszka Leleń
    lekarz w Klinice Pediatrii i Żywienia IP Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie
  • Gość: wera3 IP: *.play-internet.pl 26.08.12, 17:57
    dziękuję za odpowiedź.
    Nie je całych jajek bo lubi tylko żółtko białka nie, ale spróbujemy znaleźć jakiś sposób, żeby białko przemycić.
  • Gość: gosc IP: *.gemini.net.pl 28.08.12, 12:33
    Sprobuj jajecznice na masełku na parze, u nas to poskutkowalo.

pozdrawiam

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka