• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
Dodaj do ulubionych

Płyta indukcyjna czy ceramiczna?

• Gość: gość IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.08.10, 13:58
      podstawową różnicą jest to, że płyta indukcyjna ogrzewa to, co masz w garnku, a
      ceramiczna ogrzewa to co jest w środku poprzez garnek :) Mam nadzieję, że jasno
      napisałem :) Dobrą płytę ceramiczną możesz kupić już za 800 pln:
      epri.pl/p/94/13031/p%C5%82yta_ceramiczna_whirlpool_akt_821_ba-p%C5%82yty_grzejne-zabudowa-agd.html.
      Dobrą płytę indukcyjną kupisz za ok 2000 pln
      • 04.08.10, 14:15
        Gość portalu: gość napisał(a):

> podstawową różnicą jest to, że płyta indukcyjna ogrzewa to, co masz w garnku, a
        > ceramiczna ogrzewa to co jest w środku poprzez garnek :) Mam nadzieję, że jasno
        > napisałem :) Dobrą płytę ceramiczną możesz kupić już za 800 pln:
        > epri.pl/p/94/13031/p%C5%82yta_ceramiczna_whirlpool_akt_821_ba-p%C5%82yty_grzejne-zabudowa-agd.html.
        > Dobrą płytę indukcyjną kupisz za ok 2000 pln

od 1300zł
        • 21.10.10, 16:31
          Ja bym wybrała chyba płytę indukcyjną. Może nie z jakiś specjalnych powodów. Po prostu widziałam atrakcyjna ofertę na magicznej planecie, można coś takiego kupić, a dodatkowo w prezencie dostaje się zestaw garnków. Fajna sprawa, można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu:)
    • Gość: elektryk IP: *.run.pl 04.11.10, 10:00
      Kuchnia mikrofalowa - częstotliwość magnetronu 2490 MHz jest równa częstotliwości rezonansu dipola wody H-O-H. Drgania cząstek wody powodują ogrzewanie potrawy. Wtedy w naczyniu potrawy gotują się w całej objętości (naczynie nie może blokować przenikania mikrofal najlepiej specjalne naczynie z tworzywa, szkła lub ceramiki, do naczynia warto dodać trochę wody żeby potrawy nie były suche).

Kuchnia termo- oporowa - płyta żeliwna lub ceramiczna - grzeją podobnie poprzez rozgrzewanie się drutu oporowego pod wpływem przepływu prądu. Płyta ceramiczna jest lepiej izolowana przed stratami cieplnymi.

Kuchnia indukcyjna - otwarty transformator, który przez garnek z ferromagnetyku zamyka obwód magnetyczny. Wysoki koszt z racji cewki i generatora wytwarzającego prąd o czestotliwości 25-40 kHz do wytworzenia zmiennego pola magnetycznego. Częstotliwość jest wyższa od częstotliwości słyszalnych (20Hz- 20 kHz) żeby nie było dyskomfortu akustycznego. Mimo tego niższe harmoniczne poniżej tel częstotliwości wywołuja takie efekty buczenia ( dla zwierząt nawet te częstotliwości podstawowe są słyszalne i nieprzyjemne). Im bardzej kuchnia będzie pracować impulsowo tym więcej będzie harmonicznych.

W kuchni indukcyjnej jak i oporowej potrawy nie sa grzane bezpośrednio tylko pośrednio przez garnek i wodę lub tłuszcz. W mikrofali grzanie jest bezpośrednie.

Generalnie nie oczekujmy cudów - lepszy garnek z równym dnem przylegającym do płyty grzejnej lub ceramicznej oraz szczelna pokrywka dadzą większe oszczędności niż rodzaj grzania (gaz, oporowe czy indukcyjne).

W garnkach zamknietych szczelnie - szybkowarach poprzez wzrost ciśnienia następuje gotowanie w podwyższonej temperaturze a przez to szybciej.

Poza tym kuchnie indukcyjne wymagają większej mocy przyłączeniowej, co np w starych blokach z płyty (gdzie instalacje były wykonywane przewodami aluminiowymi) bez remontu instalacji nie będzie możliwe.

Miłego gotowania

• 23.11.10, 10:12
      Według mnie indukcyjna jest lepsza niż ceramiczna, podoba mi się zwłaszcza płyta whirlpool ACM 703 BA , w electro.pl mają teraz super promocję na produkty whirlpool, można dostać zwrot kasy :)
    • Gość: smeg.com.pl IP: *.ethnet.com.pl 28.11.10, 03:00
      Wszystko zlaezy ile chcemy wydać na płyte. Polecam nieco droższe rozwiązanie w samym zakupie tj. płytę indukcyjną. Dlaczego ? Ponieważ pobiera mniej prądu. 8 krotnie szybciej gotuje w przeciwieństwie do płyty ceramicznej. Kolejna zaleta płyty indukcyjnej to płyta w zimna w dotyku w odróżnieniu do ceramiki.
      • 29.11.10, 11:50
        Mi się wydaje, że jednak lepsza płyta ceramiczna. Ostatnio słyszałam dużo dobrego na temat tej: www.electro.pl/produkt-WHIRLPOOL_Plyta_ceramiczna_WHIRLPOOL_ACM_702_NE_2B_Konkurs_21_wycieczka_na_Kube_dla_2_osob_2B_Promoc-71209,837.html co prawda, droga, ale marka mówi sama za siebie i myślę, że warta takiej kasy. Pozdrawiam :)
        • 29.11.10, 11:57
          Jak ktoś nie wie to informuję, koszt wymiany 1 większej cewki w płycie Teka to ok.600zł .
    • Gość: pp IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.12.10, 11:32
      Dla zainteresowanych - w Ikei jest b. tania płyta indukcyjna za 1300zł.
      www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/30147618
    • 05.12.10, 09:40
      Jaja se robisz?

Gość portalu: Gosia napisał(a):

> Proszę o informację jakie są różnice pomiędzy płytą ceramiczną a indukcyjną?
      > pomijając cenę oczywiście. Która jest lepsza i dlaczego?
    • Gość: iwoncia IP: *.205.29.0.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl 26.09.12, 12:11
      oj ja się przejechałam na indukcji Amici zaufanie aktualnie mam tylko do Mastercooka,to oni pierwsi wprowadzili indukcje sa pionierami i najbardziej się na tym znają -mnóstwo moich znajomych i rodzinki ma płyty Mastercooka i wszyscy zadowoleni -nie słyszałam by się komuś popsuła-ja mam model I3DI64 s, polecam
    • 04.06.13, 09:34
      wiesz w sumie niema znacznej różnicy chociaż z tymi zakupami jest różnie zamówiliśmy z mężem płytę indukcyjna a dostawca przywiózł nam ceramiczną ,prosiliśmy o zamianę jednak sprzedawca sklepu odparł tyle ,że "faktura jest wystawiona drugiej nam nie wystawi i ,że to nasza pomyłka nie wiemy czego chcemy" jestem oburzona po prostu zaistniała sytuacją chce napisać reklamacje oraz skargę na ten sklep czy możecie mi polecić jakiegoś prawnika w miarę nie drogiego który zajmie się tą sprawą???
    • Gość: asieńka IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.07.15, 19:13
      Witam.
      jestem posiadaczka kuchenki elektrycznej z płytą ceramiczną firma Zanussi klasa energetyczna C.......jako że rachunki za energie mnie już przerażają postanowiłam wymienić ją na nowy model. Zastanawiam się czy aby zmniejszyć rachunki za prąd wystarczy kupić ceramiczną ale klase energetyczą A+, A-20% czy lepiej zainwestować w kuchenke z płytą indukcyjną z tą klasą energetyczą. Czy ktoś z forumowiczów ma takie doświadczenia?
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.