No to ja sie zapytam o swinki morskie Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • dobrze ze im nie trzeba wyrywac pazurow... :o))

Czy ktos ma? i czy ma 2 i jezeli sa 2 to jak duza ma byc klatka zeby byly
    szczesliwe?
    • Nie wiem czy jakiekolwiek zwierze moze byc szczesliwe? Zaraz pewnie nakrzyczy na
      Ciebie pani Koza od PETA... :-)
    • mam niemlze (dluga historia) swinke na wychowaniu--im wieksza klatka
      tym lepsza (moj swiniak to niemal wieprzek morski wielkosci chiwawy)
      conajmniej metr dluga-dobrze jest tez je czasami wypuscic do ogrodu
      badz pozwolic pobiegac po mieszkaniu (pod scislym nadzorem i
      oczywiscie jezeli zwierze jest do tego stopniowo przyzwyczajane)-co
      do pazurow to trzeba im raz na jakis czas obcinac

pozdrawiam
      e.

--
      Moje cialo jest swiatynia, a taniec jest moja modlitwa...
    • www.cavycages.com

opieka:

www.guinealynx.info

groups:

groups.msn.com/guineapigsunlimited
      • moje doswiadczenia ze swinkami ograniczaja sie do spotkania z jednym
        okazem z bardzo ostrymi zebami ;)
        --
        ----------\\- -//------- You have to stand for what you believe.
        ---------( @ @ )------- Even if you stand alone.
        ---o00o---(_)--o00o---szał drewnianych ciał
        • Uzarla cie? No to okaz, swinki raczej nie gryza, mozna im palec do buzi wlozyc i
          nie powinna dziabnac....
          • cynta napisała:

> Uzarla cie? No to okaz, swinki raczej nie gryza, mozna im palec do
            buzi wlozyc
            > i
            > nie powinna dziabnac....

i to jeszcze jak, myslalam ze mam hemofilie ;) Ale to bylo juz ponad
            dwadziescia lat temu. Ta sama swinka pare dni pozniej przezyla bez
            zadrasniecia upadek z ktoregos tam pietra w bardzo wysokim slaskim
            bloku. Ja w kazdym razie po tym egzemplarzu nigdy nie chcialam miec
            swinki ale mialam chomika i biale myszki - bardzo inteligentne i
            czyste stworzonka, reaguja nawet na wlasne imiona, mozna je wielu
            rzeczy nauczyc. Ale szkodniki z nich tez niezle, niestety kot-
            spryciarz je usmiercil (jedna udusil a druga wystraszyl na smierc) :
            (
            --
            ----------\\- -//------- You have to stand for what you believe.
            ---------( @ @ )------- Even if you stand alone.
            ---o00o---(_)--o00o---szał drewnianych ciał
      • znalazlam te skladane klatki tez i stad moje pytanie: czy one naprawde musza byc
        az tak duze?, pol pokoju na swinki to raczej nie moge przeznaczyc....Taka duza
        klatka typu 42 cale na 23 by nie wystarczyla?
        • Hej
          (korzystam grzecznosciowo z konta mojego meza)
          Ja mam 2 swinki (samce), mieszkajace w skladanej klatce 2 stopy szer na 3 stopy
          dlug. To nie jest az takie duze. Stoi w kacie pokoju. Zadna z klatek dostepnych
          w sklepach nie jest odpowiednia, gdyz swinki duzo chodza i biegaja. Z takiej
          klatki praktycznie nie musisz ich zbyt wiele wypuszczac, latwo sie czysci i jest
          o wiele tansza niz taka ze sklepu. Jesli chcesz to pisz na maila gazetowego,
          przesle Ci zdjecia klatki i chetnie odpowiem na wszystkie pytania bo swinki mam
          od wielu lat i po prostu kocham te zwierzaki.
          Pozdrawiam

--
          • Czesc, dzieki. Czy wiesz moze czy te skladane klatki mozna kupic
            gdzies na nie-necie, czyli normalnie w sklepie?. Widzialam tez
            klatki firmy Marchioro, w jednym kawalku i taka extra large to ma
            chyba 47 cali na 23 czyli chyba dosc duza? Jak by ci nie robilo czy
            mozesz moze mi napisac co tam w tej klatce musi byc? bo chyba
            jednak "kitu" nie kupie, takie igloo tak? a z takich przedmiotow
            domowego uzytku to co im tam wlozyc do szczescia? Aha, czy swinke
            morska mozna kupic z adopcji, ale mala? i czy rzeczywiscie nalezy ja
            kapac tak jak opisuja w ksiazce, pod kranem? szamponem jakims? A w
            ramach kwarantanny to co m? nie ruszac nie patrzec nie podchodzic? i
            jak dlugo? dzieki!
            • Hej,
              A wiec tak:
              Kratki do klatki kupisz w Target. Nazywa sie to tak:
              www.target.com/gp/detail.html/ref=bxgy_cc_img_b_13161041/601-5130753-2167316?asin=B000LRGV3W
              "Wanienke" buduje sie z coroplastu (corrugated plastic). Kupisz go w arkuszu w
              sklepach dla artystow, sklepach branzowych z plastikami, itp. (wpisz "corrugated
              plastic" i swoj zip w google i powinno Ci wypisac sklepy, ktore to sprzedaja).
              Opis budowy klatki jest tu: www.guineapigcages.com/howto.htm
              Inne akcesoria:
              - butelka z poidlem, np taka:
              http://www.petsmart.com/global/product_detail.jsp?PRODUCT%3C%3Eprd_id=845524441808122&FOLDER%3C%3Efolder_id=2534374302047883&ASSORTMENT%3C%3East_id=2534374302023695&bmUID=1187392633046&itemNo=11&In=Small+Pet&N=2047883&Ne=2
              - Nieprzewracalna miska (bo swinka bedzie na niej stawac lapkami a moze dorastac
              do 3+ funtow wagi)
              - moze byc pasnik do siana chociaz ja ukladam je w kacie i pozwalam im w nim
              kopac - sluzy tez jako zabawka
              - domek - ja robie zawsze z pudelek kartonowych - w tych igloo z plastiku nie da
              sie oddychac. Tu masz link do filmiku gdzie widac domek i cala reszte akcesoriow
              moich swinek: www.youtube.com/watch?v=C-isbCxCYAY
              - moga byc ze dwie cegielki do chlodzenia sie w cieple dni
              Najlepsza karma jest firmy Oxbow - Cavy Cuisine. Na stronie producenta mozesz
              sie dowieciec kto ja u Ciebie sprzedaje:
              www.oxbowhay.com/link.sp?page=contact -- oni tez robia najlepsze siano
              (timothy hay -- nie kupuj alfalfa bo jest zbyt tuczace). Chyba ze masz kolo
              siebie sklepy dla hodowcow koni, oni zazwyczaj maja siano timothy luzem z
              pobliskich lak.
              Swinki nie produjuja same witaminy C (jak ludzie), wiec musza ja dostawac z
              zewnatrz - swieze siano, karma i warzywa sa jej dobrym zrodlem. Ja raz w
              tygodniu rozpuszczam w ich wodzie pokruszony kawalek tabletki wit C albo ester C
              (ester jest niekwasny) dla pewnosci. Jesli zobaczysz takie zaschniete "spiochy"
              wokol oczu to oznacza brak wit c i trzeba wzmoc dostawy. Przedawkowac jej nie
              mozna w kazdym razie. 2x dziennie dawac swieze warzywa. Mozna dawac wszystko
              OPROCZ ziemniakow, fasoli, kapusty, cebuli, czosnku, grzybow i temu podobnych
              rzeczy powodujacych dolegliwosci zoladkowe (wiele z wymienionych pokarmow jest
              toksycznych dla swinek morskich). Najlepsze to marchewka, natka, cilantro,
              ogorek surowy, papryka slodka, seler naciowy, ew. organiczna salata, czasem
              jablko i pomarancz (ale owoce z umiarem bo moga powodowac "zajady" na ryjku).
              Swinki zdecydowanie najlepiej adoptowac z rescue, np przez www.petfinder.org - w
              kazdym stanie jest wiele schronisk "specjalizujacych sie" w swinkach - bije to
              na glowe kupowanie w sklepie bo (a) ludzie z rescue zwykle dobrze znaja stan
              zdrowia i osobowosc danego zwierzecia a sklepy czesto kupuja od podlych
              hodowcow, czesto takie zwierzeta maja choroby wrodzone i (b) robisz dobry
              uczynek. Mozna w adopcji znalezc male i mlode swinki. Zdecydowanie polecam kupno
              dwoch bo to zwierzeta stadne. Samice zazwyczaj sa bardzo ugodowe i chetnie zyja
              w grupach. Samce zyja parami. Aha, jeszcze jedna zaleta adopcji - mozesz byc
              raczej pewna ze taka para z adopcji jest juz ze soba zzyta i nie musisz sie
              martwic o konflikty osobowosci.
              Kapie sie w miare potrzeby, ja np zadnej z moich dwoch obecnych swinek jeszcze
              nie kapalam bo sie nie pobrudzily :-) (one sa troche jak koty). Czesanie miekka
              szczotka zazwyczaj zalatwia sprawe a one to lubia.
              W ramach kwarantanny daj im dzien lub dwa spokoju i pomalu przekupuj
              zieleninka. Chociaz jeden z moich prosiakow byl adoptowany jako osobnik dorosly
              i od razu byl bardzo towarzyski.
              Ufff ale sie rozpisalam - ale to takie wazne podstawy. Jak sobie to wszystko
              zorganizujesz to swinki sa fantastycznymi stworkami domowymi, niewiele wiecej
              przy nich roboty niz przy kocie, o wiele mniej niz przy psie, no i kupa radosci.
              Koniecznie odwiedz www.guinealynx.info - to najlepsza strona i forum o swinkach
              w necie.
              Pisz jesli bedziesz jeszcze miec pytania albo podaj maila -- ja korzystam teraz
              z konta mojego meza, ktory powiedzial mi o twoim poscie, ale poza tym rzadko tu
              zagladam.
              Pozdrawiam serdecznie,

olsza7
              • BARDZO ci dziekuje!!! Filmik obejrzalysmy pare razy (u mnie w pracy jest duzej
                klasy naukowiec Yossi :o) Trudno mi bylo obliczyc ile paneli na ile paneli ma ta
                twoja klatka 4 stopy na 3 czy na 2? Ja bede musiala miec gore tez bo mam inne
                zwierzeta w domu. Patrzylam tez na ta strone do adopcji i oni tam maja takie
                obostrzenia ze nie wiem czy mi nawet jakies swinki dadza. Jak pisalam wyzej mam
                i inne zwierzeta i dzieci itp. Myslisz ze mi dadza? ale chcialaby zeby te swinki
                z nami dlugo byly wiec zalezy mi zeby byly zdrowe, moze jeszcze raz obejrze te
                strone i zadzownie do nich... Przyznam ze w sklepie jest latwiej kupic.... tutaj
                w sklepie mi polecali jakies witaminki w zoltych kroplach zeby dodac do wody,
                moze to byc? Tak ogolnie to ja pracuje ze zwierzetami wiec tak generalnie jestem
                z nimi o.k. tyle ze szczegolow nie znam zwlaszcza ze to nowy gatunek dodany do
                naszej menadzeri. W poniedzialek ktos ma mi doac klatke wiec zobacze czy sie
                nada, podobno duza po krolikach... Bede w kontakcie (twoj maz zaglada na Polki w
                Stanach? heheheh!!)Pozdrawiam serdecznie
                • Hej,
                  Moja klatka ma 3x2 panele (czyli 3 na 2 stopy) - taki rozmiar jest
                  dobry dla 1-2 swinek.
                  Witamin ze sklepu nie polecam bo to zwykle jest multiwitamina a inne
                  witaminy poza C latwo przedawkowac. Ja kupuje zwykla wit C w
                  tabletkach i po prostu rozgniatam kawalek tabletki i daje to do
                  wody. W supermarkecie lub aptece mozna dostac wersje o nazwie Ester
                  C - to jest jakas pochodna wit C, ktora ma ta zalete, ze jest
                  niekwasna. Najwazniejsze jednak jest swieze i bogate w wit C
                  pozywienie.
                  Mysle ze swinki Ci dadza do adopcji spokojnie -- te schroniska
                  zazwyczaj maja ich bardzo duzo i zawsze szukaja domow dla swoich
                  podopiecznych. Ja popelnilam blad kupujac 2 pierwsze swinki w
                  sklepie (tu jest link do ich zdjec:
                  groups.msn.com/guineapigsunlimited/myspoiledboys.msnw?
                  Page=2 ) bo obie mi padly w wieku 3 lat, gdzie swinka zwykle zyje 5-
                  7 lat. Mis (ten rudy) mial chroniczne klopoty z drogami oddechowymi,
                  ktore ujawnily sie gdy podrosl, a PlePle (czarny) mial z klopot z
                  ukladem trawiennym. W sklepach zoologicznych jest tez nagminny
                  problem zakazen gornych drog oddechowych - wiele sklepowych zwierzat
                  ma zapalenie pluc, ktore nieleczone jest dla nich smiertelne, a
                  kupujacy nie zawsze sie w pore orientuja. Dlatego warto brac ze
                  schroniska dla swinek lub od zaprzyjaznionego hodowcy. Jest jeszcze
                  opcja Craigslist - ludzie czesto zamieszczaja ogloszenia ze oddadza
                  swinki, zwykle z klatka i wszystkim innym -- czesto sa to zwierzeta
                  zdrowe i dobrze utrzymane ale wlasciciel nie moze sie juz nimi
                  zajmowac. Tu masz przyklad z mojego regionu:
                  philadelphia.craigslist.org/pet/394410506.html
                  Pozdrawiam :-)
                  olsza7
                  • Zapomnialam napisac o wysciolce - najlepsze pod wzgledem cenowym i
                    zdrowotnym sa wiory z osiki (Aspen bedding), ktore mozesz kupic w
                    kazdym Petsmarcie (www.petsmart.com/global/product_detail.jsp?
                    PRODUCT%3C%3Eprd_id=845524441774895&FOLDER%3C%
                    3Efolder_id=2534374302036902&ASSORTMENT%3C%
                    3East_id=2534374302023691&bmUID=1187454909708&itemNo=0&Ntt=aspen+bedd
                    ing&In=All&previousText=aspen+bedding&N=2)
                    Sosnowe wiorki sa niedobre dla swinek.
                    Na forach Guinealynx ludzie pisza jeszcze o wysciolce z filcu - to
                    wynalazek wielokrotnego uzytku ale wtedy musisz go prac.
                    :-)
                    • Dzieki, zadzwonilam do schroniska, maja 210 swinek!!!, klatki tam tez sprzedaja
                      wiec moze u nich kupie i juz, wypelnilam aplikacje, maja odzwonic... Czy swinki
                      maja jakies preferencje co do tego gdzie ich klatka stoi? pod oknem?, w kacie?
                      na cos trzeba uwazac. Ktos mi mowil ze cos tam mozna dosypac na podloge i to
                      wchlania mocz??? i nie smierdzi... slyszalas cos takiego??
                      • Hej,
                        Fajnie ze znalazlas schronisko.
                        Ta rzecz do kontrolowania zapachow nazywa sie Sweet PDZ i uzywa sie jej w
                        stajniach konnych. Tu masz link do ich strony: www.sweetpdz.com/
                        Ja tego uzywalam przez pol roku i stwierdzam ze zbyt wiele to nie daje -- nie ma
                        to jak regularne sprzatanie klatki. Ja zmieniam sciolke co 3-4 dni. Czasem robie
                        tez "spot cleaning" w miejscach gdzie one lubia sisiac. A propos, b. skutecznym,
                        tanim i nietoksycznym srodkiem do czyszczenia klatki jest 50/50 roztwor octu
                        spirytusowego z woda. Nigdy nie uzywaj do czyszczenia bleachu itp. "Ekologiczne"
                        srodki czyszczace dostepne w sklepach takich jak Trader Joe's czy Whole Foods sa ok.
                        Klatka powinna stac w miejscu nienarazonym na przeciagi lub bezposrednie swiatlo
                        sloneczne -- u mnie stoi w kacie pokoju. Wiele osob mowi ze powinna byc na
                        podwyzszeniu ale u mnie jest na ziemi i ja wycielam kawalek ich rynienki tak, ze
                        jak zdejme jedna z kratek w zagrodzie, swinki moga sobie same wychodzic do
                        pokoju. Ja jednak nie mam innych zwierzat. Jesli masz psy i koty to moze byc
                        lepiej aby klatka stala na podwyzszeniu aby ich "drapiezniki" nie straszyly.
                        Ogolnie, psy sa wiekszym zagrozeniem, niz koty (koty czesto lubia sie "zajmowac"
                        swinkami jak kociakami) ale z reguly mozna zwierzaki do siebie przyzwyczaic aby
                        jedne drugich nie straszyly. Oczywiscie, swinek poza klatka nie nalezy
                        pozostawiac bez nadzoru w towarzystwie nawet najlagodniejszego psa czy kota bo
                        instynkt to instynkt.
                        Daj znac jak poszlo z adopcja no i jakie sa Twoje nowe swinki :-)
                        olsza7
                        • Chcialam tylko zapodac ze juz te 2 swinki mam: Fredzia jest czarna z czubkiem
                          (co do lez rozsmiesza moje dziecko)i raczej dlugim wlosem a Miecia jest
                          bialo/czarna z brazowa plama na oku, raczej jakby szorstkowlosa. Sa przezabawne.
                          Fajne zwierzatko jak sie zwierzatka wogole lubi. Polecam. dzieki wszystkim za rady.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Zadaj pytanie na Forum

Za darmo

Na każdy temat

Tysiącom użytkowników

Zapytaj

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.