sprzedaż samochodu z pełną fakturą VAT Dodaj do ulubionych

  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Mam pytanie:
    Od miesiąca prowadzę komis samochodowy, własnie kupiłęm auto na pełną fakturę vat (22%), na jakich zasadach sprzedaję ten samochód, jak mam rozliczyc się z urzędem?
    Tzn. co z podatkiem VAt?
    Przy normalnych sprzedażach wystawiam fakturę vat - marżę, tutaj mam fakturę z pełnym vatem (auto kupiłem od firmy) i chce sprzedać też jako firma. Jak mam rozliczyć podatek vat przy takiej sprzedaży, na tych samych zasadach, jak przy fakturze vat-marża?

    Jestem płatnikiem VAT.

    pozdrawiam
    • Witam,

      procedurę VAT marża można zastosować w ściśle określonych przypadkach. Została ona omówiona w art. 120 ustawy o podatku od towarów i usług. Marżą może być opodatkowana sprzedaż towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez podatnika dla celów działalności gospodarczej lub importowanych w celu odsprzedaży. Marżę stosuje się w przypadku, gdy w/w towary podatnik nabył:
      > od osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niebędącej podatnikiem wykonującym działalność gospodarczą lub niebędącym podatnikiem VAT,
      > od podatnika, który na podstawie art 43. ust 1. pkt 2 przy sprzedaży zastosował zwolnienie z VAT - zwolnienie reguluje definicję towarów używanych, za które uznaje się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej 6 miesięcy po nabyciu prawa do rozporządzania towarami jako właściciel,
      > od podatnika, który jest zwolniony z VAT na podstawie art .113 ustawy (zwolnienie dotyczy przekroczenia limitu dla VAT, czyli od nievatowca),
      > od podatnika, który przy sprzedaży zastosował procedurę vat-marży.

      Mając na uwadze powyższe, jeżeli sprzedawca na fakturze naliczył podatek VAT, a nabywcy przysługuje prawo odliczenia VAT, to sprzedaż podlega opodatkowaniu VAT na zasadach ogólnych. Nie można w tej sytuacji zastosować procedury VAT-marża.

      Pozdrawiam
      Justyna Zastawna
      BOK serwisu małej księgowości internetowej ifirma.pl
      • Gość: podatnik vat IP: 79.189.114.* 10.09.10, 10:46
        Przedstawię całą sytuację:
        kupiłem samochód na pełną fakturę VAT za 20 000 zł (netto 16394 zł), aktualnie mam kupca, który chce zapłacić 22000 zł brutto. Wystawiam fakturę VAT, mój podatek wyliczam:
        22000 - vat = 18032 zł netto. Z tej kwoty wyliczam podatek VAT czyli kwota 3967,04 zł dla US.
        Mam pytanie gdzie jest mój zysk, skoro do us oddaję więcej niż mam ze sprzedaży tego auta?
        Czy US oddaje mi ten podatek, jak to formalnie będize wyglądać?

        Jestem laikiem, jak na razie i nie dziwcie się moim pytaniom :-).
        • Witam,

          podatek VAT podlegający wpłacie na konto US to nadwyżka podatku VAT należnego nad naliczonym. Jeżeli osiągnie Pan przychód w kwocie brutto 22 000zł (faktura VAT na kwotę 22 000zł) i towar opodatkowany jest 22% stawką VAT, to kwota netto wynosi 18 032,79zł. Kwota netto to przychód opodatkowany na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.
          W podatku VAT wykazuje Pan VAT należny od tej kwoty, czyli w przytoczonym przykładzie będzie to kwota ok. 3967zł, oraz VAT naliczony od wydatków udokumentowanych fakturami VAT.
          Różnica będzie stanowiła VAT do zapłaty lub nadwyżkę podatku naliczonego, którą przekazuje się do rozliczenia na następny okres albo do przeniesienia do zwrotu na rachunek bankowy.
          Podatek VAT wpłaca się w terminie do 25 dnia miesiąca za miesiąc/kwartał, w którym powstał obowiązek podatkowy na konto Urzędu Skarbowego. W tym samym terminie podatnik zobowiązany jest dostarczyć do US deklarację VAT-7.
          Wyliczając podatek VAT, podatnik ma prawo obniżyć podatek należny o podatek naliczony. Należy mieć na uwadze fakt, iż od zakupu pojazdu osobowego podatnik ma prawo odliczyć 60% VAT nie więcej niż 6000zł. Pojazd zakupił Pan za 20 000zł brutto (22% VAT 3606,56). Zakładając, że jest to pojazd osobowy, VAT naliczony wynosi 2164zł (3606,56 * 60%). 3967,00 - 2164,00 = 1803,00zł do wpłaty na konto US. Dla samochodu ciężarowego będzie to wyliczenie: 3967,00 - 3607,00 = 360zł do wpłaty na konto US.
          Wskazany przykład może się nieco różnić od rzeczywistych wyliczeń, przy wyliczaniu podatku należy uwzględniać podatek VAT od całej sprzedaży opodatkowanej, w tym VAT od marży, wykorzystane ulgi oraz fakt, iż podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku VAT od niektórych wydatków (np. od zakupu paliwa do pojazdów osobowych). Nakreśliłam tylko sposób obliczania podatku.
          Biorąc jednak pod uwagę zakup pojazdu i jego sprzedaż w tym samym miesiącu, bez dodatkowych transakcji na podatku VAT będzie Pan stratny.

          Pozdrawiam
          Justyna Zastawna
          BOK serwisu małej księgowości internetowej ifirma.pl
        • jak jesteś komisem samochodowym to pewnie możesz skorzystać z ustawy o vat
          art.86
          Przepis ust. 3 nie dotyczy:
          7) przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest:
          a) odprzedaż tych samochodów (pojazdów)
          i odliczyć cały vat 100% a nie tylko 60%
          dalej
          pod.doch.:
          kupujesz 16394, sprzedajesz18032 to dochód (18032-16394)=1638 i to razy np.18% pod.doch. (zależy jak jesteś opodatkowany) czyli 1638*18%=295 (w zaokrągleniu)do US pod.doch.
          vat:
          kupiłeś i doliczyłeś 3606, sprzedajesz 3967 to do US (3976-3606)=370 zł pod.vat należnego
          Tak ogólnie masz zysk (nie liczę innych kosztów i przy założeniu 18% p.doch.)
          22000-20000=2000 - 370 - 295 = 1335 zł

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Zadaj pytanie na Forum

Za darmo

Na każdy temat

Tysiącom użytkowników

Zapytaj

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.