Dodaj do ulubionych

Okulary zerówki do soczewek i nie tylko?

IP: *.adsl.inetia.pl 14.09.08, 17:00
Mam dwa pytania.

1) Czy do szkieł kontaktowych powinno się używać okularów "zerówek" do pracy
przy komputerze. Czy okulary te powinny być wyposażone w jakieś specjalne
filtry a jeżeli tak to jakie filtry?

2) Zauważyłem ze panuje moda na mówienie ze do zdrowych oczu powinno się
używać okularów do komputera z antyrefleksem. Wydaje mi się to dziwne bo na
mój rozum antyrefleks jest pożądany ale tylko gdy juz jesteśmy zmuszeni do
pracy w okularach z powodu wady, no i wiadomo lepiej miec z antyrefleksem niz
bez niego bo chodzi tylko o to aby przepuścić przez szkło więcej promieni
swietlnych oraz wyeliminować rażące odbicia od wewnętrznej części szkła (choć
nie całkowicie).
Jak to więc z tymi okularami do zdrowych oczu jest? Przecież zdrowe oko nie
potrzebuje antyrefleksu bo nie ma żadnej bariery między okiem a światem
zewnętrznym.
Edytor zaawansowany
  • arkadychemik 15.09.08, 15:06
    Okulary zrówki nie korygują wady wzroku. Antyreflex odbija szkodliwe promieniowanie które wydzila np monitor kineskopowy, również przy pracy gdzie używa się swietlowek do oświelanie pomieszczeń.

Jak to więc z tymi okularami do zdrowych oczu jest? Przecież zdrowe oko nie
    > potrzebuje antyrefleksu bo nie ma żadnej bariery między okiem a światem
    > zewnętrznym.
    jeśli pracy przy komputerze jest dużo powinno się nosic soczewki z AR które odbijają szkodliwe promnieniowanie.
  • Gość: notyes IP: *.adsl.inetia.pl 15.09.08, 17:50
    Witam.

No właśnie coś mi tu nie pasuje gdyż nigdzie nie wyczytałem aby AR powodował
    odbicie "szkodliwego promieniowania",. AR nadaje (wg mnie)soczewkom okularowym
    odpowiednią właściwość dzięki której szkło nie odbija promieni swietlnych które
    mają wpaść do naszego oka (czyli jest ich więcej i dlatego lepiej widzimy niż w
    zwykłych szkłach ktore stanowią większą bariere dla oka i ograniczają dopływ
    obrazu w odpowiedniej formie)

Bez urazy arkadychemik (dziekuje za Twoja odpowiedź) lecz prosiłbym o odpowiedź
    jakiegoś fachowca który potrafi to wytłumaczyć.

Pozdrawiam.
  • arkadychemik 15.09.08, 23:35
    Jestem optykiem więc?? Anty refleks = anty 'releksy' w soczewce - w soczewkach z AR nie widzimy odbitego swojego oka, Powłoki antyrefleksyjne są powłokami uszlachetniającymi soczewki, nadają im odpowiednie właścioci optyczne np. oko się szybko nie męczy. Soczewki Ar posiadają szereg filtrów które odbijąją promnieniowanie UV od słońca lub lamp jarzeniowych czyli świetlówek. Monitory również wytwarzają promnienowanie gamma i rtg są one w znacznym stoniu wliminowane prze powłoką antyrefleksyjną. Pozdrawam
  • Gość: notyes IP: *.adsl.inetia.pl 16.09.08, 16:30
    Z innego źródła "optycznego" otrzymałem informacje że okulary zerówki z AR na zdrowe oczy do kompa to tylko chwyt marketingowy co do UV przy monitorze w biurze to chyba przesada aby męczyć oczy okularami i ograniczać im dostęp czystego widzenia bez bariery w postaci szkłą ktora choćby niewiem jaka dobra była i tak powoduje odbicia od wewnetrznej strony szkła co powoduje wieksze zmeczenie oka zdrowego niz bez okularów.

Pozdrawiam i dziekuje z rozmowe.
  • olulu 16.09.08, 19:45
    Ja też z różnych źródeł optycznych słyszałam, że antyrefleks jest potrzebny
    tylko osobom noszącym okulary, natomiast zerówki z antyrefleksem do komputera to
    chwyt marketingowy, natomiast świetnie się sprawdza jako efekt placebo :).
  • Gość: LEMUR IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.09.08, 11:48
    Kolego arkadychemik

Powloka antyrefleksyjna NIE ODBIJA PROMIENIOWANIA. Zobacz sobie prosze jakie odbicie promieniowania ma zwykla soczewka nie uszlachetniona powloka antyrefleksyjna - prawie 355-360nm
    A z powloka AR - to samo!

sa powloki (np. w JZO) tzw uv-400 o wyzszym odcieciu (400nm) ale ogolnie dostepne powloki AR i wogole powloka AR nie powstala i nie byla wymyslona w kontekscie odbijania promieniowania!

Typowe bzdury marketingowe powtarzane sa i przekazywane klientom. A tym samym wprowadzanie ich w blad!

Zajrzyj prosze od katalogow firm - albo wypytaj przedstawicieli albo najlepiej kogos z dzialu technologicznego.

pzdr
    LEMUR
    www.forum.optometria.info.pl
  • wypowiedz.eksperta 16.09.08, 20:20

Witam,
    komfort widzenia przez szkło z antyrefleksem jest wyższy i nie podlega to
    dyskusji. Eliminacja odbić od wewnętrznej powierzchni szkła nie jest zależna od
    jego mocy.W przypadku braku wady również można stosować szkła z antyrefleksem
    jako ochronę. stosuje się te powłoki również gdy pracuje się w sztucznym
    oświetleniu, do prowadzenia auta itp.
    Pozdrawiam
    Sławomir Bis
  • Gość: notyes IP: *.adsl.inetia.pl 16.09.08, 21:24
    Panie Sławomirze z całym szacunkiem do Pana wiedzy ale nie mogę zrozumieć jednej
    rzeczy (zawsze używam najpierw własnej dedukcji i stąd moje dociekania).
    Pisze Pan, że:
    > komfort widzenia przez szkło z antyrefleksem jest wyższy i nie podlega to
    > dyskusji.

Na mój chłopski rozum, zgadzam się z Panem ale tylko w porównaniu ze zwykłymi
    szkłami okularowymi. Natomiast zdrowe oko bez okularów chyba widzi lepiej niż
    przez szkło okularowe nawet z antyrefleksem?
    No chyba, że ten antyrefleks powoduje tez jakies łagodzące działanie dla oka
    przy założeniu że siedzimy w sztucznym lub w mieszanym świetle przy komputerze.
    Proszę w miarę mozliwości o wyjaśnienie tej sprawy.

Pisze Pan również:
    W przypadku braku wady również można stosować szkła z antyrefleksem
    > jako ochronę.
    Pytam: Przed czym chronią takie okulary?
    Chyba nie przed odbiciami światła? Bo niby od czego te odbicia miałyby być jak
    nie ma przed okiem szkieł.

Pozdrawiam
  • Gość: Jarek IP: *.magma-net.pl 26.10.08, 09:26
    Nie wiem po co ktoś zabiera głos jak nie wie o czym pisze a czasem mam wrażenie, że nawet pytania nie przeczytał. Jasne że lepiej mieć w okularach AR niż go nie mieć. Ale ta powłoka nie powoduje, że nie widzi się własnego oka ( :DDDD ).
    Powłoka antyrefleksyjna eliminuje odbicie światła od zewnętrznej i wewnętrznej powierzchni szkła, dzięki czemu do oka dociera prawie 100% światła a dodatkowo polepsza kontrast widzenia w stosunku do czystego szkła, dlatego wzrok mniej się męczy, co jest szczególnie ważne podczas jazdy samochodem lub pracy przy komputerze.
    I wszystko jasne, gdy musimy nosić okulary. Bez nich odbić nie ma, więc i tak dociera do oka 100% światła. Pozostaje kwestia lepszego kontrastu, ale to dyskusyjna sprawa, czy do pracy z komputerem potrzebny jest komuś lepszy (przydaje sie w czasie jazdy samochodem w pewnych warunkach).
    Dopowiem, że przy komputerach z ekranem kineskopowym (CRT) okulary przydawały się z innego podowu. Kineskop powoduje "wiatr" od ekranu, zasysajac z otoczenia cały kurz i rzucając go w twarz. Okulary ochraniały oczy, bo wiadomo, że przed komputerem człowiek rzadziej mruga, więc rzadziej czyści oko. W komputerach LCD czegoś takiego już nie ma.
    Reasumując, jeżeli pracucjesz przed CRT to kup sobie okulary z AR. Okulary ochronią przed kurzem, a AR spowoduje, że okulary nie będą przeszkadzać w pracy. Jeżeli przed LCD to szkoda pieniędzy.
  • Gość: LEMUR IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.09.08, 11:37
    Soczewki z powlokami AR o mocy plano (bez mocy, tzw. zerowki) w niczym nie pomagaja!
    Sama powloka AR nie powstala po to aby chronic przed czymkolwiek z promieniowan, a jedynie przed powstajacymi odbiciami na soczewce.

Dlatego soczewki okularowe o mocy zerowej z powloka AR wogole nie przyczynia sie do jakiejkolwiek poprawy pracy przy monitorze (eliminacji zmeczenia, pieczenia, zaczerwienienia)

Przyczynami, ktore sa uciazliwe (w przypadku braku wady) to:
    - staly wysilek akomodacyjny
    - zwiazany z poprzednim - konwergencyjny
    - oraz tzw pseudomrogniecie - niepelne zamkniecie sie szpary powiekowej, co powoduje nieprawidlowe wytworzenie sie filmu lzowego i wysychanie przedniego odcinka oka a tym samym wysuszenie, podraznienie.

Dyskusja wspomniana przez autora tego postu toczy sie tutaj
    www.forum.optometria.info.pl/viewtopic.php?t=1113
    sa tam wyjasnienia dlaczego soczewki bez mocy z powloka AR nie pomoga.

Natomiast - podkreslam - jezeli jest jakakolwiek wada - wtedy bezdyskusyjnie soczewki z powloka AR (antyrefleksyjna)!

pozdrawiam
    LEMUR
  • Gość: notyes IP: *.adsl.inetia.pl 27.09.08, 10:55
    Panie Sławomirze, jak Pan ustosunkuje się do powyższej wypowiedzi?
    Czy antyrefleks na zdrowe oko to tylko kłamliwy marketing?
    Pomińmy promieniowanie UV.
    Czy w antyrefleksie widzimy lepiej niż zdrowym okiem?
    Jeżeli tak to dlaczego?
    Wydaje mi się, że antyrefleks nie uchroni przed powstaniem wady.
    Czy taka jest prawda?
  • Gość: notyes IP: *.adsl.inetia.pl 02.10.08, 21:15
    No cóż, z przykrością muszę stwierdzić (z powodu braku odzewu), że ekspert
    - albo z premedytacją współdziała z lobby optycznym na szkodę ludzi wypisując
    kłamstwa
    - albo sam został wprowadzony w błąd i powiela zasłyszane historie
    -albo ma braki w wiedzy
    albo ma racje, ale dlaczego nie ma odpowiedzi?
  • Gość: LEMUR IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.10.08, 14:10
    soczewki okularowe z antyrefleksem o mocy zerowej (pomijajac UV o co Pan prosil) nie beda powodowaly LEPSZEGO widzenia. Bedzie nawet gorzej, gdyz musimy pamietac o tym co sie dzieje ze swiatlem po przejsciu z jednego osrodka do drugiego. Ulega rozszczepieniu, zalamaniu, odbiciu... jezeli soczewka z powloka AR powoduje transmitancje swiatla rzedu 99-99,5% to po co ja zakladac? Aby niepotrzebnie tworzyc bariere i iluzorycznie myslec ze to pomaga?

Prosze wziasc pod uwage moja wczesniejsza wypowiedz, ze jezeli nie ma soczewka MOCY (planowki, zerowki) jezeli na ktoryms oku jest jakas wada - wtedy juz jak najbardziej z powloka antyrefleksyjna

pozdrawiam i zapraszam na nasze forum

LEMUR

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka