Dodaj do ulubionych

mieszkanie,studiowanie w grecji????

15.06.05, 15:45
Hej,
Pilnie poszukuje osoby, ktora wie jak wyglada mieszkanie i studiowanie w
Grecji. W styczniu 2006 wyjezdzam na 5 m-cy na asystenture jezykowa do
Salonik. Nie mam jednak zielonego pojecia o kosztach utrzymania w Grecji.
Slyszalam, ze akademik kosztuje ok 150 E, a 1 zl to tak jakby 1 E w Grecji.
Interesuja mnie rowniez studia uzupelniajace na uniwersytecie w Salonikach,
ale nie wiem czy to nie jest przypadkiem jakas kosmiczna cena. Jakby ktos cos
wiedzial to bede wdzieczne bardzo za pomoc.
Obserwuj wątek
    • eridan Re: mieszkanie,studiowanie w grecji???? 15.06.05, 19:47
      Ηm, 1 Euro = 4 złote, tak jakby. Według NBP. Dawniej moi krewni wozili zenity
      do Grecji (szły jak woda), to im się robił bardzo dobry przelicznik, zwłaszcza
      jak wracali do PRLu z greckimi kożuchami. Nie wiem, co teraz wozi się na
      ateńskie bazary. Może już nic?
    • j_aga Re: mieszkanie,studiowanie w grecji???? 16.06.05, 15:00
      Nie wiem co prawda jak w Salonikach, ale moja siostra jest teraz na stypendium
      w Atenach. Szukała mieszkania i nie jest to prosta sprawa. Mieszkania szukała
      na miejscu. Chciała mieszkać sama.Ceny zaczynały się od 500euro z m-c. Na
      szczęście udało się znaleść mieszkanie za 200euro. Nie jst to centum, ale
      blisko stacji metra,samodzielne mieszkanko, z wielkim tarasem (podobno takim
      jak mieszkaie z widokiem na miasto. Więc znalesc coś można.
      Jedzenie podobno tanie jest na uniwersytecie, dużo tańsze niż na mieście
      (chodzi o obiady).Generalnie można sobie poradzić, ale na to, że będzie tanio
      nie masz co liczyć.
      --
      Pozdrawiam Agnieszka
      • momo_wrc Re: mieszkanie,studiowanie w grecji???? 13.10.05, 20:28
        dwukrotnie pracowałam w Grecji (w Salonikach miałam okazje byc kilka razy)
        powiem Ci jedno-w Grecji jest dosyć drogo, moze dla Greka 1 euro to tak jak dla
        nas złotówka ale dla nas 1 euro to w końcu 4 złote. W salonikach jest napewno
        troche taniej niz w małych miasteczkach turystycznych ale i z tym bywa różnie.
        Co do cen, moge Ci podać przykładowe, bo byłam w Grecji pn w tym roku 2 miesiące
        Gyros w fast food kosztuje Cię około 2 euro czyli jakies 8 złoty, można tez
        kupic w podobnej cenie taką kanapkę-placek rolo z czekolada lub szynką i
        warzywami, zwróc tez uwagę czy zamawiasz na talerzu czy na wynos(jest taniej jak
        weźmiesz na wynos), kawa w knajpce frappe 2-3 euro, w restauracji za obiad
        zapłacisz nawet do 20 euro więc lepiej stołowac sie w stołówkach
        akademickich(pewnie jest taniej), co do napoi, Coca-cola 1,5 litra ok 1,60 E,
        soki już droższe bo ok 2E za litr, słodycze również, czekolada 1-1,5 E, batoniki
        0,60 E, ich przysmak duży baton orzechowy lub sezamowy ok 1E, piwo np Amstel lub
        Mythos ok 1E w supermarkecie, w knajpkach piwo małe ok 2-2,5 euro a w clubach
        nawet 6E za małego Hineken'a!!!Drinki bardzo drogie, ale to pewnie Cie nie
        interesuje, jeżeli palisz to wez sobie kilka wagonów ze sobą bo za paczkę
        papierosów np West albo GR(25sztuk)zapłacisz 2 euro. Woda w większości knajpek
        jest za darmo(przynamniej w lecie:))natomiast w sklepie butelka 1,5 litra
        kosztuje od 0,60 do 1E!!jezeli chodzi o ubrania itp jest bardzo drogo ale w
        Salonikach są niesamowite obniżki posezonowe, na targu nowe letnie bluzki
        sprzedawano nawet za euro a w sklepach obniżki są nawet do 70%!!!komunikacja
        jest dosyc tania ja za taksówke z jednego konca miasta na drugi zapłaciłam 6
        euro ale w 3osoby co wyszło nas po 2 euro:)poza tym spokojnie mozna jeździć na
        gapę autobusami, kontrolerów prawie nie ma a jak si,ę pojawi to wszyscy uciekają
        z autobusu-mozna zacząc mówic po polsku to sie jest uratowanym:)życze Ci
        powodzenia jak masz pyt to moj e-mail momo11@wp.pl
        • vill kanary 13.10.05, 21:46
          z tym brakiem kanarów to bym uważała, też siedziałam w Salonikach 2 miesiące i
          ja akurat trafiałam tak, że prawie zawsze, jak jechałam byli ;)
    • feminist Re: mieszkanie,studiowanie w grecji???? 09.11.05, 17:20
      czesc jestem wlasnie na stypendium w salonikach ma uniwersytecie macedonskim
      jest dosc drogo 150 za pokoj dwuosobowy 200 za singla
      w mieszkaniu studenckim 215 - 30
      mam 3 posilki dziennie za darmo jako studentka, stolowka jest otwarta tez w weekendy
      drogo jest w pabach ok 3-5 euro z apiwo i w marketach ok ero za mleko, chleb etc.
      czyli ceny sredno razy 3 lub cztery musisz pomnozyc
      pozdrawiam
        • feminist Re:pyt do feministki:) 14.11.05, 12:41
          tak z sokratesa, mam indywidualne spotkania z profesorami po angielsku i
          wszyscy mowia biegle po angielsku.
          studiuje w polce psychologie na uniwersytecie lodzkim tutaj to sie nazywa
          departam of education and social policy. Znam tez osoby z zarzadzania, studiow
          nad kultura balkanska, i socjologii.
          Nie mam egzaminow tylko robie projekty po angielsku.
          Osoby, ktore znaja grecki maja zajecia ze wszystkimi.

pozdrawiam

• momo_wrc Re:pyt do feministki:) 14.11.05, 19:22
            Znam tez osoby z zarzadzania, studiow
            nad kultura balkanska, i socjologii.

Ja studiuje coś "pokrewnego" bo slawistyke (jęz chorwacki-balkanski) ale skoro
            to Sokrates wszystko zalezy od uczelni, z jakimi szkolami ma podpisane
            umowy...Moja uczelnia ma podpisane umowy z 2 uniwersytetami w Grecji (m.in w
            Kavala) ale niestety nie moj wydział:(mam do ciebie jeszcze pytanko, czy
            moglabys mi napisac ile mniej więcej kosztuje Cie studiowanie w Grecji na
            miesiąc? z Góry dzięki za informacje:) Goraco pozdrawiam:):)
            • feminist Re:pyt do feministki:) 16.11.05, 12:14
              hm,,, jetsem tu 3 tygodnie, ale mysle, ze jesli zyje sie w miare oszczednie to
              za okolo 300 ero miesiecznie da sie spokojnie przezyc (tzn korzystajac z
              darmowych posilkow na uczeelni, ktore czest sa ciezko zjadliwe)
              okolo 215 place za mieszkanie miesiecznie (mieszkam w centrum Salonik wiec
              odpadaja oplaty za dojazdy, warunki studenckie ale mam wlasny pokoj). Jedzenie
              w marketach trzeba liczxyc 3-4 razy drozej tzn to co w polsce kupisz za okolo 1
              zl tutaj kosztuje 1 euro.
              Jesli ktos duzo imprezuje to musi liczyc dwa razy tyle ze wzgledu na ceny w
              lokalach, czesto trzeba sporo placic za wstep alkochole od 3-5 euro z zwyz.
              generalnie to z sokratesa na semestr zimowy polecalabym inne miejsce, poniewaz
              tutaj jest dosc nudno, a pozion nauczania sredni.
              pozdr:))
              fem.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka