Dodaj do ulubionych

Powrot do PL po 15 latach w US?

15.09.14, 01:42
Halo Dziewczyny,
Ciekawa jestem czy ktoras z forumowiczek przechodzila przez cos podobnego albo zna kogos kto wrocil do Polski po dluzszym pobycie? Sytuacja po krotce jest taka: planujemy powrot na probe (czasowy a moze na dluzej jesli misja zakonczy sie sukcesem), w fazie pierwszej ja z 5-letnia corka, w fazie drugiej maz Amerykanin. Sytuacja polityczna w Eur Wsch moze nie sprzyja tego tego typu decyzjom, ale czujemy, ze to pewnie ostatni moment w zyciu kiedy nam sie jeszcze chce cokolwiek w zyciu zmieniac, dziecko nie zaczelo szkoly a wiek nie dyskwalifikuje nas kompletnie od znalezenia pracy w Polsce, bo za 5 lat bedzie juz pewnie za pozno. Jestem ciekawa czy ktos moze przechodzil przez podobny proces, interesuja mnie oczywiscie aspekty praktyczno-administracyjne typu pozwolenie na pobyt dla obywatela USA, no ale tez aspekty "filozoficzne" zwiazane z taka zmiana.
Z gory dziekuje za jakiekolwiek opinie czy porady. Pozdr.
Edytor zaawansowany
  • 15.09.14, 23:00
    Każ mężowi czytać to:
    kielbasastories.blogspot.com
    --
    Mój blog
  • 23.09.14, 05:05
    Dzieki Marek - bedziemy czytac te kielbase!
  • 31.10.14, 18:51
    My tez myslimy o przeniesieniu sie do Polski. Moj M jest Amerykaninem wiec procedury nas tez itneresuja. To jest strona ministerstwa zielonalinia.gov.pl/Dzial-Powroty-4924 wspomogajaca informacyjnie takich jak my. Daj znac wiecej, bo my sie zbieramy takze.
    Monia

--
    wielokropek.blogspot.com/
  • 07.12.14, 00:51
    Przede wszystkim musiecie się liczyć z szokiem kulturowym i mentalnym. Ja wróciłem do Polski po kilkunastu latach - co prawda nie z USA ale "tylko" z Hiszpanii ale jest inaczej. Ludzie sa bardziej smutni, bardziej zazdrośni, zawistni. To przygnebia.
    --
    Pozdrawiam serdecznie

O.
    Rzeszowskie koszulki i takie tam ;)
  • 20.12.14, 18:00
    ojej a co was pcha do polski? dlaczego taka decyzja? rozumiem ze zaleznie od zawodu moze was zniechecac ubezpieczenia medyczne czy dlugosc urlopow w porownaniu z europa, chyba ze macie kase i was to nie obchodzi...
    szok kulturowy to np przezyjecie w polsce jak pojdziecie cos kupic w lokalym sklepiku a tam owieszona morda nie bedzie chciala podac tego pomidora, ktory sobie upatrzylas, tylko ten ktory ona ma ochote ci sprzedac.
    tak jak lokalne niecywilizowane imigranckie sklepiki w zachodnich krajach, ktorych sprzedawcy sa jeszcze jedna noga w motherland. jusss sayin.
    uniwerki w polsce dopiero raczkuja w student support na przyklad.. no nie wiem, mozna duzo wymieniac...
    to moze juz uk, jak macie itchy feet ?
    --
    This one says June.
    They all have a month marked. This one goes June. June comes before
    July, and after May. So anytime you hear that it's June, just put
    this in the mailbox.
  • 06.01.15, 22:31
    My wróciliśmy do PL po 12 latach w US. Nie planujemy zostać na stałe, ale jak długo tu będziemy to wielka niewiadoma. Jesteśmy już 1,5 roku. Dzieci poszły z marszu do 4 klasy i "zerowki" i dały sobie radę. Oboje jesteśmy Polakami, więc nie było problemów typu wiza/obywatelstwo. Łatwo nie jest, ale można:)
    --
    Beata
  • 06.06.15, 08:59
    Trzeba na głowę upaść żeby wracać ze Stanów do Polski. I jeszcze ciągnąć tam męża Amerykanina. Rozwód murowany.
  • 09.11.15, 23:32
    my tez chcemy wrocic.Nie jest tutaj tak ciekawie jak uwazalismy. Maz ukonczyl doktorat i chyba sie zbieramy do Polski.Tam mamy rodzine.
  • 17.12.15, 00:49
    Beata, a tu mnie zaskoczylas :) DAwno tu nie zagladalam, chyba z pare lat, a tu taki news. Do dzis pamietam Twoja wypowiedz, ze do Polski nie pojezdzisz na dluzej niz dwa tygodnie bo nie czujesz sie tam komfortowo z roznych powodow. Chyba najglowniejszym byla troska o zdrowie dzieci. Nie ufalas bardzo polskim lekarzom w razie naglej choroby czy wypadku. A tu prosze. Jestescie w Polsce spowrotem.
    Podziel sie swoimi obserwacjami: sa jakies pozytywy - lepsze szkoly, opieka medyczna, jak radzicice sobie z polskim ponuractwem I narzekaniem? Czy trudno bylo znalezc prace? Czy mieliscie juz nagrana? Ciekawam :) Jesli wolisz, napisz na emaila :) A moze jestes na fejsbuk? ;P Napisz na marta271@go2.pl tylko daj mi tu znac, ze napisalas bo ja rzadko emaile sprawdzam.

--
    xxx Adam ma xxx
    xxx Adrian ma xxx
  • 14.06.16, 20:42
    Głównym problemem będzie przyzwyczajenie się do tej polskiej mentalności, zawiści i smutnych gęb. Do reszty sie przyzwyczaicie, Polska fajna jest.

--
    Pozdrawiam serdecznie

O.
    A ja latam z Rzeszowa ;)
  • 10.04.17, 16:34
    Jak kraj może być fajny jeśli ludzie są tacy? Nie odnosi się to do wszystkich Polaków, ale zawiść jest w naszym narodzie często
    spotykana. Smutne gęby mi specjalnie nie przeszkadzają. Zawiść, złośliwość, poczucie wyższości nad innymi narodami i brak tolerancji dla innych, niż katolicki światopogląd,u to są rzeczy, które zniechęcają mnie do powrotu do Polski.
  • 20.01.17, 01:32
    Też sie na tym zastanawiam, ale nie myslę tylko o Polsce, także o Kanadzie i niektórych krajach europejskich.
  • 22.03.17, 23:39
    Hej Sushilla, jest taka grupa FB "Powroty-przewroty-wywroty-USA-PL". Dolacz sie do nas, bo wszyscy sie szykujemy po dluzszym lub krotszym pobycie.

--
    wielokropek.blogspot.com/
  • 10.05.17, 22:31
    A co nie macie w Stanach ubezpieczenia medycznego?
  • 19.09.17, 02:13
    Wyslalam Request to Join. Tez myslimy o powrocie...

--
    xxx Adam ma xxx
    xxx Adrian ma xxx

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.