Dodaj do ulubionych

Długotrwałe czytanie z monitora a wzrok

IP: *.tvkdiana.pl 05.10.12, 20:41
Czy długotrwałe czytanie książek w wersji elektronicznej tj. poprzez ich odczyt z ekranu monitora może niekorzystnie wpływać na wzrok, pogorszyć jego stan, pogłębić wadę ? Mam 26 lat, w tym roku została u mnie stwierdzona krótkowzroczność, noszę okulary (0,5 w jednym i 0,75 dioptrii w drugim oku). Z racji swojego zawodu zmuszony jestem do przyswajania sporej ilości informacji z publikacji książkowych, z których większość dostępna jest w formie elektronicznej. Pracuję przy komputerze w okularach z antyrefleksem, robię przerwy, ćwieczenia np. patrzenie przez okno w dal co jakiś czas itd. Stąd też moje pytanie - czy lepiej nie ryzykować pogorszenia krótkowzroczności i czytać książki w tradycyjnej papierowej formie ? Bardzo proszę o odpowiedź.
Edytor zaawansowany
  • Gość: ika IP: *.centertel.pl 02.08.13, 07:56
    Spróbuj pobrać luteinę bio komplex bo dobrze wpływa na nasze oczy i chroni je przed zmęczeniem pracą przy kompie.
  • agu.ila 29.08.13, 19:00
    Możesz też zacząć stosować krople nawilżające. Ja używam kropli Hialeye i spisują się znakomicie podczas ciężkich dni w pracy przed komputerem :)
  • alex_k 29.08.13, 19:45
    Dobrze jest też w miarę możliwości przyciemnić monitor, pilnować, żeby nie stał na tle źródła światła/okna i kiedy pracujesz w nocy, prócz świecącego monitora powinno być jeszcze inne źródło światła.
    A jeśli rzeczywiście dużo czytasz w wersji elektornicznej, może warto pomyśleć o jakimś czytniku z ekranem e-ink? To ekran, który nie świeci i nie odbija światła, dlatego nie męczy oczu, a tekst na nim czyta się tak, jak na papierze.
  • cassie21 09.09.13, 12:55
    Dość skomlikowane pytanie, myśle ze najlepiej odpowiedziałby Twoj okulista.... I czytanie na papierze i na monitorze męczywzrok - oczywiście jak się baaardzo duzo śleczy nad kompem lub ksiązka.... Ale to moja opinia, wynikajajca z doswiadczenia, nie jestem specjalistkją... zapytaj okulisty!
  • amundsen1 30.09.13, 16:24
    Zdecydowanie czytanie na papierze jest zdrowsze... Ksiązk ielekroniczne - to w czytnikach ebookow też jest spoko, bo ekrany czytników nie emitują promieniowania i nie rażą po prostu...
  • ccarolinowsky 14.10.13, 20:27
    Polecam Ci jakieś krople do oczu. Nawilżają oczy i chronią. Mi naprawdę polecają. Tu możesz trochę poczytać o nawilżaniu www.optive.pl/dry-eye-syndrome/dry-eyes
  • emilialich 17.11.13, 14:55
    Również polecam krople nawilżające. Preparaty z lutiną, mi nie pomagały na zmęczenie oczu. Może trochę lepiej widziałam w nocy.
  • optyk_vision 29.01.14, 12:07
    polecam przeczytać :
    znajdziesz tam kilka cennych wskazówek
    www.okularydokomputera.pl/index.php
  • optyk_vision 17.02.14, 12:38
    na rynku mamy dostępne szkła okularowe które wspomagają wysiłek akomodacyjny właśnie w trakcie pracy z bliskich i pośrednich odległości. Więcej informacji uzyskacie w swoich salonach optycznych
  • Gość: Dajana IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 27.03.14, 10:35
    Pewnie ze lepiej czytac w formie papierowej a nie elektronicznej. Komputer bardzo zle wplywa na oczy. Jesli masz problem to ja tez polecam kupic jakeis kropelki do nawilzania rogowki, albo wybrac sie do okulisty zeby doradzil co zrobic.
  • kika74 09.04.14, 11:55
    Mam zdecydowanie większa wadę wzroku a moja praca wymaga wielogodzinnego kontaktu z monitorem. Z doświadczenia polecam zdrową dietę i dobre soczewki albo okulary. Do soczewek używam płynu Biotrue, bo skutecznie je nawilżają. I zawsze mam przy sobie małą buteleczkę by ewentualnie przemyć zmęczone oczy.
    --
    "Sukces to jest droga od porażki do porażki bez utraty entuzjazmu" ten Winston
  • optyk_vision 09.05.14, 12:48
    Dobre okulary to podstawa! soczewki są jedynie alternatywą. Ważne by jak najwcześniej zadbać o komfort pracy tak samo z dokumentem jak i komputerem, by później zapobiec konsekwencjom jakie niesie za sobą brak korekcji kiedy jest ona potrzebna.
    --
    Optyk Vision Okulista ul. Patriotów 309 W-wa Międzylesie tel.22 615-31-81
  • kika74 29.05.14, 15:55
    Okulary nie są dla każdego i pisze zupełnie serio. Dobrze dobrane soczewki to dla mnie podstawa, mam przeciwwskazanie do noszenia okularów od okulisty! Nowoczesne soczewki to nie jest nic strasznego, trzeba tylko umieć o nie dbać. Nowe PureVision2HD są tak delikatne, że prawie ich nie zauważam.
    --
    "Sukces to jest droga od porażki do porażki bez utraty entuzjazmu" ten Winston
  • tacx 12.05.14, 15:23
    Ja też jestem krótkowidzem i siedzę przed kompem ok 10h dziennie. Nie zauważyłem żadnych objawów niegatywnych mimo że pracuje tak od ok 11 lat. Byłem ostatnio u okulisty w zwiazku z uzyskaniem uprawnien do przełuzenia prawa jazdy i okazało się że nie ma potrzeby zmiany szkieł więc wnioski mam takie że jest to w miarę bezpieczna forma zdobywania informacji. No ale to tylko moje doświadczenia. Fakt że przy intensywnym użytkowaniu wzroku kiedy intensywnie cały czas szukam nowych informacji na ekranie czuję się okropnie zmęczony i fizycznie i psychicznie.
  • ewa2233 03.06.14, 13:53
    Świetnie się sprawdza czytanie na czytniku z e-papierem.
    --
    [img]http://wczytaj.pl/images/eureka50.jpg[/img]
  • matik1166 04.10.14, 18:29
    Polecam artykuł o chorobach oczu i ich popularnych dolegliwościach:

zdrowie-online.blogspot.com/2013/07/choroby-oczu.html

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.