Dodaj do ulubionych

Jaka kaszka dla 6 miesięcznego malucha przy kp

13.04.14, 11:23
Witam. Jaką kaszkę i z czym można podawać 6 miesięcznemu dziecku karmionemu piersią?
Edytor zaawansowany
  • 3luna3 13.04.14, 13:07
    Jeśli chcesz zacząć rozszerzanie diety to zacznij od warzyw, następnie owoce. Potem możesz połączyć kasze (jaglaną, kukurydzianą) z warzywami i owocami. Unikaj gotowych, słodzonych kaszek ze sklepu.
    --
    W szczęśliwym domu słychać śmiech dziecka
    -----------------------------------------
    Tymuś:* www.suwaczki.com/tickers/gg64j44jwz1x5f2p.png
  • rozka26 13.04.14, 16:06
    Etap wprowadzania warzyw i owocow mamy juz za soba. Wiem, ze kaszki gotowe to sam cukier i nie mam zamiaru ich kupowac. Mam w domu jaglana wlasnie. Czyli taka jaglanke moge ugotowac dziecku normalnie jak dla doroslego? Mama taka firmy Sante i do tego np rozrdobnionego banana, jablko, gruszka itp?
  • 3luna3 13.04.14, 16:12
    To świetnie, masz wiele kombinacji do wyboru:) na początku możesz troszkę rozgotować i ewentualnie zblendować, jeśli maluch woli papkowate konsystencje, ewentualnie uformować kulki lub rozsmarować na talerzu, poczekać aż ostygnie i pokroić w paski. I sama też wcinaj, jaglanka jest bardzo zdrowa:) Możesz też dodawać suszone owoce. I polecam wypróbować płatki jaglane, gotuje się je 3-5 min - to sprasowana kasza jaglana.

--
  • mmajcka 14.04.14, 01:55
    3luna3
    Jak dodac te owoce do jaglanki? Gotowac razem z kasza czy osobno podac. I jak formowac te kulki. U mnie sie to wszystko rozsypuje. Gotuje jaglana wg przepisu na opakowaniu.
  • 3luna3 14.04.14, 08:12
    A jak rozgotujesz to też Ci się rozsypuje? Kasza na początku jest trochę sypka, a potem przy wystudzaniu się skleja. Próbowałaś tej kaszy po ugotowaniu? Pamiętam, że gdy na początku gotowałam wg przepisu na opakowaniu to wychodziła twarda. Zawsze jeszcze kilku minut potrzebowała i więcej wody. Jeśli robię jaglankę z owocami suszonymi to owoce namaczam we wrzątku, a gdy zmiękną blenduję i dodaję do kaszy. Tak naprawdę to zapewne dojdziesz ja to zrobić metodą prób i błędów;)
    --
  • rozka26 14.04.14, 13:31
    Jakie suszone owoce można dodać do kaszy? Wiem, że na pewno morele, a co jeszcze? Wiem też, że trzeba je sparzyć około 15 min przed podaniem, bo niektóre mają substancje konserwujące i trzeba to świństwo usunąć poprzez zalanie wrzątkiem, no ale są też na szczęście takie owoce suszone bez konserwantu. Czyli tak podsumowując: Mam ugotować np pół szklanki kaszy i w między czasie zalać owoce suszone wrzątkiem i jak już kasza mi się ugotuje to blenduje te owoce i dodaje do kaszy tak? A ile tej kaszy gotujecie dla dziecka na jedną porcję.
  • 3luna3 14.04.14, 21:36
    Morele, śliwki, daktyle. Wybieraj najlepiej niesiarkowane, bez konserwantów. Chyba można też żurawinę, ale to ciężko dostać bez cukru.
    Takiej porcji na początku to nie wyczujesz bo przecież nie ugotujesz łyżki kaszy;) ugotuj więcej, zjecie razem:)
    Jeśli podajesz jako papkę to blendujesz. Ale następnym razem spróbuje gotować z kaszą, tak jak Niuniek radzi, bo to zawsze mniej roboty;)
    --
  • Gość: niuniek3 IP: *.dynamic.chello.pl 14.04.14, 08:44
    Ja robię tak że jablko, gruszkę czy suszone owoce gotuję z kaszą. A np banana dodaję rozgniecionego widelcem juz do gotowej ugotowanej. Sama lubię i dojadam po małym. Podobnie podaję kuskus ale to już z glutenem. Na początku dawalam też czasem mannę ale to raczej zapychacz.
  • mmajcka 14.04.14, 18:46
    Kurcze. Dzis podalam rozgotiwana jaglana z bananem. Ale zrobila sie papka. Zupelnie nie nadawalo sie to do samodzielnego jedzienia...
  • 3luna3 14.04.14, 21:27
    Może spróbuj jeszcze z innym owocem. Zauważyła, że banana rozwadnia kaszkę. Tzn dodawałam banana tylko do jaglanej Holle i ona zawsze wtedy podchodziła wodą.
    --
  • rozka26 14.04.14, 13:36
    Ooo, jak tylko zobaczę płatki jaglane to kupię. Mam u siebie na osiedlu sklep z działem zdrowej eko żywności i tam powinny być wszelkie kasze itp. Ja niedawno dla siebie gotowałam właśnie jaglankę z rodzynkami, miodem, płatkami kokosowymi i bananem - bardzo smaczna i bardzo syta, ugotowałam sobie pół szklanki kaszy i było to dla mnie za dużo.
  • ilianna 13.04.14, 14:19
    Najlepiej kaszkę/kaszę bez cukru, ugotowaną na wodzie, ewentualnie potem dodane trochę Twojego mleka (przy kaszkach błyskawicznych uważaj, bo momentalnie się rozwodnią po dodaniu mleka z piersi). Kasze - zwykłe, "dorosłe" ze sklepu - jaglana, kukurydziana, ryż, płatki ryżowe, gryczana niepalona. Kaszki błyskawiczne (czyli zalewasz wodą i można jeść) polecam takich firm jak Holle, Nominal, bo są bez cukru. Na początku kasze bezgutenowe (chyba że już gluten wprowadzasz).
    Do kasz możesz dodać owoce, warzywa, co tam już dziecko je.
  • agnieszka.lelen 14.04.14, 22:00
    Na początek kasze bezglutenowe np.: kukurydziana, jaglana, ryżowa, gryczana. Można przyrządzić na wodzie i podać pierś do popicia. Można dodać owoce, warzywa czy nieco tłuszczu/ mięsa. Potem wprowadza Pani kasze glutenowe - pszenne, żytnie, owsiane, jęczmienne w przeróżnych aranżacjach.
    Pozdrawiam. Agnieszka Leleń
    lekarz w Klinice Pediatrii i Żywienia IP Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie
  • rozka26 15.04.14, 08:17
    Dziekuje za odpowiedz. A mieso od kiedy nalezy wprowadzic? Od ktorego miesiaca?
  • Gość: mam żarłoka IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.04.14, 10:02
    A cz do ugotowanej kaszki jaglanej mogę dodać starte surowe jabłko lub gruszkę?
  • 3luna3 16.04.14, 10:13
    Pewnie, że możesz:) a podawałaś wcześniej te owoce solo?
    --
  • Gość: mam żarłoka IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.04.14, 10:30
    tak:-)
  • 3luna3 16.04.14, 10:30
    To spokojnie możesz dodać do kaszki :)
    --
  • Gość: mam żarłoka IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.04.14, 10:44
    A urozmaicenie kaszek? Codziennie to samo? Gluten wprowadzamy od końca 5 miesiąca więc czy mogę dawać zamiennie inne kasze?
  • rozka26 16.04.14, 20:07
    Dałam małej kaszkę kukurydzianą na wodzie, wcześniej ugotowałam razem jabłko i na koniec dodałam pół banana - zblendowałam to. Córka pluła kaszą, krzywiła się i popłakiwała - pierwszy raz widziałam jak coś jej nie smakuje.
  • Gość: niuniek3 IP: *.dynamic.chello.pl 17.04.14, 00:31
    Próbowałas blendowanego banana? Bleeee. Poza tym po co blendowac kaszkę kukurydzianą z rozgotowanym jabłkiem? Zrobilas breję to i dziecko tego nie chciało. Probowalas to?
    Kasza z jabłkiem ma smakowac jak kasza z jabłkiem. A nie zblednowane coś.
    A banan wystarczy rozgniesc widelcem. I dawalabym albo z jabłkiem albo z bananem.
  • rozka26 17.04.14, 14:06
    Czyli jak mam zrobić tą kaszkę? Żeby nie była breja. Ugotować kaszkę i potem dodać do niej na koniec utarte na tarce jabłko? Bo ja jabłko pokroiłam w kostkę i wrzuciłam do gotującej się kaszki. W ogóle dałam chyba za mało wody, bo ulepek taki mi wyszedł, a robiłam tak jak pisało na opakowaniu.
  • Gość: niuniek3 IP: *.dynamic.chello.pl 17.04.14, 14:41
    Ja nigdy nie robilam kukurydzianej ale manne, kuskus a najczęściej jaglaną.
    1. Wsypujesz kaszę (pluczesz jeśli trzeba) i wlewasz wodę, wody trzeba trochę więcej bo kasza ma być na miekko, więc trzeba dłużej gotować.
    2. Jablko kroisz na kawałki i wrzucasz do kaszy. Gotujesz az kasza będzie miękka i jablko się rozgotuje. Jeśli w trakcie za mało wody to dolewasz. Zdejmujesz z ognia kiedy ma dobrą konsystencje. Lekko plynną bo po wystygnieciu gęstnieje. Studzisz, dajesz dziecku.
    2a. Albo owoce suszone- daję śliwki, rodzynki, morele, żurawinę. Po ugotowaniu wylawialam i miksowalam i spowrotem do kaszy. Teraz już nie miksuje.
    2b. Do ugotowanej i ostudzonej kaszy dodajesz kawałek rozgniecionego banana. Jeśli dziecko ma jeść samo to banana nie za dużo. Robisz kulki i już. Jeśli łyżeczką to banana może być więcej - uwaga : rozgnieciony banan jest bardzo slodki
    2c. Do kaszy dodajesz kilka lyzeczek owoców ze sloika, domowej konfitury czy soku.
    2d. Do kaszy dodajesz warzywa - marchew, brokul, groszek itd, odrobinę masła
    i wiele innych.
  • rozka26 23.04.14, 21:04
    Witam. Zrobiłam małej kolejną próbę z kaszą, tym razem jaglaną. Również pluła kaszą i krztusiła się. Wiem, że chodzi jej o konsystencje - nie dlatego, że posiłek jest za gęsty lub za rzadki. Chodzi o to, że kasza jak to zwykle kasza ma ziarenka drobne i mimo iż jej blenduję to i tak ona dławi się tymi właśnie grudkami. Smak ma fajny, mnie smakuje. Obeszłam różne sklepy i nie znalazłam takiej kaszy bio dla dzieci. Będe musiała kupić przez allegro chyba. Mam nadzieje, że te kasze jaglane bio np z firmy holle nie mają takich ziaren jak zwykła jaglana. W sumie faktycznie, jak ja jadłam po niej tą jaglankę, to też czułam ziarenka, mimo iż rozgotowałam ją.
  • 3luna3 23.04.14, 21:20
    Jaglana z Holle wygląda jak klei ryżowy i chyba jak taka kaszka Nestle czy inne podobne (chyba bo nigdy nie używałam). Dostępna jest w Piotrze i Pawle, w niektórych sklepach ze zdrową żywnością, a najpewniej na allegro.
    Mój kukurydzianą akceptował bez problemu, mimo, że również nie lubi grudek. Ale ja miałam kukurydzianą drobną, którą gotuje się 5 min.
    --
  • bemm72 24.04.14, 00:48
    spróbuj jeszcze płatki jaglane; nie mają już tak wyczuwalnych grudek jak kasza
  • rozka26 24.04.14, 09:07
    ok, jak tylko znajde to sprobuje, nie ma u nas w okolicy Sosnowca Sklepu Piotra i Pawla
  • rozka26 24.04.14, 09:05
    a gdybym zmielila te kaszki w mlynku do kawy i dopiero potem ugotowala?
  • Gość: Agata IP: 46.22.169.* 24.04.14, 18:46
    To ci wyjdzie taki kleik, też dobry pomysł. Zimne się sklei i można kroić. Moja córka wolała je pić przez bidon, jak napój.
  • rozka26 24.04.14, 19:18
    Czy zwykły kleik ryżowy z Bobovity jest ok? Jakbym np do tego kleiku na wodzie dodała jakieś owoce?
  • 3luna3 24.04.14, 22:19
    Jest ok, ale...
    1. Pamiętaj, że ryż zapycha i może się pojawić problem z zaparciami - co prawda kleik ryżowy mniej niż sam ryż
    2. Wybieraj kleik z Bobovity bo z Nestle ma cukier w składzie

Piotr i Paweł jest w Katowicach;) i można zamówić zakupy do domu;> widzę, że jesteś z moich okolic:D ale ja kupuję na allegro bo jaglaną ciężko dostać w sklepie.
    --
  • rozka26 25.04.14, 09:24
    Dzis na sniadanie dalam malej kleik ryzowy z bobovity i dodalam do tego jabluszka pol, smakowalo jej. Sklad tego kleiku to maka ryzowa i witamina B1. Smutne jest to ze w sklepach sa same kaszki sztuczne z cala tablica Mendelejewa.
  • agnieszka.lelen 16.04.14, 20:23
    Kilka tygodni po warzywach; w końcu 7m.
    Pozdrawiam. Agnieszka Leleń
    lekarz w Klinice Pediatrii i Żywienia IP Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie
  • rozka26 16.04.14, 21:16
    Ok, dziekuje za odpowiedz. Pozdarawiam
  • Gość: madka IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 25.04.14, 09:38
    Spróbuj Bobovity, moja córa zjada te kaszki aż miło. W ogóle Bobovita ma fajną darmową aplikację o rozszerzaniu diety dziecka, może ci się przyda. Mnie bardzo pomogła, bo sama nigdy nie wiedziałam, co i kiedy podawać córci ;)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka