Dodaj do ulubionych

Urlop w Czechach (zwiedzanie, samochodem)

13.04.12, 14:39
Tegoroczne wakacje (14-18 dni) postanowiliśmy spędzić w Czechach. Chcemy zwiedzić jak najwięcej, ale z programu wyłączamy Pragę i góry. Zależy nam na ciekawych miejscach, bardziej atrakcje przyrodnicze niż miasta. Jedziemy z 9-letnią córką, dlatego staram się opracować program, który zainteresuje także ją. Przeczytałam już kilka przewodników i mnóstwo stron dla turystów, ale liczę na pomóc osób, które Czechy niedawno zwiedzały lub tam mieszkają. Jeżeli możecie wskazać ciekawe jaskinie, miasta skalne, ruiny, zamki, kąpieliska..., to będę wdzięczna za wszelkie rady. Oczywiście jeśli macie jakieś sprawdzone spanie (stawiamy na pensjonaty, ewentualnie chaty na kempingach, odpadają: namiot – już wyrośliśmy i hotele – za drogo) i jedzenie, to też będę ogromnie wdzięczna za podpowiedzi. A może znacie jakieś sensowne czeskie strony z ocenami noclegów (znam język)? Nasz wstępny plan obejmuje: Kutná Hora, Adršpašsko-Teplické Skály a Teplice nad Metují, Český Ráj, České Budějovice, Hluboká nad Vltavou, Holašovice, Šumava, Moravský kras, Rožnov pod Radhoštěm, Olomouc, Mikulov, Pálava.
Jedziemy samochodem i chcielibyśmy spać w 3-4 miejscach, z których zwiedzimy okolicę.
Chcemy też pobyć chwilę nad jakąś wodą. Czesi mi polecali Lipno, ale podobno pięknie jest też w okolicach Mikulova (nie wiem, czy chodzi o vodní nádrž Nové Mlýny?).
A może znacie jakieś konkretne vinné sklípky (piwniczki z winem) na Morawach, gdzie można podegustować i nabyć wino?
Wiem, że pytań jest sporo, ale bardzo liczę na waszą pomoc (tu lub na maila: maggar@gazeta.pl)! Pozdrawiam!
Edytor zaawansowany
  • martha_l 16.04.12, 11:34
    Zamkow ci tam pod dostatkiem. Np. mozecie dodac, lub wymienic za cos w programie wizyte w Czeskim Krumlovie. Dodac rowniez mozecie Czeska Szwajcarie, to park narodowy z przepieknymi skalami i widokami.
  • dzejkob1976 16.04.12, 22:12
    Jedna z forumowiczek (dzieki A. kiss) podala mi adres strony ktora mysle pomoze wam zorganizowac ten wyjazd :
    www.kudyznudy.cz
  • eliska41 18.04.12, 08:51
    Ahoj
    rowniez polecam České Švýcarsko (kandydat na památku Unesco) ztamtad (Hřeňsko) možecie sobie zrobic wycieczke lodzi po rzece Labe , albo na rowerach rowniez wzdluz Labe do najblizszych miast w Niemczech – jest tam piekna trasa cyklistyczna. Ztamtad juz kawalek do Drezna (stolica Saska)– o ile nie bylas , warto zobaczyc. W polnocy Czech rowniez warto odwiedzic miasto Liberec www.infolbc.cz/cz/liberec/atraktiv1.html
    dobre miasto na brzydko pogode – jest tam auqa park, iqpark, ladne zoo i ogrod botaniczny – corka bedzie napewno zadowolona .
    A kdybys juz zawitala do polnocnych Czech , to warto odwiedzic jinne skalne město – Tisá (www.tisa.cz/.
    byla ta nataczana Narnie – to by moglo 9-letnio corke zainteresowac. Jest tam jak w bajce.

Jesli chodzi o zamki to polecam Konopiště www.zamek-konopiste.cz/– super zámek i okolica s mnostwem jinnych zamkow. Mysle ze na Konopišti moglibyscie i przespac. . Maja goscinny pokoj w jednym z apartamentow – bezpošrednio w zamku. Jest tam bardzo mila pani kastelánka. Mysle ze i ceny sa OK. Mysmy tam spali, kdybys byla zainteresowana - daj znac

Na poludniu Czech – polecam miasto Slavonice (!) i Třeboň – male i urocze miasteczko z zamkiem a niedaleko piekny Jindříchův Hradec . Na poludniu Czech jest mnostwo miejsc do kopania , a dobre miejsce na cyklistike . Jezdzilismy tam pare lat na urlop – kawalek od Třebonia - wies Spoli – mielismy do dyspozycji pol domku i ogrodek – jesli bys byla zainteresowana posle ci kontakt.

Ja z rodzina planuje zrobic sobie taki turystyczny tydzien w Polsce - chcialabym dzieci (mam chlopcow) wziac do Malborka , a pozniej zjechac az na dol do Czech – zwiedzajac po drodze ciekawe miejsca. Mamy na to niestety tylko 1 tydzien . A wogole nie wiem gdzie sie w Polsce da dobrze nocowac – hotele odpadaja (zadrogie) a campingy ? nigdy w PL ich nie uzywalam – nie wiem jaki tam jest standart – czy moze bys cos polecila ty mnie ???
    Dziekuje
    Eliška
  • maggar 18.04.12, 21:50
    Chwilowo zamilkłam, oczywiście z braku czasu, ale czytam odpowiedzi i w weekend napiszę coś więcej. Eliško, wyślij mi informacje (kontakty), o których piszesz – tu lub na maila maggar@gazeta.pl.
    Co do Polski, czy wiesz, którędy będziecie jechać na południe? Taka informacja ułatwi wskazanie ciekawych miejsc. O campingach nic nie powiem, bo z nich nie korzystamy. Najczęściej wybieramy pensjonaty. Napisz, czy macie już opracowaną jakąś trasę przejazdu, a postaram się znaleźć więcej informacji. Podeślij mi swój adres mailowy, żeby nie pisać nie na temat na forum Czechy wink.
    Dziękuję i oczywiście liczę na kolejne informacje.
  • dddbb 28.04.12, 21:19
    Z pewnością Czechy Wschodnie: uzdrowiska Karlovy Vary, Marianske Lazne, a także np Loket czy Zatec; Czechy Południowe - tu wiele już było wymienione, pozostaje chyba tylko Tabor, Pelhrimov czy Prachatice; Morawy Południowe - zamki Vranov, Bitov czy Lednicko-Valticky areal, a bardziej na wschód Kromeriz, zamki Buchlov i Buchlovice. Z pewnością 18 dni nie wystarczy smile
  • cizinec 04.05.12, 11:41
    Jak na mój gust to Karlovy Vary leżą raczej w Czechach Zachodnich, ale może sie nie znam na mapie...smile
  • dddbb 13.05.12, 08:28
    Racjasmile
  • emiliah 11.07.12, 11:45
    Witam wszystkich forumowiczów. Niedługo wybieram się z rodziną na wczasy do Czech i w związku z tym mam kilka pytań. Z góry dziękuję za odpowiedzi od doświadczonych w tym temaciesmile.
    Wiem oczywiście, że dzieci przewozi się w fotelikach ale nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi czy to muszą być takie pełne foteliki z własnymi pasami czy może dla starszych dzieci, tak jak w Polsce można używać podkładeki (i wtedy zapinam dzieci pasami samochodowymi) ? U mnie jest dodatkowy problem, że mam trójkę dzieci i jak tu zmieścić trzy pełne foteliki na tylnych siedzeniach???
    I jeszcze w sprawie winietek, czy to prawda, jak gdzieś przeczytałam, że można je kupić na stacji benzynowej przy granicy?
  • eliska41 12.07.12, 19:09
    jesli chodzi o foteliki - mozesz tak jak w Polsce , dla starszego dzeicka uzywac tylko spodniej czesci (podperdelniksmile
    3 fotelki w samachodzie - tez znam ten bol. Mysle ze ten najmniejszy fotelik (dla niemowlaka) mozesz rowniez dac na siedzenie z przodu - dziecko jest umieszczone tylem do przedniego szkla. My to tak robilismy
    Winietki ( hraniční znamka) mozesz kupic na stacji benzynowej .
    Ja bym miala z koleji pytanie do Ciebie - jutro wyjedzam z rodzina do Polski - a nie wiem jak to wyglada z opalta za autostrade w Polsce . Pojedziemy z Drezna (Niemcy) do Warszawy - gdzie sie to kupuje i ile kosztuje - rowniez dziekuje za odpowiedz .
    W Czechach zycze udanych wakacji a grzeczne dzieciaki smile
  • sks_baltyk_1930 12.07.12, 20:22

>>Winietki ( hraniční znamka) mozesz kupic na stacji benzynowej <<

chyba dálniční známka wink

W Polsce nie ma winiet, sa bramki przy wjezdzie i wyjezdzie z autostrady tak jak w usa. A kosztuje drogo sad np. za nowy kawalek autostrady z Gdanska do Torunia place 30 zl a wiec jak skoncza cala autostrade to pewnie bedzie ze 200zl z polnocy na poludnie czyli tyle co winieta na caly rok nieograniczonego jezdzenia w Czechach!!!

--
    "Blbec nikdy nepochopí, že je blbcem skutečně – pravdu o tom, že je blbcem, blbci říkáš zbytečně"
  • eliska41 12.07.12, 21:19
    dík za info smile
    samozřejmě dálniční--nějak mně zmátlo slovo granica
  • emiliah 13.07.12, 09:49
    Wielkie dzięki, ulżyło mi. Z przodu posadzić to się nie da bo jedziemy jeszcze z tatąbig_grin. Poza tym jest poduszka powietrzna. Ale na szczęście ja już mam spore dzieci: 3, 7 i 10 lat.
    Nie wiem, czy zdążysz to przeczytać przed podróżą, ale z opłatami za autostradę jest oczywiście tak jak pisze sks_baltyk_1930. Chociaż sama, nie wiedziałam, że tamta trasa jest taka droga. Ja np w zeszłym roku jechałam A4 i były na drodze dwie bramki między Katowicami a Krakowem i płaciliśmy 8 zł przy każdej. Wiem, że w tym roku postawili jeszcze dwie przed Katowicami, więc coraz więcej się niestety płaci. A jeśli chodzi o inne autostrady, to wiem, że Unia kazała pozmniejszać opłaty na niektórych, więc moooże te wspomniane 30 zł jest już nieaktualne.
    Szczęśliwej i bezpiecznej podróży życzę.
  • zdenek.smetana 13.07.12, 12:03
    eliska41 napisała:

> Mysle ze ten najmniejszy fotelik (d
    > la niemowlaka) mozesz rowniez dac na siedzenie z przodu - dziecko jest umieszc
    > zone tylem do przedniego szkla. My to tak robilismy

Ten najmniejszy fotelik dla niemowlaka (do 13 kg) montowany tyłem do kierunku jazdy można montować na przednim fotelu pasażera tylko gdy:
    - przednie siedzenie pasażera nie ma poduszki czołowej,
    - przednie siedzenie pasażera ma poduszkę czołową ale fabrycznie wyposażoną w wyłącznik (zwykle z boku deski rozdzielczej, dostępny po otwarciu drzwi, tak jest np. fiatach, alfach romeo).
    W pozostałych przypadkach oprócz mandatu ryzykuje się poważny uraz dziecka w razie wystrzelenia poduszki.
    Foteliki dla starszych dzieci można montować na przednim siedzeniu ale też nie za blisko (możliwie najdalej odsunąć do tyłu).

> Ja bym miala z koleji pytanie do Ciebie - jutro wyjedzam z rodzina do Polski -
    > a nie wiem jak to wyglada z opalta za autostrade w Polsce . Pojedziemy z Drezna
    > (Niemcy) do Warszawy - gdzie sie to kupuje i ile kosztuje - rowniez dziekuje z
    > a odpowiedz.

Tutaj to jest klasyczny polski bałagan. Nie można było zrobić jednego spójnego sposobu pobierania opłat tylko każdy zarządca ma swój a nawet jeden zarządca (Autostrada Wielkopolska, ta od Kulczyka) ma na tej samej autostradzie dwa systemy. I tak, jadąc od strony Świecka do Warszawy:
    - na odcinku od Rzepina do Poznania (Kulczykowa autostrada) jest system zamknięty czyli pobiera się na wjeździe bilet, potem już nie ma bramek w poprzek autostrady aż do Poznania, w razie zjechania wcześniej są bramki ale na zjazdach, jak np. we Włoszech,
    - od Poznania do Konina (ciągle Kulczykowa autostrada) jest system otwarty czyli co ok. 50 km stoją bramki z kasą w poprzek autostrady,
    - od Konina do Strykowa (pod Łodzią) - to już państwowa autostrada i tu spadły opłaty bo UE wymusiła, pobiera się bilet za Koninem i płaci na końcu odcinka.
    Dalej nie wiem bo nowym odcinkiem od Strykowa do Warszawy nie jechałem ale chyba jeszcze przez jakiś czas będzie za darmo.

Jakiś czas temu opłaty na A2 wychodziły tak, że po przejechaniu Stryków-Świecko-Stryków-Świecko czyli raz w obie strony i jeszcze raz w jedną płaciło się tyle ile za roczną winietkę w Czechach (1500 CZK).
  • eliska41 21.07.12, 23:34
    przygode z polskimi autostradami mamy juz za soba . Przybylo ich - to cieszy ale jakosc A2 z Lodzi do Warszawy jest fragmentami tragiczna , nie mozna jechac wiecej niz 70 - na szczesie bez oplaty.

• jeannein86 01.06.13, 20:43

Co do wypraw po Czechach z dziećmi - może poczytaj sobie tego bloga - czechy-turystyka.blogspot.com/ - jest tam opisanych wiele miast z konkretnymi ofertami noclegów i atrakcjami. Również są miejsca dla dzieci. Fajne są np Franiszkańskie Łaźnie, ale i Karlove Vary
  • lkjjid 20.06.19, 14:29
    www.youtube.com/watch?v=isn6EwonotU

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka