Dodaj do ulubionych

Slave - niewolnik - Slowianin?

18.08.03, 10:15
Pochodzenie pojecia "Slave", "Sklave" w germanskich jezykach wywodzi sie tam
od Slave a wiec Slowianina. Takie tezy to oczywiscie pozywka dla wszelkich
nazistow i rasistow w tym kregu kulturowym. Ja to sie ma do rzeczywistosci?

Jakie jest pochodzenie tego slowa i co ma wspolnego ze Slowianami? Z jednej
strony niektorzy wywodza to okreslenie ze starogreckiego "Sklabos" a z
drugiej strony mowa jest o licznych niwlonikach pochodzenia slowianskiego "w
oriencie". Cos mi sie tu jednak nie zgadza czasowo.

Kiedy pojawilo sie pojecie "Slave" w uzyciu i kiedy Slowian zaczeto okreslac
tym mianem. Wczesniej przeciez (w czasch rzymskich) nazwyano Slowian chyba
inaczej????

Kto wie cos dokladniejszego na ten temat?

Czy Slowianin to - do cholery - rzeczywiscie mialoby byc rownoznaczne z
byciem niewolnikeim?
Obserwuj wątek
    • borebitsa ignorant przerzuc to do wczesniejszych dyskusji 18.08.03, 16:58
      widac rewelacyjny napisał:
      ale gdyby poczyta co ju tu na forum było wykazane to by nie zakładał nowego
      wątku tylko poniósł swoje poczucie i nie kajał sie tak.
      porownaj

latin salve wspaniały
      i syra serwant ser niewolnik (angielski ser też)
      weż pod uwage kabalizm i wyciągnij wnioski.

> Pochodzenie pojecia "Slave", "Sklave" w germanskich jezykach wywodzi sie tam
      > od Slave a wiec Slowianina. Takie tezy to oczywiscie pozywka dla wszelkich
      > nazistow i rasistow w tym kregu kulturowym. Ja to sie ma do rzeczywistosci?
      >
      > Jakie jest pochodzenie tego slowa i co ma wspolnego ze Slowianami? Z jednej
      > strony niektorzy wywodza to okreslenie ze starogreckiego "Sklabos" a z
      > drugiej strony mowa jest o licznych niwlonikach pochodzenia slowianskiego "w
      > oriencie". Cos mi sie tu jednak nie zgadza czasowo.
      >
      > Kiedy pojawilo sie pojecie "Slave" w uzyciu i kiedy Slowian zaczeto okreslac
      > tym mianem. Wczesniej przeciez (w czasch rzymskich) nazwyano Slowian chyba
      > inaczej????
      >
      >
      > Kto wie cos dokladniejszego na ten temat?
      >
      >
      > Czy Slowianin to - do cholery - rzeczywiscie mialoby byc rownoznaczne z
      > byciem niewolnikeim?
      • rewelacyjny Re: ignorant przerzuc to do wczesniejszych dyskus 18.08.03, 18:16
        borebitsa napisała:

> widac rewelacyjny napisał:
        > ale gdyby poczyta co ju tu na forum było wykazane to by nie zakładał nowego
        > wątku tylko poniósł swoje poczucie i nie kajał sie tak.
        > porownaj

Zem watek nowy zalozyl nie poszukawszy, kajam sie. A na ta cala reszte chyba za
        ciemny jestem i ni w zab nie rozumiem.
    • borebitsa Re: Slave - niewolnik - Slowianin? 18.08.03, 16:58
      znowu forum sie *

rewelacyjny napisał:

> Pochodzenie pojecia "Slave", "Sklave" w germanskich jezykach wywodzi sie tam
      > od Slave a wiec Slowianina. Takie tezy to oczywiscie pozywka dla wszelkich
      > nazistow i rasistow w tym kregu kulturowym. Ja to sie ma do rzeczywistosci?
      >
      > Jakie jest pochodzenie tego slowa i co ma wspolnego ze Slowianami? Z jednej
      > strony niektorzy wywodza to okreslenie ze starogreckiego "Sklabos" a z
      > drugiej strony mowa jest o licznych niwlonikach pochodzenia slowianskiego "w
      > oriencie". Cos mi sie tu jednak nie zgadza czasowo.
      >
      > Kiedy pojawilo sie pojecie "Slave" w uzyciu i kiedy Slowian zaczeto okreslac
      > tym mianem. Wczesniej przeciez (w czasch rzymskich) nazwyano Slowian chyba
      > inaczej????
      >
      >
      > Kto wie cos dokladniejszego na ten temat?
      >
      >
      > Czy Slowianin to - do cholery - rzeczywiscie mialoby byc rownoznaczne z
      > byciem niewolnikeim?
    • pawelekok1 Re: Slave - niewolnik - Slowianin? 19.08.03, 03:08
      Witaj,

A co tu jest do nie rozumienia. Sprawa jest dość oczywista. Początkowo
      Słowianie pojawili się w historii jako łowcy i dostarczyciele niewolników.
      Później osiedli na zdobytych terenach i zajęli się ich hodowlą, początkowo
      niewolnicy stanowili nadal główny towar eksportowy. Tym bardziej, że od czasu
      do czasu udawali się "w szkodę" do sąsiadów zajmujących się tym samym
      procederem. W tym okresie nastąpiło szersze rozpowszechnienie się
      określenia "Słowianin" i z uwagi na charakter kontaktów bardziej skojarzyło
      się większości z ofiarami wspomnianego procederu niż z ich sprawcami. I tak
      już zostało w większości jęz. zach.

Dopiero później hodowcy niewolników nauczyli się ich wykorzystywać bardziej
      intensywnie niż ekstensywnie (tzn. jako dostarczyciela korzyści z owoców ich
      pracy zamiast traktowania ich jako towaru). Ci pierwsi odpuścili i dali trochę
      pożyć tym drugim. Jeszcze później nastąpiła wzajemna asymilacja obu grup. Dało
      to początek współczesnym narodom słowiańskim. W toku dalszych przekształceń,
      tym razem już bardziej stosunków stricte społecznych, niż etniczno-
      narodowościowo-społecznych, mamy to co dzisiaj mamy (zwłaszcza, że obie grupy
      posługiwały się tym samym językiem, jedni z konieczności, drudzy ze względów
      praktycznych; język ten zaczął się gwałtownie różnicować dopiero po
      wspomnianym "odpuszczeniu" - ale już terytorialnie; istotną rolę w tych
      zmianach odegrało też chrześcijaństwo). Jeżeli Ci się to podoba, to jest OK.

Masz rację, że jest to pożywką dla wszelkiego rodzaju "izmów" - i to z obu
      stron, bo jedne "izmy" rodzą drugie na zasadzie reakcji (niektórych w tym
      względzie może mylić to, że tzw. "patriotyzm" jest "yzmem", a nie "izmem").
      Ponieważ żyjemy w wolnym świecie, niniejszym uroczyście upoważniam Cię do
      posiadania własnego zdania w przedmiotowym temacie. Ja osobiście wolę
      udowadniać swoją wartość na zasadzie moich osobistych uczynków, niż na próbach
      tworzenia legend o przeszłości, co uważam po prostu za głupotę. Ale jest to
      mój osobisty pogląd, a ponieważ żyjemy w wolnym świecie, każdy ma prawo do
      innego zdania.

Chyba, że pisząc o tym, że "niczego nie rozumiesz", miałeś na myśli swój
      stosunek do wypowiedzi Borebisty. Ale tym się nie przejmuj. Na tym forum jest
      to jak najbardziej normalne i nie odosobnione. Może Borebista w końcu pęknie i
      zacznie przedstawiać swoje teorie bardziej zrozumiałym dla ogółu językiem.
      Dzisiaj już chyba jedynie Rycho_7 z nim namiętnie polemizuje (przedtem robił
      to też Ignoramt, ale, nie wiem dlaczego, wydaje mi się, że głównie z
      uprzejmości jako "admin"). Ale nie ma w tym nic dziwnego, bo wbrew pozorom,
      obaj (tzn. Borebista i Rycho) są do siebie bardzo podobni (za to stwierdzenie
      obaj się zapewne na mnie obrażą). Jeżeli chcesz się bliżej zapoznać z teorią
      Rycha, odsyłam Cię do dużo wcześniejszego forum "O pochodzeniu Słowian" w
      kategorii nauka.

Pozdrawiam
      Paweł
        • titus_flavius Re: Slave - niewolnik - Slowianin? 27.08.03, 07:18
          breslauermoses napisał:

> Pytanie do madrych: Jakich to niewolnikow dostarczali ci "antyczni"
          Slowianie?
          > Oczywiscie chodzi mi o pochodzenie etniczne, a nie jakosc towaru.

Ave,
          to niewolnicy byli Słowianami. Co do tego zaś kto ich dostarczał, są różne
          teorie.
          T.
        • rycho7 zniewalanie Slowian 27.08.03, 09:00
          breslauermoses napisał:

> Pytanie do madrych: Jakich to niewolnikow dostarczali ci "antyczni"
          Slowianie?
          > Oczywiscie chodzi mi o pochodzenie etniczne, a nie jakosc towaru.

Slowianie pojawili sie kolo Karpat w liczbie okolo 7 milionow. Byla to ogromna
          masa demograficzna w owczesnej Eurpoie. Totez latwo sie domyslec, ze z tej masy
          najlatwiej bylo wylowic niewolnikow. Totez statystycznie nalezy sie spodziewac,
          ze wiekszosc niewolnikow to byli Slowianie. Galowie (polowa ludnosci Europy)
          byli traktowani juz jako kolonowie, gdyz tam byly zaczatki feudalizmu.

W niewole Slowian sprzedawali zazwyczaj inni Slowianie. Porywali sasiadow i
          sprzedawali. Pasterze-wojownicy takze trudnili sie handlem Slowianami gdyz to
          byl jedyny towar, na ktorym mogli zarobic. Slowianie bedac rolnikami byli
          przyzwyczajeni do ciezkiej i efektywnej pracy. Byli wiec cenni jako niewolnicy.
          Natomiast pasterze-wojownicy to obiboki trudne do przyuczenia i zmuszenia do
          pracy. Lepej bylo ich zabic niz kupic jako niewolnikow.

Totez zarowno wzgledy ilosciowe jak i jakosciowe przemawiaja za tym, ze na
          niewolnikow najlepsi byli Slowianie.

Podobno wczesniej w lacinie niewolnik byl nazywany slowem servus. Potem
          przyjelo sie slowo sklave. Byc moze najlepszy towar zdominowal samo pojecie
          stad zmiana slow. Ciekawi mnie kiedy nastapila zmiana slownictwa. Czy zanim
          jeszcze Slowianie pojawili sie w historii?

Pozdrawiam
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka