Dodaj do ulubionych

Udar a migrena

20.04.14, 23:55
Witam

Na migrenę cierpię od dziecka. Ataki bardzo częste: 3-4 razy w tygodniu.
W lutym tego roku miałam mikroudar. Minął szczęśliwie bez śladu. Od tego czasu mam migreny codziennie.

Czy może to być skutek udaru?
Lekarz mówi, że te migreny to prawie na pewno od tego.

Po udarze miałam tomografię i nic nie wykazała.

Edytor zaawansowany
  • nina_4 21.04.14, 00:01
    Dodam jeszcze, że do tej pory ból migrenowy był kłujący i zlokalizowany w jednym miejscu - skroń i oko.
    Teraz ból jest irytująco pulsujący w całej głowie i boli z tyłu głowy za uchem, najczęściej lewym.
    Ciśnienie mam normalne.
  • xawery39 21.04.14, 05:21
    USG serca , rytm serca , cholesterol , wiek , tryb życia , tusza , rodzaj migreny , z aurą czy bez to są inne parametry ważne dla orzecznictwa . Patrz mój wątek o migotaniu przedsionków.
  • nina_4 21.04.14, 12:02
    Witam

Przeczytałam Twój wątek. Z tego wynika, że nasze doległiwości są zupełnie różne.
    Ale od początku.

USG i rytm serca - nie robiłam, ale serce bije miarowo (tak mówią lekarze)
    cholesterol - w normie
    wiek - po pięćdziesiątce
    tryb życia - mało aktywny
    tusza - dobrze wyglądam :-)
    migrena - zwykła, bez aury

Na Twoim wątku było o piciu wody - chodzę do dietetyczki - piję dużo wody z cytryną, więc u mnie nie można mówić o odwodnieniu.
    No i nie biorę takich leków jak Ty.

A odnośnie Pradaxy znalazłam w internecie informację, że jest to lek bardzo niebezpieczny.
    Podsyłam link:
    www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/lek-pradaxa-zabija-przynajmniej-256-ofiar,190429.html
    Może zamiast Pradaxy spróbuj Acard lub Polocard.
    A napady lęku dużo dobrego magnezu i Omega 3 - pomaga.

Teraz o moich objawach migreny.
    - nie mam napadów lęku
    - nie mam aury
    - budzę się już z migreną
    - zażywam na nią leki z grupy tryptanów: Frimig, Sumamigren, itp i wspomagam to Solpadeiną rozpuszczalną
    - dużą ulgę daje mi zimny kompres żelowy na głowę

Mam jeszcze skierowanie na tomografię z kontrastem, 14 maja. Może wtedy coś wyjdzie.
  • xawery39 21.04.14, 21:16
    Poszukaj w internecie informacji pod hasłem z nazwą twojego wątku lub podobnymi , np. na Interii . Jest mnóstwo informacji .
  • ach_dama_byc_z_kanady 22.04.14, 04:50
    Lekarzem ani w ogole nikim ze sluzby zdrwowia nie jestem, wiem tyle co wygrzebie w 'guglu'.
    z tego co sie orientuje to mikroudar polega na niedokrwieniu obszaru mozgu.
    ostroznie sadze wiec, ze jesli doszlo do jakiegos trwalego uszkodzenia i masz np blizenke po mikroudarze, to jest mozliwe ze stad biora sie te uciazliwe migreny. ja jednak mam nadzieje
    ze jest po prostu za wczesnie na calkowite wygojenie miejsca w mozgu - to w koncu bardzo delikatna rzecz - minelo dopiero dwa miesiace - i gdzies tak za pol roku mozemy sie spodziewac zmian na lepsze, an ustapienie codziennych bolow.

Druga rzecz. spodziewam sie, skoro napisalas ze migreny masz od dziecka to w temacie migreny jestes obcykana. gdyby jednak nie, no to poczytaj sobie dokladnie te dwa zalaczone linki pod naglowkiem forum - o migrenie i o wywolywaczach. moze przeoczylas jakis wywolywacz?

I czy juz przeszlas menopauze? wiesz na jakim poziomie sa twoje hormony? jestes na HRT?

znalazlam tez jakis taki niezbyt mily link. Xawery dobrze mowi zeby przyjrzec sie sercu,
    nawet gdy lekarze mowia ze bije miarowo. ja bym zaplacila za badania USG prywatnie
    jesli by nie chcieli pokryc, i dowiedziala sie czy jest bezpieczne porobic jakies angiogramy zeby przyjrzec sie jak wygladaja naczynia krwionosne w sercu kolo serca itp i moze w glowie. ale ten numer chyba nie przejdzie..
    no ale popytac sie mozna.
    mikroudar

Jezeli budzisz sie z migrena, to jeszcze jest taka mozliwosc- masz bezdech senny, masz zapachane zatoki (mozna miec problemy z zatokami bez kataru itp) lub masz alergie na pierze i/lub na kurz lub za stare poduszki. moze masz podczas spania zle ulozny kregoslup na odcinku szyjnym i masz ucisk na nerwy, naczynia krwionosne?
    pomysl co moze miec wplyw na twoja glowe podczas spania.
    nawet zapach w pokoju (jakies aromaty, perfumy, odswiezacz,
    cos dolatujacego z zewnatrz -gnijacy kompost, asfalt, dym itp ) moze miec znaczenie.

Minnie
    --
    Paranoicy są niezmiernie logiczni, tylko chorzy umysłowo. Logika to jeszcze nie mądrość.

Sławomir Mrożek
  • nina_4 23.04.14, 12:43
    Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź i wskazówki.

Widzisz, żaden lekarz nie powiedział mi tyle o udarze co Ty. Niby duzo czytam na temat migreny (mam już doktorat z niej :-), ale umknęło mi jakoś, że udar zostawia blizny. To wszystko wina lekarzy. Po wykonaniu tomografii orzekli, że żadnych zmian w mózgu nie ma.

A tak w ogóle to zacznę od początku.
    11 lutego wieczorem dostałam wysokiego ciśnienia: 200/110. Pamiętam tylko, że zdążyłam o tym powiedzieć synowi i film mi się urwał. Po około godzinie ocknęłam się z silnym bólem głowy, a koło mnie syn nastawiał miski, bo wymiotowałam. ( zaznaczę, że migren z wymiotami nie mam już od dawna). Pogotowie oczywiście było ale podobno się wahałam, to nie zabrali mnie do szpitala. Nic z tego nie pamiętam!
    Potem całą noc i pól dnia wymiotowałam i miałam mega migrenę. Sąsiad zawiózł mnie na SOR. Tam nie zrobili mi tomografii, tylko inne zwykłe badania z krwi i wypisali do domu.
    Później w domu wyczytałam w necie, że był to mikroudar. W szpitalu powinni by zrobić mi Tomografie. Takie są zalecenia.
    Tak mi się teraz przypomniało, że w 2006 miałam podobny przypadek. Po trzech dniach migreny też straciłam pamięć i dostałam drgawek. Pogotowie zabrało mnie na SOR, a tam tylko mnie położono na izbie przyjęć i po sześciu godzinach wypuszczono do domu bez żadnych badań, nawet z krwi

Co do Twoich pytań.
    Bardzo dużo czytam na temat migreny. Wiem co może ją wywołać, wiem co mi szkodzi. Czekolada, orzechy, zmiana pogody z niżu na wyż no i stres. Na to już nie mam wpływu.
    No i szkodzi mi sen. Codziennie budzę się z bólem głowy. Spię na poduszce ortopedycznej. Podejrzewam bezdech. Miałam badanie snu. Miałam tylko cztery bezdechy w ciągu nocy, a żeby to leczyć, to trzeba mieć dwadzieścia na godzinę.
    Mimo tego byłam już u laryngologa, bo może samo chrapanie mi szkodzi. Owszem, laryngolog stwierdził przerośnięcie języczka i małżowin nosowych. Dał skierowanie na plastykę podniebienia do szpitala.
    Zatoki mam OK, miałam prześwietlenie.

Tak, jestem już po menopauzie. Byłam na HRT, ale po wykryciu raka piersi w 2012 musiałam odstawić. Nie miałam chemioterapii ani radioterapii. mój guzek był malutki i nieiwazyjny. po prostu mi go tylko wycieli a teraz chodzę co trzy miesiące na kontrolę.

Co do angiogramu naczyń krwionośnych;
    Jestem z rodziny sercowców. Oboje rodzice i brat zmarli na zawał. Drugi brat jest po by-passach.
    Trzy lata temu sama poddałam się koronarografii. Moje naczynia wieńcowe w sercu są czyste, bez zmian zapalnych.
    Natomiast co mojej felernej głowy, to o stanie naczyń dowiem się dopiero 14 maja. Będę miała tomografię z kontrastem.

Tak, że to tyle w temacie. Robię co mogę, by wyjaśnić przyczyny moich migren. Psychika mi już siada.

• ach_dama_byc_z_kanady 24.04.14, 01:19
    , ale umknęło mi jakoś, że udar zos
    > tawia blizny.

no wiesz, jesli to byl naprawde niewielki to nie musial. mnie chodzilo o tzw white matter lesion
    to sa takie biale plamki ktore czasem powstaja po niezwkle silnych napadach migreny.
    niekiedy podejrzewa sie ze moze dochodzic do wlasnie mikroudaru w zcasie takich niezwykle silnych migren ale to rzadko.
    nie zawsze jednak taki napad zostawia blizny. u ciebie tez nie musial. albo taka malutka z ena zdjeciu nawet nie widac. kto to wie. tak sobie zgaduje i gdybam.

rzeczywscie bardzo zle ze nie zrobili ci do razu potrzebnych badan :(

szkoda ze nie mozesz byc na HRT. mnie bardzo pomogla, takze w migrenie.
    no ale zdrowie i zycie najwazniejsze..

No to dobrze ze naczynia wiencowe sa czyste. to chociaz tyle dobrego. teraz trzeba sprawdzic co dzieje sie w glowie. maj juz niedlugo :)

A co bierzesz na migreny? czy cos ci pomaga w razie napadu?

Minnie

--
    Paranoicy są niezmiernie logiczni, tylko chorzy umysłowo. Logika to jeszcze nie mądrość.

Sławomir Mrożek
  • nina_4 24.04.14, 09:34
    Jakoś tak człowiekowi lżej na sercu, gdy może się wygadać przed kimś, a ten go zrozumie :-)
    Dzięki.

Na migrenę biorę lek z grupy tryptanów oczywiście, bo tylko one mi już zostały.
    Jest to Frimig, najtańszy w Polsce - 53 zł. Kupuję opakowanie 6 sztuk x 100mg. Każdą tabletkę dzielę na pół i mam w ten sposób 12 porcji.
    Póki co, to jeszcze mi pomaga, ale widzę, że muszę już dłużej czekać na skutek. Kiedyś działał już po póltorej godzinie, teraz czekam nawet do 4 godzin i to jeszcze z podpórką Solpadeiny lub Nurofenu.

Ostatnio czytałam, ze to właśnie tryptany zwiększają ryzyko udaru niedokrwiennego, bo zwężają naczynia krwionośne w mózgu i podnoszą ciśnienie.
    No cóż, kij ma dwa końce. Jak mawiał mój ojciec: "Lekarstwo jedno leczy a drugie kaleczy"
    Za chwile ulgi w bólu człowiek wszystko zrobi. Nie myśli o odległych skutkach.

Piszesz, że HRT Ci pomogła. To dobrze. Ja póki byłam na HRT, nie czułam ulgi. Chyba taka moja uroda.

pozdrawiam ciepło

• anusia_magda 24.04.14, 10:01
    kręgosłup szyjny przebadany? Od tego tez są migreny...
    --
    http://www.suwaczki.com/tickers/l22nvcqgup40hae6.png

"codziennie mnie zachwyca Twoje maleńkie życie"
  • ach_dama_byc_z_kanady 24.04.14, 11:34
    Piszesz, że HRT Ci pomogła. To dobrze. Ja póki byłam na HRT, nie czułam ulgi. Chyba taka moja uroda.

no ale to trwalo pare lat. poza tym biore tez Topamax, moze to tez ma wplyw,
    wlasciwie to trudno powiedziec co ma wieksze znaczenie na glowe..

Minnie
    --

Sławomir Mrożek
  • nina_4 29.04.14, 12:06
    Mam jeszcze pytanie: czy przy migrenie bolały kogoś kości jarzmowe (policzkowe) i nos ?
    Czuje w nich ucisk kiedy się położę.

Byłam wczoraj we Wrocławiu w szpitalu u laryngologa. Powiedział, że mam skrzywioną przegrodę nosową i zabieg jej wyprostowania powinien mi pomóc w zniwelowaniu chrapania a pośrednio także i w migrenie.
    Tylko, ze na ten zabieg mam czekać do listopada 2015 !

W necie dużo pisze o związku skrzywionej przegrody nosowej z bólami głowy. Chodzi tu utrudnione oddychanie w czasie snu i niedotlenienie organizmu.
    Wiele osób po tym zabiegu odczuło ulgę.

• ach_dama_byc_z_kanady 30.04.14, 00:46
    nina_4 napisała:
    Wiele osób po tym zabiegu odczuło ulgę.

ja bym nie wiazala z tym jakis ogromnych nadziei jesli chodzi o migrene.
    z tym ze, oczywscie zalezy jak mocno ta przegroda jest skrzywiona, i jak mocno utrudnia oddychanie.
    moze akuratnie ulga bedzie znaczaca czego mocno zyzce.
    tu znalazlam cos ciekawego:
    operowac czy nie

brzmi zachecajaco!

czekaj na zbieg spokojnie. poza tym zaznacz u sekretarki ze gdyby ktos zrezygnowal albo w jakis inny sposob zwolnilo sie wczesniej miejsce, to ty je chcesz (zakladam, ze tak) i zeby cie przesuneli.
    a tak, czekaj spokojnie. tyle czasu zylas jak zylas, do listopada zleci nawet nie wiesz kiedy.

Minnie
    --

Sławomir Mrożek
  • nina_4 30.04.14, 10:49
    Piszesz „no ale to trwalo pare lat. poza tym biore tez Topamax, moze to tez ma wplyw,
    wlasciwie to trudno powiedziec co ma wieksze znaczenie na glowe.”

Ja z HRT brałam Activelle, lek po którym nie miałam miesiączek, przez około 6 lat.
    O Topamaxie czytałam. Podobno pomaga na migrenę, myślałam nawet o nim o nim, ale podobno nasila depresję, którą właśnie mam (niewielką), nawiasem mówiąc spowodowaną migreną.
    --------------------------------------------------
    Skrzywiona przegroda.

Piszesz „ja bym nie wiazala z tym jakis ogromnych nadziei jesli chodzi o migrene.”
    Wiesz, ja też nie. Ale tonący brzytwy się chwyta. Może …

W tym coś musi być, skoro już trzech lekarzy powiedziało, że najważniejszym jest udrożnienie nosa. Poza tym mam też przerośnięte małżowiny nosowe, co też utrudnia oddychanie. I te małżowiny zmniejsza się metodą ablacji.

Do listopada przyszłego roku to chyba nie wytrzymam. Dowiadywałam się prywatnie. Zabieg korekty przegrody i ablacji małżowin kosztuje „jedynie” 4700 zł, a sam zabieg ablacji 1600 zł. I czeka się parę tygodni. Tylko skąd wziąć tyle forsy. Może zrobię sobie tylko te zmniejszenie małżowin.

Trzeba spróbować każdego sposobu i wykluczyć wszystkie przyczyny, żebym chociaż pod koniec życia miała „urlop” od migreny.

Artykuł przeczytałam . Obiecujące jest takie zdanie: „Większość osób obserwuje ustąpienie bólów głowy i zatok, cudowne zaprzestanie chrapania oraz poprawę komfortu codziennego życia. - Kiedy wyjęto mi opatrunki, nos aż bolał mnie od ilości wdychanego powietrza. Nie spodziewałam się, że można nim brać tak głębokie wdechy - ekscytuje się Ilona. Mało tego, o wiele intensywniej czuję również zapachy.”

• ach_dama_byc_z_kanady 02.05.14, 01:07
    Rzeczywscie nie zauwazylam ze chodzi o 2015- to okropnosc. hmm, a jakas pozyczka nie wchodzi w gre?

I tak mi przyszlo do glowy, skoro ty masz depresje od migren to wcale Topamax nie musi ci jej pogorszyc a wrecz przeciwnie, moze ci sie polepszyc.
    jesli wiec masz ochote sprobowac ten lek to sprobuj, zawsze mozesz przestac brac.
    mnie sie po nim nastroj uregulowal ladnie.

Przegroda- no tak, jesli az trzech lekarzy to raczej mozna wierzyc ze podstawy sa mocne
    ze jest tak krzywa ze wplyw jest. wiec- pozyczka??
    ale jesli juz, to szlabym na calego.

Minnie

--

Sławomir Mrożek
  • nina_4 03.05.14, 19:42
    Nie, nie mam ochoty na Topamax, ani na żaden inny lek tego typu.
    Leczono mnie Depakine (przytyłam), Asentrą, Seronilem, Pramolanem, A ostatnio był Velaxin i Mobemid.
    Do dziś nie mogę się pozbierać po Velaxinie, choć przestałam brać w listopadzie. Po tym g..nie mam do dzisiaj jakby krótkie spięcia w głowie.

Cały czas w tym "leczeniu" chodziło o to, by zlikwidować moją ospałość, bo gdzie usiadłam, tam spałam. A po wykonaniu wielu badań okazało się, że wynika to z niedoczynności tarczycy.
    Teraz więc od miesiąca biorę Euthyrox na tarczycę i jestem mniej ospała.

Co do operacji przegrody, to myślę nad tym. W czerwcu dostanę nagrodę jubileuszową za 35 lat pracy. Trochę tego będzie. Może starczy mi na ten zabieg, choć z drugiej strony, żal aż tyle forsy wydać :-)

Na razie poprosiłam internistę o Divascan. Kiedyś brałam bez rezultatu. Ale może teraz pomoże.
    Pamiętam, że dawno temu brałam zapobiegawczo Nocertone. Pomagał mi. Teraz nie można go dostać w Polsce.
  • niwa12 06.05.14, 10:25
    jak są odczuwa - "krótkie spięcia w głowie"
    te wszystkie leki brałaś w związku z migrenami?
  • nina_4 06.05.14, 11:35
    Krótkie spięcia.
    To trudne do wyjaśnienia. Postaram się jak umiem.

Otóż przy ruchach głową na boki, czy chociażby spojrzeniu w bok odczuwam jakby "trzaski" w środku głowy podobne do trzaśnięcia drzwiami. Jest to bardzo irytujące.

Te leki brałam z dwóch powodów: migreny i depresji. Przy czym depresja to u mnie wynik migreny. Przy tak częstych migrenach siadła mi już psychika i dlatego.

Zresztą same leki - tryptany - obniżają poziom serotoniny i człowiek po tej tabletce ma nastrój wisielczy. Z kolei tabletki antydepresyjne podwyższają poziom serotoniny a ta z kolei wywołuje napad migreny i kółko się zamyka.
    Czyli, jak widać z tego, migrena i depresja często występują razem.

• nina_4 04.05.14, 23:00
    Wybacz, Minnie, ale przeczytałam Twój post w watku migrena a depresja. I tam napisałaś:

"Osobiscie bylam w sytuacji kiedy psychiatra mi powiedzial ze uwaza ze gdybym
    poszla do pracy to bym sie lepiej poczula.
    jak mozna powiedziec taka glupote komus kto musial z bardzo LUBIANEGO zawodu
    zrezygnowac z powodu zbyt czestych napadow? "

Jestem właśnie w podobnej sytuacji. Od sześciu tygodni jestem na zwolnieniu z powodu codziennych już migren po przebytym udarze. Pracuję na komputerze i praca ta wymaga skupienia. Dlatego tez zdecydowałam się iść na dłuższe zwolnienie.

I tak teraz siedząc w domu zastanawiam się ile jeszcze tego zwolnienia dadzą mi lekarze. Prawdę mówiąc to nie chce mi się wracać do pracy, choć ją lubię.
    Problemem jest koleżanka z pokoju, która twierdzi, że te migreny to sama sobie WYMYŚLAM.

Kurczę, jeszcze trzy lata do emerytury. Jak je wytrzymać?
  • ach_dama_byc_z_kanady 05.05.14, 08:58
    nina_4 napisała:
    Problemem jest koleżanka z pokoju, która twierdzi, że te migreny to sama sobie WYMYŚLAM.

tacy ludzie to sa debile po prostu, a debilami nie ma sie co przejmowac.
    nie wiem jak bardzo jestes asertywna,
    ale jest kilka mozliwosci jak taka zamnknac.

najgrzeczniej i najbardziej edukujaco, bo taka gadka bierze sie z niewiedzy, to wziac i wydrukowac dobry tekst o migrenie, skad sie bierze, jakie powoduje objawy poza samym bolem glowy i jakie komplikacje. najlepiej gdzie sie rozwodza o migrenie hemiplegicznej -tej gdzie objawy podobne do udaru - porazenie polowy ciala, niezdolnosc mowienia itp itd
    to zawsze porusza.

nastepnie, konieczne jest aby przeczytala ze sa migreny BEZ bolow glowy. to pomaga pojac ze migrena to nie bol glowy a choroba neurologiczna.

Jak nie bedzie chciala przeczytac, to zawsze mozna jej dogryzc ze taka madra a co, czytac nie umie. na koniec ze bol glowy w koncu przejdzie, ale glupota to jest wrodzona :D

Najwazniejsze- uswiadomic sobie ze jak kto glupi to glupi i na to nie ma rady, a my tylko niepotrzebnie sobie nerwy strzepimy.
    Po prostu ostentacyjnie przestawaj sluchac jak zaczyna mowic o migrenie- zaczynaj stukac w klawisze, albo szmerac papierami, albo czytac wychodz z pokoju albo nie wiem co
    chodzi o to aby zauwazyla ze jej gadka jest ci doskonale obojetna i w ogole jej nie sluchasz -
    to fqrfia :)
    zreszta naprawde tak rob - po co sluchac glupkow?

jak zapyta czemu nie sluchasz to powiesz ze "dziecko, szkoda mi czasu na sluchanie o czyms o czym nie masz zielonego pojecia".

Minnie
    --

Sławomir Mrożek
  • nina_4 05.05.14, 15:43
    Dzięki za świetne porady.

Napisałaś:
    "Jak nie bedzie chciala przeczytac, to zawsze mozna jej dogryzc ze taka madra a co, czytac nie umie. na koniec ze bol glowy w koncu przejdzie, ale glupota to jest wrodzona :D"

Uśmiałam się.

Widzisz, sęk w tym, że ja w ogóle nie jestem asertywna. Nie umiem się odgryźć. I chyba już na starość się nie nauczę. A inni ludzie to skwapliwie wykorzystują.

A teraz z innej beczki.
    Dzisiaj załatwiłam sobie zabieg tzw. koblacji małżowin nosowych prywatnie. Koszt tylko 600 zł. I to już na 20 maja.
    Trzymaj za mnie kciuki, by to mi pomogło.

pozdrawiam
  • ach_dama_byc_z_kanady 06.05.14, 12:30
    Trzymam po polsku i kanadyjsku

a ty nic sie boj! :)

Minnie
    --

Sławomir Mrożek
  • Gość: babyjaga10 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.08.14, 16:27
    Nina,
    napisz jak się czujesz po tej operacji nosa. Minęło już 2 miesiące, więc chyba już są jakieś efekty. Czy głowa nadal boli?
    U nas migrena występuje rodzinnie. Miał dziadek, moja mama, ja, mój syn i bratanek, szerszego wywisdu rodzinnego nie robiłam. U mnie migrena występuje od kiedy tylko pamięć moja sięga, czyli od wczesnych lat podstawówki. Jestem krótkowidzem. Do tej pory skuteczne były tylko tryptane bane odpowiednio wcześnie (jeśli w tabletce) i w maksymalnej dawce. Mniejsze dawki zmniejszały ból tylko częściowo albo krótkotrwale i po 4 godzinach ból wracał. Dlatego lepiej brać od razu większą dawkę niż kilka razy mniejszą. Kiedy atak jest już w pełni rozwinięty i występują nudności, tabletka nie pomaga, bo się nie przyswaja. Wtedy tylko czopki lub zastrzyki pomagają. Albo najpierw wziąć coś przeciwwymiotnego i dopiero potem tabletkę. Ostatnio byłam w czerwcu u dr Nogala. Zapisał mi Rozacom na jaskrę. Zakraplam około trzech tygodni. Gdy zakropliłam pierwszy raz wieczorem rano obudziłam się z bólem z tyłu głowy u podstawy. Przez dwa dni odpuściłam. Potem znów zaczęłam. Po tygodniu trzydniowy ból głowy, ale był to skutek tego, że siedziałam przy komputerze do pierwszej w nocy pół goła i marzłam. Na drugi dzień katar i ból głowy. Nie brałam tryptanów, pomogło pół czopka pyralginy i trzy razy po tabletce 500 mg polopiryny. Od dwóch tygodni nie mam migren. Ale nie mogę powiedzieć, że pomogły kropelki. Sprawcą najsilniejszych migren lekoopornych jest stres, którego jeszcze nie przeżyłam od początku kuracji. Więc trzeba poczekać. Ostanio od kilku lat miałam tak jak ty. Niemal codziennie rano budziłam się z bólem głowy na poziomie 1 lub 2 w skali od 0 do 5 i nudnościami. Nigdy nie wiedziałam, czy ból zaniknie czy się rozwinie w pełną migrenę. Jeśli po śniadaniu ból się nasilał, to zaraz brałam tryptany, czyli tak średnio 3-4 razy w tygodniu. Obecnie jeśli nawet czasami zdarza mi się obudzić rano z bólem na poziomie 1, to po zakropleniu oczu mija w ciągu ok. 10- 15 minut. Przeprowadziłam też szczegółowy wywiad z mamą (obecnie 87 lat). W wieku ok. czterdziestu kilku lat zdiagnozowali u niej jaskrę, od czasu gdy zaczęła zakraplać oczy nie miała ataków migreny. Najpierw używała Pilokarpiny a potem Tinoptic. Mimo to przeszła dwa udary. W wieku ok. 70 lat przeszła operację zaćmy. Soczewkę jej tak dobrano, że skorygowano wzrok i jaskrę. Od tej pory nie miała ani migreny ani jaskry ani udaru. Przeczytałam opis powstawania migren na stronie www.nogalmedicine.pl i trzeba powiedzieć, że w przypadku mojej mamy to się potwierdza. Jeśli chodzi o mnie trzeba jeszcze poczekać. Spróbuj nino z jaskrą, jak widać mi na poranne bóle głowy i nudności na razie pomaga. Neurolog zapisywał mi różne leki, psychotropowe, na depresję, przeciwpadaczkowe i nie wiem co jeszcze. Nie widziałam sensu w ich zażywaniu, zwłaszcza po przeczytaniu wszystkich możliwych efektów ubocznych. Stosowane przeze mnie krople mają jeden główny, niepokojący mnie, efekt uboczny w postaci pocienienia rogówki.
  • ach_dama_byc_z_kanady 12.08.14, 02:21
    Gość portalu: babyjaga10 napisał(a):
    Dlatego lepiej brać od razu większą dawkę niż kilka razy mniejszą

w migrenie dawki, rodzaje lekow to sprawa bardzo indywidualna. nie ma czegos takiego
    jak "lepiej brac od razu wieksza dawke' bo to, ze tobie pomaga od razu wieksza jeszcze nie znaczy ze np mnie tak pomoze.

mnie akurat pomaga odwrotnie, zbyt duza dawka na poczatku powoduje czesto jeszcze wiekszy lomot w glowie,
    ja musze brac mniejsze dawki w krotkich odstepach czasu - 45 min.,
    ale 'poparte' lekami przeciwbolowymi ( w/g wskazan na ulotce lub lekarza)
    inaczej sam tryptan nie zadziala w ogole,
    niewazne w jakiej dawce.

Mozna wiec co najwyzej wypowiadac sie za siebie.

Minnie
    --
    "Każdy normalny człowiek od czasu do czasu ma ochotę kogoś zabić".
    Jerzy Pilch
  • Gość: grzecznaaga IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.06.14, 11:07
    Ja też miałam udar niedokrwienny prawostronny w 2010 roku, Mam 30 lat. Przed udarem miałam straszne i częste migreny. Zrobili mi wszystkie badania, okazało się że mam "dziurę w sercu" tzn. PFO o średnicy 11 mm.Zwykłe badanie nie wykazało a w Poznaniu miałam wykonane echo serca przezprzełykowe i to wyszło. Po tym zabiegu (miałam wsadzoną zapinkę amplatza - tzn. parasolkę) tak ręką odjął. Lekarz mi powiedział, że 30% ma tą wadę. I nie boli mnie głowa codziennie jak kiedyś i już nie mam migren. Może też masz "dziurę w sercu"?
  • ach_dama_byc_z_kanady 06.06.14, 11:30
    tak, to moze byc przyczyna. bardzo warto zbadac.
    przy czym warto nadmienic ze na dziure w sercu jest specjalne na to echo serca,
    nie to ogolne.
    w ogole mamy liste schorzen przy ktorych moze mocno glowa bolec, wystepuja objawy podobne do migreny. mo e warto to przedyskutowac z lekarzem?

Minnie
    --

Sławomir Mrożek
  • nina_4 05.07.14, 16:32
    Dzięki Ci za podpowiedź.
    Może ja też mam „dziurę” w sercu.
    W sierpniu idę do neurologa, to wspomnę mu o tym.

A tak w ogóle, to jestem zła na lekarzy. Gdy mówię neurologowi czy psychiatrze, że szkodzi mi sen i budzę się z migreną, to słyszę pełną ironii odpowiedź:

- Sen pani szkodzi? Przecież sen to odpoczynek i nie powinna panią boleć głowa.

Kurczę, czy oni nie słyszeli o takiej jednostce chorobowej jak poranny ból głowy lub śródsenny ból głowy?
    I to neurolog z dużym doświadczeniem, starszy już.
    Ręce opadywują.
    Jak człowiek sam sobie nie pomoże i nie przyciśnie lekarzy do muru, to nikt mu nie pomoże.

W maju miałam zrobioną tomografię. Miała być z kontrastem. Ale mądry pan doktor robiący to zdecydował, że nie trzeba podać kontrastu ( cyt.: bo kontrast to trucizna). A tak liczyłam na to badanie.
    No i oczywiście wynik tomografii OK.
    Mój neurolog powiedział, że wobec tego w sierpniu da mi skierowaniie na rezonans.

Miałam też zrobioną ablację (zmniejszenie) małżowin nosowych – 20 maja.
    I w tym tygodniu są już są pierwsze efekty – w poniedziałek, piątek i dzisiaj obudziłam się bez migreny!
    Widocznie zablokowany nos powodował niedotlenienie i stąd bóle głowy.
    Oby tak dalej.
  • olga727 31.07.14, 20:57
    Zależy co neurolog wpisał na skierowaniu na tomografię:z kontrastem,czy bez. Jeśli "Z kontrastem",to radiolog może sobie skoczyć,ą nie decydować. Możliwe,że to trucizna(ale co nią nie jest ? ),ale przecież nie przyjmuje się jej co dzień. Tak więc trzeba swojego neurologa"przycisnąć" o wpisanie info: z kontrastem" ;)
  • nina_4 11.08.14, 23:15
    Napisał: Z kontrastem.
    Pamiętam to dokładnie.
    I mimo to olali wskazania mojego neurologa.

Ale neurolog powiedział, że zrobimy teraz rezonans.
    Może pokaże dokładniej.

Dzięki za podpowiedź.

• olga727 12.08.14, 19:48
    Ja ostatnie CT głowy po wylewie miałam kilka kal temu. Skierowanie na to właśnie CT zostało (przez atak migreny poprzedniego dnia) w domu. Na skierowaniu było napisane że z kontrastem. Przed badaniem radiolog pytał,czy na pewno był zaznaczony kontrast i zrobili CT z kontrastem. Skierowanie dostarczyłam przy odbiorze wyniku. Tak więc dużo zależy od radiologa.Jedna nie powinien lekceważyć zaleceń lekarza,uwidocznionych na dokumencie;jakim niewątpliwie jest skierowanie na badanie. Mi wtedy też nie powinni wykonać badania bo zapomniałam skierowania.
  • Gość: meg22 IP: *.smrw.lodz.pl 27.08.14, 20:30
    migrena może podnosić tętno?
  • Gość: olwiska2003 IP: *.adsl.inetia.pl 02.02.15, 15:00
    Hej, odezwij się do mnie prosze, za tydzień mam miec zakładaną zapinkę, nie mam nikogo kto to miał, potrzbuję porozmawiać.Boje się tego zabiegu.Joanna.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.