Dodaj do ulubionych

Migrenowy, napięciowy, nerwowy ból oka?

21.10.18, 16:50
No witam, temat może być mylący, bo tak naprawdę sam nie wiem jakie to są bóle, ale pozwólcie, że wytłumaczę.

Chodzi o to, że średnio co jakieś 7 - 14 dni, czasami rzadziej po przebudzeniu czuję dziwne uczucie w którymś z oczu, nie ma reguły, czy lewe, czy prawe. A więc po przebudzeniu niby nic jeszcze nie boli, ale czuję że już jest coś nie tak, nagle po godzinie nasila się mały ból, z tego małego bólu po kolejnych godzinach nadchodzi 'główne stadium' - tak to nazywam, czyli już mocny uciążliwy pulsujący ból wychodzący tak jak, by ze środka oczodołu promieniujący na całe oko. Jest on strasznie irytujący, pozostaję mi takiego dnia tylko zamknąć rolety (światłowstręt) i po prostu w ciemnicy przeleżeć te stadium oglądając filmy. Nie pomagają żadne tabletki, no może czasami, ale jedynym skutecznym sposobem jest przecierpienie i wytrzymania do następnego dnia, dopiero po przebudzeniu się na drugi dzień ból znika, czasami po upływie kilkunastu godzin.

Z problemem borykam się od kilku lat, miałem robione różne badania, rezonanse, jakieś badania okulistyczne i niestety nic nie wykryto. Z doświadczenia wiem, że najczęściej ból występuję na drugi dzień po wysiłku, albo wtedy kiedy mam nerwowy dzień - oczywiście nic nie jest regułą. Też często występują wtedy kiedy w tygodniu uzbierał mi się duży deficyt snu, albo co jest też dziwne, że czasami występują nawet na przysłowiowym kacu, zamiast tradycyjnego bólu głowy. Są też oczywiście okresy, że bóle przestają występować na miesiąc, dwa - sytuacja jest jednym słowem tak trudna do zdiagnozowania, bo praktycznie w niczym nie ma analogi i reguły i ciągu (raz jest tak, raz tak.)

Moje pytanie jest następujące, czy ktoś z was zmaga się, albo zmagał z tego typu bólami? Albo wie coś na ten temat, będę ogromnie wdzięczny, bo już szukam odpowiedzi od kilku lat.

Liczę na odpowiedzi, pozdrawiam :)
Edytor zaawansowany
  • annthonka 21.10.18, 19:15
    Właśnie opisałeś dość typowy przebieg migreny.
    Ból zaczynający się w oku, światłowstręt, cały dzień w plecy. Masz też dość typowe "wywoływacze", czyli alkohol, brak snu, stres.
    W migrenie wyniki wszystkich badań będziesz miał prawidłowe.

Dwie rady.
    Po pierwsze - weź wyniki swoich wszystkich badań i idź do neurologa. Tylko znajdź kogoś, kto ma pojęcie o migrenach (na górze forum masz przyszpilony wątek z namiarami w całym kraju). Zapewne dostaniesz wtedy leki z grupy tryptanów, czyli wybawieie dla większości migreników. Zresztą poczytaj sobie w internecie.

Rada druga to prowadzenie dzienniczka, w którym codziennie notujesz co jadłeś, ile spałeś, jaka była pogoda, czy działo się coś stresującego, jakiśwysiłek, impreza itp. Wtedy po jakimś czasie łatwiej Ci będzie zauważyć prawidłowość i dzięki temu zorientować się, jakie są Twoje "wywoływacze" migreny. Części z nich możesz potem unikać.
  • hedonista97 22.10.18, 00:49
    Dzięki Ci za odpowiedz, też mi się wydaje, że to musi być jakaś migrena oczna. Byłem rok temu u neurologa i chciał przepisać jakieś leki właśnie na migrenę, ale odmówiłem, bo od zawsze jestem zdania, że leki nie leczą przyczyny, tylko objawy. Już nie wspominając, że łykanie dzień w dzień tabletek na pewno nie służy dobrze organizmowi.

Co do drugiej rady, w sumie już coś takiego robiłem, stąd między innymi wiem kiedy najczęściej mam bóle, czyli podczas: małej ilości snu, picia alkoholu, dużemu wysiłku fizycznemu, oraz nerwów.
    Więc już po części wiem co jest tymi 'wywoływaczami' tylko problem jest taki, że nie tak łatwo je unikać.
    Gdyż np. wysiłek fizyczny po części wiąże się z moją pracą, jak i moim hobby jakim jest siłownia, więc trudno tutaj unikać wysiłku :>

• hedonista97 22.10.18, 01:09
    PS. Przeglądając inne tematy zauważyłem, że chyba również zmagasz się z bólami migrenowymi, próbowałaś może akupunktury? Moja znajoma kiedyś miała bóle głowy i poleciła mi właśnie, żebym się wybrał, bo jej niby pomogło.
    Ale jakoś sceptycznie podszedłem do tej porady i nigdy nie spróbowałem.
  • annthonka 22.10.18, 14:56
    Ja też akurat akupunktury nie próbowałam, jakoś nie mam przekonania.

Co do leków to się z Tobą zgadzam, ale ja jak dostanę ataku, to bez leków odłącza mi prąd na trzy dni, więc nie daję rady. Zgadzam się, że najlepiej jest leczyć przyczyny, a nie objawy, więc może spróbuj ich poszukać, tylko uzbrój się w cierpliwość, bo będziesz miał dużo badań do wykonania, a i tak nie wiadomo, czy po ich zrobieniu będziesz mądrzejszy ;-)

Część wywoływaczy możesz trochę kontrolować:
    Sen - na tyle na ile to możliwe staraj się spać mniej więcej tyle samo godzin i w podobnych porach. Tak samo "niebezpieczny" jest sen za krótki jak i za długi. Czyli odsypiając do południa też ryzykujesz atakiem.
    Alkohol - jeżeli nie chcesz z niego rezygnować to możesz po części bardziej kontrolować ten wywoływacz. Po pierwsze po każdym drinku/shocie/piwie pij szklankę wody, bo alkohol powoduje odwodnienie organizmu, a to jest częstym wywoływaczem. Po drugie nie pij czerwonego wina ani ciemnych słodkich alkoholi (jakieś nalewki na przykład). Wbrew pozorom najbezpieczniejsza jest zwykła czysta. Poza tym nie łącz alkoholu z produktami bogatymi w histaminę (śledzie, kiszone ogórki, żółty ser, salami, pomidory i sok pomidorowy, cytrusy i soki z cytrusów, czekolada). Histamina też jest popularnym wywoływaczem, tym bardziej w połączeniu z alkoholem.
    Nerwów nie unikniesz, możesz za to próbować technik relaksacyjnych.
    Siłownia - tutaj wiele nie poradzę. Dbaj o dobre nawodnienie organizmu podczas ćwiczeń, staraj się pić wodę w temperaturze pokojowej, a nie z lodówki.
  • hedonista97 22.10.18, 16:42
    Z tego co tutaj czytam, to moje bóle nie są wcale aż tak tragiczne w porównaniu z innymi przypadkami i pewnie Twoim.
    Może jest dyskomfort i ten irytujący pulsujący ból, ale jak sobie włączam jakiś film, albo coś ciekawego to jest zawsze o jakieś 30% lepiej, bo mózg nie skupia się tak na bólu i jakoś idzie wytrzymać (bardziej wkurza mnie to, że tracę jeden dzień z życia tak jak, by wegetując.)

Co do leków niby się zgadzamy, tylko czy w przypadku migreny da się tak naprawdę znaleść przyczynę? Bo z tego co mi wiadomo, to jedynie tak jak pisałaś da się co najwyżej ograniczyć "wywoływacze" i w ten sposób zmniejszyć jako tako regularność występowania.

Sen, alkohol da się załatwić, bo tak samo zauważyłem zależność, że zbyt duża ilość snu jak i zbyt mała nie wpływa na mnie dobrze, to samo wino czerwone, po kilku lampkach od razu ból oka.
    Siłownie również idzie ograniczyć o mniej intensywniejsze treningi, większe nawodnienie itp. Najgorzej jest z pracą, bo od kilku lat nie mogę zacząć regularnie pracować, gdyż po 2 - 3 dniach przepracowanych mam na drugi dzień nagrodę w postaci bólu oka :>

Nie wiem pozostało mi porobić więcej badań, chociaż i tak widzę to czarno, wątpię że mi coś nagle wyjdzie, bo przecież mam już sporą ilość badań za sobą i wszystko niby było okej.
    Póki co znalazłem neurologa, za tydzień mam wizytę - zobaczymy co z tego dalej wyjdzie.
  • annthonka 22.10.18, 17:07
    Wiesz, niestety czasami migrena bierze się "znikąd". Ale czasami można znaleźć przyczynę i choć trochę sobie w ten sposób pomóc. Skoro okulista ok, to możesz spróbować jeszcze w kierunku nieprawidłowości w szyjnym odcinku kręgosłupa. Kojarzysz może, czy ktoś w Twojej rodzinie miał migreny?

Z tą pracą to rzeczywiście jest problem :-/, ja dlatego właśnie wykonuję wolny zawód. Jak pracujesz to masz możliwość zrobienia sobie przerwy co jakiś czas? Wyjść na świeże powietrze, głęboko pooddychać i chociaż na 10 minut się wyłączyć?

Fajnie, że idziesz do tego neurologa. Jeśli mogę coś poradzić, to wcześniej dobrze sobie na spokojnie spisać wszystko, co chciałbyś powiedzieć ze swojej strony i wszystko, o co chciałbyś zapytać - wtedy nie zapomnisz o czymś ważnym podczas wizyty. Anyway - trzymam kciuki, odezwij się po wizycie :-)
  • hedonista97 23.10.18, 01:16
    W rodzinie raczej nie było problemów związanych z migrenami, ale dla pewności jeszcze się w tym utwierdzę :>
    No właśnie najbardziej mnie wkurza to, że nie mogę regularnie pracować i to jednocześnie spowalnia moje przyszłe cele związane z wolnym zawodem.
    W pracy, jasne mam pełen luz, bo w końcu jestem sobie sam szefem, tylko że jak już pracuję to jednak mam bardzo duży wysiłek, więc nie wiem, czy takie 10minutowe przerwy zrekompensują resztę wysiłku (ale spróbuje, zobaczymy.)

No, idę, idę, chociaż na nic specjalnego nie liczę, ale w sumie dobry pomysł z tym spisaniem, bo pamiętam, że jak byłem kilka lat temu to w sumie za dużo nie powiedziałem, bo większość istotnych rzeczy na wizycie wypadła mi z głowy :D
    Dzięki za rady i wszystko, oczywiście dam znać co wyniknie z wizyty, pozdrawiam ;)

• minniemouse 29.10.18, 23:50
    jeżeli ból umieszczony jest bardziej w oku, to moze jest to bardziej w kierunku bolu klasterowego niz migrenicznego, lub mieszanka... sprobuj raz wziac tlen i indometacyne, raz tryptan z tylenolem i zobaczysz co ci lepiej pomaga. to pierwsze jest skuteczne w klasterze to drugie w migrenie. czyli jak diagnoza bedzie mniej wiecej jasna to wiadomo jaki rodzaj bolu masz i jak sie ratowac.
    Bol glowy klasterowy wiele raz byl tu opisywany, jest w archiwum jak chce ci sie poszukac, lacznie z linkami do dobrej strony o klasterze.
    Minnie

--
    https://www.cosgan.de/images/smilie/nahrung/e045.gif
    SV a ekologia
  • minniemouse 29.10.18, 23:52
    ps
    przypominam, ze pod nagłówkiem forum są dwa linki do objawów i wywoływaczy co pomoże ci pozbierać myśli :)

--
    SV a ekologia
  • annthonka 30.10.18, 09:20
    Ja tylko dopowiem, że w Polsce odpowiednikiem tylenolu jest APAP ;-)

• hedonista97 30.10.18, 20:22
    annthonka napisała:

> Ja tylko dopowiem, że w Polsce odpowiednikiem tylenolu jest APAP ;-)
    >
    >
    APAP chyba w 100% przypadkach bólu mi nie pomagał, jak już ibuprom sprint, ale to były wyjątki, jak na razie nie odkryłem skuteczniejszej walki z tym bólem niż sen.
    Pisałem kilka dni temu, że w tym tygodniu idę do neurologa, jednak okazało się, że najszybsza wizyta możliwa dopiero w grudniu ;/
  • annthonka 31.10.18, 09:37
    O matko, to długo. Jeżeli wytrzymasz tyle, to spoko, a jeżeli nie to warto iść prywatnie. Na górze masz przyszpilony wątek z namiarami na porządnych neurologów w całej Polsce (bo niestety nie każdy neurolog się zna).
  • hedonista97 22.11.18, 20:57
    annthonka napisała:

> O matko, to długo. Jeżeli wytrzymasz tyle, to spoko, a jeżeli nie to warto iść
    > prywatnie. Na górze masz przyszpilony wątek z namiarami na porządnych neurologó
    > w w całej Polsce (bo niestety nie każdy neurolog się zna).

Teraz dopiero przeczytałem Twoją wiadomość. Kilka lat się z tym męczę, a kilku miesięcy nie wytrzymam? :D Zanim pójdę do neurologa to tak jak pisałem wyżej, najpierw planuję zrobić badania w laboratorium, żeby już wszystko mieć na 'tacy', bo prywatnym na rękę jak największa ilość wizyt :>

PS. Gdzie ty masz ten przyszpilony wątek z porządnymi neurologami, bo cholera nie mogę nigdzie znaleść (już chyba przez tą migrenę oczną niedowidzę...)
  • minniemouse 23.11.18, 01:42
    pt
    lekarz, poradnie, leczenie migreny.
    czesc moze sie zdezaktualizowała, ale zawsze cos tam sie znajdzie.
  • annthonka 23.11.18, 10:48
    forum.gazeta.pl/forum/w,12154,76046799,76046799,Lekarze_poradnie_leczenie_migreny_.html

Tu masz wątek z namiarami. Powodzonka i daj znać, jak poszło.
  • hedonista97 30.10.18, 20:18
    Zgadza się, tak jak pisałem wyżej ból wychodzi z oka. Z tego co wiem ból klastrowy pojawia się nagle i trwa do kilkunastu minut, czasami do kilku godzin - co nie pokrywa się z moimi objawami.
    Mój ból przypomina bardziej migrenowy, narasta stopniowo i ból utrzymuję się zazwyczaj kilkanaście godzin.
    Możesz podać linki do omawianych tematów, bo nie bardzo rozumiem o które konkretnie tematy Tobie chodzi.
  • minniemouse 30.10.18, 22:26
    Tak, ale ja napisałam o apapie razem z tryptanem a to wielka różnica. ale Ibuprom z tryptanem tez moze być.
    tylko ze tylenol na dłuższą metę tak nie niszczy żołądka co jest b. ważne.
    I tak, masz racje ze z charakteru typowy klaster to 'nóż w oko' w postaci kilkuminutowych serii trwających od kilku godzin do kilku dni, tygodni lub dłużej ale bywają różne rzadkie wariacje. wszystko jest możliwe, dlatego najlepiej jest z raz wypróbować leki i na to i na to. jak nie spróbujesz nie będziesz wiedział na 100%.
    W wyszukiwarkę wbij po prostu "klaster, klastrowy/klasterowy" i wyjdą ci różne linki.

Minnie

--
    SV a ekologia
  • hedonista97 03.11.18, 22:28
    minniemouse napisała:

> Tak, ale ja napisałam o apapie razem z tryptanem a to wielka różnica. ale Ibupr
    > om z tryptanem tez moze być.
    > tylko ze tylenol na dłuższą metę tak nie niszczy żołądka co jest b. ważne.
    > I tak, masz racje ze z charakteru typowy klaster to 'nóż w oko' w postaci kilk
    > uminutowych serii trwających od kilku godzin do kilku dni, tygodni lub dłużej a
    > le bywają różne rzadkie wariacje. wszystko jest możliwe, dlatego najlepiej jest
    > z raz wypróbować leki i na to i na to. jak nie spróbujesz nie będziesz wiedzia
    > ł na 100%.
    > W wyszukiwarkę wbij po prostu "klaster, klastrowy/klasterowy" i wyjdą ci różne
    > linki.
    >
    > Minnie
    >

W wolnej chwili poczytam, aczkolwiek tak jak mówię na 90% to raczej migrena oczna.

PS. w czym jest ten cały tryptan?
  • minniemouse 03.11.18, 23:29
    hedonista97 napisał:
    > PS. w czym jest ten cały tryptan?

w tryptanie :D

np Zomig, Maxalt

Minnie

--
    SV a ekologia
  • annthonka 04.11.18, 10:43
    Tryptany są zazwyczaj w formie tabletek.
    Tryptany dzielą się na kilka grup.
    W Polsce najczęściej rozpoczyna się leczenie od grupy sumatryptanów (występują pod nazwą Cinie, Imigran, Sumigra, Sumamigren, jeszcze kilka innych - są w różnych cenach, zwróć na to uwagę) - dostępne dawki to 25mg, 50mg i 100mg. Na początek najlepiej zaczynać od dawki jak najniższej, a decydować się na wyższą dopiero jeżeli ta niższa nie pomaga. Są osoby, którym wystarcza 25mg, inni muszą wziąć 50mg żeby pomogło, a jeszcze inni aż 100 mg.

Dostępne są też leki z grupy zolmitryptanów (Zomig, Zolmiles) i ryzatryptanów (Maxalt), więc jest w czym wybierać ;-)

Tryptany możesz łączyć z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi dostępnymi bez recepty (apap, ibuprom, paracetamol itp.), żeby wzmóc efekt, jeżeli jest taka potrzeba.
  • minniemouse 04.11.18, 21:30
    uściślę tylko ze paracetamol to nie jest niesterydowy przeciwzapalny a inna grupa działająca bardziej centralnie, ośrodkowo na ból.

M

--
    SV a ekologia
  • annthonka 04.11.18, 22:54
    Dzięki Minnie za poprawkę. Dobrze się uzupełniamy :-)
  • annthonka 31.10.18, 09:42
    Raz, jako dziecko miałam klastera. Na szczęście więcej się nigdy nie powtórzył.

Wyglądało to tak, że codziennie, godzina punkt 17 "wbijało mi nóż w oko" na jakieś pół godziny. Bez mdłości, po prostu nagle pojawiający się ból, który zwala z nóg, łzawienie i światłowstęt. Trwało coś około dwóch tygodni. Rozumiem, dlaczego klaster nazywa się "bólem samobójców" :-(
  • gmurek87 31.10.18, 15:17
    Witam dzisiaj w nocy dopadł mnie silny ból prawej strony głowy promieniujący na oko. Ból jest przeszywający nie regularny. Pojawia sie i znika częściej gdy jestem w ruchu. Tabletka przeciwbólowa nic nie uśmieżyła. Ból jest tak silny że odruchowo skulam sie ku ziemii.
  • minniemouse 31.10.18, 22:03
    Nie bardzo rozumiem "pojawia się znika częściej gdy jestem w ruchu" - tzn pojawia się w ruchu czy znika w ruchu?

Minnie

--
    SV a ekologia
  • minniemouse 06.11.18, 02:26
    hedonista97 napisał:
    . Najgorzej jest z pracą, bo od kilku lat nie mogę zacząć regularnie pracować, gdyż po 2 - 3 dniach przepracowanych mam na drugi dzień nagrodę w postaci bólu oka

a jeszcze wracając do pracy bo sorry ale zapomniało mi się wcześniej - czy moze pracujesz przy komputerze? jeśli tak, to jest kilka rzeczy które mozna zrobić aby zminimalizować napięcie od komputera. na początek nastawić odświeżanie ekranu (refresh) na maximum.
    następnie, poleca sie okulary ze specjalnymi szkłami do monitora
    Thera Specs albo axonoptics -
    Po polsku znalazłam taka informacje okulary przeciwmigrenowe - ale nie wiem czy się nadają do pracy przy komputerze. poza tym robić choćby krótkie ale częste przerwy od ekranu.
    Dostosować światło w komputerze do światła w pomieszczeniu (tzn żeby nie było bardziej rażące).
    Tu więcejbóle głowy od komputera i jak sobie pomoc info po ang
    Rowniez po ang info jaki komputer/lap najlepszy dla migrenika
    Cody says

Minnie
    --
    SV a ekologia
  • hedonista97 22.11.18, 20:16
    minniemouse napisała:

> hedonista97 napisał:
    > . Najgorzej jest z pracą, bo od kilku lat nie mogę zacząć regularnie pracowa
    > ć, gdyż po 2 - 3 dniach przepracowanych mam na drugi dzień nagrodę w postaci bó
    > lu oka

>
    > a jeszcze wracając do pracy bo sorry ale zapomniało mi się wcześniej - czy moze
    > pracujesz przy komputerze? jeśli tak, to jest kilka rzeczy które mozna zrobić
    > aby zminimalizować napięcie od komputera. na początek nastawić odświeżanie ekr
    > anu (refresh) na maximum.
    > następnie, poleca sie okulary ze specjalnymi szkłami do monitora
    > Thera Specs albo axonoptics -
    > Po polsku znalazłam taka informacje okulary przeciwmigrenowe - ale nie wiem cz
    > y się nadają do pracy przy komputerze. poza tym robić choćby krótkie ale częste
    > przerwy od ekranu.
    > Dostosować światło w komputerze do światła w pomieszczeniu (tzn żeby nie było b
    > ardziej rażące).
    > Tu więcejbóle głowy
    > od komputera i jak sobie pomoc
    info po ang
    > Rowniez po ang info jaki komputer/lap najlepszy dla migrenika
    > Cody says
    >
    > Minnie

Wspominałem bardziej o pracy dorywczej, która nie jest związana z komputerem, aczkolwiek muszę przyznać, że w komputerze spędzam również sporo czasu.
    Dziękuje Ci za wszelkie wskazówki, ale w czym mają mi pomóc te całe okulary i wszelkie ustawienia w monitorze, skoro sam komputer raczej nie jest wywoływaczem moich migren.
    Jakiś rok temu jak jeszcze grałem na giełdzie to potrafiłem siedzieć nawet po 10godzin dziennie - dzień w dzień (co ciekawe chyba przez miesiąc nie miałem żadnego bólu.)

Więc reasumując do takich najczęstszych wywoływaczy zauważyłem właśnie, że jest wysiłek fizyczny i to jest najgorsze po koliduję z moją pracą.

PS. Jutro jadę do laboratorium zrobić badania typu morfologia krwi itp i wtedy planuję udać się do jakiegoś neurologa :>

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.