działalność gosp a ZUS i zwolnienie na dziecko Dodaj do ulubionych

  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Witam serdecznie!

    Prowadzę dzisłalność gospodarczą na zasadach preferencyjnych czyli płacę obniżone stwaki ZUS. Czy jeżeli nie opłacam tej dodatkowej dobrowolnej skladki na chorobowe to mogę pójść na płatne zwolnienie lekarskie na dziecko? Dziecko ma zaplanowany drobny zabieg chirurgiczny po którym przez 2 tygodnie będzie musiało zostać w domu.

    • pocholita napisała:

      > Czy jeżeli nie opłacam tej dodatkowej dobrowolnej skladki na cho
      > robowe to mogę pójść na płatne zwolnienie lekarskie na dziecko?

      Nie. Zasiłek opiekuńczy przysługuje prowadzącym własną działalność gospodarczą, jeśli opłacają składki na ubezpieczenie chorobowe.
      Do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego możesz przystąpić w każdej chwili, do otrzymania zasiłku opiekuńczego nie jest wymagany żaden minimalny okres podlegania ubezpieczeniu. Oznacza to, że prawo do wypłaty zasiłku opiekuńczego nabywa się już od pierwszego dnia ubezpieczenia.


      --
      pomoz-amelce.pl
    • Witam,

      jednym z warunków jakie należy spełnić, aby otrzymać zasiłek opiekuńczy to zgłoszenie się w ZUS do ubezpieczania chorobowego. W tym celu należy dokonać wyrejestrowania z obecnego ubezpieczenia na druku ZUS ZWUA następnie dokonać ponownej rejestracji na formularzu ZUS ZUA. W przypadku zasiłku opiekuńczego nie ma okresu wyczekiwania, tak jak przy zasiłku chorobowym, co oznacza że następnego dnia, licząc od dnia zgłoszenia można wystąpić z wnioskiem o przyznanie zasiłku opiekuńczego. W oddziale ZUS należy przedłożyć następujące dokumenty:

      - zwolnienie lekarskie na dziecko
      - wniosek Z-3A
      - wniosek o zasiłek opiekuńczy Z-15

      Uwaga:
      Zasiłek opiekuńczy przysługuje pod warunkiem, że nie ma innych domowników mogących zapewnić opiekę dziecku lub innemu choremu członkowi rodziny. Warunek ten nie dotyczy opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia drugiego roku życia.
      Płatnik zasiłku - pracodawca lub oddział ZUS jest informowany o tym, że nie ma innych członków rodziny, tzw. domowników mogących zapewnić opiekę, poprzez oświadczenie złożone przez ubezpieczonego we wniosku do uzyskania zasiłku opiekuńczego (druk ZUS Z-15). Płatnik zasiłku przyjmuje, że oświadczenie jest zgodne z prawdą.
      Na chore dziecko do dwóch lat przysługuje bowiem zasiłek opiekuńczy nawet wtedy, gdy są inni członkowie rodziny, którzy mogliby zapewnić dziecku opiekę.


      Podstawa prawna:
      USTAWA z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa Dziennik Ustaw rok 2005 nr 31 poz. 267 z późn. zm. Art. 32 ust. 1, art. 33 ust. 1 pkt 1, art. 34
      ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa Dziennik Ustaw rok 1999 nr 65 poz. 742 Par. 18 i 21

      Pozdrawiam
      Agnieszka Siwiec
      BOK serwisu małej księgowości internetowej ifirma.pl

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Okazje.info.pl

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.