Dodaj do ulubionych

Czy Kuzki powiny byc we Wloszczowie?

06.05.07, 12:21
Czy nie sadzicie,ze male miejscowosci podwloszczowskie jak Kuzki i inne
powinny przynalezec terytorialnie do wielkiej Wloszczowy?Takie rozwiazania
stosowane sa na swiecie szeroko m. innymi na Bialorusi.Dzieki temu
teoretyczna wielkosc miast wzrasta,a za tym ida wieksze naklady np na
traktory i owies jak tam , a na doplaty z Unii jak byloby u nas.
Obserwuj wątek
      • schedapodentyscie Re: Czy Kuzki powiny byc we Wloszczowie? 08.05.07, 16:36
        Otoz moze nie wszyscy wiedza,ale za Kazimierza Wielkiego kiedy wielka Wloszzowa
        byla tylka mala wioska prym gospodarczy w naszej okolicy wiodla miejscowosc Kozy
        (dzisiejsze Kuzki).Dokladnie tam krzyzowal sie wlasnie slynny szlak
        bursztynowy,dzialaly karczmy,domy uciechy,kwitl handel bydlem,trzoda i plodami
        rolnymi.Wloszczowa byla wtedy uboga siostra Koz i u nas mieszkali przewaznie
        robotnicy folwarczni pracujacy w tamtejszych preznie dzialajacych
        gosodarstwach.Jak podaje pewien profesor z Akademi swietokrzyskiej dzialala w
        Kozach karczma/zajazd o nazwie "Mszana Ladoga" gdzie pewnego lata podczas
        podrozy na wschod zatrzymali sie przedstawiciele francuskiego rodu Sarkozy.Masz
        wiec racje,zwiazki Sarkozych z Kuzkami datuja sie b wczesnie.Niestety dla Koz a
        stety dla Wloszczowy sytuacja w nastepnych stuleciach sie odmienila i to
        Wloszczowa wysunela sie na czolo zsylajac Kozy do podmiotu zabitej dechami
        wsi.Ostatecznie zmieniono nazwe na Kuzki jako bardziej iodpowiadajaca randze
        miejscowosci. I tak juz jest do dzis.Czy wielkie Kozy kiedys sie odrodza? Kto
        wie,szanse sa male, a Kuzki chyba juz na zawsze przyklejone beda bokiem do
        Wielkiej Wloszczowy.Mi to odpowiada. A wam?
          • schedapodentyscie Re: Czy Kuzki powiny byc we Wloszczowie? 09.05.07, 00:01
            Rozumiem twoje kuzkowe kompleksy. Gdybysmy rozmawiali pare wiekow temu to ja
            bym je mial, bo wtedy Wloszczowa byla mala przybudowka Koz. Jako mieszkaniec
            wielkiej Wloszczowy to ja dyktuje dzis warunki i ton rozmowy, a ty albo sie
            dostosuje albo zajmij sie trzoda. Ja tam do was mieszkancow Kuzek nic nie mam,
            dobrymi jestescie pasterzami, ale liczcie sie z tym, ze Wloszczowa sie rozwija
            i rozciaga swe macki. Za pare lat Kuzki nie beda juz nawet wsia zabita dechami,
            ale dzielnica wloszczowy o charakterze rolniczym. Wiec ciesz sie z ostatnich
            lat wlasnej kuzkowej suwerennosci.
            • hej234 Re: Czy Kuzki powiny byc we Wloszczowie? 10.05.07, 20:25
              KUZKI- to jest porządna miejscowość,nawet disco-trzaski będą (remiza). Więc
              ciekawe skąd ty jesteś cwaniaczku?? skoro tak piszesz??Moze sam jesteś ze
              wsi.Są jak na każdej wsi ludzie porządni, bojcory itp. Ale nie rozumiem o co Ci
              biega gościu.Pozdrawiam Wszyskich ziomali, szczególnie CIOSKÓW, to są dopiero
              ludzie>.TRzymajcie się.
            • ramzes_z_wroclawia Re: Czy Kuzki powiny byc we Wloszczowie? 10.05.07, 20:43
              Nie martwcie się Kuzkowianie! Za dwa lata zmieni się ekipa rządząca, więc raczej
              Włoszczowa nie rozciągnie swych "macek", a raczej czułek. Dworzec Włoszczowa
              Północ zostanie wreszcie zamknięty (bo nie będzie już Gosiewskiego i PKP będzie
              mogła to zrobić bez strachu przed PiS), a "wielka" Włoszczowa pozostanie tylko w
              naszej pamięci w postaci kilku małośmiesznych dowcipów, które zastąpią te o
              Wąchocku.
                  • schedapodentyscie Re: Czy Kuzki powiny byc we Wloszczowie? 10.05.07, 22:02
                    ramzesie historia kolem sie toczy.Znaczenie i potega wroclawia przed 2ga wojna
                    swiatowa byly niepodwazalne. Ale cofnij sie jeszcze kilka wiekow w tyl gdy
                    Wroclaw byl malenka miescina gdzie nie bylo nawet gdzie konia przywiazac, gdzie
                    byly ze dwie karczmy na krzyz, a do kowala trzeba bylo jechac az do Drezna!!!
                    Kozy w tym czasie byly preznie dzialajacym osrodkiem gdzie mieszkaly w zgodzie
                    ze soba az 4 narodowosci, gdzie rzemieslnicy byli dostepni miejscowej ludnosci
                    24/7, gdzie dzialaly 2 szkoly ludowe i jedna rycerska gdzie ksztalcono mlodych
                    pod katem zawodowym i wojskowym. Byl to tez tolerancyjny osrodek wolnej mysli,
                    dzialaly liczne domy uciechy i wyszynki, byly 3 koscioly, kilku doktorow i maly
                    sad grodzki. Dzisiaj Wroclaw jest bezsprzecznie najwiekszy, wloszczowa tez ze
                    swoimi mozliwosciami lobbingowymi bedzie gnac do przodu(mamy premiera!!).
                    Niestety Kuzkom los nie sprzyja i chyba nie zanosi sie, ze powroca szybko do
                    swej potegi sprzed lat. Ale historia bywa nieprzewidywalna, wiec nigdy nie
                    mowmy nigdy.
                    • ramzes_z_wroclawia Re: Czy Kuzki powiny byc we Wloszczowie? 10.05.07, 22:22
                      Nie wiem, o jakim fragmencie z historii Wrocławia piszesz, kiedy to niby "nie
                      było gdzie konia przywiązać, a do kowala trzeba było jechać aż do Drezna"? W
                      dziwny sposób nic o tym mi nie wiadomo. Może było to w X w., w samych początkach
                      miasta? Bo po tym okresie następował stały rozwój miasta.W czasie dobrobytu
                      Kuzek Wrocław był bogatym miastem kupiecko-rzemieślniczym, posiadającym
                      autonomię i własne wojsko, z wielkim placem targowym, gotycką katedrą i
                      umocnieniami. Podaj mi tylko okres, w którym Kuzki rządziły, gdybyś mógł.
                                • hipohondryk1 Re: Czy Kuzki powiny byc we Wloszczowie? 11.05.07, 06:24
                                  AŚ ma coś w rodzaju filii we Włoszczowie. Nie jest to wymysł Gosiewskiego,
                                  powstała jeszcze kiedy nikt o PiS nie słyszał. Nie czepiaj się tej, jak to
                                  mówisz, Polski B, tylko skup się na tej Twojej Polsce A - póki co skośni w
                                  Kobierzycach mają problem z robolami, bo nikt nie chce pracować - tak się kończą
                                  inwestycje w tej Polsce A - za które i my płacimy - bo taki koreańczyk jest
                                  zwolniony z podatku, strefa ekonomiczna też za wszy nie powstała. Owszem,
                                  Wrocław to ładne miasto, ale stawianie go na równi z mieściną 11-tysięczną nie
                                  jest na miejscu. I tu nie wybudowanego żadnego dworca za 3 mln, ale o tym nie
                                  będę się powtarzał po raz n-ty. U nas przynajmniej nie ma "trójkąta
                                  bermudzkiego", gdzie lepiej iść środkiem ulicy bo mogą w bramę wciągnąć, po nocy
                                  po pysku też nie dostaniesz - a obawiam się że w tej Polsce A jest to jednak
                                  możliwe. Mieszkanie w małych miastach ma swoje zalety, których nigdy nie da
                                  mieszkanie w takim Wrocławiu czy Poznaniu, tak samo jak duże miasta mają swoje
                                  zalety których nie mamy my. Nie wiem czemu, ale wyznajesz zasadę że miasta takie
                                  jak Włoszczowa nie zasługują na rozwój, należy je zamurować, zwinąć asfalt, a
                                  jak młodzi wyjadą a emeryci wymrą - zrównać z ziemią. Nam się też coś należy,
                                  przyznaj, że inwestycja 900tys zł to nie aż tak dużo w skali nietrafionych
                                  inwestycji we Wrocławiu czy innym dużym mieście. Obawiam się że to nawet nie
                                  wystarczy żeby dać w łapę komu trzeba za zgodę na kolejny market. Inwestycja się
                                  zwraca, ludzie tym jeżdżą, zatrzymuje się kilka pociągów, głownie TLK a nie IC -
                                  to o co to halo? Że w 1.5h ktoś dojedzie do Warszawy czy Krakowa? Stary, zejdź
                                  na ziemię. I pamiętaj, że tu mieszkają normalni ludzie, po ulicach jeżdżą
                                  samochody, nie ora się babą pola i płaci się takimi samymi złotówkami jakie masz
                                  w portfelu. Czuwaj
                                  • ramzes_z_wroclawia Re: Czy Kuzki powiny byc we Wloszczowie? 11.05.07, 10:45
                                    Masz rację - u nas już nikt nie chce pracować za 1500 zł, a tyle właśnie oferują
                                    Koreańczycy na taśmie. Nie zaczęto jeszcze naboru wyższe stanowiska, z tymi nie
                                    będzie już problemu. To raczej nie koniec inwestycji, jak to pięknie ująłeś, a
                                    raczej jej początek. A jeśli wspominasz już coś o nietrafionych pomysłach, to to
                                    określenie pasowałoby doskonale do Włoszczowy i jej dworca za 3 mln zł.
                                    • hipohondryk1 Re: Czy Kuzki powiny byc we Wloszczowie? 11.05.07, 10:57
                                      No to jednak będę musiał napisać jeszcze raz: koszt peronu (bo budynki dworcowe
                                      stoją tam od 30 lat) to 900 tys zł. Koszt całej imprezy 3mln, owszem, ale w tym
                                      jest peron i modernizacja torów. Tory modernizowano by tak czy siak, bo to było
                                      robione w ramach planowych inwestycji PKP modernizacji linii CMK. 900 koła
                                      wzięło się nie z funduszy PKP IC, a z funduszy lokalnych samorządów, więc peron
                                      machnięto niejako przy okazji. Zasługa Gosiewskiego w tym, że sprawił że coś tam
                                      się zatrzymuje. Mało tego - ktoś wsiada i wysiada, co generuje miesięcznie
                                      średnio 30 koła obrotu. Mało? Dalej uważasz inwestycję za nietrafioną?
                                      I jakoś nie odniosłeś się do pytania co zrobić z małymi miastami - zamurować czy
                                      nie? Może tu wykażesz się znajomością tematu, bo w przypadku peronu jakoś nie
                                      błyskasz wiedzą.
                                      • ramzes_z_wroclawia Re: Czy Kuzki powiny byc we Wloszczowie? 11.05.07, 14:37
                                        Nie trzeba wykazywać się wyjątkową znajomością tematu o stacji we Włoszczowie,
                                        żeby wiedzieć, że ta inwestycja to wyrzucenie pieniędzy w błoto i spełnienie
                                        zachcianki Gosiewskiego. Bo jaki ma sens zatrzymywanie InterCity w wioskach? Mam
                                        nadzieje, że dzięki EURO 2012 znikną takie absurdy i przyjdzie czas na prawdziwe
                                        reformy gospodarcze w Polsce.
                                        • nexus_of_a_crisis Re: Czy Kuzki powiny byc we Wloszczowie? 14.05.07, 12:08
                                          > Nie trzeba wykazywać się wyjątkową znajomością tematu o stacji we Włoszczowie,
                                          > żeby wiedzieć, że ta inwestycja to wyrzucenie pieniędzy w błoto i spełnienie
                                          > zachcianki Gosiewskiego. Bo jaki ma sens zatrzymywanie InterCity w wioskach?

trzeba, misiu puszysty, trzeba. jeśli się zabiera głos w dyskusji to trzeba coś
                                          wiedzieć na ten temat. po pierwsze - chociaż nie spodziewam się, żebyś to
                                          kiedykolwiek zrozumiał - włoszczowa nie jest wioską. po drugie - jak już ktoś
                                          wspomniał - porównywanie 11-tysięcznego miasteczka z 600-tysięczną stolicą
                                          województwa tak czy siak wypada na niekorzyść wrocławia. tak prężnie rozwijające
                                          się miasto jak wrocek powinno się porównywać z warszawą, krakowem czy
                                          poznaniem... po trzecie - jakiej zachcianki gosiweskiego? przecież on z tego
                                          połączenia nie skorzystał ani razu.

a ciebie po prostu boli twoja zaściankowość - to, że ktoś coś robi dla innych
                                          nie dla ciebie. jasne - przecież mogliby te pięniądze zainwestować w obwodnicę
                                          wrocławia, żeby most millenijny nie kończył się nagle w ogródkach działkowych;
                                          albo szybsze zakończenie remontu na placu grunwaldzkim, żeby dało się przejechać
                                          przez centrum miasta w mniej niż półtorej godziny; albo wykorzystać je, żeby nie
                                          było wstydu z otwieraniem najbardziej wypasionego centrum handlowego po czym
                                          zamykaniem go po 2 godzinach od otwarcia i ponownym otwieraniem nie wiadomo
                                          kiedy... tak, wiem - to wszystko wskazuje tylko na to, że miasto bardzo się
                                          rozwija i przyciąga inwestycje. moment bo zaplątałem się w swojej wypowiedzi -
                                          nie pamiętam które miasto miałem na myśli... ;-)

a wiecie co jest dziwne? był już wątek o honorowym obywatelstwie gosia i różnie
                                          ludzie się wypowiadali, kilku było zagorzałych przeciwników dworca. czemu teraz
                                          żaden z nich się nie wypowiada, żeby wspomóc ramzesa? bo widać, że sam się nie
                                          obroni inaczej niż "słomą z butów" :-D

> Mam nadzieje, że dzięki EURO 2012 znikną takie absurdy i przyjdzie czas na
                                          > prawdziwe reformy gospodarcze w Polsce.

tak. np. modernizację stadionu olimpijskiego. bo na połączenie ic ze stolicą
                                          inaczej niż przez poznań wrocek nie ma co liczyć. w przeciwieństwie do włwy :-D

nex
                                      • armanitm Re: Czy Kuzki powiny byc we Wloszczowie? 11.05.07, 17:10
                                        hmmm ramzes skoro jestes wybitnym ,wszechwiedzacym narratorem to moze
                                        wytlumaczysz czemu w krajach wysoko rozwinietych norma sa takowe inwestycje jak
                                        we Wł-wie? Przykladowo w Niemczech pociagi zatrzymuja sie w typowych wsiach
                                        ograniczonych 2000 mieszkancow.Oczywiscie nie zwykle pociagi tylko cos na wzor
                                        intercity ,lecz o nowoczesniejszym wygladzie.Niemiec przyjedzie do Polski i nie
                                        zrozumie dlaczego w miastezczkach nie ma konkretnego polaczenia z wiekszymi
                                        miastami.Takze nie wiem naprawde o co Ci chodzi ,zazdroscisz Włoszczowie stacji?
                                        Przeciez mieszkasz w bardzo dobrze rozwinietym i stale rozwijajacym sie
                                        miescie.Nie rozumiem skad to Twoje oburzenie? Chcesz miec Polske piekna ,
                                        rozwinieta gospodarczo i przemyslowo to daj takim ludziom jak Gosiewski pomagac
                                        w inwestycjach.Nie zapominaj ze w kraju nie tylko jest Wrocław ,sa tez inne
                                        miasta,miesciny,wsie ktore pragna czegos na wzor " metropolii".Czy miło Ci przed
                                        obcokrajowcami ,gdy przyjezdzaja i poza duzymi miastami widza nedze i
                                        rozpacz.Jestes czlowiekiem tak samo jak my mieszkancy Włoszczowy i mamy te same
                                        pragnienia - chcemy aby Polska sie rozwijala,aby nie musiala sie wstydzic w
                                        Europie za jej stan aktualny..Zamiast sie buzowac lepiej poczytaj jak zrobic z
                                        niczego - cos!
              • schedapodentyscie Re: Czy Kuzki powiny byc we Wloszczowie? 15.05.07, 03:34
                Hehe.. songoku323 cieszy mnie, ze wiesz o historii Kuzek tak wiele i zgadzasz
                sie z tym co tu napisalem. Widac sa jeszcze w Kuzkach swiatli osobnicy, ktorym
                nie sa obojetne losy, historia i ogromny dorobek tej malej, ale jak ogromnej i
                waznej kiedys miejscowosci. Ja jako badacz histori Kuzek, nie mieszkajac tam
                jednak bede potrzebowal kogos kto bedzie mnie mogl czasem wyreczyc w odczytach,
                ktore organizuja mi czesto rozne spolecznosci lokalne. Mam nadzieje, ze taki
                odczyt uda sie kiedys zorganizowac i w Kuzkach i przyjdzie na niego sporo ludu
                chcacego poznac troche historie i dorobek tej szlachetnej wsi. Tak wiec songoku
                proponuje ci stanowisko mojej prawej reki gdy zawitam do Kuzek. Bedziesz wtedy
                moim okiem i uchem i na Twojej opini bazowal bede to co powiem. Mysle,ze warto
                bedzie sprobowac. acha .. stanowisko mojego asystenta jest platne, tak ze
                troche grosza ci do kiesy tez wpadnie.
    • chester0828 Re: Czy Kuzki powiny byc we Wloszczowie? 21.06.07, 21:16
      Kuzki to odrębna metropolia!!!! ma ok. 270 mieszkańców. Chcecie z tego zrobić
      koleją dzielnice Włoszczowy, taką jak północna awangarda A może taki zaścianek
      jak ulica Wiejska, gdzie nie dojeżdża żaden autobus, a do"centrum " idzie się
      ok. 1,5h (osobiście nie mam nic do Wiejskiej bo fajne ogniska tam są i
      mieszkają same fajne ziomki)Nie lubię jak ludzi z takich miejscowości jak Kuzki
      traktuje się jak odmieńców tylko dlatego,że jadą te 5 minut autobusem.
      • schedapodentyscie Re: Czy Kuzki powiny byc we Wloszczowie? 22.06.07, 19:39
        Cieszy mnie fakt duzego zainteresowania moim watkiem.Czy sa jeszcze jacys
        forumowicze bardziej niz przecietnie zainteresowani historia Kuzek? Wkrotce
        wyjdzie moja publikacja na temat losow tej miesciny. Zainteresowanym chetnie
        wysle kopie z autografem. Pozdrowienia dla historykow amatorow.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka