Dodaj do ulubionych

Czy Spółdzielnia ma prawo do remontu balkonu

IP: 195.200.212.* 21.03.11, 11:47
Czy ZSM może bez mojej zgody wyremontować mój balkon?
Dopowiem, że przez wszystkie lata od poczatku istnienia budynku, ZSM nie wywiazywała się z tego obowiązku i część lokatorów wyremontowała balkony we własnym zakresie na swój koszt (także inwestując np w płytki).
Na dzień dzisiejszy większość mieszkań w budynku to własność odrębna, a ZSM pełni tylko rolę administratora (do czasu stworzenia wspólnoty).
Na bieżący rok ZSM zamierza przeprowadzic remont elewacji. Czy ZSM dyspunuje prawnymi narzędziami umożliwijącymi wejście ich ekipy remontowej na balkon którego właściciel wyremontował go własnymi nakładami i nie wyraża zgody na remont (zniszczenie jego pracy)?
Napiszcie prosze jakie macie doświadczenia?
Obserwuj wątek
   • Gość: imili86 Re: Czy Spółdzielnia ma prawo do remontu balkonu IP: *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl 21.03.11, 14:35

    U moich rodzicow w tamtym roku robili elewacje i pare osob sie nie zgodzilo zeby zrywali plytki na balkonach i nie zerwali tylko trzeba bylo siedfziec w domu i przypilnowac zeby nie wparowali bo u moich rodzicow zerwali byli w pracy i nie mieli jak zareagowac jak wrocili polowa byla juz skuta.
    Wiem ze dwoch sasiadow na scianach mialo panele scienne na balkonie jeden jakis a'la cegly i nie zerwali nie pozwolili
    • Gość: adam Re: Czy Spółdzielnia ma prawo do remontu balkonu IP: 213.227.64.* 21.03.11, 14:52
     Witam,

     Generalnie tak bo balkon jest częścią nieruchomości wspólnej, a nie lokalu.

     Kolejna sprawa, że elementem remontu powinno być położenie nowych płytek. Ale to już zależy od woli i możliwości finansowych danej spółdzielni. A o tym już decydują wybrani przez spółdzielców członkowie rady nadzorczej, która m.in. uchwala plany remontowe i wybiera zarząd, który kieruje bieżącymi pracami spółdzielni. Jeśli rada nadzorcza i zarząd nie podoba się spółdzielcom to można ich odwołać i powołać nowe władze.

     Jeśli chodzi o wspólnotę mieszkaniową to nie wchodząc w szczegóły w budynkach spółdzielczych wspólnota powstaje z chwilą sprzedaży ostatniego lokalu (na odrębną własność) lub podjęcia uchwały o utworzeniu wspólnoty przez właścicieli reprezentujących ponad 50 % udziałów w nieruchomości wspólnej. info

     Pozdrawiam serdecznie

     Adam
     • Gość: Ewa Re: Czy Spółdzielnia ma prawo do remontu balkonu IP: *.stk.vectranet.pl 21.03.11, 16:52
      Nie ma czegoś takiego jak "...generalnie tak...".
      Jeżeli w akcie notarialnym balkon jest przynależny do mieszkania - to jest właśnoscią właściciela mieszkania i również stanowi jego odrebną własność.
      W czasach kiedy były mieszkania spółdzielcze lokatorskie lub spółdzielcze własnościowe, lokator na prawie wszystko musiał uzyskiwać zgodę spółdzielni.
      Niektórzy ludzie (zwłaszcza starsi) myślą że jest tak dalej, ale w nowym układzie właścicielskim właściciel (jeżeli chodzi o remonty) może robić praktycznie wszystko, co nie jest sprzeczne z prawem budowlanym. Czyli o swoim prywatnym balkonie również decyduje sam i może z nim zrobić wszystko co jest zgodne z prawem budowlanym.
      Zrozumcie, że tak jak pisze poprzednik - Spółdzielnia jest już tylko ADMINISTRATOREM na naszych usługach, za nasze pieniądze i to oni sa dla nas i do naszej dyspozycji a nie odwrotnie.
      Inną sprawą jest fakt że firmie która wygrała przetarg na usługi remontowe oczywiście zależy żeby mieć jak najwiękrzy przerób, a każdy balkon mniej - to niższa wartość faktury i mniejszy zysk dla firmy. Firma więc bazując na niewiedzy lokatorów bedzie robiła wszystko aby "wejść na balkon" (legalnie lub nie).
      Na szczęście mamy kapitalizm i "świete prawo własności".

   • Gość: Adam Re: Czy Spółdzielnia ma prawo do remontu balkonu IP: 213.227.64.* 22.03.11, 09:52
    Witam,

    Nie do końca się zgadzam, że z balkonu korzysta tylko jeden właściciel. Zwykle płyta balkonowa jest zarówno podłogą balkonu np. na II piętrze jak i dachem balkonu na I piętrze. A ewentualne uszkodzenia konstrukcyjne mogą prowadzić również do uszkodzeń całej konstrukcji budynku.

    W praktyce zwykle przyjmuje się, za poważne remonty elementów konstrukcyjnych (płyty, poręcze) odpowiada wspólnota lub spółdzielnia, a za bieżące utrzymanie (np. malowanie) albo wspólnota/spółdzielnia lub/i właściciel. Wynika to z prostego faktu, że wykonanie kompleksowego remontu balkonów w budynku jest tańsze gdy zostaje zlecone hurtowo przez wspólnotę/spółdzielnię niż w przypadku pojedynczych zleceń przez właścicieli. Kolejna sprawa to przy zleceniu przez wm/sm łatwiej zapewnić zgodność remontu z standardami prawa budowlanego i doborem odpowiedniej techniki wykonania remontu.

    Jeśli chodzi o kwestie kolorystyki to spotkałem się z sytuacjami, że w uchwale wspólnoty lub organu spółdzielni została ustalona odpowiednia kolorystyka budynku i np. co kilka lat ze środków funduszu remontowego zostaje zakupiona farba, aby mieszkańcy samodzielnie odmalowali balkony na jednolity kolor. Powoduje to, że budynek po prostu ładniej wygląda w porównaniu do większości bloków w których każdy maluje swój balkon jak chce. Wystarczy przejść się po pierwszym lepszym osiedlu.

    Oczywiście ktoś powie, że środki z funduszu remontowego są na ważniejsze cele. Tylko należy spojrzeć na to również z tej perspektywy, że dla mieszkańca nie ma znaczenia czy farbę kupi, z środków własnych czy ta farba zostanie zakupiona z środków wspólnoty czy spółdzielni. Bo to są w sumie te same pieniążki, tylko w różnych kieszeniach ;-)))

    Czasami wspólnie (oczywiście zakładam pewną logikę działań wspólnoty lub spółdzielni) można zrobić coś lepiej niż indywidualnie i sprawa balkonów moim zdaniem jest tego dobrym przykładem.
    • Gość: Henio Re: Do Adama IP: 195.200.212.* 22.03.11, 12:47
     A jaki to wszystko ma związek z miom pytaniem?
     Chodzi o to że mam wyremontowany balkon spełniający wszystkie obowiązujące normy prawne i nie chcę wpóścić taniej ekipy "z przetargu" która (ze względu na ograniczony zakres prac) pogorszy jego obecny stan techniczny i estetyczny.
     I nie pisz proszę "...co się przyjmuje w praktyce..." tylko dyskutujmy o tym co ma podstawy prawne.
     • Gość: Adam Re: Do Adama IP: *.static.qsc.de 22.03.11, 14:03
      Henio jak jestes taki obity to sie pocaluj w dupe i nie pytaj wiecej ,zrob tak jak ci kolega z drugiego wpisu napisal idz i poloz pare stowek, i jeszcze jedno pytanko? czy przed remontem pytales spoldzielnie czy mozesz wyremontowac balkon?
      • Gość: Henio Re: Do Adama IP: 195.200.212.* 22.03.11, 14:17
       NIE pytałem, bo nie musiałem - miałem już wtedy odrębną własność, a ZSM pozostała już tylko moim administratorem z którym akurat w dniu otrzymania aktu notarialnego podpisałem umowę na wykonywanie usługi administrowania.
       Jedynym wymogiem jaki mnie i innych włascicieli obowiązuje w tej systuacji jest więc zgodność z obowiązujacym prawem i nie o tym dyskutujemy.
       O zgodę muszą jeszcze pytać najemcy mieszkań spółdzielczych lokatorskich i spółdzielczych własnosciowych.
       Chodzi mi o to że wejście ekipy na MÓJ balkon bez MOJEJ zgody i/lub wiedzy (np. od zewnątrz) jest poprostu rozbójnictwem i bazowaniem na niewiedzy.
       • Gość: Antyadam Re: Do Adama IP: 195.200.212.* 22.03.11, 14:26
        I oczywiście Adamie bez powodu obrażasz innych.
        Twoją frustrację może tłumaczyć to twoje IP (z Niemiec). Tęsknisz na Polską a po niemieckich forach nie śmigasz bo jesteś na to za głupi (nie potrafisz poprawnie pisać po niemiecku) tak samo jak jesteś za głupi żeby mieć dobrą prace w Polsce.
         • Gość: Sąsiad Re: Do Adama IP: *.warszawa.mm.pl 31.03.11, 10:24
          Poczytajcie tu o tym, jakie macie prawa gdy macie odrębną własność: www.kzlis.konin.pl/forum/viewtopic.php?t=1494

          A jakim do cholery cudem balkon nie przynależy do mieszkania tylko jest własnością spółdzielni - czy to ona za WŁASNE pieniądze go wybudowała? Jeśli nie ma w akcie notarialnym, że balkon przynależy do mieszkania, to jest to granda i spóldzielnia i notariusz zrobili was w konia!
  • Gość: Merry101 Re: Czy Spółdzielnia ma prawo do remontu balkonu IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.04.11, 21:29
   Z tego co mi wiadomo to balkony są częścią wspólną tak jak klatki schodowe i rury bloku idące w pione i musisz je udostepniać.
   Ja sama Jestem mieszkanką bloku ZSM i u nas było jeszcze lepiej bo w jednym roku dokonano remontów balkownów za grubą kasę ( remonty wymagane bo balkony aż trzeszczały ) a za rok dokonano docieplenia bloku i zakrycia płytek na scianach balkonu ...w sumie było mi to jedno ale z drugiej strony zapłaciłam za położenie każdego m2 balkonu oraz za te wykończenia.
   Poza tym u nas wejście na balkon było proste bo firma posiadała odpowiednie rusztowania.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka