wyniki eeg u dziecka Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Mam ogromą prośbę.Dzisiaj otrzymałam wyniki badania EEG mojej 5-letniej córki
    i jestem załamana. Wizytę u neurologa mam dopiero we czwartek a ja chciałabym
    już wiedzieć..orzeczenie brzmi: zapis nieprawidłowy- w czasie hyperwentylacji
    niewielkiego stopnia zmiany zlokalizowane w okolice skroniowej zwłaszcza
    prawej. A opis badania to w czasie badania hyperwentylacji w okolocy
    skroniowej zwłaszczca prawej nieliczne serie fal wolnych theta 4c i delta 3,5
    c. Foto-bez wyraźnego wpływu na zapis.Na badanie skierowała nas neurolog dr
    Sidor bo córka od roku skarżyła się na bóle głowy ale te bóle występowały
    tylko podczas inekcji wirusowych. Miała robione też badanie dna oka i
    wszystko jest ok. Bardzo was proszę czy możecie mi coś na temat tych wyników
    napisać bo ja już odchodzę od zmysłów. Dzięki
    • Witamy, Lusiu!

Bardzo mi przykro ale pojecia nie mam co taki zapis oznacza. Kiedys na naszym
      forum bylo kilku przemilych lekarzy ale cos poznikali, a szkoda..

Ile coreczka ma lat? jakie sa te bole glowy - gdzie ulokowane, jaki rodzaj
      bolu? czy towarzysza mu jakies inne dolegliwosci, np. zaburzenia wzrokowe,
      mdlosci i inne? na tej podstawie mozna by okreslic czy wystepuja jakies cechy
      migreny, czy innego rodzaju bolu glowy.

W/g American Academy of Family Physicians - Amerykanska Akademia Lekarzy
      Rodzinnych - jedno na piecioro dzieci cierpi na bole glowy, najczesciej w
      wyniku infekcji wirusowych jak przeziebienie lub grypa.

A zatem wynika z tego ze w ogole bole glowy na skutek infekcji wirusowych nie
      sa jakies niezwykle lub rzadkie. Pytanie teraz czy tak ma twoja corka, czy u
      niej jest cos wiecej - np. wlasnie migrena..?

W dalszym ciagu artykulu z AAFP pisze ze ok 5% dzieci w wieku szkolnym cierpi
      na migreny.

artykul jest po ang.:
      familydoctor.org/757.xml
      Ogolnie uwaza sie ze w dziecinstwie migrene maja czesciej chlopcy niz
      dziewczynki, wieku ok 11 lat kiedy zaczyna sie okres dojrzewania ratio sie
      odwraca- czecsiej dziewczynki i tendencja ta rosnie az wieku dojrzalym u kobiet
      migrena wystepuje 3x czesciej niz u mezczyzn.. to z powodu hormonow.

Nie mam pojecia na co wskazuja wyniki EEG, moje wypowiedzi nawiazuje to twojej
      wzmianki o bolach glowy u coreczki.
      jesli to jest od tego (nieprawidlowy zapis) to az tak bardzo sie nie denerwuj
      bo raczej nie swiadczy to o czyms strasznym. Moze akurat miala bol glowy i
      dlatego tak wyszlo. Moze gdyby nie miala bolu to zapis by wyszedl normalny.

Moze sprobuj jeszcze na Neuroforum - nie bylam tam lub tak dawno ze nie
      pamietam - i jest chyba tu w Gazecie. Moze jescze na forum o epilepsji - tam
      mysle EEG jest robione rutynowo wiec moze i umieja odczytywac.

Nie zapomnij tez dac znac jak sie corka ma i co oznaczaly wyniki.
      Jesli okaze sie ze to migrena to napisze jak sobie radzic z migrena u dzieci.

Venus
      • Dzięki za odzew. Córka ma 5 lat i cztery m. Pierwszy taki ból głowy miała w
        lutym tamtego roku podczas ospy a następna prz jakiś innych infekcjach
        wirusowych. Bóle zlokalizowane są róznie ostanio po lewej stronie skroni.
        Podczas takich bóli mówi np. że nie może leżeć na małej poduszce tylko musi
        mieć wysoko głowę. Innym razem drażniło ją światło. Mi to wyglądało na ataki
        migrenowe bo sama też miałam jako nastolatka często bóle głowy. Ale czy przy
        zwykłych bólach głowy mogą być wyniki eeg nieprawidłowe.? Podczas badania nie
        bolała ją głowa
        • Często przy migrenie a nawet napięciowym bólu głowy wyniki wskazują
          nieprawidłowości. Nie masz się czym martwić...
          • Wyniki EEG u dzieci są niestey inaczej interpretowane niż u nas dorosłych.Mam
            nadzieję ze to dobry lekarz opisywał ten zapis.Poczekaj spokojnie na wizytę.Jak
            nie bedziesz zadowolona z wyniku lub wizyt skontaktuj się z innym lekarzem.
            .Mojej siostry córka ma padaczkę też jest po EEG zapis był podobny.Nie
            jesteśmy lek.Dzieci mają inny zapis więć spokojnie !!
    • Lusiu, nic mądrego ci nie powiem, bo jak już Venus napisała, odczyt EEG to
      wyższa szkoła jazdy :(

Poczytałam wczoraj trochę o tym w Wikipedii i dowiedziałam się tylko, że:

- fale delta występują u bardzo młodziutkich pacjentów (zgadzałoby się).
      Występują też w głębokim śnie.

- fale theta występują u dzieci, pojawiają się podczas hiperwentylacji, senności.

Niestety nie mam pojęcia, co oznacza, że są to fale "wolne".

Mam wielką nadzieję, że twoja córeczka poczuje się lepiej!
      • Jesli ty, Mama, masz migreny to faktycznie mozliwosc ze corka je po tobie
        odziedziczyla istnieje, i byc moze faktycznie choroby sa dla niej "bodzcem"
        wywolujacym ataki bolow glowy migrenowych.

Nalezy sie cieszyc ze ich nie ma o kazdej innej porze,
        a skoro juz ja boli glowa, wystepuje wrazliwosc na swiatlo to poprosic lekarza
        aby to zaadresowal powaznie aby corka niepotrzebnie nie cierpiala i oprocz
        lekow na dana przypadlosc dal takze cos na bol glowy.

Venus
        • Lusiu - nie wiem, czy Cię to pocieszy, ale ja na pierwszym EEG miałam bardzo podobny wynik; drugie miałam robione w czasie napadu migreny (wtedy jeszcze nie wiedziałam, że to migrena!!) i wyszło jeszcze gorzej - "uogólnione zmiany w stopniu znacznym" i jeszcze cała masa okropnych rzeczy o falach beta, theta, "ostrych iglicach fal" itd. No, a potem okazało się, że to "tylko" migrena. Ten opis strasznie mnie przeraził, a mój lekarz rodzinny (to on dał mi skierowanie na EEG) stwierdził "pani to chyba ma padaczkę". Wtedy się uspokoiłam (o pardoksie!!), bo chwile wcześniej wyczytałam w internecie, że zmiany podobne do padaczkowych sa charakterystyczne dla migreny. Reasumując - wiem, że to żadne pocieszenie dla zdenerwowanej Mamy, która jesteś, ale naprawde nawet takie "straszne" wyniki nie muszą świadczyć o czymś groźnym (np. guzie, bo tego sie chyba wszyscy boja najbardziej). jestem pewna, że neurolog wyjasni te obawy, choć oczywiście migrena u małej dziewczynki, nie jest niczym czego można by sobie było życzyć. Trzymajcie się obie Akkra
    • To znowu ja . Jesteśmy po konsultacji neurologicznej, pod względem fizycznym z
      badań pani doktor nie ma żadnych nieprawidłowości a jeżeli chodzi o zapis to
      powiedziała że może to są jeszcze jakieś pozostałości okołoporodowe, 42 tydz.
      ciąży ostatni dzień cięzki poród. A poza tym stwierdziła że mam się zająć
      migdałami córki tzn. iść do laryngologa bo migdały powiększone. Ja natomiast
      bardzo się niepokoję bo dziecko nadal miewa te bóle głowy, w sobotę rano
      obudziła się i potem mówiła że boli ją głowa i nie miała apetytu, przeszkadzały
      jej zapachy. W niedzielę było już ok. Ale wczoraj pod wieczór kazała wyłączyć
      telewizor bo mówiła że ją boli głowa ale trwało to chwilę i znów było dobrze.
      Boże jak ja się martwię!!! Czy słusznie???!!!
      Może powinnam zrobić tomografię komp., i tutaj moja ogromna prośba gdzie
      najlepiej wykonać takie badanie i jakie są procedury przyjęć na takie badania
      państwowo i czy się długo czeka. A może ktoś mi poleci dobrego neurologa.
      Bardzo proszę o odpowiedź.
      • Na takie "państwowe", czyli bezpłatne badanie TK trzeba mieć skierowanie.
        Skierowania nie musi wystawiać neurolog tyle tylko, że często lekarze
        pierwszego kontaktu niechętnie to robią. Lekarz kierujący zazwyczaj informuje,
        gdzie można badanie przeprowadzić. U mnie na TK czeka się ok. tygodnia, ale to
        pewnie zalezy i od ilości placówek w okolicy, które posiadają tomograf, i od
        ilości oczekujących pacjentów. Samo badanie nie trwa długo i nie jest
        nieprzyjemne; spokojnie wytrzyma nawet małe dziecko.
        Życzę Tobie i córeczce wszystkiego dobrego i pozdrawiam
        poca
        • A gdzie najlepiej w Warszawie a czy w Instutucie Matki i Dziecka na Kasprzaka
          robią?
          • Z tego co wiem to większość szpitali które mają oddział neurologiczny robią tomografię. Prywatnie koszt badania to 180 zł bez kontrastu i 330zł z kontrastem. W zakładach publicznych o skierowanie nie jest łatwo ale jest to możliwe ( po długich marudzeniach, jak w moim przypadku). I proszę się tak stasznie nie denerwować, znam przypadek gdzie dziewczynka 7 letnia miała ataki migreny, bardzo podobne do pani córki.Pozdrawiam
            • Możesz się wybrać do dr Kułakowskiej. To jest neurolog dziecięcy, która przyjmuje prywatnie w Centrum Arka www.cmarka.pl/ a także państwowo w CZD. Być może ona dałaby skierowanie na tomografię (mojemu synkowi dała bez problemu, sama nawet załatwiała, żeby nie musiał czekać w kolejce).
              Jeżeli jednak pani dr stwierdzi, że EEG nie wykazuje niczego niepokojącego, to pewnie również nie skieruje na to badanie.
              • >>> w sobotę rano
                obudziła się i potem mówiła że boli ją głowa i nie miała apetytu, przeszkadzały
                jej zapachy. W niedzielę było już ok. Ale wczoraj pod wieczór kazała wyłączyć
                telewizor bo mówiła że ją boli głowa ale trwało to chwilę i znów było dobrze.
                Boże jak ja się martwię!!! Czy słusznie???!!!<<<

Ja sie martwie ze to coraz bardziej wyglada jak migrena- przeszkadzaly jej
                ZAPACHY i telewizor- SWIATLO i HALAS. A tu pani doktor ze to po porodzie. No
                nie, nie podoba mi sie to. Po jakim porodzie...

Migdaly, hmmm. migdaly raczej nie powoduja az migren, ale kto wie, trzeba to
                sprawdzic.

ja sie obawiam ze twoja corka cierpi na migrene i przy takich lekarzach
                zostanie bez pomocy.
                Idz do kogos kto sie dobrze zna na migrenach. Moze ta p. dr Kulakowska bedzie
                dobra.

Nie zaniedbaj powiedziec o tej wrazliwosci na zapachy. to moj numer jeden
                wywolywacz atakow. Juz jako male dziecko dostawalam atakow migreny od zapachu
                kminku!
                Wrazliwosc na halas i swiatlo to tez objaw migreny.

Nie sadze aby rezonans albo tomografia wykazala jakies zmiany, ale jesli tak
                sie martwisz to lepiej postaraj sie to zrobic - dla swojego spokoju.

Nie pamietam czy pytalam - czy ktos w rodzinie ty lub maz lub z twojej strony
                lub strony meza miewal bole glowy, lub zawroty glowy, lub inne "dziwne objawy" ?
                Epilepsja?

Venus
                • Dzięki za odpowiedzi.
                  Jeżeli chodzi o mją rodzinę to ja mam migreny mniej więcej od 13 roku życia z
                  tym że nie są to takie bardzo silne bóle ale są, męża natomiast nigdy nie
                  bolała głowa, mojego tatę i jego mamę też boli głowa odkąd pamiętam ale oni
                  mają nadciśnienie. Na epilepsję nikt z rodziny ani bliższej ani dalszej nie
                  chrował.
                  Najgorsze jest to że ja chyba zaczynam już wariować, strasznie się o moją
                  córeczkę boję i mam same złe myśli,że to jakiś guz.Nie mogę pracować cały czas
                  o niej myślę.
                  • prosze bardzo, staram sie pomoc jak moge :)

No ale widzisz, corka ma obciazenie dziedziczne po tobie, po ojcu raczej nie.
                    Z twojej strony - ty, tata, mamy tata. Pewna linia jest..

Migreny, przynajmniej niektore maja podloze genetyczne wiec pewnie mozna je
                    dziedziczyc a nawet mowi sie ze dziedziczne.
                    nadcisnienie nie ma tu wielkiego znaczenia.

jesli pododawac wszystkie informacje razem zbirea sie tego na obraz migreny
                    bardzo duzo.

~ niewielkiego stopnia zmiany zlokalizowane w okolice skroniowej~

zaznaczam ze na wynikach EEG kompletnie sie nie znam, ale tak sobie pomyslalam
                    ze w migrenie bol zwykle ulokowany jest po jednej stronie, w okolicy skroni
                    wlasnie.

no to od nowa, zbieramy info:

~~ niewielkiego stopnia zmiany zlokalizowane w okolice skroniowej
                    ~~ córka od roku skarżyła się na bóle głowy ale te bóle występowały
                    tylko podczas inekcji wirusowych.
                    ~~ badanie dna oka i wszystko jest ok.
                    ~~ Bóle zlokalizowane są róznie ostanio po lewej stronie skroni.
                    ~~ Innym razem drażniło ją światło. (fotofobia)
                    ~~ nie może leżeć na małej poduszce tylko musi
                    mieć wysoko głowę (bol moze sie nasilac w pozycji lezacej)
                    ~~ , pod względem fizycznym z
                    badań pani doktor nie ma żadnych nieprawidłowości (w migrenie zwykle badania sa
                    OK)
                    ~~ rano obudziła się i potem mówiła że boli ją głowa i nie miała apetytu,
                    (normalne)
                    ~~ przeszkadzały jej zapachy. (osmofobia)
                    ~~ kazała wyłączyć telewizor bo mówiła że ją boli głowa (halas plus migajace
                    ostre swiatla czyli fonofobia i fotofobia)

Mysle ze jesli bedziesz corke uwaznie obserwowac to bys zauwazyla wiecej
                    objawow. Szczegolnie staraj sie zauwazyc jak sie zachowuje i czuje przed i po
                    bolu glowy. wazne jest tez co je. I pije.

czy moze corka w sobote wstala pozniej niz normalny dzien? wyspianie sie jest
                    czesta przyczyna bolu glowy w migrenie.
                    wiekszosc migrenikow budzi sie z migrena z rana, lub migrena ich budzi wczesnie
                    rano i nie daje spac.

Ja nie mysle ze to sa objawy guza czy cos podobnego- ja mysle ze corka ma
                    migreny, i bardzo sie martwie ze beda ja leczyc zamiast na to to na migdaly i
                    inne takie.
                    Zadbaj koniecznie o to aby zajal sie nia dobry specjalista od migren i
                    skierowal na rezonans (dla ciebie) i nie martw sie tak strasznie.
                    Robisz wszystko co mozesz, i tak juz jest ze my matki nie mozemy wlasna reka
                    albo cudowna rozdzka 'odjac" bolu naszym dzieciom..a tak chetnie bysmy to
                    zrobily..

na pewno nie jest tak zle jak sie martwisz! i cierpliwie z czasem dojdziesz do
                    wlasciwej diagnozy.
                    bardzo prosze o pozostanie w kontakcie, i jak idzie z coreczka.

Venus

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

WIĘCEJ O ZDROWIU:

Drętwienie rąk i nóg

Jest się czego bać?

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Zadaj pytanie na Forum

Za darmo

Na każdy temat

Tysiącom użytkowników

Zapytaj

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.