Dodaj do ulubionych

Winni Polacy i Rosjanie - po 50%.

08.03.12, 12:36
tak mówi stary, doświadczony pilot zawodowy, który na tutce wylatał tysiące godzin i dodaje: "warto walczyć z Rosją".

Warto bić się z Rosjanami o to, że i oni ponoszą winę za katastrofę smoleńską?

Robert Latkowski (wieloletni dowódca 36. Pułku): - Warto, dlatego że my ponosimy winę za tę katastrofę, za to, co się stało, ale oni nam w tym też pomogli.

Ta walka nie jest skazana na niepowodzenie?

- Nie, jesteśmy w stanie im to udowodnić, ponieważ przyjmowali ten samolot, współpracowali z załogą na ostatnim etapie tego lotu, to znaczy na najważniejszym etapie tego lotu - w czasie lądowania.

Gdyby pan miał rozłożyć winy, ile byłoby jej po stronie polskiej, a ile po stronie rosyjskiej?

- Ja się nad tym już zastanawiałem, panie redaktorze. Najpierw myślałem, że tak 50 na 50. Teraz po tych wszystkich danych MAK-u coraz bardziej jestem przekonany, że nie zmniejszyłbym tej odpowiedzialności. Zarówno po naszej stronie 50, jak i po stronie rosyjskiej 50.

fakty.interia.pl/raport/lech-kaczynski-nie-zyje/news/latkowski-winni-sa-i-polacy-i-rosjanie-po-50-proc,1582973,6912

Przypomnijmy, że takie samo stanowisko prezentuje polski prezydent Komorowski, premier Tusk i szefowie oraz posłowie wszystkich partii parlamentu RP.

Przypomnijmy też, że obarczając wyłączną winą Polskę, Rosja jednocześnie uchyliła się od zbadania swojej własnej odpowiedzialności, odmawiając dostępu do istotnych informacji i dokumentów, mogących rzucić światło na zaniedbania również po ich stronie. Przesyłane dokumenty są zdekompletowane, ukrywa się przed nami istotne w śledztwie dane i konsekwentnie odmawia na tym obszarze współpracy..

Tymczasem już wiadomo, że w bliźniaczej katastrofie CASY stwierdzono szereg błędów obsługi naziemnej lotniska, kontroler, uczestniczący w sprowadzaniu tego dnia samolotu na ziemię otrzymał prokuratorskie zarzuty i obecnie odpowiada przed sądem, jako jeden z oskarżonych o spowodowanie wypadku.

fakty.interia.pl/polska/news/akt-oskarzenia-wobec-kontrolera-lotniska-ws-katastrofy-casy,1630826,3

Czy jest prawdopodobne, że również rosyjski kontroler popełnił podobne błędy? Tak, wskazują na to dowody już będące w posiadaniu prokuratury i trzeba to dokładnie zbadać, zwłaszcza, że stan rosyjskiego lotnictwa jest opłakany, wypadkowość o wiele wyższa niż w Polsce, a niedofinansowanie skutkuje katastrofalnie niskim poziomem wyszkolenia kadry.

www.tvn24.pl/0,1717234,0,1,piloci-lotnictwo-w-rosji-jest-na-poziomie-afryki,wiadomosc.html

No to jak - warto walczyć z tą Rosją, czy nie warto? Jak uważacie, a może jesteście zdania, jak pewien gość, który niedawno napisał, że "nie wierzy prokuraturze polskiej i wolałby, aby śledztwo prowadziła... prokuratura rosyjska" (sic!)

Przyznam, że jak czytam coś takiego, to przecieram ze zdumienia oczy i zastanawiam, z jakiej ciemnej dziupli wychodzą takie osobniki - w głowie mi się nie mieści, jak można palnąć coś takiego będąc obywatelem kraju, który od ponad 20 lat jest członkiem UE.
Edytor zaawansowany
  • indeed4 08.03.12, 12:40
    korekta - od lat 8.
  • absurdello 11.07.12, 00:29
    Ze strony kontrolera było to nieegzekwowanie od załogi meldowania konkretnych wysokości i kwitowania wysokością wydawanych komend dla załogi, udzielanie też nierzetelnych informacji o położeniu samolotu względem ścieżki schodzenia.

O ile pamiętam, to różni spece udowadniali, że w Smoleńsku pilot wcale nie musiał kwitować wysokością, bo na Zachodzie się tak nie robi, a tu proszę jednak powinien ???
  • indeed4 08.03.12, 12:58
    warto sobie poczytać jak się szkoli pilotów, obsługę naziemną, kontrolerów i lata w Rosji - kraju, który wytyka Polsce niski poziom wyszkolenia pilotów.

" przyczyną katastrofalnego poziomu bezpieczeństwa w rosyjskim lotnictwie jest przede wszystkim brak pieniędzy. Funduszy ma brakować na wszystko, nowe samoloty, infrastrukturę i szkolenie pilotów, obsługi naziemnej oraz kontrolerów."

www.tvn24.pl/0,1717234,0,1,piloci-lotnictwo-w-rosji-jest-na-poziomie-afryki,wiadomosc.html

A tu efekty

"Rok 2011 zapisze się w historii Rosji między innymi jako ten, w którym doszło do serii tragicznych katastrof. W ciągu niespełna dziewięciu miesięcy spadło pięć dużych samolotów, w których zginęło ponad sto osób. Doszło również do serii wypadków śmigłowców, mniejszych maszyn cywilnych i wojskowych. Zatonął też statek wycieczkowy "Bułgaria", zabierając na dno 122 osoby. Sprzęt transportowy z okresu ZSRR dożywa swoich dni"

www.tvn24.pl/12691,1716662,0,1,5-samolotow--smiglowce--statek-czarny-rok-katastrof-w-rosji,wiadomosc.html
  • szwampuch58 08.03.12, 13:01
    Trzeba bylo nie latac na wiec wyborczy do Afryki.
  • indeed4 08.03.12, 13:12
    Ano nie trzeba było, że polskie samoloty nie miały prawa lądować w tym postkomunistycznym syfie ostatnio zdaje się udowadnia polska prokuratura.

To kto tam jeszcze dostał zarzuty oprócz wiceszefa BOR, bo już nie pamiętam...
  • szwampuch58 08.03.12, 13:33
    ten poskomunistyczny syf z Afryki calkiem niezle sobie radzi w Europie:
    austrianaviation.net/news-international/news-detail/datum/2012/02/24/russischer-superjet-erhaelt-eu-zulassung.html
  • indeed4 08.03.12, 13:47
    No ja wiem, Niemcy nigdy nie lubili Rosjan i dlatego tak ich podle oczerniają - w rzeczywistości rosyjska armia i rosyjskie lotnictwo nie ma sobie równych! To najpotężniejsza, najlepiej wyszkolona, najnowocześniejsza armia na świecie...
  • indeed4 08.03.12, 16:58
    Monika Olejnik: : Czyli według pana, pana śledztwa, pana i współautorów książki „Ostatni lot”, jakie były przyczyny katastrofy.

Robert Latkowski: : Tak jak powiedziałem, dla mnie to były takie trzy grupy, pierwsza najważniejsza to były błędy w decyzji startu i lądowania tego samolotu. Druga decyzja to błędy pilotażowe, konkretnie w technice pilotowania, ale ona już była następstwem tej pierwszej i trzecia to błędy kontrolerów lotniska Smoleńsk i tu również ona wynikała z pierwszej. To były kolejne następstwa.

Monika Olejnik: : Kontrolerzy powinni zakazać lądowania?

Robert Latkowski: : Oczywiście, na lotnisku wojskowym, wojskowy samolot i mało tego wiedzieli kto jest pasażerem i oni musieli mieć pełną świadomość, że nie można w takich warunkach nie tylko zwykłego samolotu przyjmować, ale jeszcze z głową państwa na pokładzie, to się w głowie nie mieści, że do czegoś takiego oni też doprowadzili.

wiadomosci.wp.pl/page,2,title,Cos-bylo-na-rzeczy-gen-Blasik-naruszal-regulamin,wid,12990562,wiadomosc.html

Dla niedouczonych wyjaśnienie, co w lotnictwie oznacza termin "lądowanie"

pl.wikipedia.org/wiki/L%C4%85dowanie
  • don_eugenio 08.03.12, 17:04
    indeed4 napisał:

> Dla niedouczonych wyjaśnienie, co w lotnictwie oznacza termin "lądowanie"

Może jeszcze dla niedouczonych wyjaśnisz co oznacza termin "warunki minimum"
    -dla lotniska 1000/100
    -dla pilota(Protasiuka) 1200/100
    Czy może najpierw sam się douczysz.

--
    Śledztwo w/g lemingów:
    Błasika nie było w kokpicie -oto dowód na zamach!

"...nawet dziecko nie wierzy, że samolot zatrzymała brzoza"-Idiota(nie ,nie od Dostojewskiego)
  • indeed4 08.03.12, 17:23
    Drobna informacja - Latkowski, jeden ze współautorów "Ostatniego Lotu", nie broni pilotów, zdawało mi się, że zostało to wystarczająco wyraźnie podane w temacie wątku.

- Panie pułkowniku, jak powinien wyglądać lot prezydenckiego Tu-154?
    - Prawidłowo, gdy samolot minął granicę polsko-białoruską i kontrola powietrzna Białorusi, w Mińsku, powiedziała, że nie ma pogody w Smoleńsku, nie powinien w ogóle się zniżać. Pilot do razu powinien zadecydować, czy wracają do Warszawy, czy lecą na zapasowe lotnisko. I to wszystko.

- Tak jest w regulaminie lotnictwa wojskowego?
    - Tak się wykonuje loty. Ja tak je wykonywałem i podlegli mi piloci. Nie próbuje się, gdy jest mgła, lądować z prezydentem. Na zasadzie: zabije się czy się nie zabije? Tego się nie robi.

- Ale samoloty lądują w takiej mgle.
    - W takiej - nie. Jeśli lądują - ja też lądowałem - to wtedy, gdy podstawa chmur wynosi 60 m, a widoczność 800 m. I działa system precyzyjnego podejścia do lądowania ILS, który pokazuje prawidłową ścieżkę zniżania i kursową do lądowania. Można ten system wykorzystać w automatycznym podejściu do lądowania. Samolot Tu-154 M ma takie możliwości. Wyszkolona załoga może przy tym systemie lądować przy podstawie chmur 30 m i widoczności na pasie 350 m.
  • absurdello 12.03.12, 19:42
    - ta próba lądowania, to był samodzielna decyzja pilota

czy też

a) dostał polecenie (jakkolwiek przekazane)

b) dostał przyzwolenie na nagięcie przepisów (zejście bez zezwolenia poniżej decyzyjnej)

8:37:00.3 - (Na dzisiaj jest zgoda (?)
    8:37:01,7 - (Jaczek ...

Ciekawe na co zgoda była tego dnia ?
  • indeed4 20.03.12, 16:18
    64846540 postów na forum KwS i nic...?

No cóż, w takim razie wyjaśniajcie, wyjaśniajcie - a nie zapomnijcie aby efektów tego wyjaśniającego śledztwa przesłać do rosyjskiej prokuratury, bo szkoda by było, żeby tyle ciężkiej pracy na rzecz wspierania interesów Rosji i MAK poszło na marne.

Adres:

Генерaльнaя прoкyрaтyрa Рoccийcкoй Федерaции

125993, ГСП-3, Рoccия, Мocквa
    yл. Б. Дмитрoвкa, 15a
  • absurdello 20.03.12, 22:30
    i międzynarodowe.

Jeszcze trochę a dojdzie do tego, że każdy kto powie, że 2+2=4, to promakowski pachołek, bo Anodinie też tyle wyszło czyli, że prawdziwy Polak ma twierdzić, że 2+2=5 ;)))
  • indeed4 20.03.12, 23:37
    Tak mówi autor "Ostatniego Lotu" płk. R. Latkowski, podobnie były i obecny prezydent RP, premier i polscy parlamentarzyści - a co twierdzi wasz Putin i Anodina, moi dozgonnie wierni Moskwie wielbiciele jedynie słusznego systemu z 6% MAKowskiej sekty, interesuje mnie raczej średnio.

• jot-es49 21.03.12, 12:03
    No dobra! Beletrystyka, parlament i ci jak im tam... rezydenci tak twierdzą.
    A twój zdrowy rozsądek co ci podpowiada?
    Naturalnie ten nieputinowski i niemakowski - ten prawdziwie polski?

Ja bym tak bardzo nie zdawał się na opinię polityków tak polskich jak i ruskich bowiem i jedni i drudzy są siebie warci...
    Ale są dokumenty niepodważalne, są stenogramy z trzech źródeł nawet bardzo spójne (różnice jakie istnieją nie zmieniają ogólnego obrazu katastrofy) - i niestety z nich wcale nie wynika 50% ruskiej odpowiedzialności.

No chyba, że w różnej rzeczywistości żyjemy obaj?

--
    GDY WIEJE WIATR HISTORII, LUDZIOM JAK PIĘKNYM PTAKOM
    ROSNĄ SKRZYDŁA, NATOMIAST TRZĘSĄ SIĘ PORTKI PĘTAKOM. (K.I. Gałczyński - 1953)
    Zapraszam na - mój blog
    Zobacz - fotoforum.gazeta.pl/a/51835.html
  • indeed4 21.03.12, 12:31
    > i niestety z nich wcale nie wynika 50% ruskiej odpowiedzialności.

A co wy tęskniący za komuną zasłużeni towarzysze z TPPR możecie wiedzieć na ten temat?

Zostawcie te sprawy tym, którzy się na tym znają i lepiej zajmijcie tym co lubicie, czyli rozprawianiem o ścierwie Błasika.

forum.gazeta.pl/forum/w,1157,132328747,132340038,Re_Blasika_nie_bylo_w_kokpicie_.html
  • indeed4 21.03.12, 13:13
    Dziwię się bardzo YKW, że ze swoją pozycją zadaje się z tego rodzaju elementem, ale to jego sprawa.

Z mojej strony bez odbioru.
  • jot-es49 21.03.12, 14:00
    Czy naprawdę nie stać cię na rzeczowe argumenty?
    A tak w ogóle to chciałbym przypomnieć ci, że onegdaj pewna znana aktorka ogłosiła koniec komuny a ty masz ciągle tylko czerwone przed oczyma...
    Kto nie do końca się z tobą zgadza ten komuch, rusek czy TPPRowiec...
    Żal mi ciebie mimo wszystko...

A jeśli chodzi o Błasika - nie ja ten temat podjąłem i nie ja czynię z niego bohatera lub mordercę... Jeśli nie potrafisz czytać między wierszami, nie potrafisz samodzielnie analizować dostępnych materiałów źródłowych - to zapewne winni są temu komuniści, cykliści i ruskie...

I to byłoby na tyle - jak mawiał pewien profesor mniemanologii stosowanej...

--
    Zapraszam na - mój blog
  • indeed4 21.03.12, 14:14
    No i pięknie obłudna, zakłamana popłuczyno po PRL-u na usługach Rosji i MAK.

A teraz spad.

B/o
  • jot-es49 21.03.12, 15:44
    Z namiastką humanoida androidalnego (zwierząt nie będę przecież obrażał), którą stać jedynie na inwektywy nie warto prowadzić jakiejkolwiek dyskusji.
    Zatem już nigdy nigdzie nie zauważysz mojego nicka w twoich wytworach...
    Żegnam niemile!

--
    Zapraszam na - mój blog
  • indeed4 21.03.12, 16:26
    Prostacka sierota po komunie z TPPR oślepła czy ogłuchła?

Tu czytać : forum.gazeta.pl/forum/w,1157,134328466,134445426,Tak_kwestia_formy_.html

Odjazd do koleżki z sekty MAK dyskutować o truchle Błasika i nie psuć mi więcej powietrza.

• absurdello 04.04.12, 11:13
    b.o.
  • indeed4 04.04.12, 11:21
    Grzać pachołku moskiewski z koleżkami do Putina i nie zapaskudzać mi wątków komuszymi bzdetami.
  • erg_samowzbudnik 04.04.12, 16:18
    indeed4 napisał:

> > i niestety z nich wcale nie wynika 50% ruskiej odpowiedzialności.
    >
    > A co wy tęskniący za komuną zasłużeni towarzysze z TPPR możecie wiedzieć na ten
    > temat?
    >
    > Zostawcie te sprawy tym, którzy się na tym znają i lepiej zajmijcie tym co lubi
    > cie, czyli rozprawianiem o ścierwie Błasika.
    >
    > forum.gazeta.pl/forum/w,1157,132328747,132340038,Re_Blasika_nie_bylo_w_kokpicie_.html
    Indeed?
  • wariant_b 08.03.12, 13:15
    indeed44 napisał:
    > Warto bić się z Rosjanami...

Nie warto - nie jest w naszym interesie dalsze drążenie tematu na forum
    międzynarodowym i tylko agentury typu Macierewicza dążą do dalszego
    rozdmuchiwania sprawy. Katastrofa została wymuszona chciejstwem,
    arogancją i brakiem poszanowania elementarnych procedur po stronie
    polskiej - z tego, że udowodnimy, że w Rosji też źle się dzieje korzyść
    mamy żadną. Nie mamy obowiązku wzorować się na Rosji, natomiast
    mamy obowiązek dbać o to, żeby tak nie działo się u nas.

Nie mamy żadnego usprawiedliwienia na organizowanie wieców politycznych
    na terenie innego państwa, nie mamy żadnego wytłumaczenia na to,
    że samolot znalazł się w tym miejscu mimo warunków atmosferycznych.
    Niczym nie usprawiedliwimy obecności na pokładzie dowódców wszystkich
    rodzajów sił zbrojnych - i nie mamy żadnego interesu w tym, by jakakolwiek
    międzynarodowa instytucja zaczęła drążyć te sprawy.

Co z tego, że Rosja nie powinna wydać wizy Lechowi Kaczyńskiemu, nie powinna
    się zgodzić na lądowanie w Smoleńsku, a kontrola lotu powinna zamknąć lotnisko.
    Chcieliśmy awantury, to byśmy ją mieli i oni musieli by się tłumaczyć, nie my.
    Rosja ma swój udział w katastrofie, ale jest to udział bierny - pozwalanie
    na nasze błędy, przyglądanie się nieodpowiedzialności i głupocie.
  • indeed4 08.03.12, 13:39
    A kto tutaj pisze o Macierewiczu i drążeniu tematu na forum międzynarodowym, gdzie to zobaczyłeś - znów cię zaczyna dręczyć antypisowska obsesja?

Latkowski nie ma nic wspólnego z PiS, wręcz przeciwnie, jest związany z lewicą.

czytelnia.onet.pl/0,51765,0,1,nowosci.html

• wariant_b 08.03.12, 14:03
    indeed4 napisał:
    > A kto tutaj pisze o Macierewiczu...

Ja tu piszę, bo Latkowski nie lata po mediach i nie obnosi się z coraz to nowymi
    sensacjami i dodatkowo jest w miarę konsekwentny. O kompetencjach nie wspomnę.
    Może dlatego rzadziej go pokazują, niż Macierewicza i jego "ekspertów".

> znów cię zaczyna dręczyć antypisowska obsesja?

Nie tyle obsesja, co uważam, że Lech Kaczyński wymusił tą katastrofę.
    Był jej inicjatorem, napędem i siłą sprawczą. Po incydentach w Gruzji
    po prostu mieliśmy jako społeczeństwo obowiązek zrezygnować z durnia,
    ale zabrakło woli i determinacji. Jakoś to będzie, nieprawdaż. I no było.
  • indeed4 08.03.12, 14:13
    Wiesz co wariant - uwierz mi, że dyskusja z obsesyjnym antykaczystą ma mniej więcej taki sam sens jak z obsesyjnym kaczystą, nie ma co tracić czasu, bo was i tak się nie da w żaden sposób przekonać.
    Michnik już się nawet obudził i na równi ze sztuczną mgłą obśmiał wszystkie bzdury o naciskach własnej gazety, ty dalej swoje - nie jest ci wstyd?
  • taziuta 08.03.12, 14:22
    indeed4 napisał:

> Wiesz co wariant - uwierz mi, że dyskusja z obsesyjnym antykaczystą ma mniej więcej taki
    > sam sens jak z obsesyjnym kaczystą, nie ma co tracić czasu, bo was i tak się nie da w żaden
    > sposób przekonać.

Wybacz, ale nie odbieram Warianta jako obsesyjnego antykaczysty. Myślę (we w tym temacie) podobnie jak on, a dla mnie czy to PO czy PiS, to jeden pies...
  • indeed4 10.03.12, 14:02
    Taziu, wybacz, ale obciążanie winą za katastrofę jednego, czy drugiego Kaczyńskiego egzaltowaną, emocjonalną argumentacją w rodzaju "gdyby babcia małej Kasi nie wsadziła w pociąg i nie wysłała w podróż, to by dziecko żyło" nie przystoi dorosłemu, inteligentnemu mężczyźnie ;-) Prokuratura i sąd nie kieruje emocjami, badają fakty.

• wariant_b 08.03.12, 14:56
    indeed4 napisał:
    > Wiesz co wariant - uwierz mi, że dyskusja z obsesyjnym antykaczystą...

... powiedz mi, jak dyskutować z "obsesyjnym patriotą"?
    a sprawiedliwość musi być po naszej stronie

W życiu ważne jest to, żebyśmy bogatsi o wiedzę i doświadczenie
    nie popełniali w przyszłości tych samych błędów, a nie określenie,
    kto tu jest nasz, a kto ony.
  • indeed4 08.03.12, 17:07
    ... powiedz mi, jak dyskutować z "obsesyjnym patriotą"?
    > a sprawiedliwość musi być po naszej stronie

Tak wariant - gdzie nie spojrzysz, sami patrioci! Latkowski, prezydent Komorowski, premier Tusk, b. premier Miller z SLD i wszyscy, którzy domagają się sprawiedliwości od Rosji, to tak naprawdę zakamuflowani patrioci z PiS.

No i sam sobie teraz odpowiedz, czy można was traktować poważnie.
  • abmiros 13.03.12, 05:58
    Ponownie jestem z uznaniem dla Twojej wypowiedzi.
  • don_eugenio 08.03.12, 16:34
    indeed4 napisał:

> A kto tutaj pisze o Macierewiczu i drążeniu tematu na forum międzynarodowym, gd
    > zie to zobaczyłeś - znów cię zaczyna dręczyć antypisowska obsesja?
    > Latkowski nie ma nic wspólnego z PiS, wręcz przeciwnie, jest związany z lewicą.

Nie wiem czy ma powiązania z lewicą ,ale na pewno ma powiązania z tą armią niedouczonych pilotów wojskowych ,którzy nie latają w/g regulaminów tylko pokazują jak latają DEBEŚCIAKI.
    I pokazali.

--
    Śledztwo w/g lemingów:

"...nawet dziecko nie wierzy, że samolot zatrzymała brzoza"-Idiota(nie ,nie od Dostojewskiego)
  • abmiros 13.03.12, 05:48
    to jest najcenniejsza wypowiedz i najlepsza rada z tych, ktore obecnie znajduje nt. tej katastrofy.
  • aniechto.only 08.03.12, 13:19
    > No to jak - warto walczyć z tą Rosją, czy nie warto? Jak uważacie, a może jeste
    > ście zdania, jak pewien gość, który niedawno napisał, że "nie wierzy prokuratur
    > ze polskiej i wolałby, aby śledztwo prowadziła... prokuratura rosyjska" (sic!)

Mam nadzieję ,że zdajesz sobie sprawę ,że pomiędzy podejściem "walczyć" a "wierzę tylko prokuraturze rosyjskiej" jest mejsce na inne poglądy?

Ja widzę jedną drogę i to nie zmuszenia rosjan do przyznania się do winy, tylko udowodnienia im tego. Powiedzmy ,że polska prokuratura kończy śledstwo i stawia zarzuty poszczególnym osobom, w tym kontrolerom rosyjskim i ich zwierzcnikom. Nie wiem jak to wygłada prawnie , sądze że, żeby wsząć proces rosjanie musieliby stawić się w kraju. Wątpie tylko ,czy Rosja się zgodzi się na coś takiego, w kazdym razie nie w przeciągu najbliższych 8 lat.

• indeed4 08.03.12, 14:02
    > Mam nadzieję ,że zdajesz sobie sprawę ,że pomiędzy podejściem "walczyć" a "wierzę tylko prokuraturze rosyjskiej" jest mejsce na inne poglądy?

Chyba nie sądzisz, że ma na myśli atak na Rosjan z szabelką niczym Kaczyński? To przenośnia, wiadomo, że chodzi o walkę polityczną, teraz już na poziomie obu prokuratur, związaną z nieobiektywnym, niepełnym raportem MAK, który w 100% jest przecież produktem politycznym.

Jak to po konferencji MAK z przekąsem skomentował M. Iwiński z SLD - nie na darmo rosyjska dyplomacja uchodzi za jedną z trzech najlepszych na świecie ;-)
  • aniechto.only 08.03.12, 14:54
    indeed4 napisał:

Chyba nie sądzisz, że ma na myśli atak na Rosjan z szabelką niczym Kaczyński?
    > To przenośnia, wiadomo, że chodzi o walkę polityczną, teraz już na poziomie obu
    > prokuratur, związaną z nieobiektywnym, niepełnym raportem MAK, który w 100% je
    > st przecież produktem politycznym.

Nie podejrzewam Latkowskiego o tak prymitywne pojmowanie sprawy.
    Problem nie polega na tym ,czy powinnismy walczyć czy nie . Problem polega na tym ze brak pola na którym to mozna zrobic. Raport MAK jest prześzloscią a rosjanie przecież juz powiedzili ,że nic zmieniać nie będą. Cokolwiek prokuratury ustalą, sprawy beda się rozgrywać chyba na drodze sadowej, czyli ustalenie winy kontrolerów ani w sądzie polskim (dlaczego-pisałam wyzej) ,ani w sadzie rosyskim- z wiadomych przyczyn- będzie według mnie niewykonalne.
    Może prawo międzynarodowe daje jakieś inne mozliwosci- nie wiem,nie znam się.
    Na polityczny produkt MAKu odpowiedzieliśmy politycznym produktem komisji Millera. Na czym dalsza walka polityczna mogła by polegać?

• indeed4 10.03.12, 14:19
    > Problem polega na tym ze brak pola na którym to mozna zrobic.

Jest pole - sprawę bada polska prokuratura i nawet jeśli Rosjanie nadal będą próbowali mataczyć i ukrywać obciążające ich materiały ( przykład niżej ), mamy dość dowodów, żeby dokończyć procedowanie i winnych po stronie rosyjskiej postawić w stan oskarżenia.

wiadomosci.wp.pl/kat,119674,title,Rosjanie-moga-ukrywac-tasmy-z-wiezy-w-Smolensku,wid,13650111,wiadomosc.html

Kwestia możliwości przeprowadzenia procesu to sprawa drugorzędna - zeznania kontrolerów zostały zaprotokołowane, więc wyrok jak najbardziej może zostać wydany zaocznie, bez ich stawiennictwa.
  • absurdello 12.03.12, 22:02
    bo przecież nie dali zgody na lądowanie (czyli de facto zejście ze 100m w dół), a pilot wg nich był w początkowej fazie odejścia (skoro nie zgłosił widzenia ziemi ani nie prosił o zgodę na lądowanie, to obniżanie poniżej 100m mogło być pierwszym segmentem odchodzenia - wyhamowywanie opadania).

Na 100m wysokości, ta odchyłka ~60m w lewo, jakkolwiek proceduralnie zbyt duża niczym nie groziła SZCZEGÓLNIE JEŻELI PILOT NIE ZAMIERZAŁ LĄDOWAĆ (a skoro nie zgłaszał takiej chęci przez radio, a dodatkowo na dole widziano, że warunki nie nadają się do lądowania, to na dole uznano, że nie zamierza lądować ergo wykona odejście z przepisowej wysokości).

Nawet to ostrzeżenie "Horyzont 101", jakkolwiek późno wydane, dawało jeszcze szansę na ucieczkę w górę jakby tam rozpoczęli to co zrobili 30m niżej.

W końcu jeżeli zrywając autopilota po odczycie 20m pilot dał jeszcze radę przeprowadzić maszynę na wznoszenie nie zaczepiając w najniższym miejscu toru o ziemię, to tym bardziej dałby radę to zrobić prawie 4 sekundy wcześniej gdy padło "Horyzont 101".

Tak samo wmawianie, że piloci byli wprowadzani w błąd co do schodzenia po ścieżce przez "uspokajający" głos kontrolera z lotniska, jest bzdetem, bo jeżeli tak było, to oni w ogóle nie powinni siadać za sterami samolotów.

Oni dobrze wiedzieli, że nie są na ścieżce, bo nie da się lecieć po ścieżce 2.67 stopnia rozpoczynając zniżanie z 400m przy DRL (6250m od progu). Z tej odległości i wysokości, to prawidłowy kąt ścieżki prowadzący na 15m nad progiem pasa, to jest 3.5 stopnia (taką ścieżką lecieli 7 kwietnia).

Podobnie by dogonić ścieżkę 2.67 stopnia, to trzeba osiągnąć 100m w okolicy 1800m od progu czyli lecieć ścieżką ~3.85 stopnia, więc w żadnym miejscu przy komunikatach (4km, 3km i 2km) oni nie mogli być na ścieżce, co najwyżej na kursie gdyby się KSL lepiej starał.

Z prędkości pionowej i poziomej, wynika, że oni lecieli ścieżką w okolicach 5 stopni, a to już bardzo trudno pomylić z 2.67 stopnia (oprócz mechanika wszyscy latali jako nawigatorzy i to mieli w tej roli po kilkaset godzin praktyki.
  • abmiros 13.03.12, 16:59
    Wyjasnienia absurdello czynia sytuacje zrozumiala.
  • indeed4 20.03.12, 18:36
    Zupełnie nie wiadomo o co go oskarżyć! Ten Latkowski i Osiecki, którzy w "Ostatnim Locie" opisują jakie błędy popełnił rosyjski kontroler wygadują jakieś straszne głupoty.
  • absurdello 21.03.12, 14:20
    ale dlaczego nasza załoga nie kontrolowała parametrów choć miała czym, to drugie.

Poza tym, ja się obawiam, że ta ścieżka, o której mówił KSL w swoich komunikatach nie odnosiła się do ścieżki z karty (bo nie mogła), tylko do ścieżki jaką ten sam samolot podchodził 7 kwietnia.
    Oni 10 kwietnia podchodzili bardzo podobnie jak 7 kwietnia i jeżeli dobrze zrozumiałem, to co napisano w raportach, to w obu przypadkach sprowadzała ich ta sama osoba KSL (Ryżenko).

Tyle, że niezgodny z kartą lot z 7 kwietnia zamieciono pod dywan bo nic tam się nie stało, zajmując się wielce frapującym lotem do Pragi, który nic do sprawy nie wnosi.
  • indeed4 21.03.12, 14:25
    forum.gazeta.pl/forum/w,1157,134102583,134425785,Re_Prof_Artymowicz_jest_przede_wszystkim_fizyki.html
  • don_eugenio 08.03.12, 16:47
    aniechto.only napisała:

> Mam nadzieję ,że zdajesz sobie sprawę ,że pomiędzy podejściem "walczyć" a "wie
    > rzę tylko prokuraturze rosyjskiej" jest mejsce na inne poglądy?

> Ja widzę jedną drogę i to nie zmuszenia rosjan do przyznania się do winy, tylk
    > o udowodnienia im tego. Powiedzmy ,że polska prokuratura kończy śledstwo i staw
    > ia zarzuty poszczególnym osobom, w tym kontrolerom rosyjskim i ich zwierzcnikom
    > . Nie wiem jak to wygłada prawnie , sądze że, żeby wsząć proces rosjanie musiel
    > iby stawić się w kraju. Wątpie tylko ,czy Rosja się zgodzi się na coś takiego
    > , w kazdym razie nie w przeciągu najbliższych 8 lat.

Na pewno coś widzisz?
    A może widzisz jeszcze naszych debeściaków z JAKa ,jak im rosyjska prokuratura stawia zarzut lądowania bez zgody wieży? Będziesz za tym aby i oni byli sądzeni w Rosji?
    A może widzisz jak rosyjska prokuratura pyta się "dlaczego zeszli poniżej 100m.? Co im odpowiesz?Że sztuczna mgła?
    A może chcesz aby rosyjska prokuratura poszukała i opublikowała całemu światu NASZ burdel jaki panował w wojsku ,oraz jaki panował wśród naszych tzw.elit rządzących(pożal się Boże:elit). Co ,myślisz że tylko Tusk będzie winny bałaganu?
    A może jeszcze chcesz aby rosyjska prokuratura dokładnie sprawdziła z kim gen.Błasik te toasty za szczęśliwe lądowanie wznosił?
    Naprawdę chcesz walczyć o prawdę? Każdy kij ma dwa końce.

--
    Śledztwo w/g lemingów:

• 1goldenwoman 08.03.12, 13:28
    czy UE wynosi narody na szczyty???? raczej doprowadza do bankructwa!
  • wariant_b 08.03.12, 13:36
    1goldenwoman napisała:
    > czy UE wynosi narody na szczyty????

I w lektyce nas mają wynieść na te szczyty, żebyśmy sobie nóżek nie zmęczyli,
    a rączek sobie nie pobrudzili?
  • erte2 08.03.12, 13:47
    indeed44
    Tak to chyba rzeczywiście wyglądało.
    Nie jestem specjalistą od lotnictwa, prawa międzynarodowego czy dyplomacji. Jestem prostym inżynierem (zreszta emerytowanym), ale z pewnym już choćby z racji wieku doświadczeniem. Ale bezpośrednio po tej tragedii, na nieistniejącym już forum "Spieprzajdziadu" napisałem niej więcej cos takiego: "Kto jest winien tej tragedii ? Ruski burdel, polskie 'jakoś to będzie' ".
  • aniechto.only 08.03.12, 14:19
    erte2 napisał:
    "Kto jest winien tej
    > tragedii ? Ruski burdel, polskie 'jakoś to będzie' ".

Na rosyjskim forum smoleńskim po katastrofie ktoś napisał:
    "Этo былo пoльcкoе 'aвocь" нa рyccкoм caмoлете и рycckoм aэрoдрoме."
    " To byl polski "a nuż " na rosyskim samolocie i rosyskim lotnisku". -krótko, trafnie i dosadnie.
  • erte2 08.03.12, 17:03
    aniechto.only
    To jest mniej więcej to samo.
  • don_eugenio 08.03.12, 17:06
    erte2 napisał:

> aniechto.only
    > To jest mniej więcej to samo.

zważywszy na rosyjskie korzenie Kaczyńskich zgadzam się na 50/50

--
    Śledztwo w/g lemingów:

• cillian1 08.03.12, 14:20
    dobrze, że jest taki gamoń!
    jak się rozwali jadąc na święta (już niedługo).
    To państwo zwróci się o kasę do rodzinki, do której jechał.
    A i ubezpieczyciel się dołączy!
    Co za matoły w płk. siedzieli!
    --
    ech - prawo nasze
    www.kluczedopiekla.pl/
  • lionold 08.03.12, 14:43
    Stary, doświadczony pilot niech się nie bawi w Temidę i nie obdziela winą (odpowiedzialnością). On ma latać a nie bawić się w politykę - jeżeli jeszcze może latać! Ta katastrofa to od początku 150% polityki, choć bardzo pośledniego gatunku jak i politycy zresztą, którzy ją uprawiają. Stary pilot i (jeszcze) morze!
    --
    "Czy wiesz, że wiara we własny rozum i dobra pamięć to naprawdę niezastąpiona rzecz? Korzystaj z tego dobra! Wówczas politycy przestaną Was lekceważyć, a w większości zaprzedana im "dziennikarska" banda - tumanić Was".
  • el-loko 08.03.12, 16:16
    90% Polacy 10% Rosjanie .
  • indeed4 14.03.12, 22:01
    po stronie rosyjskiej.

Proszę nie brać przykładu z PiS i nie kompromitować perfidnymi oskarżeniami szkalującymi naszych przyjaciół Rosjan - żadne inne państwo, żaden kraj na świecie nie posiada tak wspaniale wyszkolonych pilotów, kontrolerów i kadr obsługi naziemnej.

• absurdello 04.04.12, 11:18
    własną genialnością, że zupełnie zapomniała: kogo wiezie, na czyj teren leci, jakie są tam "warunki" i, że, do K... NĘDZY, trzeba uważać a nie bawić się w "na szybkiego" we mgle na lotnisku bez nowoczesnego elektronicznego wsparcia lądowania.

Dlatego właśnie obstawiam 100% winy naszej ZA GŁUPOTĘ i BRAK WYOBRAŹNI.

Szkoda tylko tych pozostałych 93 osób (od mechanika w tył)
  • indeed4 04.04.12, 11:23
    forum.gazeta.pl/forum/w,1157,134102583,134425785,Re_Prof_Artymowicz_jest_przede_wszystkim_fizyki.html
  • don_eugenio 08.03.12, 16:29
    indeed44 napisał:
    >warto sobie poczytać jak się szkoli pilotów, obsługę naziemną,
    > kontrolerów i lata w Rosji - kraju, który wytyka Polsce niski
    > poziom wyszkolenia pilotów.

"Jarek przestań pier...ić,nie było Cię tam"

Gdyby nawet w wieży siedziały szympansy ,to ten samolot nie miał prawa się rozbić.
    Ale cały problem wziął się z tego że szympansy siedziały w samolocie.A szczególne ich zgromadzenie było w salonie:
    -generałowie
    -siadajcie
    -jeszcze nie podjął decyzji(samiec alfa?)
    A na dodatek mieli spore towarzystwo "małpek".

--
    Śledztwo w/g lemingów:

• deoand 11.03.12, 00:08
    Trzeba wreszcie skazywać tzw prokuratorów za zbrodnie sądowe takie jak w tym przypadku gdzie o to ze debilni piloci trzy razy podchodzili do ladowania i w koncu sie rozbili oskarża sie kontrolera lotu , który miał wziac bazooke i strzelic w łeb debilnemu pilotowi , który nie podawał wysokosci bo mu siię nie chciało albo co nie jest pewne sami dowódcy lotnictwa półnoecnej polski mu nie dawali . Zreszta nie wiadomo kto tam trzymał za stery w tym wesołym samolociku .
  • no_game 20.03.12, 18:01
    indeed44 napisał:
    > No to jak - warto walczyć z tą Rosją, czy nie warto? Jak uważacie, a może jeste
    > ście zdania, jak pewien gość, który niedawno napisał, że "nie wierzy prokuratur
    > ze polskiej i wolałby, aby śledztwo prowadziła... prokuratura rosyjska" (sic!)
    >
    > Przyznam, że jak czytam coś takiego, to przecieram ze zdumienia oczy i zastanaw
    > iam, z jakiej ciemnej dziupli wychodzą takie osobniki - w głowie mi się nie mi
    > eści, jak można palnąć coś takiego będąc obywatelem kraju, który od ponad 20 la
    > t jest członkiem UE.

A można, można palnąć! Jak najbardziej! Jak się jest od ponad 20 (sic!) lat w UE!
    Żeby szczerym brutalnie być - to my tam jedną nogą tą bardziej prawą jesteśmy!
    Mamy prawy rząd, prawą opozycję, prawą prokuraturę tylko prawa ci u nas brakuje!
    Tego lewa nam brakuje do szczęścia!
    Na szczęście lewizny mamy pod dostatkiem!

• indeed4 20.03.12, 18:18
    O, następny inaczej rozgarnięty

forum.gazeta.pl/forum/w,1157,134057635,134057804,Re_Winni_Polacy_i_Rosjanie_po_50_.html

Nie mamy lewicy? No, a dlaczegóż to nie mamy tej lewicy, cóż to się stało, że niewdzięczny naród wybiera prawicę i nie chce SLD - społeczeństwo nie dojrzało do demokracji, czy co?
  • no_game 20.03.12, 18:52
    Rozgarnięty czy nie - babol jest babol - również i mój!
    Specjalnie jakoś tak przepraszać nie zamierzam ot co!
    A gdzież ty widzisz lewicę? W SLD czy może u Palikota, hę?
    Z tej wolności ludziom się we łbach po przewracało! Prawica głosi lewicowe (a może lewackie?) hasła, lewica robi za obrońców kapitalistów - a wszyscy starają się być "ludzcy" w słowach dla plebsu przeznaczonych.
    Nie ma lewicy tak jak nie ma "internacjonalizmu" w sensie poszanowania praw innych narodów.
    Została tylko bardziej lub mniej prawicowa prawica - niestety.
    A co do prokuratorów - może i racja, że ruski lepiej wyjaśnią (biorąc poprawkę na to co chcą ukryć po swojej stronie) polskie przewiny. Może więc trzeba byłoby aby Ruski Polaków osądzali a Polacy Ruskich?
    Tak tylko sobie bredzę!
  • indeed4 04.04.12, 10:48
    odejścia.

Robert Latkowski: : Ale on był zawieszony, kapitan Protasiuk się w pewnym momencie, nie zazdroszczę mu tego stanu psychicznego, bo miałem różne trudne sytuacje to wiem, jak człowiek reaguje, są takie sytuacje, że pilot nawet jeśli jest w takim stresie, ja to nazywam zawieszeniu, to on mógł nawet kolegów swoich nie słyszeć.

Monika Olejnik: : Bo kolega krzyczał?

Robert Latkowski: : Kolega krzyczał i on nie słyszał tej komendy, że odchodzimy. Natomiast tutaj drugi pilot, no nie wykazał się swoimi kwalifikacjami, bo obowiązkiem drugiego pilota, jeśli pierwszy nie odpowiada, przejmuje sterowanie samolotem, to jest obowiązek drugiego, po to jest drugi pilot. Drugi pilot ma gwarantować bezpieczeństwo na wypadek, gdyby i kapitan samolotu, czyli jak to się mówi pierwszy pilot zasłabł, zachorował, no różne rzeczy się mogą zdarzyć, a tutaj nastąpiło tak zwane psychiczne zawieszenie jego i tutaj powinien wkroczyć i zdecydowanie przejąć stery i odejść normalnie, odejść na drugie okrążenie i w ogóle nie podchodzić, odejść na zapasowe lotnisko i wtedy by się to wszystko unormowało.

Monika Olejnik: : I to jest...

Robert Latkowski: : To jest w przepisach, unormowane.

Monika Olejnik: : I to jest odpowiedź na pytanie dlaczego przez te ostatnie sekundy milczał kapitan Protasiuk.

Robert Latkowski: : Tak, wszyscy się dziwią dlaczego milczał, no tak jakby, tak jak my to nazywamy w lotnictwie, no był po prostu psychicznie zawieszony, no.

Monika Olejnik: : A miał pan takie przypadki?

Robert Latkowski: : Miałem, kiedyś wybrałem się na loty szkoleniowe, gdzie miałem przyjmować egzaminy lotników w Katowicach i leciałem w kabinie pasażerskiej, a załoga podchodziła w Katowicach w nocy do lądowania, była burza, ale z drugiej strony lotniska. I w pewnym momencie technik podkładowy wpadł żebym przyszedł do kabiny, bo dowódca załogi nie reaguje, idzie do ziemi. No i po raz pierwszy się wystraszyłem, bo ja krzyczałem do niego ciągnij, a on między dalszą a bliższą się zniżał, prosto szedł do ziemi, widzialność była, pas doskonale było widać, tylko się błyskało za końcem pasa i widocznie ta sytuacja spowodowała, że też się zawiesił.

wiadomosci.wp.pl/page,3,title,Cos-bylo-na-rzeczy-gen-Blasik-naruszal-regulamin,wid,12990562,wiadomosc.html
  • absurdello 04.04.12, 11:56
    > Robert Latkowski: : Ale on był zawieszony, kapitan Protasiuk się w pewnym momen
    > cie, nie zazdroszczę mu tego stanu psychicznego, bo miałem różne trudne sytuacj
    > e to wiem, jak człowiek reaguje, są takie sytuacje, że pilot nawet jeśli jest w
    > takim stresie, ja to nazywam zawieszeniu, to on mógł nawet kolegów swoich nie
    > słyszeć.
    >
    > Monika Olejnik: : Bo kolega krzyczał?
    >
    > Robert Latkowski: : Kolega krzyczał i on nie słyszał tej komendy, że odchodzimy

Chyba jedno i drugie nie czytało zapisu rozmów ?

Pomijam już, że dowódca chyba się zawiesił już wcześniej, bo normalnie, to jego komenda "Odchodzimy" powinna paść ZANIM samolot osiągnie wysokość decyzyjną, a drugiego pilota NA wysokości decyzyjnej jeżeli dowódca nie wydał żadnej z komend przewidzianych dla tego przedziału wysokości (szczególnie, że samolot nie przeszedł do lotu poziomego -> brak zmian przeciążeń pionowych charakterystycznych dla hamowania opadania w tym przedziale)

Zawiesili się także:

a) Nawigator - nie powiedział "Ocena" czy "Decyzja" na 130m ciśnieniowych
    b) Nawigator - na wysokości decyzyjnej nie powiedział "Wysokość decyzyjna"
    c) 2pilot na - na wysokości decyzyjnej, 100m ciśnieniowe, nie powiedział "Odchodzimy'
    d) mechanik - nie zgłosił silników na startowym po "Odchodzimy" 2 pilota ANI NIE ZGŁOSIŁ AWARII

"Odchodzimy" drugiego pilota powinno paść na 100m wysokości ciśnienieniowej czyli odniesionej do wysokości progu pasa, a padło 3.9 sekundy po alarmie TAWS 37 gdzie zanotowano wysokość ciśnieniową 57-58m czyli samolot był na wysokości:

H_odchodzimy_2p = 58m - 3.9s * 7.65m/s = 28,2 m

10:40:46,6__TAWS_37__"Terrain Ahead, Terrain Ahead"
    ;
    ; Parametry zanotowane przez TAWS przy alarmie
    ;
    ; Godzina: 6:40:43 (UTC)
    ; Szerokość geograficzna: 54,825543
    ; Długość geograficzna: 32,073911
    ; Hterenu = 217.5m (w punkcie o powyższych współrzędnych)
    ;
    ; Odległość od progu: 1931m (obliczona)
    ; Hbaro = 229m wg ciśnienia 1013.25 hPa
    ; Hbaro = 57m wg ciśnienia 993 hPa
    ; Hradio = 98.5m
    ; Sprawdzenie wysokości barometrycznej
    ; Hbaro ~ Hterenu+Hradio-Hprogu = 217.5m + 98.5m - 258m = 58m
    ; Vy - SINK RATE = -7.65 m/s !!!!!!!! A podobno lecieli poziomo na 100m

10:40:48,7__Nawigator___100
    10:40:49,2 __Dowódca____"Odchodzimy na drugie ..." ;))))))))))))))))))))
    10:40:49,6 __Nawigator___90
    10:40:50,0__Nawigator___80
    10:40:50,5 __Odchodzimy

> Monika Olejnik: : Bo kolega krzyczał?

Który kolega krzyczał na wysokości decyzyjnej pomijając "kolegę" TAWS-a ?

10:40:37,1__Nawigator_____150
    10:40:38,7 __Kontroler______2 na kursie i ścieżce
    10:40:41,3__2pilot_________100 metrów (TU PADA PRAWIDŁOWA WYS. DECYZYJNA)
    10:40:42,6__Nawigator_____100
    10:40:48,7__Nawigator_____100
    10:40:49,2 __Dowódca______"Odchodzimy na drugie" ;))))))))))))))))))))))))))))
    10:40:49,6__Nawigator_____90
    10:40:50,0__Nawigator_____80
    10:40:50,5 __2pilot_________Odchodzimy___28m nad poziomem progu pasa !!!!
    10:40:51,5__RW-5_________Sygnał alarmu wysokości RW-5 (65m nad terenem)

Czyli ogólnie pier....nie o Chopinie z tym zawieszeniem się ...
  • indeed4 04.04.12, 12:36
    niech zadzwoni do autora "Ostatniego Lotu" pilota R. Latkowskiego i zgłosi swoje pretensje.

• indeed4 09.07.12, 17:26
    dla pachołków Putina i Rosji z martwego trollowiska
  • jola161 10.07.12, 01:09
    indeed4 napisał:

> dla pachołków Putina i Rosji z martwego trollowiska

Znajdujemy się o krok od wojny z Rosją - jeśli Rosja ponosi choćby 50% winy, a zwierzchnik + generalicja polskiej armii zginęli, to jeszcze tylko ultimatum ze strony Polski, by natychmiast ukarać winnych tych 50%, które zostanie odrzucone przez Rosję - i wojna gotowa...
  • indeed4 10.07.12, 07:57
    Gdyby to Macierewicz miał o tym decydować, to kto wie :-)))

E, nieee... - teraz już nie ma konfliktów zbrojnych, tylko wojny ekonomiczne, Rosja ma gaz, a to jest broń bardziej skuteczna niż cała armia NATO ;-) Zwłaszcza dla Polski uzależnionej od ich dostaw.
    Wiesz, generalicja i zwierzchnik zginęli, ale ich miejsce już dawno zajęli inni. A zmuszać Rosji do ukarania winnych nie ma potrzeby, bo Polska prowadzi własne odrębne dochodzenie i jeśli prokuratura orzeknie, że po stronie rosyjskiej naruszono prawo, to winni dostaną zarzuty, postawi się ich przed polskim sądem i tyle.
  • jola161 10.07.12, 17:09
    indeed4 napisał:
    > E, nieee... - teraz już nie ma konfliktów zbrojnych, tylko wojny ekonomiczne,

No to jest szansa na wygraną - atak skoro się nie spodziewają :)
    Poza tym Lenin uznał rozbiory za niebyłe - tak więc Smoleńsk znajduje się w granicach RP :)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka