Dodaj do ulubionych

Prawie 18 m-cy - prośba o ocenę schematu

21.03.13, 17:01
Wiem, że to forum raczej dla młodszych dzieci ale mój synek który na początku kwietnia skończy 18 m-cy odżywia się dość dziwnie chyba i trochę się tym martwię.
Po pierwsze odkąd skończył 13 m-cy calkowicie i bezapelacyjnie odrzucił mleko. Dosłownie z dnia na dzień. Jeszcze wieczorem pił a rano odmówił i tego trzyma się do tej pory. Mało tego, on w ogóle ciężko przyjmuje jakiekolwiek inne produkty nabiałowe:
- ser biały/twarożek, najrózniejszych firm i smaków - calkowita odmowa.
- jogurty - wyłącznie danonki.
- żółty ser - sporadycznie zje kanapkę z plasterkiem ale szału nie ma
- kaszki na mleku - tylko gotowe Nestle z jogurtem

Jego przykładowy jadłospis wygląda tak:
śniadanie: kaszka Nestle jogurtowa w ilości 180/200 ml
drugie śniadanie: danonek 90/100 gr + jakiś owoc albo mała kanapka albo kawałek szarlotki ( babcia robi mu taką specjalną - zero cukru, mało ciasta dużo jabłek )
obiad: to jest popis obżarstwa. Synek zjada talerz najróżniejszych zup z pulpetem ( cielęcym, wołowym, drobiowym ), a tak ze dwa razy w tygodniu z rybą. Zupy zjada pełen głęboki talerz ( ja jem mniejszą porcję ) a pulpet ma rozmiary średniego jabłka. Natomiast całkiem nie idzie mu jedzenie typowych drugich dań typu ziemniaki/kasza/ryż + mięso + warzywa. Może dlatego że ma tylko 8 zębów i gryzienie długo trwa a jest bardzo zywym dzieckiem i nie może tak dlugo na pupie wysiedzieć
podwieczorek jest dzielony na dwie lub trzy części ale generalnie między 16, a 18 zjada ze 2 owoce plus coś z mojego obiadu - to już w róznych ilościach, w zależności od tego co ja jem i jaki ma apetyt. Czasem tylko skubnie a czasem zjada pół drugiego obiadu.
Kolacja: 2 kanapki ( normalnych rozmiarów ) z wędliną i ogórkiem, a co drugi dzień 1 kanapkę plus jajecznicę z jednego jabłka.
Na początku marca ważył 12 kg ( od początku listopada przytył tylko 300 gr ) i miał 88 cm ( urósł w tym samym czasie 5 cm )
Obserwuj wątek
    • julita165 Re: Prawie 18 m-cy - prośba o ocenę schematu 21.03.13, 17:04
      julita165 napisała:

> a co drugi dz
      > ień 1 kanapkę plus jajecznicę z jednego jabłka.
      Oczywiście jajka :-)
      Dodam jeszcze że zupelnie odmawia jedzenia jakiś płatków, ziaren, w kaszce albo jogurcie. Jak coś takiego znajdzie to sobie z buzi wydłubuje. Wyjątek stanowią bananowe gwiazdki bobovity, które zjada "na sucho" ale to tak raczej zabawa niż jedzenie.
    • agnieszka.lelen Re: Prawie 18 m-cy - prośba o ocenę schematu 21.03.13, 22:51
      Proszę się nie niepokoić ,dzieci w tym wieku już tak szybko nie tyją. Danonek może być w ramach słodyczy/ jako słodki deser a więc nie codziennie. Codziennie synek powinien otrzymać 2 dania warzywne (mogą być przeróżne). Warto jednak podawać/proponować różne potrawy, produkty (również mleczne); zwłaszcza takie wymagające ćwiczenia żucia.
      Pozdrawiam. Agnieszka Leleń
      lekarz w Klinice Pediatrii i Żywienia IP Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie
      • julita165 Re: Prawie 18 m-cy - prośba o ocenę schematu 22.03.13, 16:49
        No właśnie w tym jest problem: ja z tym mlekiem i innym nabiałem kombinuję od kilku miesięcy i nic: wyczuje twarożek żebym nie wiem co dodała- plucie, wyspie do mleka dużo tych gwiazdek bobovity ktore same uwielbia więc jak je widzi to otwiera buzię ale jak wyczuje mleko wszystko ląduje na klacie, kakao - nie, budyń - nie, kluski z serem - nie, jogurt inny niż danonek - nie...kawa zbożowa z mlekim - nie. Może powinien dostawać wapń w jakiś preparatach ?
        Z żuciem chyba jest ok skoro zjada normalne kanapki.
        • zuzinkas Re: Prawie 18 m-cy - prośba o ocenę schematu 22.03.13, 17:54
          wez przestan meczyc dziecko probujac podawac mu ciagle mleko i pochodne.. jesli nie chce tzn ze mu nie sluzy albo wrecz szkodzi.. a wapn, nawet lepiej przyswajalny, i nie zakwaszajacy organizmu znajdziesz w pelnych zbozach, zielonolistnych warzywach, straczkowych, orzechach(szczegolnie migdaly) i ziarnach (szczegolnie sezam) no i w rybach..
          na obiad zaproponuj mu najpierw drugie danie a zupe zostaw na pozniej.. rob tez zupy warzywne, mieso nie jest konieczne przy kazdym posilku.. na kolacje zrob paste z ciecierzycy hummus albo paste z sardynek..
          no i wywal danonki.. to nawet nie jest dla doroslych nie mowiac o dzieciach...
        • momago Re: Prawie 18 m-cy - prośba o ocenę schematu 22.03.13, 18:43
          Zgadzam się z zuzinkas - skoro dziecko nie chce krowiego mleka, to nie ma co na siłę zmuszać. Takie podstępne podsuwanie nielubianych produktów zniechęca maluchy do próbowania nowości. Trzeba poszperać na stronach wegańskich, poszukać alternatywy dla mleka. Można też spróbować nabiału koziego.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka