Dodaj do ulubionych

Serbołużyczanie mniejszością etniczną

22.01.19, 15:09
Czy Serbołuzyczanie moga otrzymac status mniejszości narodowej w Polsce?
Serbołużyczanie ślą dramatyczne apele: „Pomóżcie. Zróbcie coś dla nas. Nasza kultura ginie. Wymieramy. Słowianie powinni sobie pomagać”. Prośbę o moralne wsparcie skierowali do ambasady polskiej w Berlinie, a także kilku innych. – Polska finansuje niemiecką mniejszość narodową, ma więc moralne prawo upomnieć się o mniejszość słowiańską w Niemczech – mówi Jan Nuck, przewodniczący Domowiny, Związku Serbołużyczan. Przywódcy Serbołużyczan zwracają uwagę, że ich naród w swej 1400-letniej historii miał już do czynienia z szowinistycznymi zakazami, był dyskryminowany w czasach narodowego socjalizmu, a w NRD wywalczył przywileje, które chciałby nadal zachować. – To naród świadomy swej odrębności, w większości głęboko katolicki, którego rytm życia związany jest szczególnie mocno z kalendarzem kościelnym – mówi polski ksiądz Tomasz Dawidowski, proboszcz parafii w Wotrow. Apele te były skierowane ponad 10 lat temu, co sie zmieniło od tej pory? W 2008 r Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski skierował pismo do Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z apelem o rozważenie możliwości poruszenia przedstawionego wyżej problemu przy okazji kontaktów z władzami Niemiec bądź - zasygnalizowania niniejszej sprawy na forum europejskim. Niestety obaj panowie zgineli w katastrofie smoleńskiej w 2010 r. ...www.rpo.gov.pl/pliki/12071354830.pdf.
A o to odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 2278 posła Jana Filipa Libickiego z dnia 2 kwietnia 2008 r.w sprawie apelu Związku Serbołużyczan dotyczącego zmniejszania funduszy przekazywanych przez władze Niemiec na cele serbołużyckich instytucji kulturalnych: „..............Ministerstwu Spraw Zagranicznych znana jest sytuacja prawna i finansowa mniejszości serbołużyckiej w Niemczech. Prawo mniejszości serbołużyckiej do swobodnego kultywowania narodowej tradycji i kultury jest zagwarantowane w ogólnym porządku prawnym RFN, którego podstawę tworzy ustawa zasadnicza z 1949 r. Dodatkowe możliwości ochrony prawnej mniejszości serbołużyckiej zawarte są w konstytucji niektórych landów (np. Saksonia i Brandenburgia) oraz w wiążących RFN umowach międzynarodowych...................Jednocześnie pragnę zwrócić uwagę, że członkowie mniejszości serbołużyckiej nie są obywatelami polskimi, ani nie legitymują się polskim obywatelstwem, w związku z czym nie ma podstaw do podjęcia przez rząd polski działań odnoszących się do tej mniejszości narodowej. Z informacji będących w posiadaniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych wynika, że Związek Serbołużyczan nie oczekuje działań ze strony adresatów apelu, zależy mu natomiast na nagłośnieniu sprawy za pośrednictwem mediów i stworzenie w ten sposób klimatu sprzyjającego pomyślnemu załatwieniu sprawy ciągłości finansowania fundacji”.
Jakub Sokół opracował broszurę w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego p.t.: „POSŁOWIE NA SEJM RP W OBRONIE ŁUŻYCZAN PO ROKU 2000”, z której mozemy dowiedziec sie jacy posłowie i jakie kluby poselskie kierowały interpelacje w sprawie Serbołuzyczan.irbis-nbuv.gov.ua/cgi-bin/irbis_nbuv/cgiirbis_64.exe?...2..
Działania ze strony Rzecznika Praw Obywatelskich i posłów na Sejm RP z góry były skazane na porażkę. Ogólnie wszystkie odpowiedzi polskich władz sprowadzają sie do stwierdzenia, ze Serbołuzyczanie nie zamieszkuja terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, ani tez nie sa polską mniejszoscia narodowa, zatem nie moga byc objete pomoca władz polskich. Teoretycznie gdyby zas Serbołuzyczanie posiadali status mniejszosci narodowej lub etnicznej w Polsce wówczas mogliby by uzyskac takie same prawa jakie przysługuja innym mniejszościom jak chociażby mniejszości niemieckiej. Nikt nie kwestionuje. Ze część historycznych ziem Łuzyc lezy w granicach administracyjnych Polski. Przyjmuje sie, ze ziemie te znajduja sie w dwóch województwach, dolnośląskim i lubuskim miedzy Nysa Łuzycka a Bobrem. Zostały one przyznane Polsce na konferencji w Poczdamie, nie jako ziemie łużyckie tylko niemieckie, zatem postanowienia poczdamskie odnosza sie do ziem niemieckich sensu stricte. Nigdy nie było niepodległego panstwa łuzyckiego, ziemie te od X wieku znajdowały sie w granicach ksiestw, królestw i panstwa niemieckiego. Mimo, ze Serbołuzyczanie przez 1000 lat podawani byli germanizacji, to jeszcze na poczatku XX wieku liczbe ich szacowano na około 150 000 osób. W 1920 praktycznie wszyscy Łużyczanie w takim samym stopniu władali językiem niemieckim, jak łużyckim. W Polsce nie ma mniejszosci serbołuzyckiej która zamieszkuje zwarty obszar na ziemiech historycznych Łuzyc, nie ma tez zadnych danych ilu Serbołuzyczan mieszka w Polsce, spis powszechny z 2011 r tez nic o tym nie mówi. Zgodnie zart. 2 ust. 1 ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym mniejszością narodową jest grupa obywateli polskich, która łącznie spełnia następujące kryteria:
1)jest mniej liczebna od pozostałej części ludności Rzeczypospolitej Polskiej,
2) w sposób istotny odróżnia się od pozostałych obywateli językiem, kulturą lub tradycją,
3)dąży do zachowania swojego języka, kultury lub tradycji,
4) ma świadomość własnej historycznej wspólnoty narodowej i jest ukierunkowana na jej wyrażanie i ochronę,
5)jej przodkowie zamieszkiwali obecne terytorium Rzeczypospolitej Polskiej od co
najmniej 100 lat,
6)utożsamia się z narodem zorganizowanym we własnym państwie.
W przypadku definicji mniejszości etnicznej pięć pierwszych kryteriów jest
wspólne z kryteriami definiującymi mniejszości narodowe, różnicę zawiera tylko pkt 6
mianowicie mniejszość etniczna nie utożsamia się z narodem zorganizowanym we
własnym państwie. Wobec powyzszego Serbołuzyczanie spełniaja kryterium otrzymania statusu mniejszości etnicznej. W związku z tym, że spełniają warunek co najmniej 100-letniego okresu zamieszkiwania na terytorium Polski w przeciwienstwie do innych mniejszości których liczebność często jest znaczna i wieksza niz Serbołuzyczan i podobnie jak uznane mniejszości narodowe czy etniczne żyją w dużych skupiskach
to pkt 5 nie daje im takiej możliwości. W ustawie nie ma mowy o jakiejkolwiek minimalnej liczbie osób ubiegających sie o uzyskanie statusu mniejszosci narodowej w Polsce. Zatem zorganizowanie się Serbołuzyczan mających obywatelstwo polskie we wspólnotę mogłoby dac podstawe do uzyskanie statusu mniejszosci etnicznej. Wobec postepującej germanizacji tej mniejszosci zachodnio słowianskiej nie chodzi tylko o sam formalny akt, chodzi o cos więcej, o zastopowanie procesu „wymierania jezyka” a co za tym idzie „ginięcia narodu”. Sa dwa główne powody takiego stanu rzeczy, po pierwsze niechetny stosunek wladz i niemieckich sasiadów do Serbołuzyczan wynikający między innym z tego, ze mimo, iz Serbołuzyczanie mieszkają nad Szprewa od kilkunastu wieków według oczywiscie Niemców to i tak sa traktowani jako ludnośc która osiedlila sie na tzw prastarych ”ziemiach germanskich” dopiero we wczesnym sredniowieczu. Czyli sa ludnościa napływową, a nie atochtoniczną. Po drugie Słowianie powszechnie uwazani sa za nacje stojaca na niższym poziomie cywilizacyjnym od Germanów. Stąd poczucie ich wyższosci oraz niechęć i polityka germanizacji formalnie nie akceptowana ale skutecznie wprowadzana w życie.

Edytor zaawansowany
 • ignorant11 22.01.19, 21:35
  A jakieś statyski współczesne? Mozesz podać liczbe Serbołużyczan w Polsce?

  --
  Sława!
  Forum Słowiańskie
  gg 1728585
 • soraborum 23.01.19, 07:46
  nie sa znane dokladne liczby, oczywiscie GUS takie ma po ostatnim spisie ludności w 2011 r, napewno jest to liczba poniżej tysiąca osób, bo gdyby była wieksza to podano by ją w statystykach
 • ignorant11 23.01.19, 10:28
  soraborum napisał(a):

  > nie sa znane dokladne liczby, oczywiscie GUS takie ma po ostatnim spisie ludnoś
  > ci w 2011 r, napewno jest to liczba poniżej tysiąca osób, bo gdyby była wieksza
  > to podano by ją w statystykach

  No ale mniejszośc narodowa może być tak nieliczna? Jesli dobrze zrozumiałem? Wtedy władze polskie miałyby mandat do monitorowania sytuacji w Niemczech?  --
  Sława!
  Forum Słowiańskie
  gg 1728585
 • ignorant11 23.01.19, 10:29
  ignorant11 napisał:

  > soraborum napisał(a):
  >
  > > nie sa znane dokladne liczby, oczywiscie GUS takie ma po ostatnim spisie
  > ludnoś
  > > ci w 2011 r, napewno jest to liczba poniżej tysiąca osób, bo gdyby była w
  > ieksza
  > > to podano by ją w statystykach
  >
  > No ale mniejszośc narodowa może być tak nieliczna? Jesli dobrze zrozumiałem? Wt
  > edy władze polskie miałyby mandat do monitorowania sytuacji w Niemczech?
  >
  >
  >

  Z ta ludnościa napływową to jakaś ściema, przeciez Niemcy w Polsce sa napływowi...


  --
  Sława!
  Forum Słowiańskie
  gg 1728585
 • soraborum 23.01.19, 15:24
  w ustawie o mniejszościach narodowych i etnicznych nie ma mowy o jakiejkolwiek minimalnej liczbie osób ktore moga tworzyć taka mniejszość. Spośród wielu mniejszości narodowych w Polsce, oprócz tych które posiadają juz status mniejszosci tylko Serbołuzyczanie spełniają kryterium zamieszkiwania na obecnym terytorium Polski minium od 100 lat. Zapewne takich osób jest niewiele, serbołuzycka mniejszość etniczna w Polsce byłaby autonomiczna vs. rząd niemiecki, niz niż serbołuzycka mniejszoś w Niemczech.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.