Dodaj do ulubionych

F-35 i nie tylko

02.07.19, 14:48
Analizy na Defence24:

www.defence24.pl/polskie-f-35-w-belgijskim-zwierciadle-analiza
Ale F-35 to nie wszystko a z tym jest różnie...:

www.defence24.pl/dylemat-smiglowcowych-zakupow-za-malo-za-wolno-za-pozno-analiza
www.defence24.pl/nsm--wielozadaniowy-pocisk-przeciwokretowy
A tu jeszcze:

www.defence24.pl/ciezka-artyleria-wraca-do-europy-niemcy-i-francuzi-zbuduja-rakiety-komentarz
--
Eliot
Edytor zaawansowany
 • eliot 04.07.19, 11:39
  Oczywiście należy się cieszyć i z tego co się udało zrobić i z zamierzeń. Problemem jest ciągła partyzantka, jeśli chodzi o unowocześnienie i przezbrojenie armii. Same F-35 to wisienka na torcie. Polsce p0otrzebny jest skoordynowany i całościowy plan stworzenia nowoczesnej, świetnie uzbrojonej armii. Ile się da (trzeba patrzeć realnie), należy produkować w Polsce . Jak na razie to mamy pomysły. Ot komuś się uda przeforsować Kraby, to zamówimy Kraby. Potrzebny nam sojusznik, bo Franca i Niemcy wycierają sobie nami buty, to kupimy (im na złość) F-35. Itd, itp. Sprawa okrętów podwodnych, wyposażonych w rakiety dalekiego zasięgu, leży i kwiczy. Zresztą nie za bardzo jest od kogo kupić... Od Niemiec odstręczają ciągłe usterki ich U-botów i brak przystosowania do rakiet (pozostają tylko luki torpedowe) i konieczność negocjowania z Amerykanami Tomahawków (duuuży problem z uzyskaniem zgody) a Franca przy obecnej władzy mydłkowatego Macrona, mając i tak pełny portfel zamówień na Scorpene, z lubością spuści nas na bambus. Musiałoby dojść do jakiegoś dealu Franca-Polska kosztem Niemiec (jeśli zajdą odpowiednie okoliczności) ale z nim strach wchodzić w jakieś układy, bo jest za głupi i dodatkowo zdradliwy. Jak to bywa z "produktami" marketingowymi elit finansowo-politycznych (patrz np.: Petru, Kijowski, Biedroń) - nie jest bytem samodzielnym.
  Tymczasem Rosja dostosowując się do aktualnej sytuacji spokojnie i systematycznie odbudowuje swoją pozycję, co ma szczególne znaczenie dla nas kiedy to nasi niemieccy "sojusznicy" wojskowo się nie liczą już zupełnie (Bundeswehra istnieje tylko "teoretycznie") a politycznie przygotowują się do sojuszniczej zdrady i odwrócenia sojuszy. Liczenie, że francuski "sojusznik" przyjdzie nam z jakąkolwiek pomocą zaliczyć należy do wyjątkowo niebezpiecznych schorzeń...
  Co do Rosji:

  www.rp.pl/RADAR-Rosja/307039948-Rosja-znaczaco-zwieksza-wydatki-na-zbrojenia.html
  --
  Eliot
 • ignorant11 05.07.19, 10:05
  Cieszy mnie F35, bo lotnictwo jest podstawa wspołcesnego wojska. A jest to najlepszy samolot wspołcześnie. HIMARS jest tez kupiony. A czy MarWoj jest dla nas najważnieszy? Na flote dominujaca na Bałtyku nas nie stac. TYm bardziej, że Bałtyk mozna załatwić ladu lotnictwem i NDRami plus korwety racej wystarca na dominajcę na BałtykuS. Główne agrozenia sa ladowe i powietrzne, wiec mamy już Patrioty a Wisła i dopływy sa juz wdarzazane.

  Ja załuje zakupu starych Leosi. Za łaczną ceną wraz z modernizacją oglismy kupić nowe Abramsy lub ich klony równ ież kompatybilne lub produkowac licencyjnie lub kooperacyjnie u nas.
  --
  Sława!
  Forum Słowiańskie
  gg 1728585
 • eliot 15.07.19, 12:39
  ignorant11 napisał:

  > Cieszy mnie F35, bo lotnictwo jest podstawa wspołcesnego wojska. A jest to najl
  > epszy samolot wspołcześnie. HIMARS jest tez kupiony. A czy MarWoj jest dla nas
  > najważnieszy? Na flote dominujaca na Bałtyku nas nie stac. TYm bardziej, że Bał
  > tyk mozna załatwić ladu lotnictwem i NDRami plus korwety racej wystarca na dom
  > inajcę na BałtykuS. Główne agrozenia sa ladowe i powietrzne, wiec mamy już Patr
  > ioty a Wisła i dopływy sa juz wdarzazane.
  >
  > Ja załuje zakupu starych Leosi. Za łaczną ceną wraz z modernizacją oglismy kupi
  > ć nowe Abramsy lub ich klony równ ież kompatybilne lub produkowac licencyjnie l
  > ub kooperacyjnie u nas.
  >
  Oczywiście mnie też to cieszy (F-35, HIMARS)ale jako stary zgryźliwy tetryk ciągle mam w pamięci zmarnowane (już) dekady a i słabą decyzyjność nawet obecnie. Jednak trzeba mieć świadomość, że i F-35 i Himars, to ciągle pieśń przyszłości, i to nie najbliższej... A i tak wszystko to wisi na przyszłorocznych wyborach w USA i naszych w tym roku...
  Czy MarWoj jest najważniejsza? Może nie ale ważna jest. Same NSM nie wystarczą. Trzeba mieć cały czas świadomość, że w Obwodzie Królewieckim są zgromadzone siły i środki bez porównania większe i silniejsze niż te którymi my dysponujemy. Musimy, w jakimś realnym czasie, dysponować możliwością uderzenia obezwładniającego na Obwód i obrony polskiego nieba przed zmasowanym atakiem (jesteśmy obecnie bezbronni). Musimy mieć też możliwość całkowitego zablokowania i odcięcia od możliwości pomocy z Rosji Obwodu Królewieckiego oraz (a może przede wszystkim) zablokowania Zatoki Fińskiej. Do tego potrzebne są korwety, kutry rakietowe, stawiacze min i okręty podwodne. Jeśli nie będziemy mieć możliwości obrony polskiego nieba (czyli obrony przed pierwszym uderzeniem) - a nie mamy, oraz możliwości ofensywnych - a nie mamy, to cała nasza "wojskowa potęga" sprowadza się do tromtadracji.
  Brak przyzwoitego czołgu podstawowego jest rzeczywiście dużym problemem. Leopardy i T-91, nie mówiąc już o T-72 to rzeczywiście inna epoka. Grzech zaniechania wykorzystania zdolności modernizacyjnych T-72/91, jak to zrobili Rosjanie, widać gołym okiem. Na nowy koncept wynikający ze współpracy Niemiec-Francy i Polski (przystąpiliśmy do projektu) trzeba będzie czekać dekadę lub więcej. Pozostają Abramsy, ale i tu rodzi się pytanie czy Kongres wyrazi zgodę (chodzi o najnowsze wersje) i ile na taką zgodę trzeba czekać... Brać stare z demobilu to strata pieniędzy. Zostaje nam modernizacja Leosi i T-72/91. Może dostalibyśmy zgodę licencyjną na produkcję naszej wersji Abramsów? Jednak pancerz musielibyśmy sprowadzać z USA bo tajemnicy jego budowy USA nie udostępniają.
  Wygląda na to, że będziemy mieli garść rodzynek - tylko ciasta nie ma...
  wink
  --
  Eliot
 • eliot 16.07.19, 11:54
  www.defence24.pl/wodowanie-suffren-pierwszej-atomowej-barakudy
  "Francuski koncern stoczniowy Naval Group zwodował w stoczni w Cherbourgu atomowy wielozadaniowy okręt podwodny Suffren. To pierwsza jednostka typu Barracuda spośród sześciu zamówionych dla francuskiej marynarki wojennej. Wodowanie odbyło się w obecności Prezydenta Francji i zaproszonych delegacji z całego świata.
  Okręt tego typu składa się z 800.000 elementów, a przy jego budowie zatrudnionych jest 2500 specjalistów z Naval Group i współpracujących firm. Suffren jest sto siódmym okrętem podwodnym zbudowanym w stoczni w Cherbourgu od 1899 r. i zarazem szesnastą jednostką o napędzie atomowym.
  Dzięki użyciu najnowocześniejszych technologii, Suffren to okręt trudny do wykrycia, a jednocześnie uzbrojony w rakiety manewrujące. Jak podkreśla w komunikacie Naval Group, inne zastosowane na okręcie innowacje technologiczne to m.in. peryskopy optoelektroniczne, usterzenie w układzie X, czy hangar na pojazdy dla wojsk specjalnych. Prezes Zarządu Naval Group Hervé Guillou wyraził zadowolenie z możliwości prezentacji okrętu prezydentowi Francji.
  Okręty podwodne Barracuda opracowane zostały w oparciu o doświadczenia operacyjne francuskiej marynarki wojennej, jednej z czołowych flot w NATO. Nowe okręty podwodne będą zdolne do prowadzenia rozpoznania, do wykorzystania wojsk specjalnych, a jeśli zajdzie taka potrzeba, do zwalczania okrętów lub uderzeń na cele lądowe przy pomocy rakiet manewrujących."

  "Spółka Naval Group jest zdolna do projektowania i budowy zarówno atomowych jak i konwencjonalnych okrętów podwodnych, tak w stoczni we Francji, jak i we współpracy z przemysłem zamawiających je państw. Okręty podwodne Scorpène budowane są dziś w Indiach (6) i w Brazylii (4), a 12 konwencjonalnych Barracud zamówionych zostało przez Australię. Zbuduje je australijska stocznia z pomocą francuskich specjalistów. Naval Group proponuje na bazie tych doświadczeń budowę w Polsce okrętów podwodnych uzbrojonych w rakiety manewrujące w programie Orka. Spółka jest też gotowa do budowy w polskich stoczniach okrętów nawodnych dla Marynarki Wojennej, w programie Miecznik."

  wink
  --
  Eliot
 • eliot 04.07.19, 11:45
  W czasie, gdy w rosyjskich kinach wyświetlają film „Kursk" o katastrofie sprzed 19 lat, która wydarzyła się u początków rządów Putina, marynarka wojenna straciła kilkunastu najlepszych oficerów.
  Na pokładzie podwodnej, atomowej i tajnej jednostki AS-12 przeznaczonej do wykonywania zadań specjalnych zginęło 14 oficerów.

  www.rp.pl/Rosja/307039908-Tajemnicza-katastrofa-Elita-rosyjskiej-floty-zginela.html
  --
  Eliot
 • eliot 04.07.19, 13:27
  I jeszcze o "Łoszariku" z Defence24

  "Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o pożarze na „głębokowodnym aparacie”, w wyniku którego zginęło 14 marynarzy. Wypadek miał miejsce 1 lipca 2019 r., jednak zdecydowano się go ujawnić dopiero dzień później. Prawdopodobnie dlatego, że uczestniczył w nim jeden z najtajniejszych rosyjskich okrętów podwodnych."

  www.defence24.pl/pozar-na-tajnym-rosyjskim-okrecie-podwodnym-14-ofiar  --
  Eliot
 • eliot 16.07.19, 11:42

  wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/zmiany-w-nato-polska-moze-wysunac-sie-na-pierwszy-plan/jttn04j
  [...]
  "Zdaniem informatorów, na których powołuje się amerykański dziennik, nowe systemy obronne miałyby zostać ulepszone, by były w stanie zestrzelić nowo rozmieszone przez Rosjan pociski nuklearne średniego zasięgu. To efekt traktatu INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu.
  Prezydent USA Donald Trump ogłosił w październiku ub.r., że wycofuje USA z traktatu, oskarżając Rosję o nieprzestrzeganie postanowień. Stany Zjednoczone formalnie zawiesiły traktat 1 lutego br. Rosja w odpowiedzi na działania Amerykanów uczyniła to następnego dnia.
  Traktat, który zakazuje odpalania z lądu nuklearnych i konwencjonalnych pocisków balistycznych i pocisków manewrujących o zasięgu od 500 do 5500 km, ma przestać obowiązywać już 2 sierpnia - chyba że Moskwa i Waszyngton dojdą do porozumienia w ciągu kilku najbliższych tygodni."

  [...]
  --
  Eliot
 • eliot 22.07.19, 12:44
  Leopardy:
  www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/modernizacja-czolgow-mon-leopard-k2,23,0,2423831.html
  T-72:
  www.defence24.pl/polskie-t-72-do-modyfikacji-wkrotce-umowa
  www.money.pl/gospodarka/modernizacja-czolgow-t-72-za-prawie-2-mld-zl-morawiecki-w-labedach-6405263537420417a.html

  --
  Eliot

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka