Dodaj do ulubionych

Zagadki: seria XLVIII

01.12.12, 22:59
Jak przebrał się pan Shaitana na bal kostiumowy?
--
"Jak mam czas, to sobie leżę i myślę; jak nie mam czasu, to tylko leżę" (znalezione na facebooku)
Edytor zaawansowany
  • sowca 02.12.12, 20:55
    Kojarzy mi się, że za Mefistofelesa, ale nie wiem, czy tak się przebrał, czy zawsze był opisywany jako do niego podobny.
    --
    ...Czy zachowało tamten blask Prowansji niebo pełne łask czy może dawno puste jest?...
  • ancza7 02.12.12, 22:49
    Bardzo dobrze Ci się kojarzy :) Zawsze miał taki wygląd, a na dodatek przebrał się za Mefistofelesa na bal kostiumowy w hotelu w Szwajcarii, gdzie poznał Annę i Rhodę. I dostał pierwszą nagrodę :)
    --
    "Jak mam czas, to sobie leżę i myślę; jak nie mam czasu to tylko leżę" (znalezione na facebooku)
  • sowca 03.12.12, 22:23
    Ha! Ktoś jeszcze z naszych bohaterów dostał pierwszą nagrodę na balu kostiumowym. Kto taki?
    --
    ...Czy zachowało tamten blask Prowansji niebo pełne łask czy może dawno puste jest?...
  • ancza7 08.12.12, 13:24
    Może chodzi o sir Eustachego Pedlera? ("Mężczyzna w brązowym garniturze")
    --
    "Jak mam czas, to sobie leżę i myślę; jak nie mam czasu to tylko leżę" (znalezione na facebooku)
  • sowca 08.12.12, 21:42
    Tak :D Jeśli dobrze pamiętam, było to przebranie niedźwiedzia.Uwielbiam sir Eustachego :D
    --
    E' bello vivere anche se si sta male.
  • ancza7 09.12.12, 09:29
    Gdzie znajdował się zegar, który zawsze śpieszył się o kwadrans (co oczywiście wszystko zmieniało)?
    --
  • tommg 09.12.12, 13:05
    Czy aby nie na probostwie z St Mary Mead?
  • ancza7 09.12.12, 22:21
    Jasne :) Tommg, Twoja kolej i jak miło, że jesteś tutaj :)
    --
  • tommg 10.12.12, 17:32
    Faktycznie, coś ostatnio posucha, ludzi mało. Ale też w prawie pięćdziesiątej serii ciężko zadać pytanie, którego jeszcze nie było.
    Ciekawe, czy było coś takiego?

Czy Poirot znał język niemiecki? I, oczywiście, skąd możemy o tym wnioskować?
  • ancza7 11.12.12, 18:57
    Znał :) Przesłuchiwał pokojówkę Hildegardę Schmidt po niemiecku. Pokojówka tak naprawdę była kucharką, a to wszystko wiemy z "Morderstwa w Orient Expressie".
    --
  • tommg 11.12.12, 20:53
    O tym przesłuchaniu myślałem zadając pytanie. Czekamy na Twoje pytanie.
  • ancza7 12.12.12, 09:25
    To idźmy za ciosem: kto nie znał niemieckiego, więc rozmawiano z tą osobą po angielsku?
    Zresztą angielski też nie był tu rodzimym językiem. A jaki był? I skąd o tym wiemy oczywiście :)
    --
  • ancza7 12.12.12, 10:10
    Przepraszam!!! Powinno być:
    To idźmy za ciosem: kto słabo znał angielski, więc rozmawiano z tą osobą po niemiecku?
    Zresztą żaden z wymienionych tu nie był rodzimym językiem tej osoby. A jaki był? I skąd o tym wiemy oczywiście :)
    --
  • ancza7 18.12.12, 23:25
    Podpowiedź (żeby ktoś to przed końcem świata rozwiązał): w tej powieści nie występuje ani panna Marple, ani Herkules P.

--
  • ancza7 01.01.13, 10:54
    żeby w Nowy Rok wkroczyć jednak z Nową Zagadką. Osoba, o której mówię znała j. polski.
    WSZYSTKIM DUŻO SZCZĘŚCIA W NOWYM ROKU :)
    --
  • sowca 05.01.13, 23:02
    Znała język polski? To mi zabiłaś ćwieka... Ta babka z "Ptaków stymfalijskich"?
    --
  • ancza7 06.01.13, 09:32
    A myślałam, że nikt tu już nie zagląda :)
    "Rozmawiałem z nią po niemiecku, bo bardzo słabo zna angielski". A tak w ogóle to była Polką. Nie nagadała się zbyt dużo w tej powieści, biedaczka...
    --
  • sowca 06.01.13, 21:25
    Zatem Wanda Polońska. Myślalam o niej, ale uciekła mi podpowiedź, że to nie jest powieść z Poirotem.
    --
  • ancza7 06.01.13, 22:33
    Tak, oczywiście! Twoja kolej Sowca :)
    --
  • sowca 10.01.13, 22:28
    Kto miał w dzieciństwie śliniaczek z napisem "Nie bądź łakomczuszkiem", a kto z napisem "Używaj sobie, kochanie"?
    --
  • tommg 21.01.13, 21:41
    Widzę, że nikt nie chce odpowiedzieć, to ja się zgłoszę.

Oba śliniaczki należały do panny Emilii Trefusis ("Tajemnica Sittaford"), ale jeden był na dni powszednie, a drugi na niedziele.
  • sowca 21.01.13, 23:35
    Oczywiście! Tommg, zadawaj waść zagadkę.
    --
  • tommg 23.01.13, 17:51
    Jak powszechnie wiadomo Poirot nie przepadał za urokami angielskiej wsi i wiejskich posiadłości preferując swoje londyńskie mieszkanie. A jednak co najmniej dwa razy był właścicielem posiadłości na wsi lub w małych miasteczkach.

Jakie były ich nazwy?

• hanulek83 28.01.13, 21:01
    Wiejskie posiadłości Poirota to Modrzewiowy Dworek ("Zabójstwo Rogera Ackroyda") i Resthaven ("Niedziela na wsi").
    --
    hanulek.blogspot.com/
  • tommg 29.01.13, 17:16
    Yes, yes, yes. Twoja kolej.
  • hanulek83 29.01.13, 18:01
    Czyje pismo "istotnie rzuca się w oczy, bo rozłazi się po kopercie jak pijany pająk"?
    Czyje to były słowa?
    --
    hanulek.blogspot.com/
  • nchyb 29.01.13, 19:34
    o piśmie Joanny mówi pani Allerton w Śmierci na Nilu
  • hanulek83 29.01.13, 20:29
    nchyb napisała:

> o piśmie Joanny mówi pani Allerton w Śmierci na Nilu

Rzeczywiście chodzi o Joannę, ale to nie są słowa pani Allerton ;)
    --
    hanulek.blogspot.com/
  • nchyb 30.01.13, 07:33
    i zmusiłaś mnie do wstania i wyszukiwania ksiażki :)
    synuś pani Allerton - Timcio ;)
  • nchyb 30.01.13, 07:35
    znaczy się jej syn, Tim, a matula to tylko chciała wiedzieć co tam Joanna pisze :)
  • hanulek83 30.01.13, 10:40
    Teraz wszystko się zgadza :)
    --
    hanulek.blogspot.com/
  • nchyb 30.01.13, 15:19
    wstanie z fotela opłaciło się ;)

no to zagadka - kto i dlaczego usiłował samobójstwo upozorować na morderstwo?
    być może jest kilka takich sytuacji w książkach Agathy, ja akurat teraz myślę o jednej, ale będą uznane wszystkie :)
  • hanulek83 30.01.13, 17:09
    nchyb napisała:

> wstanie z fotela opłaciło się ;)
    >
    > no to zagadka - kto i dlaczego usiłował samobójstwo upozorować na morderstwo?
    > być może jest kilka takich sytuacji w książkach Agathy, ja akurat teraz myślę o
    > jednej, ale będą uznane wszystkie :)

Czy nie za dużo spoileru by tu było? ;)
    W każdym razie chodzi o Jane Plenderleith, która w ten sposób chciała ukarać pewnego szantażystę.

--
    hanulek.blogspot.com/
  • nchyb 31.01.13, 10:23
    trafione, chociaż miałam nadzieję, ze jeszcze coś innego się znajdzie

co do zarzutu spojrelowatości - powiedzmy szczerze, to forum przysypia, nie zaglądają tu nowi, nie znający wszystkich książek. A już do działu z zagadkami szczególnie. Więc moim zdaniem ten kto tu zajrzy i wie - to nie ma problemu, a ten co zajrzy i nie wie, też nie ma problemu, bo nie wie, czego dotyczy... ;)

Do rzeczy - Twoja kolej :D
  • hanulek83 31.01.13, 11:58
    nchyb napisała:

> trafione, chociaż miałam nadzieję, ze jeszcze coś innego się znajdzie

Masz coś konkretnego na myśli? Bo sama jestem ciekawa, a jakoś teraz nic innego nie przychodzi mi do głowy ;)

A nad zagadką myślę ;)
    --
    hanulek.blogspot.com/
  • nchyb 31.01.13, 12:24
    no właśnie nie, tylko to kojarzę, ale jako ze wątki czasem bywają u ACh powielone, to miałam nadzieję :)

Czekam na zagadkę
  • tamaryszek0 07.02.13, 21:12
    jako Mefisto?
  • hanulek83 07.02.13, 21:17
    tamaryszek0 napisał(a):

> jako Mefisto?

A to chyba odpowiedź na pytanie z grudnia ;)

Zupełnie zapomniałam że teraz moja kolej... ale już myślę ;)

--
    hanulek.blogspot.com/
  • hanulek83 14.02.13, 20:51
    Komu kilka książek Stevensona (m.in. "Czarną strzałę" i "Porwanego za młodu") podarowała "ukochana babka lub hojna ciotka"?
  • ancza7 22.02.13, 14:11
    Alexandrowi Parkinsonowi (Tajemnica Wawrzynów)
    --
  • hanulek83 22.02.13, 17:54
    ancza7 napisała:

> Alexandrowi Parkinsonowi (Tajemnica Wawrzynów)

Zgadza się :)
  • ancza7 24.02.13, 22:15
    W której powieści Agathy jest mowa o przypadku amnezji? Jak ona (amnezja nie Agatha) wpłynęła na przebieg śledztwa.
    --
  • sowca 02.03.13, 21:54
    Chodzi o Jane Finn, udającą amnezję w "Tajemniczym Przeciwniku"?
    --
  • ancza7 04.03.13, 06:44
    Nie! Tamta amnezja była prawdziwa!
    Ta książka rzadko pojawia się w naszych zagadkach :)
    I nie występuje w niej żaden ze znanych detektywów. Ani Poirot, ani panna Marple, ani nasza urocza parka z Tajemniczego Przeciwnika.
    --
  • ancza7 08.03.13, 21:19
    Jeszcze podpowiedzi? Chcecie? Czyżby nie było już nikogo? (to zmyłka, nie chodzi o tę powieść :) )
    --
  • sowca 17.03.13, 21:29
    Czy ta amnezja została wyleczona?
    --
  • ancza7 18.03.13, 09:40
    Tak! Tak! Tak!

• ancza7 28.03.13, 12:17
    Krótkotrwała amnezja powypadkowa, która spowodowała, że alibi przestępcy nie zostało wzięte pod uwagę! Może jeszcze ktoś sobie przypomni :)
    --
  • bejaa 28.03.13, 16:42
    Chodzi oczywiście o "Próbę niewinności" - amnezja spowodowała skazanie podejrzanego o morderstwo, bo świadek nie pamiętał, że ma dla niego alibi.
  • ancza7 28.03.13, 19:48
    Oczywiście bejaa :) Twoja kolej!
    Wesołych Świąt dla Ciebie i wszystkich forumowiczów !
    --
  • bejaa 29.03.13, 11:11
    Ja prawdę mówiąc dość dawno nie czytałam nic Christie, więc oddaję kolejkę - brak weny :P
  • tuppence82 02.10.13, 10:13
    Jeśli nikt się nie odzywa to może ja:)
    W których dwóch książkach ktoś dostał się do nie do końca znajomego domu udając wjechanie w mur.
    Jeśli za trudne to wystarczy jedna.
    Rozruszajmy to forum!!!
  • hanulek83 02.10.13, 18:59
    Super, że ktoś odświeżył ten wątek :)

Odpowiedź to:
    - lady Frances Derwent w "Dlaczego nie Evans?"
    - Oliver Manders w "Tragedii w trzech aktach"

--
    hanulek.blogspot.com/
  • tuppence82 02.10.13, 21:15
    A jeszcze większe super, że ktoś tak szybko i do tego prawidłowo odpowiedział na moją zagadkę:)
    Twoja kolej.
  • hanulek83 02.10.13, 21:25
    Czyj pies wabił się Złodziej (w oryginale Lurcher)?
    --
    hanulek.blogspot.com/
  • tamaryszek0 03.10.13, 06:22
    Morderstwo w trzech aktach - motorem! w dodatku desperacja zupelna, bo byl zaproszony by przyjechac, zazdrosny o piękną Egg a potem sie okazalo, ze wszystko ukartowane, by na nmiego zrzucic podejrzenie...
    a druga sytuacja - mloda Lady wjezdza na mur, by dostac sie do srodka, gdzie podejrzewa tytul i z arystokratycznym wdziekiem zostaje - ale co to za ksiazka?
    moze samochody i motory nie byly takie drogie..
  • tuppence82 04.10.13, 20:44
    Odnośnie zagadki to wiem, że czytałam coś o psie Zabójcy, ale gdzie za Chiny nie mogę sobie przypomnieć :(
    Tamaryszku! Lady Jakaśtam była ekscentryczna i było ją stać na wyrzucanie pieniędzy na zepsute samochody :D(Dlaczego nie Evans) A w Tragedii..., no cóż czego się nie robi dla Miłości? I tak u Agaty to nic, spójrz co się wyprawia we współczesnych filmach akcji. Tam to dopiero muszą być rachunki za zniszczenia własności publicznej i prywatnej :D
  • hanulek83 04.10.13, 20:50
    tuppence82 napisała:

> Odnośnie zagadki to wiem, że czytałam coś o psie Zabójcy, ale gdzie za Chiny ni
    > e mogę sobie przypomnieć :(

Ten pies nazywał się Złodziej ;)

--
    hanulek.blogspot.com/
  • hanulek83 26.10.13, 23:39
    tuppence82 napisała:

> Ten pies nazywał się Złodziej ;)
    >

Nie wiem jak to się stało, ale przegapiłam Twój wpis...
    Oczywiście to dobra odpowiedź :)

--
    hanulek.blogspot.com/
  • hanulek83 26.10.13, 23:41
    hanulek83 napisała:

> Nie wiem jak to się stało, ale przegapiłam Twój wpis...
    > Oczywiście to dobra odpowiedź :)
    >

Oj, i głupotkę palnęłam :( Przecież to ja pytałam czyj to był pies ;)
    Także czekamy na odpowiedź na moje pytanie, a nie na nową zagadkę.
    Przepraszam za wprowadzenie w błąd...

--
    hanulek.blogspot.com/
  • tamaryszek0 04.10.13, 21:03
    To prawda. Absolutnie. Ale szczerze powiedziawszy wolę Agatę;-) czasem, jak czytam po raz piąty zauważam różne smaczki i uroki, wplecione w elegancję a czasem właśnie cień abstrakcji, ale chyba mi to w ogóle nie przeszkadza, tak serio. W rozbicie motoru, by byc blisko Egg chetnie wierzę, zaś lady u Agaty bywają tak oblędne, ze wierze we wszystko. Jestem fanką lady Angkatell;-) książkowej i Gudgeona. "Nic, zupełnie nic co robi lady nie jest w stanie mnie zdziwić"
  • nchyb 26.10.13, 10:32
  • tuppence82 10.11.13, 22:08
    Może jakaś podpowiedź odnośnie Złodzieja vel Zabójcy???
  • hanulek83 10.11.13, 22:31
    tuppence82 napisała:

> Może jakaś podpowiedź odnośnie Złodzieja vel Zabójcy???

Właścicielką psa była młoda kobieta, a w książce nie pojawia się żaden ze znanych nam detektywów.

--
    hanulek.blogspot.com/
  • nchyb 16.11.13, 08:38
    Nikt nie zgaduje, to może poprosimy o rozwiązanie i nową zagadkę?
  • hanulek83 16.11.13, 10:17
    nchyb napisała:

> Nikt nie zgaduje, to może poprosimy o rozwiązanie i nową zagadkę?

Złodziej był psem Loraine Wade z "Tajemnicy Siedmiu Zegarów".

Nowa zagadka:
    Kto i do kogo powiedział: "Dorsz jest równie dobrą rybą na co dzień jak płastuga, zapamiętaj to sobie. Nie znoszę marnotrawstwa. Mieszkam tu, bo mój ojciec wybudował ten dom, a mnie on się podoba."?
  • bejaa 16.11.13, 12:41
    Pewnie stary pan Crackenthorpe do Lucy Eyelesbarrow :)
  • hanulek83 16.11.13, 17:32
    bejaa napisała:

> Pewnie stary pan Crackenthorpe do Lucy Eyelesbarrow :)

Oczywiście zgadza się :)
  • bejaa 16.11.13, 20:01
    Proszę wymienić przynajmniej trzy powieści/opowiadania, w których występują domy z tajnymi pomieszczeniami lub skrytkami.
  • tuppence82 18.11.13, 16:34
    Tajemnica Rezydencji Chimneys
    Tragedia w Trzech Aktach
    Tajemniczy Pan Quin - opowiadanie z obrazem i martwym arlekinem (swoją drogą jedno z moich ulubionych), i to z cieniem Kawalera w szybie na boazerii czy jak to się zwie
    Nic więcej mi nie przychodzi do głowy :(
  • bejaa 18.11.13, 17:34
    Dobrze :)

Ja myślałam jeszcze o Samotnym Domu i Przygodzie Johniego Waverly ;)
  • nchyb 16.11.13, 13:19
    > Złodziej był psem Loraine Wade z "Tajemnicy Siedmiu Zegarów".
    chyba ze 100 lat tego nei czytałam i nie pamiętam, muszę zajrzeć i sobie przypomnieć
  • tuppence82 20.11.13, 17:16
    W której książce ogłoszenie napisane do gazety rozpoczyna całą przygodę a napisanie kolejnego tylko ją rozkręca?
  • tuppence82 23.11.13, 22:21
    Podpowiedź.
    Pisanie pierwszego ogłoszenia zainteresowało pewną osobę. Kolejne ogłoszenie wprowadziło do fabuły kilku kolejnych osobników. I to drugie tak naprawdę precyzowało problem:)
  • sowca 29.11.13, 23:33
    Chodzi o "Tajemniczego przeciwnika"?
    --
  • tuppence82 01.12.13, 16:42
    Brawo, brawo!!! Wiekopomna cześć i chwała dla SOWCY!!!
  • sowca 04.12.13, 22:14
    Ha! Ależ jestem dzielna!

No dobrze, to teraz ja. Kto kogo spotkał w gospodzie "Pod Dzwonkami i Błazeńską Czapką"?
    --
  • tuppence82 04.12.13, 22:28
    Pan Satterwite Pana Quina, o ile to się tak pisze :)
  • sowca 13.12.13, 20:51
    Oczywiście, teraz Ty :)
    --
  • tuppence82 19.12.13, 21:42
    W których książkach występuje utrata pamięci? Im więcej tym lepiej:)
  • tuppence82 28.12.13, 13:30
    Wystarczy jedna....
    Na pewno wiecie, rozruszajcie się nieco!!!
    Chyba, że chcecie podpowiedź...
  • bejaa 28.12.13, 14:13
    Miałam pomyśleć o tej zagadce, ale zapomniałam :P

"Karaibska Tajemnica" - krótkotrwałe utraty pamięci
    "Trzecia lokatorka"
  • tuppence82 29.12.13, 22:35
    Brawo Brawo i jeszcze raz BRAWO!!!
    I gratulacje za to, że wymieniłaś tytuły o których nie pomyślałam :D
    Dodałabym jeszcze Jane Finn z Tajemniczego Przeciwnika i tego naukowca z Próby Niewinności.
  • bejaa 30.12.13, 10:13
    Za to ja zapomniałam o tych, które ty wspomniałaś, a które przecież były oczywiste ;)

Moja zagadka - proszę wymienić przynajmniej 1 powieść i 1 opowiadanie, gdzie ktoś z bohaterów jest leworęczny.
  • bejaa 03.01.14, 20:30
    Za trudne?
    Czy nikt tu nie zagląda?
    Ułatwię sytuację, bo może z opowiadaniem jest problem - wystarczy jedna dowolna leworęczna postać stworzona przez Christie ;)
  • tamaryszek0 03.01.14, 20:40
    Chyba któryś z zabójców w Orient Expresie ale który???
    a poza tym nic mi nie przychodzi do glowy ...
  • hanulek83 03.01.14, 21:00
    bejaa napisała:

> Za trudne?
    > Czy nikt tu nie zagląda?
    > Ułatwię sytuację, bo może z opowiadaniem jest problem - wystarczy jedna dowolna
    > leworęczna postać stworzona przez Christie ;)

Jedna postać od razu przyszła mi do głowy (powieściowa), a z opowiadaniem rzeczywiście mam problem ;)

Leworęczna była Audrey Strange z "Godziny zero".
  • bejaa 03.01.14, 21:18
    O niej właśnie myślałam :)
    Jeśli chodzi o postać z opowiadania, to Barbara Allen w "Morderstwie w zaułku". ;)
  • hanulek83 03.01.14, 21:49
    "Szef miał inny gatunek herbaty, inną zastawę i specjalne, tylko dla niego przeznaczone herbatniki. Z personelem dzielił jedynie czajnik oraz wodę z kranu w garderobie [...]"

Kto był tym szefem?
  • bejaa 04.01.14, 14:39
    Rex Fortescue z "Kieszeni pełnej żyta" - jedna z moich ulubionych powieści Christie.
  • hanulek83 04.01.14, 14:49
    bejaa napisała:

> Rex Fortescue z "Kieszeni pełnej żyta" - jedna z moich ulubionych powieści Chri
    > stie.

Oczywiście zgadza się :)
  • bejaa 04.01.14, 15:18
    Znowu ja:P

Tym razem poproszę o wymienienie 3 powieści, w których choć część akcji toczy się we Francji.
  • tamaryszek0 04.01.14, 20:10
    Tragedia w 3 aktach - na riwierze nudzi się Poirot
    Blue Express - jedzie na riwierę
    Słonie mają długą pamięć - była niania opowiada
    Morderstwo na polu golfowym
    Morderstwo w chmurach - w sumie większość akcji morderczej
    z 12 prac Herkulesa niektóre

• bejaa 04.01.14, 21:34
    Super-wyczerpująca odpowiedź :)
  • tamaryszek0 06.01.14, 00:03
    Dzieki
    to ja mam pytanie:
    w jakich ksiazkach powtarza sie ten sam watek w innych wersjach, ze zmiana krajobrazu i didaskaliów? prosze o dwa przykłady ;)
  • tuppence82 22.01.14, 16:05
    Nie jestem pewna czy dobrze zrozumiałam o co chodzi z tą zagadką, ale przynajmniej spróbuję
    - Resemary znaczy pamięć i Żółty Irys (czy coś w tym stylu)
    - Tajemnica Błękitnego Expresu i EXpres do Plymouth
  • tamaryszek0 22.01.14, 16:44
    Rewelacja wlasnie o to chodziło
    kiedys zauwazylam ale stwierdzilam ze wcale mi to nie przeszkadza choc pamietam jak mnie zirytowalo i rozczarowalo jak jakas powiesc nastolatkowa miala 3rozbiezne zakonczenia do wyboru
    poczulam sie oszukana a tu jakos nie
    gratulacje teraz wrzucaj zagadke
  • tuppence82 22.01.14, 18:00
    To miło, bo nie byłam pewna:)
    Pytanie:
    W której książce pojawiły się bliźniaczki?
  • tamaryszek0 22.01.14, 18:07
    Tajemnica obrazu? nie wiem, jak to po polsku.
    Uroczy film wyszedł a ksiazke mam tylko po niemiecku:-)
  • hanulek83 22.01.14, 20:24
    tuppence82 napisała:

> To miło, bo nie byłam pewna:)
    > Pytanie:
    > W której książce pojawiły się bliźniaczki?

"Słonie mają dobrą pamięć" :)
  • tuppence82 23.01.14, 07:39
    Słonie - ok. Tajemnica obrazu - nie kojarzę. Sama myślałam o Morderstwie na polu golfowym
  • tamaryszek0 23.01.14, 10:09
    Mysle ze słonie to lepsza odpowiedz, bo tam ma znaczenie dla akcji ze to blizniaczki, tak samo jak z Dulcie Cinderellą na polu golfowym. W Tajemnicy obrazu jedna z blizniaczek szybko umiera i żyje we wspomnieniach bez wplywu na powiesc'=_:)
  • tuppence82 24.01.14, 13:07
    Więc zadaj następną zagadkę może w nowym wątku

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka