Dodaj do ulubionych

sprawa słowiańska a chrześcijaństwo

29.12.18, 17:47
Witajcie,
to mój pierwszy wpis. Miałam go początkowo umieścić na forum portalu "Rodzima Wiara", ale z uwagi na niską aktywność jego użytkowników w ostatnich miesiącach, postanowiłam przenieść się z tematem tutaj. Na wstępie zaznaczę: nie jestem zakamuflowaną katoliczką, nie jestem także praktykującą wyznawczynią wiary dawnych Słowian. Interesuję się różnymi systemami wierzeń, zarówno zinstytucjonalizowanych jak i nie. Nazwijmy to poszukiwaniem własnej tożsamości i swojego miejsca na Ziemi. Od kilku lat zaobserwowałam wzrastające zainteresowanie Polaków wierzeniami przodków przed rokiem 966, ich zapomnianą, i w dużej mierze zniszczoną (być może także ukrywaną) spuścizną kulturową, pozycją dawnej Lechii na arenie światowej, jak i genezą Słowian. W ostatnim czasie pojawił się jednak nurt odrębny - (postaram się w niedługim czasie pozbierać odwiedzone linki) chrześcijańsko-słowiański. Jego propagatorzy wywodzą się zarówno ze środowisk katolickich jak i nieprzychylnych KRK, chrześcijan-biblistów. Obie grupy łączy jedno: przekonanie o wywodzeniu się Słowian z tzw. dziesięciu zaginionych plemion Izraela. Pełną argumentację na poparcie tej hipotezy można znaleźć min. na stronie zbawienie.com.pl Wśród wielu argumentów wymienione są min. podobieństwa między alfabetem paleo-hebrajskim a runami słowiańskimi, oraz fakt, że po wyjściu z niewoli asyryjskiej, owe plemiona zamieszkiwały Kaukaz, skąd rzekomo ruszyły na Europę, którą zdominowały - autor artykułu wiąże z tą historią określenie "rasa kaukaska" , ponieważ, jego zdaniem, Biblia wskazuje jednoznacznie na typowy dla rasy białej wygląd zewnętrzny przedstawicieli owych zaginionych plemion. Na jeszcze innej stronie, której adres postaram się odnaleźć, znalazłam także monetę zawierającą inskrypcję "Mieszko III król Polski" w języku hebrajskim. Póki co nie szukałam dalszych informacji na ten temat, natomiast pozwoliłam sobie porównać znaki alfabetów: paleo hebrajskiego i aramejskiego z runami, które znalazłam na stronie poświęconej Słowianom. Przyznam, że podobieństwo mnie jakoś szczególnie nie uderzyło. Podobne kombinacje kresek i kółek znaleźć można w wielu systemach alfabetycznych, z racji kontaktu z pismem chińskim i japońskimi sylabariuszami, od razu skojarzyłam je z niektórymi z tamtejszych piktogramów i sylab. Po prostu kreski, kółka, fale, są jedną z prostszych metod kodowania języka pisanego i powszechnie stosowaną. Kombinacji natomiast jest ogromna ilość. Być może istnieją odmiany run, o których istnieniu nie wiem, a które faktycznie odpowiadają znakom alfabetu paleo hebrajskiego? Pytanie, czy podobieństwo poszczególnych znaków odpowiada tym samym lub zbliżonym dźwiękom? Będę wdzięczna za wszelką pomoc w rozwiązaniu tej zagadki.
Edytor zaawansowany
  • boomerang 30.12.18, 05:05
    przekonanie o wywodzeniu się Słowian z tzw. dziesięciu zaginionych plemion Izraela

Bzdura, jeśli już to jakieś plemię Izraela może wywodzić się z jakiegoś plemienia słowiańskiego. Słowianie są starsi, w tym sensie że wcześniej stworzyli kulturę niż Izraelici. Wiele wskazuje na to że biblijni Filistyni byli Słowianami właśnie, plemieniem z kultury łużyckiej, czyli terenu dzisiejszej Polski i wschodnich Niemiec. Dwaj słynni Filistyni to wielkiego wzrostu Goliat, którego pobił niski Dawid, oraz Samson, który szczęką osła zabił tysiąc żołnierzy filistyńskich. Obie te legendy dowodzą jednego, że Izraelczycy mieli straszliwy kompleks Filistynów, roślejszych od nich i traktujących ich z góry.

znalazłam także monetę zawierającą inskrypcję "Mieszko III król Polski" w języku hebrajskim
    Rzemieślnik który tę monetę wyprodukował dla polskiego księcia był Żydem i tyle.

pozwoliłam sobie porównać znaki alfabetów: paleo hebrajskiego i aramejskiego z runami

Znaki runiczne występują we współczesnych europejskich alfabetach wywodzących się z łaciny Litery takie jak K, L czy O wywodzą się z pisma runicznego, a więc pisma jakim posługiwały się choćby polskie i skandynawskie plemiona. Zasady tworzenia zapisu runicznego pięknie wyjśnia pan Winicjusz Kossakowski
    www.youtube.com/watch?v=wJ9P6Yf_7Lg

• tandaviia 30.12.18, 19:02
    Póki co, nie udało mi się znaleźć za wiele info na temat pana Kossakowskiego i podstaw jego śmiałych teorii, poza tym że napisał książkę o polskich runach. Tyle że nie ma za bardzo przesłanek, że takie w ogóle istniały. Porozmawiajmy TV nie jest dla mnie niestety źródłem wiarygodnych informacji, czasem mają gości godnych uwagi, ale często niestety są to ludzie którzy już dawno odlecieli ( w mojej ocenie)Zapytam całkiem poważnie, czy my w ogóle dysponujemy dowodami, że Słowianie stosowali pismo runiczne? Tu wywiązała się dyskusja w tym temacie www.historycy.org/historia/index.php/t153644.html
  • boomerang 02.01.19, 02:06
    czy my w ogóle dysponujemy dowodami, że Słowianie stosowali pismo runiczne?

Dowód jest choćby na współczesnym banknocie 10-zł. Jest tam moneta z czasów, jedni twierdzą że Mieszka I, a inni że Mieszka II.
  • tandaviia 30.12.18, 19:40
    Tu jeszcze pozwolę sobie zacytować post użytkownika Roofix, z nadzieją że ktoś się do niego ustosunkuje: "To musiałaby być niezła akcja, by niszczyć na terenie całej Słowiańszczyzny i nie tylko śladów istnienia pisma i "pogańskiej tradycji". Ale jest szereg argumentów przeciwko temu:
    - niemożliwość przeprowadzania. Mowa tu o terenie większym od obecnej Polski, które nie były tak ludne jak obecnie, w dodatku z ogromną ilością lasów. Niewspółmierne do efektów byłoby użycie ogromnych sił, by wszystkie ślady pisma (napisy na kamieniach, drewnie, czym innym).
    - Bezsens całej operacji. Po co mieliby koniecznie niszczyć ślady użycia pisma? Kościół przyjmował pewne elementy tradycji pogańskiej, nie widziano sensu likwidacji całej tradycji, pojmując ją bardziej jako ludową, którą równie dobrze można naprowadzić na inną religię.
    - Obecność zabytków tradycji pogańskiej greckiej, rzymskiej, czy też skandynawskiej. Akurat te zostały, ale wg Ciebie uparto się na zniszczenie zabytków słowiańskich. Kompletny bezsens, po co akurat niszczyć tradycję słowiańską, gdy inne są w dużej mierze zostawione?
    - Użycie pisma greckiego, łacińskiego, oraz runów (wszystko to ma korzenie pogańskie). Szczególnie to ostatnie jest istotne, gdyż po przyjęciu chrztu jeszcze parę wieków używano w krajach skandynawskich runów do tworzenia jak najbardziej chrześcijańskich inskrypcji. Jakim sposobem od tak miano by zastąpić pismo słowiańskie łacińskim? Gdyby rzeczywiście Słowianie mieli własne pismo, to jeszcze długo po chrzcie powstawałyby inskrypcje o chrześcijańskim charakterze, ale przy użyciu pisma słowiańskiego, bądź mieszanego.
    - Kompletny brak zapisów na kamieniach, czy drewnie. Szczególnie napisy kamienne są trwałe, więc ciężko tłumaczyć ich brak sukcesywnym niszczeniem, bo to kłóci się z logiką. Szczególnie, że np. na takiej Ślęży przedsłowiańskie rzeźby pozostały. Nielogiczne więc jest zostawienie rzeźb, a niszczenie pisma.
    - Brak literatury potwierdzającej istnienie pisma słowiańskiego. Notkę Thietmara już zaoraliśmy.
    - Brak literatury słowiańskiej. Gdyby pismo Słowian istniało, z pewnością by używano go do spisywania informacji, podań, czegokolwiek, co potem odnotowaliby kronikarze. Ba, nawet dokonano by przepisania informacji, szczególnie o kronikarskim charakterze. Także mitologię by spisano.

Przedstawiłem wyczerpujące argumenty przeciwko tezie, że pismo wyniszczono w ramach antypogańskiej akcji. Teraz czekam na kontrargumentację, najlepiej potwierdzoną przykładami."
  • boomerang 02.01.19, 02:08
    Notkę Thietmara już zaoraliśmy.

Wszyscyśmy zaorali?
  • tandaviia 30.12.18, 20:18
    Tu jeszcze, dość niepochlebny artykuł o poszukiwaniach run słowiańskich... Kossakowski także został wymieniony. seczytam.blogspot.com/2017/09/o-rzekomym-sowianskim-pismie-1-idole-z.html
  • boomerang 02.01.19, 02:11
    Niepochlebny artykuł niczego nie zmienia.

Wraz z Nowym Rokiem pogłębia się nadzieja że być może już w tym roku coś się ważnego odkopie.
  • seczytam 31.12.18, 18:27
    Słowianie stworzyli cywilizację wcześniej niż Izrael? Masz na myśli tych Słowian, którzy wypełzli na Europę w VI wieku i przez kilka kolejnych stuleci siedzieli w ziemiankach, nie znając pisma, władzy centralnej, kamiennego budownictwa itd itp.? Czy tych wymyślonych przez turbosłowian Ario-Lechitów z Kosmosu, którzy rzekomo mieli tu przybyć miliony lat temu?

I zanim zaczniesz powoływać się ba Biblię, to ją przeczytaj. I zobacz jaki to Filistyn był z Samsona... Zresztą słowiańskie pochodzenie Filistynów jest giga-bzdurą, wymyśloną przez pewnego astronoma - Włocha, a zarazem turbosłowianina, który wszelkie nieodczytane pisma "odczytuje" jako słowiańskie.
  • boomerang 02.01.19, 02:25
    a gdzie byli wcześniej?

przez kilka kolejnych stuleci siedzieli w ziemiankach, nie znając pisma, władzy centralnej, kamiennego budownictwa

Budowali z drewna, bo to był najbardziej ekonomiczny materiał - dowód na to że kierowali się zasadami ekonomii smile
    Budownictwo z kamienia rozwijało się na południu, bo tam drewno było piekielnie drogie, no i niskiej jakości.
  • boomerang 02.01.19, 02:33
    słowiańskie pochodzenie Filistynów jest giga-bzdurą, wymyśloną przez pewnego astronoma - Włocha

Jakim prawem astronom zajmuje się historią, lingwistyką i antropologią, chciało by się zapytać. Nie on jeden.
  • boomerang 01.01.19, 23:56
    Miało być:

Słynni Filistyni to wielkiego wzrostu Goliat, którego pobił niski Dawid, oraz tych 1000 żołnierzy filistyńskich, których szczęką osła zabił Samson.

Chochlik zamącił w stary rok.
  • seczytam 31.12.18, 18:24
    Wielka Lechia jest wielką bzdurą, Podobnie wielką bzdurą są słowiańskie runy.
  • boomerang 02.01.19, 02:17
    Wielka Lechia jest wielką bzdurą

natomiast Germano-centryczna historia Europy Środkowo-wschodniej zaproponowana pod koniec XIX wieku przez Gustafa Kossinnę jest świętą prawdą
  • boomerang 02.01.19, 02:18
    Podobnie wielką bzdurą są słowiańskie runy.

no bo skandynawskie runy nie są bzdurą
  • ignorant11 31.12.18, 19:24
    Z wielka satysfakcja witam Ciebie na FS....

Zaproś równiez znajomych!

Tu nie ma cenzury i przez 20 lat nie było...

Oczywiście usuwam ordytnarne wpisy...

--
    Sława!
    Forum Słowiańskie
    gg 1728585

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.